post
Damian Smyk

Opublikowane 23.01.2021 12:35 przez

Damian Smyk

– Mieliśmy w UFC wielkie gwiazdy. Wielu z nich pozwoliło nam na otwarcie potężnych rynków, sporty walki zdobyły dzięki nim gigantyczne zainteresowanie. Ale Conor… On po prostu wszedł i włożył w to dynamit. Dzięki niemu MMA wybuchło na całym świecie – mówi Dana White, prezydent największej organizacji MMA. Choć nie jest najbardziej dominującym mistrzem w historii, choć nie walczy w wadze ciężkiej, choć jest z relatywnie małej Irlandii – Conor McGregor stał się największą gwiazdą MMA w historii. Jak to się stało, że ten rudzielec ze specyficznym akcentem ozłocił siebie, organizację i każdego rywala, z którym walczył?

Las Vegas. Dana White wsiada do limuzyny i wybiera numer Lorenzo Fertitty, ówczesnego współwłaściciela UFC.

– Lorenzo? Słuchaj… Nie wiem, czy ten dzieciak umie walczyć. On może nawet nie potrafi machać pięścią. Ale, stary, ten dzieciak będzie gwiazdą.

White był wówczas po pierwszym spotkaniu z McGregorem. O gwiazdce irlandzkiego MMA usłyszał w pubie. Był akurat w Dublinie podczas odbierania jednej z nagród dla organizacji UFC. Na Twitterze zaprosił fanów sztuk walki do pubu, tego wieczoru kibice pili na jego koszt.

– Było tam mnóstwo ludzi. Serio, mnóstwo. I od każdego słyszałem to samo nazwisko. McGregor, McGregor, musisz sprawdzić McGregora. Pomyślałem wtedy “cholera, może warto chociaż zobaczyć tego kolesia”.

Po powrocie do Stanów poprosił Seana Shelby’ego, matchmakera UFC, by sprowadził Irlandczyka do Las Vegas. Niedługo później McGregor podpisał pierwszy kontrakt na walki w Lidze Mistrzów mieszanych sztuk walki.

“Nie jesteśmy tu, by być częścią. Jesteśmy tu, by wziąć całość”

Interesuję się MMA od lat. Widziałem mnóstwo ciekawych zawodników. Świetnych fighterów, wielkie osobowości. Ale nigdy wcześniej grzałka na debiut jakiegoś faceta nie była tak wielka, jak na niego. To było niesamowite – mówi Joe Rogan, komentator MMA i najpopularniejszy podcaster na świecie.

McGregor przed wejściem do UFC był mistrzem dwóch kategorii Cage Warriors. Ale wszystkim dookoła powtarzał, że w przyszłości będzie też mistrzem UFC. Mówił to jeszcze w czasach, gdy był na utrzymaniu swojej ówczesnej dziewczyny, większość pieniędzy przeznaczał na sprzęt sportowy i dietę. Bramą do bycia bogatym – co zawsze byłoo obsesją Irlandczyka – miała być właśnie największa organizacja świata. W internecie uchowały się jeszcze archiwalne wywiady McGregora z czasów przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych. Od razu w oczy rzuca się jego wygląd – dziwna, niemodna fryzura, ale i pewność siebie, przeświadczenie o tym, że jego obecny status to dopiero stan przystanek do wielkiej kariery. Choć wtedy jeszcze był zachęcany przez ojca, by… został hydraulikiem.

Kto wygra starcie wieczoru na UFC 257? Kursy w eWinner – McGregor 1.30, Poirier 3.40

W swoim debiucie znokautował Marcusa Brimage’a w zaledwie 67 sekund. Szokował precyzją ciosów, trafiał niemal każdym uderzeniem w serii kończącej to starcie. Zarzucił na plecy irlandzką flagę, później fotografował się z Whitem. – O stary, wczoraj czułem się tak, jakbym grał w UFC na Playstation – pisał później na Twitterze.

Irlandczycy już wiedzieli, że doczekali się supergwiazdy w światowym sporcie. McGregor powie później: – Nie przyszliśmy tutaj być częścią. Chcemy wziąć całość.

Nie było chyba bardziej dobitnego dowodu na to, że jego słowa znalazły swoje odbicie w rzeczywistości, gdy wchodził do oktagonu podczas UFC 189. McGregor znów miał na plecach irlandzką flagę, a Sinead O’Connor śpiewała na żywo piosenkę “Foggy Dew”. Najpopularniejszy sportowiec Irlandii, najpopularniejsza piosenkarka Irlandii, najpopularniejsza pieśń patriotyczna opowiadająca o Powstaniu Wielkanocnym.

Historia tej walki… – zaczyna mówić Rogan, ale czując napięcie panujące z MGM Garden Arena w Las Vegas milknie i pozwala do końca wysłuchać irlandzkiego “rebel songu”.

McGregor tego wieczoru rozbił Chada Mendesa w drugiej rundzie i stał się tymczasowym mistrzem wagi piórkowej.

“Zabiłbym każdego, kto nie chce za mną pójść i kto nie nadaje się do pracy”

McGregor po walce z Mendesem był już na kursie do bycia megagwiazdą UFC. Dawał niesamowite show na konferencjach prasowych, bawił się mediami społecznościowymi. Ale potrzebował zwycięstwa w walce z zawodnikiem elitarnym. Kimś takim miał być Jose Aldo, brazylijska legenda wagi piórkowej, jeden z najlepszych zawodników w historii UFC, pan i władca kategorii piórkowej przez wiele lat.

McGregor przed walką z Aldo odpalił fajerwerki. Zamachnął się na majestat Brazylijczyka. Aldo był mistrzem kategorii piórkowej przez pięć lat, a McGregor zabrał mu pas… już na konferencji prasowej. Po prostu go ukradł i położył przed sobą.

