post

Opublikowane 15.01.2021 08:29 przez

Paweł Paczul

– W Lubinie pokazano mi cały ośrodek, który robił wrażenie, był zrobiony jeszcze na świeżo. We Wronkach mieliśmy dwa boiska, dojeżdżaliśmy do Popowa na treningi, a na sztuczną murawę dojeżdżaliśmy po godzinie do Tarnowa, więc czasem trzeba było nocą wracać. A w Lubinie bursa stoi obok boiska, dlatego to wywarło na mnie wrażenie. W Lechu bywało tak, że ktoś miał jechać na trening pierwszego zespołu, ale po prostu nie mógł zdążyć do Wronek, więc akcja była odwoływana. Tutaj wystarczyło dostać SMS-a. Kwestia dwudziestu minut i byłeś na zajęciach – opowiada Kacper Chodyna, jedno z odkryć minionej rundy Ekstraklasy. Jak ocenia swoje początki, jak ocenia samą ligę, jakie są różnice między akademiami Lecha i Zagłębia? Zapraszamy.

Sądziłeś, że w Ekstraklasie będzie trudniej?

W sumie tak. Przed pierwszym meczem miałem odczucie, że będzie ciężej i dłużej mi zajmie zaadaptowanie się do warunków, ale fajnie to poszło i jestem zadowolony. Bałem się tego, że będę słabiej wyglądał w obronie – wcześniej grałem na skrzydle i obawiałem się pojedynków w tyłach, a z biegiem czasu stwierdzam, że nie ma aż tak dużo tych starć. Nie ma typowych skrzydłowych, rywale raczej schodzą do środka.

Ja mam wrażenie, że skrzydłowi w Polsce nie szukają dryblingów, tylko wrzutek. Jest tak?

Tak. Tak mi się wydaje. W innych ligach, jak skrzydłowy dostaje piłkę, to jedzie na obrońcę, a u nas jest odwrotnie. Szuka się dośrodkowania albo zejścia do środka, przez co jest mniej starć.

To jaką ocenę sobie wystawisz za pierwszą rundę w swoim życiu?

W skali 1-6 wystawiłbym sobie cztery, może cztery plus. Nie sądziłem, że dołożę konkretne liczby, a dwie bramki plus jedna asysta to jak na właściwie jedenaście pierwszych meczów jest niezłym wynikiem.

Gdy do Zagłębia trafiał Wójcicki, zastanawiałeś się, czy czeka cię ławka?

Zastanawiałem się, jak to będzie. W końcu przychodził doświadczony zawodnik ze sporą liczbą meczów w Ekstraklasie. Natomiast gdy pojechałem na obóz, to powiedziałem sobie, że chcę zrobić wszystko, co w mojej mocy, by wywalczyć miejsce w składzie.

Czułeś, że byłeś gotowy na szansę wcześniej, niż przyszedł Sevela? Debiut miałeś już w lutym tamtego roku, ale potem nie grałeś.

Z perspektywy tego meczu w lutym przeciwko Piastowi wiedziałem, że do końca nie byłem gotowy grać na tym poziomie. To pół roku dużo mi dało. Mogłem potrenować na pozycji prawego obrońcy, a potem wejść do drużyny i przede wszystkim jej nie osłabiać.

To szybko zrobiłeś progres.

W styczniu zacząłem trenować na tej pozycji, w lutym pojawiła się szansa debiutu, ale potrzebowałem czasu. Teraz czuje się tam pewniej, odpowiada mi ona i jest w porządku. To był autorski pomysł trenera Seveli. Najwyraźniej widział, że mam predyspozycje do grania na prawej obronie. W klubie wiedzieli, że Alan odejdzie za pół roku, chcieli poszukać jakiegoś zastępstwa i myślę, że fajnie to wyszło.

Brakuje ci czasem skrzydła?

Gdy strzeliłem pierwszą bramkę w Ekstraklasie, to zatęskniłem. Pomyślałem – fajnie byłoby zagrać na skrzydle i mieć więcej okazji do goli. Ale nie napalam się. Jak przyjdzie okazja i szansa, to dobrze, jak nie, to nie.

Przepis o młodzieżowcu ci pomógł, czy nie miał żadnego wpływu, bo poza tobą grają też inni młodzi?

Patrzę na to w inny sposób. Zapewne nie zaszkodził, ale miejsce w składzie dała mi ciężka praca na treningach. Klub szukał zawodników na pozycję prawego obrońcy, aby zastąpić Alana, a ja byłem graczem rezerw. Czy gdyby tego przepisu nie było, to czy byłbym w tym samym miejscu co teraz? Dziś ciężko gdybać, aczkolwiek ja mocno pracowałem na swoją szansę.

Czyli jesteś zwolennikiem tego przepisu.

Tak.

