post
Avatar

Opublikowane 06.07.2020 13:40 przez

Samuel Szczygielski

Gościem w dzisiejszym poranku Weszło FM był Łukasz Wachowski, dyrektor departamentu rozgrywek w PZPN. Co będzie ze spadkowiczami, Arką Gdynia i Koroną? Kiedy ruszy nowy sezon Ekstraklasy, a kiedy pierwszej ligi? Czy jest szansa na VAR na zapleczu Ekstraklasy i jeśli tak, to od kiedy? Kto będzie sędziował mecze barażowe w 1. lidze? O tych i wielu innych tematach z gościem porozmawiali Samuel Szczygielski i Wojciech Piela.

Zaczniemy od nieprzyjemnego tematu. Czy w PZPN-ie przekręcicie tę ligę? Co z tą Arką i Koroną?

W PZPN-ie nie przekręcaliśmy polskiej piłki i nie przekręcimy. To na pewno kwestia, która rozpala wyobraźnię wielu kibiców. Mówię oczywiście o kwestii spadków w tym sezonie, ale myślę, że racjonalnie myślący i podchodzący do tego zagadnienia regulator, czyli Polski Związek Piłki Nożnej, nie robi ruchów, które będą, jak ja to nazywam, „zamknięciem jednych drzwi i otworzeniem pięciu kolejnych”. To na pewno byłby to kolejny problem. Do tego zupełnie niepotrzebny problem. Dlaczego dwie, a dlaczego nie trzy? Dlaczego nie powiedzieliśmy tego wcześniej? Drugą sprawą jest to, że bardzo dużo do powiedzenia w tym temacie mają kluby i Ekstraklasa. Nie wiem, czy tam jest konsensus, ale na pewno jest szereg argumentów powodujących, że to będzie trudny do zrealizowania scenariusz. Nie chcę powiedzieć, że będzie tak, a nie inaczej. Wydaje mi się, że to nie jest takie proste zagadnienie, gdzie strzelamy palcami mówiąc: miały spaść trzy, a spadają dwi”.

Maciej Sawicki w „Hejt Parku” w Kanale Sportowym powiedział, że nie ma o czym mówić, bo można było podjąć taką decyzję, ale wcześniej. Nie wtedy, kiedy wiemy, że matematycznie Arka i Korona spadły.

To powinno być już ustalone przed wznowieniem rozgrywek i kluby powinny wiedzieć jakie są reguły gry. Teraz byłaby to ewidentna zmiana reguł w trakcie, a to w tym sezonie – i tak będącym z wielu względów specyficznym – zdarzało się nie tylko Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej, ale też dużo potężniejszym federacjom – nawet międzynarodowym. Niektóre będące nawet niezgodne z tą zasadą, że nie zmienia się regulaminu w trakcie gry. Zmienia się go jeśli jest potrzeba – to nie jest świętość. Gdybyśmy go nie zmieniali mielibyśmy dziesięć razy większy bałagan w tych obszarach, które wymagały zmian.

Tak, ale zmiany regulaminów następują zwykle w sytuacjach niespodziewanych. Każdy wiedział, że ten sezon będzie przejściowy i będzie wyglądał, jak będzie wyglądał. Zastanawiamy się jednak, czy widzisz potrzebę tych wszystkich rozmów i dyskusji. Generalnie mówi się, że ten przyszły sezon może być nudny i odarty z emocji, bo spadnie tylko jedna drużyna, a gdyby powtórzył się scenariusz z tych rozgrywek, to już byśmy znali tego spadkowicza od kilku tygodni. Czy to było jedyne rozwiązanie?

Na etapie przystępowania do prac nad wznowieniem rozgrywek tych scenariuszy było na stole więcej, niż tylko ten zakładający że trzy drużyny spadają. Był plan pomocowy stworzony dla polskiej piłki i kwota zabezpieczona, z której można by finansować udział tych dodatkowych drużyn. Decyzja była taka, że wznawiamy, tak jak rozpoczęliśmy. Dziś podobnie jak sekretarz uważam, że to rozwiązanie byłoby trudne do przeforsowania. Oczywiście pewnie te dwie drużyny byłyby zadowolone.

Czyli więcej mówi się o tym w mediach, niż w PZPN-ie?

Tak, ja myślę, że w 99 procentach to jest w ogóle temat medialny. Media, kluby, dyskusje.

Nasz słuchacz Michał Poncyljusz dopytuje odnośnie terminarza i tego, jak on może wyglądać w przyszłym sezonie. Widzimy przykład angielski, wyglądający troszkę inaczej – wiadomo angielskie zespoły mogą grać do końca w europejskich pucharach. W Polsce są już te daty, kiedy ruszy sezon i jak to będzie wyglądało w korelacji z europejskimi pucharami?

Mamy ramowy terminarz na sezon 2020/21. W zakresie I ligi start przewidujemy na 29 sierpnia. 15 sierpnia zagralibyśmy 1/32 Pucharu Polski, gdzie spotykają się zdobywcy Pucharów Polski na szczeblu wojewódzkim. Start Ekstraklasy przewidziany byłby tydzień później, czyli  na 22 sierpnia. Takie są wstępne zapisy. Cały czas oczywiście pozostaje kwestia formatu rozgrywek ustalanego przez spółkę. Czy będzie to ESA 30, czy ESA 37, czy może ESA 34. Tej ostatniej opcji raczej nie będzie, więc na stole pozostają dwie opcje: albo liga z trzydziestoma kolejkami, albo z trzydziestoma siedmioma. Nawet jeśli spojrzymy na napięty terminarz w Europie, to mamy tylko dwie wolne środy w grudniu. Przy trzydziestu siedmiu kolejkach pewnie rundę wiosenną należałoby zacząć pewnie już w styczniu, być może nawet na początku stycznia. Rozgrywki muszą się skończyć 15 maja, bo mamy EURO przeniesione z tego roku. Możliwe, że odbędzie się też EURO U-21. Musimy dbać o interes naszych reprezentacji, więc ten termin 15 maja w naszej ocenie wydaje się być najbardziej racjonalny. Trzeba więc tak dostosować terminarz Ekstraklasy i ten format z 30 kolejek powinien być odpowiedni i dla klubów, dla PZPN-u i Ekstraklasy.

