post
Damian Smyk

Opublikowane 31.07.2020 12:40 przez

Damian Smyk

W przepastnych archiwach gazet sprzed 25 lat można znaleźć relacje z ostatniego meczu Warty Poznań w I lidze (dzisiejszej Ekstraklasie). Z ust jednego z zawodników, tuż po spadku, padają mniej więcej takie słowa: – No tak, spadliśmy, tak się zdarza, ale za rok wrócimy.

Warta nie wróciła za rok. Ani za dekadę. Po ćwierć wieku nadal nie wróciła. Ale dzisiaj ma ogromną szansę na to, by klub z piękną historią znów zagrał w elicie. Jak wyglądała jej droga od spadku do momentu, w którym jest dzisiaj? To droga smaków – hot-doga na parkingu w Stargardzie, papierosowego dymu podczas strajkowania piłkarzy i bułek w rodzinnym sklepiku przy Drodze Dębińskiej.

W 1995 roku Józef Oleksy został premierem Polski. Otwarto pierwszą linię metra w Warszawie. Edyta Górniak zadebiutowała ze swoim pierwszym krążkiem. Urodzili się Bartosz Zmarzlik, Natalia Szroeder czy Karol Linetty. To może nie jeszcze taka prehistoria, jak ostatnie trofeum Cracovii przed triumfem w Pucharze Polski. Ale osoby, które na spadek Warty weszły na bilecie ulgowym ze zniżką studencką, dziś mają dorosłe dzieci już po studiach.

Warta miała spaść na chwilę

Przez te 25 lat zmienił się Poznań, swoją wieloletnią kadencję w roli prezydenta rozpoczął i zakończył Ryszard Grobelny, powstała Wartostrada, powstał stadion przy Bułgarskiej w obecnym kształcie. Ba, wyremontowano nawet Rondo Kaponierę! A Warta nadal tułała się po niższych ligach.

Wydawało się w pewnym momencie, że warciarze wrócą na salony. To było wtedy, gdy do klubu weszła rodzina Pyżalskich. Zapowiedzieli “Zieloną Rewolucję” i próbowali wymyślić futbol na nowo. Ex-modelka i były gangster wpompowali w klub miliony uzyskane ze sprawnej deweloperki. Organizowali wystawne konferencje, ściągali byłych ekstraklasowiczów, płacili im nieprzyzwoite jak na warunki już nowej I ligi pieniądze.

Było coś proroczego w lapsusie Bogusława Baniaka na jednej z przedsezonowych konferencji. Najpierw makaron na uszy dziennikarzom nawijała pani prezes, później była prezentacja piłkarzy, wreszcie za mikrofon chwycił “Bebeto”. Opowiadał o tym, jak pieniądze Pyżalskich pozwolą klubowi na skok jakościowy, zachwycał się jakością nowych piłkarzy. – Pani Prezes zbudowała nam pięknego Titanica i my teraz musimy nim dopłynąć do celu – spuentował. Sam się zreflektował nad tym, jaką głupotę palnął. Po konferencji podszedł do dziennikarzy na catering i powiedział: – Ale z tym Titaniciem to dopierdoliłem…

Ten hot-dog na stargardzkim parkingu

Titanic ostatecznie spadł do II ligi. Pamiętam jak dziś wyjazd przyklepujący tamten spadek. Z kilkoma dziennikarzami staliśmy na parkingu w Stargardzie Szczecińskim. Rozmawialiśmy z ówczesnym trenerem Piotrem Kowalem, który wcinał jakiegoś hot-doga tuż obok dudniącego spalinami autokaru. Obok nad uchem nadawał nam podpity kibic miejscowych Błękitnych, który opowiadał, że ta warciana pani prezes, to takie nogi, ale po co te operacje, a tyle dzieci ma, jednak się trzyma kobita… Tak wyglądał spadek Warty na peryferiach – przy tym zakichanym hot-dogu i z tymi namolnym kibicem, który nie chciał się odczepić.

Wydawało się wówczas, że gorzej być nie może. No bo jak – Warta Poznań w II lidze to już brzmiało wstydliwie, przecież w 2007 roku udało się wydźwignąć z trzeciego poziomu rozgrywek. A “Zielonych” czekał jeszcze spadek do III ligi. Na czwarty poziom rozgrywkowy. Mecze ze Startem Warlubie, Unią Solec Kujawski, Tarnovią Tarnowo Podgórne. Zwycięstwo w swojej grupie i przegrane baraże z Polonią Bytom. Wówczas w klubie wściekano się, że jak to jest – jesteś pierwszy, a losy awansu zależą od dwumeczu. Powrót do II ligi został odłożony o rok.