Patrząc szerzej na Zagłębie, z czego wynika to, że nie potraficie utrzymać formy dłuższy czas? Raz wygracie, raz przegracie.

Szczerze mówiąc, to nie wiem. Zazwyczaj jest tak, że z lepszymi przeciwnikami korzystniej prezentujemy się na boisku, a jak przychodzi mecz ze Stalą Mielec czy Podbeskidziem, to jest gorzej i tracimy punkty. Ja wychodząc na mecz, tym bardziej się motywuję, bo trzy punkty są teoretycznie łatwiejsze do zdobycia, więc możemy być szybciej wyżej w tabeli. Ale czy ogólnie to jest sprawa motywacji… Nie wiem, trudno powiedzieć.

Nie ma tam kogoś, żeby was wziął za fraki?

Jest. Trener nam ciągle o tym przypomina. Mamy odprawę, szkoleniowiec uczula nas, że to nie będzie łatwiejsze starcie, bo rywal też wyjdzie walczyć, chcąc się wygrzebać z dołu tabeli.

Ja mam taką teorię, że piłkarzom jest w Lubinie trochę wygodnie. Nie ma wielkiej presji kibiców, są niezłe pieniądze, więc środek tabeli też będzie dobry.

Na pewno tak nie jest. My chcemy być jak najwyżej i grać jak najlepiej. Kibice też tego chcą. Kogo się nie zapyta o najlepszy mecz w ostatnich latach, to wszyscy mówią o spotkaniu z Partizanem. Puchary są w głowie i chcą, byśmy tam zagrali. Ostatnio byliśmy poza ósemką, ciężko tam wskoczyć, ale będziemy walczyć.

Wchodząc do szatni, miałeś w niej jakiegoś mentora?

Wcześniej pomagał mi Arek Woźniak tak jak i innym młodym chłopakom. Nie wiem, czy widział w nas młodego siebie, ale zawsze dużo nam podpowiadał. Rzucił żartem, żebyśmy się raźniej czuli i mi to na pewno się przydało. Nie bylibyśmy aż tak zestresowani i czuliśmy się jak u siebie.

Szef obrony, Guldan, też pomagał?

Myślę, że więcej środkowym obrońcom. Z uwagi na swoją pozycję na boisku, Lubo bliżej miał do Damiana Oko czy Dominika Jończego. Swoją drogą byłem zaskoczony, że zakończył karierę, bo rozegrał całą rundę i nie opuścił żadnego spotkania. Nie spodziewałem się tego. Ale mam nadzieję, że jest szczęśliwy ze swojej decyzji.

Dlaczego w pewnym momencie odszedłeś z Lecha?

Trenowałem co jakiś czas z pierwszą drużyną Lecha na pozycji skrzydłowego. Ale na stałe wyżej trafił tam Kami Jóźwiak, więc z tyłu głowy miałem myśl, że będzie mi trudno wygrać rywalizację i wskoczyć jako kolejny młody skrzydłowy do zespołu. Gdy dowiedziałem się o zainteresowaniu Zagłębia, nastawiłem się na jak najszybszy wyjazd. I tak to się potoczyło.

Czułeś się pomijany w Lechu, zaniedbany?

Może nie pomijany, ale czułem, że uwaga na mnie jest coraz mniejsza. Niektórzy coraz częściej wchodzili do pierwszego zespołu, a ode mnie to się coraz bardziej oddalało. To „pomogło” mi podjąć tę decyzję. Przyjechałem do Lubina jeden raz, drugi, rozmawiałem z dyrektorami i nie miałem wątpliwości.

Lech starał się cię namówić do tego, byś jednak został w Poznaniu?

Niezbyt. Mieliśmy dłuższe rozmowy kontraktowe, ale nie mogliśmy się porozumieć i bliżej lutego, kiedy byłem dogadany z Zagłębiem, nie było już żadnych prób. Wówczas czekałem tylko na rozwiązanie sprawy. Miałem w Poznaniu umowę do czerwca i musiałem poczekać na dogadanie tematu między klubami. Odchodziłem wówczas z Serafinem Szotą.

W tych rozmowach z Lechem chodziło o pieniądze, o długość kontraktu?

O to drugie. Jeśli podpisałbym długą umowę, to mógłbym zostać dłużej w akademii i miałbym problem, żeby się gdziekolwiek przebić.

Na twoje odejście miał też wpływ fakt, że wcześniej z Lechem pożegnał się Marek Śledź?

Na pewno miało to duży wpływ.

Brakowało wam jasności tego, jaka czeka was przyszłość?

Tak, dobrze powiedziane. Z trenerem Śledziem mieliśmy rozmowy i wiedzieliśmy, jak to wszystko wygląda, a po jego odejściu kontakt z klubem był mniejszy. Nie wiedzieliśmy, jak to odbierać.

