post Michał Kołkowski

Opublikowane 07.10.2020 11:30 przez

Michał Kołkowski

Reprezentacja Finlandii w towarzyskim spotkaniu z Polską wystąpi zapewne w nieco eksperymentalnym składzie, więc nie będzie nam dane przekonać się o realnej sile tej drużyny. Jasnym jest jednak, że dzisiaj Finów nie można już traktować z przymrużeniem oka. Ich awans na Euro 2020 to nie tylko szczęśliwy przypadek i efekt rozszerzenia turnieju o dodatkowe drużyny. To przede wszystkim skutek rozsądnej, długofalowej pracy.

W poszukiwaniu przełamania

Finowie dotychczas nigdy nie wystąpili na wielkiej imprezie piłkarskiej, wyłączając sporadyczny udział w letnich Igrzyskach Olimpijskich. Przez całe dekady byli po prostu chłopcami do bicia, kompletnymi autsajderami. W kwalifikacjach do mistrzostw świata w 1982 roku przegrali siedem z ośmiu spotkań i stracili 27 goli, strzelając ledwie cztery. Wymowny bilans. Jeżeli chodzi o próby dostania się na mistrzostwa Europy, to całkiem blisko było w 1980 roku, generalnie jednak – bryndza. Pewną odmianę przyniosły lata dziewięćdziesiąte i początek XXI wieku, ale naturalne nie na tyle dużą, byśmy mieli okazję do oglądania Finów w akcji podczas mundialu czy Euro. Ekipa Suomi ustabilizowała swoją reputację drużyny może nie najzupełniej ogórkowej, ale wciąż zbyt słabej, by realnie zagrozić potentatom. Pomimo posiadania w składzie paru prawdziwych gwiazd europejskiej piłki. Jari Litmanen czy Sami Hyypia to postaci, które swego czasu sporo w futbolu znaczyły. Ale te pojedyncze indywidualności były zawsze w fińskiej kadrze otoczone przez przeciętniaków.

PRZECZYTAJWNIEŻ: Jari Litmanen, czyli „Król” ze szkła

Bardzo blisko awansu na wielki turniej Finowie byli przed Euro 2008.

Zaczęli wówczas eliminacje od wyjazdowego zwycięstwa nad Polską, z którą potem bezbramkowo zremisowali u siebie. Dwukrotnie urwali punkty Portugalczykom, cztery oczka zgarnęli kosztem Belgów. Zabrakło im natomiast skuteczności w konfrontacjach z niżej notowanymi ekipami. Z czternastu eliminacyjnych spotkań przegrali ledwie dwa – z Azerbejdżanem na wyjeździe i Serbią u siebie. Cztery punkty w tych dwóch spotkaniach i Finlandia wskoczyłaby na drugie miejsce w grupie. Za plecami ekipy Leo Beenhakkera, ale przed Portugalczyków. Zresztą zwycięstwo z tymi ostatnimi w ostatniej kolejce eliminacji również zapewniłby Finom awans. Mecz skończył się jednak tylko bezbramkowym remisem.

Polska 1:3 Finlandia (1. kolejka eliminacji do Euro 2008)

Selekcjonerem fińskiej kadry był wówczas futbolowy obieżyświat, Roy Hodgson. Angielski szkoleniowiec ustawiał swój zespół niezwykle defensywnie, co przyniosło nadspodziewanie dobre efekty. – Nigdy w historii nie prezentowaliśmy się tak dobrze w obronie – mówił Sami Hyypia. – I nie mam na myśli tylko defensorów, ale cały zespół. Bronimy jako drużyna i atakujemy jako drużyna. Doszło nawet do tego, że Hodgson zaczął być przez brytyjskie media wskazywany jako kandydat do objęcia reprezentacji Anglii. Do tego doszło jednak dopiero w 2012 roku, niekoniecznie z zyskiem dla angielskiej drużyny.

POLSKA WYGRA 1. POŁOWĘ I CAŁY MECZ – KURS 2.50 W TOTALBET!

Tak czy owak, kadra Finlandii na mistrzostwa do Austrii i Szwajcarii nie pojechała. Ani na żaden z kolejnych dużych turniejów. Sukcesu nie przyniosły również kwalifikacje do mistrzostw świata w 1998 roku, gdy szansa na udział w barażach wymknęła się Finom w ostatniej kolejce, po samobójczym golu władowanym w doliczonym czasie starcia z Węgrami.

