post

Opublikowane 08.10.2020 08:01 przez

Przemysław Michalak

Wielu ludzi w imię ochrony przed koronawirusem znosi znacznie więcej trudności niż do tej pory. Mimo że mnóstwo tych procedur realnie utrudnia funkcjonowanie, w praktyce jakakolwiek ich skuteczność pozostaje w sferze teorii. Wszyscy wiedzą, że tak to wygląda, ale dla świętego spokoju milczą i starają się dostosować, albo stworzyć kolejne pozory: że się stosują. Dotyczy to również środowiska piłkarskiego i mediów sportowych. Ich pracownicy działający bezpośrednio przy meczach są coraz bardziej zirytowani obecną sytuacją, dotychczas jednak raczej nikt o tym głośno nie mówił.

 – Ktoś musi tę dyskusję rozpocząć. Sami zawodnicy powtarzają, że to jedna wielka fikcja i stwarzanie pozorów. Obojętnie, czy chodzi o piłkę, czy inną dyscyplinę w naszym kraju, absurd goni absurd – stwierdza Michał Chwieduk, znany śląski fotoreporter.

No właśnie, jeśli ktoś wcześniej wyrażał swoje niezadowolenie lub wskazywał, że w praktyce wszystko zostaje jedynie na papierze, to raczej zawodnicy i trenerzy.

Już w maju, jeszcze przed restartem ubiegłego sezonu, nie wytrzymał kapitan Arki Gdynia, Adam Marciniak.

Wówczas zirytował się na kolegów-ligowców, którzy wyrażali obawę, czy mają stuprocentową gwarancję, że się nie zakażą, a na co dzień nie chodzili nawet do sklepu. – Nie róbmy z siebie świętych krów! Jak słyszę wypowiedzi niektórych zawodników, że ktoś z rodziny im zakupy robi, to ja się nie dziwię, że mają nas potem jako grupę zawodową za niedorozwiniętych. Aż żenująco to czytać i słuchać. Oszczędzę ich i nie będę wymieniał nazwisk. Spotkałem się z tym, że 25-letni facet siedzi spanikowany w domu, a zakupy robi mu ojciec, który jest w grupie ryzyka. Aż mi wstyd za niego – mówił Marciniak Sportowym Faktom.

Tak to potem tłumaczył na antenie Kanału Sportowego w Magazynie Liga PL. – Może poza Legią czy Lechem, tak jest wszędzie, że nikt za nas zakupów nie zrobi. Moja żona pracuje, nikt jej nie przetrzyma w domu, bo pracodawca o nic się nie pyta. Cała ta izolacja była delikatną fikcją – przyznawał.

Ostatnio w Weszłopolskich w podobnym tonie wypowiadał się Damian Zbozień z Wisły Płock. – Przepisy sanitarne? Dla mnie fikcja. Pokazówka. Nie jesteśmy w stanie tak idealnie o to zadbać. Dla mnie sytuacja z Błaszczykowskim była absurdalna, śmieszna. Robi sobie zdjęcie z kibicem i nie może wracać z drużyną. A przecież w tygodniu spotyka się albo samemu, albo poprzez rodzinę, setki ludzi, w kolejkach czy gdziekolwiek. Nie jesteśmy w stanie wyizolować wszystkich. Musimy się pilnować, dbać, do tego nawołuję. Ale nie jesteśmy w stanie w stu procentach zapobiec – komentował obrońca „Nafciarzy”.

Trenerów coraz bardziej męczą konferencje prasowe bez dziennikarzy, na których mówią do ściany i odpowiadają tylko na wcześniej otrzymane pytania. – Róbmy normalne konferencje. Wszyscy po knajpach siedzą, a my mamy online’ową farsę. Nawet się nie mogę z nikim pokłócić – gorzko śmiał się Michał Probierz po sierpniowym meczu Cracovii z Podbeskidziem. Incydentalnie dochodziło potem do normalnych konferencji, ale ogólnie ciągle odbywają się one w nowy sposób.

BEZ TESTÓW? TRYBUNY

Dla Michała Chwieduka głównym problemem jest dziś to, że musi robić zdjęcia z wysokości trybun, co w niektórych przypadkach znacznie utrudnia mu wykonanie odpowiedniej jakości materiałów.

