Architekt miękki jak mozzarella, czyli Miralem Pjanić

Opublikowane 14.10.2020 16:57 przez

Jan Mazurek

Jego płacz pomógł rodzicom opuścić Jugosławię. Strzelania wolnych uczył się od samego Juninho Pernambucano. Jako nastolatek wyeliminował budowany za wiele milionów Real Madryt. W Rzymie nazywano go Giottem. Z Juventusem potrafił grać pięknie i potrafił grać słabo. W Barcelonie przywitali go bez większego entuzjazmu, czym on sam nie zamierzał się przejmować. Uważa, że piłka go kocha i słucha jego stóp. Jest pianistą, artystą, architektem, malarzem futbolu. Jest obsesjonatem profesjonalizmu. Przed państwem Miralem Pjanić. 

I

Był luty.

W tej chwili Miralem Pjanić jest miękki jak ser mozzarella – nie zamierzał patyczkować się były prezes Juventusu, Giovanni Cobolli Gigli, na antenie Radio Sportiva.

Bośniak grał na wszystkich frontach. Seria A, Liga Mistrzów, Superpuchar Włoch, Puchar Włoch. Tu 90 minut, tam 90 minut, tu 90 minut, tam 90 minut. Bywało, że zszedł wcześniej albo zaczął mecz na ławce, ale takie przypadki można było policzyć na placach jednej ręki. Pełnił rolę architekta. Mózgu drużyny. Kreatora gry. Środek pola należał do niego.

Problem w tym, że od roku znajdował się w dołku. Mniej efektowny, mniej efektywny, mniej błyskotliwy, rzadziej zaskakujący, bardziej nonszalancki, bardziej banalny.

Zdaje się też, że zabijał go system Maurizio Sarriego. Juventusowi brakowało polotu. Dusił się. Miotał. Więził w jakichś dziwacznych ramach, które nie przynosiły oczekiwanych efektów.

Włoskie media zaczęły rozpisywać się o narastającym konflikcie między Sarrim a Pjaniciem. Temat podnoszono już na początku roku, przycichł na czas pandemii, ale wrócił po restarcie ligi.

Nic dziwnego, bo Juventus grał kiepsko. Przegrał finał Pucharu Włoch, w którym Pjanić nie dotrwał do karnych. Odpadł już w 1/8 Ligi Mistrzów z Lyonem. Samo mistrzostwo nie wystarczało. To obowiązek.

I tak, ta przeciętność Juventusu miała również twarz miotającego się Pjanicia, który zatracił całą swoją magię.

II

Fragment wywiadu dla France Football.

Co dzieje się, jeśli Juventus nie może rozwinąć skrzydeł?

Biorę to na siebie. Czuję się odpowiedzialny za taki stan rzeczy.

Oznacza to, że jeśli Pjanić gra dobrze, to Juventus też?

Mhm, w sumie tak, coś w ten deseń. Właściwie to tak, nie zaprzeczam. Jeśli często mam piłkę, dostaję ją, kontroluję grę, przeze mnie przechodzą akcje, to Juventus gra dobrze.

A kiedy nie gra dobrze?

Czuję się odpowiedzialny, ale nie jestem jednym winnym. Tak samo nie jest winą napastników, że przegrywamy mecz, bo oni akurat nie strzelili pięciu bramek. Nie, tak w piłce czasami bywa, że tracisz wyraz i nie wiesz, czemu tak się dzieje, co nie zagrało, dlaczego nie poszło po twojej myśli.

REMIS POLSKI Z BOŚNIĄ? KURS: 3,53 W EWINNER!

III

Maurizio Sarri na jednej ze swoich konferencji prasowych mówi, że wymaga od swojego rozgrywającego 150 kontaktów z piłką na mecz. To sporo. I choć bywały mecze, że Pjanić spełniał ten warunek, to coraz częściej niewiele z tego wynikało.

On nie może pozwolić sobie na kilka spotkań poniżej pewnych standardów, a to ostatnio nagminnie mu się zdarzyło – krytykował więc Sarri.

Dlatego mało kto w Turynie płakał za nim, kiedy Juventus wymieniał go z Barceloną na Arthura.

W piłce liczy się tu i teraz.

A Pjanić, choć dziadkiem nie jest, ma 30 lat, swój prime ma za sobą.

W najlepszych latach był kozakiem.

IV

Wszystko zaczęło się od płaczu. Fahrudin Pjanić zaczynał się bać. Jego Drina Zvornik grała w jugosłowiańskiej trzeciej lidze, więc miał okazję trochę pojeździć kraju. To tu, to tam, to tu, to tam, podróże małe i duże, które utwierdzały go w przekonaniu, że w państwie źle się dzieje i szykuje się wojna. Napięcie rosło. Ludzie patrzyli na siebie coraz bardziej wrogo.

