post
Avatar

Opublikowane 13.10.2020 11:02 przez

redakcja

325 dni trwała przerwa pomiędzy ostatnim reprezentacyjnym meczem Brazylijczyków jeszcze w 2019 roku, a rozpoczęciem przez nich batalii o awans na Mistrzostwa Świata w Katarze. Gdy my byliśmy już po pierwszej przerwie na kadrę, ligi grały w najlepsze a niektóre państwa wpuszczały na stadiony wielotysięczne grupy fanatyków, Ameryka Południowa wciąż głowiła się: co dalej? W jaki sposób? Od kiedy? W jakich terminach?

8 października w Paragwaju rozpoczęła się walka dziesięciu państw o cztery mundialowe i jedno barażowe miejsce. Ale przede wszystkim – z kolan zaczął powstawać futbol w tej części świata, która w pandemicznym kryzysie oberwała chyba w największym stopniu.

Spróbujmy złapać jakąś perspektywę. Stan bliski paniki w Polsce wzbudzają komunikaty Ministerstwa Zdrowia, w których liczba zakażonych koronawirusem waha się między 4 a 5 tysiącami jednej doby. Brazylia w ostatnich 30 dniach miała tylko jeden raport, w którym łączna suma zachorowań nie przekroczyła 10 tysięcy. Od początku pandemii w Kraju Kawy zainfekowanych było 5 milionów osób. Według danych przywoływanych przez Wprost, liczba ofiar za moment przekroczy 150 tysięcy.

Liczba ofiar. 150 tysięcy.

LITTLE FLU

Śmierć czeka przecież każdego z nas. Przeżyłem atak nożownika, to przeżyję też tę grypę, musimy się z tym zmierzyć jak mężczyźni – Deutsche Welle przypomniało swego czasu „the best of” wypowiedzi Jaira Bolsonaro w kwestiach koronawirusowych. Prezydent Brazylii jeszcze na początku marca szacował, że w Brazylii wirus zabije jakieś osiemset osób. Gdy przeciążenia doznały włoskie szpitale wypalił, że to z uwagi na stare społeczeństwo na południu Europy. W kwietniu użył pamiętnego sformułowania „little flu”, które bardzo długo wypominali mu nie tylko jego rodacy.

Ci ostatni zresztą… napisali nawet skargę do Trybunału w Hadze, oskarżając Bolsonaro o zbrodnię przeciw ludzkości. W opinii instytucji związkowych, które podpisały się pod pismem, lekceważące podejście prezydenta doprowadziło do śmierci dziesiątek tysięcy Brazylijczyków. Kontrowersje wokół tamtejszych metod walki z wirusem ciągną się zresztą od marca aż po dziś dzień. Bolsonaro twierdził na przykład, że liczby zakażeń i zgonów są zawyżane przez samorządy, które próbują w ten sposób wymóc większe dotacje z centrali. Brazylia przeszła też przez etap próby cenzurowania komunikatów o rzeczywistej liczbie ofiar pandemii, przeszła przez lockdown, który od początku wydawał się zupełnie nie w smak prezydentowi, przeszła przez etap forsowania magicznych leków o niepotwierdzonym klinicznie działaniu.

Zresztą, przeszła też przez dość dziwny okres, gdy to sam Bolsonaro otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Podobnie jak w ostatnich dniach Donald Trump, Bolsonaro wykorzystał swoją chorobę, by pokazać, jak radzą sobie z nią prawdziwi twardziele. I w momencie, gdy służba zdrowia była właściwie sparaliżowana, on na motocyklu, bez maseczki, manifestował zwycięstwo nad COVID-em.

I o ile w tej cywilizowanej części Brazylii można było jeszcze się zastanawiać nad scenariuszem szwedzkim, podobnie jak w Europie, o tyle w Amazonii trwał armagedon. Reakcja Bolsonaro? Wydalenie członków organizacji Lekarze Bez Granic, pracujących na najbardziej dotkniętych pandemią terenach.

