Wysoka cena filozofii

Opublikowane 10.06.2020 10:55 przez

redakcja

Niewiele jest w Polsce klubów, które wytrwale trzymają się raz obranej ścieżki. Wręcz przeciwnie, bardzo popularny jest system rewolucyjny, gdy po trenerze polskim następuje zagraniczny, po trenerze kolegującym się z piłkarzami, zatrudniany zostaje despota. Po próbach gry młodymi Polakami wajcha przestawia się na starych Słowaków, po próbach gry tiki-taką przychodzi czas na ratowanie się lagą na Dawidka. Wśród tych, którzy konsekwentnie trzymają się własnego pomysłu można wymienić Łódzki Klub Sportowy. Co ma swój urok, ale ma też swoją bardzo konkretną cenę. 

Pierwszym sygnałem, że ŁKS nie będzie zawracał z drogi wprowadzania do polskiego futbolu hiszpańskiego słońca była jesienna cierpliwość do Kazimierza Moskala. Łodzianie przegrali osiem razy z rzędu, mieli gigantyczne problemy zwłaszcza z grą defensywną, ale twardo trzymali się swojego – trener utrzymywał pełne zaufanie zarówno ze strony dyrektora sportowego Krzysztofa Przytuły, jak i prezesa Tomasza Salskiego. Drugi sygnał był jeszcze wyraźniejszy – i było nim zatrudnienie Wojciecha Stawowego. Wydawało się, że skoro ŁKS decyduje się na zwolnienie Moskala na 11 kolejek przed końcem, to angaż otrzyma któryś z dyżurnych strażaków, którzy są w stanie na krótką metę wycisnąć z zespołu 110%. Tą drogą poszła choćby Korona Kielce, co już powoli zaczyna być widoczne w tabeli formy z ostatnich pięciu spotkań.

ŁKS jednak jednego związanego z Krakowem trenera, ubóstwiającego futbol oparty na niezliczonych krótkich podaniach, zastąpił drugim związanym z Krakowem trenerem, ubóstwiającym futbol oparty na niezliczonych krótkich podaniach.

Tiki-takę Moskala zastąpiła tiki-taka Stawowego. Nie zmienił się drastycznie obraz gry, nie zmienił się drastycznie wynik punktowy, nie zmienił się też jeden z najważniejszych problemów ŁKS-u, który w prostej linii wynika z przyjętej filozofii.

ROZGRYWAJĄCY STOPERZY

Ile razy widzieliśmy ten obrazek w tym sezonie? Michał Kołba w początkowej fazie, następnie Dominik Budzyński w Szczecinie i wreszcie Arkadiusz Malarz podają piłkę do jednego ze stoperów. Futbolówka krąży pomiędzy obrońcami, aż w końcu któryś ze stoperów decyduje się na bardziej odważne zagranie – próbę podania do któregoś ze środkowych pomocników, albo przerzutu od razu do skrzydłowych. Zamiast przyspieszenia akcji wychodzi strata, rywal błyskawicznie kontruje, wykorzystując ogromne przestrzenie między obrońcami (bo przecież rozchodzili się, by pokazać się do gry krótkimi podaniami), ŁKS traci bramkę.

Najświeższy przykład to jedyny gol w debiucie Wojciecha Stawowego na łódzkiej ławce trenerskiej.

Moros gra do Malarza, Malarz do Dąbrowskiego, Dąbrowski próbuje zagrać przez dwie linie do zawodników ofensywnych. Czy ŁKS jest gotowy na kontrę? Mniej więcej tak jak Europa na pandemię. Moros Gracia jest gdzieś przy prawej linii, Vidmajer do najbliższego piłkarza Górnika ma jakieś piętnaście metrów, jedynie Srnić, czyli ten łódzki Busquets, jest na miejscu, bo przecież wszedł między stoperów jako pomoc przy rozegraniu. Efekt? Czterech piłkarzy z Zabrza jedzie twardo puściuteńkim środkiem.

Błąd Dąbrowskiego jest oczywisty, ale pamiętajmy, że to też realizacja meczowej strategii, w której stoper odpowiada właśnie za takie nieszablonowe zagrania, w których można jednym podaniem minąć 3-4 graczy rywala. Raków, który największe zagrożenie tworzył po stałych fragmentach, był faulowany 22 razy, wielokrotnie na połowie ŁKS-u, najczęściej właśnie w sytuacjach, gdy nieudane podanie któregoś ze stoperów trzeba było „naprawiać” faulem.

