Skowronek: „Trzeba bronić swojej pracy z tygodnia na tydzień”

Opublikowane 21.11.2020 12:23 przez

redakcja

Artur Skowronek o tym, gdzie miał sodówkę. O czasie po Grudziądzu, kiedy 1.5 roku nie miał pracy i przeżywał trudne chwile. Jak podchodzi do wprowadzania młodych piłkarzy. Co jako pierwsze wprowadził po objęciu Wisły Kraków. Jak odnosi się do zmiany nastrojów wokół jego pracy przy Reymonta. Dlaczego wierzy w małe, krótkoterminowe cele. O tym jak w tydzień, dwa w piłce może się zmienić sytuacja trenera, opinia na temat jego pracy.

Kilka dni temu Artur Skowronek pojawił się u Przemka Mamczaka w podcaście „Jak uczyć futbolu”, w którym wcześniej pojawili się już choćby Vitezslav Lavicka, Marek Papszun czy Piotr Stokowiec. Jest to rozmowa trochę inna, z kierunkiem trenerskim, ale przedstawiamy wam jej zapis, z tym zastrzeżeniem, że największe trenerskie szczegóły zostawiliśmy w audio. Zapraszamy.

***

Średnio pracuje pan w klubie około roku. Czy to nie za krótko?

Pewnie, że za krótko. Chciałbym poszukać stabilizacji zawodowej, ale też stabilizacji dla rodziny. Bo rodzina jest zawsze ze mną tam, gdzie mam pracę. Taką podjęliśmy decyzję. Rodzina to ludzie, emocje, a nie ściany i miejsce. Tak funkcjonujemy, ale to nie jest łatwa sprawa. Codzienny trening, liga, punkty, tabela… Mam dwoje dzieci, świadomych dzieci, które wiedzą z czym się wiążą trzy porażki z rzędu. Cóż, pisałem się na takie zasady. Kocham tę pracę, szanuję ten zawód. I tyle.

Pamiętam, kiedyś trener Probierz powiedział: nieważne ile razy cię zwalniają, ważne ile razy zatrudniają. Można prześledzić moją drogę. Z dziewięciu wyzwań, które podjąłem, trzykrotnie mnie zwolniono. Pogoń. Katowice. Grudziądz. W reszcie tak się akurat potoczyło – w Radzionkowie dostałem propozycję ze Szczecina. Po Polonii poszedłem do Widzewa. Z Widzewa sam zrezygnowałem mimo dwuletniego kontraktu, bo trener bierze odpowiedzialność za projekt, a ja w niego nie wierzyłem w tamtym czasie. Bardzo fajnie układała się praca w Suwałkach, ale trafiła się oferta ze Stali Mielec, a chciałem iść do przodu jako trener. Stal wykupiła mnie z Suwałk. Odejście z Mielca potoczyło się niefortunnie, ale to też brało się z chęci rozwoju.

Z pana perspektywy, jak dobierać oferty?

Ciężko odpowiedzieć. Konkurencja jest duża, do tego zapraszani są też trenerzy zagraniczni. Jest, kolokwialnie mówiąc, ciężko o chleb dla nas. Ja też podejmowałem błędne decyzje z ofertami, ale uważam, że generalnie trzeba patrzeć na potencjał drużyny, klubu, jakość piłkarzy, ośrodka treningowego, możliwości transferów. Szeroko pojęty profesjonalizm, gdzie będzie szansa obronić się wynikiem.

Nastroje w Wiśle wokół pana mocno się zmieniły. Najpierw były brawa po wyciągnięciu z kryzysu, ale na początku tego sezonu sinusoida. Czy ta ocena pracy trenerskiej jest płytka, a takie podejście do oceniania jest denerwujące?

Tak po ludzku, zgadzam się, jest to denerwujące, że nie szanuje się naszego zawodu. Nie mówię o mojej sytuacji w Wiśle, ale generalnie, dotyczy to wielu bardzo dobrych trenerów, z tym się zasadniczo mierzymy. To często z nieba do piekła. W tydzień, dwa w piłce może się zmienić sytuacja trenera, opinia na temat jego pracy. Ja w Wiśle tego doświadczyłem. Ale to jest piłka zawodowa. Trzeba się z tym mierzyć codziennie. Przeszłość się nie liczy, taka jest brutalna prawda. Trzeba cały czas udowadniać swoje wynikami, bronić swojej pracy z tygodnia na tydzień.

W Wiśle wyszliśmy z bardzo dużego kryzysu. Utrzymaliśmy się w ESA. Ale przy nowym sezonie, nie oglądając się na to, że ten okres przygotowawczy był bardzo krótki na budowę, od razu niektórzy po Wiśle oczekują bardzo dobrych wyników. Wisła Płock w czwartej kolejce, drugi mecz u siebie przegrany, mieliśmy na koncie dwa punkty… Dla mnie najważniejsze, że ludzie wokół mnie wytrzymali ciśnienie. Realnie patrzyły na sytuację.

Pierwsze trzy kroki, jakich dokonuje pan po wejściu do szatni z perspektywy szkoleniowej?