NIE TYLKO BRAZYLIA

Bolsonaro i Brazylia to oczywiście najbardziej drastyczny przykład. Połączenie gęstości zaludnienia, fatalnej opieki medycznej, zwłaszcza w Amazonii, oraz kontrowersyjnych wypowiedzi prezydenta to mieszanka wybuchowa. Nie dziwi, że jeśli już do Europy dopływają jakieś informacje z Ameryki Południowej, to zazwyczaj dotyczą właśnie problemów Brazylijczyków. Nie może być zresztą inaczej, jeśli we wszystkich „koronawirusowych” statystykach Brazylia znajduje się na podium, razem z USA i Indiami.

Ale to nie znaczy wcale, że w pozostałych częściach Ameryki Południowej jest zupełnie spokojnie. OWID poinformował tydzień temu, że Argentyńczycy mają najwyższy procent pozytywnych testów w relacji do wszystkich wykonanych. To oznacza, że prawdopodobnie ich wyniki są zdecydowanie zaniżone, bo nie wszyscy zakażeni ludzie zdążą na czas poznać źródło swoich dolegliwości. Argentyńczycy nadal nie powrócili do szkół, nadal mają ograniczone możliwości przemieszczania się po kraju. Podobnie działa Kolumbia, która rozluźnienia wprowadzała dopiero we wrześniu.

Styl życia. Temperament. Gęstość zaludnienia. Nierówności społeczne. Ekonomiczny bajzel, trudny do okiełznania nawet w okresie hossy. Można wymieniać długo czynniki, które sprawiły, że Ameryka Łacińska szczególnie boleśnie odczuła uderzenie pandemii. Fakty są takie, że problemy Europy w kontekście tego, co dzieje się w Buenos Aires czy Rio de Janeiro, wydają się błahe. Zarówno jeśli chodzi o liczbę ofiar, jak i o rozmiary nadchodzącego kryzysu czy stan służby zdrowia.

W FUTBOLU JAK W ŻYCIU

Tak jak wszystkie wymienione powyżej czynniki miały wpływ na głębokość dołka, w jaki wpadła niemal cała Ameryka Południowa, tak trzeba pamiętać, że i świat futbolu nie jest jakimś zupełnie autonomicznym i odrębnym organizmem. Mamy tu na myśli zarówno rozgrywki ligowe i poszczególne kluby – które i przed pandemią miewały problemy z płynnością finansową, jak i reprezentacyjne granie.

Zacznijmy może od lig, które obrywały zdecydowanie mocniej niż europejskie klasy rozgrywkowego pokroju Bundesligi czy Premier League. Oczywiście, ogromnym problemem, jak wszędzie indziej, jest brak zysków z dnia meczowego, przesunięcie terminarza w taki sposób, że po marcowym lockdownie piłka nożna wróciła dopiero w końcówce lipca. Jak w każdym innym miejscu na świecie zdarzają się mecze przełożone z uwagi na zakażenia – by wspomnieć o melodramacie z udziałem Flamengo. Początkowo zakażonych było siedmiu piłkarzy tego klubu, którzy pauzowali w meczu Copa Libertadores. Później Brazylię obiegły obrazki z samolotu, gdzie zawodnicy bez masek czy innych zabezpieczeń bawią się w najlepsze na pokładzie. Liczba zakażonych szybko wzrosła do dziewiętnastu, a kolejnych 17 przypadków wykryto wśród pracowników klubu.

Flamengo napierało na przełożenie spotkania, ale według ustalonych wcześniej reguł – Brazylijczycy mieli grać, póki uda się wyłapać w okolicach stadionu 11 zdrowych mężczyzn. W barwach gości wystąpiło 8 piłkarzy urodzonych po 2000 roku, udało im się wyszarpać remis 1:1. Natomiast od takich ekwilibrystycznych wygibasów, by rozegrać spokojnie mecz, gorsze są długofalowe efekty. Wśród nich na czele znajduje się załamanie rynku transferowego.

Według France 24, liczba transakcji wychodzących z brazylijskich klubów spadła o 62%.