Przełamanie nadeszło dopiero w eliminacjach do Euro 2020. Dlaczego?

Przede wszystkim ciągłość

Najprościej byłoby odpowiedzieć – bo zmieniły się zasady i na turniej jedzie więcej drużyn niż przed laty. Co jest oczywiście prawdą, lecz trochę to jednak umniejsza solidną postawę Finów, którzy w swojej grupie zajęli przecież drugie miejsce. Tylko za plecami Włochów. Nie muszą więc liczyć na żadne gratisowe baraże. Podopieczni Roberto Manciniego przez eliminacje przeszli suchą stopą – wygrali dziesięć z dziesięciu spotkań, tracąc przy tym ledwie cztery gole. Plasująca się za nimi Finlandia zebrała natomiast 18 punktów. Sześć zwycięstw, zero remisów, cztery porażki. Ten dorobek pozwolił na wyprzedzenie takich ekip jak Grecja oraz Bośnia i Hercegowina.

Trzeba zaznaczyć, że mieli Finowie trochę szczęścia w losowaniu. W innej grupie Islandczycy zebrali 19 oczek i to nie wystarczyło, by załapać się na jedno z dwóch miejsc premiowanych bezpośrednim awansem na turniej.

grupa J (eliminacje do Euro 2020)

Awans udało się Finom definitywnie przyklepać w przedostatniej serii spotkań. Terminarz ułożył się dla nich dość fortunnie, bo decydujący mecz rozegrali z Liechtensteinem u siebie. Co wcale nie oznacza, że zwycięstwo przyszło im łatwo. Finowie po dwudziestu minutach przełamali wprawdzie opór rywali, dość fartownie zresztą, ale potem nie potrafili swojej przewagi udokumentować kolejnymi golami. Istniało więc zagrożenie, że gościom jakimś cudem uda się przeprowadzić akcję na wagę remisu. Sprawę definitywnie rozstrzygnął jednak Teemu Pukki. Gwiazdor drużyny Suomi na 25 minut przed końcem spotkania wpakował piłkę do siatki z rzutu karnego. Chwilę potem władował gola na 3:1 i było pozamiatane. Finlandia przełamała trwającą od dekad niemoc i awansowała na mistrzostwa.

Nie wszyscy kibice, którzy chcieli dostać się na mecz z Liechtensteinem, zdołali dostać bilety. Dlatego ludzie z całego kraju zjechali się do Helsinek tylko po to, by poczuć atmosferę awansu. Wiele osób musiało pozmieniać plany zawodowe, zresztą włącznie z członkami mojej rodziny. Awans na Euro był naszym wielkim marzeniem – opowiadał Pukki. I nie ma powodów, by mu nie wierzyć. Po końcowym gwizdku decydującego starcia na murawę wybiegły setki fanów Suomi. W oczach wielu piłkarzy zaszkliły się łzy wzruszenia. – Szkoda, że turniej został przełożony, bo naprawdę bardzo na niego czekamy. Ale to dla nas kolejny rok do rozwoju.

POLSKA WYGRA, BTTS NIE – KURS 2.56 W EWINNER!

Historyczny awans to w dużej mierze zasługa selekcjonera fińskiej kadry. Markku Kanerva w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych sam występował regularnie w drużynie narodowej, notując w niej aż 59 meczów. Wielkim piłkarzem jednak nie był, prawie całą karierę spędził w ojczyźnie. Łączył nawet karierę zawodniczą z pracą nauczyciela. Od 2004 roku działa natomiast w strukturach fińskiej federacji. Najpierw jako szkoleniowiec kadry u-21, z którą w 2009 roku awansował na młodzieżowe Euro.

Wybrano go wtedy trenerem roku w Finlandii.

Markku Kanerva

Finowie na Euro u-21 trafili do grupy śmierci i przegrali w niej wszystkie mecze – kolejno z Anglią, Niemcami i Hiszpanią. Jednak jeśli przejrzymy sobie kadrę Suomi z tamtych rozgrywek, to widać wyraźnie, jak wielką robotę zrobił tam Kanerva. W jego młodzieżówce grał Jukka Raitala, podstawowy pracy obrońca podczas eliminacji do Euro 2020. Grał w niej również Joona Toivio, filar formacji defensywnej. Tim Sparv, kapitan zespołu, który ma już na koncie 76 występów w seniorskiej drużynie narodowej. No i wreszcie Teemu Pukki, obecnie najlepszy snajper drużyny i jeden z najskuteczniejszych zawodników całych eliminacji. Widać zatem wyraźnie, że ciągłość pracy trenera ma dla rozwoju fińskiego futbolu niebagatelne znaczenie. Kanerva najpierw prowadził młodzieżówkę, potem przez lata pracował w sztabie pierwszej w reprezentacji, aż wreszcie w 2016 roku osobiście chwycił w niej za ster. I zrobił historyczny wynik.

