post Jakub Białek

Opublikowane 17.10.2020 17:51 przez

Jakub Białek

46-letni Stefan chodził na siłownię, by zrzucić brzuch, od poniedziałku może biegać na bieżni w ramach zawodów wytrzymałościowych. 25-letnia Aneta korzysta z usług trenera personalnego, za chwile może to robić w konkursie sztangistów. Czy rzeczywistość wszystkich korzystających z siłowni i basenów będzie wyglądała jak film Barei? Porozmawialiśmy o sprawie z dr Mateuszem Dróżdżem – radcą prawnym i byłym prezesem Zagłębia Lubin.

Ale najpierw szybkie nakreślenie tła rozmowy. Ministerstwo Sportu i Kultury podało wczoraj informację o zamknięciu siłowni w ramach pandemicznych restrykcji. Będą mogły być otwarte tylko te siłownie/baseny/kluby fitness, które…

Cytat za gov.pl:
  • działają w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów,
  • są przeznaczone dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych,
  • są przeznaczone dla studentów i uczniów – w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.

Pole do interpretacji jest tak szerokie, że zasadne wydaje pytanie – czy wszystko zostanie po staremu? Czy siłownie wciąż będą otwarte, gwarantując swoim klientom „współzawodnictwo sportowe”?

Teoretycznie – czy możliwa jest taka interpretacja przepisów, w której basen chcący przyjmować jak dawniej ludzi z ulicy, zorganizuje szopkę w postaci zawodów sportowych? Czy na siłowniach będą odbywały się konkursy sztangistów? Albo zawody w podnoszeniu hantli na czas? Już teraz można usłyszeć w wielu miejscach, że już wkrótce miejsca do uprawiania sportu będą – mimo, wydawałoby się, mocnych restrykcji – funkcjonować normalnie, bo te przepisy są tak proste do ominięcia, jak defensywa Podbeskidzia.

***

– Czy spodziewa się pan, że Polacy, którzy rekreacyjnie chodzą na siłownie i baseny, będą robili to samo, ale pod przykrywką współzawodnictwa sportowego?

Jeśli mam być szczery, nietrudno obejść to rozporządzenie. Właśnie przez to „współzawodnictwo sportowe”. Czytając to literalnie, siłownie nie będą zamknięte, gdy będzie odbywało się tam współzawodnictwo sportowe, zajęcia sportowe albo wydarzenia sportowe dla nie więcej niż 250 osób.

Pojawia się problem. Gdy rozmawiałem z Weszło dobre sześć lat temu na temat ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, wtedy też nie wiadomo było, jak interpretować współzawodnictwo sportowe. Bo co oznacza współzawodnictwo sportowe?

– No właśnie – co oznacza?

Ten problem wielokrotnie się pojawiał. Na przykład przy mistrzostwach Europy U-21 w Polsce. W ustawie jest wskazane, że nie są imprezami masowymi te, które dotyczą współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży. Występowaliśmy o decyzje dotyczące zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej. Jedno miasto powiedziało, że nie ma podstawy prawnej do wydania tego zezwolenia, bo współzawodnictwo dzieci i młodzieży to przecież mistrzostwa Europy U-21. A więc nie może to być impreza masowa. Nie ruszono tego przepisu przez tyle lat i teraz znowu pojawia się problem w interpretacji. Prawdopodobnie ktoś wzorował się teraz na tej nieszczęsnej ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych.

Generalnie przyjmuje się, że współzawodnictwo sportowe to indywidualna i zbiorowa rywalizacja sportowa. Jeśli biegam na siłowni z zegarkiem, sprawdzam wyniki i je analizuję – to dla mnie jest współzawodnictwo sportowe. Jeszcze częściej można o nim mówić, gdy dotyczy wielu osób – dwóch, trzech, jedenastu i tak dalej. Pojęcie współzawodnictwa jest tak szerokie, że tak naprawdę wszystko się pod to łapie.

– Jeśli będę ścigał się po pokoju z psem i mierzył czas, zmieści się to w tym pojęciu?