Myślę, że w naszej pracy kluczowe jest to, że jak trener obejmuje pracę, to zazwyczaj obejmuje sytuację niefajną, z jakiegoś punktu widzenia kryzysową. Bo z tej przyczyny doszło do zmiany. Trzeba po analizie czysto sportowej zacząć naprawiać. Najważniejsze najpierw to zjednoczyć wszystkich ludzi, których się ma w klubie, do ciężkiej pracy. Żeby osiągnąć wspólny cel, trzeba zjednoczyć ich wokół tego celu. Nie mówię tylko o piłkarzach, trenerach, ale wszystkich pracujących w klubie. Oczywiście to odprawy, rozmowy indywidualne. Ale przez media też można wiele w tym temacie zdziałać.

Kolejna sprawa, to już plan wyjścia z sytuacji, czyli model gry. Krótkofalowy i długoterminowy. Ciężka robota, konsekwencja, proste ćwiczenia, którymi szukamy powtarzalności, podejmowania dobrych decyzji i pewności siebie.

W ostatnim numerze „Asystenta trenera” mówił pan, że przychodząc do Wisły bardzo mocno skupił się na obronie i stałych fragmentach gry, bo to najłatwiejsze do zorganizowania. Największe są szanse, na szybkie przełożenie tej pracy na wynik. To mnie zaintrygowało. Zastanawiam się jak w polskiej piłce budować cokolwiek, skoro tego czasu jest mało, nawet patrząc po pana średniej czasu pracy, a przecież niektórzy mają pół roku, trzy miesiące. Rzadko się zdarza, że ktoś pracuje długo.

Każdy z trenerów na dzień dobry potrzebuje wyników, a najłatwiej to zrobić uszczelniając obronę i szukając schematów stałych fragmentów, gdzie piłka jest statyczna i pomysł można najszybciej wprowadzić w życie. Wisła była wtedy w wyjątkowej sytuacji, po siedmiu porażkach, olbrzymi kryzys. Nie boję się powiedzieć, że klub balansował na krawędzi. Gdybyśmy spadli… nie wiem jak sytuacja wyglądałaby dzisiaj. Na pewno nieciekawie. Dlatego od tego zacząłem, bo to najszybciej można wprowadzić.

Gry z kontry nie należy się wstydzić, futbol staje się coraz bardziej bezpośredni, najważniejsze są kluczowe zdarzenia przed polem karnym. Liczy się to, co jest w sieci, jak się do tego dociera, potem jest kreatywność, nasza wspólna, trenerów i piłkarzy. Ale trzeba pamiętać, że każdy trener chce się rozwijać. Nie inaczej jest z piłkarzami. Piłkarz oczekuje, że trener pomoże mu iść do przodu, w tym codziennym treningu, ale też meczu. A do tego trzeba rozwiązań ofensywnych.

Pan zmienił swoje podejście do styl pracy? Panu kiedyś przypięto łatkę trenera, który chce grać ładnie.

Chciałbym to wypośrodkować. Na pewno mój model to nie jest niska obrona i kontra. Natomiast ważne jest, żeby taktykę dopasować do profilu piłkarzy, których ma się w szatni. U mnie nie zawsze tak było. Kiedyś najpierw był pomysł, potem wdrażanie go w życie, a nie odwrotnie. Najpierw musi być analiza jakich będę miał współpracowników, czy oni są w stanie to wykonać.

Wielu trenerów w każdym miejscu chciało dopasowywać zespół pod wymarzony styl gry. Podobno pan sam to przechodził w Pogoni i dlatego stracił pracę.

Tak. Przekombinowałem. Taka prawda. Za bardzo uwierzyłem po pierwszej rundzie, że można iść dalej. Sparzyłem się. Chciałem grać 3-5-2 nie mając tak naprawdę trzech nominalnych środkowych obrońców, którzy by się w tej grze dobrze czuli. Chciałem postawić mocniej na dośrodkowania, nie mając zawodników do takiej gry. Brnąłem niepotrzebnie w ten temat.

Ile czasu potrzeba trenerowi, żeby zrobić to, co się chce? Wdrożyć docelowy model gry?

Tak jak rozmawiamy: trener przychodzi zazwyczaj gasić pożar. Trzeba to przetrwać. Budować na tym przyszłość. Potem jest czas przede wszystkim okresu przygotowawczego i ruchów transferowych wzmacniających drużynę. Po kolejnym okienku, które dałoby szansę wymienić najsłabsze ogniwo, czyli łącznie po dwóch, to jest taki uczciwy czas dla trenera.

W dwóch klubach, w Stali i Wigrach, zastał pan natomiast sytuację, gdzie w okienko wymieniano kilkunastu pracowników. Jak się pracuje w takich realiach?

To były totalne rewolucje. Kluczowa jest selekcja, żeby przy tym rewolucyjnym podejściu niczego w drużynie nie zabrakło – potencjału motorycznego, doświadczenia, ludzi głodnych sukcesów. Żeby nie zatraciła się równowaga. Potem wracamy do jednoczenia zespołu, budowania wspólnego celu, na który będzie się razem codziennie pracować. Tylko drużynową pracą można osiągnąć cel indywidualny. Nie ma szans odwrócić tej drogi. Kiedy ta drużyna jest zbudowana, myśli się o modelu gry, jak już powiedzieliśmy: dopasowanym do możliwości szatni, maksymalnie wykorzystując profile piłkarzy, których się ma. Bardzo ważne jest też przygotowanie fizyczne, żeby w czasie sezonu nie było tak, że każdy jest na innym poziomie przygotowania.