POLSKA – FINLANDIA NA REMIS? KURS 3.60 W TOTOLOTKU!

Cały czas nie mamy wielu zawodników z topowych lig europejskich – przyznał selekcjoner w jednym z wywiadów. – Wśród powołanych na zgrupowania kadry jest ich zwykle kilku, około pięciu. Ale wszystko zmierza w dobrym kierunku. Naszej piłce przydałoby się wprawdzie więcej wsparcia ze strony rządu, lecz infrastruktura i tak bardzo się poprawia. Powstaje coraz więcej boisk treningowych ze sztuczną murawą, na których można trenować również mroźną zimą. Coraz więcej młodych fińskich zawodników trafia do renomowanych akademii w klubach angielskich, włoskich czy niemieckich. To oczywiście obosieczny miecz. Z jednej strony, nasi piłkarze mają lepsze warunki do rozwoju. Z drugiej, bywają blokowani przed wyjazdami na kadry młodzieżowe, żeby nie ryzykować kontuzji.

Siła selekcjonera polega na tym, że w głębi duszy cały czas jest on nauczycielem. Wie, jak zbudować autorytet wśród podopiecznych. Nawet tych, którzy na piłkarskich boiskach już zdążyli osiągnąć więcej od niego. Pracując w szkole Kanerva również nie imał się łatwych zadań – bywał wychowawcą w szczególnie wymagających, trudnych klasach.

Następca Litmanena

Największym bohaterem fińskiego futbolu jest jednak wspomniany już parokrotnie Teemu Pukki. To rzadka sytuacja, by w kraju gdzie futbol nie jest sportem numer jeden piłkarz osiągnął tak wielką popularność. Przed laty udało się to Jariemu Litmanenowi, a Pukki stał się następcą piłkarza wymownie przezwanego „Królem”. Był na to niejako skazany, wystarczy się cofnąć do jego debiutu w seniorskiej kadrze. Luty 2009 roku, towarzyskie spotkanie z Japonią. Po godzinie gry Litmanen, wówczas już prawie 40-letni, opuścił pole gry. Zmienił go właśnie Pukki, młodszy o prawie dwadzieścia lat. Litmanen był jego największym idolem.

Oczywiście snajper Norwich nigdy nie stał się równie znakomitym piłkarzem co Jari, który w połowie lat dziewięćdziesiątych spokojnie mógł uchodzić za jednego z najwybitniejszych zawodników Starego Kontynentu. Pukkiemu długo szło jak po grudzie. Tak naprawdę dopiero sześć lat po debiucie w kadrze zaczął jako-tako układać sobie karierę klubową. Chwile chwały przeżył natomiast po transferze do Norwich w 108 roku. Z „Kanarkami” awansował do Premier League. Utrzymać się w angielskiej ekstraklasie nie zdołał, ale trochę bramek nastrzelał.

To wciąż niewielkie sukcesy, jeśli zestawić je z dorobkiem Litmanena. Ale już historyczny awans na mistrzostwa Europy ma swoją wymowę. Pukki zdobywał decydujące gole w starciach z Bośnią, Grecją, Armenią i Liechtensteinem. Poprowadził Finów do sukcesu.

Teemu Pukki w walce o piłkę z Michałem Pazdanem

W tym momencie Pukki odnosi sukcesy za sprawą kombinacji swoich doświadczeń – uważa Litmanen, który często chwali swojego młodszego kolegę. – Pokorę i bezinteresowność wyniósł z rodzinnych stron. Technikę podszlifował w Hiszpanii. Pewności siebie nabrał w barwach HJK. W Niemczech poprawił grę w defensywie. W Szkocji nabrał siły fizycznej. A wykończenie akcji dopracował podczas pobytu w Danii. Wszystkie te doświadczenia pozwoliły mu na eksplozję strzelecką w Norwich i w reprezentacji.

