post
Avatar

Opublikowane 06.01.2021 20:37 przez

Sebastian Warzecha

Kamil Stoch po raz kolejny wskoczył do historii. Wygrywając po raz trzeci Turniej Czterech Skoczni stał się jednym z ledwie pięciu ludzi, którzy tego dokonali. Co istotne: zrobił to wspaniale, z niewiarygodną lekkością i swobodą. Tak jak czynią takie rzeczy najwięksi. On do nich zalicza się zresztą już od dawna. W mojej ocenie przerósł już nawet Adama Małysza. I to mimo tego, że ten pierwszy wprowadzał mnie w świat sportu.

Małysz znaczy dzieciństwo

Wychowałem się na Adamie Małyszu. Miałem cztery lata, gdy zaczął odnosić wielkie sukcesy. W korytarzu u dziadków rozciągałem miarkę i skakałem, rozpędzając się z kuchni i skrupulatnie notując kolejne wyniki. Grałem w Deluxe Ski Jump, grałem w Skoki Narciarskie 2002 (umiecie to w ogóle przeczytać bez dodawania “Serdecznie zapraszam, Adam Małysz”?), grałem też w późniejsze wersje – aż do 2006. Dla mnie Małysz to jeden ze sportowców mojego życia i najważniejszych idoli dzieciństwa. Dla mnie Małysz to największy skoczek w historii tego kraju.

Ale nie najlepszy. A to istotna różnica.

Dla wielu może to być obrazoburcze. Zresztą z podobnych powodów, jak te, o których przed chwilą napisałem. Małysz to polskie skoki. Polskie skoki to Małysz. Czy Kamil Stoch osiągałby takie sukcesy, gdyby nie było Adama Małysza? Być może. Ale na pewno miałby o wiele trudniej po drodze. Gdyby pewien wąsaty jegomość z Wisły 20 lat temu nie zaczął podbijać serc Polaków, cały nasz sport wyglądałby zupełnie inaczej. A skoki? Trudno je sobie nawet wyobrazić bez Adama. Może nie byłoby wyremontowanej Wielkiej Krokwi. Może nie byłoby nowych skoczni w Wiśle-Malince. Może nie byłoby Kamila Stocha-dominatora i Dawida Kubackiego-mistrza świata. Niemal na pewno nie byłoby tylu chętnych dzieciaków do skakania.

Adam Małysz to dla mnie i dla wielu osób w Polsce pewien symbol. Symbol pewnej przemiany, wejścia w XXI wiek również pod względem sportowym. To gość, który nagle sprawił, że mieliśmy kogoś, kogo tydzień w tydzień mogliśmy podziwiać. W czasach jednej z większych zapaści naszego sportu, gdy piłkarze dopiero mieli wywalczyć awans na mundial po dłuższej przerwie, przedstawiciele pozostałych sportów zespołowych jeszcze się nie obudzili, lekkoatleci – z wyjątkami, że wspomnę o młociarzach i Robercie Korzeniowskim – raczej odstawali od światowej czołówki, a innych dyscyplin raczej nikt namiętnie nie oglądał.

Za to skoki… O, skoki – to było to. W tym zakochał się cały kraj. I zapanowała małyszomania. Adam był wszędzie. Pamiętam, że miałem go choćby na ulubionym kubku, okraszonym cytatem: “Myślałem, że już nie wyląduję w ogóle”. Po jakimś czasie rozbiła go moja mama. Na widok mojej miny, gdy mi o tym powiedziała, od razu zapewniła, że kupi mi jakiś inny, też z Małyszem. Na całe szczęście mieszkaliśmy tuż obok Wisły. Kubki z Adamem były na każdym rogu. Choć szczerze mówiąc podejrzewam, że w Warszawie też bez problemu jakiś by znalazła.

Małysz znaczy więc dla mnie dzieciństwo. Wiele wydarzeń kojarzę przez to, co wtedy osiągał i jak skakał. Ręka w gipsie – początek sezonu 2001/2002. Ferie na obozie w Czechach – mistrzostwo świata 2007. Śmierć psa (serio) – benefis w Zakopanem. Tak, Adam Małysz był dla mnie ważnym gościem.

Stoch znaczy wielkość

Kamil Stoch kiedyś powiedział, że nie chce być drugim Adamem Małyszem. Zresztą nawet gdyby właśnie tego pragnął – nie mógłby. To cel nieosiągalny. Nigdy nie będzie już drugiej małyszomanii. Poszliśmy za daleko do przodu, staliśmy się w tym wszystkim zbyt dobrzy. Sukcesy odnoszą siatkarze, świetni są lekkoatleci, dobrze radzimy sobie też w innych dyscyplinach, nawet piłkarze od czasu do czasu pozytywnie zaskoczą. Nasz sport przez ostatnie dwadzieścia lat naprawdę urósł w siłę. Dlatego jedna, choćby najwybitniejsza jednostka – a Kamil Stoch wybitny jest – nie osiągnie tego rodzaju sukcesu, jaki osiągnął Adam Małysz.

Czy jednak to oznacza, że nikt nigdy nie będzie w Polsce skoczkiem lepszym od Małysza?

Myślę, że nie. Myślę wręcz, że już kogoś takiego mamy. Właśnie w osobie Stocha. Największym, oczywiście, zawsze pozostanie Adam – przez cały wpływ, jaki wywarł na nasz sport. Najlepszym jednak nazwałbym Kamila. Nie wiem, co prawda, czy skoczyłby 151,5 metra w Willingen tak, jak zrobił to Małysz. Wiem za to, że po jego skokach niejednokrotnie łapałem się za głowę niczym Apoloniusz Tajner w Trondheim, gdy zobaczył, co Adam wyczyniał na skoczni. Wiem też, że Kamil również potrafił dominować – choćby pod koniec sezonu 2017/18, gdy nie było na niego mocnych.

Stoch jest wielki. Od jedenastu lat wygrywa co najmniej jeden konkurs Pucharu Świata rocznie. Na koncie ma już 38. takich triumfów – o jeden mniej od Małysza, ale śmiało można założyć, że Orła z Wisły wyprzedzi. Ma trzy olimpijskie złota. Ma mistrzostwo świata. Ma trzy Turnieje Czterech Skoczni (z czego jeden ze zwycięstwami we wszystkich konkursach, a to ważne!). Dwie Kryształowe Kule. Łącznie pięć razy stał na podium klasyfikacji generalnej PŚ. Od sezonu 2010/11 tylko raz wypadł z najlepszej dziesiątki na koniec zimy. W locie niezmiennie jest doskonały. Można go tylko podziwiać.