Zamykając ten temat, zapytamy wprost. Czy w przyszłym sezonie I ligi zagrają Arka i Korona?

To, czy zagrają będzie oczywiście zależało od ich woli. Miejsce w I ligi czeka na spadkowiczów z Ekstraklasy. Powiem tak – pewnie tak będzie. Natomiast ciekawą kwestią jest to, że brak spadków w Ekstraklasie ma swoje konsekwencje też w I i II lidze. Tych miejsc też wtedy robi się tam więcej.

Dla Widzewa! Tak mogliby powiedzieć złośliwi.

Nie, akurat dla spadkowiczów, oni mogliby być zainteresowani powiększeniem Ekstraklasy, bo dla nich też byłoby miejsce w I lidze.

Wróćmy do terminarza, bo to interesujące. Mówiliśmy o środach, napiętym terminarzu. Wiemy, że w Ekstraklasie i I lidze to potrwa dłużej, bo są baraże itd. Kiedy więc zacznie się nowy sezon?

Formalnie rozpocznie się 1 sierpnia. Do 31 lipca mamy sezon 2019/20, czyli ten trwający wciąż przedłużony uchwałą z maja o miesiąc. Okienko transferowe ruszy de facto po zakończeniu rozgrywek Ekstraklasy. Wtedy te kluby uczestniczące w pucharach będą mogły składać wnioski do TMS-u o transfery zawodników z zagranicy. 1 sierpnia rozpocznie się ten okres rejestrowania zawodników i potrwa do 5 października. To decyzja podjęta zgodnie z sugestiami klubów i UEFA. Większość federacji kończy właśnie wtedy okienko transferowe, więc postanowiliśmy dać naszym klubom tę samą możliwość bycia konkurencyjnym na rynku. Okno transferowe letnie może trwać 84 dni, czyli 12 tygodni. Mieścimy się więc w tych restrykcjach FIFA. Natomiast rozgrywki tak jak powiedziałem: 29 sierpnia I i II liga, tydzień wcześniej Ekstraklasa. Wiadomo, że terminarz musi zostać przygotowany przez Departament Logistyki i zatwierdzony przez zarząd. Tydzień wcześniej 1/32 finału Pucharu Polski.

Wyobrażasz sobie, by w przypadku tych śród i braku terminów, ESA 37 może mieć rację bytu? Kością niezgody mogą być pieniądze, telewizja w przypadku ESA 30 zapłaci przecież mniej klubom. Pytanie, czy można dogadać się tak, by te pieniądze się pojawiły, ewentualnie w następnych kontraktach je tak wydłużyć, by one nie zginęły. Na chłopski rozum wydaje się, że ESA 37 nie ma prawa się udać.

Dobry temat i ciekawe rozwiązanie. To na pewno jest do przedyskutowania z prezesem spółki Ekstraklasy. Oni formalnie odpowiadają za komercjalizację tych praw i na pewno te rozmowy już trwają. Ten rachunek ekonomiczny na samym końcu jest bardzo ważny. Kluby chcą na pewno dostać przynajmniej tyle, co w tym sezonie. Z 296 spotkań zrobiłoby się 240, więc 56 mniej. Na końcu mniej pieniędzy w kieszeni. Da się pewnie zrobić 37 kolejek, ale pojawia się też pytanie, jak będzie to sformatowane. Nie wiadomo, jaka będzie zima 2021. Mamy też z tyłu głowy widmo nawrotu pandemii, więc każdy chciałby gdzieś mieć tę świadomość administracyjną w terminarzu. Mam ten plus, że nie muszę kończyć do 15 maja w przyszłym sezonie. I i II liga nie muszą kończyć w tym terminie, więc nie zazdroszczę Marcinowi Stefańskiemu z Ekstraklasy, bo to nie będzie proste rozwiązanie. Racjonalnie te 30 będzie lepsze dla klubów, piłkarzy i kibiców. Teraz rozgrywki idą ciągiem, przerwy praktycznie nie będzie. Przerwa zimowa będzie przerwą od półtora roku, na pewno zima powinna być jak najdłuższa, żeby zawodnicy mogli się w miarę zregenerować.

To chyba będzie w ogóle specyficzny czas tych urlopów. Polskie kluby i tak mają mniejszy problem od tych występujących w Lidze Mistrzów. Chociaż chcielibyśmy mieć w Polsce takie problemy…

Chociaż te kluby, które w sierpniu mają dograć Ligę Mistrzów też nie są podobno zachwycone. W Portugalii problemy z COVID-em, pozamykane obiekty.

Podobnie w MLS, gdzie wszystkich wysłali do Orlando, a okazuje się, że tam też pojawiło się ognisko. Odnośnie tych obostrzeń. Kiedy zostaną zniesione obowiązki noszenia masek na stadionach?

Decyzja oczywiście należy do Rady Ministrów, czy reżim będzie utrzymany, poluzowany, czy zaostrzony. Wydaje mi się, że do drugiej tury wyborów nie ma się co spodziewać. Myślę, że to jest realne, by te obostrzenia spadały. Zagraliśmy trzy kolejki z kibicami.

Nie ma nowych ognisk. Jeśli ktokolwiek myślał, że wpuszczając kibiców na stadiony utrzyma ludzi w reżimie sanitarnym, to chyba nie żyje w tym kraju.

Na pewno zakładaliśmy, że mogą dziać się rzeczy nie do końca zgodne z naszymi postanowieniami. Najważniejsi są uczestnicy zawodów, więc z naszej perspektywy zawodnicy. Pamiętajmy, że te rozgrywki musiały się rozpocząć i to chyba przeprowadziliśmy w miarę sprawnie. W ramach struktur piłkarskich nie mieliśmy żadnych ognisk, ryzyka. Wiemy, jak to wygląda na trybunach. Nie upilnujesz ludzi.

