post Avatar

Opublikowane 08.12.2020 10:44 przez

redakcja

– Jednym z najsilniejszych punktów reprezentacji Węgier jest Gergo Lovrencsics, który w Lechu Poznań był zawodnikiem najwyżej solidnym. Bez przesady. To nie jest reprezentacja, której powinniśmy się bardzo obawiać, no ale uważać trzeba – mówił Michał Listkiewicz, były prezes PZPN. Spisaliśmy najciekawsze fragmenty rozmowy przeprowadzonej przez dziennikarzy Kanału Sportowego.

Najważniejszym zadaniem dla reprezentacji Jerzego Brzęczka w eliminacjach do mistrzostw świata wydaje się pokonanie Węgrów. Czy to możliwe?

Oczywiście, że możliwe. Przy całym szacunku dla Węgrów za postępy w ostatnich latach – bo rzeczywiście ostatnio mocno poszli do przodu za sprawą wielkich inwestycji i politycznego zaangażowania ze strony premiera Orbana, rządzącej partii i koncernów państwowych – to jeszcze nie jest drużyna, której powinniśmy się obawiać. Mają kilku bardzo dobrych piłkarzy, ale my mamy ich więcej. Choć moim zdaniem Węgrzy będą się cały czas rozwijać i za rok, za dwa to może być już zespół dla nas groźny. Ale jeszcze nie teraz.

Byłoby dobrze zmierzyć się z nimi już w marcu?

Myślę, że lepszy byłby jednak termin wrześniowy. Jeżeli chodzi o drużyny, które uczestniczą w mistrzostwach Europy, a potem szybko wznawiają rywalizację w eliminacjach do mistrzostw świata, można je podzielić na dwie grupy. Te reprezentacje, które odniosą sukces na Euro, będą niesione falą entuzjazmu, poparcia społecznego, takiej euforii. Im będzie łatwiej. Z kolei ci, którzy zostaną zlani w tyłek – Węgrom to grozi – będą sfrustrowani. Tym bardziej w takim kraju jak Węgry, gdzie działa to podobnie jak w Polsce. Po porażce zaczyna się polowanie na czarownice. Rozliczamy, zwalniamy, zatrudniamy. Kto zawiódł, komu trzeba przyłożyć? To wszystko trwa, a tu trzeba zaraz grać kolejne mecze. Aczkolwiek podtrzymuję swoje zdanie, że generalnie Węgrzy będą coraz lepsi. Do kadry wchodzi pokolenie zdolnych chłopaków. Szoboszlai, ta generacja.

Do kogo by pan porównał Węgrów, jeżeli chodzi o naszą grupę eliminacyjną do Euro 2020? To jest poziom Austrii, Słowenii?

Wymienił pan akurat sąsiadujące kraje, które mają duży wpływ na kulturę węgierską i życie Węgrów. Austria to w zasadzie drugie Węgry. Oni tam jeżdżą na zakupy, na koncerty, mocno się wzorują na Austriakach. Natomiast Słowenia to jest taki kraj, któremu Węgrzy przez wiele lat zazdrościli, że są bogatsi i lepiej sobie radzą po transformacji ustrojowej. Natomiast jeżeli chodzi o czysto piłkarskie kryteria, to porównałbym ich raczej do Austriaków. Średnia drużyna, ale na fali wznoszącej. Będą grali tylko lepiej. Dodatkowym atutem Węgrów jest to, że tam panuje duża harmonia między środowiskiem klubowym i reprezentacyjnym. Tam nie ma podjazdów na linii kluby – reprezentacja – liga. To wszystko jest w rękach jednej osoby, rządzi tym Sandor Csanyi. Bardzo mocny człowiek w kraju. Najbogatszy Węgier, prezes związku, prezes największego banku. Właściciel winnic, mleczarni, fabryki salami. Skarbnik Fideszu. To jest tak mocny człowiek, że mu nikt nie podskoczy.

