post Damian Smyk

Opublikowane 14.01.2021 11:38 przez

Damian Smyk

Przyzwyczailiśmy się w naszym piłkarskim poletku do tego, że z tzw. solidarity payment i procentem od następnego transferu czasem bywają problemy. Natomiast do tej pory najczęściej bywało tak, że problem leżał po stronie klubu, który miał przekazać matecznikowi danego piłkarza pewną sumę mu należną. W przypadku Jakuba Modera jest inaczej. Lech Poznań chce wysłać Warcie należne jej dwa miliony złotych, tylko… nie wiadomo której Warcie te pieniądze przelać.

Sprawa jest nieco pogmatwana, zatem zacznijmy od podstaw. Jakub Moder w Warcie trenował przez trzy lata. Początkowo dojeżdżał na treningi z rodzinnego Drawska, później wraz z rodziną przeprowadził się do stolicy Wielkopolski i grał w niej już na pełen etat. Przez dobre występy przy Drodze Dębińskiej i w reprezentacji młodzieżowych wypromował się na tyle, że zaproszenie na testy wysłał mu Lech Poznań. Zagrał w jednym sparingu, wpadł w oko trenerom i zamienił jeden poznański klub na drugi.

Warta jednak zapisała sobie w umowie transferowej procent od następnego transferu tego zawodnika. „Zieloni” praktykują to od dłuższego czasu – pozycja „Dumy Wildy” jest taka, że nie przeprowadza wielkich transferów za gigantyczne pieniądze. Sufit poznaniaków jest zawieszony niżej niż np. Lecha Poznań, zatem warciarze nie blokują swoich wychowankom ścieżki rozwoju. Ale pewnie ani władze Warty, ani Lecha nie przypuszczały, że sześć lat później Moder pobije rekord transferowy Ekstraklasy i za około jedenaście milionów euro przeniesie się do Brighton.

Zatem korki od szampana strzeliły na początku października w dwóch siedzibach poznańskich klubów. Lech dostał wielkie pieniądze i zatrzymał Modera jeszcze na pół roku. Warta z kolei mogła spodziewać się nieoczekiwanego zastrzyku gotówki. I to niemałej. Łącznie z bonusu od następnego transferu oraz tzw. solidarity payment „Zielonym” należało się około 500 tysięcy euro od Lecha. Mechanizm tego dealu był klarowny – Lech dostanie pieniądze od Brighton, sprawdzi komu i ile się należy, po czym przekaże część tej kasy dalej.

I Lech jest już gotowy, by oddać Warcie co jej należne. Problem w tym, że… nie wiadomo, której Warcie ma tę sumę przelać.

Warta jest bowiem klubem wielosekcyjnym. Przy Drodze Dębińskiej gra się w tenisa ziemnego, Warta ma bogatą tradycję hokeja na trawie, prężnie działa sekcja szermierki, pływacy klubu jeździli na Igrzyska Olimpijskie, również kajakarze reprezentują zielone barwy na krajowym i międzynarodowym podwórku. I tym wszystkim zarządza stowarzyszenie Klub Sportowy Warta Poznań. Czyli – KS Warta.

Do niedawna jedną z sekcji KS-u była też piłka nożna. Ale obejmowała ona tylko grupy juniorskie i młodzieżowe. Seniorską drużyną zajmowała się Warta Poznań Spółka Akcyjna. Siedziba KS Warty i Warty SA mieściła się w tym samym budynku. Piłkarze seniorskiej Warty trenowali czasem w tej samej sali, w której swoje treningi mają szermierze. Siadając na trybunie zachodniej z jednej strony widać boisko piłkarskiej Warty, a za plecami ma się korty tenisowe. Generalnie wyglądało to tak, jak jeden organizm – ale oba podmioty żyły w osobnych organizacjach.

W kontekście piłki nożnej ważne było jednak to, że – jak wspomnieliśmy – sekcjami młodzieżowymi zarządzał zarząd KS-u, a ci najzdolniejsi piłkarze byli później rejestrowani już w Warcie SA.