Powrót do II ligi w cieniu skandalu

Bo rok później udało się wrócić na trzeci poziom rozgrywkowy. Najpierw po dramatycznym meczu z rezerwami Lecha Poznań warciarze wygrali ligę (mówiło się nawet, że Niklas Zulciak specjalnie zmarnował setkę w ostatniej minucie, by Warta awansowała do baraży, bo zawodnik Lecha był po słowie z “Zielonymi” w kwestii transferu). No i przyszedł baraż z Garbarnią. Wygrany, ale jakim kosztem? Warta Poznań wykręciła wówczas rekordy pod względem liczby publikacji w całym kraju. Ale nie dlatego, że Spławski celnie strzelał, Laskowski dobrze rozgrywał, a Kieliba ofiarnie bronił. Powrót Warty do II ligi zginął w cieniu Jakuba Pyżalskiego referującego na głos swoje możliwości rozrodcze w kontaktach z piłkarzami rywala.

Warta w świadomości polskiego kibica istniała wówczas niemal wyłącznie w kontekście negatywnym. Kto pamiętał piękną historię z międzywojnia? Ilu pamiętało silną Wartę tuż po drugiej wojnie? Nieliczni. Mówiłeś o Warcie, to pojawiały się pytania “a ta babka z CKM-u nadal tam rządzi? Ten jej pokręcony mąż wciąż ma tam coś do gadania?”.

Awans za darmo

W klubie się nie przelewało. Sezon po awansie z III do II ligi był jeszcze nieco stabilny, ale w kolejnym opóźnienia w wypłatach był już spore. I ten biedujący klub, z nieopłaconymi piłkarzami awansował do I ligi.

Jak się robi awans za darmo? Odpowiada Bartosz Kieliba, kapitan zespołu: – Wydaje mi się, że – może to banalne – ale robi się drużyną. Te problemy nas scementowały jako zespół. Szliśmy w górę jako grupa zawodników, którzy nigdy wysoko nie pograli, albo nie zadomowili się tam na dość długo. Byliśmy tym wszystkim podrażnieni, bo przecież realizujemy cele, gramy dobrze, a tu nie dostajemy wypłat. Może gdyby to był zespół nasyconych ludzi – takich, którzy widzieli już Ekstraklasę, którzy do Warty przyszli dograć te 2-3 lata do końca kariery, to może wówczas by to się wszystko załamało. Ale byliśmy zdeterminowani i podrażnieni. Wielu z nas myślało “kurde, mamy szansę na zrobienie czegoś fajnego w tym klubie, trzeba zacisnąć zęby”.

Kapitan na miarę trudnych czasów

Kieliba to człowiek-ikona tych ostatnich lat. Przychodził do Poznania jeszcze w III lidze. Był taki okres, gdy co chwilę kończył mecz zakrwawiony – a to łuk brwiowy, a to rozcięta powieka. Z Wartą awansował z III ligi do II, z II do I, teraz też jest pewniakiem do grania. Gdy “Zieloni” walczyli ponad rok temu o utrzymanie, to on trzymał tę grupę w ryzach. Nie dał po sobie poznać, że w jego rodzinie trwa walka o życie córki.

To najgorszy czas w życiu, jakiego doświadczyłem. Mało osób wie, ile coś takiego kosztuje. Mnie, żonę, naszą rodzinę. Gdy w klubie było najgorzej, tak już naprawdę krytycznie, to koledzy z szatni jeszcze nie wiedzieli o tym, o czym ja się dowiedziałem podczas badań. Trener wiedział, nieliczne osoby w klubie też, ale nie wyrzuciłem tego od razu z siebie. Było to na tamtą chwilę zbyt ciężkie dla mnie. W końcu postanowiłem się przełamać. Poprosiłem chłopaków o spotkanie w szatni, przyniosłem ze sobą chusteczki, bo wiedziałem, że się rozkleję. Widzieli od jakiegoś czasu, że to nie jest ten uśmiechnięty “Kolba”, który żartuje od wejścia do klubu. Na treningach też trudno było na początku to wyrzucić z głowy i biegałem z myślą “dlaczego my, dlaczego nasze dziecko, czym sobie zasłużyło takie niewinne dziecko?”.

