post Damian Smyk

Opublikowane 25.11.2020 17:15 przez

Damian Smyk

Są tacy, którzy Football Managera ledwo liznęli. Włączyli, zagrali sezon ulubionym klubem, popatrzyli jak kuleczki ruszają się po zielonym boisku, ale jakoś nie wsiąknęli. Ale i są tacy, którzy przez FM-a zawalili studia, obudzeni o trzeciej w nocy są w stanie wyrecytować ich skład Botewu Płodiw z sezonu 2023/24 i pałają niewytłumaczalną sympatią do pewnego amerykańskiego pomocnika. Football Manager się zmienia z roku na rok, a środowisko graczy FM-a wciąż się powiększa. Co twórcy gry przygotowali dla nas w tym roku?

Kto jest z tym piłkarskim menagerem od lat, ten sam przeszedł życiową ewolucję nie mniejszą niż sama gra. Niektórzy chodzili jeszcze do liceum, gdy budowali europejską potęgę z Bragi, a dziś usypiają dzieci ustawiając na boku taktykę GKS-u Jastrzębie na mecz w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Ale tak jak zmieniali się ludzie w FM-a grający, tak też zmieniał się sam Football Manager.

Bodaj najpoważniejszą zmianą w ostatnich latach było zaimplementowanie silnika 3D. Piłkarze nie byli już kulkami rozpłaszczonymi między liniami, a dostali realnych kształtów. Z kulek wyrosły ręce, nogi i głowy. Nagle strzał nie był magicznym odbiciem się piłki od kuleczki, a efektem machnięcia nogą.

Że gra dostępna jest w pudełkach w limitowanej edycji z kartami taktyk zespołów Ekstraklasy

Zmieniał się trening. Panel taktyczny przeszedł rewolucję – klasyczne suwaki zastąpiły zadania, dzisiaj właściwie modelujemy swoją grę przymotnikami, a nie cyferkami. Kiedyś po prostu ustawaliśmy formację, teraz ustawiając pomocnika w środku pola nadajemy mu jedną z kilkunastu ról – engache, pomocnik długodystansowiec, mezzala, cofnięty rozgrywający, a do każdego z nich jeszcze rolę wsparcia, ataku czy defensywy. Nawet bramkarzowi możemy zasugerować trzymanie się linii bramkowej albo udawanie Manuela Neuera na przedpolu.

A w którą stronę idzie FM 2021?

Mamy za sobą kilkadziesiąt godzin przegranych już w FM-ie i o jakieś kluczowe obserwacje możemy się już pokusić. I nie mamy tu na myśli wonderkidów, których możemy wam polecić do Dukli Praga, ale wnioski na temat nowej edycji.

Przede wszystkim w oczy rzuca się to, że silnik meczowy jest mądrzejszy. To znaczy bardziej realny. W ostatnich latach poważnie irytować mogły kuriozalne decyzje podejmowane przez naszych piłkarzy już pod bramką rywala. Skrzydłowy wbiega w pole karne i ma kolegę ustawionego na dalszym słupku, wystarczy mu tylko dograć do pustaka? E tam, lepiej załadować z całej siły w boczną siatkę. Klasyka ostatnich FM-ów. Ale teraz jest tego mniej. Zdecydowanie mniej.

Już abstrahując od tego, że silnik jest po prostu płynniejszy i lepiej się to ogląda, to trudno odnieść inne wrażenie niż to, że piłkarze zachowują się realistyczniej. Tak jak w prawdziwym życiu. I – jak mawiał Adam Nawałka – zarówno w ofensywnie, jak i defensywie. Nawet na poziomie niższych lig widzimy, że ruchy zawodników są po prostu lepiej odwzorowane. No i na duży plus w tej edycji trzeba też zaliczyć podejmowanie decyzji przez graczy.

Rozbudowa systemu interakcji

[Asertywnie] Zażądaj więcej.

Klasyk, prawda? System rozmów w poprzednich wersjach FM-a dawał sporo możliwości, ale był dość schematyczny. Albo byliśmy neutralni, albo gnoiliśmy piłkarzy/dziennikarzy/rywali. W FM-ie 2021 system interakcji został znacznie rozwinięty. Momentami pachnie nam to wręcz Simsami. Głównie z uwagi na to, że wszystko, co mówimy, możemy teraz poprzeć sygnałami niewerbalnymi. Czyli nie tylko wybieramy CO powiedzieć, ale i JAK powiedzieć. Pokręcić głową, rozłożyć ręce, pomachać palcem czy zrobić demolkę w szatni. Kto nigdy w przerwie po 0:2 z outsiderem nie chciał urządzić w szatni suszarki a’la Alex Ferguson, niech pierwszy rzuci kamieniem. A dzisiaj niech sobie rzuci butelką wybierając tę opcję z systemu interakcji.