Nie chodzi mi tutaj o Żyletę, ale też znajomi mi opowiadali, że na normalnych trybunach panowie stewardzi podchodzili i rozdzielali, na co oni: „Ale przecież my mieszkamy razem”.

Chyba ci, którzy mieszkają razem mogą siedzieć razem. Tak samo siedzenie na trybunach nie powoduje konieczności noszenia maseczek, tylko w czasie przemieszczania przez ciągi komunikacyjne i strefy.

Czy w barażach I ligi będzie obecny VAR?

Tak, to jest już potwierdzone. Nie wiemy oczywiście, na jakich stadionach będą te baraże. Testowaliśmy już to na kilku stadionach pierwszoligowych, czy też podczas meczów Pucharu Polski. Będziemy musieli wyznaczyć sędziów mających uprawnienia do sędziowania z VAR-em. To też jest dla samego meczu barażowego wartość dodana.

Czy rozważani są czołowi polski sędziowie? Marciniak, Kwiatkowski, Stefański…

Pamiętajmy, że wtedy kiedy się kończy liga, mamy baraże. Sędziowie też mogą wyjechać na te turnieje finałowe Ligi Mistrzów, czy Ligi Europy. Na pewno to będzie któryś z sędziów sędziujący w Ekstraklasie, bo tylko tacy mają uprawnienia do sędziowanie z VAR. To nie mogą być sędziowie, którzy nie sędziowali w Ekstraklasie. To będą mecze o dużym ciężarze gatunkowym. Chcemy uniknąć skandali, czy złych decyzji. Każdy z boiska chciałby zejść czując się uczciwie, że przegrał po sportowej walce, a nie błędach i wypaczonych sytuacjach.

Rozumiem, że II ligi to nie dotyczy?

Nie dotyczy zarówno przez terminy, ale i przez kwestie infrastruktury stadionów. Te stadiony poza obiektem Widzewa nie były wykorzystywane z VAR. I liga zabiegała o ten VAR, natomiast druga nie. Na ten moment VAR będzie więc w barażach pierwszoligowych.

Patrząc na terminarz Ligi Mistrzów, wiadomo że nasi sędziowie będą musieli się przygotować. Teraz wróćmy do sportu. Jak oceniasz I i II ligę? Czy screeny z tabelami wrzucane na Twittera robią na tobie wrażenie?

Na pewno robią wrażenie. Wczoraj widziałem gdzieś tabelę z okresu po przerwie spowodowanej pandemią w II lidze i Widzew, Resovia gdzieś na 16 i 17 miejscu – to na pewno robi to wrażenie. A przecież jak wznawialiśmy rozgrywki, to był spór kto jest na drugim miejscu: Resovia, czy GKS Katowice. Widzew zdobył chyba tylko osiem punktów. Przyzwyczaiłem się do tego, że każdy może wygrać z każdym. To dodaje emocji do tej ligi. To wszystko ma swój urok. Fajnie, że mamy te baraże. Jest sporo niewiadomych, jest o co grać. Te baraże nawet będą w A klasie…taki efekt domina.

A co z Pucharem Polski? Nie warto było poczekać z finałem na Narodowym?

Na pewno Stadion Narodowy to piękny obiekt, ale tam akcja logistyczna nie może się rozpocząć tydzień przed meczem. 8 lipca mamy półfinał, dwa tygodnie później finał Pucharu Polski. Z punktu widzenia bezpieczeństwa, logistyki, policja to byłoby to niemożliwe do zrealizowania. Wydaje mi się, że ten wybór podjęty wcześniej z finałem w Lublinie jest najbardziej optymalny. Trochę kibiców wejdzie, będzie sporo zapytań o bilety. Spodziewamy się też niestety niemiłych komentarzy, bo nie wpuścimy wszystkich. Nie wejdzie na ten stadion wielu ludzi.

Frekwencja może być dziesięć razy mniejsza.

Tak, ale kibice też muszą mieć w głowie to, że ten sezon jest specyficzny. Odwołaliśmy turniej „Z podwórka na Stadion”. Musieliśmy do tego podejść racjonalnie. Trzy tygodnie temu nie wiedzieliśmy nawet, czy ten finał odbędzie się w Lublinie. Mamy to wszystko w głowie.

Co w przypadku gdyby Korona Kielce nie zgłosiła się do udziału w I lidze?

Wówczas utrzymuje się najwyżej sklasyfikowany spadkowicz w I lidze.

Patrząc na tabelę w I lidze to jest niesamowite, że Bełchatów, który trzy tygodnie temu nie miał pieniędzy, dzisiaj ma sześć punktów straty do baraży. Odra Opole też punktuje. Wróćmy jednak do tego doświadczenia, jakim była pandemia. Czego zawodowo się nauczyłeś przez ten trudny dla nas wszystkich okres?

Mniej spać! (śmiech). Te ostatnie kilka lat były bez komplikacji, wpadek. Realizowaliśmy swoje plany, jeśli chodzi o PJS, młodzieżowców, reformy rozgrywek. Podążaliśmy zgodnie z pewnym planem. Tutaj mieliśmy do czynienia z czymś, z czym się nigdy nie spotkaliśmy. Każdy się czegoś nauczył. Wiele miejsc wymagało dopracowania. To było w pewnym sensie zarządzanie kryzysem. Niewywołany decyzjami PZPN, czy winą klubów, tylko siłą wyższą. Wydaje mi się, że zareagowaliśmy dobrze począwszy od planu pomocowego, poprzez wznowienie bez kibiców, a później przywrócenia ich na stadiony. Wyszliśmy na prostą jako jedna z pierwszych federacji w Europie i te rozgrywki skończymy bez jakichś tam strat własnych. Uważam, że to zarządzanie kryzysem było na dobrym poziomie.