Ze 194 opędzlowanych piłkarzy rok wcześniej, zostało ledwie 74 transakcje w epoce post-pandemicznej. Na klubach żyjących z eksportu to musiało zrobić kolosalne wrażenie, zwłaszcza, że i kwoty transakcji mimo wszystko spadły. W tym samym opracowaniu brazylijscy dziennikarze szacują, że około 25% budżetów kluby wypracowują na rynku transferowym. Jest zupełnie jasne, że w chwili gdy przez cztery miesiące nie zarabiają na dniu meczowym, ten procent rośnie. A pamiętajmy – rzecz dzieje się w państwie, w którym szaleje nadal pandemia, a i kryzys ekonomiczny się pogłębia.

Co ciekawe – to ma bezpośrednie przełożenie na całą Amerykę Południową. Brazylijskie kluby nie sprzedają, a więc i nie kupują. Import zawodników z Peru, Kolumbii czy Urugwaju został zatrzymany. Żywe potwierdzenie tez Juliana Tuwima z popularnego wierszyku…

DRUGI KONIEC ŚWIATA

O ile futbol ligowy w Ameryce Południowej udało się poskładać, o tyle z reprezentacjami wyzwanie było większe. Przede wszystkim z uwagi na odległości oraz specyfikę futbolowego świata. Weźmy taką reprezentację Anglii. Na mecz z Belgami Synowie Albionu wyszli z jednym zawodnikiem z ligi hiszpańskiej oraz dziesięcioma przedstawicielami ligi angielskiej. Wszyscy na miejscu. Wszyscy spotykający się co tydzień w ramach rozgrywek Premier League. Brazylia w wygranym 5:0 meczu z Boliwią miała w wyjściowym składzie przedstawicieli ligi angielskiej, francuskiej, hiszpańskiej, portugalskiej, brazylijskiej i włoskiej. A rzecz oczywiście działa się w Brazylii.

Trywialne problemy: loty, różne reguły kwarantanny w różnych państwach, stosunek klubów do tak dalekich wycieczek, w dodatku do państwa, gdzie codziennie przybywa po 25-30 tysięcy zakażonych. Reaktywacja południowo-amerykańskiego futbolu to było prawdziwe wyzwanie. Reaktywacja jednak musiała nastąpić, nawet jeśli kluby z UEFA niespecjalnie tęskniły za wysyłaniem zawodników do strefy CONMEBOL. To wszystko dlatego, że do rozegrania jest mordercze osiemnaście kolejek eliminacji mundialowych. W „normalnych okolicznościach”, te dwumecze dziesięciu drużyn to jedna z fajniejszych rywalizacji do śledzenia, nawet jeśli Brazylia i Argentyna regularnie obijając resztę stawki. Ale w momencie, gdy terminarze są napięte jak relacje Michała Probierza z Mateuszem Wdowiakiem…

Dziś w nocy Boliwia przyjmuje u siebie Argentynę, Peru mierzy się z Brazylią, Chile gra z Kolumbią, Ekwador z Urugwajem. Neymar, Messi, Suarez – właściwie w każdym zespole jakaś gwiazda światowego formatu. To druga kolejka maratonu, który skończy się dopiero w marcu 2022, na kilka miesięcy przed katarskim mundialem. O ile oczywiście wszystko pójdzie zgodnie z planem. Już teraz wiadomo, że niektóre zespoły zagrają w osłabieniu – by wspomnieć choćby Davida Ospinę, któremu kadra przeszła koło nosa z uwagi na kwarantannę.

Swoją drogą – Ospina został uziemiony razem z resztą Napoli we Włoszech, gdzie zaraz powróci do trenowania i grania. Jak będzie wyglądał futbol, jeśli któraś z gwiazd światowego formatu zostanie uziemiona na kilkanaście dni w Brazylii czy Boliwii? Ech, tęsknimy za tym beztroskim czasem, gdy największym zmartwieniem klubów był „wirus FIFA”.

Fot.Newspix

redakcja

Opublikowane 13.10.2020 11:02 przez

redakcja

Weszło
10.04.2021

Deszcz nad Madrytem łzami kibiców Barcelony. Real wygrywa w El Clasico

Są El Clasico, które możemy zakwalifikować jako przeciętne. Niektóre jako dobre. Ten odcinek najważniejszej hiszpańskiej rywalizacji był jednak po prostu kapitalny i nie przeszkodził w tym nawet deszcz, który lał tak mocno, że transmisja przypominała momentami przekazy rodem z końcówki lat 90.  Na tym jednak powiązania z minioną epoką się kończą, bo obie strony zagwarantowały […]
10.04.2021
Ekstraklasa
10.04.2021

Jeśli ktoś został z Ekstraklasą… wcale nie ma czego żałować!