Skontaktował się z przyjaciółmi z Luksemburga. Ci zapewnili go, że znajdą mu w kraju klub, który pomoże mu znaleźć pracę i łączyć ją z pół-amatorskim kopaniem piłki. Powiedział o tym żonie. Fatima, bo tak miała na imię, nie zastanawiała się długo. Była za, trzeba wyjeżdżać, mają małego synka, Miralema, a początek wojny oznaczałby dla niego traumę.

Fahrudin potrzebował zgody na wyjazd od Driny Zvornik. Pierwsza próba – odmowa. Druga próba – odmowa. Właściwie to był już pogodzony. Nie uda się. Zostają. Może nie będzie wojny. Może. Ale wtedy do akcji wkroczyła Fatima. Wzięła małego Miralema na ręce i poszła do klubu.

Tu zaczyna się rodzina przypowieść.

Rodzinny mit.

Anegdota.

Ponoć, kiedy sekretarka Driny odmówiła Fatimie nawet wejścia do biura, Miralem rozpłakał się i płakał tak długo, tak głośno, tak uciążliwie, że nie było wyboru. Trzeba było wydać dokumenty.

Rodzina wyjechała do Luksemburga, bo Miralem umiał płakać.

V

Wyjechali z dwoma walizkami.

Ale w nowym kraju byli szczęśliwi.

On też był szczęśliwy. Towarzyszył ojcu na treningach w lokalnym klubie Schifflange, gdzie sam też zaczynał swoją przygodę z piłką. Jego ulubionym momentem dnia był ten, kiedy tata pakował rzeczy na zajęcia. Zapach świeżo wypranych getrów, spodenek, koszulki – działało to na wyobraźnię młodego.

Młodego, który miał większy talent od swojego starego.

Znaczy, wróć, Miralem Pjanić w Guardianie tłumaczył to tak, że talent mieli taki sam, ale ojciec w Jugosławii, a potem na emigracji musiał martwić się o codzienną egzystencję, a piłką siłą rzeczy przesunęła się na dalszy plan.

To niesprawdzalne. Wiadomo jedno: Miralem talent miał wielki.

Nieprzypadkowo szybko trafił do Francji. Najpierw do Metz, za chwilę do Lyonu.

POLSKA PRZEGRA Z BOŚNIĄ? KURS: 4,75 W TOTOLOTKU!

VI

W Lyonie usłyszał o nim cały świat.

Rzemiosła uczył się od Juninho Pernambucano, który wolne strzelał, jak prawdopodobnie nikt na świecie. Pjanić go podpatrywał, podglądał, słuchał.

Z czasem sam został wybitnym wykonawcą rzutów wolnych. Umiejętność ta rozkwitła już w Serie A, ale zaczęła się właśnie w Lyonie.

Pjanić przejął po Juninho numer 8. I jeszcze jako nastolatek próbował wejść w jego buty, choć było to zadanie cholernie trudne i karkołomne.

Najgłośniej zrobiło się o nim, kiedy strzelił gola na wagę wyeliminowania zbudowanego za wiele milionów Realu w 1/8 Ligi Mistrzów. Tamten gol nie był wybitnie piękny, nie był szczytem kunsztu, ale stał się dla niego trochę założycielski. Na oczach całego świata, obserwującego każdy krok Cristiano Ronaldo, Kaki, Raula i spółki, jakiś szerzej nieznany młody Bośniak pozbawiał Królewskich szans na wygranie Ligi Mistrzów.

Radość Pjanicia była wtedy absolutnie szalona.

Zobaczcie sami.

Claude Puel, zapytany po meczu o występ Pjanicia, odpowiedział: sprawił, że mój świat stał się milszy.

VII

W Lyonie nastał jego koniec, kiedy do klubu zawitał Gourcuff, a dynamicznie rozwijać zaczął się talent Greniera. Skusiła się AS Roma.

Pjanić zakochał się w Rzymie. Urokliwe miasto, wyjątkowy klimat. Szybko nauczył się języka. Właściwie równie szybko, jak szybko stał się liderem tego zespołu, a z czasem jednym z najbardziej elektryzujących pomocników na świecie. Choć fakt, nie galopujmy, nie od początku było tak kolorowo.

Ściągnął go Luis Enrique, który próbował w Rzymie zaszczepić myśl tiki-taki. Pjanić pasował do tego idealnie. Sprytny, przewidujący, bazujący na intuicji, z otwartymi oczami. Spisywał się. Tylko, że Roma grała kiepsko i Enrique został zwolniony.

Potem Rzymianie szukali złotych rozwiązań. Wszędzie, gdzieś tam w centrum poszukiwań, znajdował się Pjanić.

Szalony Zdenek Zeman wykorzystywał jego ofensywną wszechstronność i defensywną pokorę rzucając nim po całym boisku. Tak samo Andreazzoli, który mimo usilnych prób przesuwania Bośniaka z prawa na lewo i z lewa na prawo nie mógł jakoś wykorzystać umiejętności zawodnika. Właściwie dopiero gdy pojawił się w klubie Rudi Garcia, zaczęło być lepiej. Dlaczego? Ano dlatego, że Garcia dostrzegł, że Miralem ma papiery na bycie kluczową postacią w drużynie.