Kapitan zespołu harował na treningu, łączył się na Skype z żoną, która jechała z córką do Mediolanu na rewolucyjne leczenie rdzeniowego zaniku mięśni, a w międzyczasie pokrzepiał zawodników, który nie mieli z klubu przelewu przez kilka dni.

Sądny dzień w “Ogródku”

Siema Damian, słuchaj, robimy jutro strajk. Mamy tego dość – dostałem SMS-a od jednego z piłkarzy Warty: – Nie płacą nam, w klubie nie ma nawet kasy na wodę na trening. Cholera wie, czy wyjedziemy pojutrze na mecz. Jutro nie wychodzimy na trening. Jak chcesz, to przyjedź i zrób z tego materiał. Albo coś z tym zrobimy, albo ten klub zaraz pierdolnie. To nie chodzi tylko o nas, chodzi o Wartę.

Następny kilka dni było prawdopodobnie najbardziej szalonym okresem w nowoczesnych dziejach klubu z Drogi Dębińskiej. Warta stała nad przepaścią i wydawało się, że zrobi krok naprzód. Nadszedł dzień sądu – w obskurnym budynku toczył się dwustronne rozmowy między rodziną Pyżalskich a Bartłomiejem Farjaszewskim, który był jedynym kołem ratunkowym dla klubu. Negocjacje trwały kilka godzin. Do salki konferencyjnej przychodzili prawnicy i zaraz z niej wychodzili. Później wracali w towarzystwie członków zarządu Klubu Sportowego Warta Poznań. Gdy ktokolwiek wychodził choćby na moment do toalety, to momentalnie był osaczany przez dziennikarzy, którzy próbowali się czegoś dowiedzieć. – Bliżej czy dalej porozumienia? Pyżalscy chcą oddać klub czy robią pod górkę? Kim jest ten Farjaszewski? Kimś poważnym czy wydmuszką? – pytaliśmy.

Piłkarze siedzieli tam z nami. Następnego dnia czekał ich wyjazd na kolejny mecz, który miał decydować o utrzymaniu. Ale nie było wiadomo, czy w ogóle w klubie będzie kasa na opłacenie autokaru.

Niektórzy z dziennikarzy wypalali jednego papierosa za drugim. – Kurwa, aż sam bym zakopcił, trzęsie mnie z tych nerwów – rzucił jeden z zawodników.

“Wchodzicie z nami, trzeba na nich wpłynąć”

Rozmowy przeciągały się jednak za długo jak na cierpliwość piłkarzy. – Wchodzimy. Trzeba na nich wpłynąć, żeby oddali klub – zadecydował Adrian Lis: – Wchodzicie z nami. Bierzcie kamery i dyktafony, nagrajcie co tam się odpierdala.

Piłkarze w ponad dwadzieścia osób wtargnęli do salki, wepchnęli do środka dziennikarzy z kamerami. – Pani prezes, zna pani naszą sytuację. Od wielu miesięcy nam nie płacicie, chcielibyśmy, by ta sytuacja się poprawiła. Wydaje się, że jedyną szansą na to jest zmiana właściciela – próbował naciskać Kieliba.

Iza na wszystkie warunki kupca przystała, pozostaje do rozstrzygnięcia kwestia KS Warta, nie miejcie do nas pretensji. Teraz zależy to od przedstawicieli sekcji sportowy Klubu Sportowego – odpowiedział Pyżalski.

Sytuacja robiła się nerwowa, wreszcie nie wytrzymał Lis: – To, że zalegacie nam od kwietnia pieniądze i 30 rodzin nie ma za co żyć, to też decyzja zarządu KS czy wasza? Przestańcie nas zbywać – mówił ze łzami w oczach.

Lisek, myślisz, że ja i Iza nie jesteśmy w trudnej sytuacji? – odpowiedział Pyżalski.

Na pewno nie w takiej, jak my. Ja nie jeżdżę Mercedesem – zripostował Lis i wyszedł z sali. Miał na myśli sporych rozmiarów terenówkę stojącą pod budynkiem klubowym.

