post
Avatar

Opublikowane 25.10.2020 10:20 przez

Kamil Warzocha

Jak wyglądał 2020 rok Wojciecha Łobodzińskiego w pigułce? Jednego dnia potrafił być zawodnikiem rezerw, by za chwilę, po boiskowym epizodzie w meczu I ligi, wpaść na imprezę do trenera Ireneusza Kościelniaka. Oczywiście w roli asystenta, którą teraz dalej pełni w sztabie Jarosława Skrobacza. Z Łobodzińskim-trenerem porozmawialiśmy o jego nowych doświadczeniach i początku sezonu w wykonaniu Miedzi Legnica.

Zacznijmy od twoich spostrzeżeń na temat słabej gry Miedzi w defensywie. Gdy patrzy się na reakcje trenera Skrobacza podczas meczów, widać człowieka, który dochodzi do granic cierpliwości.

To jest proces. Kwestia treningu i znalezienia złotego środka. Wiadomo, że pojawia się duża frustracja, kiedy ileś razy w ten sam sposób traci się bramkę, ale moim zdaniem to zbieg okoliczności. Staramy się ciągle nad tym pracować. Trzeba też przyznać, że centymetrów w polu karnym czasami nam po prostu brakuje. Poza dwójką środkowych obrońców i defensywnymi pomocnikami nie mamy zawodników o tak dobrych parametrach fizycznych. Nadrabiamy jednak w innych aspektach.

Miedź Legnica wybrała się na nowy sezon bez środkowych obrońców na odpowiednim poziomie. Co sądzisz o tego rodzaju opiniach?

Przede wszystkim nie mam zamiaru tego komentować, bo nie leży to w moich kompetencjach. Od tego jest pierwszy trener, który ma prawo do oceny. Nie uważam, że jako asystent powinienem to robić. Nie za plecami trenera Skrobacza, bo nie wypada. Poza tym, to problem złożony.

W takim razie na jakim polu twoja rola asystenta jest największa? W kuluarach mówi się, że w pracy z młodzieżą.

Myślę, że tak. Ważne jest to, że część chłopców dobrze znam. Staram się im dużo podpowiadać, żeby konfrontacja z pierwszą ligą była dla nich jak najlżejsza. W tym względzie doskonale rozumiemy się z trenerem Skrobaczem, który zdążył już pokazać we wcześniejszej pracy, że chce stawiać na młodzież. Nie boi się tego i trzeba mu to oddać. Każdy zobaczy w dalszej części sezonu, że młodzi zawodnicy będą dostawali coraz więcej szans.

To ogromna zmiana, jeśli spojrzymy na poprzednie lata. Za kadencji trenera Nowaka młodzież nie dostawała zbyt wielu szans.

Nie było jej wcale.

Kiedy patrzę na rezerwy Miedzi, widzę kolejne ciekawe nazwiska w kolejce do gry w pierwszej lidze. Mówię choćby o Mehdim Lehaire czy Igorze Lewandowskim.

Najważniejsza kwestia – oglądamy wszystkie mecze rezerw. Jeżeli nie uda się na żywo, dostajemy relacje od trenerów. Osobiście przynajmniej raz w tygodniu staram się obejrzeć mecz drugiego zespołu, a poza tym często chodzę na rozgrywki juniorów. Mam przegląd tego, co dzieje się od zespołów juniorskich po pierwszy zespół, tak jak trener Skrobacz. Jeżeli ktoś się wyróżnia, nie przejdzie obojętnie obok naszego nosa. Mamy też sporą rotację zawodników. Zapraszamy kogoś na trening pierwszego zespołu, żeby trochę się tutaj okrzesał, a potem bierzemy następnych. Tak to wygląda. Chcemy, żeby młodzież poczuła smak piłki seniorskiej, ale nie zapominamy, że musi grać. Dlatego jeśli ktoś nie ma szans na grę w pierwszej lidze, wraca do rezerw. Uważam, że ten system się sprawdza. Będziemy go kontynuować, ponieważ widzimy, że zapraszani piłkarze nie odstają na treningach “jedynki”.

Twierdzisz, że nie odstają. W takim razie którzy z nich robią na tobie największe wrażenie, jeśli chodzi o progres z tygodnia na tydzień?

Patrząc na chłopców, którzy przyszli do nas z zewnątrz, niewątpliwie Paweł Tupaj czy Bartosz Bartkowiak. Chciałbym natomiast zwrócić uwagę na kogoś z naszej akademii. Chodzi o Igora Lewandowskiego, który jest już z nami ponad trzy lata i widzę, że robi naprawdę duży postęp. To kwestia czasu nim odpali na dobre i wskoczy na wyższy poziom. Wszystko jest w jego rękach.