Z nowym systemem komunikacji możemy wręcz budować swoją osobowość jako menadżera. Nie musimy już sobie wyobrażać tego, jak odpowiadamy dziennikarzowi na kolejne durne pytanie z konferencji prasowej. Albo będziesz jak Jurgen Klopp, który życzliwie rozpościera ramiona i brata się z dziennikarzami. No albo jak Jose Mourinho usiądziesz jak mruk i niechętnie rzucisz, że niech się wszyscy od ciebie odwalą.

Do tego w nowym FM-ie mamy też dodaną opcję szybkich rozmówek. Na zasadzie „pytanie – odpowiedź” albo zwrócenia uwagi piłkarzowi/trenerowi na coś, co uważamy za istotne. Bez ceregieli, odhaczona gadka, lecimy dalej. Oczywiście wciąż znajdą się tacy, którzy na konferencję będą wysyłać asystenta, a do rozmów motywacyjnych oddelegują kogoś ze sztabu. Natomiast dla tych, którzy lubią budować nie tylko swoją karierę menadżerską, ale i osobowość trenera, nowe opcje wydają się całkiem sympatyczne.

Dzień meczowy – dzień święty

Umówmy się – całe te ceregiele z treningiem, oknem transferowym, rozmowami, negocjacjami, żalami wylewanymi na ucho prezesa… To wszystko jest tylko grą wstępną przed meczem. A dzień meczowy w FM 2021 jest o tyle fajny, że faktycznie można poczuć, że danego dnia dzieje się coś istotnego. Cały interfejs został rozbudowany, graficznie wygląda to lepiej niż w poprzednich edycjach, estetyka prezentacji składów czy sam myk wyjścia na boisko wygląda po prostu ładniej.

Ale przed meczem od analityka dostajemy konkretniejszą analizę naszej gry i gry rywala. Jeszcze chwilę przed meczem dostajemy wskazówki na temat tego, jakim ustawieniem wychodzi rywal i już w szatni przed spotkaniem możemy jeszcze zmodyfikować nasz plan na mecz.

Lepiej konsumuje się też samo spotkanie. Dostaliśmy wreszcie swój tablet – oprócz samego 2D/3D możemy w przystępniejszych sposób obserwować to, co dzieje się na boisku. Uproszczony został też panel okrzyków z ławki czy szybkich roszad taktycznych. Nie musimy teraz wychodzić z boiska, by zrobić z naszego bocznego defensora cofniętego odwróconego skrzydłowego. Dwa kliknięcia, jesteśmy w domu, Michal Siplak już wie co ma grać. A propos Siplaka – nowy FM ma oczywiście licencję PKO BP Ekstraklasy i licencje na wiele lig europejskich oraz światowych.

Poza tym – po tych meczach, które rozegraliśmy – mamy też wrażenie, że dość mocno wydawca gry popracował nad algorytmem wystawiania not. W poprzednich wersjach FM-a często mieliśmy wrażenie, że oceny piłkarzy są nieco z czapy. A teraz to wszystko wydaje się lepiej wykalkulowane. Nie znamy dokładnego algorytmu szacowania not, natomiast jeśli obrońca nie daje się przeskoczyć w walce o górną piłkę, ma osiem odbiorów, jest nieomylny przy wyprowadzaniu piłki, to może dostać wysoką notę nawet mimo porażki po golach zawalonych przez bramkarza. Słowem – większą uwagę gra przykłada faktycznie do gry piłkarza, a nie tylko do wyniku całej drużyny.

Analiza na wyższy poziomie

Prawdziwą gratką dla tych, którzy lubią dogłębnie analizować swojego managerowe mecze, jest implementacja w grze algorytmów „goli oczekiwanych”. Expected goals wchodzą do mainstreamu już po całości, kluby przyglądają się temu aspektowi, dziennikarze cytują w poczytnych tekstach. Wciśnięcie xG do FM-a było zatem naturalną drogą.