I tu dochodzimy do sprawy Modera. On nigdy w seniorskiej Warcie nie zagrał. Jego karta zawodnicza była rejestrowana z ramienia KS-u. I tak też to widnieje we wszelakich papierach – Moder był piłkarzem KS Warty Poznań, a z Wartą SA nie miał nic wspólnego. Sęk w tym, że rok temu Warta SA przejęła całą sekcję młodzieżową pod swoje skrzydła. Czyli wzięła piłkarzy, trenerów, ale i zobowiązania, aktywa, pasywa. Po prostu przejęła ją z całym inwentarzem.

Wydaje się zatem jasne, że pieniądze za Modera powinny trafić do Warty piłkarskiej. I takie słowa miały paść w rozmowach w październiku, gdy stało się jasne, że Moder trafi do Brighton. Władze Warty SA usłyszały nawet od jednego z członków zarządu żart, że te dokonały świetnego ruchu biznesowego przejmując na siebie finansowanie sekcji młodzieżowych.

Ale KS złożył właśnie swoje roszczenia względem tych dwóch milionów złotych od Lecha. Władze piłkarskiej Warty są zaskoczone, bo wydawało im się, że tutaj pieniądze nie będą żadną kością niezgody. Ale stowarzyszenie ma swoje racje i uważa, że pieniądze należą się jemu. I złożyła już w tej sprawie dokumenty – główną argumentacją KS-u jest to, że Moder kształcił się w klubie wtedy, gdy sekcje młodzieżowe nie były jeszcze w rękach spółki akcyjnej.

Warta SA twierdzi natomiast, że w styczniowym przyjęciu wszystkich sekcji młodzieżowych nabyła też całą jego spuściznę i umowy. Czyli również prawa do przyszłych korzyści z zawodników sprzedanych w przeszłości. – To trochę tak, jakbyśmy kupili od kogoś dom. Po kilku lata okazało się, że pod trawnikiem są zakopane jakieś drogocenne skarby i poprzedni właściciel domagałby się, by mu je oddać, bo to jego – mówi nam osoba z piłkarskiej Warty.

Lech w tej sytuacji bezradnie rozłożył ręce i zapytał PZPN-u co w tej sytuacji zrobić. Nie chce bowiem wysłać pieniędzy do KS Warty lub Warty SA, a później wysłuchiwać od drugiej strony, że kasa tak naprawdę należy się temu drugiemu podmiotowi. Teraz obie strony przygotowują dokumentacje, która ma dowodzić, że pieniądze tak naprawdę powinny trafić do nich. W czwartek miało dojść do spotkania między przedstawicielami obu Wart, ale ostatecznie je odwołano. Obie strony uznały, że samo gadanie między sobą nie ma sensu i decyzję podejmie PZPN po zapoznaniu się ze stanowiskami.

Wydaje się, że PZPN stanie po stronie Warty SA, bo KS Warta nie widnieje obecnie w żadnych strukturach piłkarskich. Wszystkie grupy juniorskie są zarejestrowane z ramienia spółki akcyjnej. Natomiast obawy Warty SA są takie, że nawet jeśli związek podejmie decyzję na korzyść jej, to stowarzyszenie będzie odwoływało się do sądów powszechnych. A wówczas sprawa może toczyć się miesiącami, a najpewniej i latami. Pieniądze leżałyby w depozycie, pożerałaby je inflacja, a obu Wartom taki zastrzyk gotówki niezwykle by teraz pomógł.

Sprawa ma jeszcze drugie dno. Po odejściu rodziny Pyżalskich napięcie między KS Wartą a Wartą SA było duże, bo ex-prezes zasiadała nadal w zarządzie stowarzyszenia. Ale później Pyżalskich kompletnie odcięto od klubu i relację między oboma podmiotami były bardzo dobre. Warta mówiła też jednym głosem w sprawie budowy nowego obiektu przy Drodze Dębińskiej – miał tam powstać nie tylko stadion, ale i zaplecze dla innych sekcji sportowych. Nadzieją na budowę był Rządowy Projekt Inwestycji Lokalnych, ale w nim Warta nie dostała dofinansowania i sprawa utkwiła w martwym punkcie.

