post Avatar

Opublikowane 22.06.2020 09:39 przez

Szymon Janczyk

Ligi odmrożono już niemal w każdym zakątku Europy, a to oznacza, że do gry wracają nasi stranieri. Dlatego też wracamy i my z naszym raportem, który w skrócie przybliży wam, jak radzą sobie Polacy w ligach zagranicznych. Ale – czy to przed pandemią, czy po – pewne rzeczy się nie zmieniają. Na liście królują bowiem te same nazwiska, które świetnie radziły sobie już przed zawieszeniem ligi.

***

Startujemy klasycznie, czyli odwiedzając Wyspy Brytyjskie. Szkocja nie gra, jednak w Anglii kopią w najlepsze. No przynajmniej niektórzy, bo niestety przy coraz większej liczbie naszych zawodników możemy zapisać „poza kadrą”. Kapustka, Bielik, Bogusz, Miazek, Grabara czy Grosicki – to lista stranierich, którzy z różnych powodów opuścili ostatnie spotkania. Najciekawiej – albo raczej najmniej ciekawie – wygląda sytuacja „Grosika”. – Rozmawiałem z każdym z piłkarzy. Dla Kamila po prostu zabrakło miejsca w kadrze – wytłumaczył jego nieobecność Slaven Bilić.

Spośród czwórki, która zagrała, najlepszy humor ma Jan Bednarek, który jako jedyny zgarnął trzy punkty. Przenosimy się na Bałkany i w ich okolice, bo tam sporo się dzieje. Łudogorec ponownie został mistrzem Bułgarii (co za niespodzianka), natomiast – niestety – bez Jakuba Świerczoka w składzie. Polak rzekomo jest na wylocie z klubu i latem musi się rozejrzeć za nową robotą. W Chorwacji za to niespodzianka – Damian Kądzior bez asysty czy gola? Anomalia.

A co tam słychać w Niemczech? Wiadomo, klasa Roberta Lewandowskiego, który miał udział przy wszystkich golach Bayernu w meczu z Freiburgiem. Ale że o tym już pisaliśmy – podobnie jak o wicemistrzostwie Piszczka i BVB – to sobie darujemy. O Krzysztofie Piątku wspomniemy za to raz jeszcze, bo wyjątkowo nas zezłościło złodziejstwo Lukebakio.

Co jeszcze wydarzyło się za Odrą? Martwi sytuacja Dawida Kownackiego, bowiem nawet przy pięciu zmianach nie podnosi się z ławki rezerwowych. Cieszy natomiast powrót Marcina Kamińskiego, który zaliczył nawet asystę w laniu, jakie Stuttgart sprawdził Norymberdze. A jeśli już mowa o wielkich powrotach to…

SZYMON ŻURKOWSKI Z DEBIUTEM W EMPOLI!

Trochę mu z tym zeszło, ale, bez cienia ironii, cieszymy się. Polak został odkurzony i dostał trochę ponad 20 minut gry – to jego pierwszy występ od września. Niestety, to byłoby na tyle, jeśli chodzi o dobre wieści z Italii. Mariusz Stępiński nie łapie się w Hellasie, Bartosz Bereszyński – podobnie jak Karol Linetty – może i zagrał z Interem, jednak maczał palce przy obydwu golach dla Nerazzurrich. Szczególnie boleśnie musi wspominać pierwszą bramkę, przy której Lautaro Martinez ograł go piętką.

Ale cóż, bywa i tak. Byliśmy na południu Europy, więc jeszcze szybka wizyta na wschodzie. Rosja wraca do gry, a show w meczu Uralu dał Michał Kucharczyk. No prawie show, bo skrzydłowy skończył mecz bez gola czy asysty. Jego pięć kluczowych podań warto odnotować, bo wynik niecodzienny. Jednak patrząc na tę akcję mamy wrażenie, że brak liczb przy jego nazwisku za to spotkanie to trochę niesprawiedliwość.

Pozostali? Dobre mecze rozegrali Grzegorz Krychowiak oraz Maciej Rybus, a ich Lokomotiv mimo zawirowań zgarnął trzy punkty. Skoro już przy wschodzie to mała ciekawostka – na Łotwie odnalazł się Mateusz Cetnarski. Odnalazł się w roli… napastnika.

Na koniec zostawiamy jeszcze wisienkę na torcie, czyli skrót z mniej popularnych lig.

  • Rafał Kurzawa z premierowym golem, a nawet z pięcioma kluczowymi podaniami, więc Polak trzyma poziom sprzed pandemii. W Danii radzi sobie świetnie: gol, asysta i średnio 3,2 kluczowe podania na mecz
  • Radosław Murawski obronił honor Denizlisporu zaliczając asystę z Beskitasem. Obronił, bo jego ekipa dostała solidne bęcki – 1:5.
  • Kamil Wilczek nadal bez gola, ale z postępem, bo tym razem ustrzelił słupek.