Ta pandemia też pokazała, że dla dobra polskiej piłki, warto tej pracy dołożyć. Myślisz, że pod wasze władanie też powinny pójść trzecie ligi? Maciej Sawicki powiedział, że wkrótce to wszystko trafi pod skrzydła PZPN.

Plan był taki, by od sezon 2020/2021 rozgrywki międzywojewódzkie – III ligi – zostały przejęte przez PZPN. Jednak w związku z tą pandemią, w wielu ligach będzie po prostu więcej drużyn. Zarząd podjął decyzję, by jeszcze przez sezon zajęły się tym wojewódzkie związki piłki nożnej. Te rozgrywki trwają już wiele lat. Zawsze pojawiały się jakieś delikatne niesaski pomiędzy klubami, czy organami. Wydaje mi się, że to decyzja racjonalna, którą wspierają wojewódzkie związki. To będzie trudny sezon, będzie wymagał na pewno współpracy jeszcze bliższej jeśli chodzi o szczebel lokalny. Kontakt będzie bardzo potrzebny, mogą się wycofywać drużyny, kwestie terminarza mogą być problematyczne. Za rok te rozgrywki przejmie już Polski Związek Piłki Nożnej.

Zastanawiam się patrząc na cały okres, że będzie więcej problemów z pozwami, czy problemami. Czy trafiły do was jakieś pozwy z klubów?

Od takiej strony rozgrywkowej nie. Nic złego się nie dzieje. W piłkarskim sądzie polubownym pojawiają się oczywiście kwestie zawodników i ich kontraktów. Piłkarski sąd polubowny przejmuje kompetencje Izby do spraw rozwiązywania sporów, po tych zmianach statutowych poprzedniego roku, więc tam spory są, ale to normalna sytuacja. Jeśli chodzi o spory większego kalibru, to nie. To też dobry symptom. Te nasze ruchy też zawsze starały się być wyważone. Kwestia obniżek kontraktów, ale wydaje mi się że wszystko zrobiliśmy dobrze. Pokazywano nam gdzieś dokumenty przygotowywane, że FIFA będzie zalecała takie ruchy. Ten dokument pojawił się w czerwcu i te wytyczne FIFA nie wspominały nic o obniżaniu kontraktów przez federacje. Po prostu strony kontraktu powinny się porozumieć w zakresie wypłacania pieniędzy za okres, kiedy to świadczenie usługi było realizowane tylko przez jedną stronę. Należało dojść do uzgodnień wspólnych. Ja jestem dumny, że udało się nam wytrzymać to ciśnienie, które było spore. Jeśli zbadamy ten wpływ COVID-19 na kluby, to wiadomo jedni stracili więcej, drudzy mniej. Jeśli natomiast mielibyśmy ciąć po 50 procent kontraktów i równać, to pytanie do czego? Zawodnik może się później zapytać, dlaczego nie 30?

Patrząc na sędziowanie w I lidze, to nie boli cię jego poziom? Czy to kwestia niskich płac sędziów, umiejętności, czy braku telewizji, bo nikt nie sprawdzi błędów sędziów? To nie są błędy, tylko straszne wielbłądy.

Dotyka mnie to, oczywiście. Myślimy co zrobić, jest VAR w Ekstraklasie, który też wyeliminował sporo błędów. Ze 100 podjętych decyzji 10 jest błędnych, więc VAR pomaga eliminować te pomyłki. Kwestia wpuszczenia nowych sędziów, odświeżenia tych rozgrywek, szkolenia nowych arbitrów. Na poziomie Ekstraklasy to na pewno opłacalne rozwiązanie. W I lidze nie ma profesjonalnych sędziów, mają swoje zajęcia. Może w przyszłości rozwiązaniem będzie VAR. Nie w przyszłym sezonie, o to będzie trudno. Pojawiają się kwestie „low cost” VAR-u. Wiadomo, że stać na to bogatych, głównie w najwyższych ligach. Wiadomo, że wszystko wiąże się z kosztami. FIFA pracuje z federacjami z VAR-em w tańszej opcji. Może VAR z tabletów? Tak, by do VAR-u nie potrzebny był kolejny wóz. Kwestia wprowadzenia tylko jednego sędziego VAR, mniej kamer VAR – z ośmiu do czterech. Dyskusje się toczą, w marcu mieliśmy spotkanie w Holandii, teraz online pokazywano nam te rozwiązania. Ten projekt może potrwać do 2022 roku. Na końcu gdzieś może zdarzyć się tak, że ten „low costowy” VAR trafi do I ligi. Na pewno by to bardzo pomogło.

Czy jest możliwość, zanim FIFA wprowadzi te wersje „pół-VAR-owe”, to u nas będzie to wcześniej?

To kwestia 2022 roku, kiedy zostanie to oficjalnie zaakceptowane. Może zdarzyć się tak, że ktoś zaoferuje nam jakiś pilotaż. Jesteśmy na to otwarci, więc pewnie przyszły sezon nie, ale kolejny. Kto wie?

Rozmawiali Samuel Szczygielski i Wojciech Piela

Samuel Szczygielski

Opublikowane 06.07.2020 13:40 przez

Samuel Szczygielski

Liga Europy
15.04.2021

Stary lis wypełnił zadanie. Ajax za burtą, Roma zagra o finał z United

Włosi twierdzili dziś, że Roma gra dla całej Italii. Fakt, Giallorossi to ostatni przedstawiciel Półwyspu Apenińskiego w Europie. I to się nie zmieni, bo Rzymianie awansowali do półfinału Ligi Europy. Ale czy Italia po tym spotkaniu pęka z dumy? No, niekoniecznie. Przy takiej bryndzy Włosi pewnie jednak to przeboleją. W takich chwilach cel uświęca środki, więc nie […]
15.04.2021
Liga Europy
15.04.2021