W jakimś stopniu tak. Literalnie bardzo łatwo obejść więc to rozporządzenie, a celowościowo – nie wiem, jaka będzie interpretacja sanepidu, bo to sanepid daje kary. Wydaje mi się, że ministerstwo sportu i kultury wyda dalsze zalecenia, co do współzawodnictwa sportowego na siłowniach, ale znając życie nie zdefiniuje, co to jest. Gdybym zarządzał siłownią, prawdopodobnie organizowałbym zawody. Jeśli sanepid przyjdzie i da karę, znowu będzie proces sądowy. A w procesie sądowym będzie znów awantura o to, czy przepis w ogóle jest konstytucyjny, czy była możliwość wydania go, dopiero na trzecim miejscu sąd się zajmie tym, co ten przepis znaczy.

– Brzmi jak długa batalia sądowa.

Tak. Tak samo będzie z maseczkami. Są uchylane teraz mandaty, a znaczna część sądów mówi, że nie można było rozporządzeniem nałożyć obowiązku noszenia maseczek. Z tego, co wiem, ma być to zawarte w ustawie, by nie było żadnych wątpliwości. Z tym, że jeżeli zawrzemy to w ustawie, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że wszystkie mandaty wystawione za brak maseczki staną się nieważne. Po prostu, przyznamy się do błędu.

– Trochę stoi to na głowie.

Trochę tak. Niestety, to tak wygląda.

– Czyli nie trzeba być zrzeszonym w żadnej drużynie sportowej, która jest zarejestrowana w jakimś związku, żeby podpiąć się pod współzawodnictwo?

Nie, nie ma czegoś takiego. Zresztą rozporządzenie mówi najpierw, że chodzi o współzawodnictwo w ramach najwyższej, drugiej albo trzeciej klasy rozgrywkowej. Czyli jest wprost napisane, że mowa o określonych rozgrywkach. A potem mówi o tym, że chodzi też o współzawodnictwo w ramach zajęć i wydarzeń sportowych. Czyli nie odnosi się tylko do rozgrywek.

– Czyli zajęciami sportowymi może być cowtorkowy fitness na jakiejś siłowni.

Tak jest.

– Spodziewa się pan, że w najbliższych tygodniach będą organizowany zawody w wyciskaniu sztangi, maratony, podnoszenie hantli na czas?

Przede wszystkim patrząc z perspektywy doświadczenia, jakie zdobyłem w zarządzaniu Zagłębiem – na pewno nie może być tak, że przedsiębiorca zostaje przedstawiony przed faktem dokonanym trzy godziny przed wydaniem rozporządzenia. Tak się nie da prowadzić biznesu.

Czy siłownie tak zrobią? Powiem szczerze – nie zdziwiłbym się. One muszą ratować ten biznes. Rozgrywki Ekstraklasy są ratowane zarabianiem z praw telewizyjnych. A tu z czego mamy zarabiać?

– Nie ma żadnego źródła.

Dokładnie. Gdy ktoś ma siłownię i wie, że koronawirus się utrzyma, będą dalsze ograniczenia, to on tego biznesu po prostu się pozbędzie. Chodziłem na siłownię, po tym jak się w domu siedzi to jedyna forma rekreacji. Na tej, na którą chodziłem, były duże odstępy i środki dezynfekcji. Mam dużą wątpliwość. Nie mam zielonego pojęcia, co właściciele siłowni zrobią. Pewnie będą chcieli ratować biznes, jak się da i interpretować te przepisy w taki sposób, bo jak inaczej?

Swoją drogą, przy koronawirusie wyszedł kolejny powód, dla którego powinniśmy pomysleć o zmianie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Brałem udział przy pracach nad wznowieniem rozgrywek ligowych w Polsce. Gdy pisaliśmy przepisy, z pewnych rzeczy sobie nie zdawaliśmy sobie sprawy. W Pogoni było 31 zakażonych. Gdy czytamy literalnie ustawę o bezpieczeństwie imprez masowych, przy takiej skali zachorowań, tak naprawdę żaden wojewoda nie powinien zgodzić się na to, by mecz się rozegrał z udziałem publiczności. Według przepisu istnieje możliwość zamknięcia stadionu w przypadku narażenia życia lub zdrowia. I przecież zamykamy stadiony za odpalenie racy. Powinno być wyważone stanowisko, w którym ustawodawca uwzględnia wszystkie za i przeciw, ale przede wszystkim nie popełnia takich błędów, jakie są w rozporządzeniu. Może nareszcie ktoś by zmienił tę ustawę o bezpieczeństwie imprez masowych. To, co teraz jest w rozporządzeniu, jest jej skutkiem.