 – Na meczach Ekstraklasy, I i II ligi są dwie możliwości pracy fotoreporterskiej. Pierwsza – fotografowanie z trybun. Warunki czasami są tu dobre, czasami złe, zależy od stadionu. Druga, która pojawiła się przed tym sezonem – fotografowanie z płyty boiska, ale pod warunkiem wykonania testów, oczywiście na własny koszt. Pierwsze badanie należało wykonać w połowie sierpnia, kolejne w trakcie rundy jesiennej. Do tego trzeba mieć założoną jakąś specjalną maskę bez zaworu. Ja się na te badania nie zgodziłem i z tego, co widzę, nie jestem sam. Na boisku może być bodajże dwunastu fotoreporterów, a przeważnie podczas meczów Ekstraklasy widzę maksymalnie pięciu. Dla mnie to nielogiczne, że wynik badania  pozwala mi fotografować z płyty boiska, gdzie de facto nie mam żadnego kontaktu z zawodnikiem, a on sam jest oddalony ode mnie o więcej niż dwa metry. Gdzie tu sens? – pyta.

I dodaje, wskazując, o co chodzi z pozorowaniem działań: – Na drugoligowym GKS-ie Katowice muszę mieć badania, żeby pracować z boiska, na trzecioligowym Ruchu Chorzów już nie. Gdzie tu logika? Od kolegów, którzy zrobili te badania słyszę, że teraz codziennie muszą raportować poprzez tę specjalną aplikację o swoim stanie zdrowia. Czyli fotoreporterzy są do tego zobowiązani, a ostatnio przekonaliśmy się, że niektóre kluby Ekstraklasy nie wysyłały raportów zdrowotnych…

ZA GRANICĄ ŁATWIEJ

Jego zdaniem w Polsce mamy w tym temacie typową nadgorliwość. – Na meczach pod egidą UEFA, czyli reprezentacyjnych i europejskich pucharów, nie są wymagane żadne badania. Gdy na przykład Piast grał u siebie z TSV Hartberg w eliminacjach Ligi Europy, trzeba było jedynie mieć zakryte usta i nos – czymkolwiek, nawet niekoniecznie maseczką. Pytam więc: o co tu chodzi? Dlaczego podczas meczów UEFA można normalnie pracować bez dziwnych wymagań, a w rozgrywkach krajowych już nie? Rozmyślałem nad tym i wciąż nie potrafię znaleźć logicznej odpowiedzi. Dlaczego nie może być u nas tak jak w rozgrywkach UEFA, że masz przypisane swoje miejsce i tyle, żadnych ceregieli?

Chwieduk ma także porównanie z innych krajów.

Za granicą było normalnie. W Czechach mogłem nawet fotografować z boku, to samo na Słowacji podczas sierpniowego meczu Żyliny z Nitrą. Była także pomeczowa strefa wywiadów. Niektórzy dziennikarze mieli maski, inni nie, pełna dowolność. O dziwo, nie słychać, żeby piłkarze z ligi słowackiej masowo wypadali z gry przez koronawirusa. Nawet obecnie, kiedy na Słowacji został ogłoszony stan wyjątkowy, działają strefy mixed zone. Liga jakoś gra bez przeszkód – zauważa.

Przykłady, gdy środki bezpieczeństwa stosowano w rozsądny sposób, znajdziemy również na polskiej ziemi w innych dyscyplinach.

Byłem na lekkoatletycznych memoriałach Kusocińskiego i Skolimowskiej. Polski Związek Lekkiej Atletyki nie wymagał żadnych badań, można było fotografować i na płycie, i poza płytą. Też była strefa mixed zone. Na Kusocińskim zawodników od dziennikarzy oddzielała szyba pleksiglasowa, na Skolimowskiej wszystko odbywało się bez szyby, po prostu zachowywano dystans. Można? Można.

Są także przykłady, jak nie należy postępować. – Na hokeju generalnie jest zdroworozsądkowo, można normalnie fotografować zza bandy. Cracovia jednak wprowadziła zakaz fotografowania w taki sposób. Absurd. Jakie stwarzam zagrożenie dla hokeistów, gdy pstrykam sobie będąc za szybą? Na lodowisku Cracovii w łatwy sposób można wytyczyć strefy, nie byłby to problem. Podobny system pracy fotoreporterów zorganizował GKS Katowice. Przy nowych bandach na lodowisku Satelita wytyczona została strefa zero, w której przebywali pracownicy służb ochrony. Po meczu widziałem, że w tej strefie przebywała ekipa TVP Katowice, która przeprowadzała wywiady z hokeistami. O co tutaj chodzi? O dyskryminację? Tak to wygląda – mówi Chwieduk.

WIRUS W REZERWACH MNIEJ GROŹNY

Znam przypadki dziennikarzy, którzy ze względu na te dziwne obostrzenia przestali chodzić na mecze, bo nie mogą w spokoju pracować. Podczas meczów piłkarskich zamknięte są biura prasowe, nie ma gdzie usiąść, żeby coś napisać i napić się symbolicznej herbaty. Zapytam przekornie: dlaczego w takim razie działają strefy VIP? Tam wirus ma wolne? – pyta retorycznie.