Koniec pięknej przygody. Arsenal wypunktował Slavię

Slavia Praga to jedna z niewątpliwych rewelacji sezonu 2020/21 w Lidze Europy. Zresztą czeska ekipa nie pierwszy raz pokazała, że potrafi napsuć krwi faworytom. No ale tak to z rewelacjami bywa, że prędzej czy później trafia kosa na kamień. Ich piękna przygoda się kończy, niekiedy dość boleśnie. Dzisiaj przyszła kryska na prażan. Arsenal wyjaśnił ich […]
15.04.2021
Felietony i blogi
15.04.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Ktoś to musi powiedzieć, niech będzie, że ja. Naszykujmy szklanki z wodą i miejmy to z głowy: Maciej Skorża wraca do Ekstraklasy. Liga będzie ciekawsza. Wraca trener nietuzinkowy, wraca trener utytułowany, wraca trener, który kształtował ligowy krajobraz przez ponad dekadę. Trener, który w różnych miejscach kojarzy się dobrze – jest Spartak, jest Barcelona, jest mistrz […]
15.04.2021
Weszło
15.04.2021

Puchar Fuksiarza – pierwsze typy, odkrywamy karty!

To już jutro. Wielki dzień, w którym zaczyna się Puchar Fuksiarza. Zaczęliśmy od losowania, poznaliśmy grupy, teraz czas na rywalizację. A kochamy rywalizować. Kiedyś Olkiewicz ze Smykiem założyli się, kto szybciej dobiegnie do redakcji ze stacji metra – wygrał Olkiewicz, a Smyk dalej biegnie. W każdym razie: jutro zaczynamy pierwszą kolejkę. A dziś odkrywamy karty, […]
15.04.2021
WeszłoTV
15.04.2021

Quiz: WOJCIECH HADAJ – REDEMPTION

15.04.2021
Weszło
15.04.2021

Bruk-Bet przez wirusa nie gra od miesiąca. “Nikomu nie życzę takiej sytuacji”

Bruk-Bet Termalica Nieciecza od blisko miesiąca nie wychodzi na boisko. I na wyjście na nie jeszcze chwilę poczeka. Departament rozgrywek krajowych PZPN poinformował o przełożeniu kolejnego spotkania “Słoników”, co oznacza, że lider 1. ligi będzie miał cztery mecze na koncie mniej względem terminarza. Sytuacja robi się nieciekawa, bo nawet jeśli Bruk-Bet wróci do gry w […]
15.04.2021
Weszło
11.08.2020

Tworek: Nie możemy być jak ćmy, które parzą się lecąc do światła

Warta Poznań awansowała do Ekstraklasy jako zespół… braku wiary. Braku wiary z zewnątrz. Celem Warty przed startem sezonu absolutnie nie był awans, a przed decydującymi barażami eksperci rzadko kiedy stawiali na piłkarzy trenera Piotra Tworka. Mimo że to oni przystępowali do nich jako trzecia siła pierwszej ligi. Wiary za to nie brakowało w zespole. I […]
11.08.2020
Weszło
06.07.2020

Wachowski: Arka i Korona? W PZPN-ie nie przekręcaliśmy polskiej piłki i nie przekręcimy

Gościem w dzisiejszym poranku Weszło FM był Łukasz Wachowski, dyrektor departamentu rozgrywek w PZPN. Co będzie ze spadkowiczami, Arką Gdynia i Koroną? Kiedy ruszy nowy sezon Ekstraklasy, a kiedy pierwszej ligi? Czy jest szansa na VAR na zapleczu Ekstraklasy i jeśli tak, to od kiedy? Kto będzie sędziował mecze barażowe w 1. lidze? O tych […]
06.07.2020
Weszło
28.06.2020

“Rozpłakałem się w szatni. Jak już ma coś do mnie, to niech wyzywa mnie, a nie moją mamę, która walczy z rakiem”

Trash-talk to stały element piłki. Darcie się do ucha przy rzucie rożnym, śmianie się z przyrodzenia, obrażanie od najgorszych jest – jakkolwiek to brzmi – boiskową normą. Ale istnieją granice. Każdy wie, co wydarzyło się w Berlinie w 2006 roku. Co Marco Materazzi powiedział do Zinedine Zidane’a i jaki odwet zastosował Zizou. Bo jest jedna, […]
28.06.2020
Weszło
19.05.2020

Leci z Polski do Bredy, lecę z Bredy do Polski…

Tym razem patrząc w przyszłość udaliśmy się do… Niepołomic. A to dlatego, że w Puszczy występującej na zapleczu Ekstraklasy gra wypożyczony z holenderskiego NAC Breda Karol Niemczycki. Rocznik 1999, a historii do opowiadania już co niemiara, o czym zaraz się przekonacie. Debiut w Eredivisie już odhaczony, ale kolejne ciekawe wyzwania przed bohaterem naszego cyklu. A […]
19.05.2020
Weszło
15.05.2020

“Nie szukamy trenera, GKS Tychy będzie prowadził Ryszard Komornicki”

Leszek Bartnicki jako prezes GKS-u Tychy stanął przed poważnym wyzwaniem w dobie pandemii. Czy w czasie przerwy od rozgrywek jest sens szukać nowego trenera, czy jednak dyrektor sportowy Ryszard Komornicki powinien pociągnąć ten wózek do końca sezonu? Jak wyglądały testy na koronawirusa w pierwszej lidze od kulis? Kiedy wróci granie? O co zawalczą w Tychach […]
15.05.2020
Weszło
10.05.2020

Sport stanął, ale doping nie śpi

Jako redakcja Weszło mieliśmy okazję wziąć udział w spotkaniu z Witoldem Bańką, prezydentem WADA, czyli Światowej Agencji Antydopingowej. Temat dopingu jest niszowy, gdy nic się nie dzieje lub gdy… wydaje się, że nic się nie dzieje. A wystarczy jeden przykład piłkarza czy innego sportowca złapanego na dopingu i żyje tym całe środowisko. Chociażby jak było to […]
10.05.2020
Liczba komentarzy: 20
Subscribe
Powiadom o
guest
20 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
bcxzbxz
bcxzbxz
9 miesięcy temu

https://najwiekszekursykuponow.blogspot.com/ – Trafili kurs 175 wczoraj i zdjęcie kuponu mają na blogu. Realne zrodlo, ktore trafia
Na Dzis maja juz kolejny kupon dostepny!