On powiedział wprost: nie będzie na Węgrzech osobnego bytu ligowego. Wszystkim rządzi centralny związek. Csanyi porozwiązywał nawet związki wojewódzkie, żeby lepiej wszystko kontrolować. To jest taki gość, który może być porównywany do Władimira Putina. Oczywiście tylko pod względem metod rządów w świecie węgierskiego futbolu, bo prywatnie to bardzo sympatyczny człowiek.

Rozumiem, że częściej gościłeś w jego winiarniach niż mleczarniach?

Tak, tak. Ma świetne wina i do tego doskonałe salami.

Miałeś okazję sprawdzić już pierwsze reakcje węgierskich mediów po losowaniu?

Przede wszystkim skupiają się na Anglii. Historycznie dla Węgrów te mecze z Anglią to jest inny wymiar. Wiadomo, Anglicy byli kiedyś na tyle zarozumiali, że nie chcieli nikogo wpuścić na wyspy i z nim zagrać, bo przecież byli najlepsi na świecie. Jak w końcu wpuścili Węgrów, to dostali bańki 3:6 i od tamtego czasu troszkę spokornieli. Węgrzy często do tego wracają. Że to oni byli tymi, którzy gromili Anglików, których Anglicy się bali. To jest w ogóle problem Węgrów – wciąż żyją czasami „Złotej Jedenastki”. Ciągle by chcieli kolejnego Puskasa, Kocsisa, Hidegkutiego i tak dalej, a tacy piłkarze pewnie nieprędko się pojawią ponownie.

Generalnie jednak entuzjazm obecnie jest na Węgrzech bardzo duży, a zainteresowanie reprezentacją wręcz przeogromne. Przed meczem z Islandią, który był rozgrywany bez publiczności, pod stadionami pojawiły się tysiące ludzi, by oglądać mecz na telebimach.

Powiedz nam jeszcze dwa słowa o trenerze Marco Rossim. Skąd pomysł na szkoleniowca z Włoch i czy Rossi mówi po węgiersku?

Rossi przez wiele lat prowadził Budapest Honved, a właścicielem tego klubu był pan George Hemingway. Ale nie potomek słynnego pisarza, tylko po prostu Węgier z Ameryki. No i tenże Hemingway zmusił Rossiego do nauki węgierskiego. I słusznie, bo trener powinien porozumiewać się w tym samym języku co jego piłkarze. Rossi zatem zna węgierski. I jeszcze jedna ciekawa sprawa. Trenerem Ferencvarosu jest Serhij Rebrow. Jest pewnym pozytywnym ewenementem, że sztab Ferencvarosu ściśle współdziała ze sztabem reprezentacji. Tam nie ma rozmów w stylu: „Nie powołuj moich zawodników”. Oni współpracują, oni się spotykają, oni się naradzają. Trenerzy największych węgierskich klubów normalnie konsultują się ze sztabem kadry. Jest to oczywiście narzucone przez prezesa związku, ale to bardzo słusznie.

Na koniec pytanie z czatu: czy jest w węgierskiej kadrze zawodnik, który miałby miejsce w wyjściowej jedenastce naszej reprezentacji?

Myślę, że Adam Szalai, bardzo solidny napastnik, no i oczywiście Dominik Szoboszlai. I to chyba tyle. Jednym z najsilniejszych punktów reprezentacji Węgier jest Gergo Lovrencsics, który w Lechu Poznań był zawodnikiem najwyżej solidnym. Bez przesady. To nie jest reprezentacja, której powinniśmy się bardzo obawiać, no ale uważać trzeba.

Cały program:

fot. NewsPix.pl

Opublikowane 08.12.2020 10:44 przez

redakcja

Liczba komentarzy: 12
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
baran
baran (@baran)
2 miesięcy temu

Małe niedopatrzenie autora: No i tenże Hemingway zmusił Rossiego do nauki niemieckiego. I słusznie, bo trener powinien porozumiewać się w tym samym języku co jego piłkarze. Rossi zatem zna węgierski.

