post
Avatar

Opublikowane 27.05.2020 10:12 przez

redakcja

Bartosz Nowak to lider Stali Mielec, która zagra dziś z Lechem Poznań w ćwierćfinale Pucharu Polski i jeden z najlepszych piłkarzy pierwszej ligi. Od dłuższego czasu, więc siłą rzeczy co chwilę przymierzany jest do klubów Ekstraklasy. Dlaczego wciąż w żadnym z nich nie wylądował? Między innymi na to pytanie odpowiadamy w dłuższym wywiadzie. Ale rzecz jasna nie tylko – rozmawiamy też o ksywie “Gruby”, łatce człapaka, trenerach, którzy się na nim nie poznali i tych, którzy się poznali, spadku z Ruchem Chorzów i oskarżeniach o ustawianie spotkań przez drużynę Stali. Zapraszamy!

Zacznijmy od pytania, które pewnie często słyszysz. Bartku, dlaczego ty nie grasz w Ekstraklasie? 

Bo jestem zawodnikiem Stali Mielec. 

Prawda. 

Klub ma duże ambicje, chce grać wyżej i nie jest łatwo mnie stąd wyciągnąć, bo jestem ważnym punktem drużyny. W tym okienku miałem dwie konkretne oferty.

Jedną z Lechii. 

Tak. Gdybym się zdecydował, mogłem odejść, ale rozmawialiśmy na ten temat i Stal przekonała mnie, żebym został jeszcze przynajmniej pół roku i pomógł w wywalczeniu awansu, bo to jest najważniejsze. Koledzy też prosili, ale oni bardziej z przymrużeniem oka. Uznałem, że to pół roku w sumie nic nie zmieni. 

Ale pewnie wiesz, skąd to pytanie – wielu ludzi zastanawia się, dlaczego ciągle jesteś w pierwszej lidze, choć dość zdecydowanie się ponad nią wybijasz. 

Telefon dzwoni, kluby są zainteresowane, ale mam ważny kontrakt. Tutaj w Mielcu mnie cenią i nie oddadzą za tak zwane frytki. Stal dużo zrobiła, by wyjąć mnie wcześniej z Ruchu Chorzów. Dwukrotnie byliśmy blisko awansu, ale cały czas robota nie została wykonana. 

Czujesz, że coś Stali zawdzięczasz i masz dług do spłacenia?

Może inaczej – bardzo dobrze się tutaj czuję, a spędziłem w Mielcu już kilka lat, więc miałem kontakt z wieloma różnymi osobami, jeśli chodzi o piłkarzy, trenerów czy władze klubu. Chciałbym być fair w stosunku do nich. Powiem szczerze, że w tym ostatnim okienku byłem już zdecydowany na zmianę klubu. Nie ukrywajmy – lata lecą, od dawna nie jestem już młodym zawodnikiem. Nie chciałbym wskoczyć do Ekstraklasy tylko po to, by grać o utrzymanie – mam zamiar coś fajnego jeszcze osiągnąć. Zostałem jednak przekonany i postanowiłem dokończyć to, co zaczęliśmy ponad dwa lata temu. 

Do trzech razy sztuka? 

Taki jest plan. Nie wyobrażam sobie kolejnego sezonu w pierwszej lidze. 

Czego zabrakło w poprzednich latach? 

Ostatnio zastanawialiśmy się z kolegą, kto utrzyma się w Ekstraklasie. Zawsze zakłada się w takich sytuacjach jakieś progi punktowe, które wystarczą do tego, by zostać w lidze. I teraz spójrz na pierwszą ligę w poprzednim sezonie. Takie podejście kompletnie zdało egzaminu. Nasze 64 punkty rok i dwa lata wcześniej pozwoliłyby wygrać rozgrywki. Trzy lata temu dałyby awans z drugiego miejsca. Raków był świetny w rundzie jesiennej, ŁKS w wiosennej – po prostu trafiliśmy na bardzo dobrych rywali. Kluczem okazał się wiosenny mecz z łodzianami. Przyjechali do nas z nastawieniem „byle nie przegrać”, a dostali przypadkowego karnego, zdobyli trzy punkty i to ich dodatkowo napędziło. Szkoda też początku sezonu. Długo nie mogliśmy odpalić, nie wykorzystywaliśmy sytuacji, choć je tworzyliśmy. 