k00rwiszon
k00rwiszon
9 miesięcy temu

bardzo dobrze się stało, że w bieżącym sezonie,
podziękowano Arce, Koronie i ŁKS owi

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin (@fc-bazuka-bolencin)
9 miesięcy temu
Reply to  k00rwiszon

Generalnie to jeśli mi z tego grona kogokolwiek chociaż trochę szkoda to ŁKS-u. Ciekawa piłka na jesień za Moskala, ale potem się pogubili zupełnie, a zatrudnianie Stawowego kosztem Moskala to był już majstersztyk godny największych mistrzów.
Spadek Korony i Arki to miód na moje serce. I nie żebym coś do nich miał. Wręcz przeciwnie, życzę ogarnięcia totalnego bajzlu w kwestii sportowo-organizacyjnej i walki o czołowe lokaty na zapleczu w przyszłym sezonie.
Ale to jak obydwa kluby były przez ostatnie lata prowadzone i jakie wynalazki tam występowały, to wręcz darło się w niebogłosy, żeby już zakończyć tą farsę. Zresztą nie da się utrzymać nawet w takiej lidze jak nasza gdy za strzelanie bramek odpowiadają u Ciebie takie postacie jak Serrarens, Djuranović czy Zawada (dołożyłbym jeszcze Angielskiego do tego grona, ale on akurat kopie się po czole w Płocku).

Ekstraklasa na golasa
Ekstraklasa na golasa
9 miesięcy temu
Reply to  k00rwiszon

Nikomu nie podziękowano.
Te zespoły same na to zapracowały.
Korona już któryś sezon z rzędu walczyła o ten spadek, Arka nie była lepsza.

Kino 7rhU4
Kino 7rhU4
9 miesięcy temu

Nie martwcie się, Korona ma i będzie mieć kasę na 1 ligę i w cuglach wejdzie ponownie do niby ekstraklasy tym bardziej, że wejdą 3 druzyny chyba, że jej sędziowie przeszkodzą tak jak to miało miejsce w walce o utrzymanie w ekstraklasie, jak choćby w dwóch meczach w Lubinie 28 kolejka i barażowy, w Zabrzu i po części z Piastem w Kielcach. Nawet VARu nie stosowali w ewidentnych faulach na czerwoną jak Guldana z Zagłębia, i na Szymusiku w Zabrzu, kopnięcie bez piłki.. a z Piastem drugi faul Żubrowskiego też nie był na 2 żółtą ale pan sędzia tylko czyhał….

Wislak93
Wislak93
9 miesięcy temu
Reply to  Kino 7rhU4

Następny jełop. Szkoda, że nie pamiętasz jak sędziowie kręcili mecze dla Koronki w 3 i 2 lidze.

Kikkhull
Kikkhull (@kikkhull)
9 miesięcy temu
Reply to  Wislak93

Arka się cieszyła po rece i układzikowi z Zagłębiem z utrzymania, ale teraz leci. Was też dopadnie los, za to ustawianie kto ma spaść. Nie ciesz się więc tak za dużo, poczekamy kilka lat.

Kino
Kino
9 miesięcy temu
Reply to  Wislak93

Jełop to ty jesteś skoro uważasz, że to Korona kupowała mecze , owszem płaciła bo musiała płacić haracz, Kolporter był łakomym.keskiem dla mafii sędziowskiej i to tylko w 3 lidze bo w 2 kluby kupowały mecze przeciwko niej i nie wszystkie zostały ukarane. Zarząd Kolportera miał odwagę przyznać się, że musiał płacić baranku !

aaaa
aaaa
9 miesięcy temu
Reply to  Kino 7rhU4

masz rację, że nie był na drugą żółtą.. prędzej był na bezpośrednią czerwoną. Zresztą Felix pauzował w meczach z Górnikiem i Jagą.

Kino
Kino
9 miesięcy temu
Reply to  aaaa

Haha, Felix po tym niby 2 faulu, polezak sobie a gdy zobaczył, że Żubrowski dostał 2 żółtą to jakby go prąd podniósł z murawy i jeszcze ta mina szczęśliwca….

Cezary
Cezary
9 miesięcy temu
Reply to  Kino 7rhU4

Z daleka było widać że sędziowie mieli przypilnować spadek byle Wisełka nie poszła na dno. Faule z kapelusza z jednej strony z drugiej brak karnych ewidentnych które nawet prezes Radomiaka mówi że były i dziwi się że nawet VAR nie użyli. Potwierdza to przypuszczenie.

Wiślak93
Wiślak93
9 miesięcy temu
Reply to  Cezary

Dziwne, że w psychiatryku założyli wam internet.

Kikkhull
Kikkhull (@kikkhull)
9 miesięcy temu

Czyli jak Widzew nie awansuje sportowo, to Boniek załatwi więcej miejsca. Teraz już rozumiem.

Adam
Adam
9 miesięcy temu
Reply to  Kikkhull

Kolejny debil z kompleksami pewnie żydek z łks. Przeciez powiedział, że wtedy utrzymuje się spadkowicz A nie, że awansuje kolejny zespół zespół ligi niżej.

co rude to fałszywe
co rude to fałszywe
9 miesięcy temu

Czyli co? Jak Widzew nie może, to Boniek pomoże…?

Staszek Anioł
Staszek Anioł (@staszekaniol)
9 miesięcy temu

Dwóch rzeczy kompletnie nie rozumiem:
1) który geniusz wpadł na pomysł, żeby powiększyć liczbę spadkowiczów z Ekstraklasy do trzech akurat przed sezonem, gdy spadnie tylko jeden?
2) dlaczego z Ekstraklasy i I ligi ma w przyszłym sezonie spadać tylko po jednym zespole?

