post

Opublikowane 01.06.2020 17:05 przez

redakcja

– Algorytmy SI pozwalają na stworzenie takich modeli, które prosto z pliku video zbierają dane. To przyspieszenie pracy, ale i zakresu danych. Dziś w większości dane, które otrzymujemy, to „on ball tracking”. Wiemy co się dzieje z zawodnikiem, który ma piłkę. Natomiast jest o wiele mniej informacji o pozostałych. Sztuczna inteligencja może tu dokonać rewolucji, ogarnąć, nazwijmy to, „wzrokiem” całe boisko. To da większe pole manewru do analiz kontekstowych, gdzie będziemy mogli każdą akcję umieścić w jakimś kontekście, konkretnym ustawieniu, konkretnej sytuacji boiskowej – jak sztuczna inteligencja może zmienić futbol? Czy obserwujemy technologiczną rewolucję w piłce?

Czy analityka i zaawansowane statystyki w futbolu pozostają niedoceniane? Co mówią liczby o karierze Krzysztofa Piątka? Jak do analizy i zaawansowanych statystyk podchodzą działacze w polskiej piłce?

O tym rozmawiamy z Wojciechem Supko, analitykiem współpracującym między innymi z firmą SportsSolver.

***
Miałeś długo u siebie na Twitterze taką maksymę: „Adaptuj się albo giń”. Dotyczyła piłki czy szerszych zagadnień?

Odnosiła się do piłki nożnej, nie mam wielkich przemyśleń socjologicznych. W dobie rewolucji technologicznej, która dokonuje się w sporcie, trzeba co najmniej zaadaptować się w nowej rzeczywistości. Wykorzystać to, co daje technologia. Oczywiście ideałem byłoby nie tylko bierne wykorzystywanie, tylko bycie liderem. Wyprzedzenia trendu.

Druga z maksym, którą u ciebie znalazłem, a która wpadła mi w oko: „Bez danych jesteś tylko kolejnym gościem ze swoją opinią”.

Moim zdaniem powinniśmy odejść w piłkarsko-biznesowych stosunkach od subiektywnych opinii, opartych wyłącznie na naszej obserwacji świata. Dane obiektywizują temat. Mogą stanowić centralny punkt odniesienia. Można przejść dzięki nim z dyskusji pod tytułem „MOIM ZDANIEM”, do „Z UWAGI NA”, w drugim wariancie wskazując miary, statystyki, konkretne kwestie. Subiektywności i tak nie unikniemy, ale już będzie wykonany krok do przodu. Ta subiektywność będzie oscylować w pewnych ramach.

Czyli jest problem z zawodnością opinii jako takiej?

Opinie nie powinny być w futbolu przyczynkiem do podejmowania dalekosiężnych decyzji. Sama opinia, nie poparta twardymi fundamentami, w jakiejkolwiek dziedzinie może być kłopotliwa. Dla mnie takim fundamentem są dane liczbowe. Dla kogoś innego może to być doświadczenie. Inteligencja zespołowa. Wybierać można z pewnej puli. Ale dane pozbawione są spaczenia subiektywizmem. Odsuwamy emocje. Odsuwamy to, co serducho podpowiada. Patrzymy chłodno.

Miałeś taką historię, gdzie serce podpowiadało ci pewną opinię, narrację, a dane się z tym ku twej niechęci rozprawiały?

Krzysiek Piątek jest taką historią. Nie jestem fanem ani Serie A, ani Genui czy Milanu. Ale oglądałem chętnie jego mecze i cieszyłem się bardzo z bramek. To było piękne, że co dotknął piłkę, wpadało do siatki. Nawet gdy strzelał z nieprawdopodobnych pozycji.

Natomiast pod spodem dane nie bardzo potwierdzały, żeby ten trend mógł się utrzymać. Widziałem teksty analityków, którzy próbowali argumentować: to taki typ snajpera. Ma aż taką smykałkę, trafia zewsząd. Jednak nie chodzi zawsze o to, czy ktoś akurat strzeli, tylko czy – mimo bramki – powinien z takiej pozycji oddawać strzały. Bo czy z tej trudne strefy, z danego ustawienia, w długiej perspektywie będą padać bramki? Praktyka pokazuje, że nie.
W skrócie, dane pokazywały, że Krzysiek bardzo mocno wyprzedzał swoje miary odnośnie skuteczności. 30 stycznia 2019 pisaliśmy, że strzela ze średnią 0.87 bramki na dziewięćdziesiąt minut, podczas gdy jego xG (expected goals, miara jakości sytuacji i ich wykorzystywania – przyp. LM.) wynosił 0.59 na dziewięćdziesiąt minut. Jeśli spojrzymy na jego średnią kroczącą – a więc nie patrząc na sezonu, tylko jego wycinki – to już pod koniec 2018, przed transferem do Milanu, jego krzywe skuteczności z xG zaczynały się zbiegać.

Teraz serce mnie boli, gdy wrócił do średniej, ale dane sugerowały takie rozwiązanie, na zasadzie równowagi. Na pocieszenie powiem, że obecna skuteczność Krzyśka według danych jest zaniżona, powinno być lepiej. Pytanie: kto może sobie pozwolić na ocenianie piłkarza w czapce kibica.

Emocje potrafią zaciemniać obraz.