Sama zmiana Poznania na Lubin była dla ciebie kłopotem?

Nie, ja pochodzę z wioski, która ma 500 mieszkańców, więc dla mnie to był akurat plus. Jeszcze lepiej się tutaj czuję, bo w krótkim czasie można wszędzie dojechać i niczego mi nie brakuje. Też do akademii Lecha przychodziłem w wieku 12 lat, więc przyzwyczaiłem się do tego, że mniej mnie nie ma w domu, niż jestem.

W Lechu i w Zagłębiu mieszkałeś w akademiku?

Tak, w Lechu przez pięć lat, w Zagłębiu przez pół roku. Kończył się wiek juniora i poszedłem na mieszkanie.

Akademik to jest szkoła życia?

Zdecydowanie. W Lechu mieliśmy niezłą ekipę: rocznik 98 z „Józiem”, „Gumą”, czy 97 z Robertem Janickim. Starsi trochę „szkolili” i trzeba było się przed nimi obronić. Ciekawa była historia, gdy byłem w pokoju z Marcinem Maćkowiakiem i Aronem Stasiakiem. Wracamy do siebie, patrzymy, nie ma jednego łóżka. Ubyło. Poszliśmy pod prysznic i ono tam leżało. Trochę to nas zdziwiło. Nie byliśmy wówczas za długo w internacie i musieliśmy to łóżko przenosić do pokoju.

Były takie sytuacje, gdy ktoś nie wytrzymał tej specyfiki?

Jak ktoś pobył chwilę, to łatwiej mu to wszystko przychodziło i nie tęsknił za rodzicami. Byli natomiast zawodnicy na przykład z Korony, którzy przychodzili na testy i na treningach nie wytrzymywali presji.

Rozumiem, że Zagłębie też kupiło cię tym, że przedstawiło cię wówczas konkretny plan na twoją osobę.

Tak. Pokazano mi cały ośrodek, który robił wrażenie, był zrobiony jeszcze na świeżo. We Wronkach mieliśmy dwa boiska, dojeżdżaliśmy do Popowa na treningi, a na sztuczną murawę dojeżdżaliśmy po godzinie do Tarnowa, więc czasem trzeba było nocą wracać. A w Lubinie bursa stoi obok boiska, dlatego to wywarło na mnie wrażenie. W Lechu bywało tak, że ktoś miał jechać na trening pierwszego zespołu, ale po prostu nie mógł zdążyć do Wronek, więc akcja była odwoływana. Tutaj wystarczyło dostać SMS-a. Kwestia dwudziestu minut i byłeś na zajęciach. Poza tym miałem rozmowę z Piotrem Stokowcem, który opowiedział mi o klubie, jak funkcjonuje. A gdy przyszedłem, to trenowałem z pierwszym zespołem, więc miałem cały czas styczność z dorosłą piłką.

Były jakieś inne oferty?

Nie, rozmawialiśmy głównie z Zagłębiem.

Ten plan sportowy Zagłębia się sprawdził od A do Z?

Może nie od A do Z, bo pewnie było w nim zawarte, że szybciej wejdę do pierwszego zespołu, ale absolutnie nie żałuję. Jeżeli bym szybciej wszedł, to może to by się inaczej potoczyło, a tak zostałem przygotowany przez trenera Sevelę i mogę rywalizować.

Miałeś chwile zwątpienia w trakcie wypożyczenia do Bytowa?

Tak. Zastanawiałem się, jakby to było, gdybym został w Lechu, czy to potoczyłoby się inaczej. W Bytovii zagrałem tylko pięć meczów, w tym dwa w pucharze, ale wróciłem po pół roku do Zagłębia i chciałem się jak najszybciej odbudować.

To był zmarnowany czas. Same ogony.

Późno tam poszedłem, po szóstej czy siódmej kolejce. Bytovia była na drugim miejscu, trudno było wskoczyć, na młodzieżowcu grał Julek Letniowski, który się pokazał ze świetnej strony i po tym sezonie poszedł do Lecha. Trener nie chciał zmieniać w składzie, z przodu grali też doświadczeni zawodnicy, ja poszedłem tam jako skrzydłowy i miałem trudną sytuację.

Byłeś zły, że musiałeś iść na wypożyczenie?

Nie, bo to bardziej ja nalegałem na ten ruch. Tyle że chciałem to zrobić wcześniej, a rozmowy szły opornie.

Czyli mogłeś pomyśleć, że to ty jesteś kąpany w gorącej w wodzie? Najpierw odejście z Lecha, potem to wypożyczenie.

Tak, ale chciałem grać i próbować swoich sił. Wcześniej miałem inną propozycję, nie wyszło, a Bytovia była konkretna. Chodziłem do dyrektora Żewłakowa, żeby dostać pozwolenie na wypożyczenie. Długo to trwało i potem wyszło, jak wyszło.