Piotrus
Piotrus
2 miesięcy temu
Reply to  baran

widać to podobny język, nie bardzo wiadomo w obu o co chodzi xD

Oyvind Hattestad
Oyvind Hattestad
2 miesięcy temu

Serio, akurat ze wszystkich pozycji i piłkarzy Listkiewicz wybiera jako kandydata do naszego pierwszego składu Adama Szalaia? Tego samego, który RAZ W ŻYCIU strzelił na poziomie najwyższej ligi dwucyfrową liczbę bramek, a od lat raczej przeciętnie snuje się po bundesligowych murawach?

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin (@fc-bazuka-bolencin)
2 miesięcy temu

A czego się spodziewasz po naszych rodzimych znawcach? Ja i tak jestem pełen podziwu że nie zaczął wyjeżdżać z Gaborem Kiraly’em albo Krisztianem Lisztesem jako kolejny krajowy fachura minionej epoki

Hulk Hogan ze Szwecji
Hulk Hogan ze Szwecji (@hulk-hogan-ze-szwecji)
2 miesięcy temu

Moim zdaniem zdobycie 22-23 punktów w takiej grupie jest obowiązkiem tzn. –> 18 z najsłabszą trójką, 3 punkty z Węgrami u siebie i minimum 1 punkt z Wegrami na wyjeździe i/lub Anglią u siebie. Wszystko poniżej będzie porażką.

Jeśli natomiast dalibyśmy radę zdobyć 24-25 punktów to byłoby już wspaniale.

Jednym słowem grupa jest taka, że pomiędzy tragedią a sukcesem jest de facto 2 punkty róznicy 😀

Bob
Bob
2 miesięcy temu

michał „nic nie wiedziałem o korupcji będąc prezesem PZPN ” listkiewicz …takie osoby powinno się otaczać publicznym ostracyzmem eh te wasze podwójne standardy

Piotrus
Piotrus
2 miesięcy temu

Wegry średnikak? No my to jesteśmy przecież potęgą….

ewald
ewald
2 miesięcy temu
Reply to  Piotrus

W zasadzie to tak. Ostatnio raczej jesteśmy na dużych imprezach niż nie jesteśmy i mamy jeden ćwierćfinał. Węgrzy gdzie byli? Chyba tylko we Francji. Ilu Węgrów gra w LM a i ilu Polaków? Różnica potencjału jest duża, po prostu my swój potencjał przewalamy zatrudniając naburmuszonego wuefistę na selekcjonera

aaa
aaa
2 miesięcy temu
Reply to  ewald

Akurat Węgrów w LM gra w tym sezonie sporo 😉

Bilal Hadfi
Bilal Hadfi
2 miesięcy temu
Reply to  ewald

Ani My nie jesteśmy potęgą, ani Węgrzy. Nasza kadra opiera się na Lewandowskim. Pozostali gracze z pola grają w przeciętnych klubach. Ogólnie jesteśmy przeciętniakami, a z Węgrami najbardziej różni nas to, że oni nie mają takiej gwiazdy jak Lewandowski . Można się jednak zgodzić z Listkiewiczem, że za kilka lat Węgrzy będą znacznie silniejsi, o ile ich obecne nadzieje nie spartolą swoich talentów