Bo miał.

Ktoś na początku jego przygody z włoskim futbolem nazwał go Giotto. Od słynnego włoskiego malarza i architekta. Doceniano jego subtelność, klasę, grację. Podawał mądrze, kreatywnie, zazwyczaj do przodu, a przy tym diabelnie dokładnie – często na granicy 90% celnych zagrań.

No i te rzuty wolne.

Ten przeszedł do historii.

Ale i stolica zrobiła się dla niego za mała.

Po najlepszym w karierze sezonie w barwach Romy, Pjanić zmienił Rzym na Turyn.

VIII

Przez dwa pierwsze lata w Juventusie było podobnie jak w Romie. Nadawał drużynie rytm, prowadził grę, robił swoje. Pierwszy rok? 8 goli, 13 asyst, finał Ligi Mistrzów. Drugi rok? 7 goli, 11 asyst.

IX

Fragment wywiadu dla France Football.

Myślisz szybciej niż inni?

Czy myślę szybciej? Nie mam wątpliwości. Tak, myślę szybciej. Jeśli grasz w środku pola, to musisz myśleć szybciej niż inni. Są pewne rzeczy, które robią różnicę. Absolutnie kluczowa jest kontrola sytuacji. Od razu musisz wiedzieć, jak zabrać się z piłką. Jak ją przetrzymać, jak ją zabezpieczyć. I ciągle patrzeć dookoła. Głowa otwarta. Wzrok na kolegów, wzrok na rywali. Może być nawet rzut oka. Jeśli masz kontrolę, panujesz nad grą.

Co widzisz, czego inni nie widzą?

Dziury. Linię, gdzie można zagrać. Rywali, którzy źle się ustawili. I moich kolegów, którzy czekają na piłkę.

Mehdi Benatia mówi, że zawsze byłeś oczkiem w głowie trenerów.

Zawsze to powtarza. Co mam powiedzieć? Staram się mieć dobre relacje ze wszystkimi. Myślę o zespole.

Lubisz piłkę?

Piłka mnie kocha. Jest dla mnie miła. Słucha moich stóp.

POLSKA WYGRA Z BOŚNIĄ? KURS: 1,87 W TOTALBET!

X

Na pewno piłka go kochała.

Może i kocha go dalej.

Ale chyba nie tak jak kiedyś.

Na pewno nie tak jak kiedyś.

Od dwóch lat, może trochę mniej, to nie jest już ten sam zawodnik. Miewa przebłyski, miewa lepsze mecze, ale przy tym coraz częściej irytuje, człapie, nic nie wnosi. Sezon w Barcelonie też zaczął na ławce rezerwowych, choć trzeba oddać, że borykał się z koronawirusem, miał trochę mniej czasu na przygotowania i pewnie jeszcze będzie wkomponowywany do zespołu.

Inna sprawa, że jeśli przychodziłby do Barcy, ze statusem tego gościa z Romy albo z dwóch pierwszych lat w Juve, to wszyscy patrzyliby na niego zupełnie inaczej. A teraz entuzjazmu praktycznie nie było i nie ma.

XI

Fragment rozmowy z Mundo Deportivo.

Kibice chcą zobaczyć kolejnego Xaviego i Iniestę.

Nie jestem żadnym z nich. Będę, kim będę, i będę oceniany za to, kim jestem, a nie za to, czy wejdę w buty Xaviego czy Iniesty. Pamiętajmy, że mowa o najlepszych pomocnikach w historii. Najlepszych, top topów. To ludzie, którzy tworzyli najpiękniejszy projekt w dziejach futbolu. Ja będę grał swoją interpretację futbolu Barcelony. Nie chcę być porównywany z nikim.

XII

Pjanić jest obsesyjnym profesjonalistą. Tym różni się też od Arthura, który z Barcelony odchodził w niesławie.

Kataloński Sport poinformował, że Pjanić od samego początku robi wszystko, żeby w Barcelonie się odnaleźć. Jeszcze we Włoszech, zaczął od intensywnego kursu języka hiszpańskiego. Co więcej, już mówi po luksembursku, niemiecku, francusku, włosku, bośniacku i angielsku.

Niesamowicie dba też o swoje ciało.

Do Katalonii przyleciał z grupą profesjonalnych pomagierów, którzy dzień w dzień pomagają mu zminimalizować ryzyko kontuzji. W tym gronie znajdują się chociażby osobisty kucharz i Damiano Stefanini, z którym Pjanić trenuje codziennie, zazwyczaj popołudniami, nad wzmacnianiem swojego ciała.

Efekty?

Nigdy nie miał poważniejszej kontuzji, a w Juventusie był w czołówce tych najzdrowszych.

XIII

Fragment wywiadu z byłym trenerem przygotowania fizycznego Romy, Paolo Rongonim.