– Jak powinna być zmieniona ta ustawa w świetle koronawirusa?

To „narażenie życia i zdrowia” powinno być w przepisie skonkretyzowane. Jeśli zamykamy stadiony za race, to w trakcie pandemii chyba tym bardziej powinniśmy, prawda? Nie mówiąc o tym, że cała ustawa powinna być nowa. Takie sytuacje jak pandemia czy zagrożenie terrorystyczne powinny być opisane, żeby potem nie kombinować z rozporządzeniami. Francuzi tak zrobili po zamachach w Paryżu. Mają więc dziś wszystko konkretnie opisane w przepisach, co robić w przypadku pandemii.

***

Zresztą, omijanie prawa już się zaczęło. Jedna z siłowni zapowiedziała otwarcie sklepu ze sprzętem do ćwiczeń i odpłatne testowanie maszyn, a także zamianę klasycznych treningów na zgromadzenia religijne w ramach kultu zdrowego ciała. I wygląda na to, że takich historii będzie znacznie więcej.

Fot. newspix.pl

Opublikowane 17.10.2020 17:51 przez

Jakub Białek

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 4
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
lautaro
lautaro

Walczą o miejsca pracy? Na gazeta.pl jest tekst o takich klubach fitness. Praktyczne zero umów o pracę. Zatrudnieniowa patologia. Czytam komunikat kończący ten artykuł, widzę ilość wklejonych buziek i zaczynam się zastanawiać; kto to pisał? Dziewczynka z gimnazjum czy dziewczyna karczystego patusa? Wspomniany tekst:

https://www.sport.pl/inne/7,64998,26406357,juz-sie-nie-cofniemy-pod-wzgledem-zatrudnienia-nie-roznimy.html

dex_pl
dex_pl

A więc tym bardziej.
Jak pracujesz na UoP i firma jest zamykana przez koronkę – to problemu dużego nie masz – bo masz z czego żyć. Przy pracy na UoD, UZ – brak pracy = brak zarobku.

Raquinho
Raquinho

Sami sobie winni i nieodpowiedzialni.

Yannick_Abalo
Yannick_Abalo

Jakub Białek zastanówcie się wkońcu, raz prowadzicie nagonke covidową a raz wrzucacie post „jak obejść rozporządzenie” codziennie zmieniacie zdanie

Weszło
26.10.2020

„Siłą Rakowa jest to, że każdy wie, co ma robić na boisku”

– Napastnik żyje z goli, a cztery bramki udało mi się strzelić, ale to nie jest najważniejsze. Wygrywamy mecze. Nie było tak, że nie wykorzystywałem okazji, a my przegrywaliśmy albo remisowaliśmy, więc tak, jestem zadowolony. O to mi od początku chodziło. Inna sprawa, że to jeszcze nie koniec. Wprost przeciwnie. Jestem na początku drogi. Nic […]
26.10.2020
Weszło
26.10.2020

Czwarty sezon z VAR-em, piłkarze wciąż symulują…

Jeszcze wczoraj pisaliśmy, że najbliższe tygodnie to dla Filipa Marchwińskiego wymarzona szansa, by w końcu odpalić na dobre. Co musi zrobić, by udowodnić swój talent? Posyłać dobre podania, strzelać gole, kiwać rywali. Czego robić nie powinien? TEGO: Symulować tez trzeba umiec 🙈 pic.twitter.com/FMyOjfLxwo — Michał Rączka (@majkel1999) October 25, 2020 Ręce nam opadły. Tak samo jak […]
26.10.2020
Weszło
26.10.2020

Rzuć im za plecy, czyli liga znalazła sposób na Górnika

Najpierw dwanaście punktów w czterech meczach, a później ledwie punkt w trzech spotkaniach. Górnik Zabrze najpierw szybko wrzucił piąty bieg, by wcisnąć hamulec ręczny. Czy to już czas, by rzucić mityczne „liga nauczyła się stylu Górnika?”. Wszak na początku sezonu to właśnie sposób gry był największym atutem zabrzan. Jak to się stało, że wyniki nagle […]
26.10.2020
Weszło
26.10.2020

Czy Legia może mieć jakąkolwiek korzyść z Joela Valencii?