Jednym z dziennikarzy, o których wspominał Chwieduk jest Jaromir Kruk, który współpracuje z wieloma ogólnopolskimi tytułami. – Przestałem chodzić na mecze ligowe, straciłem zapał, choć moja praca na pewno na tym cierpi. Jestem dziennikarzem działającym przede wszystkim w terenie, bazującym na tym, że z kimś porozmawiam, zrobię rozmowę na wyłączność, wykorzystam znajomości. W tym sensie jestem wręcz dyskryminowany. Teraz przyjechałem do Gdańska na zgrupowanie reprezentacji i oczywiście też dostępu do piłkarzy nie ma. Z wieloma zawodnikami się znam, ale nie chcę też robić im problemów, że siedzieli z kimś przy stoliku, a nie powinni. Co nie zmienia faktu, że wkurza mnie, gdy z nikim nie mogę pogadać po meczu, a jednocześnie politycy bawią się na koncertach czy wcześniej na wiecach – mówi Kruk.

Zauważa on paradoks związany z tym, że inne obostrzenia obowiązują w trzech najwyższych ligach, a inne poniżej II ligi.

Piłkarze chodzą sobie po galeriach i różnych lokalach, za to na stadionie nie można się do nich zbliżyć. Przykład z Kielc: sporo zawodników Korony krąży między pierwszym a drugim zespołem. Z tymi samymi zawodnikami nie mogę porozmawiać po meczach I ligi, ale już bez problemu mogę po meczach trzecioligowych rezerw. Nieraz mierzą się one z drużynami, w których był koronawirus. Czym się różni pierwszoligowiec od trzecioligowca? Jeśli jest ryzyko, to ponosi je tak samo – przekonuje.

Michał Chwieduk: – Zakończmy tę fikcję. Zawodnik na stadionie w założeniu jest chroniony na wszelkie sposoby, nie możesz się do niego zbliżyć, ale wyjdziecie ze stadionu i możecie pogadać przy stoliku. I co, wirus już nie działa? Na Śląsku wystarczy przejść się po pierwszym lepszym centrum handlowym, żeby spotkać niejednego piłkarza, czasami nawet bez maseczki. A jeszcze pod koniec ubiegłego sezonu na Mariackiej w Katowicach widziałem zataczających się zawodników. Jedna wielka pokazówka, która tylko utrudnia życie. Jeśli już koniecznie trzeba, to nośmy te maseczki, zachowujmy dystans, niech będzie szyba z pleksiglasu, ale róbmy wszystko to, co wcześniej.

KORONAWIRUS PRETEKSTEM

Jaromir Kruk: – Można znaleźć inne rozwiązania, tylko trzeba chcieć. Nie mówię, aby lekceważyć kwestie bezpieczeństwa. Odnoszę jednak wrażenie, że niektóre kluby wykorzystały koronawirusa, żeby jeszcze bardziej odciąć dziennikarzy od zawodników i jeszcze bardziej cenzurować medialne treści. Jeżeli uznajemy, że jest zagrożenie, to okej, ale traktujmy wszystkich podobnie. Można to rozwiązać na wiele sposobów, choćby nawet miały to być ograniczone czasowo rozmowy na słuchawkę na stadionie po uprzednim zapisaniu się. Wyczekuję chwili, kiedy wrócimy do normalności. Jesienią na to nie liczę, ale wiosną już tak.

Michał Chwieduk również uważa, że niektórzy wykorzystali koronawirusa dla odgrodzenia mediów od siebie. – Obecna sytuacja jest na rękę wielu rzecznikom czy oficerom prasowym klubów, bo zwyczajnie mają mniej roboty. Podczas konferencji pytania dostają na sms, a regulamin mówi, że nie muszą zadawać wszystkich. Czyli te trudniejsze mogą od razu odrzucić. Jest święty spokój, więc chcą to ciągnąć jak najdłużej. Dochodzi do tego, że na GKS-ie Katowice nie rozdają już nawet kartek ze składami, bo COVID.

Wszystko to może doprowadzić do pogłębienia kryzysu w branży.

Moim zdaniem takie postępowanie zaczyna zabijać dziennikarstwo. Wiem, że z punktu widzenia całego kraju mowa o problemie marginalnym, dotyczy kilkuset osób. Uważam jednak, że media zostały sklasyfikowane jako gorszy sort. Ciekaw jestem, jak będą po tym wszystkim funkcjonować, bo już wcześniej znajdowały się w złej kondycji. Zresztą, mogę mówić na swoim przykładzie. Pomału się przebranżawiam już nawet nie tyle na rzeczy niezwiązane z piłką, co w ogóle niezwiązane ze sportem. Żeby przeżyć, po prostu. Większość fotoreporterów pracuje na jednoosobowej działalności. To stałe, określone koszty: ZUS-y, podatki, paliwo, sprzęt, amortyzacja i tak dalej – podsumowuje Chwieduk.