I za to duży plus dla Sports Interactive. Od producenta dostaliśmy nie tylko suche xG, ale i głębszą analizę szans strzeleckich. Dzisiaj już wiemy, czy brak goli napastnika wynika z tego, że koledzy nie kreują mu szans, czy po prostu marnuje setkę za setkę. Ponadto widzimy też skąd oddajemy najgroźniejsze strzały, na co pozwoliliśmy rywalom. Generalnie łatwiej skonsumować taki mecz z xG na stole – wiemy, czy mieliśmy farta ogrywając lidera, czy jednak po prostu mieliśmy przewagę i stąd wyniknął dobry wynik.

Wzrost roli dyrektora sportowego

Konkretnej rozbudowie uległ też proces pozyskiwania piłkarzy. W nowym FM-ie poznajemy spotkania transferowe. Siadamy przy stole z prezesem, dyrektorem sportowym i asystentem, by obgadać sobie – gdzie mamy luki w składzie, które pozycje mogą być słabo obsadzone w przyszłości (bo np. dwóm stoperom kończy się kontrakt), w jakich formacjach głębia naszego składu jest za mała. Generalnie wzrasta rola dyrektora sportowego, który ma nam sugerować długofalową wizję na obecne i kolejne okienka transferowe. Jeśli widzi, że gramy na dwóch napastników, a w kadrze jest tylko trzech snajperów, to zaraz przyniesie nam raport skautingowy na temat kilku możliwych opcji na wzmocnienie pierwszej linii.

Ponadto mamy wrażenie, że uszczegółowiono sam proces dokonywania transferów. Negocjacje są płynniejsze, kluby nie okopują się na swoich żądaniach, możemy nawiązać relacje z agentem, który podpowie nam czego oczekuje jego klient.

Wpływ Covidu, ale nie sam Covid

Z innych rzeczy, które dostaniemy w nowym Football Managerze – pandemia. Przypuszczamy, że producentowi trudno było znaleźć złoty środek na implementacje koronawirusa w grze. Zresztą samo studio przyznawało, że szukało sposób na to, by dodać covid do gry w sposób, który oddawałby realizm, ale tez nie rujnowałby rozgrywki.

Zatem samego koronawirusa w grze nie uświadczymy. Nie będzie tak, że nagle na kolejny mecz mamy zdziesiątkowaną kadrę. Natomiast – i to też widać po samym graniu – kluby zachowują się ostrożniej na rynku transferowym, nie szastają setkami milionów w pierwszym okienku, prezesi dają nam mniejsze budżety transferowe. Ponadto zmianie uległy też m.in. daty rozpoczęcia rozgrywek, inaczej wygląda też system zmian, który z czasem wraca do tego znanego nam z przed pandemii.

I chyba trzeba przyznać, że SI wyszło z twarzą z ogrania pandemii w Football Managerze. Gdybyśmy mieli to jakoś ująć słowami – grając czujemy, że koronawirus jest w świecie futbolu, ale sam wirus nie bije nas obuchem w twarz wypaczając los rozgrywki.

KUP FOOTBALL MANAGERA 2021 – TERAZ ZA 189 ZŁOTYCH

Opublikowane 25.11.2020 17:15 przez

Damian Smyk

Liczba komentarzy: 11
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wacek Kanalua
Wacek Kanalua
2 miesięcy temu

„popatrzyli jak kuleczki ruszają się po zielonym boisku”? Są tacy którzy pamiętają jak jeszcze tych kuleczek nie było)) a gra nazywała się wtedy championschip manager

Wypalony
Wypalony
2 miesięcy temu
Reply to  Wacek Kanalua

że to?

RM history.jpg
Mecze z Barcą.jpg
blasphemer93
blasphemer93
2 miesięcy temu

Od kilku lat kupuję tylko „parzyste” FM-y, także nieistotne jaki hype (jak co roku) ja czekam na 2022 i mam nadzieję że na obecnym sejwie jeszcze przez ten czas z 20 sezonów przeciagne

Człowiek
Człowiek
2 miesięcy temu
Reply to  blasphemer93

Kupuję wszystkie od 2011 i powiem szczerze, że od 2014 w górę to właśnie nieparzyste były jakkolwiek sensowne xD
Jak dla mnie FM18 i 20 mogłyby nie istnieć, 20 mnie doprowadzała do szału i dopiero te zmiany silnika meczowego z 2021 sprawiają że da się w to normalnie grać

matp
matp
2 miesięcy temu
Reply to  blasphemer93

Jestem daleki od uprawiania darmowej reklamy, ale muszę przyznać, że zmiana FM20 na FM21 to dla mnie jak zmiana starej Skody Favorit na nowego superba. Od dawna żaden nowy FM nie zaskoczył mnie pozytywnie tyle razy co ten najnowszy.