Jak pan taktycznie patrzy na swoją dotychczasową pracę w Wiśle?

Myśląc o Wiśle Kraków, widziałem, że brakuje takiego typowego defensywnego pomocnika. Można było z jednej ósemki zrobić takiego zawodnika, ale przeszliśmy na układ 4-3-3, płasko bronimy ósemkami. Kuba Błaszczykowski, Savić, Carlos, Yaw, bardzo dobrze się czują w tym ustawieniu, będziemy go rozwijać.

Był jakiś konkretny błąd, który widział pan  Wiśle i został w jakiś sposób poprawiony?

Najwięcej bramek zawsze pada ze światła bramki i jego okolic. To serce obrony, światło bramki, mieliśmy pootwierane – mam na myśli współpracę środkowych obrońców z bramkarzem. Najczęściej mieliśmy problemy w fazie przejściowej i z decyzją kto ma wyjść do asekuracji bocznego sektora, a kto ma zamknąć światło bramki. Kładliśmy duży nacisk, żeby tutaj pojawiły się lepsze automatyzmy. Piękne jest to, że możemy takie sytuacje sprowokować na treningu. Moglibyśmy godzinami rozmawiać o konkretnych zagadnieniach.

Co jest najważniejsze w pracy z młodymi zawodnikami? To też negocjacja kontraktów, przekonanie do pozostania, relacje z menadżerami, plan na przyszłość. Nasz słuchacz dodaje: dlaczego pan tak niechętnie stawia na młodych?

Z tym bym się nie zgodził, że niechętnie stawiam na młodych. Na mnie też postawiono w młodym wieku, nie waham się tego „oddać” młodym, którzy chcą do przodu napierać, a przede wszystkim bronią się umiejętnościami. Wtedy zawsze otworzę drzwi. Tak było w Radzionkowie: Skorupski, Nalepa, Maki, Przybecki, to są fajne przykłady. W Pogoni też nie bałem się postawić na Zwolińskiego, Rudola, Gollę, Lewandowskiego. Oni się bronili, ale zapracowali na tę szansę.

Wiele determinuje przepis młodzieżowca, ale Patryk Plewka wywalczył, poprzez swoją pracę, miejsce w składzie. Można powiedzieć o Dawidzie Szocie. Walczy o swoje Buksa, jest Gruszkowski, jest z nami Duda z CLJ. Ważny jest plan na tych chłopaków. W Wiśle mamy miesięczne plany z minutami gry na tych chłopaków, którzy mogą jeszcze zagrać w CLJ. Tak to jest układane, żeby rozwijać ich poprzez grę. Ale czasami po prostu się nie da. Najważniejszy jest pierwszy zespół, dla klubu, dla nich. Oczywiście są też rozmowy z menadżerami, rodzicami, przekonywanie do swojego planu.

PRZESŁUCHAJ CAŁOŚĆ BEZ SKRÓTÓW:

Co jest najtrudniejsze dla piłkarza w przeskoku z piłki juniorskiej do seniorskiej?

Przeskok połączenia intensywności z reżimem taktycznym, to jest pierwsza sprawa. Często jest to też powiązane ze świadomością. Cieszę się, że świadomość tych młodych ludzi jest naprawdę coraz większa. Potrzebny jest czas, żeby się zbudować. Ludzie to rozumieją, ta cierpliwość się zazwyczaj pojawia, ale czasem tej cierpliwości brakuje, czy u piłkarza, czy u menadżera albo rodziców. Czasem wiąże się to z presją nakładaną na młodego zawodnika, dodatkową, zupełnie niepotrzebną.

Może panu będzie niezręcznie mówić, ale cofnijmy się kilka lat wstecz. Pan 30-latek chodzi do ESA. Czym się pan wyróżniał?

Panie Przemku, ciężko tak odpowiedzieć. To nie pytanie do mnie. Powiem tak: nie udało mi się zrobić kariery piłkarskiej. Mam w sobie głód sukcesu trenerskiego. Staram się robić wszystko, żeby się rozwijać. Staram się też otaczać ludźmi, którzy też mają takie cele osobiste. Wszystko po to, żeby spełniać marzenia.

Pan kiedyś powiedział, że trzy najważniejsze cechy we współpracy to pasja, dyscyplina, zaufanie.

Chciałbym tego przede wszystkim sam pilnować codziennie. Taki szacunek do zawodu. Nie zadowalać się tym, co jest. W trudniejszych momentach, chwilach słabości, człowiek powinien poszukać pasji i szacunku do tego, co ma, że uprawia zawód, który jest jego marzeniem i który kocha. Tym chcę zarażać piłkarzy. Ale nie rozwinie się pasji, nie zrealizuje marzeń, jeśli nie będzie dyscypliny funkcjonowania, nie wiem, w treningu, w odżywianiu. A zaufanie? Bez zaufania nie ma relacji. No to jak w ogóle wdrożyć model współpracy sztabu czy drużyny?

W wywiadzie dla Sportu Śląskiego powiedział pan, cytuję „U każdego człowieka pojawia się taki moment, w którym trochę odlatuje i musi spaść na ziemię”. Dlaczego pan, według swoich słów, odleciał w Szczecinie?

