post Jakub Białek

Opublikowane 17.10.2020 17:51 przez

Jakub Białek

46-letni Stefan chodził na siłownię, by zrzucić brzuch, od poniedziałku może biegać na bieżni w ramach zawodów wytrzymałościowych. 25-letnia Aneta korzysta z usług trenera personalnego, za chwile może to robić w konkursie sztangistów. Czy rzeczywistość wszystkich korzystających z siłowni i basenów będzie wyglądała jak film Barei? Porozmawialiśmy o sprawie z dr Mateuszem Dróżdżem – radcą prawnym i byłym prezesem Zagłębia Lubin.

Ale najpierw szybkie nakreślenie tła rozmowy. Ministerstwo Sportu i Kultury podało wczoraj informację o zamknięciu siłowni w ramach pandemicznych restrykcji. Będą mogły być otwarte tylko te siłownie/baseny/kluby fitness, które…

Cytat za gov.pl:
  • działają w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów,
  • są przeznaczone dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych,
  • są przeznaczone dla studentów i uczniów – w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.

Pole do interpretacji jest tak szerokie, że zasadne wydaje pytanie – czy wszystko zostanie po staremu? Czy siłownie wciąż będą otwarte, gwarantując swoim klientom „współzawodnictwo sportowe”?

Teoretycznie – czy możliwa jest taka interpretacja przepisów, w której basen chcący przyjmować jak dawniej ludzi z ulicy, zorganizuje szopkę w postaci zawodów sportowych? Czy na siłowniach będą odbywały się konkursy sztangistów? Albo zawody w podnoszeniu hantli na czas? Już teraz można usłyszeć w wielu miejscach, że już wkrótce miejsca do uprawiania sportu będą – mimo, wydawałoby się, mocnych restrykcji – funkcjonować normalnie, bo te przepisy są tak proste do ominięcia, jak defensywa Podbeskidzia.

***

– Czy spodziewa się pan, że Polacy, którzy rekreacyjnie chodzą na siłownie i baseny, będą robili to samo, ale pod przykrywką współzawodnictwa sportowego?

Jeśli mam być szczery, nietrudno obejść to rozporządzenie. Właśnie przez to „współzawodnictwo sportowe”. Czytając to literalnie, siłownie nie będą zamknięte, gdy będzie odbywało się tam współzawodnictwo sportowe, zajęcia sportowe albo wydarzenia sportowe dla nie więcej niż 250 osób.

Pojawia się problem. Gdy rozmawiałem z Weszło dobre sześć lat temu na temat ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, wtedy też nie wiadomo było, jak interpretować współzawodnictwo sportowe. Bo co oznacza współzawodnictwo sportowe?

– No właśnie – co oznacza?

Ten problem wielokrotnie się pojawiał. Na przykład przy mistrzostwach Europy U-21 w Polsce. W ustawie jest wskazane, że nie są imprezami masowymi te, które dotyczą współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży. Występowaliśmy o decyzje dotyczące zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej. Jedno miasto powiedziało, że nie ma podstawy prawnej do wydania tego zezwolenia, bo współzawodnictwo dzieci i młodzieży to przecież mistrzostwa Europy U-21. A więc nie może to być impreza masowa. Nie ruszono tego przepisu przez tyle lat i teraz znowu pojawia się problem w interpretacji. Prawdopodobnie ktoś wzorował się teraz na tej nieszczęsnej ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych.

Generalnie przyjmuje się, że współzawodnictwo sportowe to indywidualna i zbiorowa rywalizacja sportowa. Jeśli biegam na siłowni z zegarkiem, sprawdzam wyniki i je analizuję – to dla mnie jest współzawodnictwo sportowe. Jeszcze częściej można o nim mówić, gdy dotyczy wielu osób – dwóch, trzech, jedenastu i tak dalej. Pojęcie współzawodnictwa jest tak szerokie, że tak naprawdę wszystko się pod to łapie.

– Jeśli będę ścigał się po pokoju z psem i mierzył czas, zmieści się to w tym pojęciu?