A w jeszcze wcześniejszym sezonie? 

Nie wygraliśmy żadnego z trzech ostatnich spotkań, zdobyliśmy bodaj jeden punkt, choć awans był blisko. Nie dojechaliśmy. Towarzyszyły nam wtedy różne zawirowania, między innymi z trenerem Smółką. Cały czas nie wiedzieliśmy, czy odejdzie do Ekstraklasy, czy nie. 

Masz do niego żal? Z jednej strony próbował was mobilizować do gry o Ekstraklasę i przekonywał, że warto zostawiać serducho, nawet jeśli były jakieś problemy z płatnościami, a sam w tym czasie dogadywał się z Arką Gdynia. 

Nie wiem, czy tak dokładnie było. To bardzo indywidualna sprawa, każdy sam musi podjąć decyzję. Żalu nie mam, dobrze wspominam współpracę z trenerem. Zresztą to nieważne. Przecież wszystko było w naszych nogach. W jednym z tych meczów prowadziliśmy już 2-0, a i tak nie potrafiliśmy tego dowieźć. Niestety daliśmy dupy.  

Generalnie masz szczęście do trenerów? 

Raczej tak. Ważne jest, by trafić na dobrych szkoleniowców na początku, w czasach juniorskich i przy wejściu do seniorów. Ja mogę powiedzieć, że miałem to szczęście, iż pracowałem z trenerami Wydrą i Dziubińskim z Radomiu oraz trenerem Kowalskim w Gwarku, a następnie w Polonii Bytom z trenerami Trzeciakiem i Skowronkiem. 

Ale byli też trenerzy, którzy się na tobie nie poznawali. 

A który piłkarz nigdy nie trafił na trenera, który uważał, że jest słabszy niż inni? Nieczęsto zdarzają się tacy, którzy odpowiadali wszystkim szkoleniowcom. 

Ty w Miedzi nie odpowiadałeś trenerowi Stawowemu. 

Na treningach byłem wtedy prawym obrońcą, a na sparingach… nikim, bo nie łapałem się do składu. Czasami był potrzebny ktoś, żeby skompletować skład na gierkę i zdarzało się, że tym kimś byłem ja. Pamiętam, że nie załapałem się do kadry na obóz, ale trener powiedział, że nie zgadza się na moje odejście, bo na mnie liczy. 

Nie liczył? 

Widocznie byłem wtedy słaby. Trener miał wizję, w której się nie mieściłem. A może rzeczywiście musiałem się poprawić pod kątem fizycznym? Nie wiem. Poszedłem na wypożyczenie do Stali Mielec i na szczęście okazało się, że aż tak słaby nie jestem. 

W Miedzi podobno miałeś ksywkę „Gruby”. Dość zaskakujące. 

To właśnie czasy trenera Stawowego. Koledzy wyskoczyli z tym w ramach żartu i tak już tam zostało. Daniel Tanżyna do dzisiaj tak na mnie woła, gdy się spotykamy, a trochę się od tego czasu pozmieniało.

Nie dbałeś o siebie? Brakowało świadomości? 

No właśnie nie. Mieszkałem z Dominikiem Budzyńskim i sami sobie gotowaliśmy, alkoholu nie piłem i nie piję, a na badaniach wychodziło mi jedenaście procent tkanki tłuszczowej. Uznawano, że jako młody zawodnik powinienem świecić przykładem i mieć wynik o połowę niższy. 

Niegłupie. 

Tak, ale z drugiej strony do dzisiaj zdarza się, że jedna maszyna pokazuje mi wynik na poziomie tych jedenastu procent, a na drugiej wychodzi sześć procent. Najważniejsze jest to, co ja sam czuję. Wiem, że nie jestem za duży i trzymam się tego. Od jakichś dwóch lat wszystko jest optymalnie. 