Pankracy
Pankracy
2 miesięcy temu

Warto dodać, że to pierwszy FM od dawna, który będzie działał na konsolach Microsoftu. To tak gdyby ktoś posiadał.

Gorzej, że myszką nie pogramy a na padzie może być ciężko. Ja może spróbuję, ostatni manager z jakim miałem do czynienia to chyba Liga Polska manager to był hicior.

Waryjat
Waryjat
2 miesięcy temu

Dla mnie ten nowy fm jest zbyt prosty

Joopiter
Joopiter (@joopiter)
2 miesięcy temu

Ostatni FM w jaki się zagrywałem to 2016, ostatnio po dłuższej przerwie włączyłem 2020 i niestety to już nie to. Te wszystkie szczegóły dotyczące prowadzenia zespołu są imponująco realistyczne, ale dla mnie to wszystko jest zbyt skomplikowane. Wolałem prostszą rozgrywkę, ot transfery, podstawowe taktyki, jakiś tam trening i jedziemy. Co jakiś czas rozmowa z zawodnikiem czy mediami itd. A teraz trzeba przeznaczyć masę czasu na to wszystko, a jak tego nie zrobimy (np oddamy współpracownikom), to szybko kontrola nad zespołem nam się wymyka.
No nic, dla takich jak ja chyba pozostaje zainstalowanie jakiegoś starszego FMa 😉

Cudowronek
Cudowronek
2 miesięcy temu
Reply to  Joopiter

Masz też prostszą wersję Touch, jak nie lubisz tych wszystkich nowinek 🙂

Retro
Retro
2 miesięcy temu
Reply to  Joopiter

Dokładnie, dlatego gram w fm 2006 hahaha wrzucone jakieś patche z aktualniejszymi skladami itp. A obowiązki nie pozwalają na poświęcanie całego dnia czy nocy na zabawę 😉

sly
sly
2 miesięcy temu

mieliście kiedyś karnego bez varu w fm21?
u mnie trzeci sezon Górnikiem Łęczna i wszystkie karne podyktowane po analizie var….

Blogi i felietony
27.01.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

We wrześniu minie dokładnie 15 lat od momentu, gdy Wisła Kraków zrezygnowała z usług Dana Petrescu. Mam wrażenie, że to zdarzenie jest bardzo niedoceniane, gdy rozmawiamy sobie o polskiej piłce nożnej. Stanowi jakiś punkt w odległej przeszłości, wprawdzie często wspominany, w Krakowie też doskonale pamiętany, ale jednak: jeden z wielu podobnych. Nikt nie postrzega tamtej […]
27.01.2021
Weszło
27.01.2021

Dziewięć klubów Ekstraklasy było na minusie jeszcze przed pandemią. Legia traciła najwięcej

Co dziś słychać w prasie? Coraz więcej ligowych tematów, bo w końcu za moment wraca Ekstraklasa. Znalazło się też miejsce na rozważanie o reprezentacji Polski. Mamy wywiad z wiceprezesem Widzewa i ciekawy felieton dotyczący finansów Legii. – Przechodzimy zatem do rubryki ostatniej – porównania przychodów i kosztów, czyli wyniku finansowego. Czujny czytelnik już się zorientował, […]
27.01.2021
Weszło
27.01.2021

Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka

– Strzeliłem więcej bramek w karierze niż ty rozegrałeś meczów – krzyczał kilka dni temu Zlatan do Duvana Zapaty. Milan przegrał 0:3, Kolumbijczyk trafił do siatki. – Wracaj do swoich laleczek voodoo, ośle – krzyczał dziś Zlatan do Romelu Lukaku. Milan przegrał 1:2, Belg trafił do siatki. Ewidentnie nie jest to jego najlepszy czas. A przecież dziś mógł […]
27.01.2021
Anglia
27.01.2021