Był atletą na najwyższym poziomie. Pomyślcie, że Pjanić zwykle przebiegał trzynaście kilometrów na mecz. Trenował na całego, myśląc tylko o swojej pracy. Jest wielkim profesjonalistą, nie można mu nic zarzucić, ponieważ dba o siebie każdego dnia i w każdej godzinie w centrum treningowym i poza nim. Dlatego był jednym z piłkarzy z najmniejszą liczbą kontuzji mięśniowych w Romie i w Juventusie. Biega więcej i lepiej niż przeciętny piłkarz, w krótkim czasie wraca do zdrowia i nie ma czego zazdrościć gwiazdom, o których zawsze się mówi.

XIV

Fragment wywiadu dla France Football.

Wiem, co mam robić, ponieważ robiłem to tysiące razy. Oglądałem to. Przerabiałem na sobie w nieskończoność. To jest inteligencja rozumienia sytuacji. Musisz wiedzieć, kiedy przyspieszyć, a kiedy opóźnić grę. To się robi samoistnie. Może to instynkt, nie wiem.

POWYŻEJ 2,5 GOLA W MECZU POLSKA – BOŚNIA? KURS: 2,03 W TOTOLOTKU!

XV

To artysta, to architekt, choć nie pierwszoplanowy na świecie. Są lepsi od niego i on sam doskonale to wie. Może gdyby na inne etapie kariery trafił do drużyny mniej hermetycznej niż poszukująca Roma albo mniej specyficznej i bardziej ofensywnej niż Juventus, to mógłby wejść na szczyt?

Może. A może nie.

Tak to już jest w piłce.

Jest jeszcze jeden rozdział w jego karierze. Specjalnie tutaj nierozpisany. Rozdział reprezentacyjny, czyli rozdział rozczarowujący. Niedawno pisaliśmy o tym, jak Bośnia i Hercegowina zmarnotrawiła złote pokolenie swojej piłkarskiej kadry, więc nie ma sensu znowu się rozwodzić.

Pjanić w kadrze gra od wielu lat. Raz lepiej, raz gorzej, częściej lepiej, ale drużyna i tak dostaje w łeb, kiedy przychodzi, co do czego i trzeba wygrywać. Jedyna ciekawsza przygoda w reprezentacyjnych barwach to Mistrzostwa Świata 2014 i trzy występy. Dwa słabe, przegrane i trzeci okraszony, bramką i asystą z Iranem, właściwie tylko na otarcie łez.

Właśnie Bośnia i Hercegowina przegrał po karnych z Irlandią Północną w barażu o Euro. Pjanić miał kilka sytuacji. Na przykład wtedy, kiedy z wolnego przymierzył przepięknie, ale niecelnie, bo w poprzeczką.

Cóż, czasami bywa i tak.

Fot. Newspix

Weszło
23.01.2022

Ostatni wysoki lot Jagiellonii

Ireneusz Mamrot pożegnany w nieprawdopodobnych okolicznościach, mimo że kilka godzin wcześniej prezes klubu oficjalnie deklarowała, że może spać spokojnie. Roszady na stanowiskach działaczowskich. Pozycja w tabeli odległa, gra nudnawa, potencjał poszczególnych piłkarzy zgromadzonych w klubie – średni. Dziś trudno w to uwierzyć, ale niemal ta sama ekipa była o pół kroku od tytułu mistrzowskiego. Jak […]
23.01.2022
Ekstraklasa
23.01.2022

„Spotkałem topowych graczy. Żałuję, że nie byłem lepiej przygotowany mentalnie”

Mało który ligowiec miał tak barwną karierę jak Bojan Nastić z Jagiellonii Białystok. Obrońca najpierw kształcił się w topowej serbskiej akademii z największymi talentami tamtejszego futbolu, jak Sergej Milinković-Savić. Potem z kolei trafił do Belgii, gdzie dzielił szatnię z obecnymi gwiazdami Premier League i Serie A. W wywiadzie opowiada nam o swoich sukcesach i zakrętach, […]
23.01.2022
Weszło Extra
23.01.2022

Sędzia-kelner, trzy żółte kartki, bankiet za wygraną. O specyfice „polskich” sparingów

Przerwa zimowa oznacza, że uwaga kibiców skupia się na sprawach transferowych i sparingach, których każda drużyna w tym czasie sobie nie szczędzi. Rozwój technologii sprawia, że ci najbardziej zainteresowani coraz częściej mogą śledzić sprawdzian swojego zespołu w transmisji na żywo. A skoro tak, dyskusji na temat gry, wyniku i postawy poszczególnych piłkarzy jest jeszcze więcej […]
23.01.2022
Weszło
23.01.2022

Z kim Cezary Kulesza spotka się w Turcji?