Jaromir Kruk: – Zdaję sobie sprawę, że dla wielu kibiców to rzeczy bez większego znaczenia. Mecze się odbywają, można przyjść na stadion, telewizja ma transmisje i płaci klubom jak wcześniej. Chodzi też jednak o zobrazowanie na tym przykładzie, jak nielogiczne są niektóre obostrzenia, które z pewnością w różny sposób dotyczą wielu innych branż. Są pozorami, ale skutecznie utrudniają życie. To jak na wojnie: robi się natarcie pozorowane, żeby odwrócić uwagę od czegoś innego.

Jego zdaniem, co by się nie działo, meczów nam nie zabraknie. – Piłka musi trwać i będzie trwać, bo jest rozrywką i odwróceniem uwagi od innych problemów – kończy Kruk.

Fot. Michał Chwieduk/Newspix

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
Ekstraklasa
18.10.2021

Szok, Radomiak znów pierwszy stracił gola i zremisował

Nieraz narzekamy, że w Ekstraklasie wielu zespołom brakuje powtarzalności, ale Radomiak się z tego wyłamuje. Radomski beniaminek ma powtarzalność i to zarówno w złym aspekcie, jak i dobrym. Dziś przekonała się o tym Jagiellonia.  Jagiellonia – Radomiak: beniaminek podtrzymuje tradycję Zły aspekt polega na tym, że drużyna Dariusza Banasika tradycyjnie musiała stracić gola w pierwszej […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

WESZŁOPOLSCY LIVE od 22:30!

Jakub Białek, Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski, Szymon Janczyk i Samuel Szczygielski omawiają najważniejsze wydarzenia ostatnich dni na boiskach Ekstraklasy i 1. ligi. Zapraszamy na kolejny odcinek, który startuje o 22:30!
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

Zagłębie ośmieszone i Stal Mielec w górnej ósemce

To już nie są żarty: Stal Mielec w trzech ostatnich spotkaniach zdobyła siedem punktów, a i tak ma prawo czuć niedosyt. Stal Mielec w ostatnich dwóch meczach strzeliła siedem bramek, a spokojnie mogła więcej. Stal Mielec licząc od 13 sierpnia – czyli pomijając trzy pierwsze kolejki – jest piątą drużyną ligi. Stal Mielec ma tyle […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

„Trochę im współczuję”. Jak szkoli się na Ukrainie?

Akademia im. Walerija Łobanowskiego w Konczej Zaspie. To tutaj rosną największe piłkarskie talenty na Ukrainie. Dziś ukraińska piłka przeżywa jeden ze swoich najlepszych okresów w historii. W akademii Dynama Kijów szlifują się diamenty i diamenciki, perły i perełki, a za naszą wschodnią granicą wierzą, że hossa będzie trwała. Chociaż: czy aby na pewno? Swoją renomę […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

Ile waży lider na tym etapie sezonu?

Po wczorajszym meczu panuje uzasadniona euforia w Poznaniu. Lech nie tylko wygrał ważny dla siebie mecz, nie tylko z arcyrywalem ze stolicy. Lech, by tak rzec, wygrał dla siebie mecz przeklęty. Jeśli Kolejorz ma odpruwać łatkę klubu, który lokował się gdzieś na styku minimalizmu i zwykłego pecha, to właśnie takimi meczami. Oczywiście powiedzenie dziś, że […]
18.10.2021
Na zapleczu
18.10.2021

Jakim trenerem jest Dariusz Dudek?

Kiedy pandemia przerwała rozgrywki w Polsce, Dariusz Dudek stracił pracę w Zagłębiu Sosnowiec. Nie były to wymarzone okoliczności: przez następne tygodnie w mediach jedna strona twierdziła, że powodem tego był brak zrozumienia wobec konieczności obniżenia wynagrodzenia, a druga broniła się, że pieniądze nie były żadnym problemem. Niemniej – było to rozstanie nieprzyjemne, a biorąc pod […]
18.10.2021
Ekstraklasa
18.10.2021