W jakimś stopniu tak. Literalnie bardzo łatwo obejść więc to rozporządzenie, a celowościowo – nie wiem, jaka będzie interpretacja sanepidu, bo to sanepid daje kary. Wydaje mi się, że ministerstwo sportu i kultury wyda dalsze zalecenia, co do współzawodnictwa sportowego na siłowniach, ale znając życie nie zdefiniuje, co to jest. Gdybym zarządzał siłownią, prawdopodobnie organizowałbym zawody. Jeśli sanepid przyjdzie i da karę, znowu będzie proces sądowy. A w procesie sądowym będzie znów awantura o to, czy przepis w ogóle jest konstytucyjny, czy była możliwość wydania go, dopiero na trzecim miejscu sąd się zajmie tym, co ten przepis znaczy.

– Brzmi jak długa batalia sądowa.

Tak. Tak samo będzie z maseczkami. Są uchylane teraz mandaty, a znaczna część sądów mówi, że nie można było rozporządzeniem nałożyć obowiązku noszenia maseczek. Z tego, co wiem, ma być to zawarte w ustawie, by nie było żadnych wątpliwości. Z tym, że jeżeli zawrzemy to w ustawie, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że wszystkie mandaty wystawione za brak maseczki staną się nieważne. Po prostu, przyznamy się do błędu.

– Trochę stoi to na głowie.

Trochę tak. Niestety, to tak wygląda.

– Czyli nie trzeba być zrzeszonym w żadnej drużynie sportowej, która jest zarejestrowana w jakimś związku, żeby podpiąć się pod współzawodnictwo?

Nie, nie ma czegoś takiego. Zresztą rozporządzenie mówi najpierw, że chodzi o współzawodnictwo w ramach najwyższej, drugiej albo trzeciej klasy rozgrywkowej. Czyli jest wprost napisane, że mowa o określonych rozgrywkach. A potem mówi o tym, że chodzi też o współzawodnictwo w ramach zajęć i wydarzeń sportowych. Czyli nie odnosi się tylko do rozgrywek.

– Czyli zajęciami sportowymi może być cowtorkowy fitness na jakiejś siłowni.

Tak jest.

– Spodziewa się pan, że w najbliższych tygodniach będą organizowany zawody w wyciskaniu sztangi, maratony, podnoszenie hantli na czas?

Przede wszystkim patrząc z perspektywy doświadczenia, jakie zdobyłem w zarządzaniu Zagłębiem – na pewno nie może być tak, że przedsiębiorca zostaje przedstawiony przed faktem dokonanym trzy godziny przed wydaniem rozporządzenia. Tak się nie da prowadzić biznesu.

Czy siłownie tak zrobią? Powiem szczerze – nie zdziwiłbym się. One muszą ratować ten biznes. Rozgrywki Ekstraklasy są ratowane zarabianiem z praw telewizyjnych. A tu z czego mamy zarabiać?

– Nie ma żadnego źródła.

Dokładnie. Gdy ktoś ma siłownię i wie, że koronawirus się utrzyma, będą dalsze ograniczenia, to on tego biznesu po prostu się pozbędzie. Chodziłem na siłownię, po tym jak się w domu siedzi to jedyna forma rekreacji. Na tej, na którą chodziłem, były duże odstępy i środki dezynfekcji. Mam dużą wątpliwość. Nie mam zielonego pojęcia, co właściciele siłowni zrobią. Pewnie będą chcieli ratować biznes, jak się da i interpretować te przepisy w taki sposób, bo jak inaczej?

Swoją drogą, przy koronawirusie wyszedł kolejny powód, dla którego powinniśmy pomysleć o zmianie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Brałem udział przy pracach nad wznowieniem rozgrywek ligowych w Polsce. Gdy pisaliśmy przepisy, z pewnych rzeczy sobie nie zdawaliśmy sobie sprawy. W Pogoni było 31 zakażonych. Gdy czytamy literalnie ustawę o bezpieczeństwie imprez masowych, przy takiej skali zachorowań, tak naprawdę żaden wojewoda nie powinien zgodzić się na to, by mecz się rozegrał z udziałem publiczności. Według przepisu istnieje możliwość zamknięcia stadionu w przypadku narażenia życia lub zdrowia. I przecież zamykamy stadiony za odpalenie racy. Powinno być wyważone stanowisko, w którym ustawodawca uwzględnia wszystkie za i przeciw, ale przede wszystkim nie popełnia takich błędów, jakie są w rozporządzeniu. Może nareszcie ktoś by zmienił tę ustawę o bezpieczeństwie imprez masowych. To, co teraz jest w rozporządzeniu, jest jej skutkiem.