Arsenal zemścił się na ekipie Jana Bednarka i odkupił sobotnie winy

Jeżeli ktoś zdecydował się włączyć starcie Southampton z Arsenalem i przegapił przez to całe show związane ze Zlatanem i Lukaku, raczej nie musi żałować tej decyzji. Była to rywalizacja na boiskach Premier League w bardzo dobrym wydaniu. Może nie w wersji premium, ale zobaczyliśmy bramki, doświadczyliśmy emocji i wielu szybkich akcji. Zwłaszcza w pierwszej odsłonie, […]
27.01.2021
Włochy
26.01.2021

Ale to było meczycho! Inter wyrzuca Milan z Pucharu Włoch

Było w tym meczu wszystko. Sporo dobrej ofensywy, wielka dramaturgia, awantura na murawie, czerwona kartka dla głównego bohatera całego widowiska. No i wisienka na torcie – piękny gol w ostatnich sekundach. Kto skusił się dzisiaj na derby Mediolanu, ten na pewno nie żałuje. Ostatecznie górą Inter. Nerazzurri pokonali Milan 2:1 i meldują się w półfinale […]
26.01.2021
Anglia
26.01.2021

Jak upokorzyć rywala na sto różnych sposobów?

O raju, gdyby to był mecz rozgrywany przez Internet, jesteśmy pewni, że Sam Allardyce rozłączyłby się najpóźniej w 30. minucie gry. Manchester City dał dzisiaj WBA dokładnie 120 sekund na ruchy. Gospodarze przez ten czas zmontowali bardzo fajną akcję, zakończoną gigantycznym zamieszaniem niemal w polu bramkowym Edersona. I to by było tyle. Potem na murawie […]
26.01.2021
Weszło
26.01.2021

Konflikt tragiczny według Thomasa Tuchela

Thomasem Tuchelem targa konflikt tragiczny. Wywodzi się z dwudziestopierwszowiecznej generacji genialnych laptopowych szkoleniowców z Hennes-Weisweiler-Akademie, utożsamia się z nią, wybija się w jej ramach, a jednocześnie jest prawdopodobnie najmniej niemieckim trenerem z tego całego wybitnego grona. Chce być najważniejszy i zarażać profesjonalizmem, ale na każdym kroku podkreśla, że jako trener niewiele może, bo wszystko zależy […]
26.01.2021
Weszło
26.01.2021

Żan Medved w Wiśle Kraków? To akurat nie musi być zły pomysł

Historia Wisły Kraków i Tima Halla to jedno wielkie nieporozumienie. W międzyczasie na Reymonta zawitał napastnik Żan Medved, wypożyczony ze Slovana Bratysława. Szczerze? Gdy pobieżnie na niego zerknęliśmy, trochę się skrzywiliśmy, ale dokładniejsza analiza tego zawodnika trochę zmieniła nasz punkt widzenia. Na ten moment względem niego można być umiarkowanym optymistą, czego zdecydowanie już na wejściu […]
26.01.2021
Weszło
26.01.2021

Pandemia potężnie uderzyła w przychody. A będzie tylko gorzej

Dwadzieścia najbogatszych klubów Europy w minionym sezonie wygenerowało przychody o 12% niższe niż rok wcześniej – tak wynika z raportu Deloitte. Najmocniej spadki widać po przychodach z transmisji i dnia meczowego. Szacunki autorów badania wskazują, że do końca trwającego sezonu największe kluby stracą łącznie około dwa miliardy euro przychodu. Czeka nas wielki kryzys na rynku […]
26.01.2021
Weszło
26.01.2021

Jak zostać bankrutem? Uczy Barcelona

„Puk, puk, komornik z tej strony. Proszę otworzyć!” – usłyszą za niedługo działacze Barcelony z nowym prezydentem na czele. Dopadnie ich pokłosie niezwykle kreatywnej księgowości Josepa Marii Bartomeu, która sprawiła, że klub musi ratować się przed upadkiem. Nie przesadzimy, mówiąc, że na horyzoncie pojawiło się realne widmo bankructwa. Tabelki Excela krzyczą hasłem ERROR, a w […]
26.01.2021
Weszło
26.01.2021

Były czasy, gdy Cracovia grała atrakcyjnie. XI dekady

Ciężko wierzyć w obecny projekt Cracovii. Mnogość obcokrajowców, niezbyt atrakcyjny styl, częste kłótnie z piłkarzami, w których klub nie zawsze ma rację. Ale w minionej dekadzie Cracovia przez pewien okres była klubem, który stawiało się za wzór efektownej piłki, przemyślanych transferów, budowania na nieoczywistych piłkarzach, którzy stawali się ligowymi gwiazdami, choć mało kto się tego […]
26.01.2021
Anglia
26.01.2021

Czy Kamil Grosicki powinien zostać w West Bromie?