Pokory zabrakło po prostu. Byłem za pewny siebie. Prowadziłem beniaminka, sam debiutowałem w ESA. Jak rozmawialiśmy, taktycznie przekombinowałem. Nie przeanalizowałem sytuacji. I nie umiałem przyznać się do błędu, to kluczowa sprawa. Zostałem zwolniony i nie mam pretensji. Gdybym był wtedy uczciwy, poszedłbym do prezesa i powiedział, że popełniłem błąd z taktyką, z przygotowaniem fizycznym, potrzebuję chociaż przerwy na kadrę, żeby z tego wyjść. A tak zakłamywałem rzeczywistość – wszystko dobrze, plan dobry, takie blebleble. To była po prostu nieprawda.

Gdy trenerzy myślą o pracy, o jej przyszłości, to widzą stadiony, konferencje prasowe, te pozytywne rzeczy. A jest ciemna strona. Momenty, kiedy nie ma pracy. Kiedy się czeka. Pan mówił, że ciężko było, gdy żona szła do pracy, a pan zajmował się domem.

Każdy z trenerów jest oceniany z perspektywy boiska. Dla kogoś mecz to trzy punkty i tyle, dla trenera, nie dopisanie tych punktów, to podmycie też życia prywatnego. Pakowanie walizek. Nie tylko swoich. To jest akurat dla mnie najtrudniejsze. Gdybym był kawalerem, nie miał dzieci, a tak cierpi rodzina. To jest zmiana przedszkola, szkoły, pracy żony.

Ja miałem chwile zwątpienia, największe po Grudziądzu. Nawet trudno to skomentować, wytłumaczyć. Dwa miesiące, pakujesz się, wyjeżdżasz. Po tym było mi ciężko. Były oferty z niższych lig, czekałem na poziom 1 ligi półtorej roku. Nie poradziłbym sobie, gdyby nie najbliżsi, zwłaszcza żona, która nie raz kopała mnie w tyłek po jakiejś ofercie z III ligi. Sama poszła do pracy, mi mówiła: czekamy, rozwijaj się. Wielki szacunek dla niej i dzieciaków, a także dla przyjaciół.

Mówił pan natomiast, że jadąc na wczasy ostatnio z rodziną, wciąż gdzieś myślami była praca.

Jasne. Żona wie po tylu latach z czym to się je, to był krótki okres przygotowawczy, więc pewne decyzje na odległość nawet trzeba było podjąć. Ale staram się, żeby ten czas dla rodziny codziennie był. Być między 16 a 17 w domu, poświęcić im ten czas. Niestety nie jest to tak, że odrzucę w kąt telefon czy komputer. Ale kiedyś myślałem, żeby pracować „24h”, że to ścieżka. Nie ma szans, trzeba złapać równowagę, żeby tez była jakość tej pracy.

Powiedział pan, że podczas 1.5 roku przerwy rozwijał się. Był czas też pewnie na lektury.

Był czas na filmy, na rozmów, na lektury. Polecam książkę „Autobus energii” Jona Gordona, on ma fajne książki o rozwoju osobistym, budowie zespołu jako takiego, nie tylko sportowego. również Jon Gordon napisał książkę z Mikiem Smithem, byłym trenerem futbolu amerykańskiego – fajne wnioski o decyzjach lidera. „Sekrety ludzi sukcesu” Malcolma Gladwella, które zaproponował kiedyś Michał Probierz, co mnie zainteresowało. Świetna książka poszukująca odpowiedzialności gdzie są tropy powtarzalności w sukcesach, na bazie Beatlesów, Billa Gatesa i tym podobnych. Typowo warsztatowo, „Herr Guardiola” to książka, która jest u mnie aż kolorowa od czytania. Obecnie czytam książkę o budowie superdrużyny Pepa.

Porada dla młodych trenerów?

Być sobą. Piłkarze, media, kibice, zarząd, wszyscy wyczują sztuczność. Poza tym budować przez małe cele. Ja kiedyś miałem za dużo tych dużych, idealistycznych, czasami nierealnych. To mnie gubiło. Na małych celach trzeba budować marzenia.

Na koniec, co by pan powiedział osiemnastoletniemu sobie?

Wtedy marzyłem jeszcze o piłce jako zawodnik. Powiedziałbym, żeby walczyć o siebie codziennie na maksa. Stawiać sobie pytanie: czy to, co robię, to jest maksimum? To bym sobie powiedział. Bo nigdy nie wiesz co się tam za rogiem chowa. Wyciśnij więc maksa z czasu, który dostałeś od życia. Tego staram się pilnować.