ZMIENIAJĄ SIĘ TRENERZY…

To był ŁKS Stawowego, cofnijmy się do ŁKS-u Moskala. Czyli takiego samego zestawu zalet i wad. Z Zagłębiem Lubin kontaktowa bramka padła po swojaku Morosa – nie byłoby go oczywiście, gdyby nie błąd w wyprowadzaniu piłki i ratowanie się faulem na 25. metrze. To jeden z „kosztów ukrytych” – w teorii nie wynika bezpośrednio z próby gry krótkimi podaniami, ale fatalnego krycia przy stałych fragmentach. Ale jak wyliczyli chłopaki z Ekstrastats – ŁKS aż 218 razy faulował na własnej połowie. To trzeci najgorszy wynik w lidze, częściej do rzutów wolnych na własnej połówce dopuszczali tylko piłkarze Arki i Korony.

Nie jest kwestią statystyki, ale zwykłej logiki odkrycie, że jeśli dajesz rywalowi dziesięć okazji na dośrodkowanie ze stojącej piłki z 35. metrów, to jednocześnie dajesz własnym obrońcom dziesięć okazji na pomyłkę. A z tych okazji akurat ełkaesiacy korzystają niemal w każdym meczu – by wspomnieć gole po rzutach wolnych z Rakowem i Zagłębiem oraz po wrzucie z autu z Arką. Zaczyna się niewinnie – niecelne podanie przy wyprowadzaniu piłki, faul taktyczny.

Kończy się golem. Jak zwykle.

Kolejny „koszt ukryty” to po prostu kartki. Jan Sobociński podaje do rywala w meczu z Wisłą Kraków w 9. minucie meczu. Juraszek naprawia jego błąd faulem, po którym wylatuje z boiska – przez kolejne 80 minut Biała Gwiazda gra w przewadze jednego zawodnika. A oczywiście po tym faulu wynikającym z błędu przy wyprowadzaniu piłki pada jeszcze gol – bo Sadlok pakuje z wolnego po widłach bramki Malarza.

Z ostatnich 6 straconych goli ŁKS-u, cztery to straty przy wyprowadzaniu piłki oraz stałe fragmenty, tuż po błędzie w tym obszarze. Piąty, w meczu z Koroną, zaliczamy jednak jako błąd Dąbrowskiego niezależny od filozofii. Fakt, zgrał głową prosto do zawodnika Korony, ale piłka była trudna, być może zrobiłby to samo, nawet gdyby w ŁKS-ie nie panował kult gry krótkimi podaniami. Poza tym pomiędzy niecelnym podaniem stopera a bramką był jeszcze popis defensywnej indolencji oraz faul Morosa Gracii, bramka padła dopiero z rzutu karnego.

ZMIENIAJĄ SIĘ NAZWISKA…

Co znamienne – te powyższe pomyłki to doświadczeni i po prostu porządni piłkarsko stoperzy: Maciej Dąbrowski oraz Carlos Moros Gracia. Zupełnie inaczej patrzy się z tej perspektywy na błędy z pierwszej części sezonu, gdy kozłem ofiarnym stał się Jan Sobociński, a swoją pulę błędów dołożyli też Maksymilian Rozwandowicz oraz boczni obrońcy.

Drugi gol dla Lecha w grudniowym starciu. Malarz gra krótką piłkę do Klimczaka, ten przy wyprowadzaniu myli się dokładnie tak jak stoperzy. Podaje do Darko Jevticia, w momencie, gdy cała drużyna ŁKS-u zaczyna się przesuwać do ataku. Kilkanaście sekund później pada bramka.

Bramka na 2:1 dla Lechii w Gdańsku. Srnić gra krótką piłkę do Guimy, ten gra krótką piłkę do Ramireza. Strata, błyskawiczne podanie, gol.

ŁKS miał zresztą w tym meczu sporo szczęścia, bo zabawa z piłką Bryły i Piątka (w sumie bardzo podobna do tej powyższej) pozostała bezkarna jedynie dlatego, że lechiści dawali się złapać na spalonym.