Jeszcze kilka tygodni temu – odpowiadając na pytanie tytułowe – powiedzielibyśmy: absolutnie nie. Polak nie tyle nie grał w Premier League, co nawet nie łapał się na ławkę. Do początku grudnia 2020 roku jego minuty ograniczały się do meczu w Pucharze Ligi, gdzie Kamil dostał niespełna godzinę przeciwko Harrogate Town oraz… Premier League 2. Tak, […]
26.01.2021
Weszło
26.01.2021

Miał być naukowcem, a został piłkarskim ambasadorem Gorzowa Wielkopolskiego | KOPALNIA TALENTÓW

 – Gdy miałem 11 lat, powiedziałem mamie, że futbol jest u mnie na pierwszym miejscu. A mama z kolei powtarzała, że piłka nożna nie da mi chleba i muszę skupić się na szkole. Jednak postawiłem na swoim – wspomina Sebastian Walukiewicz. Był wzorowym uczniem. Z łatwością chłonął wiedzę. Od najmłodszych lat przejawiał również ogromny talent oraz […]
26.01.2021
Weszło
26.01.2021

Siła, mentalność i alternatywy w ataku. Co zyskał Milan transferem Mandżukicia?

– Cieszę się. Teraz będę miał kompana do straszenia rywali – powiedział Zlatan Ibrahimović o transferze Mario Mandżukicia do Milanu, a słowa Szweda szybko obiegły świat. Bo duetu takich walczaków jak Szwed i Chorwat wielu Rossonerim zazdrości. Mimo że wicemistrz świata z 2018 roku jesienią grał co najwyżej na miniboisku za domem, to właśnie ten transfer może okazać się […]
26.01.2021
Weszło
26.01.2021

Marcin Bułka nie przebił się w Cartagenie. Co dalej?

Wszystko wskazuje na to, że wypożyczenie Marcina Bułki z PSG do FC Cartagena trzeba będzie podsumować jako niewypał. Polski bramkarz nawet w przedostatnim obecnie zespole drugiej ligi hiszpańskiej nie potrafi wywalczyć sobie miejsca w składzie. A przecież szedł do niego, żeby wreszcie na poważnie sprawdzić się w dorosłym graniu.  Bułka ma w CV Chelsea i […]
26.01.2021
Weszło
26.01.2021

Quiz przed powrotem Ekstraklasy. Co wiesz o naszej kochanej lidze?

Być może dla kilku osób będzie to niespodzianka, ale w piątek wraca Ekstraklasa. Godzina 18, Lubin, mecz Zagłębia z Wisłą Płock. No nie możemy się doczekać. To już najwyższa pora, by budzić się z zimowego snu, dlatego postanowiliśmy odświeżyć wiedzę na temat szalenie ważnych wydarzeń z rundy jesiennej. Ile z niej pamiętacie? Sprawdźcie w naszym […]
26.01.2021
Weszło
26.01.2021

Jeszcze tylko Puchar Włoch i wakacje? Inter najmniej zapracowanym wielkim klubem

Jeśli Inter Mediolan przegra dzisiaj derbowe starcie z AC Milan, do końca sezonu pozostanie mu zaledwie 19 ligowych spotkań. Prawie cztery miesiące, oczywiście z przerwami reprezentacyjnymi i nawet nie trzydzieści godzin biegania po boiskach. Dla porównania – Manchester City tylko do końca lutego ma zaplanowanych dziewięć meczów na trzech frontach – ligowym, pucharowym oraz europejskim. […]
26.01.2021
Anglia
26.01.2021

Czy Lampard musiał tak skończyć?

Od czasów zwolnienia Jose Mourinho w 2015 roku, Chelsea była prowadzona przez pięciu różnych trenerów, w tym dwóch tymczasowych. Zaledwie jeden z nich zdołał być szkoleniowcem The Blues w więcej niż 100 spotkaniach. Wydawało się, że Frank Lampard ma wszystko, by zmienić tę sytuację. Na jego nieszczęście okazało się, że to on jest numerem pięć.  […]
26.01.2021