Jasne, koniec końców to wszystko kwestia klasyfikacji. Bo Małysz ma przecież dwa razy więcej Kul w dorobku. I czterokrotnie był mistrzem świata. I też długo skakał na najwyższym poziomie. Ja sam mam jednak w głowie pewne przeświadczenie, że medale igrzysk są najcenniejsze. A złota z nich przywoził ten młodszy. I właśnie tymi złotami Kamil tę rywalizację – w mojej głowie – wygrywa. Choć “rywalizacja” to pewnie złe słowo. Myślę, że obaj wzajemnie cieszyli się ze swoich sukcesów. Stoch, gdy obserwował w akcji i chciał dorównać Małyszowi. Małysz, gdy widzi jak Stoch to robi.

Więc pewnie najlepiej byłoby napisać to tak: mamy dwóch skoczków, którzy są wśród najlepszych w historii tej dyscypliny. I to jest piękne.

Kamil wśród największych

Matti Nykaenen wydaje się nie do dogonienia. Choć Kamil Stoch zagina czas – dziś został drugim najstarszym triumfatorem Turnieju Czterech Skoczni – więc może za kilka lat przyznam, że kompletnie się tu pomyliłem. Osiągnięcia Fina są jednak niesamowite, a Polakowi nieco jeszcze do niego brakuje. Nawet gdyby połączył siły z Adamem Małyszem, nie mieliby na przykład mistrzostwa świata w lotach, jedynego tytułu, jakiego nie ma Kamil w swoim fantastycznym dorobku.

Stoch już teraz ma jednak zagwarantowane miejsce w gronie największych tej dyscypliny. I to, ośmielę się stwierdzić, na jego podium. Wielka trójka na ten moment zdaje się wyglądać tak: na czele Nykaenen, a za jego plecami – dopasujcie odpowiednią dla was kolejność – Małysz i Stoch. Dalej idą skoczkowie tacy jak Janne Ahonen (ponad sto podiów w konkursach PŚ, pięć zwycięstw w TCS), Jens Weissflog (idol Adama Małysza), Gregor Schlierenzauer (rekordzista w liczbie zwycięstw w konkursach PŚ), Simon Ammann (cztery złota olimpijskie) i reszta tej ferajny. Każdy z nich wielki, każdy w pewnym momencie swojej kariery wręcz doskonały. A jednak każdy ogółem – tak się zdaje – gorszy od Kamila Stocha.

Nie ma co ukrywać – jesteśmy szczęściarzami. Najpierw mogliśmy dać się porwać małyszomanii. A gdy już trochę ochłonęliśmy, pojawił się gość, który zabrał nas w nową erę naszych skoków. Erę, w której oglądamy to wszystko już z zupełnie innej perspektywy, a jednak widok jest równie piękny. Kamil Stoch dokonał w swojej karierze czegoś niebywałego – zapełnił lukę po kimś takim jak Adam Małysz. Udźwignął tę presję. Nie tylko zdołał nie dać się jej przygnieść, ale wręcz wyskoczył ponad nią, samemu stając się legendą naszego sportu. I być może to jego największy sukces.

Co ważne: ta legenda wciąż skacze. Co ważniejsze: skacze doskonale. A co najważniejsze: nadal wygrywa..

SEBASTIAN WARZECHA

Fot. Newspix

Sebastian Warzecha

Opublikowane 06.01.2021 20:37 przez

Sebastian Warzecha

Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Fuksiarz
01.05.2021

Valencia namiesza w walce o mistrzostwo Hiszpanii?

Czasy dla kibiców “Nietoperzy” są, jakie są. Valencia sama nie ma szans włączyć się do walki o tytuł, a w obecnym i poprzednim sezonie szczytem jej marzeń jest walka o miejsce w środku stawki. Ale nie oznacza to, że czołówka może traktować Los Murcielagos jak piniatę. Przekonał się o tym Real Madryt, który w Valencii przegrał 1:4, […]
01.05.2021
Fuksiarz
30.04.2021

Zakłady specjalne na Ekstraklasę! Kurs 15.00 na gola Świerczoka zza pola karnego

Jakub Świerczok z golem zza szesnastu metrów po kursie 15.00? Richmond Boakye z celnym strzałem – jakimkolwiek – po kursie 2.00? Legia wreszcie strzelająca z rzutu wolnego po kursie 20.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To […]
30.04.2021
Weszło
28.04.2021

Czy Roma nawiąże walkę z Manchesterem United?

Włoskie zespoły poniosły w tym sezonie spektakularną klęskę w europejskich pucharach. Wyszła straszna bida z nędza. Na ich szczęście honoru tamtejszego futbolu klubowego dzielnie broni AS Roma. Rzymianie stoją przed szansą awansu do finału Ligi Europy, ale czeka ich bardzo trudne zadanie. Przeciwnikiem ekipy Paulo Fonseki będzie Manchester United, a pierwsze starcie tych drużyn odbędzie […]
28.04.2021
Inne sporty
11.05.2021

Walka Fury-Joshua 7 lub 14 sierpnia w Arabii Saudyjskiej

Wydawało się, że walka Tysona Fury’ego z Anthonym Joshuą musi odbyć się na Wembley. Cudownie byłoby zobaczyć dziewięćdziesiąt tysięcy fanów rozgrzanych do czerwoności, dopingujących swojego faworyta. A uwierzcie, brytyjscy fani boksu na największych galach potrafią zrobić atmosferę – zwłaszcza, kiedy walczy ze sobą ich dwóch reprezentantów. Ale nie tym razem. Dziś Eddie Hearn potwierdził, że […]
11.05.2021
Weszło
06.05.2021

Weszło Sport Tour – Kajakarstwo || Odcinek 5

Cykl #WeszłoSportTour​​​​ realizowany wraz z Totalizatorem Sportowym z okazji Jubileuszu 65-lecia spółki przedstawia sylwetki sportowców i tajniki ich dyscyplin sportowych. Zabierzemy Was także w podróż po obiektach sportowych, które są dofinansowane m. in. przez Totalizator Sportowy​​​​ ze środków przekazanych na Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej.
06.05.2021
Inne sporty
01.05.2021