Pukki został wybrany w Finlandii sportowcem 2019 roku. Wcześniej wyróżnienie odebrało tylko dwóch piłkarzy – naturalnie Litmanen i Hyypia. Kanerva został trenerem roku. A cała reprezentacja – drużyną roku. Choć fińska kadra w hokeju na lodzie zdobyła przecież w 2019 roku mistrzostwo świata. To dowód, jak wielką furorę w społeczeństwie zrobili piłkarze swoim awansem.

Finowie mówią, że inspiracją są dla nich ostatnie sukcesy Islandii. – Napędza nas, gdy czytamy w prasie duńskiej czy belgijskiej, że mecz z Finlandią oznacza łatwe punkty. Chcemy zerwać z tym wizerunkiem – mówi Lukas Hradecky, golkiper Bayeru Leverkusen i jedna z największych gwiazd fińskiej kadry. – Chcemy powtórzyć nieprawdopodobne sukcesy Islandczyków, z którymi każdy się dziś musi liczyć.

***

Oczywiście na przełożone mistrzostwa Europy reprezentacja Finlandii pojedzie w roli autsajdera. Ekipa Suomi oprócz wspomnianych Belgów i Duńczyków zmierzy się również w grupie z Rosją. To niezwykle trudne zestawienie i jakiekolwiek punkty będą dla Finów dużym sukcesem. – Mamy drużynową grupę na WhatsAppie i mocno się nakręcamy – twierdzi jednak Hradecky w rozmowie z BBC. – Wiemy, że rywale kompletnie nas lekceważą. Ale nie jesteśmy tylko turystami. Chcemy atakować i zrobić wielką niespodziankę.

fot. FotoPyk / NewsPix.pl

Opublikowane 07.10.2020 11:30 przez

Michał Kołkowski

Liczba komentarzy: 15
Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
asd
asd
5 miesięcy temu

„Chwile chwały przeżył natomiast po transferze do Norwich w 108 roku. ”

Troche stary ten Pukki 😉

Cygan
Cygan
5 miesięcy temu
Reply to  asd

Doświadczenia nabrał 😀

Konik "Artur" Konisławowski
Konik "Artur" Konisławowski
5 miesięcy temu

No i nie będziecie turystami.

j3bał cie pluszak
j3bał cie pluszak
5 miesięcy temu

polka przegra z finką

gfsjdfsdgsgdsaaasgdassahfdshfdghffsafdggdas
gfsjdfsdgsgdsaaasgdassahfdshfdghffsafdggdas
5 miesięcy temu

https://obszernebety.blogspot.com/ – Trafili kurs 1019 wczoraj i zdjęcie kuponu mają na blogu! zarobilem z nimi na tym kuponie ponad 10 tys!!! mają DZIS już kolejny kupon dostępny kurs ok 600 !!!

Lecę na piwo
Lecę na piwo
5 miesięcy temu

Bramki są dwie a piłka huj wie gdzie.. Wuja ma już plan na Finow

Janek1988
Janek1988
5 miesięcy temu

Wszedzie,zarowno w lidze jak i reprezentacji widze,ze stosuje sie jedno ustawienie-4-3-2-1. Kurde,czy nasi trenerzy zawsze musza kogos malpowac? 4-4-2,4-3-3,3-5-2. 3-4-3 itd. Zobaczcie jakie ustawienie ma Bielsa-3-3-1-3. Albo nawet brasiliana 4-2-4

Janek1988
Janek1988
5 miesięcy temu
Reply to  Janek1988

Oj przepraszam,mi chodzilo o 4-2-3-1

Kuba
Kuba
5 miesięcy temu
Reply to  Janek1988

Co byś nie zrobił to bedziesz kogoś małpować 😉 po za tym ustawienia na papierze a plan gry to dwie rzeczy. Na przykładzie Lecha z początku tego sezonu – Na papierze ustawienie 1-4-2-3-1 gdzie w ofensywie jest to ustawienie 1 -3-3-1-3 z szeroko grającymi skrzydłowymi i wchodzącymi w ich miejsce bocznymi obrońcami, oraz Ramirezem operującymi pomiędzy liniami zaraz za napastnikiem. z kolei w defensywie tak na prawdę wygląda to na 1-5-2-3, gdzie (ostatnio) moder gra ze stoperami, a trójka kamiński – ramirez – ishak na przemiennie pressują mając za plecami Tibę ze skracającymi pole gry często bocznymi obrońcami. Wkurza mnie już rzucanie tymi cyferkami, bo w przypadku braku planu i balansu w drużynie z wyjściowego ustawienia 3-3-1-3 słaby zespół może zostać złapany na kontrze tylko z dwójką stoperów i niby w jakim ustawieniu oni wtedy grają? 1-2-5-3? No nie- graja w ustawieniu 5-3-2 tylko ze defensywny pomocnik i wahadłowi zapomnieli sie cofnąć 🙂