Grzesiek
Grzesiek
2 miesięcy temu
Reply to  ewald

Potęgą to w naszej grupie jest Anglia i nikt więcej. Poza tym wiadomo, Francja, Hiszpania, Niemcy itd. Nawet nie wszystkie drużyny losowane z pierwszego koszyka, bo trudno tak nazwać Danię. My jesteśmy co najwyżej dobrym średniakiem. Jesteśmy prawie na każdym turnieju, raz trafił się ćwierćfinał, poza tym zawsze wpierdol na pierwszym możliwym etapie. Węgry to słaby średniak, bo dopiero drugi turniej od bardzo dawna, a na Euro 2016 też by nie pojechali gdyby nie rozszerzyli turnieju. Między dobrem średniakiem, a słabym nie ma dużej różnicy i trzeba uważać. Stać nas na 6 pkt z Węgrami i w to powinniśmy celować. Ale może się trafić jeden remis i to też nie będzie jakaś wielka niespodzianka. A jak ich zlekceważymy to i wpierdol możemy wyłapać, więc trzeba być skoncentrowanym. Chorwatom to się „udało”, więc lepiej uważać. A my z Macedonią i Austrią nie mieliśmy lekko, nie mówiąc już o Słowenii. Taka z nas „potęga” i przed meczem trzeba pamiętać, że na drugim czy trzecim biegu to możemy wygrać co najwyżej z Andorą, bo i Łotwa nas potrafiła postraszyć.

JOZZI
JOZZI
2 miesięcy temu

Wiedziałem, że tego barana pociągnięcie do opowiastek o Węgrach.

Suche Info
05.03.2021

Bodvar Bodvarsson odchodzi z Jagiellonii

Nie będzie już Bodvara Bodvarssona w Jagiellonii Białystok. Rozwiązał kontrakt za porozumieniem stron. Przyznamy, jakieś skromne nadzieje mieliśmy wobec tego piłkarza, ale nawet tych skromnych nadziei nie spełnił. Skąd nadzieje? Ano stąd, że to był jednak zawodnik będący w orbicie zainteresowań reprezentacji Islandii. A reprezentacja Islandii to w ostatnich latach nie najgorsza rekomendacja. Sam kierunek […]
05.03.2021
Weszło Extra
05.03.2021

Mariusz Szczygieł o Bogu, seksie, ogórkach kiszonych, dzieciach i męskiej szatni (wywiad)

Czy odszedłby spełniony? Jak wypełnić lukę po Bogu? W kogo wierzy? Czy nauczył się już kochać samego siebie? Dlaczego nie lubi uczyć? Co spowodowało, że nie ma dzieci? Jak w latach 70. radził sobie z niechęcią do sportu? Co pozwoliła mu odkryć męska szatnia? Ile wina może wypić? Kto – poza gołymi kobietami – widnieje […]
05.03.2021
Suche Info
05.03.2021

Motała: – Dziś nikt w Polsce nie ma respektu przed Lechem

Portal Interia.pl przeprowadził wywiad z Dariuszem Motałą, byłym dziennikarzem Canal+, dyrektorem sportowym GKS-u Katowice, ale przede wszystkim byłym kierownikiem Lecha Poznań. Motała dobrze zna wymagania, jakie są w Poznaniu wobec Kolejorza, dobrze zna tą presję. Były kierownik Lecha Poznań wraca do czasów, gdy sam pracował przy Bułgarskiej, ale przede wszystkim próbuje przeanalizować obecną sytuację klubu. […]
05.03.2021
Suche Info
05.03.2021

Widzew sprzedał tysiące wirtualnych biletów na derby

Sobotnie derby Łodzi odbędą się bez kibiców. Zamiast gorącej atmosfery, puste trybuny. Widzew znalazł jednak sposób, by mimo to ten mecz przekuć w profity dla klubu, a także szansę dla kibiców na to, by chociaż w pośredni sposób uczestniczyli w tym wydarzeniu. Co dokładnie zrobili? Otóż Widzew sprzedaje wirtualne bilety, z których zysk przeznaczony będzie […]
05.03.2021
Suche Info
05.03.2021

Inter wygrywa z Parmą 2:1 i umacnia się na czele Serie A (video)

Nie spuszcza z tonu w lidze włoskiej Inter Mediolan. Zanotował właśnie szóste kolejne ligowe zwycięstwo. Przypomnijmy, że w 2021 przegrał tylko jeden mecz ligowy, 6 stycznia z Sampdorią. Łącznie ma w tym sezonie zaledwie dwie porażki, a wśród pokonanych między innymi Juventus. Stara Dama wzięła rewanż w Coppa Italia, ale jest jasne, że Interowi zależy […]
05.03.2021
Suche Info
05.03.2021