Finał Ligi Mistrzów: ZAKSA Kędzierzyn Koźle – Itas Trentino

Na ten mecz czekają wszyscy fani siatkówki nad Wisłą. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przez cały sezon rozjeżdżała krajowych rywali niczym walec. Aż tu nagle przyszło finałowe starcie PlusLigi z Jastrzębskim Węglem, w którym kędzierzynianie sensacyjnie polegli, przegrywając tytuł mistrza Polski. Na rozpacz nie ma jednak czasu. Dziś, niecałe dwa tygodnie po porażce na polskim podwórku, […]
01.05.2021
Weszło
25.04.2021

UFC 261. Usman znokautował Masvidala, Namajunas ponownie z pasem

Na nic zdał się pełen obóz przygotowawczy. Niewiele dał fakt, że mógł w spokoju zbijać wagę i przygotować wydolność na pięciorundowy bój. Nie pomogły również przygotowania zapaśnicze. Jorge Masvidal znów nie zrobił krzywdy Kamaru Usmanowi. I tym razem przegrał starcie o pas nie na punkty, a przed czasem. Pas mistrza wagi półśredniej UFC wciąż spoczywa […]
25.04.2021
Weszło
25.04.2021

KSW 60. De Fries znów dał Narkunowi lekcję pokory. Profesura Ziółkowskiego

Oj, sporo się działo na dzisiejszej gali KSW 60. Phil de Fries w rewanżu po raz drugi pokonał Tomasza Narkuna i obronił pas wagi ciężkiej. Tym razem Anglik zakończył to starcie przed czasem – totalnie zdominował obie rundy, aż wreszcie sędzia musiał przerwać pojedynek, bo Narkun nie był w stanie się aktywnie bronić. Ponadto pas […]
25.04.2021
Inne sporty
18.04.2021

Hamilton wyszedł z kłopotów, ale tym razem nie pokonał Verstappena

Opady deszczu często oznaczają świetny wyścig i tak też było tym razem. GP Emilia Romagna oglądało się kapitalnie. W centrum wydarzeń znalazł się Lewis Hamilton. Brytyjczyk o niemal – przez swój błąd – nie stracił szansy na dobrą lokatę, ale uratowało go… przerwanie wyścigu, które miało miejsce po zderzeniu bolidów Valtteriego Bottasa i George’a Russela. […]
18.04.2021
Weszło
12.05.2021

Czwartek z Weszło FM: finał Pucharu Niemiec, Bitwa o Anglię i Czarna eLka

W zagranicznych ligach czas na ostatnie rozstrzygnięcia. Trzymamy rękę na pulsie, więc wieczorem w radiu sporo relacji na żywo, a wcześniej? Między innymi „„Pierwszy raz Gapka i Paczula”, #KiedyśToByło czy „Czarna eLka”. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – Dwójka bez Sternika – o poranku usłyszycie Monikę Wądołowską i Kamila Gapińskiego. Spory o dobór muzyki […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Kto wylądował w jedenastce sezonu? || Roki wyjaśnia #11

Za chwilę zakończenie rozgrywek w Ekstraklasie, więc pora powoli podsumować te wygibasy. W kolejnym odcinku swojego vloga Mateusz Rokuszewski wybiera jedenastkę sezonu 2020/21. Nie zgadzasz się z jego wyborem? Napisz w komentarzu na YT, jakiej zmiany byś dokonał i uargumentuj swój wybór. Autor najtrafniejszej podmianki zgarnie nagrodę. 
12.05.2021
Bundesliga
12.05.2021

Hertha Berlin, czyli jak oczekiwania rozminęły się z rzeczywistością

Berlin w tym sezonie przypomina odrobinę Poznań. Po jednej stronie mamy Union, który napisał piękną historię przez moment ocierając się nawet o strefę pucharową – a dla ponad 50-letniego klubu byłby to dopiero drugi sezon w międzynarodowych rozgrywkach. Union ze wschodniej części Berlina, ukryty latami za żelazną kurtyną, bez możliwości uczciwego rywalizowania z Herthą, w […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Zmiana lidera w 1. lidze po blisko pół roku? Radomiak i Bruk-Bet grają o tron

Środa, 12 maja 2021 roku. Dzień całkiem słoneczny i przyjemny. A także 171. dzień panowania Bruk-Bet Termaliki Nieciecza w 1. lidze. Być może ostatni, bo właśnie dziś może dojść do sensacyjnej zmiany lidera. Jeśli Radomiak ogra “Słonie” przynajmniej 1:0 lub 2:1 – albo wyżej – zostanie trzecim zespołem w tym sezonie, który zasiądzie na tronie […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

„Moja nominacja do obrońców sezonu jest trochę na wyrost”

– Pogoń na tyle logicznie podchodzi do budowy składu, że raczej nigdy nie dochodzi do wielkich przetasowań i rewolucji. Paczkę wzmacnia kilku zawodników, jakoś wzrasta o kilka lub kilkanaście procent. Większość piłkarzy pewnie zostanie, dojdzie paru innych. Taka jest polityka transferowa Pogoni. Wydaje mi się, że to nasza siła. Widać to po obronie, która funkcjonuje […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Podbeskidzie mistrzem pierwszych metrów, ale najgorsze na finiszu

Jeśli Podbeskidzie wygra w ostatniej kolejce z Legią, a Stal nie zdobędzie punktu ze Śląskiem, dojdzie co cudu. Oto bowiem “Górale” utrzymają się w Ekstraklasie w cudownych okolicznościach, choć, patrząc na całokształt sezonu, raczej niezasłużenie. Głupio gubione punkty, miano najgorszej ekipy wyjazdowej w lidze, najbardziej dziurawa defensywa. Takie aspekty sprawiają, że na myśl o takim […]
12.05.2021
Hiszpania
08.05.2021

­Najważniejsza kolejka sezonu? W La Liga faworyci zagrają ze sobą

Na takie weekendy się czeka. Już dziś Barcelona podejmie Atlético, a jutro Real zmierzy się z Sevillą. Wszystkie te cztery zespoły nadal liczą się w walce o mistrzostwo Hiszpanii. I choć po tej kolejce każdemu z nich zostaną jeszcze trzy kolejne mecze, może okazać się, że to ona będzie w rozgrywce o tytuł najważniejsza. Każdy […]
08.05.2021
Hiszpania
22.04.2021

Superligi nie ma, ale jest SuperKarim. Real łatwo wygrywa z Cadiz

Projekt Superligi, która miała odmienić europejski futbol, upadł wręcz spektakularnie. Florentino Pérez, firmujący go swoją osobą, znalazł się pod dużą presją, pojawiły się nawet plotki o tym, że naciska się na niego, by odszedł z funkcji prezydenta Realu Madryt. Jeśli coś mogło poprawić mu humor, to tylko dobry mecz Królewskich z Cádiz. Piłkarze nie zawiedli […]
22.04.2021
Inne sporty
21.03.2021

KSW. Walka wieczoru była żartem, ale wcześniejsze – znakomite!