Tak, wiemy, El Clasico, tak, wiemy, Benzema. Ale kto zamiast na ligę hiszpańską postawił dzisiaj na wieczór z Ekstraklasą – wcale nie musi się czuć specjalnie rozczarowany. Przyznajemy, po tym ultra-paździerzu, który zaserwowano nam w meczu Warty ze Stalą Mielec mieliśmy złe przeczucia. Ale ani Śląsk Wrocław z Jackiem Magierą za sterami, ani Lechia Gdańsk […]
10.04.2021
Inne sporty
10.04.2021

Mateusz Gamrot zatriumfował w UFC!

Wielu kibiców i ekspertów uważało, że Mateusz Gamrot zasługiwał na zwycięstwo w swoim pierwszym pojedynku w UFC. Uważał tak nawet gość, z którym… wtedy walczył – Guram Kutateladze. Sędziowie orzekli jednak nieprzychylny – z naszej perspektywy – werdykt. Dzisiaj, podczas gali w Las Vegas, Polak miał okazję odegrać się za ubiegłoroczną porażkę. I faktycznie to […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Warta i Stal biczowały futbol

Najsłabszy mecz tej kolejki Ekstraklasy już mamy, nie musimy czekać na jej zakończenie. Nie wierzymy, że ktoś teraz zagra słabiej niż Warta Poznań i Stal Mielec. Gdyby to spotkanie się nie odbyło i obie drużyny od razy dostały po punkcie, nic byśmy nie stracili, za to sporo zyskali – z cennym czasem na czele. To […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Odejście po sezonie? Optymistyczne to założenie Sobolewskiego

Radosław Sobolewski w trakcie ostatniego tygodnia ogłosił, że niedługo, bo wraz z końcem sezonu, przestanie być trenerem Wisły Płock. Cóż. Wydaje się, że ta deklaracja może być tylko wyprzedzeniem ruchu działaczy – Nafciarze bowiem znów nie wygrali. I okej – nie jest żadnym wstydem porażka z Pogonią w Szczecinie, wszak mowa o wiceliderze Ekstraklasy. Sęk […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Koeman, Barcelona, El Clasico w Madrycie. Wraca 1995 rok…

Gdyby poszukać ostatniej wizyty Ronalda Koemana na terenie Realu z herbem Barcelony na koszulce, musielibyśmy cofnąć się do 1995 roku. Jednego z najgorszych okresów w historii klubu, pełnego rozczarowań. Wtedy bowiem miał miejsce sezon, który „Duma Katalonii” zakończyła dopiero na czwartej pozycji w tabeli La Liga. To był zmierzch Johana Cruyffa w roli szkoleniowca, podobnie […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Deszcz nad Madrytem łzami kibiców Barcelony. Real wygrywa w El Clasico

Są El Clasico, które możemy zakwalifikować jako przeciętne. Niektóre jako dobre. Ten odcinek najważniejszej hiszpańskiej rywalizacji był jednak po prostu kapitalny i nie przeszkodził w tym nawet deszcz, który lał tak mocno, że transmisja przypominała momentami przekazy rodem z końcówki lat 90.  Na tym jednak powiązania z minioną epoką się kończą, bo obie strony zagwarantowały […]
10.04.2021
Ekstraklasa
10.04.2021

Jeśli ktoś został z Ekstraklasą… wcale nie ma czego żałować!

Tak, wiemy, El Clasico, tak, wiemy, Benzema. Ale kto zamiast na ligę hiszpańską postawił dzisiaj na wieczór z Ekstraklasą – wcale nie musi się czuć specjalnie rozczarowany. Przyznajemy, po tym ultra-paździerzu, który zaserwowano nam w meczu Warty ze Stalą Mielec mieliśmy złe przeczucia. Ale ani Śląsk Wrocław z Jackiem Magierą za sterami, ani Lechia Gdańsk […]
10.04.2021
Inne sporty
10.04.2021

Mateusz Gamrot zatriumfował w UFC!