Fot. FotoPyK

Włochy
16.01.2022

Mecz bramkarzy. Bez bramek w hicie Serie A

Klasyczne spotkanie, po którym trenerzy powiedzą, że był to szalenie intensywny taktycznie spektakl, a kibice będą zawiedzeni brakiem goli i jakiejkolwiek dramaturgii. Hity w Serie A w tym sezonie w większości zachwycały, ale jeśli akurat w dzisiejszy wieczór nie mogliście go oglądać, to zbyt wiele was nie ominęło.  Atalanta – Inter 0:0. Emocje jak na […]
16.01.2022
La Liga
16.01.2022

Królewscy z pierwszym trofeum w 2022. Modrić i Benzema przesądzili o losach meczu

Finał Superpucharu Hiszpanii był pierwszą okazją dla hiszpańskich drużyn do zdobycia trofeum w 2022 roku. Miniturniej rozgrywany w Arabii Saudyjskiej stał na wysokim poziomie. W finale Athletic podejmował Real Madryt. Królewscy mieli więcej czasu na odpoczynek po półfinałach, ale z drugiej strony piłkarze z Kraju Basków rozegrali w tym sezonie o sześć spotkań mniej. W […]
16.01.2022
Inne sporty
16.01.2022

Polacy w Zakopanem nie zachwycili, ale już wiemy, kto leci na igrzyska

Ostatnie dni w skokach sprzyjały wyjadaczom. Wysoką formę zaczyna odzyskiwać Peter Prevc, Janne Ahonen wystąpił w mistrzostwach Finlandii i zdobył… brązowy medal, a Stefan Hula zapewnił sobie właśnie wyjazd na swoje czwarte igrzyska olimpijskie. Oprócz 35-latka do Pekinu Michal Doleżal zabierze dwóch zawodników, których dzisiaj na skoczni w Zakopanem nie oglądaliśmy, czyli Kamila Stocha (kontuzja) […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

West Ham odbiera punkty najlepszym, a potem traci je z Leeds

Do awansu do Ligi Mistrzów nie wystarczą zwycięstwa nad Liverpoolem, Chelsea i Tottenhamem. Za takie zbiera się poklask, ale punkty trzeba gromadzić też na Burnley, Southampton czy Leeds United. West Ham kolejny raz przegapił moment na doskoczenie do Chelsea, przegrywając na swoim boisku z 15. drużyną Premier League.  West Ham – Leeds 2:3. Jack Harrison […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Polacy kontra Belgia. Przestrogi i nadzieje dla Kozłowskiego

Kacper Kozłowski zanim ruszy oczarować ligę angielską i przerobić trenerów jeszcze lepszych niż Juergen Klopp, pół roku spędzi w lidze belgijskiej. O projekcie, w którym ma uczestniczyć, napisaliśmy już sporo – nie jest to typowy belgijski klub i nie jest to typowe wypożyczenie „na przeczekanie”. Misją Kozłowskiego jest pomoc przy zdobyciu mistrzostwa Belgii, złapanie potrzebnych […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Dziś tęsknotę za Salahem i Mane udało się ugasić

Juergen Klopp jakiś czas temu nazwał Puchar Narodów Afryki „małym turniejem”, potem z tym słów się tłumaczył, wskazując na ironię. Nie ma co go za to biczować, raz, że długo po czasie, dwa, że może rzeczywiście został źle zrozumiany, ale zaczynamy od tego, bo czempionat w Afryce dla Liverpoolu faktycznie jest pewnym problemem. The Reds […]
16.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Włochy
16.01.2022

Mecz bramkarzy. Bez bramek w hicie Serie A

Klasyczne spotkanie, po którym trenerzy powiedzą, że był to szalenie intensywny taktycznie spektakl, a kibice będą zawiedzeni brakiem goli i jakiejkolwiek dramaturgii. Hity w Serie A w tym sezonie w większości zachwycały, ale jeśli akurat w dzisiejszy wieczór nie mogliście go oglądać, to zbyt wiele was nie ominęło.  Atalanta – Inter 0:0. Emocje jak na […]
16.01.2022
La Liga
16.01.2022

Królewscy z pierwszym trofeum w 2022. Modrić i Benzema przesądzili o losach meczu

Finał Superpucharu Hiszpanii był pierwszą okazją dla hiszpańskich drużyn do zdobycia trofeum w 2022 roku. Miniturniej rozgrywany w Arabii Saudyjskiej stał na wysokim poziomie. W finale Athletic podejmował Real Madryt. Królewscy mieli więcej czasu na odpoczynek po półfinałach, ale z drugiej strony piłkarze z Kraju Basków rozegrali w tym sezonie o sześć spotkań mniej. W […]
16.01.2022
Inne sporty
16.01.2022

Polacy w Zakopanem nie zachwycili, ale już wiemy, kto leci na igrzyska

Ostatnie dni w skokach sprzyjały wyjadaczom. Wysoką formę zaczyna odzyskiwać Peter Prevc, Janne Ahonen wystąpił w mistrzostwach Finlandii i zdobył… brązowy medal, a Stefan Hula zapewnił sobie właśnie wyjazd na swoje czwarte igrzyska olimpijskie. Oprócz 35-latka do Pekinu Michal Doleżal zabierze dwóch zawodników, których dzisiaj na skoczni w Zakopanem nie oglądaliśmy, czyli Kamila Stocha (kontuzja) […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

West Ham odbiera punkty najlepszym, a potem traci je z Leeds

Do awansu do Ligi Mistrzów nie wystarczą zwycięstwa nad Liverpoolem, Chelsea i Tottenhamem. Za takie zbiera się poklask, ale punkty trzeba gromadzić też na Burnley, Southampton czy Leeds United. West Ham kolejny raz przegapił moment na doskoczenie do Chelsea, przegrywając na swoim boisku z 15. drużyną Premier League.  West Ham – Leeds 2:3. Jack Harrison […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Polacy kontra Belgia. Przestrogi i nadzieje dla Kozłowskiego