Boguski: – Powinienem u Skowronka otrzymywać więcej szans na grę

Rafał Boguski, bohater ostatniego meczu Wisły Kraków z Wisłą Płock, udzielił obszernego wywiadu portalowi Goal.pl. Niestety, Rafał jak niszczyciel dobrej zabawy wyjaśnia, że z Wisłą Płock oczywiście wrzucał, a gol był przypadkiem. Niby człowiek wiedział, a jednak się trochę łudził. Boguski uważa, że najcięższe treningi w karierze miał u Hyballi, Petrescu i Smudy. Podkreśla jednak, […]
05.03.2021
Weszło
05.03.2021

POLOWANIE NA LUQUINHASA | Dwaj zgryźliwi tetrycy

Dwaj zgryźliwi tetrycy, Leszek Milewski i Jakub Olkiewicz, wracają do korzeni. Przez dobre 30 minut narzekają na brutalną grę w Ekstraklasie, ale też strzelają taktycznymi spostrzeżeniami, nieśmiesznymi anegdotami oraz naturalnie nawiązaniami do gier z przełomu XX i XXI wieku. W drugiej części programu widz poznaje Nikitę Kovalonoksa, ale i dowiaduje się o najświeższych transferach Huraganu […]
05.03.2021
Suche Info
05.03.2021

Sto meczów Jimeneza dla Górnika. Ściga Angulo

Zleciało. Jesus Jimenez ma już za sobą sto meczów dla Górnika Zabrze. Wśród obcokrajowców reprezentujących Górnika Zabrze, więcej meczów dla zabrzan ma Igor Angulo, którego licznik zatrzymał się na 106 meczach, a także Oleksandr Szeweluchin, który rozegrał dla zabrzan 104 spotkania. Jesus Jimenez powinien ich spokojnie wyprzedzić w tym sezonie. To historia dość nieoczywista, bo […]
05.03.2021
Suche Info
05.03.2021

„Tak hartuje się stal”. Dziś premiera piłkarskiego serialu

Dziś o 18:00 premierę będzie miał serial dokumentalny stworzony przez Stal Rzeszów. Seria „Tak hartuje się Stal” jest dokumentem o życiu w Akademii Stali. Fabuła opiera się o walkę drużyny Stali Rzeszów U17 o awans do Centralnej Ligi Juniorów. Serial jest już po pokazie przedpremierowym. Ma pokazywać kulisy, odprawy przedmeczowe, narady trenerów, fragmenty meczów, a […]
05.03.2021
Weszło
05.03.2021

Pazdan: Po Euro mogłem reklamować Ubera i Media Expert

– Pierwszy okres pazdanomanii był dobry pod względem wizerunkowym. Pokazałem się, jako normalny gość. Wydałem książkę dla dzieci, zostałem ambasadorem SOS Wioski Dziecięce, brałem udział w reklamie Kubusia, która miała na celu propagowanie zdrowego stylu życia. Nie rzucałem się na każdą ofertę, a było ich naprawdę wiele. Mogłem reklamować Ubera, Media Expert, ale w tamtym […]
05.03.2021
Suche Info
05.03.2021

Hyballa przed Górnikiem: „Coraz bardziej czujemy się jak jedna rodzina”

W piątek obejrzymy tylko jeden mecz Ekstraklasy.Wisła Kraków zagra u siebie z Górnikiem Zabrze. Co ciekawego na konferencji prasowej powiedział Peter Hyballa? O Górniku: „Wydaje mi się, że to będzie dość intensywny mecz. Ostatnio nasz przeciwnik grał ustawieniem 5-3-2, czyli miał dosyć zamknięty środek. Podobnie, jak my gra wysokim pressingiem, z dwoma napastnikami, także wydaje […]
05.03.2021
Anglia
04.03.2021