Wielu kibiców i ekspertów uważało, że Mateusz Gamrot zasługiwał na zwycięstwo w swoim pierwszym pojedynku w UFC. Uważał tak nawet gość, z którym… wtedy walczył – Guram Kutateladze. Sędziowie orzekli jednak nieprzychylny – z naszej perspektywy – werdykt. Dzisiaj, podczas gali w Las Vegas, Polak miał okazję odegrać się za ubiegłoroczną porażkę. I faktycznie to […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Warta i Stal biczowały futbol

Najsłabszy mecz tej kolejki Ekstraklasy już mamy, nie musimy czekać na jej zakończenie. Nie wierzymy, że ktoś teraz zagra słabiej niż Warta Poznań i Stal Mielec. Gdyby to spotkanie się nie odbyło i obie drużyny od razy dostały po punkcie, nic byśmy nie stracili, za to sporo zyskali – z cennym czasem na czele. To […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Odejście po sezonie? Optymistyczne to założenie Sobolewskiego

Radosław Sobolewski w trakcie ostatniego tygodnia ogłosił, że niedługo, bo wraz z końcem sezonu, przestanie być trenerem Wisły Płock. Cóż. Wydaje się, że ta deklaracja może być tylko wyprzedzeniem ruchu działaczy – Nafciarze bowiem znów nie wygrali. I okej – nie jest żadnym wstydem porażka z Pogonią w Szczecinie, wszak mowa o wiceliderze Ekstraklasy. Sęk […]
10.04.2021
Ekstraklasa
10.04.2021

Udowodnić swoją klasę. Wyzwania przed Maciejem Skorżą

O tym, że temat powrotu Macieja Skorży do Lecha Poznań istnieje, pisaliśmy już wiele tygodni temu. Teraz wiadomo oficjalnie, że Skorża po sześciu latach ponownie poprowadzi ekipę „Kolejorza”. Jakie stoją przed nim wyzwania? SKORŻA MUSI… POWALCZYĆ O PUCHARY Cóż – na tym polu Skorża wiele zapewne nie zdziała, ale też nie można powiedzieć, by Lech […]
10.04.2021
Liczba komentarzy: 10
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
płonąca lanca w odbycie
płonąca lanca w odbycie
5 miesięcy temu

na kolana chamy! śpiewał lucjan pavarotti

płonąca lanca w odbycie
płonąca lanca w odbycie
5 miesięcy temu

neymar to brudas ale konrado z lechii już nie,
obaj z brazyli to znaczy z ameryki południowej

Jacek
Jacek
5 miesięcy temu

Ten przykład że w Polsce mamy 4-5 tysięcy zakażeń a w Brazylii tylko raz od miesiąca było poniżej 10 tys. jest trochę śmieszny, jeśli pod uwagę weźmie się liczbę ludności obu państw XD

tommy
tommy
5 miesięcy temu
Reply to  Jacek

Myslisz, ze ktos z fawel ma dostep do testow? Tam jest 100 razy wiekszy bajzel niz u nas.

Fjardabyggd
Fjardabyggd
5 miesięcy temu
Reply to  tommy

Myślisz, że wszyscy z objawami w Polsce zgłaszają się do sanepidu? A wiesz, że przesiewy w kopalniach wykazały, że 97% ludzi przechodzi to bezobjawowo? Ja już teraz mogę się zakładać, że te 5500 przypadków/dzień, to jest rekord, który nie zostanie w Polsce pobity do końca epidemii. Dlaczego? Bo wirus też ma swoje ograniczenia w transmisji, a i my mamy ograniczone możliwości testowania.

Yannick_Abalo
Yannick_Abalo
5 miesięcy temu

wy tak na serio z tym przeziebieniem??

Serguson
Serguson
5 miesięcy temu
Reply to  Yannick_Abalo

150 tysięcy osób, geniuszu.