Janek1988
Janek1988
5 miesięcy temu
Reply to  Kuba

Brian Clough zawsze wystawial 4-4-2 i mowil,ze taktyka nie gra a zawodnicy. Tylko ze umial przekazac wiedze (oprocz Leeds United)

Janek1988
Janek1988
5 miesięcy temu
Reply to  Kuba

Oki,ale 5-3-2 w momencie przegrywania,przeradza sie w 3-4-3

Kuba
Kuba
5 miesięcy temu
Reply to  Janek1988

Mocno zalezy – jeżeli grasz niżej notowanym zespołem i tracisz bramkę to nie znaczy, że zmieniasz nagle swój plan gry, tylko szukasz sukcesu w tym co sobie założyłeś. Nie sprawia to naglę, że przegrywając 1:0 nagle rzucasz wszystko, stopera przestawiasz na atak i wahadłowych na skrzydła bo to raczej poskutkuje stratą kolejnych bramek 🙂 W każde ustawienie wpisana jest wieksza filozofia, której na przykład w ekstraklasie często nie widać 😉 – co z tego, że zespoły grają jakimś ustawieniem – skoro w praktyce to tylko ładnie nazwana filozofia grania na lagę do przodu, jakby to była 90 minuta finalu mistrzostw świata i na gwałt zespół potrzebowałby bramki – wtedy ustawienie wygląda następująco: 0-0-1-10 z bramkarzem wrzuconym na rzut rożny w pole karne 🙂

Janek1988
Janek1988
5 miesięcy temu
Reply to  Kuba

Uwazam iz odpowiednie ustawienie to 4-3-2-1. Ekstremalnie 3-4-3

Janek1988
Janek1988
5 miesięcy temu
Reply to  Janek1988

Chociaz 5-2-3 rowniez brzmi sensownie,to ciekawe rozwiazanie

krzysio
krzysio (@krzysio)
5 miesięcy temu

A ja cały czas mam jedno pytanie, prawdopodobnie znów wykasowane. Dlaczego żadna z trzech drużyn z Górnego Śląska nie ma swojej audycji na Weszło?. Nawet wspólnie?. Czy trzeba znależć wsród dziennikarzy Weszło kibica drużyny, żeby miała swój program?. Macie redaktorów kibiców w pierwszej lidze, to macie swoje programy. Żenada.

Anglia
09.03.2021

Trochę szczęścia, trochę VAR-u, trochę magii. Liczy się efekt – West Ham znowu wygrał

To nie był najlepszy mecz drużyny dowodzonej przez Davida Moyesa. Jasne, nikt nie spodziewał się spacerku, bo Leeds jest jedną z tych drużyn, które grają na największej intensywności, ale ciężary londyńczyków były dzisiaj aż nadto widoczne. Ale co z tego, że ten mecz mógł się potoczyć w rozmaite strony, skoro ostatecznie skończył się dla nich […]
09.03.2021
Suche Info
09.03.2021

Diego Costa nie ma zamiaru opuszczać Europy

W ostatnich tygodniach wszystko wskazywało na to, że Diego Costa będzie kontynuował swoją karierę w Brazylii. Jednak do gry o pozyskanie byłego reprezentanta Hiszpanii włączyła się Benfica Lizbona i przedstawiła mu ofertę z kategorii nie do odrzucenia. Portal goal.com poinformował, że działacze z Estadio da Luz zaproponowali mu trzy miliony euro za podpis oraz roczne […]
09.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Radosław Majecki zagrał całe spotkanie w Pucharze Francji

Pucharowa rywalizacja z Niceą była dla naszego golkipera pierwszą od niespełna miesiąca szansą na zaprezentowanie swoich umiejętności. Ostatnie minuty w barwach Monaco zaliczył bowiem 10 lutego, kiedy to jego zespół w poprzedniej rundzie podejmował Grenoble. Polak zachował wówczas czyste konto, a dziś ponownie udała mu się ta sztuka. Ekipa z Monte Carlo w 1/16 finału […]
08.03.2021
Weszło
08.03.2021