Nic mi nie zrobicie. To ja jestem królem Rio. Mam pas przed sobą, buty na stole i nikt z was nie jest w stanie mi nic zrobić. Aldo ma się za króla? Gdyby to byłby inne czasy, to najechałbym konno na jego fawele i zabiłbym każdego, kto nie chce iść ze mną i kto nie nadaje się do pracy – krzyczał do mikrofonu. Aldo siedział obok, nie miał nawet jak zareagować. Jeszcze nikt do tej pory nie sprawił, że Brazylijczyk stał na takiej pozycji.

Walka skończy się zwycięstwem McGregora w pierwszej rundzie? Kurs w eWinner – 2.70

Walka unifikacyjna mistrza z mistrzem tymczasowym trwała dwanaście sekund. McGregor wyprowadził jeden cios – silny lewy na szczękę Aldo, po którym mistrz padł na matę i się nie podniósł. Pięcioletnia dominacja zakończyła się najszybszym nokautem w historii walk mistrzowskich w historii organizacji. Niepokonany od dziesięciu lat Aldo padł w dwanaście sekund. Tuż przed ogłoszeniem werdyktu, gdy sędzia trzymał jego rękę, był kompletnie rozbity. Nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim psychicznie. Po werdykcie usiadł pod siatkę i zarzucił sobie ręcznik na głowę.

Jose to wielki mistrz. Zasługiwaliśmy, by ta walka była dłuższa. Wielki zawodnik – mówił McGregor.

A przecież jeszcze przed walką nie szczędził mu obelg. – Co jest z twoją twarzą? Wyglądasz, jakbyś miał udar. Martwię się o ciebie. Przebadaj się, chłopie. Ostatni raz przede mną uciekłeś (walka była odwołana przez uraz Aldo), więc teraz będę cię przytulał i mówił, że wszystko będzie dobrze, że to się szybko skończy – zapowiadał.

“Dzięki mnie macie Noc Czerwonych Majtek”

Rok po walce z Aldo McGregor był już po spektakularnych bojach z Natem Diazem (pierwsza porażka w UFC i udany rewanż) oraz został pierwszym w historii zawodnikiem organizacji, który był mistrzem dwóch kategorii wagowych. Był mistrzem wagi piórkowej, po czym został też mistrzem wagi lekkiej rozbijając przez TKO Eddiego Alvareza.

Conor już wtedy wiedział, że jest potencjał marketingowo-sportowy jest na kompletnie innym poziomie niż jakiekolwiek innego zawodnika MMA. Walka McGregora z Aldo? Record sprzedaży PPV na tamte czasy. Pierwsza walka z Diazem? Kolejny rekord. Rewanż z Diazem? Rekord i drugie miejsce w historii sprzedaży PPV na MMA aż do dziś. Walka z Alvarezem? Gorsza na tamten moment tylko od rewanżu z Diazem.

Zestawienie rekordów pay-per-view w UFC wygląda następująco:
  1. Nurmagomedow vs. McGregor
  2. McGregor vs. Diaz (2)
  3. McGregor vs. Cerrone
  4. McGregor vs. Diaz
  5. Alvarez vs. McGregor
  6. Usman vs. Masvidal
  7. Aldo vs. McGregor

Sześć z siedmiu rekordów sprzedażowych w światowym MMA należy do gal z udziałem Irlandczyka. On sam – jako wytrawny biznesmen sprzedający m.in. własną whiskey – doskonale zdaje sobie sprawę z własnej wartości marketingowej.

Wziąłbyś walkę ze mną? – pytał na konferencji przed walką z Alvarezem Rafaela dos Anjosa: – Jasne, że byś wziął. Bo zrobiłbym cię bogatym. Tak jak zrobiłem ze wszystkimi poprzednimi ludźmi, z którymi walczyłem. Walka ze mną jest dla was Nocą Czerwonych Majtek. Dzień, w którym Dana podpisałby ci papiery na walkę ze mną, byłby dniem celebracji. Wziąłbyś żonę, dzieci i wykrzyczał im “jesteśmy bogaci, Conor McGregor uczynił nas bogatymi”. Kazałbyś założyć żonie czerwone gacie i świętowalibyście ten dzień. “Conor zrobił nas bogatymi!”, tak byś krzyczał.

Dana White też potrafi liczyć i wie, że Conor jest dla UFC kurą znoszącą złote jaja. – Nasi zawodnicy stają się nie tylko gwizdami, ale i partnerami. Oni współpracują z nami przy sprzedaży PPV i tak wszyscy zarabiamy. Każda z legend wniosła coś innego na stół. Chuck Liddell, Anderson Silva, Georges St-Pierre, Jon Jones, Ronda Rousey. Każdy z nich coś nam dał. GSP zbudowal dla nas rynek kanadyjski. Silva spowodował, że MMA ogląda cała Brazylia. Ronda sprowadziła kobiety, które nigdy nawet nie zerknęły na UFC. I tak mógłbym wymieniać. Natomiast różnica między nimi a Conorem polega na tym, że McGregor otworzył nam cały świat. Był jak lot w kosmos. Były kraje, w których ludzie interesowali się UFC, jakieś małe rzesze kibiców, a on sprawił, że to wszystko zostało wysadzone w powietrze. Jest pierwszym gościem w MMA, który realnie jest światową gwiazdą wyrastającą ponad sport – mówi prezydent organizacji.

Na Instagramie obserwuje go 38,6 milionów ludzi. To zdecydowanie więcej niż zawodników, których dominacja w ich kategorii wagowej była lub jest znacznie wyraźniejsza. Wspomniany Jon Jones – 5,4 mln. Chabib Nurmagomedow – 26,8 mln. Anderson Silva – 3,7 mln. Stipe Miocić (mistrz wagi ciężkiej) – ledwie 1,3 mln. Jan Błachowicz – 400 tysięcy. Ronda Rousey – 13,2 mln.