Teraz ruszyła druga tura zbierania zgłoszeń do tego projektu i Poznań wysłał tylko trzy plany inwestycyjne – w tym jednym jest właśnie obiekt przy Drodze Dębińskiej. Miasto chciałoby, by taki obiekt powstał. Były wojewoda też był po stronie klubu. Dobre były też relacje KS-u i spółki akcyjnej. Wydawało się, że przy tych wszystkich dobrych symptomach należy też oczekiwać pozytywnej oceny wniosku o stworzenie ośrodka sportowego z prawdziwego zdarzenia na Dolnej Wildzie.

Tymczasem Warta przestała mówić wspólnym głosem.

fot. NewsPix

Opublikowane 14.01.2021 11:38 przez

Damian Smyk

Liczba komentarzy: 28
Subscribe
Powiadom o
guest
28 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
bencwal
bencwal
7 dni temu

można by to wszystko opisać dużo krócej

tolep
tolep (@tolep)
7 dni temu
Reply to  bencwal

Można. Telegazeta jest dobrym przykłądem jak to się robi.

BTW. można też by było poprawnie w tytule napisać „Pieniędzy” ale to już wyższa sztuka jazdy

Tewu
Tewu
7 dni temu
Reply to  tolep

Można też poprawnie napisać przykładem 😉

Bubs
Bubs
7 dni temu

To może po prostu podzieliłby się na pół i po sprawie?

Wojtek
Wojtek
7 dni temu

Moim zdaniem sprawa jasna: Warta SA powinna dostać tę kasę. Myślę, że gdyby KS Warta miała 500 tysięcy euro ukrytego długu a nie przychodu, to również na luzie udowodniłaby, że to problem Warty SA. Pieniążki nie takie sojusze łamały. No ale szkoda, że dzieje się to teraz, gdy Zieloni wstają z kolan.

Stefan
Stefan
7 dni temu

niech się podzielą pół na pół

SmyQ
SmyQ
7 dni temu

Jako internetowy ekspert od niczego – moim zdaniem rację ma KS Warta, a analogia z domem jest bezsensowna.

Narcin Majman
Narcin Majman
7 dni temu

Ciekawe czy KS Warta krzyczałaby równie głośno, gdyby chodziło nie o wpływy, a o zobowiązania, długi itd. Moim zdaniem przykład z domem i skarbem pod ziemią bardzo dobry.

Koza
Koza
7 dni temu
Reply to  Narcin Majman

No nie do końca bardzo dobry bo w polskim prawie jest tak że jak znajdziesz na swoim gruncie złoto to należy do państwa A nie Ciebie

Narcin Majman
Narcin Majman
7 dni temu
Reply to  Koza

Zapomniałeś dodać: „Co jest bardzo głupie w polskim prawie”.

smyq
smyq
7 dni temu

Jako internetowy ekspert od niczego – moim zdaniem rację ma KS Warta, a analogia z domem jest bezsensowna.

Ekstraklasa na golasa
Ekstraklasa na golasa
7 dni temu

Kurwa… wy tak serio ?
Wiadomo, że do sekcji tenisa…

StoigniewCz
StoigniewCz
7 dni temu

Gdyby przykład z domem i skarbem miał być wyznacznikiem, to kasę powinien dostać PZPN, bo nie wykopiesz i tak należy do państwa polskiego.

Salomon
Salomon
7 dni temu

Niech tą kwotę przeznaczą na budowę obiektu z którego będą korzystały obie sekcje.

Zige
Zige
7 dni temu

Czyli KS pozbył się wszystkich zobowiązań i obciążeń finansowych, ale jak się okazało, że można zarobić, to chętnie wyciąga łapki?
„Byznesmeny” jak się patrzy…

Urbi59
Urbi59 (@urbi59)
7 dni temu

Pewnie PZPN sobie ją ukradnie jak ukradł dwóm podmiotom ŁKS-u ekwiwalent za Paulinho w 2013.

terry
terry
7 dni temu

„Sufit poznaniaków jest zawieszony niżej niż np. Lecha Poznań, zatem warciarze nie blokują swoich wychowankom ścieżki rozwoju. ” co za grafomania

Żabol
Żabol
7 dni temu

Bareja by nawet czegoś takiego nie wymyślił. Trzymajcie sie tam w tym Poznaniu.