Generalnie, abstrahując od strony fizycznej, czuję, że to dla mnie przełomowy okres. Miałem już wielu trenerów, grałem w różnych systemach i to doświadczenie procentuje. Mam wrażenie, że stałem się dość inteligentnym piłkarzem pod względem taktycznym i daje mi to sporą przewagę na pierwszoligowych boiskach. Pytałeś o trenera Smółkę, więc muszę podkreślić, że taka zmiana to również zasługa tego, że we mnie mocno uwierzył. Po Ruchu byłem trochę przybity, bo widziałem, co tam się działo, a on mnie odbudował. 

A nauczyłeś się bronić? 

Nie no, bez przesady! Jestem dziesiątką. Oczywiście biorę udział w działaniach obronnych drużyny, ale w pojedynkach z reguły będę gorszy niż większość naszych pomocników i obrońców. 

To pojawia się jeszcze jeden zarzut pod twoim adresem – jesteś za mało dynamiczny, by grać na wysokim poziomie. 

To łatka, która do mnie przylgnęła. Często słyszałem zarzuty, że albo za mało biegam, albo nie jestem szybki. Tak często, że sam w to uwierzyłem, choć zawsze czułem, że to nieprawda. Był taki moment, że starałem się to za wszelką cenę nadrobić, poprawić, co okazało się po prostu głupie, bo brakowało mi wtedy jakości przy piłce. Najśmieszniejsze jest to, że potem pojawiły się GPS-y i dokładne pomiary, które pokazały, że zazwyczaj jestem w czołówce, jeśli chodzi o przebiegnięty dystans. Pod względem szybkościowym zresztą też. Nie ma dramatu.

W meczu z Lechem spotkasz Dariusza Żurawia, z którym współpracowałeś w Miedzi. Tak szczerze – spodziewałeś, że kiedyś może poprowadzić taki klub? 

Trener przyszedł, gdy nam nie szło. Chciał coś zmienić i postawił między innymi na mnie. Szału nie było, ale ugraliśmy kilka punktów. W Miedzi mieli wtedy jednak inny pomysł i od nowego sezonu sprowadzono trenera Stawowego. Z trenerem Żurawiem miałem dobry kontakt, ale nigdy nie zastanawiałem się nad tym, czy ma papiery na czołowy polski klub. 

Kiedy poczułeś, że możesz zostać piłkarzem? 

Dość późno. Nawet jak byłem w Gwarku, to patrzyłem głównie na szkołę.

Przecież jesteś z Radomia, po coś do tego Zabrza pojechałeś. 

Zależało mi na szkole, w której mógłbym się uczyć i grać w piłkę, ale nie było tak, że tylko czekałem aż zgłosi się po mnie jakiś seniorski klub. W samym Zabrzu wylądowałem przez przypadek. Pojechałem na testy do Cracovii. To było typowa masówka, od rana do wieczora sprawdzili chyba ze stu chłopaków. Dostały się ze cztery osoby, w tym ja i kolega, z którym tam pojechałem. Mieliśmy już składać papiery, a potem jechać na obóz, ale na trybunach nasi rodzice zgadali się z innymi i usłyszeli o testach w Gwarku. Pojechaliśmy dla porównania, a okazało się, że poziom jest wyższy. Wcześniej w ogóle o Gwarku nie słyszałem. 

Gdy wyróżniasz się w Gwarku, trafiasz do Górnika. Tobie to nie groziło? 

Byłem na testach przed jednym z sezonów, gdy drużynę prowadził Adam Nawałka, a wraz ze mną testowani byli też między innymi Przemysław Szymiński i Dominik Sadzawicki. Z tego co wiem, po trzech dniach w Górniku chcieli, żebym został na kolejne dwa tygodnie, ale mój menedżer uznał, że szkoda czasu i lepiej będzie, jeśli poszuka mi klubu w pierwszej lidze, gdzie będę miał szansę na regularną grę. 

Przeżycie było jednak fajne. Pamiętam jedno ćwiczenie i cierpliwość trenera Nawałki. Nie mogliśmy, mówię o testowanych zawodnikach, za bardzo zrozumieć, o co trenerowi chodzi. Drużyna zeszła już do szatni pod prysznice, potem udała się na obiad, wróciła z niego, a my dopiero wtedy opuściliśmy murawę. Trener został i przez półtorej godziny dokładnie tłumaczył, co miał na myśli. 