Absolutnie każdy zawodnik MMA na tle Conora wypada blado. Doszło nawet do tego, że w świecie UFC powstał termin “efektu McGregora”. Polega on na tym, że samo bycie na karcie walk z Irlandczykiem sprawia, że potencjał marketingowy danego zawodnika wzrasta. Bloger Wesley Russel wyliczył nawet skalę efektu na podstawie UFC 229, na której McGregor walczył z Chabibem Nurmagomedowem. Chabibowi przybyło 3,1 miliona obserwujących. Tony Ferguson zaliczył skok z 600 tysięcy na 700 tysięcy followersów. Dominick Reyes – z 7 tysięcy na 19 tysięcy. Derrick Lewis – wzrost z 400 tysięcy na ponad milion.

Mystic Mac będzie miał rację i walka skończy się już w pierwszej minucie? Kurs w eWinner – 6.00

Stephen A. Smith, legendarny komentator ESPN: – Niektórzy mówią, że to Jon Jones wywarł większy wpływ na UFC. “Bones” jest wielki. To elitarny zawodnik. Ale “tylko” elitarny zawodnik. Conor jest czymś więcej. Zajmuje się sportem od ponad ćwierćwiecza. Byłem na najważniejszych galach bokserskich, byłem gdy Allen Iverson wchodził do NBA, byłem gdy Jordan rzucał punkty w meczu z Utah podczas ostatniego mistrzostwa Chicago. Ja tam wszędzie byłem. Ale są dwa wydarzenia, podczas których czułem, że dzieje się coś niesamowitego. Pierwsze było wtedy, gdy Mike Tyson wchodził do ringu z Andrzejem Gołotą w Detroit po powrocie z emerytury. I gdy Conor wychodził do oktagonu z Eddiem Alvarezem w Madison Square Garden w 2016 roku. Gdy w 2020 roku wybuchła pandemia, gdy UFC z Daną Whitem na czele pchali ten sport mimo przeciwności losu, gdy zyski UFC wystrzeliły w górę – słuchaj, nie możesz zapomnieć o wpływie tego Irlandczyka na ten sport. On był i jest kluczowy.

Chael Sonnen, były zawodnik UFC, obecnie podcaster: – Jeśli jesteś na karcie z Conorem, to ludzie nawet przez przypadek na ciebie zerkną. Więc zrób wszystko, by zwrócili na ciebie uwagę. Nie tylko uderzaj i kop, ale uczesz się ładnie, zrób coś unikalnego. Te walki oglądają wszyscy, nawet “janusze” (Sonnen mówi o “casualach” – red.). My jesteśmy w to wsiąknięci, znamy ten biznes. Ale my to jakieś 15% biznesu. Resztę ruchu nakręcają właśnie ci casualowi widzowie. A Conor przyciąga te pozostałe 85%. On robi ten ruch. Ja, ty czy inny wkręcony fan UFC obejrzy te walki, gdy one będą w ESPN, ESPN2 czy gdziekolwiek. W środę wieczorem, w sobotę rano. Ale Conora obejrzy nawet starsza pani z Iowy. Dlatego uczesz się ładnie, zrób coś unikalnego…

“Mam niezdrową obsesję wydawania pieniędzy. Ale i zdrową obsesję ich zarabiania”

Tak, w historii UFC byli lepsi zawodnicy od Conora. Jon Jones dominował swoją dywizję. Chabib Nurmagomedow pokonał McGregora w bezpośrednim starciu i ma zniewalający bilans 29-0. Anderson Silva siedział na tronie o wiele dłużej od McGregora. Jose Aldo panował nad kategorią piórkową. Stipe Miocić, Daniel Cormier, Demetrious Johnson, Georges St-Pierre, Brock Lesner,Kamaru Usman, Randy Couture, BJ Penn… Oni wszyscy byli lub są legendami tego sportu.

Dlaczego zatem McGregor był takim tąpnięciem w marketingowo-społeczny wymiar mieszanych sztuk walki?

Prawdopodobnie dlatego, że ten jeden człowiek uosabia wielkie umiejętności, fantastyczne zdolności marketingowe, wyczucie świata mediów, ale – co może najważniejsze – osobowość, obok której trudno przejść obojętnie. Mieliśmy przecież w UFC mistrzów trash-talku – ot, choćby wspomnianego Sonnena czy Michaela Bispinga. Byli zawodnicy z unikalnym stylem walki, którzy bawili się rywalami w oktagonie – ot, chociażby bujanka Silvy czy kładzenie się na macie Diaza. Byli tacy, którzy zdobywali pasy w różnych kategoriach wagowych – jak BJ Penn.

Ale Conor jest unikalny przez swoją osobowość. Wystarczy rzucić okiem na to, jaką popularnością cieszą się kompilacje z jego wystąpień na konferencjach UFC – wyświetlenia idą w dziesiątki milionów. Tam Conor ma swoje show. Jego wypowiedzi przyszły do klasyki sportowego trash-talku.

Przed walką z Diazem w CNBC:

Dziennikarka: – Jesteśmy w kanale biznesowy, więc porozmawiajmy o pieniądzach…

CM: – O, to biorę to na siebie. Nate, słyszałeś? Idź sobie zrobić przerwę na kawę. A mówiąc “przerwę na kawę” mam na myśli to, że masz mi przynieść kawę.

Przed UFC 205:

Dziennikarz: – Conor, rozejrzyj się dookoła, jest tu wielu świetnych zawodników. Z kim miałbyś najtrudniejszą przeprawę?

Jeremy Stephens: – Ze mną. Conor robi techniczne nokauty. Gdy ja nokautuję ludzi, to oni nie wstają.

CM rozgląda się: – Kim jest, kurwa, ten gość?

Po walce z Alvarezem:

CM: – Gdzie jest mój drugi pas? Nikt tego nie zrobił wcześniej. Spędziłem tu wiele czasu, zniszczyłem każdego w drabince. Chciałbym teraz powiedzieć coś z głębi serca. Chcę wykorzystać tę szansę, by przeprosić… absolutnie, kurwa, nikogo! Podwójny mistrz robi co chce!