Powrót Joela Valencii był przyjmowany z optymizmem, bo Ekwadorczyk swoją klasę udowodnił w Piaście, potem co prawda przepadł w Anglii, ale ile było podobnych przypadków piłkarzy, którzy u nas błyszczeli, a gdzieś indziej nie? Do mistrzostwa „opanował” to na przykład Stilić. Gdzie nie jechał, to nie dawał rady, a u nas często rządził. Była więc […]
26.10.2020
Weszło
26.10.2020

Walec z Mediolanu kontra Roma, czyli poniedziałek w Serie A!

AS Roma ustawia się w kolejce do zezlatanowienia. Szwed prowadzi Milan do kolejnych zwycięstw i idzie mu świetnie, bo „Rossoneri” nie przegrali jeszcze meczu w tym sezonie. A skoro tak to faworyt starcia z Romą może być tylko jeden. Próbujemy to wykorzystać, typując poniedziałkowy hit Serie A w TOTALbet! AC Milan – AS Roma Ostatnie […]
26.10.2020
Weszło
26.10.2020

Warta postawi zasieki przeciwko Górnikowi

Poniedziałek z Ekstraklasą przynosi nam starcie Warty Poznań z Górnikiem Zabrze. Chyba nikt nie spodziewał się, że to Warta będzie przystępować do niego po dwóch zwycięstwach z rzędu, a Górnik po trzech spotkaniach bez wygranej. Którą passę uda się przedłużyć lub przerwać? Typujemy ten mecz w Totolotku! Warta Poznań – Górnik Zabrze Ostatnie mecze Warty: […]
26.10.2020
Weszło
26.10.2020

Cieszę się, że żona jeszcze mnie nie spakowała

Ma 67 meczów w Ekstraklasie, tylko 27 lat, jeszcze w sezonie 2017/18 grał w ekstraklasowej wówczas Niecieczy. Tymczasem Patryk Fryc dzisiaj, zamiast grać na przynajmniej centralnym poziomie, jest grającym prezesem okręgówkowej Kotwicy Korczyna. Winda potrafi zjechać po piłkarza, zabrać go wysoko, ale może też posłać w dół. Patryk Fryc opowiada nam o swojej nowej rutynie […]
26.10.2020
Weszło Extra
26.10.2020

Na co byłoby dziś stać reprezentację Rzeczpospolitej Obojga Narodów?

Z powodu kalendarzowych zawirowań nie ma pewności, którego dokładnie dnia Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Carstwem Rosyjskim rozejm w Dywilinie. Mógł to być 11 grudnia 1618 lub 3 stycznia 1619 roku. Tak czy owak, na mocy porozumienia przypadły Rzeczpospolitej terytoria – ziemia smoleńska, czernihowska i siewierska. Przyjmuje się, że obszar państwa sięgnął wówczas miliona kilometrów […]
26.10.2020
Weszło
26.10.2020

Śmierć pięknych dziesiątek

Kiedy myślimy o klasycznej futbolowej dziesiątce, najczęściej wymieniamy takie postacie jak Juan Carlos Valeron czy Juan Roman Riquelme. Starsi mogą pokusić się o choćby Michela Platiniego, Michaela Laudrupa czy Kazimierza Deynę. A teraz? Co możemy zrobić teraz? Ano niewiele, bo piękne dziesiątki za naszych czasów umarły. W pogoni za dziecięcymi marzeniami Bazarowe podróbki klubowych koszulek […]
26.10.2020
Weszło
26.10.2020

PRASA. „Mam wrażenie, że część klubów I ligi kombinuje i celowo przekłada mecze”

W poniedziałkowej prasie Andrzej Iwan sugeruje kombinatorstwo u niektórych pierwszoligowców, Dariusz Dziekanowski chwali styl gry Lecha, Piotr Wołosik i Janekx wyśmiewają żebractwo Jagiellonii, a Zbigniew Boniek mówi o łagodnym przebiegu zakażenia koronawirusem. Jest też tekst o tym, jak wyglądałaby idealna akademia.  PRZEGLĄD SPORTOWY Antoni Bugajski o fatalnym początku Piasta Gliwice. Największy ekstraklasowy pożar w Piaście […]
26.10.2020
Weszło
26.10.2020