Problem z podejmowaniem decyzji w klubach, nie tylko ekstraklasowych, polega na trudnym do zmierzenia wpływie poszczególnych elementów na finalną decyzję. Jaki jest ciąg logiczny, który doprowadził do tej decyzji? Dane? Ocena skauta? Czy okazja, która pojawiła się na stole osoby decyzyjnej? Prawda jest taka, że wiele kluczowych decyzji jest podejmowanych na bazie subiektywnej opinii.

Skupmy się na polskich klubach: niewielki procent klubów, z którymi współpracowaliśmy jako Sports Solver, bierze pod uwagę liczbowe dane jako ważny element decyzyjności. Natomiast z drugiej strony, jeśli spojrzymy na trend, jest coraz większe zainteresowanie tematem zaawansowanej analizy i szczegółowych statystyk. Trend jest wyraźnie wzrostowy od około trzech lat. Trzy lata temu było zdecydowanie mniej transferów, przy których decyzja została podparta jakimikolwiek danymi. Teraz wiem o przynajmniej kilku, między innymi takich, przy których dołożyliśmy swoją cegiełkę.

Ostatnio, nawet w zimowym okienku, sporo mówiło się o wadach skautingu w Polsce, dość mocno opierającego się na platformach skautingowych takich jak WyScout, InStat. Jak ty, jako analityk, podchodzisz do tych narzędzi?

Jestem zdania, że sam InStat czy WyScout, nawet biorąc pod uwagę możliwość obserwacji meczów za pośrednictwem bazy video, to za mało. Oczywiście, że potrzebny jest do wzięcia pod uwagę szereg innych czynników, niedostępnych tą drogą. Chcę podkreślić jedną rzecz: nie chodzi o to, by podejmować decyzje tylko na bazie liczb czy statystyk. Ale o to, by się tym posiłkować. Jako wzmocnienie analizy, względnie w kontrze do opinii uzyskanej na żywo? Pożyteczny, interesujący dodatek.

Problem z takimi platformami jest taki, że są mocno nastawione na analizę indywidualną. Występuje problem z kontekstem szerszym, czyli ligi albo grupy zawodników. Drugi problem polega na tym, że każdy użytkownik tej platformy ma dostęp do takich samych danych.

Twoje słowa: „Pewien dyrektor sportowy stwierdził, że klubom ESA nie opłaca się wykorzystywać danych do skautingu, bo jeżeli piłkarz się wyróżnia w statystykach, to jest dla klubu ESA za późno – kolejka do piłkarza jest już zbyt długa”.

Futbolem, co do zasady, rządzą pieniądze. Występuje twarda korelacja – im większy budżet, tym lepsze wyniki. To oczywistość, ale potwierdzalna też w liczbach. Drogi do sukcesu więc są dwie. Pierwsza: naturalnie zwiększyć budżet. Super łatwy sposób? Nie bardzo. Drugi sposób: znalezienie sprytnej metody, by te finanse nie były aż tak istotnym czynnikiem, żeby nasza pozycja w kraju czy Europie ni wynikała tylko i wyłącznie z perspektywy pieniędzy. Tu jest pole na choćby efektywniejszą estymację jakości zawodnika.

Zawsze mam jednak wrażenie, że choć w piłce rozwój zaawansowanych statystyk jest bezsprzeczny, tak problemem jest sam futbol, dużo trudniejszy do opisania niż koszykówka czy baseball.

Oczywiście, są dyscypliny, które łatwiej poddają się statystykom. Książkowym przykładem są dyscypliny, gdzie masz pewną, nazwijmy to, turowość. Futbol jest bardzo dynamicznym sportem. Na sukces, rozumiany jako wygrana, składa się bardzo duża liczba czynników. Komplikacja jest większa.

Ten moneyball jest w ogóle w futbolu możliwy do odtworzenia?

Moneyball jest inspirujący, ale problem tamtej metody polega na tym, że chciała znaleźć świętego graala. Zestawić wszystko w jedną liczbę, która powie jaka jest rzeczywista wartość zawodnika. To bardzo romantyczne podejście. W rzeczywistości sytuacja tak nie wygląda.

Nie opiszesz zawodnika jak w FM-ie.

Na pewno nie jedną liczbą. Analitycy są w stanie stworzyć profil, który ułatwi wyciąganie wniosków na temat zawodnika, można opisać go i 180 miarami. Z tym, że wtedy to będzie nieczytelne. Najlepiej jest sprowadzić do poniżej dziesięciu wartości, na przykład pięciu, wtedy to będzie interpretowalne.

A i to nie jest za dużym uproszczeniem?

Zasada Pareto mówi, że za 80% korzyści odpowiada 20% pracy. Nie mówię, żebyśmy się specjalnie przywiązywali do liczby pięć. Chodzi o odsianie ziarna od plew.

Przykładowo, mamy ofensywnego pomocnika i multum miar odnośnie podań. Jak podaje do przodu, jak do tyłu, celność, częstotliwość dośrodkowań, zagrań w pole karne, w strefę niebezpieczną. Liczba statystyk się rozrasta. Korzystając z ciężkiej pracy mądrych ludzi, którzy są obecni w szeroko rozumianym środowisku analitycznym, możemy te liczbę zmniejszyć do 2-3. Tak powstało Expected Threat – dzieło pracy Karuna Singha. Expected Threat polega na zmierzeniu w jaki sposób zagrania, zarówno podania, jak i bieg z piłką, wpływa na zwiększenie niebezpieczeństwa pod bramką rywala. Bierze on pod uwagę również podania w strefy, z których szansa na strzelenie bramki jest mała, ale odegranie spowoduje niesamowite zagrożenie. W ten sposób, z kilkunastu statystyk, wyprowadzamy jedną, użyteczną.