Przed UFC 197:

CM: – 2015 był moim rokiem. 2016 będzie moim rokiem. Każdy rok będzie moim jebanym rokiem.

Do tego można dorzucić jego niecodzienny sposób ubierania. Czasem wyszukane garnitury, czasem futro w stylu amerykańskiego alfonsa. McGregor ma nawet osobistego stylistę – Davida Augusta. – Jaki jest styl Conora? To jest styl typu “pierdol się”. Od razu wiedziałem jakich ubrań oczekuje i co mogę mu zaproponować – mówi August.

McGregor chce być unikalny we wszystkim. W stylu, w osiągnięciach, w ubiorze, a nawet… w sposobie chodzenia. Wypromował swój rozpoznawalny “Billionaire Strut”, który w pewnym momencie kopiowali wszyscy. Marc Gasol z NBA, Kirk Alonso z NFL, Sergio Ramos i Paul Pogba, Shaquille O’Neal.

Król wraca do dywizji bezkrólewia?

Przez ostatnie trzy lata wygrał jednak zaledwie jedną walkę – z Donaldem “Cowboyem” Cerrone. Skończył się? Niekoniecznie. Najpierw eksperymentował z boksem, przegrał “money fight” z Floydem Mayweather. Przegrał, choć zarobił ponad 30 milionów dolarów i zdobył jeszcze większą popularność. Wrócił do UFC i poległ w starciu z być może najlepszym “lekkim” w historii – Chabibem Nurmagomedowem. Tamta walka niosła za sobą gigantyczny ładunek kontrowersji – z wyrokami za wszczynanie burd (McGregor rzucił krzesłem w autobus, w którym siedział Dagestańczyk i ranił kilka osób) włącznie.

Niemal dokładnie rok temu w 40 sekund rozprawił się z “Cowboyem” i obwieścił światu, że król wrócił. Ale to był “tylko” Cerrone – weteran UFC, wciąż jeden z TOP10 najlepszych zawodników w dywizji, ale kompletnie nieliczący się w walce o pas mistrzowski.

A pas wydaje się z zasięgu McGregora. Lub inaczej – sama walka o pas wydaje się w zasięgu Irlandczyka. W dywizji lekkiej zapanowało bezkrólewie. Nurmagomedow ogłosił przejście na emeryturę, choć Dana White wciąż namawia go do pozostania w UFC. Dagestańczyk jednak po śmierci ojca zobowiązał się przed mamą do zaprzestania walk. Prezydent UFC spotkał się z nim niedawno i powiedział: – Chabib będzie przyglądał się najbliższej gali UFC. Jeśli McGregor z Poirierem lub Hooker z Chandlerem zrobią coś spektakularnego, to zastanowi się nad powrotem.

I właśnie efektowne zwycięstwo nad Amerykaninem ma być przepustką dla McGregora, by znów założyć pas na biodrach. Tym razem na konferencjach było wyjątkowo spokojnie. Irlandczyk zachwalał charytatywną działalność Poiriera, ten odwdzięczył mu się buteleczką ostrego sosu, który wyprodukowała firma z nim współpracująca. McGregor nie odstawiał teatrzyku, nie rzucał “fuckami”, nie przywdział futra. W każdym filmie promocyjnym pokazuje się z dziećmi.

Poirier sprawi niespodziankę i wygra przed czasem? Kurs na to w eWinner – 5.50

Spokorniał po porażce z Chabibem? Być może. Ale bardziej prawdopodobne jest to, że po prostu dopasował się stylem promocji tej gali do rywala. “Diamond” nie jest już typem gościa, który lubi kontrowersje i szalony trash-talk. On też uspokoił się od ich ostatniej walki, w którym obaj panowie nie szczędzili sobie razów. Wtedy, sześć lat temu, McGregor posłał na matę Poiriera w pierwszej rundzie. Ten mówi, że od tego czasu stał się zdecydowanie lepszym zawodnikiem – pokonał Pettisa, Gaethje, Hollowaya, Alvareza, ostatnio Hookera.

Ale to wciąż McGregor jest zdecydowanym faworytem tego starcia. Przewiduje nokaut – znów w pierwszej minucie tego starcia. A przecież kto jak kto, ale on w przewidywaniach jest dobry. Sam przecież nadał sobie ksywkę “Mystic Mac” po tym, jak trafnie przewidywał rozstrzygnięcia jego walk.

Nokaut na “Diamondzie”, powrót Chabiba i najbardziej wyczekiwany rewanż w historii UFC? Dziś w nocy możemy być świadkami rozpoczęcia odliczania do walki Nurmagomedow – McGregor 2.

fot. NewsPix

Damian Smyk

Pochodzi z Poznania, choć nie z samego. Prowadzący audycję "Stacja Poznań". Lubujący się w tekstach analitycznych, problemowych. Sercem najbliżej mu rodzimej Ekstraklasie. Dwupunktowiec.

Opublikowane 23.01.2021 12:35 przez

Damian Smyk

Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Fuksiarz
01.05.2021

Valencia namiesza w walce o mistrzostwo Hiszpanii?

Czasy dla kibiców “Nietoperzy” są, jakie są. Valencia sama nie ma szans włączyć się do walki o tytuł, a w obecnym i poprzednim sezonie szczytem jej marzeń jest walka o miejsce w środku stawki. Ale nie oznacza to, że czołówka może traktować Los Murcielagos jak piniatę. Przekonał się o tym Real Madryt, który w Valencii przegrał 1:4, […]
01.05.2021
Fuksiarz
30.04.2021

Zakłady specjalne na Ekstraklasę! Kurs 15.00 na gola Świerczoka zza pola karnego

Jakub Świerczok z golem zza szesnastu metrów po kursie 15.00? Richmond Boakye z celnym strzałem – jakimkolwiek – po kursie 2.00? Legia wreszcie strzelająca z rzutu wolnego po kursie 20.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To […]
30.04.2021
Weszło
28.04.2021

Czy Roma nawiąże walkę z Manchesterem United?