Kurde, szanujmy się. Jak w przyszłym sezonie trafi się takie kombo jak ŁKS i Wigry, to “walka o spadek” zakończy się w kwietniu. Naprawdę o to chodzi?

Enzo
Enzo
9 miesięcy temu

ARKA GDYNIA KURWA ŚWINIA

enrico pallazzo
enrico pallazzo
9 miesięcy temu

1) Ujebią Stal MIelec wejdzie Miedź Legnica albo Nieciecza
2) Powinni zrobić kurwa ESA 40, konferencje wschód zachód północ południe prawie jak w MLS kasa by się zgadzała a każdy kto potrafi kopnąć jedną nogą i pół słowackiej populacji piłkarzy znalazł by zatrudnienie tylko opakować w kolorowy papierek i sukces murowany
3) Nikt nie powinien spadać, chyba że nie ma pieniędzy, licencje powinny być sprzedawane na aukcji, certyfikaty szkółek też a piłkarz który zagrał w reprezentacji więcej niż 15 minut powinien sobie licencję UEFA pro wydrukować i sam podpisać.
4)Zbigniew Boniek powinien być wpisany do Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej jako dożywotnio prezes PZPN z przywilejem dziedziczenia.

Faktor
Faktor
9 miesięcy temu

Korona przekręciła się ale w dużej mierze pomogli jej w tym sędziowie szczególnie w ostatnich kilku meczach.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin (@fc-bazuka-bolencin)
9 miesięcy temu
Reply to  Faktor

W przekroju całego sezonu to z tej dwójki prędzej mylili się na niekorzyść Arki raczej – zwłaszcza jesienią.
Nie zmienia to faktu, że generalnie oba kluby grały często kał tak duży, że nawet na utrzymanie w ekstraklasie nie wystarczyło.
Ale że my zawsze lubimy się usprawiedliwiać z nawet najbardziej oczywistych błędów to i tak wiemy że głównymi winowajcami spadku Arki i Korony nie są słaba postawa na boisku i wagon szrotu, a:
– Błaszczykowski i jego karne,
– wredni sędziowie którzy uparli się by udupić jednych i drugich,
– Górnik, który podłożył się obu Wisłom.
itp. 🙂

Liga Europy
15.04.2021

Stary lis wypełnił zadanie. Ajax za burtą, Roma zagra o finał z United

Włosi twierdzili dziś, że Roma gra dla całej Italii. Fakt, Giallorossi to ostatni przedstawiciel Półwyspu Apenińskiego w Europie. I to się nie zmieni, bo Rzymianie awansowali do półfinału Ligi Europy. Ale czy Italia po tym spotkaniu pęka z dumy? No, niekoniecznie. Przy takiej bryndzy Włosi pewnie jednak to przeboleją. W takich chwilach cel uświęca środki, więc nie […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Manchester United przyklepał awans

Manchester United w pierwszym meczu pokonał 2-0 Granadę i był pewny swego przed spotkaniem rewanżowym o półfinał Ligi Europy. Ole Gunnar Solskjaer wymienił połowę składu w porównaniu do ligowej potyczki z Tottenhamem Hotspur, ale Czerwone Diabły nie zlekceważyły rywala z Hiszpanii.  Udało się im się powtórzyć rezultat z pierwszego meczu. Wynik spotkania już w szóstej […]
15.04.2021
Liga Europy
15.04.2021

Koniec pięknej przygody. Arsenal wypunktował Slavię

Slavia Praga to jedna z niewątpliwych rewelacji sezonu 2020/21 w Lidze Europy. Zresztą czeska ekipa nie pierwszy raz pokazała, że potrafi napsuć krwi faworytom. No ale tak to z rewelacjami bywa, że prędzej czy później trafia kosa na kamień. Ich piękna przygoda się kończy, niekiedy dość boleśnie. Dzisiaj przyszła kryska na prażan. Arsenal wyjaśnił ich […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Gerard Moreno się nie zatrzymuje

Kapitalny czas w swojej karierze przeżywa właśnie Gerard Moreno. Hiszpański napastnik strzela bramki jak na zawołanie i właśnie poprowadził Villarreal do półfinału Ligi Europy.  Hiszpanie mierzyli się dziś z Dinamem Zagrzeb. Do meczu przystępowali z zaliczką 1-0, ale lekceważenie Chorwatów byłoby złym pomysłem. Wszak mówimy o ekipie, która w poprzedniej rundzie w rewanżu odrobiła dwie […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Marco Paixao w drodze po kolejną koronę

Flavio Paixao został jakiś czas temu najskuteczniejszym obcokrajowcem w historii Ekstraklasy, ale jego brak Marco również nie może narzekać na nudę. Wiele wskazuje na to, że niedługo zgarnie koronę króla strzelców zaplecza tureckiej ekstraklasy. Po raz trzeci z rzędu.  W dzisiejszym meczu jego Altay zremisował 2-2 Ankarasporem i zajmuje czwarte, dające grę w barażach miejsce w […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Kolejny klops Grabary w półfinale Pucharu Danii

W Danii doszło do rewanżowych starć w krajowym pucharze. Ekipa Sonderjyske wygrała 3-1 z Midtjylland i awansowała do finału, choć przegrała pierwsze spotkanie (0-1). Taka sztuka nie udała się z kolei Aarhus GF, czyli drużynie, w której między słupkami stoi Kamil Grabara.  Zespół Polaka w pierwszym meczu przegrał z Randers FC 0-2. Grabara był zresztą […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Raków z Lechem bez Tijanicia. Przyczyną koronawirus

Raków Częstochowa wyeliminował wczoraj Cracovię w półfinale Pucharu Polski, ale przed ekipą Marka Papszuna lada moment kolejne wyzwania. Pierwszym z nich będzie ligowa potyczka z Lechem Poznań. Jak informuje portal TVP Sport, trzecia drużyna ligi przystąpi do niej osłabiona przez brak Davida Tijanicia.  Słoweniec był jednym z bohaterów ligowego meczu z Wisłą Kraków w ostatniej […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Pogba bohaterem serialu. “Jest ikoną pokolenia”