– Jak powinna być zmieniona ta ustawa w świetle koronawirusa?

To „narażenie życia i zdrowia” powinno być w przepisie skonkretyzowane. Jeśli zamykamy stadiony za race, to w trakcie pandemii chyba tym bardziej powinniśmy, prawda? Nie mówiąc o tym, że cała ustawa powinna być nowa. Takie sytuacje jak pandemia czy zagrożenie terrorystyczne powinny być opisane, żeby potem nie kombinować z rozporządzeniami. Francuzi tak zrobili po zamachach w Paryżu. Mają więc dziś wszystko konkretnie opisane w przepisach, co robić w przypadku pandemii.

***

Zresztą, omijanie prawa już się zaczęło. Jedna z siłowni zapowiedziała otwarcie sklepu ze sprzętem do ćwiczeń i odpłatne testowanie maszyn, a także zamianę klasycznych treningów na zgromadzenia religijne w ramach kultu zdrowego ciała. I wygląda na to, że takich historii będzie znacznie więcej.

Fot. newspix.pl

Opublikowane 17.10.2020 17:51 przez

Jakub Białek

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 4
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
lautaro
lautaro

Walczą o miejsca pracy? Na gazeta.pl jest tekst o takich klubach fitness. Praktyczne zero umów o pracę. Zatrudnieniowa patologia. Czytam komunikat kończący ten artykuł, widzę ilość wklejonych buziek i zaczynam się zastanawiać; kto to pisał? Dziewczynka z gimnazjum czy dziewczyna karczystego patusa? Wspomniany tekst:

https://www.sport.pl/inne/7,64998,26406357,juz-sie-nie-cofniemy-pod-wzgledem-zatrudnienia-nie-roznimy.html

dex_pl
dex_pl

A więc tym bardziej.
Jak pracujesz na UoP i firma jest zamykana przez koronkę – to problemu dużego nie masz – bo masz z czego żyć. Przy pracy na UoD, UZ – brak pracy = brak zarobku.

Raquinho
Raquinho

Sami sobie winni i nieodpowiedzialni.

Yannick_Abalo
Yannick_Abalo

Jakub Białek zastanówcie się wkońcu, raz prowadzicie nagonke covidową a raz wrzucacie post „jak obejść rozporządzenie” codziennie zmieniacie zdanie

Anglia
29.11.2020

Mourinho doskonale wie: nie możesz wygrać, to zremisuj

Gdy realizatorzy transmisji na „moment meczu” wybrali w przerwie niezbyt mocny strzał blisko środka bramki, wiedzieliśmy już doskonale – to widowisko dla koneserów. To było zresztą jedyne celne uderzenie Tottenhamu w całym spotkaniu, bo po przerwie Spurs skupili się na przeszkadzaniu gospodarzom. Ci również nie zagrali wielkiego meczu, więc niedzielny hit Premier League właściwie moglibyśmy […]
29.11.2020
WeszłoTV
29.11.2020

LIGA MINUS. Paczul, Kowal, Białek, Roki

Trochę niespodzianek, kilka sędziowskich kontrowersji, zwolnienie trenera. Działo się w Ekstraklasie, oj działo. Pogadamy sobie o tym w Lidze Minus. Zapraszamy. 
29.11.2020
Weszło
29.11.2020

Tak kradnie się punkty mistrzowi Polski

Legia Warszawa miała tego wieczoru momenty, kiedy wyglądała absolutnie kozacko. W pierwszej połowie był nawet taki wymowny obrazek, kiedy Czesław Michniewicz, upomniany przez sędziego Frankowskiego za zbyt impulsywną reakcję przy jakimś faulu, tylko ciepło się uśmiechnął i puścił zawadiackie oczko do arbitra z Torunia. Doskonale oddawało to klimat meczu Legii z Piastem. Mistrz Polski zaprezentował […]
29.11.2020
Weszło
29.11.2020

Pierwszy paździerz z udziałem Rakowa w tym sezonie, ale wygrany

W Ekstraklasie mało mamy rzeczy pewnych, ta liga nie znosi podpisywać się pod jakimikolwiek gwarancjami. Ktoś powie, że taki już jej urok i oczywiście sporo w tym racji, ale jednak są sytuacje, w których wolelibyśmy nie być zaskakiwani. Weźmy Raków Częstochowa. Gdy w tym sezonie na murawę wybiegali podopieczni Marka Papszuna, do tej pory w […]
29.11.2020
Weszło
29.11.2020