Któraś kariera piłkarza Zagłębia jest dla ciebie w jakiś sposób inspirująca?

„Fifi” Jagiełło pokazał, że można sobie poradzić w Serie A. Mega się dołożył do tego, że Genoa została na kolejny sezon w lidze, nie wiem, dlaczego odszedł na wypożyczenie, moim zdaniem sobie poradził i powinien zostać.

Ty masz na siebie już konkretny pomysł co po Zagłębiu?

Nie myślę o tym teraz. Obecnie jestem w trakcie rehabilitacji, już bliżej końca niż początku, ale po prostu chcę wrócić na boisko. I prezentować taką formę jak w pierwszej rundzie.

Zagłębie może być twoim ostatnim polskim klubem, czy ewentualnie przed wyjazdem chciałbyś pójść jeszcze wyżej w Polsce?

Nie wiem. Mam w głowie to, że Zagłębie jest w stanie przygotować zawodnika do wyjazdu. Jagiełło nie potrzebował transferu wyżej w Polsce. Natomiast to przyszłość. Teraz jak mówię: chcę wrócić na boisko.

Byłeś zły, że pomijano cię w kadrze U21?

Na pewno o tym myślałem. Gdy nie grałem w Ekstraklasie, trudno było o tym myśleć, ale gdy wskoczyłem do zespołu, miałem to z tyłu głowy. Natomiast trener się nie zdecydował. Ale trudno. Robiłem, co mogłem.

Miałeś jakiś kontakt z trenerem Michniewiczem?

Nie.

Będziesz gotowy na start rundy, czy za wcześnie?

Za wcześnie. Myślę, że po Pucharze Polski powinienem być gotowy, jak dobrze pójdzie.

Rozmawiał PAWEŁ PACZUL

Fot. Newspix

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
22.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: rozpędzony Benzema, szalejąca Lechia, Warta w kryzysie

Pucharowe emocje za nami, czas zatem ponownie skupić uwagę na europejskich rozgrywkach ligowych. A weekend przed nami iście szalony, jeden szlagier za drugim i szlagierem pogania. Postanowiliśmy zatem – jak zawsze przy piątku – zaproponować wam kilka typów na nadchodzące spotkania. Tradycyjnie staramy się uniknąć wróżenia z fusów – szukamy serii, pass, tendencji. Przekonajcie się, […]
22.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Weszło
27.10.2021

Trener Świtu Nowy Dwór: Jeszcze jestem trochę w szoku, że tak się mogło wydarzyć

– Radek Kamiński, nasz kapitan, też jest nauczycielem w-fu w szkole. Jak powiedziałem, w drużynie są studenci, chłopaki pracujący dorywczo… Taka mieszanka. Poziom stypendiów w Świcie nie pozwala, by dało się tylko z piłki wyżyć – powiedział nam Mariusz Miecznikowski, trener Świtu Nowy Dwór Mazowiecki, który wczoraj wyeliminował Lechię Gdańsk z Pucharu Polski. Trener Miecznikowski […]
27.10.2021
Felietony i blogi
27.10.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

– To już juniorzy by lepiej zagrali, a nawet jakby byli tak samo słabi, to by przynajmniej zostawili trochę serca – nie ma chyba na świecie kibica, któremu kiedyś, na różnym etapie swojej przygody z futbolem, nie przemknęła przez głowę taka myśl. Zazwyczaj towarzyszy nam w chwilach głębokiej frustracji, gdy kapitan zaczyna grać na czas […]
27.10.2021
Brama dnia
27.10.2021

Didier Drogba kontra Michael Essien | BRAMA DNIA

Czas na kolejną „Bramę dnia”. Wczoraj z dużą przewagą zatriumfował Francesco Totti, a kto będzie górą w dzisiejszym starciu? Oglądajcie i głosujcie, zapraszamy wraz z naszymi partnerami z Gatigo. MICHAEL ESSIEN VS M. CITY (27.10.2007) 27 października 2007 roku londyńska Chelsea rozwalcowała Manchester City aż 6:0. Aż trzech zawodników The Blues zanotowało tamtego dnia trzy […]
27.10.2021
Prasówka
27.10.2021

PRASA. „Przychodząc do rezerw marzyłem o pracy w pierwszym zespole Legii”

Puchar Polski, bojkot kibiców Górnika Zabrze, Matty Cash z paszportem, wizyta Gianluki di Marzio w Polsce i wywiady z Markiem Gołębiewskim. To serwuje nam dzisiejsza prasa. Skupiamy się na tym ostatnim. – Świadomie wybrałem III-ligowe rezerwy Legii, bo wiedziałem, że żaden inny klub w Polsce na poziomie pierwszej i drugiej ligi nie ma takich narzędzi […]
27.10.2021
Weszło
27.10.2021