A David Panka? Mam wrażenie, że to idealny przykład młodego piłkarza, który do szatni pierwszego zespołu wszedł z butami. Widzisz u niego potencjał na regularne i dobre granie?

Oczywiście, że tak, ale trzeba pamiętać, że to chłopak, który nigdy wcześniej nie spotkał się z piłką na takim poziomie. Chodzi o pracę, ciężką pracę. David błyszczał w amatorskich zespołach i teraz musi przystosowywać się do pełnego profesjonalizmu. Musi uczyć się w futbolu, w czym mu pomagamy. Widzimy, że robi postępy. Potencjał ma ogromny.

Myślisz, że współpraca z młodzieżą może być twoim charakterystycznym atutem? Ponoć to masz. Marcin Garuch wspominał mi kiedyś, że jeszcze jako zawodnik byłeś bardzo ważną postacią w integracji młodzieży ze starszyzną.

Wielu młodych chłopaków ma tak, że potrzebuje kogoś, kto wskaże im drogę. Sam kiedyś byłem młody i bardzo szybko debiutowałem na poziomie ekstraklasy, więc mam świadomość, jak pomoc starszych jest potrzebna. Osobiście jej nie miałem. Musiałem radzić sobie sam. Po wielu doświadczeniach doskonale zdaję sobie sprawę, że wsparcie trenera z jakiekolwiek strony jest niezwykle ważne. Oczywiście młody piłkarz musi mieć odpowiednie umiejętności. Bez tego nic nie osiągnie. Zaangażowanie nie wystarczy.

Zdarza ci się dać młodemu solidną burę? Czy czujesz, że w roli trenera już nie wypada?

Nie no, jeszcze jako zawodnik rezerw dawałem im trochę popalić! Były oczywiście krzyki i reprymendy, ale pod wpływem emocji. Bez obrażania. Młodzi muszą wiedzieć, że nie mogą za bardzo się “poczuć”. Wiadomo, jakie panuje teraz życie wśród młodych piłkarzy. Jest swobodne, a w piłce bardzo ważna jest dyscyplina. Bury więc są, ale w granicach rozsądku. Musimy im to wpajać.

Rozumiem, że Wojciech Łobodziński nie myśli już o graniu?

Ten temat jest raczej zamknięty, choć muszę przyznać, że czasami wchodzę w gierki treningowe z zawodnikami. I nie odstaję!. To pozostaje jednak bardziej w ramach zabawy czy treningu wyrównawczego. Jeśli kogoś brakuje, to jeszcze z nimi powalczę, ale młodzi dają mi już w kość.

Pewnie trudne było pogodzenie się z tym faktem.

Nie, ponieważ od dawna się na to przygotowywałem. Pierwsze kursy trenerskie robiłem już w wieku dwudziestu kilku lat, więc miałem świadomość, że pójdę w tym kierunku. Powiem szczerze, że w pewnym momencie nawet bardziej ciągnęło mnie do trenerki niż do grania. To był pewien proces mentalny, z którym nie miałem żadnego problemu. Może dlatego tak szybko po zakończeniu kariery zacząłem pracę trenerską w roli asystenta i dostałem się na kursy UEFA Pro.

Co w takim razie jest dla ciebie najtrudniejsze czy po prostu specyficzne w pracy asystenta?

Przede wszystkim zwróciłbym uwagę na emocje i stres związane z niebyciem na boisku, tylko na ławce. To trudne, jeśli wiesz, że nie masz już takiego wpływu na boiskowe wydarzenia jak dawniej. Jeśli coś nie idzie, czasami czuję niemoc. To dla mnie ciekawe, ale wymagające doświadczenie. Często piłkarzy, którzy stają się trenerami, po prostu nosi na ławce. Już wiem, jak to jest, ale staram się od tego uciekać, nauczyć się. Muszę tonować swoje emocje i pewne sprawy rozwiązywać w sposób merytoryczny. Nie powiem, to jest ciężkie.

To twoja droga na resztę życia?

Tak, ale do końca jeszcze nie wiem, w jakiej formie. Robię kurs, żeby mieć możliwość bycia pierwszym trenerem, ale bardzo interesuję się też motoryką. Dużo czytam i uczę się w tym kierunku. Mam nadzieję, że kiedyś w tej roli będę miał okazję się sprawdzić. Już wcześniej miałem różne rozmowy na ten temat z trenerami. Przyszłość pokaże.

Czyli w grę wchodzi tak zwany wieczny asystent. Swoją drogą kojarzy mi się z tym określeniem trener Barylski.