Mam jednak wrażenie, że wciąż jesteśmy na początku drogi. Jestem przekonany, że zaawansowane statystyki i analityka to przyszłość, ale co z piłkarzem, który źle wypada, bo gra w takim a nie innym systemie? Co z dyspozycjami trenera? Co z partnerami, gdzie w futbolu jesteś od nich bardzo uzależniony?

Jasne, nietrudno sobie wyobrazić przykładowo, jak różnić się będzie dyspozycja stopera w drużynie, która ciągle się broni, a w takiej, która dużo atakuje i prowadzi grę. Ale można włączyć w analizę dane, które świadczą o stylu.

Da się to zrobić?

Oczywiście.

Ale robi to człowiek?

Tak. Co do zasady, najpierw dokonuje się przybliżonej analizy zespołu. Na ile taki zespół pozwala drużynie przeciwnej. Jak skutecznie gra. Czy ma wymienność podań na poziomie średniej ligowej.

Jest też ten przypadek, gdy zawodnik zostaje kupiony na bazie swojej skuteczności w innej, lepszej od Ekstraklasy lidze, ale rzecz w tym, że tamtejsze ligi są bardziej spolaryzowane: mocna czołówka, a dół tabeli na poziomie pierwszej ligi. On mógł nastrzelać słabeuszom.

Tu trzeba wprowadzić czynnik Exchange Rate ligi, mówiący o tym jak statystyki danego zawodnika mogłyby się przekładać na inne rozgrywki. Jest kilka modelów do tego, od nawet najprostszego, a dającego całkiem niezłe wyniki: to patrzenie na przeciętne kursy bukmacherskie, w oparciu o to budowa rankingu ELO. To proste do zrobienia i tanim kosztem.

Ciekawe. Bukmacherzy muszą znać bardzo dobrze takie ligi i układ sił, to ich chleb. Z tego faktycznie można stworzyć coś wymiernego, model proporcji drużyn do siebie, nawet jeśli ogólny.

Analiza zespołu to jedno, ale też chodzi o wydłużenie horyzontu analizy. Jeśli zawodnik sprawdza się w długim okresie, to jest duże prawdopodobieństwo, że oddziałuje dobrze niezależnie od taktyki. Inna rzecz, o której ostatnio czytałem: patrzenie nie tylko na skuteczność zawodnika, czyli ile on de facto strzela albo jak często strzela z korzystnych pozycji, tylko miara stabilności. Czy mecz w mecz notuje podobne rezultaty. To też zmniejsza ryzyko, że jest uzależniony od taktyki, rywala.

Czyli dane pozostają danymi, a potem faktycznym frontem walki jest sztuka interpretacji.

Dane w próżni mogą dać fałszywy obraz. Natomiast wymieszanie ich z obserwacją zmniejsza ryzyko pomyłki.

Gdzie jest największe pole do rozwoju w analityce?

Tak naprawdę, ciut zbaczając, to… w sile przebicia. To jest problemem dla analityka. Na końcu ma bardzo niską siłę przebicia, nawet jakby wykonał znakomitą pracę, to przecież nie on podejmuje decyzje. Nie ma w Polsce kultury brania pod uwagę danych przy podejmowaniu decyzji, natomiast znowu odnotuję, że są ludzie w strukturach klubów, który bardzo się tym interesują. Chcą iść w tą stronę. Natomiast wciąż często spotykają się na duży opór.

O ciekawym przykładzie słuchałem w branżowym podcaście „Measureables”. Wypowiadał się tam pan Treacy z Dundalk, który próbował w klubie wdrażać wykorzystywanie danych w większym zakresie, miał też doświadczenia z pracy nad „data science” w biznesie. Mówił, że co z tego, iż on wymyśli dobre, prawidłowo wyestymowane modele, skoro na końcu jest problem z przekazaniem tego sztabowi. Komunikacja nie dociera do adresata. Powody mogą być różne: po pierwsze, ludzie, którzy pracują na danych, mogą nie umieć przekazać posiadanej wiedzy. Siedzą w tym tak głęboko, że nie potrafią jej przełożyć, począwszy od porozumiewania się hermetycznym slangiem. Po drugie: sztab nie miał wystarczającej wiedzy na temat tych modeli. Nie potrafi połączyć danych z tym, co widzi na boisku. Wydaje mi się, że jednym i drugim by pomogło wyjście na „cudze boisko”.

Analitycy przebrać się w dres i wyjść na trening, żeby też zrozumieć praktykę?

Absolutnie. Kluczowa sprawa. Przykład z biznesu. Nie miałem okazji nigdy pracować w McDonalds, ale tam jest bodajże taka reguła, że każdy z zarządzających na pewnym etapie kariery musi pewien czas przepracować również na kuchni. Bez tego nie jest w stanie zwizualizować sobie na czym polega praca na linii frontu. Ta wymienność ról w sztabie analitycznym i szkoleniowym mogłaby przynieść wiele korzyści.