Włoskie zespoły poniosły w tym sezonie spektakularną klęskę w europejskich pucharach. Wyszła straszna bida z nędza. Na ich szczęście honoru tamtejszego futbolu klubowego dzielnie broni AS Roma. Rzymianie stoją przed szansą awansu do finału Ligi Europy, ale czeka ich bardzo trudne zadanie. Przeciwnikiem ekipy Paulo Fonseki będzie Manchester United, a pierwsze starcie tych drużyn odbędzie […]
28.04.2021
Inne sporty
11.05.2021

Walka Fury-Joshua 7 lub 14 sierpnia w Arabii Saudyjskiej

Wydawało się, że walka Tysona Fury’ego z Anthonym Joshuą musi odbyć się na Wembley. Cudownie byłoby zobaczyć dziewięćdziesiąt tysięcy fanów rozgrzanych do czerwoności, dopingujących swojego faworyta. A uwierzcie, brytyjscy fani boksu na największych galach potrafią zrobić atmosferę – zwłaszcza, kiedy walczy ze sobą ich dwóch reprezentantów. Ale nie tym razem. Dziś Eddie Hearn potwierdził, że […]
11.05.2021
Weszło
06.05.2021

Weszło Sport Tour – Kajakarstwo || Odcinek 5

Cykl #WeszłoSportTour​​​​ realizowany wraz z Totalizatorem Sportowym z okazji Jubileuszu 65-lecia spółki przedstawia sylwetki sportowców i tajniki ich dyscyplin sportowych. Zabierzemy Was także w podróż po obiektach sportowych, które są dofinansowane m. in. przez Totalizator Sportowy​​​​ ze środków przekazanych na Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej.
06.05.2021
Inne sporty
01.05.2021

Finał Ligi Mistrzów: ZAKSA Kędzierzyn Koźle – Itas Trentino

Na ten mecz czekają wszyscy fani siatkówki nad Wisłą. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przez cały sezon rozjeżdżała krajowych rywali niczym walec. Aż tu nagle przyszło finałowe starcie PlusLigi z Jastrzębskim Węglem, w którym kędzierzynianie sensacyjnie polegli, przegrywając tytuł mistrza Polski. Na rozpacz nie ma jednak czasu. Dziś, niecałe dwa tygodnie po porażce na polskim podwórku, […]
01.05.2021
Weszło
25.04.2021

UFC 261. Usman znokautował Masvidala, Namajunas ponownie z pasem

Na nic zdał się pełen obóz przygotowawczy. Niewiele dał fakt, że mógł w spokoju zbijać wagę i przygotować wydolność na pięciorundowy bój. Nie pomogły również przygotowania zapaśnicze. Jorge Masvidal znów nie zrobił krzywdy Kamaru Usmanowi. I tym razem przegrał starcie o pas nie na punkty, a przed czasem. Pas mistrza wagi półśredniej UFC wciąż spoczywa […]
25.04.2021
Weszło
25.04.2021

KSW 60. De Fries znów dał Narkunowi lekcję pokory. Profesura Ziółkowskiego

Oj, sporo się działo na dzisiejszej gali KSW 60. Phil de Fries w rewanżu po raz drugi pokonał Tomasza Narkuna i obronił pas wagi ciężkiej. Tym razem Anglik zakończył to starcie przed czasem – totalnie zdominował obie rundy, aż wreszcie sędzia musiał przerwać pojedynek, bo Narkun nie był w stanie się aktywnie bronić. Ponadto pas […]
25.04.2021
Inne sporty
18.04.2021

Hamilton wyszedł z kłopotów, ale tym razem nie pokonał Verstappena

Opady deszczu często oznaczają świetny wyścig i tak też było tym razem. GP Emilia Romagna oglądało się kapitalnie. W centrum wydarzeń znalazł się Lewis Hamilton. Brytyjczyk o niemal – przez swój błąd – nie stracił szansy na dobrą lokatę, ale uratowało go… przerwanie wyścigu, które miało miejsce po zderzeniu bolidów Valtteriego Bottasa i George’a Russela. […]
18.04.2021
Weszło
12.05.2021

Czwartek z Weszło FM: finał Pucharu Niemiec, Bitwa o Anglię i Czarna eLka

W zagranicznych ligach czas na ostatnie rozstrzygnięcia. Trzymamy rękę na pulsie, więc wieczorem w radiu sporo relacji na żywo, a wcześniej? Między innymi „„Pierwszy raz Gapka i Paczula”, #KiedyśToByło czy „Czarna eLka”. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – Dwójka bez Sternika – o poranku usłyszycie Monikę Wądołowską i Kamila Gapińskiego. Spory o dobór muzyki […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Kto wylądował w jedenastce sezonu? || Roki wyjaśnia #11

Za chwilę zakończenie rozgrywek w Ekstraklasie, więc pora powoli podsumować te wygibasy. W kolejnym odcinku swojego vloga Mateusz Rokuszewski wybiera jedenastkę sezonu 2020/21. Nie zgadzasz się z jego wyborem? Napisz w komentarzu na YT, jakiej zmiany byś dokonał i uargumentuj swój wybór. Autor najtrafniejszej podmianki zgarnie nagrodę. 
12.05.2021
Bundesliga
12.05.2021

Hertha Berlin, czyli jak oczekiwania rozminęły się z rzeczywistością

Berlin w tym sezonie przypomina odrobinę Poznań. Po jednej stronie mamy Union, który napisał piękną historię przez moment ocierając się nawet o strefę pucharową – a dla ponad 50-letniego klubu byłby to dopiero drugi sezon w międzynarodowych rozgrywkach. Union ze wschodniej części Berlina, ukryty latami za żelazną kurtyną, bez możliwości uczciwego rywalizowania z Herthą, w […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Zmiana lidera w 1. lidze po blisko pół roku? Radomiak i Bruk-Bet grają o tron