Janko
Janko
5 miesięcy temu
Reply to  Serguson

Ale wszystkie zmarly na Covid? Czy byly zarazone i zmarly? To ogromna roznica. Znasz srednia dlugosc zycia w Brazylii? Porownaj ja ze srednia dlugoscia osob, ktore zmarly. Wyjdzie, ze statustycznie ci ludzie i tak by umarli. W samej Polsce umiera dziennie ponad 1100 osob

Serguson
Serguson
5 miesięcy temu
Reply to  Janko

Jak mam raka i wpadnę pod samochód, to też powiesz, że statystycznie i tak bym umarł? Chyba jeśli po świecie krąży wirus, który przyspiesza umieranie osób chorych na inne rzeczy, to trochę lipa, co? Pomyśl sobie, ile w rodzinie masz osób z jakimiś przewlekłymi chorobami, pewnie spora część z nich taką koronkę odchorowałaby dużo gorzej niż statystyczny trzydziestolatek, który po paru dniach z gorączką wróci do żywych. To oznacza, że trzeba mieć ich gdzieś, czy próbować chronić? W Polsce dzienna liczba zgonów nie wzrosła, bo nawet te 50-70 mieści się w jakiejś statystyce, ale w niektórych krajach Europy zachodniej już było widać wzrosty (w tym w Szwecji, która jest taka dumna z odporności stadnej, którą jak się okazało po pół roku czy roku szlag trafi). Ale co ja Ci będę mówił, dla Ciebie to przeziębienie, dla osób przewlekłych jeszcze jedno zagrożenie, które może im poważnie utrudnić codzienną walkę ze schorzeniami, jakie mają na co dzień.

Aleksandar Wymowkovic - genialny strateg
Aleksandar Wymowkovic - genialny strateg
5 miesięcy temu

Co?! w brazylii sezon ligowy trwa od dawna.

„Ci ostatni zresztą… napisali nawet skargę do Trybunału w Hadze, oskarżając Bolsonaro o zbrodnię przeciw ludzkości. ” – jak niewolnicza mentalnosc trzeba miec by cos takiego zglaszac – ja odwrotnie – uwazam ze przymuszanie do noszenia masek to potencjalna zbrodnia przeciw ludzkosci bo sie odmawia ludziom podstawowego prawa do zycia – mianowicie do Tlenu. To jest zbrodnia przeciw ludzkosci nie niewprowadzanie obostrzen dla niewolnikow.

Ludzie powinni byc odpowiedzialni za siebie. A nad choroba nie da sie zapanowac, jak ma sie rozprzestrzenic to sie rozprzestrzeni i nikt nic z tym nie zrobi i to niczyja wina. Powinno byc jak w anglii – maska jak chcesz, a jak nie to nie. No ale Polska to niewolniczy oboz pracy. Tu nikt nie szanuje wolnej woli czlowieka, panstwo traktuje nas jak bydlo.

Suche Info
10.04.2021

Stokowiec: – Dziś żadna z drużyn nie zasłużyła na porażkę

Mecz Śląska z Lechią należał do takich, po których jedni i drudzy mogli mieć niedosyt. Bo przecież Śląsk mógł zamknąć mecz w pierwszej połowie. No, ale tego nie zrobił, a w drugiej połowie lepsze szanse miała Lechia. Do tego też odniósł się na konferencji pomeczowej Piotr Stokowiec. Trener gdańszczan podkreślał jak dziwny był przebieg tego […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Deszcz nad Madrytem łzami kibiców Barcelony. Real wygrywa w El Clasico

Są El Clasico, które możemy zakwalifikować jako przeciętne. Niektóre jako dobre. Ten odcinek najważniejszej hiszpańskiej rywalizacji był jednak po prostu kapitalny i nie przeszkodził w tym nawet deszcz, który lał tak mocno, że transmisja przypominała momentami przekazy rodem z końcówki lat 90.  Na tym jednak powiązania z minioną epoką się kończą, bo obie strony zagwarantowały […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Skandal w III lidze. Bójka piłkarza z dyrektorem

Dzisiejszy mecz Radunii Stężyca ze Świtem Skolwin miał wielką dla obu klubów stawkę. Radunia, która pewnie zmierza po awans, mogła na wiceliderze się wywrócić, a ten włączyłby się do walki o zwycięstwo w III lidze. Radunia wygrała 3:0, ale to nie był koniec emocji w tym meczu. Trzeba powiedzieć: niestety. Niestety, ponieważ po meczu doszło […]
10.04.2021
Ekstraklasa
10.04.2021

Jeśli ktoś został z Ekstraklasą… wcale nie ma czego żałować!