Wreszcie rozmowy udało się sfinalizować. Pyżalscy zniknęli z klubu. “Zielona Rewolucja” nie doprowadziła klubu do Ekstraklasy. Nastały nowe rządy, choć nadal skromne, nadal na wskroś typowo warciańskie. Bo to nie jest tak, że Farjaszewski wjechał do klubu na białym koniu, rzucił miliony złotych na stół i dzięki temu Warta dziś bije się o awans. To nadal klub z jednym z najmniejszych budżetów w pierwszej lidze. Najlepiej zarabiający piłkarze kasują 15 tysięcy złotych i są wyjątkami. Średnia pensja w zespole jest czterocyfrowa. “Zieloni” pod względem budżetu nie są nawet w górnej połówce ligi.

Swojska banda

Termin swojskiej bandy uknuł się w tym sezonie. Miał definiować charakter tego zespołu – drużyny bez wielkich gwiazd, ale pracującej na to, by Warta znów mogła być Dumą Wildy. Latem zeszłego roku w klubie podjęto szereg niepopularnych decyzji. Nastąpił powiew świeżości – dyrektorem sportowym został Robert Graf, trenerem Piotr Tworek, szefem rady nadzorczej Marcin Janicki, rzecznikiem prasowym Piotr Leśniowski. Warta z miesiąca na miesiąc rosła na polu sportowym i wizerunkowym. Rosła jednak przede wszystkim jako zespół.

I to zespół z postaciami, którym trudno nie kibicować. Wspomniany Kieliba, który przeżywał rodzinny dramat. Adrian Laskowski, z Wartą od III ligi, trapiony kontuzjami wyłączającymi go na długie miesiące. Łukasz Spławski, który w pewnym momencie był już odpalony, a gdy w zespole zabrakło napastników, to trener Nemec zadzwonił do niego i poprosił, żeby jednak wpadł jeszcze na trening. Piotr Tworek, trener nieoczywisty dla klubu pierwszoligowego, który pociągnął za sobą tę drużynę. Karol Majewski, kierownik drużyny, który w klubie pracuje od dziesiątek lat i który dziś wprowadza do spraw organizacyjnych swojego syna Konrada. Pani z klubowego sklepiku, która od lat serwuje te same przepyszne bułki. Tych postaci moglibyśmy wymieniać i wymieniać.

Cholernie długa była droga Warty do tego dzisiejszego meczu. Przez “spadek tylko na rok”, przez te zapyziałe hot-dogi na parkingu w Stargardzie, przez te krzyki Pyżalskiego, przez rozciętą powiekę Kieliby, przez strajk, przez wyjazdy do Grodziska.

Dziś to może nastąpić piękna puenta tej wyboistej drogi.

DAMIAN SMYK

Damian Smyk

Pochodzi z Poznania, choć nie z samego. Prowadzący audycję "Stacja Poznań". Lubujący się w tekstach analitycznych, problemowych. Sercem najbliżej mu rodzimej Ekstraklasie. Dwupunktowiec.

Opublikowane 31.07.2020 12:40 przez

Damian Smyk

#WeszłoFuksem
16.06.2021

Finlandia za dziewięć tysięcy, efektowna tasiemka i sukcesy na Euro

Weszło Fuksem, czyli najlepsze kupony poprzedniego tygodnia. No nie będziemy ukrywać – lubimy robić te zestawienia, bo po każdym z tych kuponów robimy coś w stylu “o kurde, serio mu to weszło?”. Co mamy dla was tym razem? Mamy singla trafionego za tysiaka. Efektowną tasiemkę puszczoną z samego rana. No i graczy obłowionych na Euro […]
16.06.2021
#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło
18.06.2021

Sobota z Weszło FM: 10 godzin z Euro, mecz z Hiszpanią z Kowalem i Kanią

Kończymy drugą kolejkę zmagań na mistrzostwach Europy, a to oznacza aż 10 godzin z turniejem na naszej antenie. Od 14:00 Mistrzowskie studio do wszystkich trzech meczów, a wieczorem także Hejt Parki prosto z Kanału Sportowego. Przy okazji meczu Polska – Hiszpania towarzyszyć wam będą Kamil Kania i Wojciech Kowalczyk. Szczegóły znajdziecie poniżej: 09:00 – 11:00 […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Nikt nie będzie tęsknił, panie Boniek

Zbigniew Boniek kończy swoją pracę w PZPN-ie. I bardzo dobrze. Jego druga kadencja to nieporozumienie. Masa głupot, błędów i straconych szans. Doszliśmy do momentu, w którym lepiej dla polskiej piłki będzie, szczególnie tej reprezentacyjnej, gdy Bońka w niej zabraknie. Ja nie zatęsknię. Wam też nie radzę, ale jeśli tak wsłuchać się w nastroje, to mało […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Już jest mi żal tej Holandii (8)