Myślę, że gdyby trener Barylski był trochę odważniejszy w swoich decyzjach, na pewno znalazłby pracę w roli pierwszego trenera. Myślę jednak, że spełnia się w tym, co robi, a że miałem okazję z nim współpracować, wiem, że to fachowiec pierwsza klasa. Jeśli chodzi o przygotowanie motoryczne, bardzo wiele nauczyłem się właśnie od trenera Barylskiego. Mógłbym się o nim wypowiadać w samych superlatywach. Wiem, że niektórzy nie mają takich ambicji, żeby koniecznie zostać pierwszym trenerem. Potrafię to zrozumieć i muszę przyznać, że póki co sam też nie czuję w tej kwestii żadnego parcia.

To załóżmy hipotetycznie, że trener Skrobacz zostaje zwolniony. Jesteś już po kursie…

Na to pytanie odpowiem. Nie pytaj dalej!

Muszę! Chciałem zapytać, czy Wojciech Łobodziński po otrzymaniu konkretnej propozycji podjąłby rękawice czy powiedział “Nie jestem jeszcze gotowy”?

Odpowiedziałbym wprost: nie jestem gotowy. Uczę się nowych rzeczy przy każdym trenerze, tak jak teraz przy trenerze Skrobaczu. Staram się chłonąć różne doświadczenia, żeby móc za jakiś czas sobie powiedzieć, że dam radę. Ale na tę chwilę uważam, że nie.

Tak na koniec. Jakie są twoje spostrzeżenia na temat polskiej piłki? Co ci się nie podoba? Trochę lat w tym światku przeżyłeś, więc wiele widziałeś.

Przede wszystkim brakuje pracy długofalowej. Od kilkunastu lat widzę, że liczy się wynik tu i teraz. To przerażające. To największy problem polskiej piłki. Myślę, że Raków Częstochowa pokazał, że da się pójść w stronę normalności. Dzisiaj trenerzy boją się szybkiego zwolnienia, ale to nie bierze się znikąd. Gdybyśmy wprowadzali plan opierający się na przykład na wprowadzaniu młodzieży z akademii, ze zmianą wewnętrznych struktur, z myślą o pierwszym zespole, efektów można by wtedy oczekiwać. One prędzej czy później miałyby miejsce. A tak, działamy impulsywnie, czego doskonałym przykładem jest Legia Warszawa. W najlepszym klubie w Polsce trenerzy zmieniani są tak często, że nie ma mowy o budowaniu żadnego projektu. Jeśli to się nie zmieni, będziemy tkwić w miejscu. Trenera Vukovicia znam akurat dość dobrze i uważam, że ma ogromny potencjał, ale ktoś nie dał mu szansy na rozwój do końca.

Myślisz, że Miedź Legnica też pójdzie w tym kierunku? Bo z wizją długofalową bywało tutaj różnie. Szczególną uwagę zwracał zawsze ogromny przemiał zawodników. Za kadencji trenera Nowaka średnio połowa kadry ulegała wymianie co pół roku.

Nie oszukujmy się. Chcieliśmy awansować do Ekstraklasy. To był nasz cel. Właściciela, piłkarzy, wszystkich. Z grupą doświadczonych piłkarzy dążyliśmy do tego, bo chcieliśmy spełniać swoje marzenia. Na dzień dzisiejszy raczej nie widzę takich możliwości, żeby ten sukces powtórzyć. Nie mamy już takich piłkarzy jak Marquitos czy Santana, którzy potrafili zmieniać losy meczu. Oczywiście zaznaczając, że to piłkarze drodzy w utrzymaniu. Młodymi piłkarzami nie da się wygrywać awansów czy trofeów. Pokazują to Szymon Matuszek czy Kamil Zapolnik, którzy pod względem wolicjonalnym czy zaangażowaniem w treningu są dla młodzieży wzorem do naśladowania. Uważam jednak, że i tak nieźle to wygląda. Wprowadzamy młodych piłkarzy, ale łączymy młodość z doświadczeniem. Szukamy balansu.

Mamy teraz tyle punktów w tabeli, ile mamy, co nie jest naszym szczytem możliwości, ale uważam, że nowa koncepcja jest dobra. Tego się trzymajmy. Dajmy sobie trochę czasu i będzie coraz lepiej. Potrzebujemy jedynie wyrozumiałości i cierpliwości. Będzie spoko.

rozmawiał KAMIL WARZOCHA

fot. 400mm.pl

Kamil Warzocha

Nołnejm z Chojnowa wynaleziony przez trenera Rokuszewskiego. Trzeci najmłodszy w zespole Weszło, filolog i (jeszcze) student dziennikarstwa. Chciał być piłkarzem, może kiedyś zostanie dziennikarzem. Na boisku czerpie z Zielińskiego, w życiu od Lewandowskiego. Najbardziej lubi robić wywiady.