ANGLIA

Jan Bednarek (Southampton) – 90 minut z Norwich (3:0)
Łukasz Fabiański (West Ham) – 90 minut z Wolverhampton (0:2)
Artur Boruc (Bournemouth) – na ławce z Crystal Palace (0:2)
Bartosz Kapustka (Leicester) – poza kadrą
Kamil Grosicki (West Bromwich Albion) – poza kadrą
Krystian Bielik (Derby) – poza kadrą
Mateusz Klich (Leeds) –  84 minuty i żółta kartka z Cardiff City (0:2)
Mateusz Bogusz (Leeds) – poza kadrą
Kamil Miazek (Leeds) – poza kadrą
Bartosz Białkowski (Millwall) – 90 minut z Derby Country (2:3)
Kamil Grabara (Huddersfield) – poza kadrą

BUŁGARIA

Jakub Świerczok (Łudogorec) – poza kadrą

CHORWACJA

Damian Kądzior (Dinamo Zagrzeb) – 90 minut z HNK Gorica (0:0)
Michał Masłowski (HNK Gorica) – na ławce z Dinamem (0:0)

DANIA 

Rafał Kurzawa (Esbjerg) – 90 minut, gol i żółta kartka z Hobro (1:3)

GRECJA

Karol Świderski (PAOK) – od 55. minuty z OFI Kreta (3:1)
Sebastian Chruściel (Panionios) – mecz w poniedziałek
Damian Szymański (AEK) – 90 minut i żółta kartka z Arisem Saloniki (2:2)

ŁOTWA

Mateusz Cetnarski (FK Tukums) – 90 minut z FK Ventpils (0:3)

NIEMCY

Robert Lewandowski (Bayern) – 90 minut, dwa gole i asysta z Freiburgiem (3:0)
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – 90 minut z RB Lipsk (2:0)
Krzysztof Piątek (Hertha Berlin) – 89 minut i asysta z Bayerem (2:0)
Dawid Kownacki (Fortuna) – na ławce z Augsburgiem (1:1)
Adam Bodzek (Fortuna) – od 46. minuty z Augsburgiem (1:1)
Rafał Gikiewicz (Union) – na ławce z Hoffenheim (0:4)
Adrian Stanilewicz (Bayer Leverkusen) – poza kadrą
Waldemar Sobota (St. Pauli) — 87 minut i żółta kartka z Jahn Regensburg (1:1)
Jakub Bednarczyk (St. Pauli) — poza kadrą
Marcin Kamiński (VfB Stuttgart) — od 61. minuty i asysta z Norymbergą (6:0)
David Blacha (VfL Osnabruck) — od 79. minuty z Holstein Kiel (4:1)
Sebastian Mrowca (Wehen) — 90 minut z Darmstadt (1:3)

PORTUGALIA

Paweł Kieszek (Rio Ave) – mecz we wtorek
Adam Dźwigała (Aves) – poza kadrą

ROSJA

Rafał Augustyniak (Ural) – od 83. minuty z Rubinem (1:2)
Grzegorz Krychowiak (Lokomotiv) – 90 minut z Orenburgiem (1:0)
Michał Kucharczyk (Ural) – 90 minut z Rubinem (1:2)
Maciej Rybus (Lokomotiv) –90 minut z Orenburgiem (1:0)
Sebastian Szymański (Dynamo) – mecz przełożony
Maciej Wilusz (Ural) – 90 minut z z Rubinem (1:2)

RUMUNIA

Grzegorz Sandomierski (CFR Cluj) – na ławce z Botosani (2:0)

SŁOWACJA

Jakub Kiwior (MSK Żylina) – na ławce ze Slovanem (2:3)
Dawid Kurminowski (MSK Żylina) – od 61. minuty i gol ze Slovanem (2:3)

TURCJA

Paweł Olkowski (Gaziantep) – na ławce z Galatasaray (3:3)
Bartłomiej Pawłowski (Gaziantep) – poza kadrą
Michał Pazdan (Ankaragucu) – 90 minut z Basaksehir (1:2)
Daniel Łukasik (Ankaragucu) – do 79. minuty i żółta kartka z Basaksehir (1:2)
Konrad Michalak (Ankaragucu) – do 79. minuty z Basaksehir (1:2)
Radosław Murawski (Denizlispor) – 90 minut i asysta z Besiktasem (1:5)
Kamil Wilczek (Goztepe) – 90 minut z Malatyasporem (1:2)
Artur Sobiech (Fatih Karagumruk) – 90 minut i żółta kartka z Umraniyesporem (1:1)
Jakub Kosecki (Adana Demirspor) – mecz w poniedziałek