Bez kitu, żaden z lechistów by nie zagrał takiego ciasteczka, jak Bryła w tej akcji.

A co państwo powiedzą na sytuację w meczu przeciw Śląskowi Wrocław? W tym wypadku Esposito oszczędził ŁKS.

Drugi gol dla Jagiellonii Białystok w meczu z ŁKS-em. Sobociński z krótkim podaniem do pomocnika, ten odgrywa do stopera, ale już odrobinkę niedokładnie. Sobociński w kropce – wybijać, czy tiki-takować. Decyduje się na coś pośredniego, ginie pod pressingiem napastnika, z rzutu wolnego dla ełkaesiaków w kilkanaście sekund robi się gol dla białostoczan.

Boli? Ech, niestety dla kibiców ŁKS-u jesteśmy dopiero przy październiku, a Rycerze Wiosny prezentowali równą formę przez praktycznie cały sezon.

Zagłębie na 3:1. Rany boskie.

Wisła Kraków, 0:4. Co zrobiłby w tej sytuacji stoper klasyczny? Wywalił piłkę tak daleko, że szukaliby jej tygodniami. Co robi stoper z zaszczepionym wyprowadzaniem piłki serią krótkich podań? Wystawia klatką piersiową rywalowi na strzał.

Ostatnia z bramek w tym meczu to z kolei musi być gif. To jest czysta esencja – zagrożenia wynikające z ambitnej filozofii gry przy niezbyt imponujących i przede wszystkim niedoświadczonych wykonawcach. Koloryzowane. Czego tutaj nie było. Seria krótkich podań, większość z nich zła, potem ogromna przestrzeń w środku…

No i Lech Poznań. Kilkanaście sekund przed golem Darko Jevticia. Ktoś powie: no ale to przecież Lech miał jeszcze parę podań, ŁKS mógł to później przerwać. Tak, mógł. Ale po stracie w tym rejonie boiska odbudować ustawienie jest bardzo, bardzo ciężko. Co tu dużo pisać, po prostu zaczyna się panika, próba łatania jakimiś wślizgami, bieg prosto do piłki, przez co odsłania się flankę. Zobaczcie, ile miejsca miał Jevtić. Czy miałby połowę tego, gdyby to był finisz ataku pozycyjnego, a nie ataku po przechwycie na 30. metrze?

WNIOSEK?

Chciałoby się pójść na łatwiznę. Napisać po prostu: jak nie potraficie, to nie próbujcie. Zobaczcie sami, ile bólu, ile strat przyniosła wam ta cała filozofia bujanki, ten cały projekt wychodzenia z piłką spod pressingu. Sęk w tym, że… inaczej chyba się nie da niczego zmienić. Czy ŁKS na pewno grałby dużo lepiej, gdyby od początku przyjął taktykę beniaminka opartą na wybijance i „szukaniu stałych fragmentów”? Czy to byłaby gwarancja utrzymania, czy to byłaby gwarancja wyników? No i przede wszystkim – jaki miałoby to mieć cel?

W ŁKS-ie głęboko wierzą, że tak się da grać i wygrywać, ale droga do tego momentami przypomina ścieżkę zdrowia. Przecież momenty zwątpienia były już w I lidze, gdy ta klepanka przynosiła efekty, ale nie bez wtop. Wtedy ostatecznie ŁKS wyszedł z boju zwycięski, z awansem do Ekstraklasy pomimo statusu beniaminka oraz niewielkiego budżetu. Teraz jest już właściwie z powrotem w I lidze, ale nadal nie zawraca. Pytaniem otwartym pozostaje: co się stanie, jeśli w I lidze ŁKS będzie punktował tak fatalnie jak teraz, w Ekstraklasie?

Czy wówczas ten ambitny, mierzący naprawdę wysoko projekt się nie załamie?

W sumie trzymamy kciuki, by tak się nie stało. Cokolwiek napisać o ŁKS-ie w tym sezonie – jego mecze w większości oglądało się całkiem przyjemnie. Nawet jeśli działo się tak dlatego, że do efektownych zagrań ofensywnych łodzianie dokładali parodystyczne zagrania defensywne. Poza tym, jeśli ŁKS-owi z tak cierpliwym prezesem oraz wyrozumiałymi kibicami się nie uda wprowadzić tego odrobinę odważniejszego podejścia do gry, to chyba nie uda się nikomu.