Marold
Marold (@marold)
7 dni temu

Dlaczego to PZPN jako organ piłkarski ma wydawać werdykt? Nagle oprócz piłką, wybierania Brzęczków znają się na prawie w takim stopniu?

Pierdolony w dupę troll
Pierdolony w dupę troll
7 dni temu

No ale Moder to wiadomo, gwiazda. Nie to co Karbownik. Tęczowi gwałceni margot wielki Lech/Piast

taki jeden
taki jeden
7 dni temu

solarium zamknęli, że dałeś głos?

KanielOutis
KanielOutis
7 dni temu
Reply to  taki jeden

To nie on. Wskazują na to spacje po kropkach.

Krzysztof
Krzysztof
7 dni temu

Porównanie z domem i wykopanym skarbem fatalne i głupie ‍♂️ lepsze porównanie byłoby z roślina która zaowocowała na zakupionej ziemi albo coś w tym stylu

Janek Wembley
Janek Wembley
7 dni temu

przecież oni wszyscy będą długie lata odszkodowanie Angoli płacić ze im taki szmelc sprzedali i naraził innych zawodników na cofanie się w rozwoju przez tego amatora

Pierdolony w dupę troll
Pierdolony w dupę troll
7 dni temu
Reply to  Janek Wembley

Łooooo kurwa na pewno jesteś podwarszawskim wiesniakiem którego boli sukces kuchenkorza. A Karbownik to jest chujowy!

assdfasd
assdfasd
7 dni temu

Połączyć Lecha i obie Warty i ch.., problem znika.

BroUCan
BroUCan (@broucan)
7 dni temu

Read

Weszło
22.01.2021

Od Sousy oczekuję normalności. Na przykład prawego obrońcy na prawej obronie

Wszyscy mówią o zaletach i wadach Paulo Sousy. W Szwajcarii i Izraelu czy na Węgrzech był bardzo dobry, na początku we Włoszech też, ale potem szło mu już gorzej i nie wiadomo, czy poradzi sobie z reprezentacją, skoro nie ma w tej kwestii wielkiego doświadczenia. A taktyka? Lubi grać na trzech obrońców. Czy my będziemy […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Strój piłkarski jest wygodniejszy niż dyrektorska marynarka

Dlaczego dwa razy dziennie musi ładować telefon? Od kiedy wiedział, że po zakończeniu kariery obejmie stanowisko dyrektora sportowego Zagłębia Lubin? Jak przygotowywał się do nowej roli? Od kogo zaczerpywał rad? Kto jest jego największym wzorem? Jak przebiega jego współpraca z Martinem Sevelą? Czy Łukasz Poręba odejdzie już zimą i czy sprowadzenie napastnika to priorytet dla […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Nikogo pokroju Lewandowskiego. 10 najlepszych piłkarzy, z którymi pracował Sousa

Poukładanie sobie relacji z Robertem Lewandowskim i wykorzystanie jego piłkarskiego potencjału. Gdy popatrzymy na listę zadań stojących przed Paulo Sousą, być może właśnie to jest pierwsza pozycja. Potrafił to zrobić (przynajmniej w zadowalającym stopniu) Adam Nawałka, który coś z tą kadrą ugrał, kompletnie nie potrafił Jerzy Brzęczek i wspominać będziemy go źle – tym bardziej, […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Defensywa, zaślepienie 3-5-2 i trudny charakter. O klęskach Paulo Sousy

Zbigniew Boniek stwierdził na konferencji prasowej ogłaszającej nominację nowego selekcjonera, że każdy z kim rozmawiał, mówił mu, że Paulo Sousa jest topowym trenerem. Nie wątpimy w prawdomówność prezesa. Na ocenę tego sformułowania względem reprezentacji Polski przyjdzie jeszcze czas, ale ziarno wątpliwości w tej kwestii sieją dwie niekrótkie przygody w karierze Portugalczyka – pierwsza na zapleczu […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

PRASA. Piechniczek: Dla niektórych mecz ligowy wydawał się ważniejszy niż mecz reprezentacji