Opublikowane 25.10.2020 10:20 przez

Kamil Warzocha

#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło
14.05.2021

Zakłady na Multiligę. Kurs 11.00 na spadek Stali Mielec

Europejskie puchary dla Śląska Wrocław po kursie 7.50. Spadek Stali po kursie 12.00? Spodziewana asysta Szwocha po kursie 4.00? Większa liczba wygranych gości niż gospodarzy po kursie 11.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Multiligę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To zestaw zakładów, […]
14.05.2021
Felietony i blogi
14.06.2021

Niech to będzie coś innego (4)

Polska Jerzego Brzęczka przegrała na wyjeździe z Holandią jedną bramką. Ukraina Andrija Szewczenki przegrała na wyjeździe z Holandią jedną bramką. Właściwie całą specyfikę futbolu da się zamknąć w tych dwóch zdaniach, ukazują w pełnej krasie całe piękno dyskusji o tej dyscyplinie sportu. Bo te dwie suche informacje nam niczego nie mówią. Polska przegrała wtedy 0:1 […]
14.06.2021
Prasówka
14.06.2021

PRASA. Dożyliśmy czasów, gdy od reprezentacji Polski nie oczekujemy niczego

Poniedziałkowa prasa dotyczy – inaczej być nie może – głównie dzisiejszego meczu ze Słowacją. Dużo analiz, komentarzy i wywiadów. Jest całkiem ciekawie. PRZEGLĄD SPORTOWY Godzina zero wybije o 18. W St. Petersburgu Polska gra ze Słowacją i trzeci raz w historii chce zacząć wielki turniej od wygranej. Ostatnie trzy lata były stałym wygaszaniem emocji związanych […]
14.06.2021
Weszło
14.06.2021

STAN EURO W DOBRYM SKŁADZIE: Nadszedł dzień dzisiejszy!

Nadszedł dzień dzisiejszy. Gramy ze Słowacją! A przed Słowacją Stan Euro. Zapraszamy! 
14.06.2021
Weszło
13.06.2021

Na Nich! – Wspomnienia Kowala (mecze ze Słowakami)

Kowal dzisiaj strzela ostrymi opiniami, ale tak się składa, że wcześniej, jeszcze jako czynny piłkarz, trafiał ze Słowacją, Hiszpanią i Szwecją. Czyli: naszymi rywalami z tegorocznego Euro. Zapraszamy do odsłuchania jego wspomnień, na pierwszy ogień – Słowacja!
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Eurogłupawka #1. Terlecki o Brzęczku, Smuda o znachorze Sousie

Euro nadeszło. A wraz z Euro zasypują nas wszelakiej maści wypowiedzi. Bo wiecie – to taki czas, gdy głos oddaje się każdemu. Kilkadziesiąt programów dziennie. Niestety takie zjawisko zwiększa prawdopodobieństwo tego, że coś ktoś gdzieś chlapnie. No a że lubimy szyderkę, to zaczynamy cykl “Eurogłupawka”, który mieliśmy już na Euro 2016 i podczas mundialu 2018.  […]
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Radomiak i Termalica obroniły awans. Czołowa szóstka bez zmian!

W ostatniej kolejce sezonu 1. ligi mogło wydarzyć się wiele. Wcale nie było tak, że wszystko mieliśmy rozstrzygnięte. Termalica mogła stracić drugie miejsce, Radomiak pierwsze. Za ich plecami ciągle czaił się GKS Tychy, a taka Miedź Legnica mogła rzutem na taśmę wejść do strefy barażowej przy odrobinie szczęścia. Ale nie, zobaczyliśmy – jak na standardy […]
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Radomiak i Termalica obroniły awans. Czołowa szóstka bez zmian!

W ostatniej kolejce sezonu 1. ligi mogło wydarzyć się wiele. Wcale nie było tak, że wszystko mieliśmy rozstrzygnięte. Termalica mogła stracić drugie miejsce, Radomiak pierwsze. Za ich plecami ciągle czaił się GKS Tychy, a taka Miedź Legnica mogła rzutem na taśmę wejść do strefy barażowej przy odrobinie szczęścia. Ale nie, zobaczyliśmy – jak na standardy […]
13.06.2021
Na zapleczu
13.06.2021

Jak Radomiak, Bruk-Bet i GKS Tychy w Ekstraklasie grały

Siedem sezonów. To doświadczenie w Ekstraklasie kandydatów do awansu z 1. ligi. Wszystkich trzech, łącznie, więc mówimy o sytuacji absolutnie wyjątkowej. To duża zmiana po latach, w których do najwyższej ligi wracały zespoły, które mogły się pochwalić mistrzowskimi trofeami w gablocie, albo miejscem w TOP 25 historycznego rankingu tych rozgrywek. Powiew świeżości? Jak najbardziej. Ale […]
13.06.2021
1 liga
08.06.2021