Mariusz Pudzianowski w minutę i dwanaście sekund wygrał swoją dzisiejszą walkę. I właściwie na tym można by skończyć jej opis. Z powodów zdrowotnych, przez które wypadł jego pierwotny rywal, ten pojedynek był właściwie tylko pokazaniem się “Pudziana” w klatce po dłuższej nieobecności. Wcześniej jednak działo się na KSW wystarczająco dużo, byśmy nie narzekali na to, […]
21.03.2021
Hiszpania
17.03.2021

Jan Oblak. Najlepszy bramkarz świata, który znów może uratować Atlético

Jan Oblak jest najlepszym bramkarzem na świecie. Z tą tezą można się kłócić, ale nie można nie wziąć jej pod rozwagę. Słoweniec chroni dostępu do bramki Atlético od lat i ani na moment nie schodzi poniżej poziomu, który powoduje, że można o nim pisać jako najlepszym. A swoją przygodę z piłką zaczynał, oglądając ojca, grającego […]
17.03.2021
Inne sporty
07.03.2021

Jan Błachowicz. 16 ciekawostek o nadal panującym mistrzu UFC

Jan Błachowicz w znakomitym stylu obronił pas mistrzowski UFC w starciu z Israelem Adesanyą, zostając pierwszym pogromcą Nigeryjczyka w MMA. Że walczyć potrafi – to jednak wiedzieliśmy już wcześniej. Udowadniał to wielokrotnie, w trakcie całej swojej długiej i krętej drogi do mistrzostwa. Są jednak rzeczy, które w życiorysie Janka wypadają interesująco, a rzadko się o […]
07.03.2021
Inne sporty
03.03.2021

Halvor Egner Granerud ma koronawirusa! Co z Norwegami?

Halvor Egner Granerud z jednej strony jest w tym sezonie dominatorem. Z drugiej jednak – w najważniejszych momentach albo brakuje mu zimnej krwi, albo ma niesamowitego pecha. Przegrał Turniej Czterech Skoczni, na mistrzostwach świata w lotach był o pół punktu gorszy od Karla Geigera, a w konkursie na normalnej skoczni w Oberstdorfie wylądował tuż za […]
03.03.2021
Liczba komentarzy: 26
Subscribe
Powiadom o
guest
26 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Adrian
Adrian
4 miesięcy temu

Niestety do Małysza brakuje mu jeszcze. 4 PŚ Adama przy “zaledwie” dwóch Stocha. To chyba najlepszy wyznacznik być najlepszym w całym sezonie , a nie w wybranych konkursach. Ilość miejsc na podium też wskazuje na Adama. Gdyby Amman nie oszukiwał przy wiązaniach to i w medalach olimpijskich byłoby podobnie. Nic nie umiejszajac Stochowi jeszcze musi Małysza pogonić.

Greg
Greg
4 miesięcy temu
Reply to  Adrian

Bzdura. Złoto olimpijskie waży więcej niż Kryształowa Kula. W sezonach olimpijskich sportowcy szlifują firmę na ten 1-2 dni, sezon startowy traktując jak etap przygotowań do Igrzysk. Stoch lepszy, nie ma dwóch zdań.

nikita
nikita
4 miesięcy temu
Reply to  Greg

To by oznaczało, że Bystoel czy Soininen (mistrzowie olimpijscy) są bardziej utytułowani od Prevca czy Kobayashiego, którzy złota IO nie zdobyli, ale w fantastycznym stylu zdobywali KK przekraczając 2000 pkt. w sezonie. Absurd.

Canarino
Canarino (@canarino)
4 miesięcy temu
Reply to  Greg

Wchodzimy w bardzo trudny temat dotyczący tego co jest najważniejsze w danej dyscyplinie sportowej. W piłce nożnej medal na igrzyskach, nawet mistrzostwo olimpijskie znaczy mniej niż nawet brązowy medal na Mundialu. Do mistrzostwa świata nawet nie ma co porównywać. Mistrzostwo Europy też jest sporo ważniejsze niż mistrzostwo olimpijskie. Kto w ogóle pamięta jakie drużyny piłkarskie zdobywały medale olimpijskie ? Raczej mało kto. Inaczej wygląda sprawa jeśli chodzi o dyscypliny takie jak piłka ręczna czy też siatkówka. W siatkówce igrzyska olimpijskie są mniej więcej tak samo ważne jak mistrzostwa świata. W piłce ręcznej igrzyska są nawet trochę ważniejsze bo mistrzostwa świata odbywają się co 2 lata a nie jak w pozostałych sportach drużynowych, że co 4 lata. Wydaje mi się ,że na igrzyskach w ręcznej jest wyższy poziom mobilizacji niż na mś.

W tenisie uważa się ,że igrzyska nie są zbyt prestiżowe. Większym prestiżem jest wygranie turnieju wielkiego szlema i za sam udział w takim turnieju tenisiści zgarniają o wiele większe pieniądze niż za zdobycie złota na igrzyskach. Jak mówi się o sukcesach Sereny Williams czy Marii Szarapowej to wszyscy mówią tylko o tych turniejach a o igrzyskach właściwie nic. Szarapowa nawet nie zdobyła złota na igrzyskach a uważa się ją na jedną z najwybitniejszych w tenisie.

Igrzyska są ważne w lekkoatletyce, w sportach zimowych , dla piłki ręcznej .