Fot.Newspix

Weszło
20.05.2022

Jak nie zostałem żulem na Wileńskiej

W związku z reedycją książek Pawła Zarzecznego, publikujemy dla was fragment zbioru felietonów „Zawsze byłem najlepszy”, w którym Paweł opisuje swoje dzieciństwo na warszawskiej Pradze. Jego dzieła dostępne są wyłącznie w preorderze w Kiosku Kanału Sportowego. Zamówienia można składać do 5 czerwca. Wydawnictwa zostały wzbogacone w przedmowę napisaną przez córkę Pawła, Paulinę, oraz niepublikowane dotąd […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Michniewicz: Wszystko wskazuje na to, że w połowie listopada rywalem będzie Chile

Selekcjoner reprezentacji Polski Czesław Michniewicz w rozmowie z TVP Sport wypowiedział się na temat planów na najbliższe zgrupowanie oraz zdradził, z jaką reprezentacją zagramy prawdopodobnie sparing przed mundialem. – Podczas Ligi Narodów chcemy porotować ustawieniem, popróbować wariantów, bo później nie będzie wiele okazji. Będziemy mieć jeden mecz towarzyski i wszystko wskazuje na to, że w […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Obidziński: Kubie brakuje trzeźwej oceny sytuacji

Od kilku dni wiadomo, że Wisła Kraków spadła z Ekstraklasy. Osoby związane z klubem komentują więc to wydarzenie. Tym razem swoje zdanie wyraził Piotr Obidziński, który skrytykował Jakuba Błaszczykowskiego.  Obidziński został spytany przez dziennikarzy WP SportoweFakty, kto ponosi największą odpowiedzialność za spadek „Białej Gwiazdy”. – Jakub Błaszczykowski, Dawid Błaszczykowski i Jarosław Królewski – ostatni przez grzech […]
20.05.2022
Brama dnia
20.05.2022

Francesco Totti kontra Serginho | BRAMA DNIA

Czas na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. Dzisiaj przenosimy was do Italii, gdzie ładne trafienia zanotowali Francesco Totti oraz Serginho. FRANCESCO TOTTI VS ROMA (20.05.2003) Dziewiętnaście lat temu Milan rozbił Romę 4:1 w finałowym starciu Pucharu Włoch. My wspominamy jednak honorowe trafienie dla rzymian – spektakularnego gola zapisał bowiem wówczas Francesco Totti.  SERGINHO VS PALERMO […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Brzęczek: Jestem do dyspozycji zarządu i właścicieli

Już jutro ostatnie mecze tego sezonu Ekstraklasy. Znamy już jednak wszystkie najważniejsze rozstrzygnięcia. Jednym z nich jest spadek Wisły Kraków. Jutro „Biała Gwiazda” zagra u siebie z Wartą Poznań. Szkoleniowiec krakowskiego zespołu na konferencji prasowej wypowiedział się na temat swojej przyszłości w klubie.  – Jestem do dyspozycji zarządu i właścicieli. Decyzję, czy będę trenerem Wisły […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Kylian Mbappe osiągnął porozumienie z dwoma klubami?

Wiadomo już, że Erling Haaland w przyszłym sezonie zagra w Manchesterze City, wciąż nie wiadomo jednak w jakich barwach będzie występował Kylian Mbappe. Najnowsze informacje dotyczące sytuacji piłkarza PSG ujawniła jego matka. – Mamy porozumienie z Realem i PSG. Obie oferty są prawie identyczne. Negocjacje są już zakończone. W Realu mój syn miałby większą kontrolę […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

Jak nie zostałem żulem na Wileńskiej

W związku z reedycją książek Pawła Zarzecznego, publikujemy dla was fragment zbioru felietonów „Zawsze byłem najlepszy”, w którym Paweł opisuje swoje dzieciństwo na warszawskiej Pradze. Jego dzieła dostępne są wyłącznie w preorderze w Kiosku Kanału Sportowego. Zamówienia można składać do 5 czerwca. Wydawnictwa zostały wzbogacone w przedmowę napisaną przez córkę Pawła, Paulinę, oraz niepublikowane dotąd […]
20.05.2022
Brama dnia
20.05.2022