Dodam, że jakiś czas temu budującym przykładem była konferencja zorganizowana z inicjatywy analityków Legii Warszawa, a wsparta przez Ekstraklasę. Była spora obecność ze strony drugich trenerów ekstraklasowych klubów. Tak samo analityk mógłby sporo zyskać zapisując się na kurs trenerski.

Widzisz tu szansę dla polskiej piłki, czy jednak to pogłębi przepaść? Jak pieniądze na analityków mają się znaleźć, to prędzej tam.

Niestety, już odstajemy przez finanse, szersze wykorzystanie analityki może zwiększyć różnię w prędkościach. Choć paradoksalnie wielkie pieniądze nie są do tego potrzebne, ale czytałem, że w polskich klubach cały czas jest większa wola zatrudnienia jednego dodatkowego zawodnika, nawet jeśli nie są do niego przekonania, niż ze czterech junior analityków, którzy prawdopodobnie i tak razem zarabiali mniej.

Co ciebie najbardziej ekscytuje w obecnych trendach analityki w piłce?

Najciekawszym obszarem jest wykorzystanie sztucznej inteligencji do generowania danych na podstawie kamer video. To bardzo mocno ruszyło w ostatnich miesiącach. Jest gros danych w tym momencie cały czas kodowanych przez ręczną pracę oglądających mecz. Natomiast algorytmy SI pozwalają na stworzenie takich modeli, które prosto z pliku video zbierają dane. To przyspieszenie pracy, ale i zakresu danych. Dziś w większości dane, które otrzymujemy, to „on ball tracking”. Wiemy co się dzieje z zawodnikiem, który ma piłkę. Natomiast jest o wiele mniej informacji o pozostałych. Sztuczna inteligencja może tu dokonać rewolucji, ogarnąć, nazwijmy to, „wzrokiem” całe boisko. To da większe pole manewru do analiz kontekstowych, gdzie będziemy mogli każdą akcję umieścić w jakimś kontekście, konkretnym ustawieniu, konkretnej sytuacji boiskowej.

Wojtek, działasz w ramach marki SportsSolver. Na czym polega wasze działanie?

Założyliśmy ją jakiś czas temu, żeby popularyzować wykorzystanie zaawansowanych statystyki w klubach, głównie polskich. Firma zrodziła się z pobudek romantycznych: może czas spróbować to pokazać, wtedy nie było nikogo, kto by się tym zajmował. A przynajmniej nie widzieliśmy, żeby ktoś się zajmował wsparciem analityczno-taktycznym i skautingowym.

I jaki był odzew?

Najpierw dużo entuzjazmu, głosów: fajnie, że coś się ruszyło. Dużo spotkań, także z klientami potencjalnymi. Później ta krzywa zainteresowania się wypłaszczyła. Natomiast robiliśmy raporty holistyczne dla Ekstraklasy, przygotowywaliśmy warsztaty, zainteresowanie powoli się odradza. Przyszedł koronawirus, zobaczymy jak to będzie. Podczas kwarantanny zaproponowaliśmy klubom z 1.ligi i Ekstraklasy, że za darmo wesprzemy na czas pandemii naszymi analizami trzy pierwsze, które się zgłoszą. Odzew był spory, co pokazuje potencjał.

Robicie na co dzień analizy Ekstraklasy?

Jako, że część współzałożycieli to osoby związane z EkstraStats, to jak najbardziej, natomiast klientów bardziej interesują inne ligi. Wydaje mi się, że uważają iż mają Ekstraklasę „pokrytą”, a przez nasz szukają informacji odnośnie innych rynków.

Zawsze w rozmowach z analitykami pytam o strzały z dystansu i dośrodkowania – żelazny element każdego meczu, nadużywany, a wypadający fatalnie w analizach.

Zapamiętasz jedną bombę z daleka, zrobisz och i ach, ale dziewięćdziesiąt dziewięć prób ląduje w rzędzie Z. Grają tu emocje. Taki gol zapada w pamięć, a my przekładamy to na efektywność, gdzie w analityce chodzi o prawdopodobieństwo gola – a ono w takich sytuacjach jest nikłe. Tak samo z dośrodkowaniami, za którymi dość trudno znaleźć analityczne argumenty. Przy strzale z daleka, owszem – wciąż można sobie wyobrazić sytuację, gdy to będzie optymalne rozwiązanie. Przy dośrodkowaniu dużo trudniej.

Był ostatnio taki filmik, na którym Cafu – ten ze złotej Brazylii i Romy – czeka na podanie na prawej stronie, ale go nie dostaje, bo ktoś oddaje piękny strzał prosto do siatki. Można pomyśleć: no tak, podałby, nie byłoby takiego gola. Rzeczywiście. Ale paradoksalnie podanie zwiększyłoby prawdopodobieństwo zdobycia gola w tej akcji. To, że akurat tutaj z małej szansy prawdopodobieństwa udało się trafić, to inna historia.

Czy w piłce da się złamać kod jak po części, według mnie, łamany jest w koszykówce, gdzie z równania efektywności wynika, że trzeba stawiać na rzuty za trzy, przez co nigdy nie miały takiej wagi jak dzisiaj?