W piątkowej prasie oczywiście głównie echa zatrudnienia Paulo Sousy na stanowisku selekcjonera. Jan Tomaszewski doradza mu, by nie uczył się polskiego. Grzegorzowi Mielcarskiemu żal Jerzego Brzęczka. A Antoni Piechniczek sugeruje, że niektórym kadrowiczom trzeba będzie przywrócić maksymalną motywację odnośnie meczów reprezentacji. Do tego ciekawa rozmowa z trenerem GKS-u Tychy Arturem Derbinem, rozmówka o Bartoszu Białku […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Między Turynem a Dortmundem. Paulo Sousa i jego dwa lata na szczycie

Ottmar Hitzfeld nie posiadał się z dumy, komentując sensacyjne zwycięstwo Borussii Dortmund nad Juventusem w finale Ligi Mistrzów z 1997 roku. – Zwyciężyliśmy z drużyną złożoną z niesamowitych piłkarzy. Z drużyną, która od dwóch lat była praktycznie niepokonana w Europie. Sprawiliśmy wielką niespodziankę – zachwycał się niemiecki szkoleniowiec. Rzecz jasna triumf w Champions League miał […]
22.01.2021
Anglia
21.01.2021

KOM-PRO-MI-TA-CJA na Anfield. Burnley pokonuje Liverpool!

Jasne, Liverpoolowi ostatnio nie szło. Trzy remisy w trzech ostatnich meczach słabo świadczyły o dyspozycji The Reds. W związku z tym można było się nastawić, że z Burnley łatwo nie będzie. Ale tak szczerze mówiąc, to na kim się Liverpool miał przełamać, jeśli nie na The Clarets?  Podopieczni Seana Dyche’a dostali w łeb w dwóch […]
21.01.2021
Blogi i felietony
21.01.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Nie sądzę, by po zatrudnieniu Paulo Sousy sztab reprezentacji Hiszpanii zwołał nagłe zebranie, bo trzeba zatrzymać to, co niechybnie od tej pory będzie nazywane biało-czerwonym walcem. Zarazem nie sądzę, by Słowacy właśnie świętowali na ulicach, bo w jednym z meczów Euro ich rywal wystawi ciut przeterminowaną taktykę z lewym i prawym forstoperem. Paulo Sousa nie […]
21.01.2021
Weszło
21.01.2021

Djurdjević był na stażu u Sousy. „Spokojny trener, stawia na intensywność”

Kto w Polsce najlepiej zna warsztat Paulo Sousy? Niewykluczone, że… Ivan Djurdjević. Szkoleniowiec Chrobrego Głogów kilka lat temu był na stażu u portugalskiego trenera, więc mógł z bliska zobaczyć, jak wygląda jego praca. Jakie wnioski wyciągnął z pobytu u Sousy? Jak wyglądają treningi nowego selekcjonera reprezentacji Polski? Jaki jest w kontakcie z piłkarzami? Zapraszamy. Jak […]
21.01.2021
Blogi i felietony
21.01.2021

Trudna sztuka przyznawania się do błędów. A dla prezesa Bońka raczej obca

Może czekaliśmy na większą bombę niż Paulo Sousa, ale z drugiej strony – to też przecież nie jest kapiszon. Wskakujemy na wyższą półkę trenerską, jednak zamienić szkoleniowca z Wisły Płock na takiego, który prowadził Fiorentinę czy Bordeaux, to spora różnica. Czy tak duża, by cała kadra poszła mocno do przodu, trudno powiedzieć, choćby dlatego, że […]
21.01.2021
Weszło
21.01.2021

Co zagraniczni trenerzy mogliby poradzić Paulo Sousie?