Francesco Totti kontra Serginho | BRAMA DNIA

Czas na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. Dzisiaj przenosimy was do Italii, gdzie ładne trafienia zanotowali Francesco Totti oraz Serginho. FRANCESCO TOTTI VS ROMA (20.05.2003) Dziewiętnaście lat temu Milan rozbił Romę 4:1 w finałowym starciu Pucharu Włoch. My wspominamy jednak honorowe trafienie dla rzymian – spektakularnego gola zapisał bowiem wówczas Francesco Totti.  SERGINHO VS PALERMO […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

Dani Pacheco przedłużył kontrakt z Górnikiem Zabrze

Kontrakt Daniego Pacheco z Górnikiem Zabrze wygasa wraz z końcem sezonu, ale Hiszpan zostanie w tym klubie na dłużej. Był jednym z cudownych dzieci hiszpańskiego futbolu, znakomicie się zapowiadał. Gdy miał dwanaście lat został wypatrzony przez Barcelonę, która podebrała go Maladze. W 2007 roku sięgnął po niego Liverpool. Dwa lata później zadebiutował w Lidze Mistrzów […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

„Jak było tak dobrze, to dlaczego Stomil spadł?”

Stomil Olsztyn po dziesięciu latach spadł z I ligi. Najdłużej występujący klub na zapleczu Ekstraklasy znalazł się w trudnym położeniu, bowiem może nie przystąpić do rozgrywek II ligi. O tym, a także całej pierwszoligowej przygodzie Dumy Warmii porozmawialiśmy z wieloletnim kapitanem olsztyńskiego klubu – Januszem Bucholcem. Czy można było się spodziewać spadku Stomilu Olsztyn z […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie – gdzie jest Jakub Błaszczykowski?

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie – gdzie się podział Jakub Błaszczykowski? Jak trzeba w kogoś pieprznąć, to Kuba jest pierwszy, ale jak trzeba pieprznąć już w siebie, to Błaszczykowskiego nie ma. Jedno można o nim powiedzieć: zachowuje się jak typowy polski działacz. Po pierwsze – obsadził klub swoją rodziną. Kto wie, jak się odnajdzie jeszcze jakiś […]
20.05.2022
Inne sporty
20.05.2022

Marcin Lewandowski skończył karierę!

W okolicach 2020 roku Marcin Lewandowski przeżywał drugą młodość i znajdował się na fali wznoszącej. Zastanawialiśmy się, jak wiele może osiągnąć na dystansie 1500 metrów i czy zdobędzie jeszcze medal wielkiej imprezy. Życie niestety pisze jednak rożne scenariusze. Dzisiaj jeden z najlepszych biegaczy w historii polskiej lekkoatletyki ogłosił, że zawiesza buty na kołku.   Co miało […]
20.05.2022
Liczba komentarzy: 12
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Vlad
Vlad
1 rok temu

Sezon artykułów gloryfikujących spadający ŁKS czas zacząć

Piotr
Piotr
1 rok temu
Reply to  Vlad

Widzisz w tym artykule gloryfikacje?
Ja widzę wytknięcie całej masy błędów i podkreślenie konsekwencji.

antyirek
antyirek
1 rok temu

Błagam Panie redaktorze, żeby nawet na odpierdziel nie dodawać polskich znaków przy nazwisku Kwietnia?

Janusz Fallus Magnus
Janusz Fallus Magnus
1 rok temu

Jaka filozofia? Przecież oni mniej więcej od listopada grają totalny szajs. Powiedzmy sobie szczerze; mecze ŁKS nawet nie stoją obok meczów Sosnowca z zeszłego sezonu, jeśli chodzi o atrakcyjność i ofensywną piłkę. Bliżej im do Sandecji.

DZIERZAN
DZIERZAN(@dzierzan)
1 rok temu

Co Cię dziś wzięło Jakubie na te stopklatki 🙂

longer
longer
1 rok temu

Niby „redakcja”, a każdy wie kto jest autorem. Nie smuć się Kuba, z dużym prawdopodobieństwem już wkrótce będziesz mógł pójść na derby Łodzi. Zresztą w I lidze nie jest źle, szczególnie jeśli jest rywal zza miedzy.