Środa, 12 maja 2021 roku. Dzień całkiem słoneczny i przyjemny. A także 171. dzień panowania Bruk-Bet Termaliki Nieciecza w 1. lidze. Być może ostatni, bo właśnie dziś może dojść do sensacyjnej zmiany lidera. Jeśli Radomiak ogra “Słonie” przynajmniej 1:0 lub 2:1 – albo wyżej – zostanie trzecim zespołem w tym sezonie, który zasiądzie na tronie […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

„Moja nominacja do obrońców sezonu jest trochę na wyrost”

– Pogoń na tyle logicznie podchodzi do budowy składu, że raczej nigdy nie dochodzi do wielkich przetasowań i rewolucji. Paczkę wzmacnia kilku zawodników, jakoś wzrasta o kilka lub kilkanaście procent. Większość piłkarzy pewnie zostanie, dojdzie paru innych. Taka jest polityka transferowa Pogoni. Wydaje mi się, że to nasza siła. Widać to po obronie, która funkcjonuje […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Podbeskidzie mistrzem pierwszych metrów, ale najgorsze na finiszu

Jeśli Podbeskidzie wygra w ostatniej kolejce z Legią, a Stal nie zdobędzie punktu ze Śląskiem, dojdzie co cudu. Oto bowiem “Górale” utrzymają się w Ekstraklasie w cudownych okolicznościach, choć, patrząc na całokształt sezonu, raczej niezasłużenie. Głupio gubione punkty, miano najgorszej ekipy wyjazdowej w lidze, najbardziej dziurawa defensywa. Takie aspekty sprawiają, że na myśl o takim […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Czwartek z Weszło FM: finał Pucharu Niemiec, Bitwa o Anglię i Czarna eLka

W zagranicznych ligach czas na ostatnie rozstrzygnięcia. Trzymamy rękę na pulsie, więc wieczorem w radiu sporo relacji na żywo, a wcześniej? Między innymi „„Pierwszy raz Gapka i Paczula”, #KiedyśToByło czy „Czarna eLka”. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – Dwójka bez Sternika – o poranku usłyszycie Monikę Wądołowską i Kamila Gapińskiego. Spory o dobór muzyki […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

DZIENNIKARSKIE ZERO #22 – ZLIKWIDUJMY OPŁATĘ REPROGRAFICZNĄ!


12.05.2021
Weszło
11.05.2021

Podbeskidzie bliskie utrzymania, Piast z małymi szansami na puchary

Z tą naszą “Niewydrukowaną tabelą” jest tak, że im bliżej końca sezonu zaczynamy rozkminiać “co by się stało, gdybyśmy żyli w świecie idealnym bez błędów sędziowskich”. No i na kolejkę przed końcem widzimy: bliżej utrzymania byłoby Podbeskidzie, a nie Stal. A gra o czwarte miejsce premiowane awansem do pucharów wcale nie zależałoby tylko od Piasta […]
11.05.2021
Weszło
11.05.2021

Starzyński: – W przypadku awansu do pucharów musielibyśmy się wzmocnić

– Na pewno jeśli drużyna ma bramkostrzelnego snajpera to spory handicap, bo napastnik może strzelić gola z niczego i ponieść zespół. Rok Sirk i Samuel Mraz za dużo nie strzelali, to fakt. Gdy z zeszłym sezonie Bartek Białek strzelał więcej goli, to zespołowi grało się łatwiej – mówi Filip Starzyński, pomocnik Zagłębia Lubin. Zostałeś nominowany […]
11.05.2021
Weszło
10.05.2021

Pobije rekord Muellera i kilka innych rekordów po drodze. Lewandowski jak maszyna

– Pogoń za rekordem Müllera jest oczywiście najbardziej emocjonująca, nie tylko z naszej perspektywy, ale również kibiców bawarskiego klubu. Dlatego niektóre osiągnięcia Lewego przeszły trochę niezauważone, a przecież w sobotę nie tylko ustrzelił hattricka. Druga bramka zdobywa przez Polaka, po efektownym uderzeniu nożycami, była jego dwusetnym trafieniem w barwach Bayernu w Bundeslidze. Lepszą skuteczność miał […]
10.05.2021
Live
09.05.2021

LIVE: Legia znów zanudziła

Tylko dwa mecze Ekstraklasy w niedzielę? Dawaj więcej, trzy, piętnaście, grajmy cały dzień. Ale tak poważnie – dzisiaj dostaniemy dwie dawki Ekstraklasy. Ze szczepionkami trzeba czekać miesiąc między jedną dawką, a drugą – my dzisiaj będziemy mieli jakieś pół godziny przerwy. Ale dobra, do konkretów. Najpierw walka o puchary. Warta podejmuje gości z Wrocławia. A […]
09.05.2021
Liczba komentarzy: 4
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
CM711
CM711
3 miesięcy temu

Na Instagramie obserwuje go 38,6 milionów ludzi. To zdecydowanie mniej niż zawodników, których dominacja w ich kategorii wagowej była lub jest znacznie wyraźniejsza. Wspomniany Jon Jones – 5,4 mln. Chabib Nurmagomedow – 26,8 mln. Anderson Silva – 3,7 mln. Stipe Miocić (mistrz wagi ciężkiej) – ledwie 1,3 mln. Jan Błachowicz – 400 tysięcy. Ronda Rousey – 13,2 mln.
———————————–

byłem gdy Jordan rzucał punkty w meczu z Utah podczas ostatniego mistrzostwa Miami. 
——————————————

Czytacie czasem co piszecie?

Spartakus - pogromca pzpnowskiej bandy zlodziei
Spartakus - pogromca pzpnowskiej bandy zlodziei
3 miesięcy temu

Jak mowi przyslowie : pycha kroczy przed upadkiem – tyson to zna, McGregor to pozna.