Prezes PZPN Cezary Kulesza przyleciał do tureckiego Belek, gdzie 17 zespołów Ekstraklasy przygotowuje się do startu rundy wiosennej. Gdy tylko pojawiła się informacja o wycieczce szefa polskiej federacji do Turcji, zaczęły się spekulacje o celu jego wizyty. Czy prezes PZPN wybierze nowego selekcjonera podczas zgrupowania? Według naszych informacji Cezary Kulesza w Belek ma kilka zaplanowanych […]
23.01.2022
Weszło
23.01.2022

Ngannou wciąż króluje. Niespodziewany sposób na obronę pasa UFC

Ta walka miała się rozstrzygnąć według jednego z dwóch scenariusz. Jeden z nich zakładał, że Francis Ngannou ciężko znokautuje w Ciryla Gane podczas walki wieczoru UFC 270. Drugi – że Francuz dzięki zwinności, szybkości i intelektowi zamęczy i wypunktuje mistrza. Tymczasem Ngannou obronił pas po pięciu rundach, w których pobił swój rekord obaleń i kontrolował […]
23.01.2022
Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Weszło
23.01.2022

Ostatni wysoki lot Jagiellonii

Ireneusz Mamrot pożegnany w nieprawdopodobnych okolicznościach, mimo że kilka godzin wcześniej prezes klubu oficjalnie deklarowała, że może spać spokojnie. Roszady na stanowiskach działaczowskich. Pozycja w tabeli odległa, gra nudnawa, potencjał poszczególnych piłkarzy zgromadzonych w klubie – średni. Dziś trudno w to uwierzyć, ale niemal ta sama ekipa była o pół kroku od tytułu mistrzowskiego. Jak […]
23.01.2022
Ekstraklasa
23.01.2022

„Spotkałem topowych graczy. Żałuję, że nie byłem lepiej przygotowany mentalnie”

Mało który ligowiec miał tak barwną karierę jak Bojan Nastić z Jagiellonii Białystok. Obrońca najpierw kształcił się w topowej serbskiej akademii z największymi talentami tamtejszego futbolu, jak Sergej Milinković-Savić. Potem z kolei trafił do Belgii, gdzie dzielił szatnię z obecnymi gwiazdami Premier League i Serie A. W wywiadzie opowiada nam o swoich sukcesach i zakrętach, […]
23.01.2022
Weszło Extra
23.01.2022

Sędzia-kelner, trzy żółte kartki, bankiet za wygraną. O specyfice „polskich” sparingów

Przerwa zimowa oznacza, że uwaga kibiców skupia się na sprawach transferowych i sparingach, których każda drużyna w tym czasie sobie nie szczędzi. Rozwój technologii sprawia, że ci najbardziej zainteresowani coraz częściej mogą śledzić sprawdzian swojego zespołu w transmisji na żywo. A skoro tak, dyskusji na temat gry, wyniku i postawy poszczególnych piłkarzy jest jeszcze więcej […]
23.01.2022
Weszło
23.01.2022

Z kim Cezary Kulesza spotka się w Turcji?

Prezes PZPN Cezary Kulesza przyleciał do tureckiego Belek, gdzie 17 zespołów Ekstraklasy przygotowuje się do startu rundy wiosennej. Gdy tylko pojawiła się informacja o wycieczce szefa polskiej federacji do Turcji, zaczęły się spekulacje o celu jego wizyty. Czy prezes PZPN wybierze nowego selekcjonera podczas zgrupowania? Według naszych informacji Cezary Kulesza w Belek ma kilka zaplanowanych […]
23.01.2022
Weszło
23.01.2022

Ngannou wciąż króluje. Niespodziewany sposób na obronę pasa UFC

Ta walka miała się rozstrzygnąć według jednego z dwóch scenariusz. Jeden z nich zakładał, że Francis Ngannou ciężko znokautuje w Ciryla Gane podczas walki wieczoru UFC 270. Drugi – że Francuz dzięki zwinności, szybkości i intelektowi zamęczy i wypunktuje mistrza. Tymczasem Ngannou obronił pas po pięciu rundach, w których pobił swój rekord obaleń i kontrolował […]
23.01.2022
Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Duch Fergie Time wciąż unosi się nad Old Trafford

Od czasu do czasu realizator transmisji wyszukiwał Sir Alexa Fergusona w gąszczu innych widzów tego wątpliwej jakości spotkania na Old Trafford. Legendarny trener Manchesteru United nie wyglądał na specjalnie rozanielonego. I trudno mu się dziwić, bo Czerwone Diabły okrutnie męczyły bułę, a na domiar złego West Ham wcale nie podkręcał tempa. Zanosiło się na nudny […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Życie w czerni i bieli. Fotograficzne powołanie Ernesto Valverde

Życie jest kolorowe, ale zdjęcia muszą być czarno-białe, mawia Ernesto Valverde i obserwuje swoje otoczenie. Krople deszczu spływające po przedniej szybie autokaru, białe kaski policjantów i wyczekujący draki kibice. Tył czyjejś głowy, deska rozdzielcza, flagi na wietrze, dym rac i agresywna euforia greckich kiboli. Młodzi ludzie i setka telefonów. Azjaci błagający o autografy. Smutny facet […]
22.01.2022
Weszło
20.01.2022