Serce romantyka podpowiada, że zawsze znajdziemy w piłce nieoczekiwane wyniki, nieoczekiwanie wydarzenia. Piłka nie będzie ujarzmiona, pozbawiona swoich odstępstw od normy, które często przekładają się na jej piękno. Analityka nigdy nie pokryje stu procent futbolu. Nie zaprogramujemy meczu. Piłkarze nie będą robotami. Czy w futbolu znajdziemy coś podobnego, do wzrostu znaczenia trzech punktów w koszykówce? Tak. Ale czynnik losowy zawsze będzie ważną częścią piłki nożnej, na nasze i jej szczęście.

Leszek Milewski

Weszło
05.12.2021

Ilkay Durmus, czyli wygląda na to, że Lechia znalazła kozaka

Wczoraj skrytykowaliśmy Lechię, że budując swoją kadrę zapomniała o pozycji prawego obrońcy, natomiast dzisiaj chcemy ją pochwalić, bo innym ruchem na rynku mocno zapunktowali. Chodzi o Ilkaya Durmusa, który wyrósł już na lidera biało-zielonych, ale też daje coraz więcej argumentów, by rozważać go choćby w kontekście najlepszych „lewych nóg” naszej ligi. ILKAY DURMUS. SMYKAŁKA DO […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Ile znaczy trener w układance Mioduskiego?

Cała piłkarska Polska żyje w ostatnich dniach „transferem” Marka Papszuna do Legii Warszawa. Fascynujące w tej historii jest… wszystko. Sposób, w jaki Legia próbuje rozegrać medialnie całą sytuację to materiał na kilka programów satyrycznych i parę poważnych analiz ze strony specjalistów od Public Relations. Perspektywy, jakie otwierają się przed Legią Warszawa to osobny ogromny temat. […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Legia? Nie mam broni

Tomas Pekhart? 187 minut bez gola w lidze. Mahir Emreli? 524 minut bez gola w lidze. Jeśli latem ktoś przewidziałby, że jesienią Legia będzie miała problem ze skutecznością swoich napastników, nie zastanawialibyśmy się zbyt długo i z miejsca przyznalibyśmy temu delikwentowi nagrodę dla piłkarskiego profety roku. Przecież miało być tak pięknie. Pekhart był świeżo upieczonym […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Kaczmarek: „To była nasza zasłużona wygrana”

Lechia Gdańsk niespodziewanie zwyciężyła wczoraj z Rakowem Częstochowa. Dla biało-zielonych to cenne przełamanie po klęsce w starciu z Pogonią Szczecin. Satysfakcji nie ukrywał trener Tomasz Kaczmarek. – To była nasza zasłużona wygrana – powiedział szkoleniowiec gdańskiego zespołu. – Pierwsza połowa nie stała na zbyt wysokim poziomie, rywal nie stworzył jakichś klarownych sytuacji, mimo tego wyszedł […]
05.12.2021
Ekstraklasa
05.12.2021

Który stoper Zagłębia Lubin jest najgorszy? Wybieramy „Miedzianego Kasztana”!

Zagłębie Lubin i poszukiwanie stopera to już historia, która powoli aspiruje do kolejnego sezonu „All or nothing”. Szkoda tylko, że póki co stanęło na „nothing”. Oczywiście jest to dość zabawne, że dramat „Miedziowych” rozpoczął się od tego, że Lubomir Guldan poszedł w dyrektory i musiał znaleźć zastępcę dla samego siebie. Choć z drugiej strony śmieją […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Mamrot: „Pierwszą połowę mógłbym przemilczeć”

Jagiellonia Białystok poległa wczoraj w starciu z Górnikiem Łęczna i to na własnym obiekcie. Nic więc dziwnego, że rozgoryczenia w trakcie konferencji prasowej nie potrafił ukryć szkoleniowiec białostoczan, Ireneusz Mamrot. – Sposób, w jaki zagraliśmy pierwszą połowę mógłbym przemilczeć – rzekł Mamrot. – Strata takich dwóch bramek jest nie do przyjęcia, bo cały tydzień pracowaliśmy […]
05.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
05.12.2021

Ilkay Durmus, czyli wygląda na to, że Lechia znalazła kozaka

Wczoraj skrytykowaliśmy Lechię, że budując swoją kadrę zapomniała o pozycji prawego obrońcy, natomiast dzisiaj chcemy ją pochwalić, bo innym ruchem na rynku mocno zapunktowali. Chodzi o Ilkaya Durmusa, który wyrósł już na lidera biało-zielonych, ale też daje coraz więcej argumentów, by rozważać go choćby w kontekście najlepszych „lewych nóg” naszej ligi. ILKAY DURMUS. SMYKAŁKA DO […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Ile znaczy trener w układance Mioduskiego?

Cała piłkarska Polska żyje w ostatnich dniach „transferem” Marka Papszuna do Legii Warszawa. Fascynujące w tej historii jest… wszystko. Sposób, w jaki Legia próbuje rozegrać medialnie całą sytuację to materiał na kilka programów satyrycznych i parę poważnych analiz ze strony specjalistów od Public Relations. Perspektywy, jakie otwierają się przed Legią Warszawa to osobny ogromny temat. […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Legia? Nie mam broni

Tomas Pekhart? 187 minut bez gola w lidze. Mahir Emreli? 524 minut bez gola w lidze. Jeśli latem ktoś przewidziałby, że jesienią Legia będzie miała problem ze skutecznością swoich napastników, nie zastanawialibyśmy się zbyt długo i z miejsca przyznalibyśmy temu delikwentowi nagrodę dla piłkarskiego profety roku. Przecież miało być tak pięknie. Pekhart był świeżo upieczonym […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Kaczmarek: „To była nasza zasłużona wygrana”