Chociaż ze skokami to sporna kwestia czy są najważniejsze chociaż na pewno są ważne. Czytałem kiedyś artykuł ,gdzie jakiś dziennikarz zrobił krótkie wywiady z kilkudziesięcioma skoczkami o tym co chcieliby wygrać , co uważają za najważniejsze. I zdania były bardzo podzielone bo każdy mówił o czym innym i wychodziło mniej więcej po równo.. Może lekką przewagę miała kryształowa kula oraz turniej czterech skoczni. Wydaje mi się,że to może mieć też wymiar finansowy bo jednak w skokach za wygranie turnieju 4 skoczni czy Pucharu Świata otrzymuje się dużo większe pieniądze niż za medale olimpijskie czy mistrzostw świata.. Na to też sportowcy zwracają uwagę. Poza tym turniej 4 skoczni czy Puchar Świata jest bardziej miarodajny i lepiej pokazuje kto jest obecnie najlepszy. Na igrzyskach czy mistrzostwach świata oprócz formy trzeba mieć trochę szczęścia i umieć zbudować akurat najlepszą formę spośród wszystkich akurat pod te 2 konkursy igrzysk olimpijskich. Do tego skocznia musi ”dobrze leżeć” bo z tym też bywa różnie i niektózy zawodnicy nie radzą sobie na danej skoczni nawet mimo dobrej formy..Adam Małysz miał do tego złotego medalu pecha. Akurat był w dobrej formie w Salt Lake City i w jeszcze lepszej w Vancouver ,ale zawsze pojawiał się wtedy Ammann który zbudował jeszcze lepszą formę. W Salt Lake City Ammann był niespodzianką bo nikt na niego nie stawał. Wtedy na świecie najlepszy był Małysz a po nim Hannavald, Schmitt oraz Ahonen. Ammann radził sobie w tamtym sezonie olimpiskich w 2002 roku bardzo przeciętnie a momentami słabo ale akurat na igrzyskach był w najlepszej formie.Zauważyłem ,że na turnieju 4 skoczni zawsze było jakieś takie jakby większe napięcie niż na mistrzostwach świata czy nawet na igrzyskach, ale może to już tylko moje odczucia. Ogólnie trudny temat.

Trzeba też pamiętać ,że mistrzem olimpijskim był m.in Lar Bystol. To był skoczek który miał o wiele mniejsze osiągniecia od Małysza. Jedyne sukcesy miał w drużynie a złoto olimpijskie oraz jeszcze brąz to były jego jedyne sukcesy indywidualne. Na pewno był solidny ,ale nic więcej więc głupio sądzić go za lepszego w historii od Małysza czy też innych wybitnych zawodników, któzy też nie mieli złota olimpisjkiego a trochę ich było . Między innymi : Ahonen, Schmidt, Hannavald czy też Schlierenzauer ,który jeszcze skacze, ale w ogóle nic nie zapowiada ,aby miał wrócić do swojej dawnej formy. Nie liczę oczywiście złotych medali olimpijkishc zdobytych z drużyną bo taki Schlierenzauer akurat taki ma ,ale tego się nie wlicza bo przecież nie każdy wybitny zawodnik ma szanse zdobyć jakiś medal skoro inni koledzy z drużyny prezentują się dużo słabiej. U nas tak było z Małyszem bo nie miał z kim skakać bo Skupień czy Mateja to byli zawodnicy z trzeciej lub czwartej dziesiątki.

Rozsądny
Rozsądny
4 miesięcy temu
Reply to  Canarino

Amnann by nie wygrał, gdyby nie wałek z wiązaniami.

Swietny tancerz Jerzy Brzeczek
Swietny tancerz Jerzy Brzeczek
4 miesięcy temu
Reply to  Rozsądny

Jaki walek ?

Macmon
Macmon (@macmon)
4 miesięcy temu

Małysz mówi o wiązaniach Ammanna
2010-02-19 22:57

– Wiązania trochę pomagają Ammannowi, bo skacze niesamowicie daleko. Austriacy żałują, że nie wyciągnęli tych wiązań pierwsi. Gdyby oni to zrobili, to nie byłoby żadnej afery – mówi w rozmowie z korespondentem Sport.pl w Vancouver Adam Małysz.

Co pan sądzi o zamieszaniu z wiązaniami Ammanna. Rzeczywiście mu pomagają?

– No właśnie zacząłem się nad tym zastanawiać. Myślę, że trochę mu pomagają, bo skacze niesamowicie daleko. Cała historia zaczęła się od Austriaków. Oni w zeszłym roku zaczęli pierwsi testować takie zapięcia. I mówili, że jest kolosalna różnica, że narty po wyjściu z progu trzymają się bardziej płasko, co daje straszny opór powietrza. W normalnych wiązaniach, narty idą jednak trochę po skosie na boki, bo układamy się w stylu “V” i powietrze nam ucieka. Różnica jest więc w sile nośnej, przy tym co ma Ammann, może być znacznie większa.

Czyli wymyślili to Austriacy, a stosują Szwajcarzy?

– Dokładnie. I są wściekli, że nie wzięli tego na olimpiadę, a Szwajcarzy tak. Austriacy skończyli tylko na testach, bo bali się, że na „mamutach” to będzie zbyt ekstremalne, a Szwajcarzy zaryzykowali.

– Ale afery nie ma, bo zapięcia nie są częścią narty, która wymaga homologacji. Po prostu w ramach dozwolonych przepisów zrobili techniczny krok do przodu. Pamiętajmy jednak, że to zapięcie tylko Simonowi pomaga, decydująca jest moc i forma. Ammann wykończył innych, zwłaszcza Austriaków, nie zapięciami, ale psychicznie. Bo oni wszyscy zamiast się koncentrować na starcie, rozmawiają tylko o wiązaniach.

– W całej tej sprawie chodzi o to, że Austriacy żałują, że nie wyciągnęli tych wiązań pierwsi. Gdyby oni to zrobili, to nie byłoby żadnej afery.

Wytrącili tym Ammanna z równowagi?

– Ani trochę, tylko się uśmiecha do nich. Ja też się tym w ogóle nie przejmuję, tylko się śmieję z tego.

https://www.skijumping.pl/wiadomosci/11564/malysz-mowi-o-wiazaniach-ammanna/?all_comments=1

maciej
maciej
4 miesięcy temu

Fajny artykuł, ale sprawdź człowieku nim coś napiszesz, a nie jak papuga przedrukowujesz z onetu od jakiegoś zjeba, który powtarza to od tygodnia.