UKRAINA

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów) – mecz w poniedziałek

WŁOCHY

Piotr Zieliński (Napoli) – mecz we wtorek
Arkadiusz Milik (Napoli) – mecz we wtorek
Wojciech Szczęsny (Juventus) – mecz w poniedziałek
Arkadiusz Reca (SPAL) – mecz we wtorek
Bartosz Salamon (SPAL) – mecz we wtorek
Karol Linetty (Sampdoria) – do 81. minuty z Interem Mediolan (1:2)
Bartosz Bereszyński (Sampdoria) –90 minut z Interem Mediolan (1:2)
Bartłomiej Drągowski (Fiorentina) – mecz w poniedziałek
Łukasz Skorupski (Bologna) – mecz w poniedziałek
Sebastian Walukiewicz (Cagliari) – na ławce z Parmą (1:2)
Filip Jagiełło (Genoa) – mecz we wtorek
Łukasz Teodorczyk (Udinese) – mecz we wtorek
Paweł Dawidowicz (Hellas) – poza kadrą z Cagliari (2:1)
Mariusz Stępiński (Hellas) – na ławce z Cagliari (2:1)
Szymon Żurkowski (Empoli) — 23 minuty ze Spezią (0:1)
Przemysław Szymiński (Frosinone) – poza kadrą z Trapani (0:0)
Paweł Jaroszyński (Salernitana) – 90 minut i żółta kartka z Pisą (1:1)
Patryk Dziczek (Salernitana) – do 78. minuty i żółta kartka z Pisą (1:1)
Tomasz Kupisz (Trapani) – 90 minut z Frosinone (0:0)
Filip Piszczek (Trapani) – na ławce z Frosinone (0:0)

Fot. FotoPyK

Opublikowane 22.06.2020 09:39 przez

Szymon Janczyk

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 6
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
korniszon
korniszon

tak na prawdę liczy się tylko Tomek Kędziora dla przyjaciół, Kędi (albo Kendi)

shadew
shadew

czemu nie ma Cionka?

korniszon
korniszon

członka?

Jarek Mergner
Jarek Mergner

Kuchy King!

DZIERZAN
DZIERZAN

Kiedyś był na weszło dział „TRYBUNA” w którym jeden gość zamieszczał co tydzień zapowiedź transmisji – co, gdzie, kiedy, kto komentuje etc. Czy jest możliwość żeby takie coś znajdowało się na stronie na stałe? Moglibyście wrzucać tam również zapowiedzi z Kanału Sportowego, weszłoFM i weszłoTV

zorientowany
zorientowany

A Wy wczoraj okradliście z gola Rafaela Lopesa, i co, dobrze?

Weszło FM
29.10.2020

Piątek, piąteczek, piątunio z WeszłoFM

Piątek rozpoczniemy od „Dwójki bez sternika”. O poranku przywitają Was Wojciech Piela i Michał Łopaciński. Audycję zdominuje mecz Rangers – Lech w Lidze Europy, a nasi prowadzący porozmawiają o tym z wyjątkowymi gośćmi. O 10 „Kierunek Tokio”. Do swojego programu Dariusz Urbanowicz zaprosił mistrza olimpijskiego w Judo, Pawła Nastulę. Dwie godziny później spotkacie się z […]
29.10.2020
Weszło
29.10.2020

Przyzwoicie, ale bez błysku. Noty po Rangersach

Nie będzie pojazdu w notach. Nie będziemy pisać, że ten grał beznadziejnie, tamten się nie nadaje, a jeszcze inny powinien zmienić zawód. Byłyby to oczywiste kłamstwa, bo Lech zagrał przyzwoicie, ale właśnie… Przyzwoitość na tym poziomie to za mało. Zabrakło czegoś ekstra, zdecydowanie. Lecimy z cenzurkami, skala 1-10. Filip Bednarek 5 Gdyby nie jeden strzał […]
29.10.2020
Blogi i felietony
29.10.2020

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Jeden z tytułów w starej „Piłce Nożnej”, kiedy trzęsła światem, a mi jej artykuły wcinały się głęboko w korę mózgową, brzmiał: „POLACY – MISTRZOWIE ŚWIATA GRY GODZINNEJ”. Kwintesencja polskiej gdybologii, odpowiednio podkręcona jeszcze przez bodajże Janusza Atlasa. Nawet nie „gdyby nie słupek, gdyby nie poprzeczka”, a gdyby mecz trwał godzinę, bo tyle, moi drodzy, graliśmy […]
29.10.2020
Weszło
29.10.2020

Morelos, przestań mi polskie kluby prześladować!