Bartnicki: “Świadomie odmłodziliśmy i spolonizowaliśmy zespół”

– Świadomym naszym działaniem przed sezonem było spolonizowanie zespołu i odmłodzenie go. Nie chodzi tu oczywiście o ksenofobię, ale tak chcieliśmy to zbudować. Były takie momenty za kadencji trenera Tarasiewicza, gdy średnia wieku wyjściowej jedenastki wynosiła w naszym zespole grubo ponad 30 lat i to w naszej ocenie była droga donikąd – powiedział Leszek Bartnicki, […]
08.06.2021
1 liga
08.06.2021

Dudek: “Przypisywanie mi dwóch spadków w jednym sezonie jest krzywdzące”

– Wzięliśmy się bardzo mocno do pracy. Zaczynając od podstawowych rzeczy, czyli taktyki i dyscypliny w graniu. Sandecja w dziesięciu meczach straciła 29 bramek. Dlatego pierwsze co zrobiliśmy to poprawa gry w destrukcji. I to się opłaciło – powiedział Dariusz Dudek w ostatnim odcinku Weszłopolskich. Zapraszamy do lektury wywiadu z trenerem Sandecji Nowy Sącz. Prowadził […]
08.06.2021
1 liga
06.06.2021

Co za sezon 1. ligi! Nadal nie wiemy kto awansuje i jakie będą pary w barażach

Kolejka do końca rozgrywek i nadal nie znamy ani jednego beniaminka Ekstraklasy. Tak, ten sezon na pewno będziemy pamiętać latami. Zwłaszcza że za moment dogrywka w postaci baraży, a tam także spotkamy niemal same znaki zapytania. Co jeszcze może się stać na finiszu i jak wpłynie to na wspomnianą dogrywkę w walce o awans? Patrzymy w […]
06.06.2021
1 liga
05.06.2021

GKS Bełchatów żegna się z 1. ligą po dwóch latach. Jak go zapamiętamy?

GKS Jastrzębie zdobył gola po aucie, a GKS Bełchatów robi out z 1. ligi. Żenujący Żart Prowadzącego odhaczony, więc możemy przejść do sedna. Mimo tylko jednego spadkowicza na zapleczu Ekstraklasy, trochę nam się walka o utrzymanie dłużyła. Oczywiście w teorii bełchatowianie i tak byli już jedną nogą w 2. lidze, ale jednak – gdyby dzisiaj […]
05.06.2021
Weszło
13.06.2021

Radomiak i Termalica obroniły awans. Czołowa szóstka bez zmian!

W ostatniej kolejce sezonu 1. ligi mogło wydarzyć się wiele. Wcale nie było tak, że wszystko mieliśmy rozstrzygnięte. Termalica mogła stracić drugie miejsce, Radomiak pierwsze. Za ich plecami ciągle czaił się GKS Tychy, a taka Miedź Legnica mogła rzutem na taśmę wejść do strefy barażowej przy odrobinie szczęścia. Ale nie, zobaczyliśmy – jak na standardy […]
13.06.2021
Weszło
11.06.2021

Nastolatkowie na Euro 2020, na których warto zawiesić oko

Wymienialiśmy już piłkarzy, dla których tegoroczny turniej mistrzostw Europy może być ostatnim w karierze. Teraz czas na tych, którzy dopiero zaczynają swoje przygody z wielkim futbolem na arenie międzynarodowej. W większości składów reprezentacji znajdziemy nastolatków, którzy, jeśli nie teraz, w ciągu kilku najbliższych lat powinni rozkwitnąć na Euro. Do tej kategorii nie pasują zawodnicy już […]
11.06.2021
Weszło
10.06.2021

“Jokić wyprzedza swoją epokę. Jego droga na szczyt jest wyjątkowa”

Nie Stephen Curry, LeBron James, Giannis Antetokounmpo czy James Harden. To Nikola Jokić został MVP sezonu zasadniczego w lidze NBA, co jest historycznym momentem dla całych rozgrywek. Nigdy bowiem nie zdarzyło się, żeby tak nisko rozstawiony zawodnik w drafcie wygrał tę nagrodę. Co więcej, to dopiero trzeci Europejczyk, który może pochwalić się takim osiągnięciem. Małą […]
10.06.2021
Weszło
10.06.2021

Piłkarze mniej wyeksploatowani sezonem, którzy mogą odpalić na Euro

Kiedy zbliżają się wielkie turnieje dla reprezentacji, każdy z nas próbuje wytypować piłkarzy mogących stać się ich bohaterami. Zagrać świetne zawody, strzelać ważne bramki i ponieść swoje zespoły do osiągnięcia fajnych wyników. W tym kontekście naszą uwagę kradną głównie nazwiska, dla których mistrzostwa Świata lub Europy są szansą na zwieńczenie znakomitego sezonu w klubowych rozgrywkach. […]
10.06.2021
Weszło
05.06.2021