Szok, Radomiak znów pierwszy stracił gola i zremisował

Nieraz narzekamy, że w Ekstraklasie wielu zespołom brakuje powtarzalności, ale Radomiak się z tego wyłamuje. Radomski beniaminek ma powtarzalność i to zarówno w złym aspekcie, jak i dobrym. Dziś przekonała się o tym Jagiellonia.  Jagiellonia – Radomiak: beniaminek podtrzymuje tradycję Zły aspekt polega na tym, że drużyna Dariusza Banasika tradycyjnie musiała stracić gola w pierwszej […]
18.10.2021
Ekstraklasa
18.10.2021

Zagłębie Lubin – mało kto w formie, a punktów dużo. Trzeba docenić

Zagłębie Lubin to ciekawy przypadek na początku tego sezonu Ekstraklasy. Jego gra w większości meczów nie porywa, wielu liderów zespołu znajduje się pod formą, do pewnego momentu brakowało skutecznego napastnika. A mimo to „Miedziowi” wygrali pięć razy i są dość wysoko w tabeli. Jeśli dziś sięgną po pełną pulę w Mielcu, wskoczą na piąte miejsce […]
18.10.2021
Ekstraklasa
17.10.2021

Liga na szczycie będzie ciekawsza, ale już chyba bez Legii

Tym meczem Legia Warszawa miała udowodnić, że nic jej jeszcze w Ekstraklasie nie uciekło, że w niej również potrafi wykrzesać z siebie coś ekstra. Podejmując Lecha Poznań nie była obciążona zmęczeniem po bojach w Lidze Europy, mogła się w pełni skoncentrować wyłącznie na krajowym podwórku. I co? I nic, mistrz Polski doznał szóstej porażki w […]
17.10.2021
Ekstraklasa
16.10.2021

Wisła Kraków zwycięska w Zabrzu. Poldi, gdzie jest ta forma?

Wspaniały comeback z Wisłą Płock rozbudził apetyty co do postawy Górnika Zabrze, zwłaszcza że mierzył się z Wisłą Kraków, która miała na koncie trzy porażki z rzędu i to do zera. Co wyszło w praktyce? Gospodarze po beznadziejnej drugiej połowie zasłużenie przegrali, a „Biała Gwiazda” przełamała się bez kilku dotychczas kluczowych zawodników.  Górnik Zabrze – […]
16.10.2021
Ekstraklasa
16.10.2021

Nie ma transferu? Okej, będę grał jeszcze lepiej

Wydaje się, że Lukas Podolski powoli będzie rósł w Górniku Zabrze i przynajmniej zbliżał się do oczekiwanego przez wszystkich poziomu. Symptomem tego był ostatni występ z Wisłą Płock. Nim się to jednak stało, „Poldi” musiał zmagać się z kontuzją i koronawirusem, przez co długo nie dawał drużynie spodziewanej jakości. W tym czasie drużynę, chwilami w […]
16.10.2021
Weszło
14.10.2021

„Byłem sam w domu i zacząłem płakać. To był jeden wielki ryk”

Jacek Kiełb z przytupem rozpoczął ten sezon I ligi, podobnie jak cała Korona Kielce. W 6. kolejce 33-letni kapitan złocisto-krwistych doznał jednak najpoważniejszej kontuzji w całej dotychczasowej karierze. Na boisku zobaczymy go dopiero w przyszłym roku. „Ryba” ze szczegółami opowiada o walce o powrót i licznych emocjach, który nim targały. Jakiej rady nie posłuchał? Kiedy […]
14.10.2021
Liczba komentarzy: 12
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
stek z wojtusia
stek z wojtusia
1 rok temu

nie ma żadnego koronotyfusa a jeżeli już to jest grypa zwykła
to zwykła nagonnka, szum, medialny i panika wykreowana
przez tych którym zależy na blokowaniu wszystkich i wszystkiego
(grubasy co nie lubią się ruszać)

stek z wojtusia to idiota
stek z wojtusia to idiota
1 rok temu

To nie ma czy jest, debilu?

kazik staszewski
kazik staszewski
1 rok temu

ludźmi wystraszonymi łatwiej władać, kontrolować
stąd i kowid , szkodać gadać

Andrzej
Andrzej
1 rok temu

Całe szczęście, że istnieją tacy tytani intelektu jak ty

Tommi eN
Tommi eN
1 rok temu

Wstęp do tego „artykułu” wyklucza pana Michalaka z grona ludzi, których można zaszczycić polemiką. Dno dna.