Inter uczy, jak zrobić coś dobrze, ale się nie narobić

Jeden celny strzał w całym meczu, jeden gol, trzy punkty. Kto mógłby zrobić coś takiego, jak nie Inter stworzony na modłę Antonio Conte? Zaznaczmy: Inter pewnie zmierzający po mistrzostwo Włoch, Inter podtrzymujący przewagę sześciu punktów nad Milanem. Może nie był to mecz wybitny, ba, poza męska walką po stronie obu ekip nie było na czym […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Hamburg nie może w wyjść z kryzysu

HSV już trzeci sezon występuje w 2. Bundeslidze. Mimo że w poprzednich kampaniach drużyna z portowego miasta przez długi czas znajdowała się czubie tabeli, ostatecznie nie było jej nawet dane zagrać w barażach. W bieżącej edycji rozgrywek zapowiada się na powtórkę z rozgrywki. Dziś w bardzo ważnym meczu piłkarze z Hamburga podzielili się punktami z […]
08.03.2021
Weszło FM
08.03.2021

Wtorek w Weszło FM: dużo magazynów, a wieczorem Liga Mistrzów

Wtorek w radiu Weszło FM zapowiada się niezwykle ciekawie, a w ramówce nie zabraknie audycji o tenisie, futbolu czy nawet triathlonie! Oto szczegóły: 7:00-10:00 – „Dwójka bez sternika” – Wojciech Piela i Adam Kotleszka zapraszają na słowno-muzyczne wprowadzenie w nowy dzień! W programie analiza włoskiej Serie A, greckiej kuchni i niemieckich skoków. Zapraszamy! 10:00-12:00 – […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Chelsea wygrała z Evertonem i obroniła czwarte miejsce w tabeli

Ewentualna przegrana Chelsea w spotkaniu z Evertonem sprawiłaby, że to zespół z Liverpoolu wskoczyłby na miejsce premiowane awansem do Ligi Mistrzów. Jednak londyńczycy pewnie pokonali gości i ich przewaga nad nimi wynosi już cztery punkty. Dla ekipy Thomasa Tuchela był to dwunasty mecz z rzędu bez porażki.  Pod wodzą nowego szkoleniowca Chelsea wróciła na właściwe […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Marek Hamsik oficjalnie został graczem IFK Göteborg

Jeszcze niedawno zagraniczne media donosiły, że Marek Hamsik wróci do ojczyzny i będzie reprezentował barwy Slovana Bratysław, lecz z czasem coraz bardziej realna wydawała się opcja przenosin do Göteborga. Dziś Szwedzi potwierdzili jego transfer po tym, jak Słowacki pomocnik przeszedł testy medyczne. Tym samym po prawie dwóch lat spędzonych w chińskim Dalian Professional wraca na […]
08.03.2021
Weszło
08.03.2021

Baku-Baku, to jest skład! Warta o krok od utrzymania

Miała Warta problem jesienią z tym, by skrzydłowi przynosili jakieś konkrety. Raz na jakiś czas odpalił Jakóbowski, ale był zbyt chimeryczny. Rybicki kompletnie nie przynosił liczb. Rodriguez coś umiał, problem w tym, że taktycznie wyglądał jak chłopak z orlika. Dobry okres miał Grzesik. Ale wydaje się, że Makana Baku przykryje ich wszystkich. Tydzień temu asysta […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Rumuńscy sędziowie meczu PSG-Basaksehir zostali ukarani

Po trzech miesiącach UEFA podjęła ostateczną decyzję w sprawie kary dla rumuńskich arbitrów, którzy mieli nazwać członka sztabu szkoleniowego tureckiego zespołu „czarnym”. Sędzia techniczny, Sebastian Coltescu, nie będzie mógł do końca sezonu wykonywać swojej funkcji. Z kolei Octavian Sovre został oficjalnie upomniany przez komisję dyscyplinarną oraz wysłany na odpowiednie szkolenie. Do zdarzenia miało dojść w […]
08.03.2021
Kanał Sportowy
08.03.2021