Kluczowy wybór dla reprezentacyjnej kariery Lewandowskiego

Robert Lewandowski rozgaszcza i rozpycha się w złotym wieku swojej kariery. Nigdy nie był bliższy perfekcji, nigdy nie leciał bliżej słońca. Od dwóch lat próżno szukać lepszego od niego. W wielkim futbolu zaznał już wszystkiego, widział już wszystko, ale wciąż na horyzoncie majaczą się nowe cele do zrealizowania, nęcące rekordy do pobicia, trofea do odebrania. […]
20.01.2022
Weszło
18.01.2022

Lot Mew i sprawa oddalających się marzeń o mistrzostwie Chelsea

Premier League to tak bezlitosne rozgrywki, że nie masz prawa marzyć o mistrzostwie Anglii, jeśli w trzynastu ostatnich kolejkach tracisz dwadzieścia punktów, a podczas grudniowo-styczniowej kumulacji mroźnych zimowych bojów notujesz aż pięć remisów w siedmiu starciach. A Chelsea właśnie pozwoliła sobie na grzech tego kalibru. W konsekwencji Thomas Tuchel i spółka już wiedzą, że dogonienie […]
18.01.2022
Weszło
18.01.2022

Czy polskie skrzydła mogą hulać? Nie za bardzo…

Polska piłka w XXI wieku nie stoi skrzydłowymi. Kiedyś przysiedliśmy nad tym zagadnieniem i doszliśmy do wniosku, że głoszenie wielkości biało-czerwonych boków pomocy to zasadniczo jedna z tych bezmyślnie powtarzanych bzdur, które należałoby wyrzucić na śmietnik, bo przez ostatnie dwie dekady doczekaliśmy się może trzech, góra czterech zawodników z tej pozycji o niezłej klasie europejskiej. […]
18.01.2022
Bundesliga
15.01.2022

Koziołku, nie zatrzymasz Roberta Lewandowskiego i reszty

Robert Lewandowski zdobył swojego 300. gola w Bundeslidze. I co? Mamy teraz klaskać, śpiewać, tańczyć z radości? Pełna klasa, imponujące osiągnięcie, ale przecież od dobrych kilku miesięcy oczywistym było, że prędzej czy później Polak przekroczy tę barierę. On przebija wszystkie możliwe rekordy, limity, sufity. Teraz zostało mu jeszcze 65 trafień do legendarnego Gerda Müllera. Przy […]
15.01.2022
Liczba komentarzy: 12
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wlosy w spreju
wlosy w spreju
1 rok temu

no to niezly obsesjonauta z niego xD

drewnowska z pyzówki
drewnowska z pyzówki
1 rok temu
Reply to  wlosy w spreju

jeżeli to bośniak i będzie grał przeciwko polandi to mamy wpylunę

JuliaKane
JuliaKane
1 rok temu
Reply to  wlosy w spreju

Google płacąc konsekwentnie od 27485 do 29658 dolarów za zrobienie zdjęcia w Internecie z domu. Przyłączyłem się do tej akcji 2 miesiące temu i zarobiłem 31547 $ w pierwszym miesiącu dzięki tej akcji. Mogę powiedzieć, że moje życie uległo całkowitej poprawie! Przyjrzyj się temu, co robię …..

—>>> W­W­W.W­O­R­K­7­5.C­O­M

drewnowska z pyzówki
drewnowska z pyzówki
1 rok temu

ale to bośniak? będzie grał dzisiaj przeciwko polandii????

Kusy
Kusy
1 rok temu

Powaznie musisz miec komentarz do kazdego artykulu?

Tylko w Chicago
Tylko w Chicago
1 rok temu

Obsesjonat? Co to za słowo? Kto tak mówi?

drewnowska z pyzówki
drewnowska z pyzówki
1 rok temu

innymi słowy, maniak

Azbestowy Książe
Azbestowy Książe
1 rok temu

Panie Janie – gratuluję! Tego nie da się czytać!

Boski Diego
Boski Diego(@glemp)
1 rok temu

ma wieksze czolo niz Jacek Bednarz. Nie bedac lysym, szacun

obiektywny
obiektywny
1 rok temu

Przecież to totalna bzdura, że Pjanic to atleta. Co z tego, jak nie miał żadnej poważniejszej kontuzji, jak w Juventusie co chwilę pauzował spotkanie albo dwa z powodu drobnych urazów albo przemęczenia mięśni, gdzie nie wspomnę o wielokrotnych zmianach z tego powodu. Druga sprawa, że jego spory zjazd to w głównej mierze wina Allegriego, który na siłę próbował zrobić z niego Pirlo

pietraszko jesteś frajerem
pietraszko jesteś frajerem
1 rok temu

Pedro
Pedro
1 rok temu

No, miękki… wędka w 37′. EOT

Suche Info
23.01.2022

Sandecja Nowy Sącz zainteresowana piłkarzem Cracovii

Do Turcji kolejny raz docierają wieści od pierwszoligowców. Jak udało nam się ustalić, grająca na zapleczu Ekstraklasy Sandecja Nowy Sącz chce wzmocnić skrzydła. „Sączersi” interesują się zawodnikiem Cracovii, Danielem Pikiem. 21-letni Daniel Pik jest zawodnikiem Cracovii od 2018 roku. Jego ostatnie miesiące w Krakowie to jednak gra w rezerwach klubu i brak szans w Ekstraklasie. […]
23.01.2022
Suche Info
23.01.2022