Drągowski broni karnego z Milanem. Polak znów najlepszy w Fiorentinie

Bartłomiej Drągowski opuścił ostatnie zgrupowanie reprezentacji – Fiorentina nie puściła piłkarzy ze względu na koronawirusa – ale to nie oznacza, że nie pracuje na poprawienie swojego statusu w kadrze. Łukasz Skorupski dobrze zaprezentował się z Ukrainą, ale jeśli „Drążek” będzie bronił tak, jak dzisiaj, nie da Jerzemu Brzęczkowi wyboru. „Jak dzisiaj”, czyli jak? Zobaczcie sami: […]
29.11.2020
Inne sporty
29.11.2020

GP Bahrajnu: wyścig w cieniu strasznego wypadku. Grosjean wyszedł z płomieni

Świat Formuły 1 czy też całego motosportu walczy z takimi sytuacjami od dawna, ale – niestety – wciąż nie jest w stanie ich wyeliminować. Podczas Grand Prix Bahrajnu doszło do przerażającego wypadku, który zapewne kilkanaście lat temu byłby równoznaczny ze śmiercią. Bolid, którym kierował Romain Grosjean, wpadł z olbrzymią siłą w barierki, w skutek czego […]
29.11.2020
Niemcy
29.11.2020

Słabiutki mecz, słabiutka Hertha, słabiutki Piątek

Bayer Leverkusen zremisował bezbramkowo z Herthą Berlin i tak naprawdę to jest najciekawsza wiadomość, jaką mamy wam do przekazania po tym spotkaniu. Gospodarze chcieli dziś wygrać, ale ewidentnie nie mieli na to sił. Gościom może i sił nie brakowało, ale chęci do odważnej gry już tak. Paździerz Ciężko się oglądało to spotkanie, bezbramkowy remis doskonale […]
29.11.2020
Anglia
29.11.2020

Klub „Wiek to tylko liczba” poszerzony o doskonałego Cavaniego!

To są naprawdę dobre chwile dla piłkarzy grubo po trzydziestce. Kiedyś postrzegani niemal za emerytów, dziś nadają ton najlepszym drużynom w najsilniejszych ligach. Zlatan Ibrahimović w pojedynkę podniósł Milan, Ronaldo czy Messi utrzymują topową formę, dzisiaj zaś do tego klubu w imponującym stylu dołączył Edinson Cavani. 33-letni Urugwajczyk wszedł na murawę przy stanie 0:2, ale […]
29.11.2020
Weszło
29.11.2020

Leo Messi oddaje hołd Diego Armando Maradonie

Historia zapisuje się w obrazkach. Wyjętych z ram czasów, włożonych w konteksty i przekształcających się w nieśmiertelne klisze. Tak tworzą się wielkie symbole. Najwyraźniej doskonale wie o tym Leo Messi – geniusz futbolu, mistrz małych gestów. Sposób, w jaki Argentyńczyk złożył hołd Diego Armando Maradonie, zapierał dech w piersiach. Abstrahujemy od całego natężenia przerzutów, podań, […]
29.11.2020
Weszło
29.11.2020

Piast ogra Legię, Mourinho znów triumfuje?

Nawet jeśli poniosła was sobota, niedziela wciąż ma kilka ciekawych opcji jeśli chodzi o futbol. Co więcej – gdyby wypad do sklepu (bo przecież nie do pubu) przyniósł wam zbyt duże i nieplanowane wydatki, jest szansa się odkuć i zgarnąć trochę pieniędzy u naszych kumpli z eWinner. To co, może mecz Legii z Piastem? Mogłoby […]
29.11.2020
Weszło
29.11.2020

LIVE: 2:2 w Warszawie! Raków liderem

Korespondencyjny pojedynek najlepszych drużyn w lidze, gdzie Warta spróbuje zatrzymać Raków, a Piast spróbuje sypnąć piachem w tryby Legii. Bednarek, który zmierzy się na tle Manchesteru United, a także hitowe Chelsea – Tottenham. Jest mecz Barcelony, gra Milan, są występy Polaków rozsianych po całej Europie. Będziemy jak zwykle wszędzie tam, gdzie trzeba, i nie tylko. […]
29.11.2020
Weszło
29.11.2020