Felietonistyczne Zero
Felietonistyczne Zero
3 miesięcy temu

Cytując klasyka, “Co ty pie*dolisz człowieku?”
Owszem, McNuggets odpierdalał dużo i gęsto ale przy promocji dzisiejszej walki, czy to wcześniejszej z Cowboyem, od początku szacuneczek, piąteczki i żółwiki.

Felietonistyczne Zero
Felietonistyczne Zero
3 miesięcy temu

Panie redaktorze Smyk…

Lorenzo? Słuchaj… Nie wiem, czy ten dzieciak umie walczyć. On może nawet nie potrafi machać pięścią. Ale, stary, ten dzieciak będzie gwiazdą.
“Listen, I don’t know if this guy can fight, but if he can even throw a punch, he’s gonna be a huge star,”
błedne tłumaczenie
„Nie jesteśmy tu, by być częścią. Jesteśmy tu, by wziąć całość”
“We’re not just here to take part… we’re here to take over.” – to jest to co powiedział McNuggets
„Nie jesteśmy tu tylko po to, by brać w tym udział… jesteśmy tu, by to przejąć.” – poprawne tłumaczenie
“W internecie uchowały się jeszcze archiwalne wywiady McGregora z czasów przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych. Od razu w oczy rzuca się jego wygląd – dziwna, niemodna fryzura”
W wywiadach czy walkach Conor jest (prawie wszędzie) obcięty prawie na zero, czyli tak jak teraz. Chyba że to jest ta dziwna i niemodna fryzura…

Stanowski, jeżeli szukasz felietonisty w tematyce bijatyk to odezwij się do mnie.

Suche Info
12.05.2021

Legia nie przedłuży umowy z Vesoviciem

Jak poinformował Adam Dawidziuk z portalu legia.net, Legia Warszawa nie przedłuży umowy z Marko Vesoviciem. Niespełna 30-letni reprezentant Czarnogóry trafił do warszawskiego klubu zimą 2018 roku. W sumie rozegrał w jego barwach 81 meczów, notując 3 gole i 14 asyst. Wywalczył z Legią dwa tytuły mistrza Polski, a także puchar kraju. Swój zdecydowanie najlepszy czas […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Czwartek z Weszło FM: finał Pucharu Niemiec, Bitwa o Anglię i Czarna eLka

W zagranicznych ligach czas na ostatnie rozstrzygnięcia. Trzymamy rękę na pulsie, więc wieczorem w radiu sporo relacji na żywo, a wcześniej? Między innymi „„Pierwszy raz Gapka i Paczula”, #KiedyśToByło czy „Czarna eLka”. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – Dwójka bez Sternika – o poranku usłyszycie Monikę Wądołowską i Kamila Gapińskiego. Spory o dobór muzyki […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Paweł Gil jednym z sędziów finału Ligi Mistrzów

Jak poinformowała UEFA, Paweł Gil będzie jednym z asystentów VAR podczas finału Ligi Mistrzów. Polak dołączy tym samym do hiszpańskiej obsady sędziowskiej, która 29 maja poprowadzi starcie Manchesteru City z Chelsea. Dla niespełna 45-letniego Gila to kolejne wyróżnienie, ponieważ niedawno sędziował on jako arbiter główny finał Pucharu Polski. Teraz weźmie udział w wydarzeniu znacznie większym, […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Finał Ligi Mistrzów zostanie rozegrany w Portugalii?

Od dłuższego czasu w przestrzeni publicznej pojawiają się spekulacje, jakoby UEFA planowała przenieść finał Ligi Mistrzów ze Stambułu do innego miasta. Według informatorów Associated Press, chodzi o Porto. Początkowo najwięcej mówiło się o Wembley, co ma sens o tyle, że w starciu decydującym o losach uszatego pucharu zmierzą się dwa angielskie zespoły – Manchester City […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Kto wylądował w jedenastce sezonu? || Roki wyjaśnia #11

Za chwilę zakończenie rozgrywek w Ekstraklasie, więc pora powoli podsumować te wygibasy. W kolejnym odcinku swojego vloga Mateusz Rokuszewski wybiera jedenastkę sezonu 2020/21. Nie zgadzasz się z jego wyborem? Napisz w komentarzu na YT, jakiej zmiany byś dokonał i uargumentuj swój wybór. Autor najtrafniejszej podmianki zgarnie nagrodę. 
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

UEFA wszczyna dochodzenie. Surowe kary dla Realu, Barcelony i Juventusu?

Zgodnie z zapowiedziami, UEFA ma zamiar surowo i przykładnie ukarać kluby, które nie porzuciły uczestnictwa w projekcie Superligi. Są to Real Madryt, FC Barcelona i Juventus. Superliga narobiła sporo zamieszania w świecie futbolu, choć summa summarum istniała tylko przez kilkadziesiąt godzin. Angielskie kluby pod naciskiem kibiców, polityków i europejskiej federacji wycofały się z projektu, za […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

“Kazimierz Kmiecik stanął w obronie Boguskiego, którego Hyballa wyzywał”

– Kazimierz Kmiecik stanął w obronie Rafała Boguskiego, który był przez Hyballę wyzywany. Niech się kibice o tym wreszcie dowiedzą – powiedział Bartosz Karcz z “Gazety Krakowskiej” w programie “Tego Słuchaj Wiślaku” na antenie Weszło FM. Peter Hyballa niemal na sto procent po sezonie przestanie być trenerem Wisły Kraków. Nie jest już żadną tajemnicą, że […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Steffen Baumgart nowym szkoleniowcem FC Koln

Jak poinformowało FC Koln, Steffen Baumgart będzie trenerem pierwszego zespołu od następnego sezonu. Niemiecki szkoleniowiec zakończy swoją przygodę z Paderborn i przeniesie się na RheinEnergieStadion.  49-letni szkoleniowiec pracuje w Paderborn od 2017 roku. Wcześniej prowadził FC Magdeburg oraz Berliner AK 07, ale to w klubie z Westfalii osiągał największe sukcesy. Już w pierwszym sezonie wywalczył […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Obrońca opuści Southampton. Zaskakująca decyzja klubu Premier League