Mikulski: Jestem zderzakiem. A ta rola szybko się zużywa

– Ja sobie zdaję sprawę, że funkcja przewodniczącego Kolegium Sędziów to jest tak zwany zderzak. Wiem, że nie da się tej funkcji zbyt długo sprawować, ta pozycja się zużywa i trzeba znaleźć moment, by dać się zmienić – mówi Tomasz Mikulski, który po wyborach w PZPN-ie objął funkcję przewodniczącego Kolegium Sędziów. Jaki ma pomysł na […]
27.10.2021
Piłka nożna
26.10.2021

To nie był spacerek, ale Raków nie potknął się w Kaliszu

Raków Częstochowa ostatnio dość nieoczekiwanie przechodzi przez burzliwy czas z uwagi na ilość spekulacji na temat przyszłości Marka Papszuna. A także i w KKS-ie Kalisz sporo się dzieje, biorąc pod uwagę, że ekipę dopiero co objął Bogdan Zając. Zamieszanie związane ze szkoleniowcami nie wpłynęło jednak niekorzystnie na przebieg dzisiejszego starcia w Pucharze Polski. Ostatecznie Raków […]
26.10.2021
Weszło
27.10.2021

Mikulski: Jestem zderzakiem. A ta rola szybko się zużywa

– Ja sobie zdaję sprawę, że funkcja przewodniczącego Kolegium Sędziów to jest tak zwany zderzak. Wiem, że nie da się tej funkcji zbyt długo sprawować, ta pozycja się zużywa i trzeba znaleźć moment, by dać się zmienić – mówi Tomasz Mikulski, który po wyborach w PZPN-ie objął funkcję przewodniczącego Kolegium Sędziów. Jaki ma pomysł na […]
27.10.2021
Weszło
26.10.2021

Ekstraklasowa logika na urlopie? Liga wygląda sensowniej niż zwykle

W Ekstraklasie często można było narzekać na to, że brakowało wyraźnych zespołowych liderów. To znaczy: większość ligi opierała się na tym, że raz wygrała, raz przegrała, raz zremisowała i tak to się kręciło, ale mało kto potrafił utrzymać formę. Przewaga punktowa między czubem tabeli a czasem nawet strefą spadkową była mała, co gorsza – nawet […]
26.10.2021
Weszło
25.10.2021

KOWAL MANAGER III (#1) – WOJTEK PRZEJMUJE CRACOVIĘ!

Dzieje się na rynku trenerskim w Polsce! Odchodzi Michniewicz, przychodzi Kowalczyk! Ale nie do Legii, tylko do Cracovii! Odpalamy trzeci sezon Kowal Managera, wyruszajcie z nami w tę podróż. Obiecujemy – będzie się działo!
25.10.2021
Weszło
23.10.2021

Kapela ze Szczecina w końcu nastroiła instrumenty i zagrała koncert!

Jak wiadomo, co do Pogoni można mieć trochę wątpliwości. Niby skład się zgadza, a raczej nie tylko „niby”, bo jest naprawdę mocny, to wyniki, a przede wszystkim styl, już nie do końca. Pogoń stać na dobry mecz, ale również na partię kompletnie przeciętną i przegraną, jak z Wisłą w Płocku, żeby już łaskawie nie wspominać […]
23.10.2021
Weszło
23.10.2021

LIVE: Wisła na karuzeli. Śląsk goni czołówkę!

Sobota z Ekstraklasą napakowana jak kabanos! Cztery mecze, zaczynamy od Rakowa z Bruk-Betem, potem sprawdzimy czy Lechia podtrzyma formę, mierzy się z Górnikiem, następnie Pogoń-Jaga i na koniec Wisła ze Śląskiem. No, będzie się działo! A do tego zagraniczne spotkania. Tak więc „siadamy głęboko w fotelach, zapinamy pasy i startujemy”! Fot. FotoPyK
23.10.2021
Weszło
21.10.2021

Dzisiaj do punktu potrzebny byłby cud. 21 szybkich wniosków po Napoli

Żeby ten mecz był równy, Napoli musiałoby dzisiaj wystawić jakąś młodzieżówkę i to niekoniecznie tę najzdolniejszą. Rezerwy, nie rezerwy – to jest zupełnie inny poziom niż polski futbol. Smutna, ale prawda. Szybkie wnioski po meczu z Napoli. 1. Żeby Legia mogła dziś wywieźć jakiekolwiek punkty z Neapolu, po prostu potrzebowała cudu. 2. Cudu, bo gospodarze […]
21.10.2021
Liczba komentarzy: 14
Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mateusz
Mateusz
9 miesięcy temu

Widzę tytuł – widzę największą bolączkę „polskiej myśli szkoleniowej”

shemekh
shemekh (@shemekh)
9 miesięcy temu
Reply to  Mateusz

Nie wiem czy największą, ale na pewno jedną z wielu. 😉

Stach Levy
Stach Levy
9 miesięcy temu
Reply to  Mateusz

Napewno główny problem gry naszych zespołów, drybling to podstawa gry. Ale u nas od juniorów teksty „nie kiwaj”, „piłka chodzi szybciej” itp.