Ambermozart
Ambermozart
1 rok temu

Czyli dowodem na konsekwencję w ŁKS jest jednocześnie trzymanie trenera jak i jego zwolnienie. Aha. Poważnie chcecie nam wmówić, że zmienili trenera po to by grać i punktować tak samo?

Urbi59
Urbi59(@urbi59)
1 rok temu
Reply to  Ambermozart

Cóż, jeżeli wizje dyrektora sportowego i trenera się rozmijają, to nie jest zdrowa sytuacja. W przeciwieństwie do Moskala, Przytuła ma za plecami prezesa klubu, który nie może sobie pozwolić na wywrócenie filozofii klubu o 180 stopni, bo model Przytuły jest wdrażany nawet na poziomie akademii.

Batalka
Batalka
1 rok temu
Reply to  Urbi59

W takiem razie może niech Przytuła zostanie pierwszym trenerem pozostając jednocześnie dyrektorem . Wtedy na pewno wizja się nie rozminie 😉

Batalka
Batalka
1 rok temu

Zatrudnienie Stawowego nie ma nic wspólnego z „hiszpańskim słońcem . Moskal zaczął się stawiać i Przytuła w końcu dopiął swego i postawił na swojego kumpla Wojtka . I jak ktoś napisał poniżej , nie ma tu żadnej strategii . Mecz z nieskutecznym Rakowem zamazał tylko ten obraz rozpaczy .

Urbi59
Urbi59(@urbi59)
1 rok temu
Reply to  Batalka

Nie, Moskal po prostu miał już wy*ebane. Stawowy przynajmniej próbuję coś kombinować (np, Wolski na boku obrony), a nie marudzi, że ma za mało czasu na przygotowanie drużyny. (której nie był wstanie przygotować ani przed sezonem, ani zimą)

Batalka
Batalka
1 rok temu
Reply to  Urbi59

Tak zgadzam się Moskal miał już wywalone na to że ma chodzić na pasku Przytuły . Na to że sprzedali mu Ramireza, który był gwarancją na podjęcie walki o utrzymanie a sprowadzili hiszpański szrot typu Corral czy Dominguez , za to że z góry miał nakaz by wystawiać Janka Sobocińskiego mimo jego fatalnych błędów i trudnej sytuacji rodzinnej która nie pozwalała mu skupić się na grze , na to ze sprowadzona Morosa nie informując go nawet o tym ( dowodem jest jedna z pomeczowych konferencji , na której Moskal dowiedział że od dziennikarza że Gracia Moros będzie nowym zawodnikiem ŁKSu ) Mogę wymieniać jeszcze długo . A teraz powiedz co wynikło z kombinowania pseudo trenera Stawowego . Gdyby nie Malarz , punktów pod wodzą Stawowego było by zero . Fakty , nie opinia .

Weszło
20.05.2022

Jak nie zostałem żulem na Wileńskiej

W związku z reedycją książek Pawła Zarzecznego, publikujemy dla was fragment zbioru felietonów „Zawsze byłem najlepszy”, w którym Paweł opisuje swoje dzieciństwo na warszawskiej Pradze. Jego dzieła dostępne są wyłącznie w preorderze w Kiosku Kanału Sportowego. Zamówienia można składać do 5 czerwca. Wydawnictwa zostały wzbogacone w przedmowę napisaną przez córkę Pawła, Paulinę, oraz niepublikowane dotąd […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Michniewicz: Wszystko wskazuje na to, że w połowie listopada rywalem będzie Chile

Selekcjoner reprezentacji Polski Czesław Michniewicz w rozmowie z TVP Sport wypowiedział się na temat planów na najbliższe zgrupowanie oraz zdradził, z jaką reprezentacją zagramy prawdopodobnie sparing przed mundialem. – Podczas Ligi Narodów chcemy porotować ustawieniem, popróbować wariantów, bo później nie będzie wiele okazji. Będziemy mieć jeden mecz towarzyski i wszystko wskazuje na to, że w […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Obidziński: Kubie brakuje trzeźwej oceny sytuacji