Wdzięczna Lubelszczyzna, konkretnie stadion w Łęcznej. Luty 2016. Godzina 15.30. Na boisko Górnika wybiegli lokalni piłkarze oraz ich goście z Korony Kielce. To nie jest miejsce na robienie wielkich rzeczy, to nie jest ani termin, ani okazja, by spodziewać się fajerwerków. A jednak, to jest mecz, który pamiętam do dzisiaj, choć odbył się już ponad […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Człowiek w ogniu. Dumfries podbija Euro

Salka konferencyjna amatorskiego holenderskiego klubu VV Smitshoek. Trwa spotkanie zawodników z trenerami. Ni to odprawa, ni to pogadanka, ni to zgromadzenie. Ktoś się śmieje, ktoś opowiada kawał, komuś w plecaku brzęczy piwko. To nie wielki świat futbolu. Młodsi mają szkołę, starsi mają pracę, piłka nożna to dla nich hobby. Ale to jedna z tych rozmów […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Tydzień turnieju, a my już w domu. Prawie jak kadra! Tetrycy od 12

W euroodcinku “Dwóch zgryźliwych tetryków” Jakub Olkiewicz i Leszek Milewski rozmawiają o tym, że Lukaku wszystko potrafi zrobić lepiej, że Dania mogłaby się nauczyć strzelać, a Holandia jest całkiem spoko. Nie braknie też polskich wątków, w tym drobiazgowej analizy, z której wynika, że mamy małe szanse na mistrzostwo Europy. Spis treści: 0:00 DZIEŃ DOBRY ANEGDOTO […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

O Lukaku, okazjach Danii i Lidze Narodów D (8)

Proszę państwa, wysoki sądzie, to jest najlepszy piłkarz turnieju, Romelu Lukaku. Ja zdaję sobie sprawę, że niektórych widzieliśmy tylko w jednym meczu, a Lukaku już w dwóch. Może za chwilę bębenek podbije Pogba, Mbappe, może Ronaldo, może jeszcze ktoś zrobi coś niebywałego, co przyćmi Lukaku. Ale turniej jest szybki. Nie masz czasu czekać. I na […]
18.06.2021
Weszło
16.06.2021

Jedenastka kozaków Euro #1. Serie A panowała w pierwszej rundzie

Jesteśmy po pierwszej kolejce fazy grupowej na Euro 2020. Poznaliśmy największe odkrycia zespołowe, poznaliśmy też największych drużynowych dziadów (w tej roli biało-czerwoni, pozdrawiamy). Ale czas też na wyróżnienia indywidualne. We współpracy z firmą Gatigo  opracowaliśmy jedenastkę największy kozaków tej pierwszej tury spotkań. Króluje Serie A oraz reprezentacja Włoch. Tak, byliśmy oczarowani tym, jakim walcem okazała […]
16.06.2021
Weszło
15.06.2021

NO I W DUPĘ | Smykałka #7

15.06.2021
Weszło
14.06.2021

Wtorek z Weszło FM: Podsumowanie Roland Garros, konferencja kadry

Jutro na radiowej antenie moc atrakcji! Będzie pomeczowy poranek, ale także coś dla fanów tenisa – podsumowanie wielkoszlemowego turnieju na paryskich kortach. Będzie też nasze „Mistrzowskie pasmo”, dzięki któremu dowiecie się, co słychać na Euro 2020. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – „Dwójka bez Sternika” – o poranku usłyszycie duet Michała Łopacińskiego i Adama […]
14.06.2021
Inne sporty
13.06.2021

Vettori to nie Błachowicz. Adesanya wciąż króluje w wadze średniej UFC

Nie wyszła mu szarża po drugi pas na biodrach. Ale trudno, żeby mu wyszła, gdy trafił na Jana Błachowicza w kategorii półciężkiej. Niemniej w wadze średniej Israel Adesanya wciąż jest niepokonany. I dziś znów nie pozostawił wątpliwości – Nowozelandczyk nigeryjskiego pochodzenia nawet poważnie nie spocił się w walce z Marvinem Vettorim. Wszyscy trzej sędziowie wypunktowali […]
13.06.2021
Weszło
12.06.2021