Acardo
Acardo
9 miesięcy temu

Świetnie, że ktoś zwrócił na to uwagę. Polskie kluby grają jednym napastnikiem i wrzutka z boku to 95% szansy na stratę piłki. Mniejsze ryzyko to gra 1na1 skrzydłowego ale żaden polski klub tego nie gra. Pamiętam takiego gościa, Maciej Sliwowski, jak dostawał piłkę na skrzydle to zaczynał taniec z piłką. Podobnie Terlecki na czy Ziobro, Araszkiewicz … Grosicki cz Błaszczykowski to już tylko dzida do przodu i najwyżej jeden zwód..

Criticball
Criticball (@criticball)
9 miesięcy temu
Reply to  Acardo

ZIOBRO? On może i tańczy, ale nie z piłą, jeno z Kaczyńskim i Gowinem.
Z piłką, to tańczył ZIOBER.

Marlowe
Marlowe
9 miesięcy temu
Reply to  Acardo

Zbigniew Ziobro i Ryszard Terlecki – okazuje się, że PIS ma świetnych skrzydłowych, ale nie widziałem ich w tańcu

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
9 miesięcy temu
Reply to  Marlowe

Z tym, że Ziobro nie jest z PiS-u.

Marian
Marian
9 miesięcy temu
Reply to  Acardo

W latach 80-tych był w Zagłębiu Lubin duet Szewczyk – Zejer. Takie dwa „karakany” po 168 cm wzrostu. Wiele osób chodziło w tamtych czasach na mecze tylko ze względu na ich grę. Tak jak oni wtedy wkręcali gości w murawę, to było mistrzostwo świata

z ziemi wloskiej do polski - na tarczy
z ziemi wloskiej do polski - na tarczy
9 miesięcy temu

„Ja mam wrażenie, że skrzydłowi w Polsce nie szukają dryblingów, tylko wrzutek. ” – kolega paczul widze odkrył dynamit.
Nie mamy skrzydłowych tylko bocznych pomocnikow ustawionych na skrzydle bo „nie kiwaj!!!” i „nie ryzykuj!!!”.

Maciej
Maciej
9 miesięcy temu

Chłopak fajnie gada. Niech wraca do zdrowia.
Tak na marginesie to nikt z Polskiego piekiełka nie odważy się w kadrze poszukać innej formacji, bo przecież Polska skrzydłowymi stoi (co z tego, że jedyne co potrafią to kopnąć do przodu i biec by wrzucić), a kontra to nasze DNA.

Fjardabyggd
Fjardabyggd
9 miesięcy temu

Dlatego potem jak przychodzą europejskie puchary, to byle Junior Kabananga robi wiatrak z naszych defensorów, nieprzyzwyczajonych do gry 1 na 1.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
9 miesięcy temu

Napiszę po raz 2654. W polskiej piłce sekuje się dryblerów już wśród przedszkolaków.

fdjfdjdhfhfdsh
fdjfdjdhfhfdsh
9 miesięcy temu

https://skutecznetypowanie1x2.blogspot.com/ – Wczoraj trafili 737 kurs kuponu. Sam skorzystalem i zarobilem ponad 10 tys. Smialo polecam ich typy bukmacherskie. Kolejny kupon mają już na dziś.

Nemo2
Nemo2
9 miesięcy temu

Nazywanie paczula moralnym zerem to niebywale wysublimowany komplement…rzadko kiedy mozna spotkac taką kreaturę.

Suche Info
27.10.2021

Messi nie zdobędzie „Złotej Piłki”? Wyciek wyników

Właściwie jak co roku wyniki głosowania na zwycięzcę „Złotej Piłki” pojawiają się jeszcze przed galą. Ktoś zrobi zdjęcie głosów, ktoś komuś szepnie słówko i tak dalej. Tym razem sprawa jest o tyle emocjonująca, że – jeśli to nie fejk – Robert Lewandowski zajmuje 1. miejsce. Nie Messi, nie Benzema. Oczywiście to równie dobrze może być […]
27.10.2021
Weszło
27.10.2021

Trener Świtu Nowy Dwór: Jeszcze jestem trochę w szoku, że tak się mogło wydarzyć

– Radek Kamiński, nasz kapitan, też jest nauczycielem w-fu w szkole. Jak powiedziałem, w drużynie są studenci, chłopaki pracujący dorywczo… Taka mieszanka. Poziom stypendiów w Świcie nie pozwala, by dało się tylko z piłki wyżyć – powiedział nam Mariusz Miecznikowski, trener Świtu Nowy Dwór Mazowiecki, który wczoraj wyeliminował Lechię Gdańsk z Pucharu Polski. Trener Miecznikowski […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