Od kilku dni wiadomo, że Wisła Kraków spadła z Ekstraklasy. Osoby związane z klubem komentują więc to wydarzenie. Tym razem swoje zdanie wyraził Piotr Obidziński, który skrytykował Jakuba Błaszczykowskiego.  Obidziński został spytany przez dziennikarzy WP SportoweFakty, kto ponosi największą odpowiedzialność za spadek „Białej Gwiazdy”. – Jakub Błaszczykowski, Dawid Błaszczykowski i Jarosław Królewski – ostatni przez grzech […]
20.05.2022
Brama dnia
20.05.2022

Francesco Totti kontra Serginho | BRAMA DNIA

Czas na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. Dzisiaj przenosimy was do Italii, gdzie ładne trafienia zanotowali Francesco Totti oraz Serginho. FRANCESCO TOTTI VS ROMA (20.05.2003) Dziewiętnaście lat temu Milan rozbił Romę 4:1 w finałowym starciu Pucharu Włoch. My wspominamy jednak honorowe trafienie dla rzymian – spektakularnego gola zapisał bowiem wówczas Francesco Totti.  SERGINHO VS PALERMO […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Brzęczek: Jestem do dyspozycji zarządu i właścicieli

Już jutro ostatnie mecze tego sezonu Ekstraklasy. Znamy już jednak wszystkie najważniejsze rozstrzygnięcia. Jednym z nich jest spadek Wisły Kraków. Jutro „Biała Gwiazda” zagra u siebie z Wartą Poznań. Szkoleniowiec krakowskiego zespołu na konferencji prasowej wypowiedział się na temat swojej przyszłości w klubie.  – Jestem do dyspozycji zarządu i właścicieli. Decyzję, czy będę trenerem Wisły […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Kylian Mbappe osiągnął porozumienie z dwoma klubami?

Wiadomo już, że Erling Haaland w przyszłym sezonie zagra w Manchesterze City, wciąż nie wiadomo jednak w jakich barwach będzie występował Kylian Mbappe. Najnowsze informacje dotyczące sytuacji piłkarza PSG ujawniła jego matka. – Mamy porozumienie z Realem i PSG. Obie oferty są prawie identyczne. Negocjacje są już zakończone. W Realu mój syn miałby większą kontrolę […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

Dani Pacheco przedłużył kontrakt z Górnikiem Zabrze

Kontrakt Daniego Pacheco z Górnikiem Zabrze wygasa wraz z końcem sezonu, ale Hiszpan zostanie w tym klubie na dłużej. Był jednym z cudownych dzieci hiszpańskiego futbolu, znakomicie się zapowiadał. Gdy miał dwanaście lat został wypatrzony przez Barcelonę, która podebrała go Maladze. W 2007 roku sięgnął po niego Liverpool. Dwa lata później zadebiutował w Lidze Mistrzów […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

„Jak było tak dobrze, to dlaczego Stomil spadł?”

Stomil Olsztyn po dziesięciu latach spadł z I ligi. Najdłużej występujący klub na zapleczu Ekstraklasy znalazł się w trudnym położeniu, bowiem może nie przystąpić do rozgrywek II ligi. O tym, a także całej pierwszoligowej przygodzie Dumy Warmii porozmawialiśmy z wieloletnim kapitanem olsztyńskiego klubu – Januszem Bucholcem. Czy można było się spodziewać spadku Stomilu Olsztyn z […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Peszko: Udział w Lidze Narodów traktowałbym jako przegląd kadr

W rozmowie z „Faktem” Sławomir Peszko skomentował powołania Czesława Michniewicza na najbliższe zgrupowanie reprezentacji Polski oraz wyraził swoją opinię na temat szans Polaków w meczach Ligi Narodów. – To dobrze, że trener szuka nowych. Początkowo śmiano się z tych podróży Czesława Michniewicza, ale z doświadczenia wiem, jak ważny dla piłkarza jest kontakt ze szkoleniowcem. No […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Pięciu piłkarzy odchodzi z Jagiellonii Białystok

Białostocki klub poinformował, że nie przedłuży wygasających umów z pięcioma swoimi zawodnikami. Nowego miejsca pracy będą musieli poszukać sobie Błażej Augustyn, Przemysław Mystkowski, Filip Piszczek, Pavel Steinbors oraz Michał Żyro.  Decyzja w klubie zapadła już jakiś czas temu, dlatego całej piątki nie oglądaliśmy na boiskach Ekstraklasy w ostatnich kolejkach. Teraz jest to już oficjalna informacja. […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie – gdzie jest Jakub Błaszczykowski?