W Anglii po staremu: Liverpool dziaduje, Chelsea Tuchela wygrywa, a sędziowie…

Na początek zagadka. Ile razy przegrał Liverpool w pierwszych 100 meczach pod wodzą Juergena Kloppa na Anfield? Cztery. Ile razy Liverpool przegrał na Anfield w ostatnich pięciu meczach? Pięć. Właściwie nie mieści się to w głowie, ale taka jest smutna prawda. The Reds w Premier League po prostu dziadują.  Dzisiaj nie było inaczej. Jeśli mamy […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

„Pech nas nie opuszcza”. Ojrzyński narzeka na remis z Wisłą Płock

W zaległym meczu 16. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy między Wisłą Płock a Stalą Mielec padł remis 2:2. Na pomeczowej konferencji prasowej Radosław Sobolewski i Leszek Ojrzyński, trenerzy obu drużyn, nie byli zadowoleni z podziału punktów.  Niezadowoleniu Sobolewskiego nie sposób się dziwić. W weekend jego Wisła Płock przegrała 1:3 z Wisłą Kraków, mimo że prowadziła […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Napoleon, Strażnik Teksasu i raper Foszmańczyk. Wyjątkowa prezentacja Ruchu

Tradycyjne prezentacje drużyn przed sezonami albo rundami bywają sztampowe. Tak naprawdę zazwyczaj nie dzieje się na nich nic specjalnego, bo i też wcale niełatwo o jakąś wielką kreatywność. Zupełnie inaczej do tematu podszedł Ruch Chorzów. Filmik z prezentacji, zatytułowany „W drodze na szczyt nas nie powstrzyma nikt!”, robi wrażenie.  Ruch zorganizował prezentację w wersji online […]
04.03.2021
Weszło
04.03.2021

Stal Mielec jednak nie chce do I ligi

Stal Mielec walczyła z Wisłą Płock o życie. Dziś już miało nie być żadnego „zmiłuj się”, żadnego tłumaczenia, że bramkarz rywali rozegrał super mecz, że graliśmy dobrze, ale nic nie wpadało. No i Stal walczyła jak o życie, ale dopiero w drugiej połowie. W pierwszej jako drużyna istniała tylko teoretycznie, a gdy zaraz po przerwie […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Niepewna przyszłość Milika w Marsylii. „Wiele zależy od rynku”

Od dobrych kilku- lub kilkunastu miesięcy Arkadiusz Milik stanowi łakomy kąsek na europejskim rynku transferowym. Padają przeróżne kierunki – przede wszystkim włoskie, ale też angielskie, niemieckie, hiszpańskie, francuskie. Do wyboru, do koloru. Polski napastnik na wiosnę zakotwiczył jednak w Olympique Marsylia i wydaje się, że obie strony są na razie na tyle zadowolone ze współpracy, […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Szok i niedowierzenie! Karlo Muhar radzi sobie w Turcji

Pamiętacie jeszcze Karlo Muhara? Co to był za grajcar. A tak serio, to w Lechu kompletnie się nie sprawdził i zimą poszedł na wypożyczenie do tureckiego Kayserisporu. Może wielu przyjmie to za żart, wielu za opowieść rodem z kart książek fantastycznych, ale jak się okazuje 25-letni Chorwat bardzo przyzwoicie radzi sobie w Super Lidze, która przecież […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Bayern podpisuje długi kontrakt ze swoją gwiazdeczką

Jamal Musiala to perełka. Ma zaledwie osiemnaście lat, a w tym sezonie rozegrał już dwadzieścia osiem spotkań we wszystkich rozgrywkach, w których strzelił cztery gole. Ostatnio błysnął w Lidze Mistrzów z Lazio. Teraz niemiecki dziennik Bild informuje, że młody pomocnik bawarskiego klubu podpisał swój pierwszy profesjonalny kontrakt z Bayernem.  Według największej niemieckiej bulwarówki Musiala widziany […]
04.03.2021