>>> “Od jedenastu lat wygrywa co najmniej jeden konkurs Pucharu Świata rocznie. ”

Nie, nie i jeszcze raz kuźwa nie.

Jak ktoś interesuje się skokami to musi to wiedzieć. Kamil w sezonie 2015/2016 nie wygrał żadnych zawodów PŚ. Mało tego, nie był nawet na podium. Miałeś kupki Małysza, mama ci zbija, płakałeś… Musisz to chłopcze wiedzieć.

Pisać potrafisz, ale nie wklejaj tutaj bredni z innych gównoportali, tylko pisz sam.

Pozdrawiam cię i życzę powodzenia.

maciej
maciej
4 miesięcy temu

W jakiś tam sposób wybrnąłeś, ale wg mnie to mimo wszystko dość niefortunne zdanie, ale oki, przyjmijmy, że to kupuję 😉

cloudstrife
cloudstrife
4 miesięcy temu
Reply to  maciej

ale to chodzi w tym ujęciu o rok kalendarzowy, nie o sezon. wszystko się zgadza 🙂

Marcin
Marcin
4 miesięcy temu
Reply to  maciej

“Miałeś kupki Małysza” 🙂 Mama zbiła kubek, ale te kupki to faktycznie relikwia muszą być 😉

Michal
Michal
4 miesięcy temu

Wyobraźcie sobie ze pojawia się ktoś kto potrafi zastąpić Ibrahimovica w Szwecji – to jest dobre porównanie do tego jak Stoch zastapił Małysza.

Smog Wawelski
Smog Wawelski
4 miesięcy temu

Medale igrzysk, czy mistrzostw świata nie są ważniejsze od Kryształowej Kuli. Z prostego powodu – na Kryształową Kulę pracuje się cały sezon – kilkadziesiąt konkursów i faktycznie zdobywa ją skoczek, który był najlepszy (najrówniejszy). Na mistrzostwach/igrzyskach wystarczą 2 dobre skoki, więc wystarczy, że komuś się trafi przysłowiowy “dzień konia” jak Bystoelowi w Pragelato, czy Benkoviciowi w Obertsdorfie. Czy zdobycie złota olimpijskiego przez Bystoela czyni go lepszym skoczkiem od Małysza? Nie.

Rewolwerowiec
Rewolwerowiec
4 miesięcy temu
Reply to  Smog Wawelski

Bystoel wygrał na Igrzyskach a nie wiem czy udało mu sie wygrac 10 konkursów PŚ.
Skoro na igrzyskach wygrywaja najlepsi to powinien chociaz jeden sezon w karierze miec kozaki a nie miał.

Greg
Greg
4 miesięcy temu

Nie da się powiedzieć który był lepszy – inni skoczkowie, inna era – obaj wielcy, nie wiem po co niektórzy próbują to drążyć…

Małyszowi brakuje złota IO – prawda, gdyby je miał dyskusji by nie było, ale IO to są 2 skoki na 4 lata… Adam miał tego pecha ze trafiał na Ammanna na jakiś kosmicznych dopalaczach przeskakującego skocznie… Kamil z tamtym Ammannem tez by nie wygrał… nikt by nie wygrał… no ale czasy były inne – w MŚ czy pucharze świata Adam wciąż jest na czele w dokonaniach, Kamil wygrywa w IO czy 4 skoczniach – w tym roku są MŚ a Stoch ma formę… jak ja utrzyma dorzuci medale na MŚ, 3 kryształowa kule i przegoni Małysza w wygranych konkursach to już obiektywnie będzie brakować argumentów za Adamem – co nie zmienia faktu ze skoczka tak dominującego jak Małysz gdy wypalił z forma 20 lat temu jeszcze długo nie bedzie… wygrać turniej 4 skoczni z przewaga ponad 100 punktów nad takim skoczkiem jak Ahonen? wygrywać pojedyncze konkursy 40-50 punktami? kosmos nie do powtórzenia…

Dodać trzeba jeszcze styl skakania – Adam ze swoja uciekająca lewa narta wygląda trochę jak parodia skoczka jak się obecnie porównuje go do stylu w jakim skacze Kamil 😉

Rewolwerowiec
Rewolwerowiec
4 miesięcy temu
Reply to  Greg

Czlowieku pokaż mi skoczka który by przez 3 lata z rzędu dominował jak Małysz . od 2000 do 2003 roku 3 kryształowe kule , wygrany TCS ,4 medale Mś w tym 3 złote i 2 medale Olimpijskie. W dodatku kiedy kazdy postawił na nim krzyzyk on odrodził się jak Feniks z popiołów i pozamiatał sezon 2006/2007 kryształowa kula , wygrany turniej nordycki oraz złoto MŚ . Kiedy znowu każdy juz stawiał na nim krzyzyk on znowu w sezonie 2009/2010 zdobył 2 medale olimpijskie i zajął 5 miejsce w klasyfikacji generalnej pŚ

Blizbor
Blizbor (@blizbor)
4 miesięcy temu
Reply to  Greg

Chciałbym jeszcze dodać, że Małysz skakał w apogeum popularności skoków narciarskich. Wtedy silne kadry mieli Niemcy, Finowie, Austriacy, Norwedzy, Japończycy i każdy z nich mógł wygrać drużynówkę. Dzisiaj skoki już nie są tak popularne na świecie i w Europie. Dawniej nawet jacyś Estończycy skakali, Kazachowie, Francuzi mieli regularnie punktujących, jacyś Koreańczycy czasem punkt urwali, Amerykanie mieli tego Alana Alborna, który czasem do dziesiątki doskoczył nawet.

Dzisiaj? Norwedzy, Niemcy, Polacy i Austriacy, z czego żadna kadra tak naprawdę nie ma 3 (czasem nawet 4) kozaków jak kiedyś + dobrego czwartego.

Japonia potrafiła wystawić kadrę jak Kasai, Funaki, Miyahira i Okabe/Harada a i tak złota drużynowego nie wygrali nigdzie.

KanielOutis
KanielOutis
4 miesięcy temu
Reply to  Blizbor

Japonia wygrała w Nagano. Ale poza ty, pełna zgoda.