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie – gdzie się podział Jakub Błaszczykowski? Jak trzeba w kogoś pieprznąć, to Kuba jest pierwszy, ale jak trzeba pieprznąć już w siebie, to Błaszczykowskiego nie ma. Jedno można o nim powiedzieć: zachowuje się jak typowy polski działacz. Po pierwsze – obsadził klub swoją rodziną. Kto wie, jak się odnajdzie jeszcze jakiś […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Jewhen Konoplanka zostaje w Cracovii

Jewhen Konoplanka przedłużył kontrakt z Cracovią. Dotychczasowa krótkoterminowa umowa obowiązywała tylko do końca czerwca tego roku. Ukrainiec podpisał z „Pasami” umowę wiążącą go z klubem do końca przyszłego sezonu. To dość zaskakujące, bo wydawało się, że Konoplanka przyjdzie do Cracovii tylko na rundę wiosenną, a później spróbuje jeszcze sił w silniejszej lidze. Skrzydłowy rozegrał w […]
20.05.2022
Inne sporty
20.05.2022

Marcin Lewandowski skończył karierę!

W okolicach 2020 roku Marcin Lewandowski przeżywał drugą młodość i znajdował się na fali wznoszącej. Zastanawialiśmy się, jak wiele może osiągnąć na dystansie 1500 metrów i czy zdobędzie jeszcze medal wielkiej imprezy. Życie niestety pisze jednak rożne scenariusze. Dzisiaj jeden z najlepszych biegaczy w historii polskiej lekkoatletyki ogłosił, że zawiesza buty na kołku.   Co miało […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Rzeźniczak przedłuży kontrakt z Wisłą Płock

Kontrakt Jakuba Rzeźniczaka z Wisłą Płock wygasa wraz z końcem sezonu. Ale wygląda na to, że defensor „Nafciarzy” zostanie w zespole na kolejny sezon. Informację o tym, że Rzeźniczak przedłuży kontrakt z Wisłą jako pierwszy podał Piotr Koźmiński ze Sportowych Faktów. Udało nam się potwierdzić te doniesienia – wkrótce Rzeźniczak przedłuży kontrakt z Wisłą. Nowa […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Podolski: Moje serce jest tutaj. Dopóki ciało pozwola, to chce grać w piłkę

– Każdy wie skąd pochodzę, gdzie się wychowałem. Moje serce jest tutaj. Cieszę się, że mogę grać w piłkę, robić to co kocham, grać w piłkę co weekend – mówi Lukas Podolski po przedłużeniu umowy z Górnikiem Zabrze. Wczoraj Górnik ogłosił, że Podolski przedłużył kontrakt z zabrzańskim klubem i jeszcze przez przynajmniej rok będzie reprezentował […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

KOWAL MANAGER III (#8): ZROBILIŚMY COŚ STRASZNEGO. ALE IMIĘ KOWALA POZOSTANIE NIESKALANE

Kolejny odcinek przygód menadżera Wojtka Kowalczyka – lecimy! 
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Oświadczenie Wisły Kraków. Klub zapowiada konferencję o sytuacji po spadku

Wisła Kraków wydała oświadczenie o planie zorganizowania konferencji prasowej, na której zostanie omówiona sytuacja klubu po spadku z Ekstraklasy. „Biała Gwiazda” zapowiada, że władze klubu pracują nad planem szybkiego awansu z 1. ligi. Wiślacy dość oszczędnie komunikują się z kibicami po tym, jak Wisła straciła już szanse na utrzymanie w Ekstraklasie. Właściwie tylko Jarosław Królewski […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

Sprawdźmy, postawmy: pewny Lech, Milan i over w meczu Realu

Jest piątek, więc wypada rzucić okiem na listę spotkań, które warto obejrzeć w ten weekend. Większość europejskich lig,  kończy sezon, więc uznaliśmy, że to dobry moment, by podzielić się z wami kilkoma typami na najbliższe dni. Zerknijcie na wybrane zdarzenia i kursy, które znajdziecie w ofercie naszych kumpli z Fuksiarza. SPRAWDŹMY, POSTAWMY Real Madryt – […]
20.05.2022