Lechia Gdańsk niespodziewanie zwyciężyła wczoraj z Rakowem Częstochowa. Dla biało-zielonych to cenne przełamanie po klęsce w starciu z Pogonią Szczecin. Satysfakcji nie ukrywał trener Tomasz Kaczmarek. – To była nasza zasłużona wygrana – powiedział szkoleniowiec gdańskiego zespołu. – Pierwsza połowa nie stała na zbyt wysokim poziomie, rywal nie stworzył jakichś klarownych sytuacji, mimo tego wyszedł […]
05.12.2021
Ekstraklasa
05.12.2021

Który stoper Zagłębia Lubin jest najgorszy? Wybieramy „Miedzianego Kasztana”!

Zagłębie Lubin i poszukiwanie stopera to już historia, która powoli aspiruje do kolejnego sezonu „All or nothing”. Szkoda tylko, że póki co stanęło na „nothing”. Oczywiście jest to dość zabawne, że dramat „Miedziowych” rozpoczął się od tego, że Lubomir Guldan poszedł w dyrektory i musiał znaleźć zastępcę dla samego siebie. Choć z drugiej strony śmieją […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Mamrot: „Pierwszą połowę mógłbym przemilczeć”

Jagiellonia Białystok poległa wczoraj w starciu z Górnikiem Łęczna i to na własnym obiekcie. Nic więc dziwnego, że rozgoryczenia w trakcie konferencji prasowej nie potrafił ukryć szkoleniowiec białostoczan, Ireneusz Mamrot. – Sposób, w jaki zagraliśmy pierwszą połowę mógłbym przemilczeć – rzekł Mamrot. – Strata takich dwóch bramek jest nie do przyjęcia, bo cały tydzień pracowaliśmy […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Kaczmarek: „To była nasza zasłużona wygrana”

Lechia Gdańsk niespodziewanie zwyciężyła wczoraj z Rakowem Częstochowa. Dla biało-zielonych to cenne przełamanie po klęsce w starciu z Pogonią Szczecin. Satysfakcji nie ukrywał trener Tomasz Kaczmarek. – To była nasza zasłużona wygrana – powiedział szkoleniowiec gdańskiego zespołu. – Pierwsza połowa nie stała na zbyt wysokim poziomie, rywal nie stworzył jakichś klarownych sytuacji, mimo tego wyszedł […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Mamrot: „Pierwszą połowę mógłbym przemilczeć”

Jagiellonia Białystok poległa wczoraj w starciu z Górnikiem Łęczna i to na własnym obiekcie. Nic więc dziwnego, że rozgoryczenia w trakcie konferencji prasowej nie potrafił ukryć szkoleniowiec białostoczan, Ireneusz Mamrot. – Sposób, w jaki zagraliśmy pierwszą połowę mógłbym przemilczeć – rzekł Mamrot. – Strata takich dwóch bramek jest nie do przyjęcia, bo cały tydzień pracowaliśmy […]
05.12.2021
Weszło
04.12.2021

Zieliński znów strzelił w hicie, Napoli znów przegrało

Ostatnie mecze Napoli generują więcej emocji niż niejeden film akcji. Dwa tygodnie temu podopieczni Spalettiego stworzyli z meczu piłkarskiego dzieło sztuki razem z piłkarzami Interu, tym razem wzięli sobie do pary Atalantę. Problem jest tylko taki, że żadne z tych spotkań nie dostarczyło im ani jednego punktu.  NAPOLI – ATALANTA 2:3. BEZBARWNI GOSPODARZE Gdy spojrzymy […]
04.12.2021
Weszło
04.12.2021

Wieczór psikusów na północy Francji

Ostatnia akcja meczu. Leo Messi podchodzi do rzutu wolnego na dwudziestym metrze od bramki Lens. Jego kępka murawy, idealna pozycja na dokręcenie piłki lewą nogą i utrafienie okienka. Wszystkie oczy zwrócone na świeżo upieczonego zdobywcę Złotej Piłki. Przed nim: po lewej stronie – mur ustawiony przez piłkarzy PSG, po prawej stronie – mur ustawiony przez […]
04.12.2021
Weszło
04.12.2021

Prawdziwy klasyk

Pulsują nam skronie, pobolewa nas głowa, pląsają oczy, niespokojnie chodzą nogi. Cóż to był za mecz, cóż to było za szaleństwo. Dwie bramki Roberta Lewandowskiego. Cudowne trafienie Erlinga Haalanda. Dezerterujący Mats Hummels. Parodystyczny Dayot Upamecano. Zwroty akcji, perypetie, dziwaczne scenariusze. Pogonie, pościgi, wybuchy. Szalona intensywność. Momentami nie nadążaliśmy z notowaniem biegu wydarzeń. Jeśli ktoś wątpił, […]
04.12.2021
Weszło
04.12.2021