Rozsądny
Rozsądny
4 miesięcy temu

 autor. Zgodzisz się z tezą?

FB_IMG_1609971903871.jpg
Jacek
Jacek
4 miesięcy temu

Autorze tekstu, poczytaj o igrzyskach olimpijskich w Atlancie z 1996 roku.

Swietny tancerz Jerzy Brzeczek
Swietny tancerz Jerzy Brzeczek
4 miesięcy temu

Kiedys Pawel Zarzeczny napisal ze Adam Małysz nie jest wybitnym sportowcem bo nie ma zlota olimpijskiego ani rekordu skoczni. Pamietacie te wypowiedz ?

Dr.Alban
Dr.Alban
4 miesięcy temu

A ja chciałbym , żeby Lewy był takim Małyszem piłki naszych czasów , co by oznaczało rychłe nadejście kolejnego giganta piłki nożnej w naszym kraju , czyli takiego Stocha polskiego futbolu .

Fjardabyggd
Fjardabyggd
4 miesięcy temu

Stoch jest równiejszy na przestrzeni swojej kariery, ale to Małysz w swoim “primie” był na wyższym poziomie. 11 lat z przynajmniej jednym pucharowym zwycięstwem – absolutny rekord, którego prawdopodobnie już nikt w historii tej dyscypliny nie pobije. A nie zdziwiłbym się, gdyby Kamil jeszcze go wyśrubował.

Taom
Taom
4 miesięcy temu

Jak dla mnie to jeszcze nie to plus uważam, że Małysz mimo wszystko miał większą konkurencję przez te wszystkie lata, obecni skoczkowie to nie to samo co Schmitt, Hannavald, Schlirenzauer, Amman, Morgenstern, Ahonnen, Hautamaeki i wielu wielu innych

Rewolwerowiec
Rewolwerowiec
4 miesięcy temu
Reply to  Taom

Dokładnie.
W czasach kiedy Malysz zamiatał w sezonach 2000-2003 Bardzo silni byli Finowie Ahonen czy Hautameki oraz tradycyjnie Austriacy i Niemcy.
Małysz zdobył aż 4 kryształowe kule i wiele złotych medali mś oraz jest multimedalistą Igrzysk.
Rywalizował min z bardzo mocnym Ahonenem który az 108 razy stawał na podium PŚ .

Suche Info
12.05.2021

Marcelo pokłócił się z Zidanem

Marcelo nie znalazł się w kadrze meczowej Realu Madryt na spotkanie z Granadą. Powodem nie jest jednak kontuzja, lecz kwestie dyscyplinarne. To kara ze strony Zinedine’a Zidane’a. Doświadczony Brazylijczyk pokłócił się ze szkoleniowcem podczas jednego z treningów. Według doniesień portalu goal.com, Marcelo pozwolił sobie w obecności drużyny zakwestionować pomysły taktyczne Zizou na grę w defensywie. […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Legia nie przedłuży umowy z Vesoviciem

Jak poinformował Adam Dawidziuk z portalu legia.net, Legia Warszawa nie przedłuży umowy z Marko Vesoviciem. Niespełna 30-letni reprezentant Czarnogóry trafił do warszawskiego klubu zimą 2018 roku. W sumie rozegrał w jego barwach 81 meczów, notując 3 gole i 14 asyst. Wywalczył z Legią dwa tytuły mistrza Polski, a także puchar kraju. Swój zdecydowanie najlepszy czas […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Czwartek z Weszło FM: finał Pucharu Niemiec, Bitwa o Anglię i Czarna eLka

W zagranicznych ligach czas na ostatnie rozstrzygnięcia. Trzymamy rękę na pulsie, więc wieczorem w radiu sporo relacji na żywo, a wcześniej? Między innymi „„Pierwszy raz Gapka i Paczula”, #KiedyśToByło czy „Czarna eLka”. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – Dwójka bez Sternika – o poranku usłyszycie Monikę Wądołowską i Kamila Gapińskiego. Spory o dobór muzyki […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Paweł Gil jednym z sędziów finału Ligi Mistrzów

Jak poinformowała UEFA, Paweł Gil będzie jednym z asystentów VAR podczas finału Ligi Mistrzów. Polak dołączy tym samym do hiszpańskiej obsady sędziowskiej, która 29 maja poprowadzi starcie Manchesteru City z Chelsea. Dla niespełna 45-letniego Gila to kolejne wyróżnienie, ponieważ niedawno sędziował on jako arbiter główny finał Pucharu Polski. Teraz weźmie udział w wydarzeniu znacznie większym, […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Finał Ligi Mistrzów zostanie rozegrany w Portugalii?

Od dłuższego czasu w przestrzeni publicznej pojawiają się spekulacje, jakoby UEFA planowała przenieść finał Ligi Mistrzów ze Stambułu do innego miasta. Według informatorów Associated Press, chodzi o Porto. Początkowo najwięcej mówiło się o Wembley, co ma sens o tyle, że w starciu decydującym o losach uszatego pucharu zmierzą się dwa angielskie zespoły – Manchester City […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Kto wylądował w jedenastce sezonu? || Roki wyjaśnia #11

Za chwilę zakończenie rozgrywek w Ekstraklasie, więc pora powoli podsumować te wygibasy. W kolejnym odcinku swojego vloga Mateusz Rokuszewski wybiera jedenastkę sezonu 2020/21. Nie zgadzasz się z jego wyborem? Napisz w komentarzu na YT, jakiej zmiany byś dokonał i uargumentuj swój wybór. Autor najtrafniejszej podmianki zgarnie nagrodę. 
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

UEFA wszczyna dochodzenie. Surowe kary dla Realu, Barcelony i Juventusu?