Niedziela w WeszłoFM: 10 godzin z Euro, “W Ciemno” i Monia z Czapo w poranku

Trzeci dzień Euro na Weszło FM! Na antenie przed i pomeczowych analizy, a także relacji na żywo z meczów grupy C i D! Szczegóły znajdziecie poniżej: 9-10: W ciemno – Marcin Ryszka zaprasza słuchaczy na audycje w ciemno, w której razem ze swoimi gośćmi pokazuję, że bariery istnieją tylko w naszych głowach. Wiele motywujących historii, […]
12.06.2021
Weszło
12.06.2021

ARENA WSTYDU | EUROVLOG #2

12.06.2021
Liczba komentarzy: 11
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
artbski
artbski
10 miesięcy temu

Panie Damianie Smyk! To czyta się tak , że ciarki przechodzą! Świetna robota!

panie.co.pam
panie.co.pam
10 miesięcy temu

Najciekawszy mecz klubowy od czasów Lecha w LE…

dziadekJankoBuszewskiej
dziadekJankoBuszewskiej
10 miesięcy temu

Za Wartą dzisiaj jest cały Poznań i wielkopolska. Mecz z satelitą Legii o awans do E-klapy. Browar sie chłodzi.

Andrzej Dudziarz
Andrzej Dudziarz
10 miesięcy temu

150 artykuł o Warcie, ależ promujecie i forsujecie ten klub.
Czyli można spodziewać się “klątwy weszło”.
Stawiajcie domy na Radomiak.

Łukasz
Łukasz
10 miesięcy temu

Pan Andrzej nazywa się prawie tak samo jak nasz Prezydent,więc nic dziwnego że też pieprzy 3 po 3

Marekkk
Marekkk (@marekkk)
10 miesięcy temu

Dobry tekst. Piłkarze powinni go przeczytać.

Wilder
Wilder
10 miesięcy temu

Zobaczcie kto byl w kadrze Warty 94/95. Onyszko Cecot Jakolcewicz Kaliszan Matlak Miklosik Zurawski i Prabucki. Solidna ekipa. Pewnie im nie placili.
Wa

biggala2310
biggala2310 (@biggala2310)
10 miesięcy temu

Świetnie się to czyta. Podobnie jak artykuły o Lechu. Żałuję jedynie, że jako kibic Wisły Kraków, nie mam w Weszło tak mocnego dziennikarza z Krakowa. Nawet nie wiem kto jest za Kraków odpowiedzialny.  Jakub Białek ?

 Mateusz Rokuszewski – kto w Weszło odpowiada za Kraków?

Bob
Bob
10 miesięcy temu
Reply to  biggala2310

Krakow= Kamil Kania

Enikace
Enikace (@enikace)
10 miesięcy temu

Po przeczytaniu tego artykułu zastanawiam się, co w takim razie od tych chłopaków chcą frustraci z Azji????

alojzy z groznego
alojzy z groznego
10 miesięcy temu

Smyku, weź ty się naucz pisać po polsku. “Uknuć termin”? Gdzie to słyszałeś? Na targu gdy kupowałeś pyry? Człowieku, nie dość, że nie masz wiedzy, to jeszcze nie znasz języka, co powinno Cię dyskwalifikować w pracy dziennikarza.

Suche Info
18.06.2021

Spezia chętna na Linettego

Karol Linetty w nowym sezonie najpewniej nadal będzie występował w Serie A, ale niekoniecznie w Torino. Kilka tygodni temu łączono go z Cagliari, a teraz chętna na jego zatrudnienie jest Spezia. Polaka chciałby sprowadzić Riccardo Pecini, który zaczyna pracę jako dyrektor sportowy Spezii, a dotychczas był szefem skautów w Sampdorii, w której Linetty z powodzeniem […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Sobota z Weszło FM: 10 godzin z Euro, mecz z Hiszpanią z Kowalem i Kanią

Kończymy drugą kolejkę zmagań na mistrzostwach Europy, a to oznacza aż 10 godzin z turniejem na naszej antenie. Od 14:00 Mistrzowskie studio do wszystkich trzech meczów, a wieczorem także Hejt Parki prosto z Kanału Sportowego. Przy okazji meczu Polska – Hiszpania towarzyszyć wam będą Kamil Kania i Wojciech Kowalczyk. Szczegóły znajdziecie poniżej: 09:00 – 11:00 […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Janusz Niedźwiedź trenerem Widzewa Łódź