„Paulo Sousa woli Hiszpanię, bo tam jest ciepło? Bzdury”

Mówiło się ostatnio o tym, że reprezentacja Polski następne zgrupowanie będzie miała w Hiszpanii. Wokół tego tematu wytworzyły się teorie, jakoby Paulo Sousa wolał przebywać w ciepłym kraju. Ucina to wszystko Jakub Kwiatkowski, rzecznik kadry. – Przede wszystkim wyjazd do Andory to duże wyzwanie logistyczne i wiedzieliśmy o tym od kilku miesięcy, kiedy byliśmy na […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Filip Majchrowicz przedłuży kontrakt z Radomiakiem. W kolejce następni piłkarze

Radomiak Radom powoli zaczyna budowę kadry na sezon 2022/2023. Chodzi o zabezpieczenie się i przedłużenie umów z zawodnikami, których kontrakty wygasną po zakończeniu rozgrywek. Pierwszym zawodnikiem, który podpisze nowy kontrakt z klubem, jest bramkarz Filip Majchrowicz. O tym, że radomianie chcą zaoferować Majchrowiczowi nową umowę oraz sporą podwyżkę, informowaliśmy już wcześniej. Teraz słyszymy, że rozmowy […]
27.10.2021
Felietony i blogi
27.10.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

– To już juniorzy by lepiej zagrali, a nawet jakby byli tak samo słabi, to by przynajmniej zostawili trochę serca – nie ma chyba na świecie kibica, któremu kiedyś, na różnym etapie swojej przygody z futbolem, nie przemknęła przez głowę taka myśl. Zazwyczaj towarzyszy nam w chwilach głębokiej frustracji, gdy kapitan zaczyna grać na czas […]
27.10.2021
Brama dnia
27.10.2021

Didier Drogba kontra Michael Essien | BRAMA DNIA

Czas na kolejną „Bramę dnia”. Wczoraj z dużą przewagą zatriumfował Francesco Totti, a kto będzie górą w dzisiejszym starciu? Oglądajcie i głosujcie, zapraszamy wraz z naszymi partnerami z Gatigo. MICHAEL ESSIEN VS M. CITY (27.10.2007) 27 października 2007 roku londyńska Chelsea rozwalcowała Manchester City aż 6:0. Aż trzech zawodników The Blues zanotowało tamtego dnia trzy […]
27.10.2021
Prasówka
27.10.2021

PRASA. „Przychodząc do rezerw marzyłem o pracy w pierwszym zespole Legii”

Puchar Polski, bojkot kibiców Górnika Zabrze, Matty Cash z paszportem, wizyta Gianluki di Marzio w Polsce i wywiady z Markiem Gołębiewskim. To serwuje nam dzisiejsza prasa. Skupiamy się na tym ostatnim. – Świadomie wybrałem III-ligowe rezerwy Legii, bo wiedziałem, że żaden inny klub w Polsce na poziomie pierwszej i drugiej ligi nie ma takich narzędzi […]
27.10.2021
Weszło
27.10.2021

Mikulski: Jestem zderzakiem. A ta rola szybko się zużywa

– Ja sobie zdaję sprawę, że funkcja przewodniczącego Kolegium Sędziów to jest tak zwany zderzak. Wiem, że nie da się tej funkcji zbyt długo sprawować, ta pozycja się zużywa i trzeba znaleźć moment, by dać się zmienić – mówi Tomasz Mikulski, który po wyborach w PZPN-ie objął funkcję przewodniczącego Kolegium Sędziów. Jaki ma pomysł na […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

„Zalewski to wyjątkowy zawodnik. Roma w niego wierzy”

Nicola Zalewski zadebiutował już w reprezentacji Polski, a także w nowym sezonie Serie A dostał szansę od Jose Mourinho. Wielu minut w seniorskiej piłce jeszcze nie ma, ale środowisko piłkarskie we Włoszech twierdzi, szczególnie to w Rzymie, że to przyszłość AS Romy. Mówi o tym Gianluca Di Marzio, według którego to może być jeden z […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

„Możliwe, że Buksa będzie kolejnym Polakiem w Premier League”

Gianluca Di Marzio w rozmowie z „Przeglądem Sportowym” odniósł się między innymi do przyszłości Adama Buksy. Jego zdaniem to bardzo prawdopodobne, że Polak trafi do mocniejszego zespołu w Europie. Przypomnijmy: w tym sezonie MLS reprezentant Polski ma już 16 goli i trzy asysty w 30 spotkaniach, a licznik bije dalej. – Jeśli chodzi o cały […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Milik kupił teren ze stadionem Rozwoju Katowice