Weterani, którzy zaznają smaku Euro być może po raz ostatni

Jak mawiają – czasu nie oszukasz. To tyczy się szczególnie sportowców, w tym przypadku piłkarzy, którzy muszą mieć świadomość, że własnego terminu ważności nie da się przedłużać w nieskończoność. Istnieją pewne granice, przy których nawet frazes pokroju “wiek to tylko liczba” traci swą magiczną moc. Oczywiście granica granicy nierówna, ot, niektóre z wybitnych jednostek potrafią […]
05.06.2021
Piłka nożna
03.06.2021

Jak powinna wyglądać hierarchia obrońców reprezentacji Polski?

Po pierwszym zgrupowaniu Paulo Sousy wiedzieliśmy tyle, że w linii defensywnej polskiej kadry dojdzie do przetasowań. Że stary ład może zostać naruszony i wraz z pojawieniem się nowej taktyki nie tak łatwo będzie przewidzieć, kto zostanie postacią pierwszoplanową, a kto straci na znaczeniu. Wydawało się, i wciąż zresztą wydaje, że najwięcej na pojawieniu się Portugalczyka […]
03.06.2021
Liczba komentarzy: 7
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
laska w usta
laska w usta
7 miesięcy temu

tylko tu i teraz jest dane człowiekowi
przeszłość minęła, jutro niepewne, nienapisane

łobodziński to idiota w dodatku, wczorajszy

Blizbor
Blizbor (@blizbor)
7 miesięcy temu

Przerażające? Może pora zmienić zawód w takim razie.

Fjardabyggd
Fjardabyggd
7 miesięcy temu

“Pokazują to Szymon Matuszek czy Kamil Zapolnik, którzy pod względem wolicjonalnym czy zaangażowaniem w treningu są dla młodzieży wzorem do naśladowania.”

Typowo polskie: cechy wolicjonalne, zaangażowanie. A gdzie cechy piłkarskie? – to jest właśnie przerażające.

marek
marek
7 miesięcy temu

Wywiad z handlarzem. Co potem?
To jest przerażające.

Zgwałcony troll-cwel Szeliga Cweliga
Zgwałcony troll-cwel Szeliga Cweliga
7 miesięcy temu
Reply to  marek

gorszy bylby chyba tylko wywiad z michniewiczem…a nie, czekaj

Spartakus - pogromca pzpnowskiej bandy zlodziei
Spartakus - pogromca pzpnowskiej bandy zlodziei
7 miesięcy temu

Przeciez to widac po mioduskim ze dla niego wazne jest „tu i teraz 3 punkty” – ja juz to powtarzam od kilku lat – on nie ma zadnego „projektu” o ktorym mowil. Jego „projekt” to zarabianie pieniedzy na kopaczach – na handlu zywym towarem. Wychowywac tez chce zeby sprzedawac. Nie zeby sie rozwijac i osiagac sukcesy gdzies za granica. To jest geszefciarz. Bezideowy zarobas ktory leczy swoje kompleksy akurat w pilce.

a trenerzyny
Powymyslali jakies smieszne terminologie jak : cechy wolicjonalne, periodyzacja taktyczna, niski pressing i mysla ze teraz beda zajebiaszczymi trenerami. Zapomnieli o tym ze prostota w pilce jest znacznie wazniejsza, przekazanie swojego pomyslu ludziom tak zeby zrozumieli a nie zeby siegali po slownik gdy trenerzyna wyglosi przemowienie.

W polskich klubach rzadzi desperacja.

Czeski_Amator_Fioletowej_Ambrozji
Czeski_Amator_Fioletowej_Ambrozji (@czeski_amator_fioletowej_ambrozji)
7 miesięcy temu

Łobodziński sprzedawałeś mecze więc stul pizdę.

Suche Info
14.06.2021

Marko Arnautović może wrócić do Europy

Pewne jest jedno: każda bramka strzelona na wielkim turnieju zwraca uwagę wielu klubów na całym świecie. W przypadku młodszych zawodników podbija wartość, a tym starszym może dać bilecik do fajnego klubu na ostatnie lata kariery. Tak właśnie może być z Arnautoviciem, który wczoraj strzelił gola Macedonii. Dzisiaj pojawiają się plotki, jakoby 32-latek miał wrócić z […]
14.06.2021
Suche Info
14.06.2021

Eriksen przemówił! “Nie poddam się, dziękuje wam”