Cobra Kai
Cobra Kai
1 rok temu
Reply to  Tommi eN

A co źle napisał? W Polsce stwarzane są pozory. Do szpitala nie wejdziesz do chorego członka rodziny, ale już personel szpitala, który może tłoczyć się w kolejkach, w sklepach, w knajpach, odbierać dzieci ze szkoły już tak. Dochodzi do takich absurdów, że szpitale boją się przyjmować pacjentów i w karetkach umierają młodzi ludzie, kobiety w ciąży, bo nie udzielono im odpowiedniej pomocy. W Łańcucie 27-letnia kobieta z koronawirusem, która urodziła dziecko została po porodzie pozostawiona sama sobie – nikt jej następnego dnia nie pomógł i wdała się sepsa i zmarła. Rodzące kobiety nie mogą być w towarzystwie męża – w razie jakiegoś błędu personel umywa ręce. Zabiera się niemowlęta od matek na wiele dni a nawet tygodni. To jest normalne?Nie. W tej chwili nie koronawirus jest zagrożeniem, ale strach i jakieś pseudoprocedury, które mają przed nim chronić. 5% umiera z powodu koronawirusa, ale 100% z powodu nieudzielenia niezbędnej pomocy medycznej…

Konik "Artur" Konislawowski
Konik "Artur" Konislawowski
1 rok temu

Bo wirus nie atakuje w trzeciej lidze? Hahaha

Amber Mozart
Amber Mozart
1 rok temu

Przyczyna jest inna: w Polsce jak ludziom wprost nie dasz zakazu/nakazu to wszyscy to zleją. Jak przed wakacjami minister oglosił, że maseczki powinny być ale nie ma przymusu, to nosił jeden na 1000. Wystarczyło przejść się po takim sopocie – stłoczeni jeden na drugim ale chuj tam, on maski nie założy, co tam że koleś obok wręcz mógłby mu do gęby napluć bo takie tlumy na chodnikach. Nie przez przypadek pomorskie ma teraz największy przyrost

Yannick_Abalo
Yannick_Abalo
1 rok temu
Reply to  Amber Mozart

maseczki są niekonstytucyjne ćwoku, siedź w domu w maseczce i dalej mysl ze maseczka za 2złote ochroni cie przed mikroskopijnym wirusem ;)))))

Yannick_Abalo
Yannick_Abalo
1 rok temu

do wszystkich covidozjebów: koronawirusy krążyły od wielu lat nic o tym nie wiedzielismy, tylko media nagłośniły to teraz, siedzcie barany w domach i maseczkach które chuja chronią

KoronavirusTerrorpislam
KoronavirusTerrorpislam
1 rok temu

Ulala ukłuło chyba jakiegoś pisarczyka z weszło głęboko,l.Jeszcze niedawno walili w tarbany covid,covid,covid,covid!!!!Jest,zabija,pali,demoluje,gwałci buahaa.
Ps
Podsumowanie statystyk infekcji grypowych w sezonie 2018/2019
29.07.2019

Według najnowszych statystyk w tym sezonie z powodu grypy i jej powikłań zmarło w Polsce 150 osób – to najwięcej zgonów od 5 lat. Jednocześnie spadła liczba zachorowań na grypę. Wyższa śmiertelność wynika przede wszystkim z faktu, że za większość przypadków zachorowań odpowiada wirus A/H1N1, który niesie za sobą ryzyko bardzo groźnych powikłań. Tylko w lipcu (do 22.07) odnotowano 105 951 zachorowań, a hospitalizacji wymagało 296 osób.

Według danych NIZP-PZH w sezonie jesienno-zimowym (1.09.2018-22.07.2019) na grypę i choroby grypopodobne zachorowało aż 4 491 879 osób, co oznacza 15% mniej zachorowań niż w analogicznym sezonie roku poprzedniego. O ciężkim przebiegu grypy w tym sezonie świadczy fakt, iż mimo zmniejszonej o 6% liczbie hospitalizacji (17 118) w porównaniu do ubiegłego sezonu, odnotowano wyższą liczbę zgonów z powodu grypy i jej powikłań – 150, to ponad 100 osób więcej niż w sezonie 2017/2018.

W przeciwieństwie do poprzedniego sezonu, w którym dominował wirus B, obecnie za 77,5% przypadków zachorowań odpowiada wirus A/H1N1, za 4,3% wirus A/H3N2 (17,1% wirus A nieoznaczony), a tylko za 1,1% wirus B. Zmienność typów wirusa grypy to jedna z jego najważniejszych cech. Ciężki przebieg choroby wywołany A/H1N1 i związane z tym powikłania doprowadziły do wzrostu śmiertelności z powodu grypy w Polsce.