Fabian Piasecki opuścił zgrupowanie Śląska Wrocław

Śląsk Wrocław poinformował, że Fabian Piasecki opuścił zgrupowanie w Turcji. Napastnik wrócił do Polski ze względu na sprawy rodzinne.  Fabian Piasecki został ściągnięty z wypożyczenia do Stali Mielec. Piłkarz dołączył do Śląska Wrocław jeszcze przed wyjazdem do Turcji, a następnie udał się na zgrupowanie z resztą zespołu. Niespodziewanie musiał jednak zdecydować się na szybki powrót […]
23.01.2022
Weszło
23.01.2022

Ostatni wysoki lot Jagiellonii

Ireneusz Mamrot pożegnany w nieprawdopodobnych okolicznościach, mimo że kilka godzin wcześniej prezes klubu oficjalnie deklarowała, że może spać spokojnie. Roszady na stanowiskach działaczowskich. Pozycja w tabeli odległa, gra nudnawa, potencjał poszczególnych piłkarzy zgromadzonych w klubie – średni. Dziś trudno w to uwierzyć, ale niemal ta sama ekipa była o pół kroku od tytułu mistrzowskiego. Jak […]
23.01.2022
Suche Info
23.01.2022

Christian Eriksen blisko powrotu do gry. Trafi do Premier League

Christian Eriksen jest coraz bliżej powrotu na boisko. „Daily Mail” donosi, że Duńczyk porozumiał się już z Brenford i podpisze kontrakt w ciągu 72 godzin. Od czasu dramatycznego spotkania podczas mistrzostw Europy, Eriksen nie zaliczył ani jednej minuty. Najpierw sporo czasu poświęcił na rekonwalescencję, później zaś musiał pogodzić się z ograniczeniami prawnymi, które uniemożliwiły mu […]
23.01.2022
Ekstraklasa
23.01.2022

„Spotkałem topowych graczy. Żałuję, że nie byłem lepiej przygotowany mentalnie”

Mało który ligowiec miał tak barwną karierę jak Bojan Nastić z Jagiellonii Białystok. Obrońca najpierw kształcił się w topowej serbskiej akademii z największymi talentami tamtejszego futbolu, jak Sergej Milinković-Savić. Potem z kolei trafił do Belgii, gdzie dzielił szatnię z obecnymi gwiazdami Premier League i Serie A. W wywiadzie opowiada nam o swoich sukcesach i zakrętach, […]
23.01.2022
Suche Info
23.01.2022

Milik o odejściu z Marsylii: – To fajnie. Ja nic nie wiem

Według francuskich mediów Arkadiusz Milik znajduje się na wylocie z Marsylii. Polak miałby trafić do Hiszpanii lub Włoch. W wywiadzie po meczu z Lens osobiście odniósł się do tych rewelacji. Zdaniem wielu przygoda Milika we Francji powoli dobiega końca. Napastnik rzekomo znajduje się na liście transferowej i Marsylia chętnie wysłucha ofert za reprezentanta Polski. W […]
23.01.2022
Weszło Extra
23.01.2022

Sędzia-kelner, trzy żółte kartki, bankiet za wygraną. O specyfice „polskich” sparingów

Przerwa zimowa oznacza, że uwaga kibiców skupia się na sprawach transferowych i sparingach, których każda drużyna w tym czasie sobie nie szczędzi. Rozwój technologii sprawia, że ci najbardziej zainteresowani coraz częściej mogą śledzić sprawdzian swojego zespołu w transmisji na żywo. A skoro tak, dyskusji na temat gry, wyniku i postawy poszczególnych piłkarzy jest jeszcze więcej […]
23.01.2022
Suche Info
23.01.2022

Kevin De Bruyne wśród najlepszych. Dogonił Davida Beckhama

Kevin De Bruyne dołączył do grona najskuteczniejszych asystentów w historii Premier League. Belg zanotował już 80 ostatnich podań. We wczorajszym meczu przeciwko Southampton (1:1), Kevin De Bruyne zanotował kolejną asystę na poziomie Premier League. Było to jego 80 ostatnie podanie w historii występów w angielskiej ekstraklasie. Tym samym Belg dołączył do grona najlepszych w dziejach. […]
23.01.2022
Suche Info
23.01.2022

Watford zwolni kolejnego trenera? Od czterech lat pracowało tam ośmiu

Jak podaje „The Telegraph”, włodarze Watfordu są bliscy zwolnienia Claudio Ranierego. Włoch miałby stracić pracę po trzech miesiącach.  Właściciele Watfordu od lat znani są ze swojej impulsywności w kwestii doboru szkoleniowców. Od 2018 roku w ich klubie pracowało aż ośmiu trenerów. Tylko jeden z nich – Javi Gracia – poprowadził drużynę w więcej niż 50 […]
23.01.2022
Weszło
23.01.2022

Z kim Cezary Kulesza spotka się w Turcji?