Alfredo Morelos. Cholerny Alfredo Morelos. Co ci te biedne polskie kluby zrobiły, że jesteś wobec nich tak bezlitosny? Że tak bardzo nie masz dla nich serca. Mógłbyś być altruistą, przyjacielem narodu, super fajnym nieskutecznym napastnikiem z rozregulowanym celownikiem, który muchy by nie skrzywdził, a co dopiero ekipy znad Wisły. Ale nie, ty nie chcesz się […]
29.10.2020
Weszło
29.10.2020

Znów o klasę gorsi

Rok temu wyrzucił z pucharów Legię Warszawa. Dziś zabrał choćby punkt Lechowi Poznań w fazie grupowej Ligi Europy. Morelos raczej nie będzie mile widziany na plaży w Sopocie, gdy zechce mu się wpaść na wakacje nad polskie morze. Starcie Kolejorza z Rangersami nie było tak rockandrollowe jak spotkanie z Benficą. Dzisiaj oglądaliśmy raczej obustronnego bluesa. […]
29.10.2020
Weszło
29.10.2020

LIVE: Lech z drugą porażką. W Glasgow nie oddał celnego strzału

Pierwsze koty za płoty – Lech już wie, z czym się te Ligę Europy je. To co, teraz czas na pierwszą wygraną? No dobra, aż tak wiele nie wymagamy, bo wiadomo, że „Kolejorz” ma dzisiaj utrudnione zadanie. Brak Pedro Tiby i Jakuba Kamińskiego nie wróży niczego dobrego, ale… nie takie rzeczy się ze szwagrem robiło. […]
29.10.2020
Weszło
29.10.2020

Udawanie psa, groźby, taniec w gaciach – piłkarze, których przerósł internet

William Remy dołączył do elitarnego grona piłkarzy, którzy odwalili jakiś przypał w mediach społecznościowych. Generalnie z social-mediów można korzystać na tyle sprytnie, by zdobyć sobie poklask tłumów. Ale niestety część zawodników na Facebooku czy Instagramie działa tak, jakby nie zdawali sobie sprawy z siły rażenia tych narzędzi. Złośliwi powiedzą, że to tylko zwierciadło, w którym […]
29.10.2020
Weszło
29.10.2020

„Byłem już na testach w Celticu, gdy do sprawy włączył się prezydent Rangersów”

– Na pewno atutem Rangersów jest to, że w lidze mogą sobie pozwalać na rotowanie składem, a i tak wygrywają. Ostatnio dali odpocząć paru ważnym zawodnikom w starciu z Livingston i zdobyli trzy punkty. Lech z Cracovią zrobił tak samo i punkty stracił. Rangersi spokojnie mogą pożonglować jedenastką, nawet jeśli grają w trybie czwartek – […]
29.10.2020
Weszło
29.10.2020

Ile warty jest spokój Lewandowskiego? Według Kucharskiego 20 milionów euro

Kolejny dzień, kolejna odsłona wojenki pomiędzy Robertem Lewandowskim a Cezarym Kucharskim. Choć trzeba przyznać, że słowo „wojenka”, kojarzące się raczej ze słownymi przepychankami na łamach prasy, staje się w tym przypadku coraz mniej adekwatne. Przypomnijmy, że doszło już do zatrzymania byłego agenta Lewandowskiego przez funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji i przeszukania, a wczoraj Prokuratura Regionalna przedstawiła […]
29.10.2020
Weszło
29.10.2020

„Gdy Celtic wyda 5 funtów, my wydamy 10”. Co doprowadziło do upadku Rangersów

Jeszcze w 2008 roku grali w finale Pucharu UEFA, w latach 2009 – 2011 zdobyli trzy mistrzostwa z rzędu. Tymczasem sezon 2012/2013 rozpoczęli na czwartym poziomie rozgrywkowym. Mowa oczywiście o Rangers FC, którzy są nie tylko najbardziej utytułowanym klubem w Szkocji, ale również w Europie. Jasne, że mistrzostwo Szkocji nie waży tyle co np. mistrzostwo […]
29.10.2020
Weszło
29.10.2020

CSKA Sofia. Przez bankructwo do fazy grupowej Ligi Europy

Losy CSKA Sofia są niezwykle burzliwe. Począwszy od czasów komunistycznego prosperity pod czujnym okiem armii, po przemiany ustrojowe i ciągłe roszady w strukturze właścicielskiej, które ostatecznie spowodowały bankructwo klubu i degradację do trzeciej ligi. Kilka lat temu drużyna ze stolicy Bułgarii za sprawą wykupienia licencji od Litexu Łowecz powróciła do najwyższej klasy rozgrywkowej. W tym sezonie po 10 […]
29.10.2020
Weszło
29.10.2020

Kim jest Szymon Czyż, który wczoraj zadebiutował w Lidze Mistrzów?