Zgodnie z zapowiedziami, UEFA ma zamiar surowo i przykładnie ukarać kluby, które nie porzuciły uczestnictwa w projekcie Superligi. Są to Real Madryt, FC Barcelona i Juventus. Superliga narobiła sporo zamieszania w świecie futbolu, choć summa summarum istniała tylko przez kilkadziesiąt godzin. Angielskie kluby pod naciskiem kibiców, polityków i europejskiej federacji wycofały się z projektu, za […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

“Kazimierz Kmiecik stanął w obronie Boguskiego, którego Hyballa wyzywał”

– Kazimierz Kmiecik stanął w obronie Rafała Boguskiego, który był przez Hyballę wyzywany. Niech się kibice o tym wreszcie dowiedzą – powiedział Bartosz Karcz z “Gazety Krakowskiej” w programie “Tego Słuchaj Wiślaku” na antenie Weszło FM. Peter Hyballa niemal na sto procent po sezonie przestanie być trenerem Wisły Kraków. Nie jest już żadną tajemnicą, że […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Steffen Baumgart nowym szkoleniowcem FC Koln

Jak poinformowało FC Koln, Steffen Baumgart będzie trenerem pierwszego zespołu od następnego sezonu. Niemiecki szkoleniowiec zakończy swoją przygodę z Paderborn i przeniesie się na RheinEnergieStadion.  49-letni szkoleniowiec pracuje w Paderborn od 2017 roku. Wcześniej prowadził FC Magdeburg oraz Berliner AK 07, ale to w klubie z Westfalii osiągał największe sukcesy. Już w pierwszym sezonie wywalczył […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Obrońca opuści Southampton. Zaskakująca decyzja klubu Premier League

Jak oficjalnie poinformowało Southampton, Ryan Bertrand opuści klub wraz z końcem sezonu. Umowa wiążąca lewego obrońcę ze Świętymi wygasa w czerwcu i nie zostanie przedłużona. Bertrand od wielu lat strzegł lewej flanki obecnego klubu Jana Bednarka. Na początku trafił tam jedynie na wypożyczenie z Chelsea, ale po bardzo dobrym początku sezonu 2014/15 został wykupiony przez […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Derby County musi zapłacić byłemu zawodnikowi. Wyrzucili go za udział w jeździe po pijaku

Kibice Derby County nie marzą o niczym innym niż wakacje. Ich klub ma za sobą jedne z najgorszych miesięcy, a złych informacji tylko przybywa. The Sun informuje, że będą musieli zapłacić kilka milionów funtów zawodnikowi, którego wyrzucili z klubu.  Richard Keogh był zawodnikiem The Rams w latach 2012-2019, a także kapitanem klubu przez kilkanaście miesięcy. […]
12.05.2021
Bundesliga
12.05.2021

Hertha Berlin, czyli jak oczekiwania rozminęły się z rzeczywistością

Berlin w tym sezonie przypomina odrobinę Poznań. Po jednej stronie mamy Union, który napisał piękną historię przez moment ocierając się nawet o strefę pucharową – a dla ponad 50-letniego klubu byłby to dopiero drugi sezon w międzynarodowych rozgrywkach. Union ze wschodniej części Berlina, ukryty latami za żelazną kurtyną, bez możliwości uczciwego rywalizowania z Herthą, w […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Poznaliśmy nominowanych do nagrody młodzieżowca sezonu PKO Banku Polskiego Ekstraklasy

W 2019 roku wygrał Patryk Dziczek. Przed rokiem Michał Karbownik. A kto zostanie najlepszym młodzieżowcem tego sezonu PKO Ekstraklasy? Tego dowiemy się już 17 maja podczas Gali Ekstraklasy. Póki co poznaliśmy nazwiska trzech piłkarzy, którzy powalczą o to miano.  Wyróżnienia powędrowały do Szczecina, Częstochowy oraz Krakowa. Trójkę nominowanych do ostatniej fazy plebiscytu tworzą bowiem: Karol […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Zmiana lidera w 1. lidze po blisko pół roku? Radomiak i Bruk-Bet grają o tron

Środa, 12 maja 2021 roku. Dzień całkiem słoneczny i przyjemny. A także 171. dzień panowania Bruk-Bet Termaliki Nieciecza w 1. lidze. Być może ostatni, bo właśnie dziś może dojść do sensacyjnej zmiany lidera. Jeśli Radomiak ogra “Słonie” przynajmniej 1:0 lub 2:1 – albo wyżej – zostanie trzecim zespołem w tym sezonie, który zasiądzie na tronie […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

„Moja nominacja do obrońców sezonu jest trochę na wyrost”

– Pogoń na tyle logicznie podchodzi do budowy składu, że raczej nigdy nie dochodzi do wielkich przetasowań i rewolucji. Paczkę wzmacnia kilku zawodników, jakoś wzrasta o kilka lub kilkanaście procent. Większość piłkarzy pewnie zostanie, dojdzie paru innych. Taka jest polityka transferowa Pogoni. Wydaje mi się, że to nasza siła. Widać to po obronie, która funkcjonuje […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Podbeskidzie mistrzem pierwszych metrów, ale najgorsze na finiszu

Jeśli Podbeskidzie wygra w ostatniej kolejce z Legią, a Stal nie zdobędzie punktu ze Śląskiem, dojdzie co cudu. Oto bowiem “Górale” utrzymają się w Ekstraklasie w cudownych okolicznościach, choć, patrząc na całokształt sezonu, raczej niezasłużenie. Głupio gubione punkty, miano najgorszej ekipy wyjazdowej w lidze, najbardziej dziurawa defensywa. Takie aspekty sprawiają, że na myśl o takim […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Mikel Arteta: Wojciech Szczęsny nie wróci do Arsenalu

We włoskiej prasie nie brakowało informacji na temat możliwego transferu Wojciecha Szczęsnego. Obecny bramkarz Juventusu miałby opuścić Turyn i wrócić do Anglii. Spekulowano, że jego nowym-starym klubem zostanie Arsenal. Głos w sprawie takiego ruchu zabrał aktualny szkoleniowiec londyńskiej ekipy – Mikel Arteta – który zaprzeczył medialnym doniesieniom. Hiszpan podkreślił, że nie może rozmawiać o indywidualnościach […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Virgil van Dijk nie pojedzie na Euro 2021

Mimo wielomiesięcznej kontuzji, wciąż istniał temat wyjazdu Virgila van Dijka na zbliżające się Euro. Reprezentacja Holandii nie chciała pozwolić sobie na stratę tak ważnego piłkarza. W opozycji pozostawał Liverpool, który wolał, by obrońca skupił się na rehabilitacji. Teraz wszystko jest już jasne.  Jednym zdaniem – van Dijk na Mistrzostwa Europy nie pojedzie. Potwierdził to sam […]
12.05.2021