Wiadomo, co stało się z Eriksenem, więc nie będziemy się powtarzać. Teraz istotne jest to, jakie sygnały dobiegają z otoczenia samego piłkarza. A raczej konkretnie z jego ust. Duńczyk podzielił się krótkim komunikatem ze światem, zapewniając, że czuje się lepiej. Jego agent mówi, że piłkarz Interu chce sprężyć się z badaniami, żeby wrócić do kibicowania […]
14.06.2021
Suche Info
14.06.2021

Przewidywane składy na mecz Polski ze Słowacją

Dzisiaj wielki dzień dla reprezentacji Polski. Zaczynamy turniej Euro 2020, a w związku z tym jeszcze przed meczem będziemy emocjonować się tym, jaki skład pośle do boju trener Sousa. Według “Przeglądu Sportowego” będziemy ustawieni naprawdę ofensywnie. Dwóch napastnik, jeden skrzydłowy na wahadle. Ogień. Przewidywane składy według „Przeglądu Sportowego”: POLSKA: Szczęsny; Jóźwiak, Bednarek, Glik, Bereszyński, Rybus, Krychowiak, […]
14.06.2021
Suche Info
14.06.2021

Blind: – Sytuacja z Eriksenem miała na mnie kolosalny wpływ

Dwa lata temu u Blinda zdiagnozowano zapalenie mięśnia sercowego. Po odpowiedniej terapii 31-latek otrzymał od lekarzy zgodę na dalszą grę, ale w sierpniu zeszłego roku zasłabł podczas meczu towarzyskiego między Ajaksem a Herthą BSC. Udało mu się znów wrócić do gry, ale obrazki w meczu Danii z Finlandią przywołały Holendrowi najgorsze wspomnienia. – To, co […]
14.06.2021
Felietony i blogi
14.06.2021

Niech to będzie coś innego (4)

Polska Jerzego Brzęczka przegrała na wyjeździe z Holandią jedną bramką. Ukraina Andrija Szewczenki przegrała na wyjeździe z Holandią jedną bramką. Właściwie całą specyfikę futbolu da się zamknąć w tych dwóch zdaniach, ukazują w pełnej krasie całe piękno dyskusji o tej dyscyplinie sportu. Bo te dwie suche informacje nam niczego nie mówią. Polska przegrała wtedy 0:1 […]
14.06.2021
Prasówka
14.06.2021

PRASA. Dożyliśmy czasów, gdy od reprezentacji Polski nie oczekujemy niczego

Poniedziałkowa prasa dotyczy – inaczej być nie może – głównie dzisiejszego meczu ze Słowacją. Dużo analiz, komentarzy i wywiadów. Jest całkiem ciekawie. PRZEGLĄD SPORTOWY Godzina zero wybije o 18. W St. Petersburgu Polska gra ze Słowacją i trzeci raz w historii chce zacząć wielki turniej od wygranej. Ostatnie trzy lata były stałym wygaszaniem emocji związanych […]
14.06.2021
Weszło
14.06.2021

STAN EURO W DOBRYM SKŁADZIE: Nadszedł dzień dzisiejszy!

Nadszedł dzień dzisiejszy. Gramy ze Słowacją! A przed Słowacją Stan Euro. Zapraszamy! 
14.06.2021
Suche Info
13.06.2021

Dariusz Skrzypczak dołącza do sztabu Rakowa

Raków Częstochowa oficjalnie przedstawił dziś nowego asystenta Marka Papszuna. Został nim były szkoleniowiec m.in. Stali Mielec – Dariusz Skrzypczak. 53-letni trener będzie odpowiedzialny za indywidualną pracę z piłkarzami. Dariusz Skrzypczak przez wiele lat zbierał trenerskie szlify w Szwajcarii, w której to występował jako piłkarz: FC Aarau, FC Hochdorf i FC Lagenthal. W 2019 roku trafił […]
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Na Nich! – Wspomnienia Kowala (mecze ze Słowakami)

Kowal dzisiaj strzela ostrymi opiniami, ale tak się składa, że wcześniej, jeszcze jako czynny piłkarz, trafiał ze Słowacją, Hiszpanią i Szwecją. Czyli: naszymi rywalami z tegorocznego Euro. Zapraszamy do odsłuchania jego wspomnień, na pierwszy ogień – Słowacja!
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Eurogłupawka #1. Terlecki o Brzęczku, Smuda o znachorze Sousie

Euro nadeszło. A wraz z Euro zasypują nas wszelakiej maści wypowiedzi. Bo wiecie – to taki czas, gdy głos oddaje się każdemu. Kilkadziesiąt programów dziennie. Niestety takie zjawisko zwiększa prawdopodobieństwo tego, że coś ktoś gdzieś chlapnie. No a że lubimy szyderkę, to zaczynamy cykl “Eurogłupawka”, który mieliśmy już na Euro 2016 i podczas mundialu 2018.  […]
13.06.2021
Suche Info
13.06.2021

Jerzy Dudek: Łudzę się, że Paulo Sousa ma rację

Były reprezentant Polski jest pełen obawy przed jutrzejszym spotkaniem ze Słowacją. W rozmowie z interia.pl w krytyczny tonie wypowiedział się na temat planów i koncepcji Paulo Sousy. Jerzy Dudek uważa, że polski zespół nie rozumie intencji obecnego selekcjonera. Przede wszystkim martwi go postawa defensywy.  Uczestnik mistrzostw Świata w 2002 r. nie jest przekonany co do […]
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Radomiak i Termalica obroniły awans. Czołowa szóstka bez zmian!