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

Tak samo bez sensu jak dwie drużyny ligowe wychodzą osobno na boisko bez tradycyjnego przywitania a potem normalna gra

Suche Info
19.10.2021

Lewandowski z ofertą na 140 milionów

Wydawało się, że w kwestii transferu Lewandowskiego panowała podczas ostatniego okienka względna cisza, ale Gianluca di Marzio na evencie promującym jego książkę, podzielił się inną informacją. Polak może nie był o krok od zmiany klubu, natomiast do Bayernu trafiła naprawdę ciekawa oferta. Di Marzio przekazał: – Lewandowski nie odejdzie z Bayernu w najbliższym czasie, bo […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Węgrzyn: – Podolski chyba myślał, że w Ekstraklasie będzie łatwiej

Transfer Lukasa Podolskiego do Górnika Zabrze na razie jest pewnym rozczarowaniem. Jasne, wiedzieliśmy, że mistrz świata ma już swoje lata, ale na pewno liczyliśmy na coś więcej niż do tej pory prezentuje były reprezentant Niemiec. Zdaniem Kazimierza Węgrzyna piłkarz sądził, że wszystko przyjdzie mu w naszej lidze łatwiej. W magazynie „Gol” na antenie TVP Sport […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Reiss: – Legia powinna wykazać się cierpliwością

Coraz więcej osób zastanawia się, czy Czesław Michniewicz dalej powinien być trenerem Legii. Piotr Reiss uważa, że jak najbardziej tak. W rozmowie ze Sport.pl stwierdził:  – Nerwowe ruchy wcale nie skutkują dobrym wynikiem. Uważam, że jeśli zarządzającym Legią wystarczy cierpliwości, to Czesiu Michniewicz wyciągnie zespół w dobrym kierunku. Tą cierpliwością szefowie powinni się wykazać, bo […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Pique: – Złotą Piłkę powinien wygrać Messi albo… Messi

Zdarzają się głosy, a właściwie jest ich sporo, które nie chcą Złotej Piłki dla Messiego, ale Argentyńczyk wciąż ma wielu zwolenników w tym temacie. Jednym z nich jest Gerard Pique, który dobitnie stwierdził, że Leo powinien po raz kolejny sięgnąć po ZP. Jak powiedział: – Jeżeli wybierać ze względu na kryteria plebiscytu, Leo Messi wygra. […]
19.10.2021
Ekstraklasa
18.10.2021

Szok, Radomiak znów pierwszy stracił gola i zremisował

Nieraz narzekamy, że w Ekstraklasie wielu zespołom brakuje powtarzalności, ale Radomiak się z tego wyłamuje. Radomski beniaminek ma powtarzalność i to zarówno w złym aspekcie, jak i dobrym. Dziś przekonała się o tym Jagiellonia.  Jagiellonia – Radomiak: beniaminek podtrzymuje tradycję Zły aspekt polega na tym, że drużyna Dariusza Banasika tradycyjnie musiała stracić gola w pierwszej […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

W środę Benzema ma stanąć przed sądem

W środę Karim Benzema ma stanąć przed francuskim sądem. Chodzi o sprawę szantażowania Matieu Valbueny ujawnieniem jego seks-taśm. Benzema miał być jednym z tych, którzy szantażowali byłego reprezentanta Francji. Pokłosiem tamtej sprawy było m.in. wyrzucenie Benzemy z reprezentacji Francji. O co chodzi? W 2015 roku Valbuena przekazał swój telefon znajomemu, który miał przenieść dane z […]
18.10.2021
Inne sporty
18.10.2021

Zbliżają się WTA oraz ATP Finals. Jak wygląda sytuacja Polaków?

Hubert Hurkacz dołączył dzisiaj do Igi Świątek, stając się drugim Polakiem w ostatnim czasie, który awansował do pierwszej dziesiątki światowego rankingu. W tym samym czasie polska tenisistka… z niej wypadła. Miejsca w tabelach to jednak jedno, a najbardziej istotna – w przypadku tej dwójki – jest nadchodząca walka o kolejno ATP oraz WTA Finals. Czy […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Iniesta: W Barcelonie nie można zrzucać na plecy osiemnastolatków za dużej presji

– Barcelona nie może zrzucać na plecy osiemnastolatków całej odpowiedzialności za grę drużyny. Mogą być w zespole, pomagać mu, ale nie powinni być tymi, którzy ten wózek ciągną – mówi Andres Iniesta na temat Barcelony w rozmowie z ESPN. Iniesta został zapytany o jego refleksje na temat gry Blaugrany. Szeroko omówił wątek zastępowania doświadczonych liderów […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

WESZŁOPOLSCY LIVE od 22:30!