Kolejny Polak zadebiutował wczoraj w Lidze Mistrzów. Dziewiętnastoletni Szymon Czyż dostał blisko pół godziny w barwach Lazio Rzym. Nie da się ukryć – Czyż wyskoczył trochę sensacyjnie, od razu debiutując na tak dużej scenie. Jak do tego doszło? Kim jest? Czy ma szansę sprawić, by wczorajszy mecz nie był tylko epizodem, a początkiem czegoś fajnego […]
29.10.2020
Weszło
29.10.2020

Rangersi vs polskie drużyny? Szkoci przeważnie górą, ale tylko Amica nie powalczyła

Jeżeli polskie kluby dostają w europejskich pucharach rywali ze Szkocji, najczęściej nie traktujemy tego jako bardzo złej informacji. Przeważnie dominuje myślenie, że zawsze można było trafić gorzej. Akurat jednak w przypadku Glasgow Rangers (czy też Rangers FC, trzymając się sztywnego nazewnictwa) to od dawna wiadomość zwiastująca kolejne niepowodzenie. „The Gers” od kilku dekad są na […]
29.10.2020
Weszło
29.10.2020

Gdyby superbohaterowie bronili naszych kościołów…

Marcin Najman dokonał bohaterskiego czynu. Gdy w świat poszła informacja, że Jasna Góra będzie oblężona przez antychrystów niczym Helmowy Jar we „Władcy Pierścieni”, nasz wojownik ruszył z odsieczą. Być może na miejscu nikogo nie zastał, ale czy to jest aż tak istotne? Liczy się sam gest. Sam zryw serca, który pociągnął El Tosta na barykady. […]
29.10.2020
Weszło
29.10.2020

„Granie z Rangers na remis nie ma większego sensu. Trzeba ich usadzić”

– Cała ofensywa jest na dobrym, europejskim poziomie. Ryan Kent, Ianis Hagi – bardzo dynamiczni zawodnicy. Alfredo Morelos – najskuteczniejszy zawodnik Rangers, wyrobił sobie tam pozycję gwiazdy, nawet mimo swojej czupurności, bo nagminnie łapie kartki, nieobliczalny facet, trudny do sklasyfikowania. Najbardziej obawiałbym się jednak boków obrony. Z prawej strony James Tavernier. Specyficzny boczny obrońca. Parędziesiąt […]
29.10.2020
Weszło
29.10.2020

Liga Europy, czyli miejsce, gdzie gwiazdy odpoczywają

Rozpędzony AC Milan i odpoczywający Zlatan Ibrahimović. Resetujący zmęczone ciała Kane i Son. Powstająca szansa dla Garetha Bale’a, który w końcu musi zacząć udowadniać, że dalej można zaliczać go do wielkich gwiazd europejskiego futbolu. Nieprzekonująca rewolucja Mikela Artety, która dziwacznie zacznie przypominać blade czasy Unaia Emery’ego i wielka szansa na odbicie się od dna w […]
29.10.2020
Weszło
29.10.2020

„Typowi wyspiarze”? Otóż nie. Analizujemy grę Rangersów

Pierwsze miejsce w lidze, ani jednej porażki po dwunastu kolejkach. 28 bramek strzelonych, ledwie trzy stracone. Zwycięstwo w derbach z Celtikiem. W eliminacjach do Ligi Europy triumf nad Galatasaray, w pierwszej kolejce fazy grupowej dość spokojne 2:0 na wyjeździe ze Standardem Liege. Ośmielimy się stwierdzić, że nie najgorzej zaczął się sezon 2020/21 dla Rangers FC. […]
29.10.2020
Weszło
29.10.2020

Szybki gol i czyste konto Rangers? Typujemy mecz Lecha w Glasgow!

Glasgow Rangers, czyli przyszli mistrzowie Szkocji? Wiele na to wskazuje. Ekipa Stevena Gerrarda ma za sobą start sezonu niczym z marzeń. Gdzie się nie pojawia, tam zwycięża. Kolejnym zespołem, który może poznać siłę Rangersów, jest Lech Poznań. Czy został nam już tylko płacz i zgrzytanie zębami? A może jednak i „Kolejorz” i my jesteśmy w […]
29.10.2020