Janusz Niedźwiedź został nowym trenerem Widzewa Łódź. Podpisał dwuletni kontrakt z opcją przedłużenia o rok. 39-letni szkoleniowiec ostatnio prowadził Górnika Polkowice, z którym wywalczył awans do I ligi. Niedźwiedź zastąpił na stanowisku Marcina Broniszewskiego, któremu dziś podziękowano za współpracę. Fot. Newspix
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Dariusz Marzec zostaje w Arce Gdynia

Mimo przegranego barażu z ŁKS-em przed własną publicznością, Dariusz Marzec nadal będzie trenerem Arki Gdynia. On i jego asystent Janusz Świerad podpisali kontrakty na nowy sezon z opcją przedłużenia o kolejny rok.  Marzec prowadzi Arkę od grudnia. Dotarł z tym zespołem do finału Pucharu Polski, w którym jednak lepszy okazał się Raków. Ogółem gdynianie w […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Bośniacki bramkarz w Rakowie Częstochowa

Raków Częstochowa pożegnał latem i Dominika Holca, i Branislava Pindrocha, więc sprowadzenie nowego bramkarza było koniecznością. Został nim Vladan Kovacević z FK Sarajewo. 23-letni Bośniak podpisał kontrakt do 2024 roku z opcją przedłużenia o kolejne dwa lata. – Obserwowaliśmy Vladana od dłuższego czasu i bardzo cieszymy się, że udało się go pozyskać. To bramkarz wpisujący […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Marcin Broniszewski nie jest już trenerem Widzewa

Marcin Broniszewski przestał być trenerem Widzewa Łódź i odchodzi z klubu.  Broniszewski pracował w Widzewie od sierpnia ubiegłego roku – najpierw jako asystent Enkeleida Dobiego, a po jego zwolnieniu w kwietniu przejął stery w pierwszej drużynie. W dziesięciu meczach wywalczył 11 punktów (2 zwycięstwa, 5 remisów, 3 porażki). Przypomnijmy, że od kilku dni nowym właścicielem […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Victor Garcia Marin wzmacnia Śląsk Wrocław

Potwierdziły się nasze wczorajsze informacje: szeregi Śląska Wrocław zasilił Hiszpan Victor Garcia Marin. 27-letni lewy obrońca podpisał kontrakt do 2024 roku.  – Jesteśmy zadowoleni, że trafia do nas zawodnik, który grał regularnie na zapleczu jednej z najlepszych lig świata. Victor to piłkarz dysponujący bardzo dobrym dośrodkowaniem, ma świetnie ułożoną lewą nogę. Jest szybki i potrafi […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Chudy i Masouras odchodzą z Górnika Zabrze

Martin Chudy po wygaśnięciu kontraktu odejdzie z Górnika Zabrze. Zanosiło się na to od dłuższego czasu, a w piątek zostało oficjalnie potwierdzone. Słowacki bramkarz przyszedł do Górnika zimą 2019 roku, od razu wskoczył do składu i od tej pory nie opuścił ani minuty w Ekstraklasie! Łącznie w barwach zabrzan rozegrał 87 meczów. 26 razy zachował […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Drągowski na celowniku Interu

Bartłomiej Drągowski w ostatnich tygodniach był już łączony m.in. z Atalantą czy Borussią Dortmund, a teraz “Tuttosport” donosi, że poważnie zainteresowany bramkarzem Fiorentiny jest Inter.  Polak docelowo miałby zostać następcą Samira Handanovicia, który ma już 36 lat i ostatnio miewał wahania formy. Dyrektor sportowy mediolańczyków Giuseppe Marotta podczas pracy w Juventusie na podobnej zasadzie szykował […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Nikt nie będzie tęsknił, panie Boniek

Zbigniew Boniek kończy swoją pracę w PZPN-ie. I bardzo dobrze. Jego druga kadencja to nieporozumienie. Masa głupot, błędów i straconych szans. Doszliśmy do momentu, w którym lepiej dla polskiej piłki będzie, szczególnie tej reprezentacyjnej, gdy Bońka w niej zabraknie. Ja nie zatęsknię. Wam też nie radzę, ale jeśli tak wsłuchać się w nastroje, to mało […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Artur Derbin pozostanie trenerem GKS-u Tychy