Jak oficjalnie poinformowało Southampton, Ryan Bertrand opuści klub wraz z końcem sezonu. Umowa wiążąca lewego obrońcę ze Świętymi wygasa w czerwcu i nie zostanie przedłużona. Bertrand od wielu lat strzegł lewej flanki obecnego klubu Jana Bednarka. Na początku trafił tam jedynie na wypożyczenie z Chelsea, ale po bardzo dobrym początku sezonu 2014/15 został wykupiony przez […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Derby County musi zapłacić byłemu zawodnikowi. Wyrzucili go za udział w jeździe po pijaku

Kibice Derby County nie marzą o niczym innym niż wakacje. Ich klub ma za sobą jedne z najgorszych miesięcy, a złych informacji tylko przybywa. The Sun informuje, że będą musieli zapłacić kilka milionów funtów zawodnikowi, którego wyrzucili z klubu.  Richard Keogh był zawodnikiem The Rams w latach 2012-2019, a także kapitanem klubu przez kilkanaście miesięcy. […]
12.05.2021
Bundesliga
12.05.2021

Hertha Berlin, czyli jak oczekiwania rozminęły się z rzeczywistością

Berlin w tym sezonie przypomina odrobinę Poznań. Po jednej stronie mamy Union, który napisał piękną historię przez moment ocierając się nawet o strefę pucharową – a dla ponad 50-letniego klubu byłby to dopiero drugi sezon w międzynarodowych rozgrywkach. Union ze wschodniej części Berlina, ukryty latami za żelazną kurtyną, bez możliwości uczciwego rywalizowania z Herthą, w […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Poznaliśmy nominowanych do nagrody młodzieżowca sezonu PKO Banku Polskiego Ekstraklasy

W 2019 roku wygrał Patryk Dziczek. Przed rokiem Michał Karbownik. A kto zostanie najlepszym młodzieżowcem tego sezonu PKO Ekstraklasy? Tego dowiemy się już 17 maja podczas Gali Ekstraklasy. Póki co poznaliśmy nazwiska trzech piłkarzy, którzy powalczą o to miano.  Wyróżnienia powędrowały do Szczecina, Częstochowy oraz Krakowa. Trójkę nominowanych do ostatniej fazy plebiscytu tworzą bowiem: Karol […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Zmiana lidera w 1. lidze po blisko pół roku? Radomiak i Bruk-Bet grają o tron

Środa, 12 maja 2021 roku. Dzień całkiem słoneczny i przyjemny. A także 171. dzień panowania Bruk-Bet Termaliki Nieciecza w 1. lidze. Być może ostatni, bo właśnie dziś może dojść do sensacyjnej zmiany lidera. Jeśli Radomiak ogra “Słonie” przynajmniej 1:0 lub 2:1 – albo wyżej – zostanie trzecim zespołem w tym sezonie, który zasiądzie na tronie […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

„Moja nominacja do obrońców sezonu jest trochę na wyrost”

– Pogoń na tyle logicznie podchodzi do budowy składu, że raczej nigdy nie dochodzi do wielkich przetasowań i rewolucji. Paczkę wzmacnia kilku zawodników, jakoś wzrasta o kilka lub kilkanaście procent. Większość piłkarzy pewnie zostanie, dojdzie paru innych. Taka jest polityka transferowa Pogoni. Wydaje mi się, że to nasza siła. Widać to po obronie, która funkcjonuje […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Podbeskidzie mistrzem pierwszych metrów, ale najgorsze na finiszu

Jeśli Podbeskidzie wygra w ostatniej kolejce z Legią, a Stal nie zdobędzie punktu ze Śląskiem, dojdzie co cudu. Oto bowiem “Górale” utrzymają się w Ekstraklasie w cudownych okolicznościach, choć, patrząc na całokształt sezonu, raczej niezasłużenie. Głupio gubione punkty, miano najgorszej ekipy wyjazdowej w lidze, najbardziej dziurawa defensywa. Takie aspekty sprawiają, że na myśl o takim […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Mikel Arteta: Wojciech Szczęsny nie wróci do Arsenalu

We włoskiej prasie nie brakowało informacji na temat możliwego transferu Wojciecha Szczęsnego. Obecny bramkarz Juventusu miałby opuścić Turyn i wrócić do Anglii. Spekulowano, że jego nowym-starym klubem zostanie Arsenal. Głos w sprawie takiego ruchu zabrał aktualny szkoleniowiec londyńskiej ekipy – Mikel Arteta – który zaprzeczył medialnym doniesieniom. Hiszpan podkreślił, że nie może rozmawiać o indywidualnościach […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Virgil van Dijk nie pojedzie na Euro 2021

Mimo wielomiesięcznej kontuzji, wciąż istniał temat wyjazdu Virgila van Dijka na zbliżające się Euro. Reprezentacja Holandii nie chciała pozwolić sobie na stratę tak ważnego piłkarza. W opozycji pozostawał Liverpool, który wolał, by obrońca skupił się na rehabilitacji. Teraz wszystko jest już jasne.  Jednym zdaniem – van Dijk na Mistrzostwa Europy nie pojedzie. Potwierdził to sam […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Wieczysta rozważa transfer kolejnego piłkarza Ekstraklasy

Jak informuje Piotr Wołosik oraz Łukasz Olkowicz, Wieczysta Kraków niebawem przyklepie dwa transfery. Do IV ligi trafi Łukasz Burliga oraz bramkarz ROW Rybnik – Bartosz Plewka. Włodarze rozważają jednak kolejne wzmocnienia.  Jak łatwo się domyślić – patrzą w kierunku Ekstraklasy. O ile bowiem Plewka jest zabezpieczeniem statusu młodzieżowca, o tyle kolejne transfery mają pomóc Wieczystej […]
12.05.2021