Rozwój Katowice wyprowadził się ze swojego stadionu w 2019 roku. Klubu z 4. ligi nie było stać na utrzymanie obiektu, a też dbaniem o niego nie była zainteresowana Spółka Restrukturyzacji Kopalń, który była właścicielem gruntu. Od dwóch lat teren był pozostawiony sam sobie. Portal „Katowice24.info” poinformował, że z tym koniec.   Na początku tygodnia został podpisany […]
27.10.2021
Suche Info
26.10.2021

Zespoły Polaków odpadły z Carabao Cup

Rozpoczęła się rywalizacja w 1/8 finału Pucharu Ligi Angielskiej. Dzisiaj w akcji mogliśmy oglądać zespoły dwóch reprezentantów Polski. Są to jednak najmniej istotne rozgrywki w Anglii i w większości spotkań menedżerowie decydują się na wystawienie do gry mocno rezerwowych składów.  Mateusz Klich zagrał 45 minut w wyjazdowym spotkaniu z Arsenalem. Mecz zaczął na ławce, ale […]
26.10.2021
Suche Info
26.10.2021

Sousa: Matty poczuje się jak w domu

Paulo Sousa udzielił krótkiego wywiadu na temat przyjęcia polskiego obywatelstwa przez Matty’ego Casha Piotrowi Koźmińskiemu z WP Sportowe Fakty. Selekcjoner reprezentacji Polski podzielił się swoimi przemyśleniami na temat dołączenia obrońcy Aston Villi do polskiej kadry. –Życie przynosi nam różne scenariusze. Niektórzy Polacy, czy ludzie z polskimi korzeniami, a jest ich przecież wielu, odnajdują się w […]
26.10.2021
Suche Info
26.10.2021

Rzecznik PZPN: Listopadowe zgrupowanie zacznie się w Hiszpanii

Jakub Kwiatkowski w rozmowie z Polsat Sport potwierdził wcześniejsze doniesienia. Listopadowe zgrupowanie reprezentacji Polski zacznie się w Hiszpanii. Tam kadrowicze będą przygotowywać się do meczu z Andorą. Dopiero po pierwszym spotkaniu wrócą do Polski i zostaną tu aż do meczu z Węgrami, który zakończy eliminacje.  Rzecznik PZPN wyjaśnił dlaczego związek zdecydował się na taką decyzję: […]
26.10.2021
Piłka nożna
26.10.2021

To nie był spacerek, ale Raków nie potknął się w Kaliszu

Raków Częstochowa ostatnio dość nieoczekiwanie przechodzi przez burzliwy czas z uwagi na ilość spekulacji na temat przyszłości Marka Papszuna. A także i w KKS-ie Kalisz sporo się dzieje, biorąc pod uwagę, że ekipę dopiero co objął Bogdan Zając. Zamieszanie związane ze szkoleniowcami nie wpłynęło jednak niekorzystnie na przebieg dzisiejszego starcia w Pucharze Polski. Ostatecznie Raków […]
26.10.2021
Suche Info
26.10.2021

Florian Kohfeldt nowym trenerem Vfl Wolfsburg

Dwa dni temu niemiecki klub poinformował o zwolnieniu Marka van Bommela, który prowadził Wilki od początku obecnego sezonu. Holender po dobrym starcie zaliczył serię pięciu porażek z rzędu we wszystkich rozgrywkach, przez co rozpoczęto poszukiwania jego następcy. Dzisiaj klub poinformował, że nowym trenerem pierwszego zespołu został Florian Kohfeldt. Niemiec do tej pory w seniorskiej piłce […]
26.10.2021
Inne sporty
26.10.2021

Siedem najważniejszych walk w historii polskiego MMA

Gdybyśmy tworzyli taką listę jeszcze dekadę temu, pewnie trudno byłoby ją skompletować. Ba, jeszcze przed pięcioma laty mogłoby to być wymagające zadanie. Dziś jednak polskie MMA ma się znakomicie i przeżywa swój złoty okres. KSW stało się rozpoznawalną na całym świecie marką, w UFC mamy swojego mistrza i byłą mistrzynię, a kolejni zawodnicy zapowiadają, że […]
26.10.2021
Suche Info
26.10.2021

Górnik Mysłowice pomaga kotom ze schroniska

Klub ze śląskiej klasy okręgowej, Górnik 09 Mysłowice, popisał się nietypową akcją. Przed meczem 12. kolejki, w którym Górnik mierzył się z rezerwami GKS-u Katowice, zawodnicy wyszli na boisko w towarzystwie kotów. Akcja „Kocina dla kotów” miała zwrócić uwagę na problemy tych zwierząt w okresie jesienno-zimowym. – Przydomek tego klubu to „Kocina”, chyba nie ma bardziej […]
26.10.2021