Jakub Białek, Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski, Szymon Janczyk i Samuel Szczygielski omawiają najważniejsze wydarzenia ostatnich dni na boiskach Ekstraklasy i 1. ligi. Zapraszamy na kolejny odcinek, który startuje o 22:30!
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

Zagłębie ośmieszone i Stal Mielec w górnej ósemce

To już nie są żarty: Stal Mielec w trzech ostatnich spotkaniach zdobyła siedem punktów, a i tak ma prawo czuć niedosyt. Stal Mielec w ostatnich dwóch meczach strzeliła siedem bramek, a spokojnie mogła więcej. Stal Mielec licząc od 13 sierpnia – czyli pomijając trzy pierwsze kolejki – jest piątą drużyną ligi. Stal Mielec ma tyle […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Piąty gol Mariusza Stępińskiego w tym sezonie [WIDEO]

Mariusz Stępiński strzelił piątego gola w tym sezonie cypryjskiej ekstraklasy. Polak zdobył bramkę w starciu z Doxą na 1:1 i brał udział przy zwycięskim trafieniu Arisu Limassol. Gola na 2:1 strzelił nasz stary znajomy z Ekstraklasy – Daniel Sikorski. Stępiński jest ostatnio w dobrej formie. W trzech pierwszych kolejkach gola nie strzelił, ale w ostatnich […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

U młodzieżowego reprezentanta Walii zdiagnozowano raka jąder

Daniel Barden to młodzieżowy reprezentant Walii, wychowanek akademii Arsenalu. U 20-letniego bramkarza lekarze zdiagnozowali raka jąder. – To był szok. Ale na szczęście wykryto tę chorobę bardzo wcześnie – komentuje sam Barden. Barden wychowywał się w akademii Arsenalu, ale trzy lata temu trafił do Norwich. Właśnie z tej drużyny został wypożyczony latem do szkockiego Livingston, […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Kara dla Anglii za burdy podczas finału Euro 2020

Anglia została ukarana przez UEFA za dantejskie sceny, które odbywały się przed i na samym Wembley podczas finału Mistrzostw Europy 2020. Przed i już w trakcie meczu miejscowi kibice urządzili sobie wokół obiektu regularne walki z policją i służbą ochroniarską. UEFA zakończyła dochodzenie w sprawie organizacji tego meczu. I ukarała angielską federację. FA musi zapłacić […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Skandal w Belgii. Piłkarz może stracić słuch po wybuchu petardy

Do dużego skandalu doszło podczas sobotniego meczu Standardu Liege z OH Leuven. Kibice gospodarzy wrzucili na boisko petardy, a jedna z nich wybuchła tuż obok Rafaela Romo, golkipera OHL. Wenezuelczyk stracił słuch i w niedzielę jego stan zdrowia nie uległ poprawie. Do zdarzenia doszło tuż przed przerwą. Jedna z petard wrzucona na boisko wybuchła tuż […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

„Trochę im współczuję”. Jak szkoli się na Ukrainie?

Akademia im. Walerija Łobanowskiego w Konczej Zaspie. To tutaj rosną największe piłkarskie talenty na Ukrainie. Dziś ukraińska piłka przeżywa jeden ze swoich najlepszych okresów w historii. W akademii Dynama Kijów szlifują się diamenty i diamenciki, perły i perełki, a za naszą wschodnią granicą wierzą, że hossa będzie trwała. Chociaż: czy aby na pewno? Swoją renomę […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

328 milionów przychodu Ekstraklasy. Teraz misja „prawa telewizyjne”

Ekstraklasa SA podsumowała finansowo sezon 2020/21 i wybrała nową radę nadzorcza na bieżący sezon. Według raportu – w poprzednim sezonie skonsolidowane przychody spółki wyniosły 328 milionów złotych. Teraz przed nową radą nadzorczą kluczowe zadanie – przygotowanie i sprzedaż praw telewizyjnych. Na tak wysokie przychody Ekstraklasy złożyły się w dużej mierze przychody z praw telewizyjnych. To […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

De Bruyne: Lewandowski był najlepszy przez ostatnie dwa lata

– Jeśli miałbym wybierać, to w dwóch ostatnich latach najlepszy na świecie był Robert Lewandowski  – stwierdził Kevin de Bruyne. Belgijski pomocnik docenił dorobek Polaka w dwóch ostatnich sezonach, gdy zapytano go o jego typ na zdobywcę Złotej Piłki. Lewandowski w typowaniach bukmacherów zajmuje drugie miejsce wśród faworytów do zdobycia nagrody dla najlepszego piłkarza świata. […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Są zarzuty za śmierć Emiliano Sali

W tym tygodniu rozpoczął się proces w sprawie Davida Hendersona. To on miał zorganizować lot, w którym tragicznie zginął Emiliano Sala oraz pilot kierujący awionetką.  Sala 19 stycznia 2019 roku został kupiony przez Cardiff z FC Nantes za 17 mln euro, co oznaczało nowy rekord transferowy walijskiej ekipy, walczącej o utrzymanie w Premier League. Dwa […]
18.10.2021