Artur Derbin nadal będzie trenerem GKS-u Tychy. W związku ze spełnieniem odpowiednich zapisów, jego umowa została automatycznie przedłużona do czerwca 2022 roku.  Derbin szkoleniowcem tyszan został przed startem ubiegłego sezonu. Zajął z GKS-em trzecie miejsce w I lidze, do ostatniej kolejki mając szanse na bezpośredni awans. GKS zawiódł później w barażach, odpadając u siebie z […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Sześciu zawodników odeszło z Podbeskidzia

Podbeskidzie Bielsko-Biała kontynuuje kadrowe przemeblowania po spadku do I ligi. Dziś poinformowano, że szeregi “Górali” opuszcza sześciu zawodników.  Są to Dmytro Baszłaj, Karol Danielak, Gergo Kocsis, Petar Mamić, Sierhij Miakuszko i Michał Rzuchowski. Najbardziej zawiedli Baszłaj i Kocsis. Najlepiej z tego grona prezentował się Rzuchowski, choć w tym przypadku “najlepiej” nie znaczy “dobrze”. Przypomnijmy, że […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Mateusz Bodzioch na stałe w Radomiaku

Mateusz Bodzioch zostaje w Radomiaku Radom. 31-letni obrońca podpisał z beniaminkiem Ekstraklasy kontrakt do 2023 roku z opcją przedłużenia.  Bodzioch w październiku został wypożyczony ze Stali Mielec, w barwach której nie zdołał zadebiutować na najwyższym szczeblu. W Radomiaku od razu wskoczył do składu i nie oddał miejsca do końca rundy jesiennej. Wiosną jego akcje spadły, […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Cholewiak piłkarzem Górnika Zabrze

Mateusz Cholewiak został nowym piłkarzem Górnika Zabrze. Podpisał dwuletni kontrakt z opcją przedłużenia o rok.  – Cieszymy się, że trafia do nas piłkarz z bardzo dużym doświadczeniem i obyciem. Górnik potrzebuje piłkarzy, którzy odnosili sukcesy, a tak przecież jest w przypadku Mateusza, który grał w meczach o dużą stawkę. Cholewiaka cechują nie tylko duże umiejętności piłkarskie, […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Ultrasi Parmy do Buffona: Jesteś najemnikiem, nie bohaterem

Dopiero co Parma ogłosiła, że Gianluigi Buffon wrócił do Parmy, z której wyszedł na wielki piłkarski świat. To wiązało się z wieloma pozytywnymi głosami, to był moment ikoniczny. Ale, jak się okazuje, nie wszyscy są z powrotu włoskiego bramkarza zadowoleni. Ultrasi klubu dali znać, że “Gigi” nie jest mile widziany. Continued.. ”20 years ago you […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Lewandowski: – Brakuje nam iskry, żeby przełożyć naszą jakość na mecze

Robert Lewandowski wypowiedział się na temat meczu ze Słowacją. Nie ukrywamy, że czekaliśmy na głos naszego kapitana. Nic specjalnie odkrywczego nie powiedział, choć zastanawia stwierdzenie, że reprezentacji brakuje pewnego rodzaju iskry. Detalu, dzięki któremu jakość z treningu uda się przełożyć na mecze. Robert twierdzi, że to w końcu się zmieni. – Mieliśmy kontrolę nad meczem, […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Peszko: – Powiedziałem “Lewemu”, że zagrał słabo. Był rozczarowany

Jak wiadomo, Sławomir Peszko zna się z Robertem Lewandowskim całkiem dobrze. Piłkarz Wieczystej to wykorzystał, mówiąc “Lewemu”, że zagrał słabo w meczu ze Słowacją. Były reprezentant Polski zdradził też, że po rozmowie z naszym kapitanem ma nadzieje przed jutrem. – Nie wiem, czy ktoś ma odwagę zwrócić uwagę Lewandowskiemu. Ja z nim rozmawiałem i powiedziałem […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Już jest mi żal tej Holandii (8)

Wdzięczna Lubelszczyzna, konkretnie stadion w Łęcznej. Luty 2016. Godzina 15.30. Na boisko Górnika wybiegli lokalni piłkarze oraz ich goście z Korony Kielce. To nie jest miejsce na robienie wielkich rzeczy, to nie jest ani termin, ani okazja, by spodziewać się fajerwerków. A jednak, to jest mecz, który pamiętam do dzisiaj, choć odbył się już ponad […]
18.06.2021