Cała piłkarska Polska wita Paulo Sousę, kolejnego zagranicznego szkoleniowca w polskiej piłce. Zastanowiliśmy się, jak mogliby przywitać Portugalczyka, jakie rady mu udzielić inni obcokrajowcy, którzy pełnili w Polsce funkcję trenera. Stanisław Czerczesow: – Jesteś poważnym trenerem, więc nie patrz na polskich młodych, bo to jakieś przedszkole. Oni niby mają grać? Chyba na skrzypcach. Z dziennikarzami […]
21.01.2021
Weszło
21.01.2021

Boniek za zwolnienie Brzęczka wini piłkarzy. I mówi im między wierszami – weźcie się do roboty

Wiele można było spodziewać się po konferencji Zbigniewa Bońka. Natomiast nie tego, że – po pierwsze – przyzna się do błędu z zatrudnieniem Jerzego Brzęczka. I – po drugie – że rzuci mediom Brzęczka na pożarcie otwarcie go krytykując. Prezes PZPN między wierszami znalazł winnych tego, że Brzęczek musiał zostać zwolniony – piłkarzy. Cała konstrukcja […]
21.01.2021
Weszło
21.01.2021

Boniek: Ta kadra nie mogła pójść do przodu z Brzęczkiem

– To była decyzja przemyślana, wyważona. Oczywiście szokowała społeczeństwo. Każdy myślał, że ja tak po polsku wyrzucę Brzęczka dwa dni po meczu i rzucę go na stos, bo tego oczekiwało społeczeństwo. Mam taką refleksję, że doszło do dziwnego rozkładu presji w tej kadrze. Nie wiem z czego to wynika. Ale presja była wyłącznie po stronie […]
21.01.2021
Weszło
21.01.2021

Kompromitacja z Lechem, konflikt z Kubą. Polskie ślady Paulo Sousy

Jeszcze pięć lat temu Paulo Sousa, nowy selekcjoner reprezentacji Polski, gratulował trenerowi Janowi Urbanowi. Z jakiej okazji? Ano z takiej, że jego Fiorentina dostała od Lecha prowadzonego przez Urbana w trąbę. W Lidze Europy „Kolejorz” pomarzył przez chwilę o awansie, bo niespodzianka sprawiona we Florencji sprawiła, że Włosi znaleźli się pod zespołem z Wielkopolski w […]
21.01.2021
Weszło
21.01.2021

Paulo Sousa nowym selekcjonerem reprezentacji Polski

Paulo Sousa został nowym selekcjonerem reprezentacji Polski, co podczas czwartkowej konferencji prasowej zakomunikował prezes PZPN, Zbigniew Boniek. Zmiana przebiegła więc płynnie: pożegnanie Jerzego Brzęczka i od razu przedstawienie jego następcy. Początkowo wydawało się, że na nazwisko nowego sternika biało-czerwonych przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać.  Mnóstwo mylących tropów, wiele innych kandydatur, ale nie udało się utrzymać […]
21.01.2021
Weszło
21.01.2021

Boniek na żywo – Borek, Stanowski, Smokowski i Pol

Zbigniew Boniek​ będzie odpowiadał na pytania dziennikarzy podczas konferencji online. Słowa prezesa PZPN skomentują w specjalnym studio Mateusz Borek​, Krzysztof Stanowski​, Michał Pol i Tomasz Smokowski. Zapraszamy.   
21.01.2021
Weszło
21.01.2021

LIVE: PAULO SOUSA SELEKCJONEREM REPREZENTACJI POLSKI

Paulo Sousa? A może jednak ktoś inny? Niby przesłanki wskazują na Portugalczyka. Ale to może być celowe rzucenie fałszywego tropu. Względnie: Zbigniew Boniek uzna, że jednak nos podpowiada mu na ostatniej prostej inną kandydaturę. Długo w niepewności nie będziemy trzymani, o 15:00 konferencja PZPN, na której dowiemy się wszystkiego. A przynajmniej mamy taką nadzieję, w […]
21.01.2021
Weszło
21.01.2021

20 kluczowych faktów na temat Paulo Sousy

Wreszcie poznaliśmy nazwisko nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Już oficjalnie wiadomo, że miejsce Jerzego Brzęczka zajmie 50-letni Paulo Sousa. Na dłuższe, bardziej wnikliwe analizy naturalnie przyjdzie jeszcze czas i z pewnością przeczytacie ich u nas w najbliższych dniach sporo, ale na razie proponujemy po prostu garść konkretów. Łapcie dwadzieścia interesujących faktów na temat portugalskiego trenera, które […]
21.01.2021