Prezes PZPN Cezary Kulesza przyleciał do tureckiego Belek, gdzie 17 zespołów Ekstraklasy przygotowuje się do startu rundy wiosennej. Gdy tylko pojawiła się informacja o wycieczce szefa polskiej federacji do Turcji, zaczęły się spekulacje o celu jego wizyty. Czy prezes PZPN wybierze nowego selekcjonera podczas zgrupowania? Według naszych informacji Cezary Kulesza w Belek ma kilka zaplanowanych […]
23.01.2022
Suche Info
23.01.2022

Papszun o pracy w Legii: – Jeśli na coś się umawiamy, a to się zmienia, nie ma tematu

Marek Papszun porozmawiał z Adamem Sławińskim podczas zgrupowania Rakowa Częstochowa. Trener zabrał głos w sprawie swoich przenosin do Legii Warszawa. Marek Papszun wypowiedział się na temat swoich negocjacji z Wojskowymi. Szkoleniowiec nie krył rozczarowania nagłą zmianą na stanowisku dyrektora sportowego. Jacek Zieliński niespodziewanie zmienił Radosława Kucharskiego. – Jeśli na coś się wcześniej umawiamy, a to […]
23.01.2022
Suche Info
23.01.2022

Aleksander Paluszek na kolejnym wypożyczeniu

Górnik Zabrze podjął decyzję o skróceniu wypożyczenia Aleksandra Paluszka. Stoper został ściągnięty z FK Pohronie, ale nie wrócił do Górnika. Wypożyczono go do Skry Częstochowa. Na początku bieżącego sezonu Aleksander Paluszek udał się na Słowację, by bronić barw FK Pohronie. Zdołał zaliczyć 11 występów i zanotować jedną asystę. Ostatnio nie grał jednak regularnie i Górnik […]
23.01.2022
Weszło
23.01.2022

Ngannou wciąż króluje. Niespodziewany sposób na obronę pasa UFC

Ta walka miała się rozstrzygnąć według jednego z dwóch scenariusz. Jeden z nich zakładał, że Francis Ngannou ciężko znokautuje w Ciryla Gane podczas walki wieczoru UFC 270. Drugi – że Francuz dzięki zwinności, szybkości i intelektowi zamęczy i wypunktuje mistrza. Tymczasem Ngannou obronił pas po pięciu rundach, w których pobił swój rekord obaleń i kontrolował […]
23.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Aston Villa chce kolejnego transferu. Piłkarz Juventusu na celowniku

Aston Villa w bieżącym okienku transferowym dokonała już trzech ruchów. Na tym jednak nie koniec, bowiem ekipa z Birmingham przymierza się do kolejnego transferu. Na ten moment włodarze z Villa Park sprowadzili już Coutinho z Barcelony oraz Lucasa Digne’a z Evertonu. Udało się również zakontraktować Robina Olsena z AS Romy. „Daily Mail” podaje jednak, że […]
22.01.2022
Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

PZPN rozbije bank na Szewczenkę?!

Nowego selekcjonera reprezentacji Polski poznamy 31 stycznia. Jak donosi „Sport.pl”, Cezary Kulesza może zrobić wiele, by za sterami kadry stanął Andrij Szewczenko.  Jednym z powodów, dla których kandydatura Ukraińca była początkowo eliminowana, są jego zarobki. Teraz okazuje się, że PZPN może zrobić ukłon w stronę szkoleniowca i zaproponować mu naprawdę gigantyczny kontrakt. Szewczenko chce dostawać […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Legia Warszawa w poszukiwaniu bramkarza. Złożyli kolejną ofertę

Legia Warszawa nie ustaje w poszukiwaniach nowego bramkarza. Mistrzom Polski zależy, by tę pozycję wzmocnić jeszcze w styczniowym okienku transferowym. Złożyli kolejną ofertę. Legia Warszawa chce, by przed końcem tego sezonu między słupkami stanął nowy bramkarz. Wojskowi uważają, że mimo obsady w postaci Cezarego Miszty, Kacpra Tobiasza oraz Artura Boruca, pozycję tę należy wzmocnić. W […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Piotr Starzyński przedłużył kontrakt z Wisłą Kraków

Wisła Kraków poinformowała, iż Piotr Starzyński przedłużył kontrakt, który wiązał go z „Białą Gwiazdą”.  Lewoskrzydłowy związany jest z krakowskim klubem od 2020 roku. Początkowo trafił do akademii, lecz już kilka miesięcy później otrzymał szansę debiutu w pierwszym zespole. Od tamtej pory uzbierał 32 występy, w których zdobył jedną bramkę. Trafił do siatki w meczu z […]
22.01.2022