Tak, wiemy, El Clasico, tak, wiemy, Benzema. Ale kto zamiast na ligę hiszpańską postawił dzisiaj na wieczór z Ekstraklasą – wcale nie musi się czuć specjalnie rozczarowany. Przyznajemy, po tym ultra-paździerzu, który zaserwowano nam w meczu Warty ze Stalą Mielec mieliśmy złe przeczucia. Ale ani Śląsk Wrocław z Jackiem Magierą za sterami, ani Lechia Gdańsk […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Kontaktowa bramka Barcelony. Strzelcem Mingueza (video)

Nie układa się dzisiejszy mecz Barcelonie, Real prowadził do przerwy w El Clasico dość gładko 2:0, choć wydawało się, że nie musiał wrzucać najwyższego biegu. Po przerwie jednak Barca zdobyła bramkę kontaktową. Nie była to na pewno tak piękna bramka jak ta Benzemy, ale gol to gol. Óscar Mingueza zdobywa bramkę kontaktową dla FC Barcelony! […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Milik strzela dla Marsylii! Efektowna akcja (video)

Czwarte trafienie w lidze francuskiej Arka Milika, a pierwsze w kwietniu. Polak wyrównał stan gry z Montpellier – Marsylia przegrywała od… 28 sekundy, a Milik strzelił gola do szatni. Milik ładnie zabrał się z piłką, to nie było dobicie do pustaka, jest klasa:     Pan Arkadiusz Milik. pic.twitter.com/yUGR9LSUPi — Dominik Klekowski (@DoKlekowski) April 10, […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Co za bramka w El Clasico! Benzema piętą (video)

Ależ wspaniale zaczęło się El Clasico. Szybko strzelony gol to zawsze tym większa szansa, żeby pojawiły się emocje, żeby mecz jeszcze bardziej się otworzył. Ale jeszcze jest kwestia JAK padł ten gol. Cała akcja dynamiczna, ale wykończenie Benzemy – kapitalne. Totalny luz, pięta, prosto do siatki. Karim Benzema rozpoczyna strzelanie w El Clásico! ⚽Francuz KA-PI-TAL-NIE […]
10.04.2021
Inne sporty
10.04.2021

Mateusz Gamrot zatriumfował w UFC!

Wielu kibiców i ekspertów uważało, że Mateusz Gamrot zasługiwał na zwycięstwo w swoim pierwszym pojedynku w UFC. Uważał tak nawet gość, z którym… wtedy walczył – Guram Kutateladze. Sędziowie orzekli jednak nieprzychylny – z naszej perspektywy – werdykt. Dzisiaj, podczas gali w Las Vegas, Polak miał okazję odegrać się za ubiegłoroczną porażkę. I faktycznie to […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Milan wygrywa, Zlatan z czerwoną kartką

Ze Zlatanem trudno się nudzić. Dzisiaj pomógł Milanowi pokonać Parmę, ale też wyleciał z boiska. Powód? Miał obrazić arbitra. Czerwona kartka Zlatanowi przytrafiła się po godzinie gry, gdy Milan prowadził 2:0. Nie wiadomo jeszcze co dokładnie powiedział arbitrowi Maresce, ale ten arbiter słynie z tego, że się nie patyczkuje. Ostatnio potrafił bez ceregieli wlepić Conte […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Makowski opuszcza „Klub Zero”. Gol w 65 meczu Ekstraklasy

Klub Zero, czyli piłkarze, którzy grają w Ekstraklasie, grają, potem jeszcze trochę grają, a bramek z tego nie ma. Dzisiaj z tego szacownego grona wypisał się Tomasz Makowski. Makowski może jest defensywnym pomocnikiem, no ale jednak – środek pola, można być dalej od bramki. A jednak zdążył się dorobić rangi zawodnika bez właściwości ofensywnych. Przed […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Warta i Stal biczowały futbol