Paul Pogba podpisał nowy kontrakt. Tym razem umowa nie dotyczy jednak gry w piłkę. Platforma Amazon Prime wyprodukuje serial dokumentalny o życiu francuskiego pomocnika.  Tytuł? “Pogmentary”. Rok premiery? 2022. Serial ma pokazywać unikatowe sceny z życia prywatnego piłkarza oraz zahaczać o boisko. Amazon coraz częściej w swoich produkcjach porusza tematy futbolowe. Swoich seriali doczekały się […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Przyszłość Suareza? Atletico, klub Beckhama lub… powrót do Anglii

Luis Suarez może zostać mistrzem Hiszpanii wraz z Atletico Madryt, ale hiszpańskie media już zastanawiają się nad tym, jaka będzie jego przyszłość. Kontrakt Urugwajczyka z Los Colchoneros obowiązuje do końca przyszłego sezonu, ale zdaniem Deportes Cuatro mógłby on bez większych przeszkód opuścić stolicę Hiszpanii również w najbliższym okienku transferowym.  34-latek strzelił dla Atletico 19 bramek […]
15.04.2021
Uncategorized
15.04.2021

Piątek w Weszło FM: Kozak, który przebiegł ponad 100 maratonów + ekstraklasa

Piątkowe mecze ekstraklasy. Wizyta w słonecznej Portugalii. Gość, który przebiegł ponad 100 maratonów. Wioślarka, która została biegaczką. Jutro na naszej antenie nie zabraknie ciekawych programów, szczegóły:  7-10, Dwójka bez sternika. Gościem Moniki Wądołowskiej i Kamila Gapińskiego będzie Marcin Soszka, który przebiegł… ponad 100 maratonów. Ukończył też projekt 61 maratonów w 61 stolicach europejskich państw. 10-11, […]
15.04.2021
Felietony i blogi
15.04.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Ktoś to musi powiedzieć, niech będzie, że ja. Naszykujmy szklanki z wodą i miejmy to z głowy: Maciej Skorża wraca do Ekstraklasy. Liga będzie ciekawsza. Wraca trener nietuzinkowy, wraca trener utytułowany, wraca trener, który kształtował ligowy krajobraz przez ponad dekadę. Trener, który w różnych miejscach kojarzy się dobrze – jest Spartak, jest Barcelona, jest mistrz […]
15.04.2021
Weszło
15.04.2021

Puchar Fuksiarza – pierwsze typy, odkrywamy karty!

To już jutro. Wielki dzień, w którym zaczyna się Puchar Fuksiarza. Zaczęliśmy od losowania, poznaliśmy grupy, teraz czas na rywalizację. A kochamy rywalizować. Kiedyś Olkiewicz ze Smykiem założyli się, kto szybciej dobiegnie do redakcji ze stacji metra – wygrał Olkiewicz, a Smyk dalej biegnie. W każdym razie: jutro zaczynamy pierwszą kolejkę. A dziś odkrywamy karty, […]
15.04.2021
WeszłoTV
15.04.2021

Quiz: WOJCIECH HADAJ – REDEMPTION

15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Myć w Krakowie, Sylwestrzak w stolicy (obsada sędziowska)

Polski Związek Piłki Nożnej poinformował, jak będzie wyglądała obsada sędziowska 25. kolejki Ekstraklasy. Przed ciekawym testem stanie Damian Sylwetrzak. 29-latek, który zadebiutował w Ekstraklasie w ostatniej kolejce poprzedniego sezonu, zbiera dobre recenzje, więc Kolegium Sędziów coraz śmielej korzysta z jego usług. W tej kolejce arbiter z Wrocławia poprowadzi mecz pomiędzy Legią Warszawa a Cracovią.  Kolejną […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Torreira znów nalega na transfer do Argentyny

– Nie chcę już grać w Europie. Chcę grać dla Boca Juniors. To nie żadna gwałtowna decyzja – mówił kilkanaście dni temu Lucas Torreira, którego matka zmarła na koronawirusa. To właśnie to traumatyczne wydarzenie sprawiło, że Urugwajczyk chce kontynuować karierę bliżej rodzinnych stron. Jeśli komuś wydawało się, że z czasem zmieni swą decyzję, to wiele […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Nowy trener w sztabie Lecha

W sobotę oficjalnie ogłoszono, że nowym trenerem Lecha Poznań zostanie Maciej Skorża. Nie należało jednak traktować tej informacji jako ostatniej w kontekście sztabu Kolejorza. Kilka dni później poznaliśmy nazwisko asystenta szkoleniowca. Został nim Rafał Janas.  Nie jest to żadna niespodzianka. Mówimy o trenerze, który Skorży pomagał również w Wiśle Kraków, Legii Warszawa, Al-Ettifaq, Pogoni Szczecin i […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Rafael van der Vaart przejechał się po Timo Wernerze

Bez wątpienia nie jest to udany sezon pod względem statystyk strzeleckich dla niemieckiego piłkarza. Ba, jego postawa w premierowym sezonie gry dla Chelsea Londyn jest rozczarowująca. Cały czas znajduje się pod ostrzałem mediów. Słów krytyki w jego stronę nie szczędził były zawodnik Realu Madryt czy HSV Hamburg. Przyznał, że dla niego Werner jest jak “ślepy […]
15.04.2021
Weszło
15.04.2021

Bruk-Bet przez wirusa nie gra od miesiąca. “Nikomu nie życzę takiej sytuacji”

Bruk-Bet Termalica Nieciecza od blisko miesiąca nie wychodzi na boisko. I na wyjście na nie jeszcze chwilę poczeka. Departament rozgrywek krajowych PZPN poinformował o przełożeniu kolejnego spotkania “Słoników”, co oznacza, że lider 1. ligi będzie miał cztery mecze na koncie mniej względem terminarza. Sytuacja robi się nieciekawa, bo nawet jeśli Bruk-Bet wróci do gry w […]
15.04.2021