Grosicki zaczyna się w Ekstraklasie bawić

Pogoń Szczecin przez cały poprzedni sezon tylko w dwóch meczach ligowych strzeliła przynajmniej trzy gole. Jasne, punkty ekipie Kosty Runjaicia i tak się długo wtedy zgadzały, ale chyba nie ma co się kłócić z tym, że ten minimalizm w poczynaniach ofensywnych bywał kulą u nogi zarówno w walce o mistrzostwo Polski, jak i później, gdy […]
04.12.2021
Liczba komentarzy: 2
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ncxnmccnxc
ncxnmccnxc
1 rok temu

https://najwiekszekursykuponow.blogspot.com/ – ZNOWU Trafili! kupon z kursem 355 i zdjęcie jego juz na blogu!
Na poniedziałek już kupon dostępny! Sam zarobiłem wczoraj z nimi 8 tys !

qdlaty81
qdlaty81
1 rok temu

W PL Szrotovic > Analitikovic.
Skoro w miare bogata Jagiellonia bedaca regularnie w top5 nie ma analityka przy wagonie szrotu, to o czym my mowimy

Weszło
05.12.2021

Ilkay Durmus, czyli wygląda na to, że Lechia znalazła kozaka

Wczoraj skrytykowaliśmy Lechię, że budując swoją kadrę zapomniała o pozycji prawego obrońcy, natomiast dzisiaj chcemy ją pochwalić, bo innym ruchem na rynku mocno zapunktowali. Chodzi o Ilkaya Durmusa, który wyrósł już na lidera biało-zielonych, ale też daje coraz więcej argumentów, by rozważać go choćby w kontekście najlepszych „lewych nóg” naszej ligi. ILKAY DURMUS. SMYKAŁKA DO […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Ile znaczy trener w układance Mioduskiego?

Cała piłkarska Polska żyje w ostatnich dniach „transferem” Marka Papszuna do Legii Warszawa. Fascynujące w tej historii jest… wszystko. Sposób, w jaki Legia próbuje rozegrać medialnie całą sytuację to materiał na kilka programów satyrycznych i parę poważnych analiz ze strony specjalistów od Public Relations. Perspektywy, jakie otwierają się przed Legią Warszawa to osobny ogromny temat. […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Dembele negocjuje z Barceloną

Ousmane Dembele w 2017 roku trafił do FC Barcelony za przeszło 100 milionów euro, stając się jednym z najdroższych zawodników w dziejach futbolu. Wiele wskazuje jednak na to, że reprezentant Francji może wkrótce opuścić Camp Nou… za darmo. Kontrakt podatnego na kontuzje zawodnika wygasa w czerwcu 2022 roku. Barca chce przedłużyć umowę, ale na znaczenie […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Legia? Nie mam broni

Tomas Pekhart? 187 minut bez gola w lidze. Mahir Emreli? 524 minut bez gola w lidze. Jeśli latem ktoś przewidziałby, że jesienią Legia będzie miała problem ze skutecznością swoich napastników, nie zastanawialibyśmy się zbyt długo i z miejsca przyznalibyśmy temu delikwentowi nagrodę dla piłkarskiego profety roku. Przecież miało być tak pięknie. Pekhart był świeżo upieczonym […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Kiereś: „Taka jest rola mężczyzny, by się podnieść”

Wczoraj Górnik Łęczna niespodziewanie pokonał na wyjeździe Jagiellonię Białystok. Trener Kamil Kiereś nie ukrywał zadowolenia z postawy swoich podopiecznych. – Dziś mamy 4 grudnia, a więc święto górników. W imieniu drużyny dedykuję zwycięstwo górnikom, pracownikom naszej kopalni Bogdanka. Zdobyliśmy trzy punkty i jest to w jakimś stopniu niespodzianka. Nie poddajemy się, szukamy rozwiązań – rzekł […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

„Słyszałem, że Lewandowski może dostać Złotą Piłkę”

Bixente Lizarazu – mistrz świata z 1998 i mistrz Europy z 2000 roku – dołączył do grona osób domagających się przyznania Robertowi Lewandowskiemu Złotej Piłki za 2020 rok. Były reprezentant Francji (i wieloletni zawodnik Bayernu Monachium) w rozmowie z „Telefoot” nie ukrywał, że kibicował „Lewemu” w tegorocznym plebiscycie „France Football”. Jego zdaniem o triumfie Leo […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Juventus ma kłopoty. Będzie kara dla „Starej Damy”?

Wszyscy na pewno pamiętacie, jak Juventus został zdegradowany do Serie B wskutek słynnej afery Calciopoli. Wygląda na to, że przed turyńskim zespołem kolejne problemy. Tym razem „Stara Dama” może zostać wykluczona z międzynarodowych rozgrywek. O co chodzi? Najkrócej rzecz ujmując – o tak zwaną „księgowość kreatywną”. Władze Juve miały w ostatnich latach w nieuczciwy sposób […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Drużyna Niezgody w finale play-offów MLS

Jarosław Niezgoda pomału wraca do regularnego grania za oceanem. Tymczasem jego zespół – ekipa Portland Timbers – znakomicie radzi sobie w play-offach MLS. W finale rozgrywek zespół w Providence Park zagra z kimś z pary Philadelphia Union/New York City FC. Sukces Timbers jest o tyle zaskakujący, że w sezonie zasadniczym zespół ten uplasował się dopiero […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Rafa Benitez ma wsparcie właściciela Evertonu

Everton w ostatniej kolejce Premier League wypadł nad wyraz blado na tle lokalnych rywali z Liverpoolu. Angielskie media zaczęły więc plotkować o możliwym rozstaniu z Rafą Benitezem. Wygląda jednak na to, że Hiszpan cieszy się wielkim poparciem władz klubu. – Benitez został poinformowany, że właściciel klubu udziela mu poparcia – donoszą dziennikarze „The Mirror”. – […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