Najsłabszy mecz tej kolejki Ekstraklasy już mamy, nie musimy czekać na jej zakończenie. Nie wierzymy, że ktoś teraz zagra słabiej niż Warta Poznań i Stal Mielec. Gdyby to spotkanie się nie odbyło i obie drużyny od razy dostały po punkcie, nic byśmy nie stracili, za to sporo zyskali – z cennym czasem na czele. To […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Salinas: – Kto wygra El Clasico, zostanie mistrzem Hiszpanii

Ilu ekspertów, tyle głosów. Przed dzisiejszym El Clasico wrze w mediach, oczywiście szczególnie hiszpańskich, ale nie tylko. Ciekawą wypowiedź dał Julio Salinas, gwiazda Barcy czasów Dream Teamu Johana Cruyffa. Salinas w „El Mundo Deportivo” zwrócił uwagę, że to szalony sezon dla obu ekip, jedni i drudzy mieli sporo wybojów. Niemniej już się z tego mniej […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Składy przed El Clasico

KARTY ODKRYTE! Zidane i Koeman podali już składy na dzisiejszy hiszpański szlagier, czyli oczywiście El Clasico. Zestawienia prezentują się tak i trzeba przyznać, że nie ma w nich większych niespodzianek: REAL: Courtois – Vazquez, Nacho, Militao, Mendy – Kroos, Casemiro, Modrić, Valverde, Vinicius – Benzema. BARCELONA: Ter Stegen – Mingueza, Araujo, Lenglet, Dest, Alba – […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Helik zagra o Premier League?! Baraże coraz bliżej

Michał Helik nie miał może za dobrego wejścia do reprezentacji Polski, był jednym z przegranych pierwszego zgrupowania Paulo Sousy. Ale w Championship pozostaje konsekwentny, a jego Barnsley jest rewelacją sezonu. Dzisiaj Barnsley z Helikiem w składzie wygrało 2:0 z Middlesbrough. Zespół, który miał walczyć o utrzymanie, na pięć kolejek przed końcem sezonu zajmuje miejsce premiowane […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Runjaic: – Napastnikiem numer jeden jest cała drużyna

Pogoń Szczecin dość spokojnie ograła dzisiaj Wisłę Płock, będąc zdecydowanie lepszym zespołem. Gola strzelił Benedyczak, a więc nie dziwi, że na konferencji pomeczowej Kosta Runjaic usłyszał pytanie o hierarchię napastników. Nie da się ukryć, temat snajperów w Pogoni pozostaje problematyczny od jakiegoś już czasu. Rozwiązaniem mieli być zarówno Manias w zeszłym sezonie, jak i Zahović […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Koeman: – Real spotyka za dużo krytyki

Kurtuazja kurtuazją, jest normą ze strony trenerów przed każdym meczem. Ale Ronald Koeman brzmiał przekonująco, gdy mówił, że Real Madryt jest lepszy niż się mówi, a krytyka tego zespołu jest przesadzona. Real jest na trzecim miejscu z 63 punktami, dwa za Barceloną, a trzy za liderem, Atletico. Te różnice więc faktycznie nie są duże – […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Sandecja nie przestaje zadziwiać. Kolejne zwycięstwo

Niebywała jest forma Sandecji w ostatnich tygodniach. Jeżdżą po Polsce i po prostu wygrywają. Metamorfoza o 180 stopni,  bo ten zespół na początku sezonu był synonimem dostarczyciela punktów. Dziś Sandecja ograła Zagłębie Sosnowiec. Sandecja, która do 13 kolejki nie wygrała ani jednego meczu, od tamtej pory wygrywa jak leci. Przez kolejne jedenaście kolejek trzech punktów […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Liverpool wreszcie wygrywa na Anfield. Przerwana passa (video)

 Ten sezon dla Liverpoolu już jest do zapomnienia, ale przynajmniej wstydu od teraz będzie trochę mniej. Liverpool wreszcie wygrał u siebie mecz. Anfield, legendarny obiekt, był wyjątkowo kurtuazyjny – The Reds dziś przeciwko Aston Villi wygrali dopiero swój pierwszy domowy mecz w 2021 roku. Przypomnijmy jak to się w tym roku na Anfield układało: – […]
10.04.2021