W ostatniej kolejce sezonu 1. ligi mogło wydarzyć się wiele. Wcale nie było tak, że wszystko mieliśmy rozstrzygnięte. Termalica mogła stracić drugie miejsce, Radomiak pierwsze. Za ich plecami ciągle czaił się GKS Tychy, a taka Miedź Legnica mogła rzutem na taśmę wejść do strefy barażowej przy odrobinie szczęścia. Ale nie, zobaczyliśmy – jak na standardy […]
13.06.2021
Suche Info
13.06.2021

To już pewne. Piotr Jawny nowym trenerem Podbeskidzia

Piotr Jawny i Marcin Dymkowski pożegnali się dzisiaj z zespołem rezerw Śląska Wrocław. Jeszcze przed zakończeniem sezonu 2. ligi mówiło się, że ten duet trenerski jest poważnie rozważany w Podbeskidziu Bielsko-Biała. Według naszych informacji wszystko zostało już dopięte. Osoby decyzyjne w ekipie spadkowicza Ekstraklasy potwierdziły, że obaj panowie będą prowadzili drużynę “Górali” od sezonu 2021/2022. […]
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Krótka wycieczka na Market Street (3)

Mam obsesję na punkcie “A Trip Down Market Street”. Trzynastominutowego nagrania filmowego, na którym nie dzieje się nic. To tylko kamera przyczepiona do trolejbusa, sunącego wzdłuż ulicy San Francisco w zwykły dzień. Ktoś przejeżdża. Ktoś przechodzi. Żadnej fabuły. Żadnych wodotrysków. Żadnej konkretnej opowieści, którą film próbuje opowiedzieć. Nic szczególnego. Rzecz jednak w tym, że widzimy […]
13.06.2021
Weszło Extra
13.06.2021

Pracowity leniuch. Tajniki sukcesu Kamila Piątkowskiego

Autokar Rakowa Częstochowa wyrusza z hotelowego parkingu w stronę boiska treningowego. Droga potrwa dziesięć minut, atmosfera luźna, drużyna w rozbawieniu. Jarosław Jach zwołuje grupę pokerową i zarządza grę w karty. Kilku chłopaków siada tyłem do kierunku jazdy, Kamil Piątkowski jako jedyny przodem. Padnie ofiarą misternie przygotowanego żartu. Rozdanie. Piona patrzy, patrzy, a karty układają się […]
13.06.2021
Suche Info
13.06.2021

Marcelo trafi do Leeds United?

Coraz więcej wskazuje na to, że Marcelo latem opuści Real Madryt. Według doniesień angielskich mediów, zatrudnieniem doświadczonego Brazylijczyka są zainteresowane dwa kluby z Premier League. Co ciekawe, nie chodzi o żadną z topowych ekip angielskiej ekstraklasy. Do wyścigu po zatrudnienie Marcelo stanęły jak na razie Everton oraz Leeds United. Byłby to spory zjazd dla 58-krotnego […]
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Trudna nauka milczenia (3)

Nauka mówienia to jest wielka misja, jestem w tym na bieżąco, obserwuję jak starszy syn zaczyna rozumieć różnicę między “poszłem” i “poszedłem”, sprawdzam, czy młodszy już umie “tata daj”. Trzeba włożyć dużo pracy i poświęcić mnóstwo uwagi, by wprowadzić niemowlaka w ten uroczy świat słów, dzięki którym miliony ludzi (w tym gronie i ja) zarabiają […]
13.06.2021
Suche Info
13.06.2021

Wielki powrót Buffona do Parmy?

Gianluigi Buffon rozstał się z Juventusem, ale nie ma zamiaru kończyć kariery. Jak poinformował Fabrizio Romano, 43-latek jest blisko powrotu do Parmy. Dzisiaj włoskiego golkipera kojarzy się już głównie ze “Starą Damą”, ale Buffon w Parmie spędził pierwszy etap swojej szokująco długiej kariery i to właśnie w tym klubie się wypromował. Do pierwszej drużyny Gialloblu […]
13.06.2021