RB Lipsk zwalnia trenera

Jesse Marsch nie jest już trenerem RB Lipsk. Szkoleniowiec stracił pracę po serii fatalnych wyników. Amerykanin wydawał się naturalnym następcą Juliana Nagelsmanna. Wcześniej z dobrym skutkiem prowadził ekipę Red Bulla Salzburg i przeprowadzka do Lipska wydawała się dla niego naturalnym kierunkiem. Ale okazało się, że to nie takie proste. Marsch w roli szkoleniowca niemieckiej ekipy […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Rangnick: „Klopp nie miał agenta. Poniekąd byłem nim ja”

Ralf Rangnick robi furorę na wyspach po podjęciu pracy w Manchesterze United. W wywiadzie udzielonym The Mirror niemiecki szkoleniowiec wspominał początki swojej znajomości z Juergenem Kloppem. – Przed podjęciem pracy w Mainz Klopp do mnie zadzwonił z pytaniem, jakiej płacy powinien zażądać w nowym klubie – opowiadał Rangnick.  – Ja wtedy byłem trenerem w Ulm. […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Kahn: „To wspaniałe, że Robert został z nami”

Wciąż plotkuje się o ewentualnym transferze Roberta Lewandowskiego do Realu Madryt lub jednego z klubów Premier League. Na pogłoski postanowił zareagować Oliver Kahn, od lipca 2021 roku prezes Bayernu Monachium. Kahn odmówił komentarza odnośnie ewentualnego transferu Erlinga Haalanda do Bayernu. – Nie mówię publicznie o piłkarzach innych klubów. W tej chwili mamy najlepszego napastnika na […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Kaczmarek: „To była nasza zasłużona wygrana”

Lechia Gdańsk niespodziewanie zwyciężyła wczoraj z Rakowem Częstochowa. Dla biało-zielonych to cenne przełamanie po klęsce w starciu z Pogonią Szczecin. Satysfakcji nie ukrywał trener Tomasz Kaczmarek. – To była nasza zasłużona wygrana – powiedział szkoleniowiec gdańskiego zespołu. – Pierwsza połowa nie stała na zbyt wysokim poziomie, rywal nie stworzył jakichś klarownych sytuacji, mimo tego wyszedł […]
05.12.2021
Ekstraklasa
05.12.2021

Który stoper Zagłębia Lubin jest najgorszy? Wybieramy „Miedzianego Kasztana”!

Zagłębie Lubin i poszukiwanie stopera to już historia, która powoli aspiruje do kolejnego sezonu „All or nothing”. Szkoda tylko, że póki co stanęło na „nothing”. Oczywiście jest to dość zabawne, że dramat „Miedziowych” rozpoczął się od tego, że Lubomir Guldan poszedł w dyrektory i musiał znaleźć zastępcę dla samego siebie. Choć z drugiej strony śmieją […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Mamrot: „Pierwszą połowę mógłbym przemilczeć”

Jagiellonia Białystok poległa wczoraj w starciu z Górnikiem Łęczna i to na własnym obiekcie. Nic więc dziwnego, że rozgoryczenia w trakcie konferencji prasowej nie potrafił ukryć szkoleniowiec białostoczan, Ireneusz Mamrot. – Sposób, w jaki zagraliśmy pierwszą połowę mógłbym przemilczeć – rzekł Mamrot. – Strata takich dwóch bramek jest nie do przyjęcia, bo cały tydzień pracowaliśmy […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Robben: „Zawsze byłem fanem Messiego”

Plebiscyt „France Football” wciąż budzi olbrzymie emocje. Robert Lewandowski poległ w starciu z Leo Messim i zajął drugie miejsce, choć w głosowaniu europejskich dziennikarzy Polak zajął najwyższą pozycję. Wynik konkursu nie wzbudził oburzenia innej wielkiej gwiazdy Bayernu – zdaniem Arjena Robbena sama nominacja do Złotej Piłki stanowi gigantyczne wyróżnienie dla „Lewego”. – Już sama nominacja […]
05.12.2021
Weszło
04.12.2021

Real Madryt ogrywa Real Sociedad. W drugiej połowie Jović przybenzemił

W sobotę zagrały wszystkie zespoły reprezentujące ligę hiszpańską w Lidze Mistrzów. Wisienką na torcie miało być starcie Realu Sociedad z Realem Madryt. Dla gości była to świetna okazja na powiększenie przewagi nad zespołem txuri-urdin do dziesięciu oczek. Plan został zrealizowany, ale czy wynik oddaje przebieg spotkania? Real Sociedad – Real Madryt 0:2. Pokraczny Jovic Mecz […]
04.12.2021
Weszło
04.12.2021

Zieliński znów strzelił w hicie, Napoli znów przegrało

Ostatnie mecze Napoli generują więcej emocji niż niejeden film akcji. Dwa tygodnie temu podopieczni Spalettiego stworzyli z meczu piłkarskiego dzieło sztuki razem z piłkarzami Interu, tym razem wzięli sobie do pary Atalantę. Problem jest tylko taki, że żadne z tych spotkań nie dostarczyło im ani jednego punktu.  NAPOLI – ATALANTA 2:3. BEZBARWNI GOSPODARZE Gdy spojrzymy […]
04.12.2021