Troszkę lepszy rywal i już kłopot – Arka nie daje rady z Widzewem

Arka Gdynia złapała ostatnio trochę zwycięstw, ale jednak zwracało uwagę, że punktowała w starciach ze słabymi ekipami. Resovia, Zagłębie czy Sandecja to żadni herosi futbolu, używając sporego eufemizmu, bo przecież choćby ekipa z Nowego Sącza gnije na dnie tabeli, mimo że po meczu z ekipą Mamrota nieco wzięła się w garść. I teraz tak: wiadomo, […]
29.11.2020
Weszło
29.11.2020

Artur Skowronek i Wisła Kraków. Jaki to był związek?

381 dni wytrwał na stanowisku trenera Wisły Kraków Artur Skowronek. Bardzo intensywnych dni, bo w tym czasie zdążył rozegrać praktycznie pełny sezon ligowy. Wiadomo już, że celu postawionego przed nim na obecne rozgrywki nie spełni. Ale jaki jest jego bilans pracy w Krakowie? Co mu wyszło, a co niekoniecznie? Zrobiliśmy szybkie podsumowanie. Utrzymanie Wisły – […]
29.11.2020
Weszło
29.11.2020

Raków i problemy z dołem tabeli. Już nieaktualne?

Można stwierdzić pół żartem, że Raków cieszył się w zeszłym sezonie, iż sam jest jednym z beniaminków. Bo to oznaczało, że musiał mierzyć się z tylko jednym ligowym świeżakiem. I miał z nim – tak samo jak z innymi drużynami, które „walczyły o spadek” – niespodziewane ciężary. Bilans z Lechią? Dwa zwycięstwa. Ze Śląskiem? Cztery punkty. […]
29.11.2020
Weszło
29.11.2020

Kartki, zakłady o kawę i patyczkowate nogi, czyli jaki jest Filip Mladenović?

„Widząc go na co dzień, nigdy nie powiedziałbyś, że będzie tak impulsywny na boisku. Że będzie machał rękoma. Gestykulował. Krzyczał. Wyzywał pod nosem, tak jak on przeważnie „piczkuje”. Nie daje sobie w kaszę dmuchać”. „Nieprzypadkowo na pożegnaniu trener Stokowiec pokazał mu czerwoną kartkę. Szyderka leciała, śmialiśmy się z tego wszystkiego. Zakładaliśmy się nawet o kawę, […]
29.11.2020
Anglia
29.11.2020

Jak mocny byłby klub London FC?

Londyn – jedno z najbardziej futbolowych miast na Ziemi, a być może nawet zasługujące na pozycję numer jeden w takim zestawieniu. W stolicy Anglii funkcjonują przecież dziesiątki mniejszych i większych klubów piłkarskich, w tym kilka globalnych potęg, cieszących się zainteresowaniem milionów kibiców na całym świecie. Dzisiaj postanowiliśmy zastanowić się, jak mogłaby wyglądać w sezonie 2020/21 […]
29.11.2020
Weszło Extra
29.11.2020

Gennaro Gattuso. Portret wojownika

– Kiedy patrzyłem na Andreę Pirlo i na to, co robi z piłką, zastanawiałem się, czy w ogóle mogę nazywać siebie piłkarzem – mówił sam o sobie Gennaro Gattuso. Wojownik, wściekły pies i polisa ubezpieczeniowa Milanu przez ponad dekadę. Mistrz świata, dwukrotny zwycięzca Ligi Mistrzów. Człowiek, który zjadał ślimaki żywcem, wbijał kolegom z szatni widelce […]
29.11.2020
Weszło
29.11.2020

Tyson kontra Jones: definitywnego rozstrzygnięcia nie było

Mike Tyson (50-6, 44 KO) i Roy Jones junior (66-9, 47 KO) dopięli swego. Wbrew wszelkiej sportowej logice w Los Angeles wyszli do ringu i stoczyli pojedynek, do którego nigdy nie doszło, gdy byli zawodowcami. Walka długimi fragmentami była festiwalem klinczy, ale najważniejsze, że nikomu nic się nie stało. Po ośmiu rundach ogłoszono remis, ale […]
29.11.2020