WESZŁOPOLSCY – Jakub Kosecki i rzeczniczka Wisły Kraków

Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski, Jakub Olkiewicz, Jan Mazurek i Adam Sławiński omawiają najważniejsze wydarzenia ostatnich dni na boiskach Ekstraklasy i 1. ligi! Dziś gośćmi Jakub Kosecki i rzeczniczka Wisły Kraków, Karolina Biedrzycka.  
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Edinson Cavani chce opuścić Manchester United

Urugwajski napastnik już z końcem obecnego sezonu ma zamiar opuścić Europę i ruszyć na podbój argentyńskich boisk. Tamtejszy dziennik „Ole” przytoczył dziś fragment rozmowy z agentem piłkarza, który wyraźnie podkreślił, że Edinson Cavani jest bliski porozumienia z Boca Juniors. Zatem wszystko wskazuje na to, iż jego angielska przygoda niebawem dobiegnie końca. 34-latek opuścił ojczyznę w […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Wahadłowi Legii Warszawa zostali powołani do reprezentacji narodowych

Bardzo dobra ligowa dyspozycja Jospia Juranovicia i Filipa Mladenovicia została doceniona przez selekcjonerów bałkańskich reprezentacji. Pierwszy z wymienionych graczy otrzymał zaproszenie na zgrupowanie kadry Chorwacji, drugi zaś uda się do Belgradu, w którym to Serbowie rozegrają swoje pierwsze dwa spotkania eliminacji do mistrzostw świata. Chorwaci w premierowym dla nich meczu eliminacyjnym zmierzą się ze Słowenią. […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Niższe ligi w województwie pomorskim zawieszone. Inne związki również podejmą taką decyzję?

Pomorski Związek Piłki Nożnej na swojej oficjalnej stronie internetowej poinformował, że od 13 marca wszystkie rozgrywki pod jego patronatem – od IV ligi do B-klasy – zostają zawieszone do odwołania. Decyzja jest związana z rządowymi obostrzeniami, które niebawem mają zostać wprowadzone na terenie całego województwa. Tym samym potwierdziło się to, o czym spekulowano od kilku […]
08.03.2021
Hiszpania
08.03.2021

Joan Laporta wygrał wybory. Co to oznacza dla Barcelony?

Choć pierwotnie wybory nowego prezydenta FC Barcelony miały odbyć się w styczniu, a poprzednie władze nawet do maja próbowały przeciągnąć  termin głosowania, katalońscy socios zdecydowali wczoraj, że to Joan Laporta przez najbliższe sześć lat będzie zarządzał ich klubem. Zgodnie z sondażowymi przewidywaniami z dużą przewagą zostawił w tyle pozostałych dwóch kontrkandydatów. Rzesza fanów liczy, że […]
08.03.2021
Weszło
08.03.2021

Jak to jest z tym popytem na obcokrajowców z Ekstraklasy?

Czy słusznie Zbigniew Boniek oburzył się, że polskie kluby chciałyby sobie wybierać sędziów? Słusznie, sami o tym pisaliśmy. Czy mógł się odwinąć w kierunku klubów? A dlaczego nie. Fanga „na razie niech nauczą swoich piłkarzy strzelać z dwóch metrów do pustej bramki” malownicza? Niech będzie. Ale na tym należało poprzestać. „Niech się kluby zastanowią dlaczego […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Lech Poznań będzie miał sekcję żeńską piłki nożnej

W przeszłości Lech Poznań był klubem wielosekcyjnym. Miał chociażby prężnej działającą sekcję koszykarską, ale i lekkoatletyczną, bokserską, siatkarską czy nawet szachową. Obecnie w Kolejorz funkcjonuje jedynie sekcja piłkarska, ale według doniesień „Gazety Wyborczej” i „Interii” wkrótce ma to się zmienić. Nowa sekcja obejmie futbol kobiet. Lech długo wzbraniał się przed otwieraniem kolejnych sekcji klubowych. Mimo […]
08.03.2021
Weszło
08.03.2021

Lechia w końcu ma młodzieżowca, którego nie jest wstyd pokazać

Jeszcze niedawno Lechia Gdańsk należała do grona drużyn, które mają największy problem z młodzieżowcami, ba, być może była liderem w tym wyścigu wątpliwej renomy. Makowski? Gdyby był malarzem, malowałby tylko szarą farbą. Wciąż trudno powiedzieć, co potrafi. Żukowski ma więcej tatuaży niż dobrych meczów w lidze. Kałuziński też grał bardzo przeciętnie. Sopoćkę zawrócono z Podbeskidzia, […]
08.03.2021