Kacper Kozłowski zanim ruszy oczarować ligę angielską i przerobić trenerów jeszcze lepszych niż Juergen Klopp, pół roku spędzi w lidze belgijskiej. O projekcie, w którym ma uczestniczyć, napisaliśmy już sporo – nie jest to typowy belgijski klub i nie jest to typowe wypożyczenie „na przeczekanie”. Misją Kozłowskiego jest pomoc przy zdobyciu mistrzostwa Belgii, złapanie potrzebnych […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Dziś tęsknotę za Salahem i Mane udało się ugasić

Juergen Klopp jakiś czas temu nazwał Puchar Narodów Afryki „małym turniejem”, potem z tym słów się tłumaczył, wskazując na ironię. Nie ma co go za to biczować, raz, że długo po czasie, dwa, że może rzeczywiście został źle zrozumiany, ale zaczynamy od tego, bo czempionat w Afryce dla Liverpoolu faktycznie jest pewnym problemem. The Reds […]
16.01.2022
Włochy
16.01.2022

Mecz bramkarzy. Bez bramek w hicie Serie A

Klasyczne spotkanie, po którym trenerzy powiedzą, że był to szalenie intensywny taktycznie spektakl, a kibice będą zawiedzeni brakiem goli i jakiejkolwiek dramaturgii. Hity w Serie A w tym sezonie w większości zachwycały, ale jeśli akurat w dzisiejszy wieczór nie mogliście go oglądać, to zbyt wiele was nie ominęło.  Atalanta – Inter 0:0. Emocje jak na […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

West Ham odbiera punkty najlepszym, a potem traci je z Leeds

Do awansu do Ligi Mistrzów nie wystarczą zwycięstwa nad Liverpoolem, Chelsea i Tottenhamem. Za takie zbiera się poklask, ale punkty trzeba gromadzić też na Burnley, Southampton czy Leeds United. West Ham kolejny raz przegapił moment na doskoczenie do Chelsea, przegrywając na swoim boisku z 15. drużyną Premier League.  West Ham – Leeds 2:3. Jack Harrison […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Polacy kontra Belgia. Przestrogi i nadzieje dla Kozłowskiego

Kacper Kozłowski zanim ruszy oczarować ligę angielską i przerobić trenerów jeszcze lepszych niż Juergen Klopp, pół roku spędzi w lidze belgijskiej. O projekcie, w którym ma uczestniczyć, napisaliśmy już sporo – nie jest to typowy belgijski klub i nie jest to typowe wypożyczenie „na przeczekanie”. Misją Kozłowskiego jest pomoc przy zdobyciu mistrzostwa Belgii, złapanie potrzebnych […]
16.01.2022
Brama dnia
16.01.2022

Zinedine Zidane kontra Theodoros Zagorakis | BRAMA DNIA

Czas na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. Dziś przygotowaliśmy dla was trafienia Zinedine’a Zidane’a oraz Theodorosa Zagorakisa. ZINEDINE ZIDANE VS PERUGIA (16.01.2000) Golkiper Perugii swoim ustawieniem ewidentnie prowokował Zinedine’a Zidane’a, by ten uderzył w lewy róg bramki. Zizou pozostał jednak niewzruszony – przymierzył w prawą stronę i tak nie dając bramkarzowi szans na skuteczną interwencję.  […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

No to pograne?

– Kto będzie nowym trenerem? – No jak Nawałka, to kurwa… Chyba pograne. – Jak to pograne? Ty, ja mam live’a! Przypadkowa wymiana zdań na wczorajszym graniu w GTA u Parisa Platynova pomiędzy nim a Mateuszem Klichem pokazała, że jednak jest jakiś piłkarz, który nie ucieszy się na wieść o powrocie Adama Nawałki. Trener, który ma […]
16.01.2022
WeszłoTV
16.01.2022

STAN FUTBOLU. Kowalczyk, Rokuszewski, Milewski i Wąsowski

Od 11:00 zapraszamy na „Stan Futbolu” do TVP Sport i na Weszło TV. Gośćmi Krzysztofa Stanowskiego są Wojciech Kowalczyk, Mateusz Rokuszewski, Leszek Milewski i Maciej Wąsowski. Najwięcej będzie oczywiście o coraz bliższym wyborze nowego selekcjonera.  
16.01.2022
Liczba komentarzy: 3
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
miloz
miloz
1 rok temu

Odnośnie sodówki Skowronka to widziałem osobiście anegdotyczną sytuację. Mianowicie w czasie, gdy był trenerem I-ligowego Ruchu Radzionków oglądałem w niedzielne przedpołudnie mecz w kl. O rezerw Radzionkowa. W pewnej chwili w trakcie meczu do bocznej linii podszedł Skowronek i machaniem ręki z papierosem przywoływał piłkarza grającego po przeciwnej stronie boiska. Wezwany kopacz podbiegł do trenera I drużyny na rozmowę w trakcie gry. Sędzia asystent zareagował prosząc trenera o opuszczenie boiska, na to pan Skowronek z papierosem w dłoni mu zdecydowanie odpowiedział: Nie podniecaj się tak, to tylko okręgówka!

Adam
Adam
1 rok temu
Reply to  miloz

Heh, to rzeczywiście słabo o trenerze świadczy. Mam nadzieję, że zmiana w nim polega na zmianie myślenia, a nie nauczeniu się tylko ukrywania tego, co się naprawdę myśli.