Nie jestem kozakiem, który zdominuje wszystkich w I lidze

Dlaczego nie wyszło mu w Lechu? Jak wspomina okres pracy z Adamem Nawałką i czy były selekcjoner reprezentacji Polski potrafi być przekonujący? Dlaczego nie bolały go słowa Tomasza Rząsy o tym, że w porównaniu do wychowanków Lecha wypada niekorzystnie? Czego mógł nauczyć się od Pedro Tiby? Dlaczego nie ma żalu do Dariusza Żurawia, że nie […]
26.10.2020
Weszło
26.10.2020

MVP Szymański, Przybyłko demoluje MLS, Krychowiak wyleciał z boiska | STRANIERI

Kolejny udany weekend w wykonaniu biało-czerwonych za nami. Robert Lewandowski z hattrickiem, Mateusz Klich z asystą – to wszyscy wiemy. A co słychać poza mainstreamem? Kolejne skalpy do kolekcji zbiera Kacper Przybyłko, Sebastian Szymański czaruje w Rosji, a Grzegorz Krychowiak przesadza ze wślizgami. Łapcie nasz cotygodniowy raport stranieri i sprawdźcie, jak radzili sobie Polacy w […]
26.10.2020
Weszło FM
25.10.2020

Poniedziałek na Weszło FM – co nas czeka?

Początek nowego tygodnia po zmianie czasu nigdy nie jest łatwy. Na świecie robi się ciemniej i bardziej ponuro. Poranek wspólnie z Wojtkiem Pielą i Darkiem Urbanowiczem może być jednak wspaniałym pomysłem na to, aby poprawić sobie nastrój. W Weszło FM „Dwójkę bez sternika” rozpoczniemy już o 7:00, a w programie rozmowy choćby z napastnikiem Rakowa […]
25.10.2020
Anglia
25.10.2020

Tak wygląda prawdziwy kanonier

Jeśli sztywno trzymalibyśmy się nazewnictwa, to napisalibyśmy, że w tym meczu zagrało czternastu Kanonierów – jedenastu piłkarzy Arsenalu z pierwszego składu i trzech wchodzących z ławki. Ale to tylko słowotwórstwo od klubowego przydomka. Na boisku był bowiem tylko jeden kanonier i to wcale nie w drużynie Mikela Artety. O kogo może chodzić? Oczywiście o Jamiego […]
25.10.2020
Weszło
25.10.2020

Lech w pucharach – STRONG, Lech w lidze – WEAK

Dobra postawa w pucharach i słabiutki występ w lidze. Wydaje się, że Lech Poznań złapał już swój rytm i przyzwyczaja do niego kibiców od początku tego sezonu. Jesteśmy świadkami powtórki z sezonów 2010/11 i 2015/16 – lechici wtedy też weszli do grupy Ligi Europy, a w Ekstraklasie prezentowali się kiepściutko. Dzisiaj Cracovia potrzebowała jednej wrzutki […]
25.10.2020
WeszłoTV
25.10.2020

LIGA MINUS. Paczul, Kowal, Białek, Roki

Halo, halo! Niedzielny wieczór bez Ligi Minus? Nie ma takiej możliwości. O 19:45 startujemy z waszym ulubionym magazynem poświęconym naszej kochanej Ekstraklasie. Wpadajcie na żywo, albo chociaż z odtworzenia! 
25.10.2020
Inne sporty
25.10.2020

Gigant Formuły 1 znów to zrobił. Hamilton wygrywa i bije rekord wszech czasów

Ostatni raz byliśmy tak zdziwieni, kiedy polski rząd ogłosił plany podniesienia płacy minimalnej. Lewis Hamilton, Mercedes i pierwsze miejsce – te pojęcia w 2020 roku zwykle występują razem. Dzisiejsze zwycięstwo w portugalskim Portimao było o tyle wyjątkowe, że Anglik wygrał Grand Prix po raz dziewięćdziesiąty drugi. Nikt nie ma więcej zwycięstw w Formule 1 niż […]
25.10.2020
Weszło
25.10.2020

Pan piłkarz Ivi Lopez. Głębia składu Rakowa budzi uznanie

Gdy Ivi Lopez meldował się w Ekstraklasie, witaliśmy go gromkim: czy aby na pewno? Czy skoro za dziewiątką w Rakowie grają Tijanić i Cebula, bezsprzecznie gwiazdy początku rozgrywek, to jest potrzebny Hiszpan? Dodajmy: Hiszpan na wysokim kontrakcie, jednym z najwyższych w Rakowie, a więc na pewno sprowadzany nie po to, by przy tym duecie siedzieć […]
25.10.2020