KONDZIUbenice
KONDZIUbenice
1 rok temu
Reply to  Adam

Jesli tak rzeczywiscie sie zachowal to cala jego wypowiedz mozna spuscic w kiblu.
Mam nadzieje ze NIE bo ogolnie fajnie sie go czytalo.

Włochy
16.01.2022

Mecz bramkarzy. Bez bramek w hicie Serie A

Klasyczne spotkanie, po którym trenerzy powiedzą, że był to szalenie intensywny taktycznie spektakl, a kibice będą zawiedzeni brakiem goli i jakiejkolwiek dramaturgii. Hity w Serie A w tym sezonie w większości zachwycały, ale jeśli akurat w dzisiejszy wieczór nie mogliście go oglądać, to zbyt wiele was nie ominęło.  Atalanta – Inter 0:0. Emocje jak na […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Algieria przegrała po raz pierwszy od 2018 roku [WIDEO]

Sensacja stała się faktem – reprezentacja Algierii przegrała 0:1 z Gwineą Równikową. Obrońcy Pucharu Narodów Afryki byli niepokonani od 16 października 2018 roku. W sumie zanotowali passę 35 oficjalnych meczów bez porażki. Algierczyków pogrążył w 70. minucie Esteban Obiang.  Co to oznacza dla układu tabeli w grupie E? Ano obrońcy tytułu mają poważny problem. […]
16.01.2022
Piłka ręczna
16.01.2022

Białoruś rozbita – szczypiorniści są już w drugiej rundzie Euro 2022!

Biało-czerwony walec się nie zatrzymuje! Polacy wygrali drugi mecz na Euro 2022, tym razem z Białorusią, aż 29:20. Ten sukces oznacza, że zapewniliśmy sobie awans do drugiej rundy turnieju. Zanim w niej wystąpimy, czeka nas jeszcze jedno stracie w grupie, z Niemcami (wtorek 18). Jeśli zespół Patryka Rombla zagra z nimi na takim poziomie, jak […]
16.01.2022
La Liga
16.01.2022

Królewscy z pierwszym trofeum w 2022. Modrić i Benzema przesądzili o losach meczu

Finał Superpucharu Hiszpanii był pierwszą okazją dla hiszpańskich drużyn do zdobycia trofeum w 2022 roku. Miniturniej rozgrywany w Arabii Saudyjskiej stał na wysokim poziomie. W finale Athletic podejmował Real Madryt. Królewscy mieli więcej czasu na odpoczynek po półfinałach, ale z drugiej strony piłkarze z Kraju Basków rozegrali w tym sezonie o sześć spotkań mniej. W […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Piechniczek: „po co nam cieć za dwa miliony euro rocznie?”

Antoni Piechniczek od lat prowadzi krucjatę przeciwko zagranicznym trenerom pracującym w reprezentacji Polski. Tym razem w rozmowie z TVP Sport były selekcjoner biało-czerwonych przejechał się po obcokrajowcach wyjątkowo mocno. – Gdyby to ode mnie zależało, gdyby prezes Cezary Kulesza liczył się z moim zdaniem, zasugerowałbym mu, aby oświadczył, że dopóki on będzie prezesem, selekcjonerem będzie […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

„Sportowe Fakty”: Kulesza zdecydował, ma już selekcjonera

Jak poinformował Piotr Koźmiński z portalu „WP Sportowe Fakty”, klamka zapadła. Cezary Kulesza zdecydował, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Prezes PZPN ostatecznie postawił na Adama Nawałkę. Były trener kadry od początku uchodził za faworyta do objęcia zespołu w kryzysowym momencie. Tym bardziej że nawet od samych zawodników wypływał przekaz, jakoby oczekiwali oni nominacji dla […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Sensacja w Pucharze Narodów Afryki! Kuriozalny gol dla Sierra Leone [WIDEO]

Wielka sensacja w Pucharze Narodów Afryki. Piłkarze Sierra Leone zremisowali 2:2 z Wybrzeżem Kości Słoniowej. Iworyjczycy prowadzili 1:0, potem 2:1, lecz pogrążył ich gol stracony w trzeciej minucie doliczonego czasu gry. Gol, dodajmy, kuriozalny: 🚨⚽️ | Another angle of the Sierra Leone equalising goal by Kamara! What’s the goalie doing! pic.twitter.com/riC1q3zKKi — Football For You […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Everton polował na Jose Mourinho

Jak informują angielskie media, działacze Evertonu już podjęli pierwszą próbę zatrudnienia następcy Rafy Beniteza. Miał nim zostać… Jose Mourinho, obecnie prowadzący AS Romę. Portugalczyk stanowczo odrzucił propozycję The Toffees. Benitez został dziś zwolniony po serii fatalnych wyników w ostatnich miesiącach. Wcześniej szkoleniowcem Evertonu był zaś Carlo Ancelotti, ale Włoch latem zdecydował się na powrót do […]
16.01.2022
Inne sporty
16.01.2022

Polacy w Zakopanem nie zachwycili, ale już wiemy, kto leci na igrzyska

Ostatnie dni w skokach sprzyjały wyjadaczom. Wysoką formę zaczyna odzyskiwać Peter Prevc, Janne Ahonen wystąpił w mistrzostwach Finlandii i zdobył… brązowy medal, a Stefan Hula zapewnił sobie właśnie wyjazd na swoje czwarte igrzyska olimpijskie. Oprócz 35-latka do Pekinu Michal Doleżal zabierze dwóch zawodników, których dzisiaj na skoczni w Zakopanem nie oglądaliśmy, czyli Kamila Stocha (kontuzja) […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Prezes Stadionu Śląskiego: „A gdybyśmy znów tu awansowali na mundial?”

– Na Stadionie Śląskim trzykrotnie przypieczętowaliśmy awans do mistrzostw świata. W 1977, 1985 i 2001. A czternaście lat temu do mistrzostw Europy. Na razie to tylko marzenie, bo najpierw trzeba ograć Rosję, ale czy nie byłoby wspaniale, gdybyśmy ponownie wywalczyli tu awans? – pyta Jan Widera, prezes Stadionu Śląskiego, w rozmowie z TVP Sport. Po […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Rangnick zaczyna się niecierpliwić?

Jak donoszą brytyjskie media, Ralf Rangnick zaczyna odczuwać zniecierpliwienie postawą władz Manchesteru United. Klubowi działacze nie chcą realizować transferowych zachcianek Niemca, ponieważ jest on tylko szkoleniowcem tymczasowym. Kością niezgody zdaniem dziennikarzy „The Mirror” jest przede wszystkim Amadou Haidary – 23-letni pomocnik RB Lipsk, którego Rangnick chciałby ściągnąć na Old Trafford już w zimowym oknie transferowym. […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

West Ham odbiera punkty najlepszym, a potem traci je z Leeds

Do awansu do Ligi Mistrzów nie wystarczą zwycięstwa nad Liverpoolem, Chelsea i Tottenhamem. Za takie zbiera się poklask, ale punkty trzeba gromadzić też na Burnley, Southampton czy Leeds United. West Ham kolejny raz przegapił moment na doskoczenie do Chelsea, przegrywając na swoim boisku z 15. drużyną Premier League.  West Ham – Leeds 2:3. Jack Harrison […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Polacy kontra Belgia. Przestrogi i nadzieje dla Kozłowskiego

Kacper Kozłowski zanim ruszy oczarować ligę angielską i przerobić trenerów jeszcze lepszych niż Juergen Klopp, pół roku spędzi w lidze belgijskiej. O projekcie, w którym ma uczestniczyć, napisaliśmy już sporo – nie jest to typowy belgijski klub i nie jest to typowe wypożyczenie „na przeczekanie”. Misją Kozłowskiego jest pomoc przy zdobyciu mistrzostwa Belgii, złapanie potrzebnych […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Kehl: „Haaland nie może przeciągać tematu w nieskończoność”

Erling Haaland wywołał spore medialne poruszenie – norweski napastnik stwierdził ostatnio, iż władze Borussii Dortmund wywierają na niego presję, aby jak najszybciej podjął decyzję odnośnie swojej przyszłości. Do sprawy odniósł się Sebastian Kehl, obecnie działacz BVB. – Byłem trochę zaskoczony komentarzami Haalanda. Niebawem z nim o tym porozmawiam. Chcę wiedzieć, co chodzi mu po głowie, […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Dziś tęsknotę za Salahem i Mane udało się ugasić

Juergen Klopp jakiś czas temu nazwał Puchar Narodów Afryki „małym turniejem”, potem z tym słów się tłumaczył, wskazując na ironię. Nie ma co go za to biczować, raz, że długo po czasie, dwa, że może rzeczywiście został źle zrozumiany, ale zaczynamy od tego, bo czempionat w Afryce dla Liverpoolu faktycznie jest pewnym problemem. The Reds […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Klich górą nad Fabiańskim, Leeds lepsze od West Hamu

Mateusz Klich lepszy od Łukasza Fabiańskiego, Leeds United lepsze od West Hamu United. Podopieczni Marcelo Bielsy zwyciężyli w Londynie 3:2. Bohaterem przyjezdnych został Jack Harrison – 25-letni Anglik trzykrotnie wpisał się na listę strzelców, otwierając hat-trickiem drogę do zwycięstwa dla swojego zespołu. Po stronie „Młotów” bramkami odpowiedzieli Jarrod Bowen i Pablo Fornals. Łukasza Fabiańskiego zdołał […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Joan Jordan opuścił szpital

Jak poinformowała oficjalnymi kanałami Sevilla, jej zawodnik Joan Jordan – ugodzony rzuconym z trybun przedmiotem podczas wczorajszych derbów Andaluzji – opuścił już szpital i obecnie znajduje się pod domową obserwacją lekarzy. – Joan opuścił stadion Benito Villamarin w stanie oszołomienia. Przewieziono go do szpitala, w którym przeszedł serię badań kontrolnych. Finałowa diagnoza lekarzy to urazowe […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Rafa Benitez zwolniony z Evertonu

To po prostu musiało się tak skończyć. Po 22 rozegranych spotkaniach Rafa Benitez został zwolniony z funkcji trenera Evertonu. Drużna pod wodzą Hiszpana popadła w olbrzymi kryzys i obecnie plasuje się na 16. miejscu w tabeli Premier League. Nie trzeba chyba dodawać, że oczekiwania były znacznie większe. Everton to – wbrew pozorom – jeden z […]
16.01.2022