Zamiast Górnika była Polonia Bytom. 

Szukano młodzieżowca, więc miałem okazję złapać doświadczenie w seniorach. Najwyższa pora, bo miałem już prawie dwadzieścia lat, a… jeszcze nigdy w nich nie grałem. W ogóle nie miałem pojęcia, jak to wygląda. Po rundzie jesiennej drużyna była na ostatnim miejscu bez większych szans na utrzymanie, a później Polonia nie miała pieniędzy, by wykupić mnie z Gwarka, więc trafiłem do Miedzi. 

Powiedziałeś, że po Ruchu byłeś przybity. Miałeś okazję pokazać się w Ekstraklasie. 

Ale nie pokazałem wszystkiego, co chciałem. Mieliśmy bardzo fajną szatnię, dużo nauczyłem się między innymi od Łukasza Surmy, ale grać zacząłem dopiero pod koniec. Też przypadkiem. Patryk Lipski spierał się wtedy z klubem, w dodatku złapał kontuzję, więc wskoczyłem w ostatniej chwili. 

Ale Krzysztof Warzycha przekonywał, że nawet gdyby Lipski był do dyspozycji, to Nowak był lepszy. 

Trener prowadził nas w końcówce sezonu, gdy graliśmy o utrzymanie. Miałem przebłyski, ale co z tego, skoro nie punktowaliśmy i spadliśmy z ligi. Brakowało nam skuteczności. Graliśmy na przykład z Zagłębiem, prowadziliśmy grę, mieliśmy mnóstwo okazji, w końcu strzeliliśmy bramkę, a oni mieli jeden rzut wolny, który wykorzystali i remis. Do dziś zastanawiam się, dlaczego nie udało nam się utrzymać. 

Czasami słyszę, że to dlatego, iż Siemaszko strzelił ręką. 

To tylko jeden mecz. Oczywiście nasza sytuacja przed ostatnią kolejką byłaby znacznie lepsza, gdybyśmy wtedy wygrali, ale wcześniej mieliśmy też trzydzieści pięć kolejek, żeby znaleźć się w innym położeniu. Inna sprawa, że nie mogłem uwierzyć, że coś takiego się wydarzyło. Z perspektywy boiska tego nie widziałem, tylko koledzy mówili mi, że Siemaszko strzelił ręką. Gdy zobaczyłem tę sytuację po meczu, złapałem się za głowę. 

Chciałeś zostać w Chorzowie po spadku? Podobno wykupiono cię w ostatniej chwili i tylko po to, by za chwilę sprzedać z zyskiem, co się od razu nie udało. 

Po tej końcówce sezonu czułem, że mogę grać w Ekstraklasie. Nie chciałem, żeby Ruch mnie wykupił, bo widziałem, że klub ma problemy finansowe i drużyna zaraz się posypie. Poza tym nikt w klubie nie rozmawiał ze mną ani na temat pozostania, ani na temat zaległości. Termin wykupienia mnie z Miedzi mijał w połowie czerwca i pieniądze wpłynęły na konto klubu w ostatniej chwili. Pamiętam, że byłem na kajakach i dostałem telefon od zdziwionego dyrektora sportowego Miedzi. Z Ruchu dzień później przyszedł mail z informacją, że mam się stawić na treningach. Ten czas wspominam już znacznie gorzej. Trochę pograłem, ale z czasem zostałem odstawiony. Był mecz, że rozgrzewałem się przez osiemdziesiąt minut. 

Z trenerem Rochą nie miałeś po drodze. 

Chyba tak. Było, minęło, niechętnie do tego wracam. Trener chciał, żebym był drugim napastnikiem, a my mieliśmy problem z wyprowadzeniem piłki, bo graliśmy młodą linią obrony. Chciałem jak najwięcej pomagać w rozegraniu i to się trenerowi nie spodobało. Przestałem grać. Czasami bywało tak, że trener przeprowadzał komplet zmian, było dziesięć minut do końca, ale… nie mogłem wrócić na ławkę. Miałem się rozgrzewać i tyle, choć nikt nie wiedział w jakim celu. Trener bardziej cenił Mello i takie jego prawo, ale nie chciałem siedzieć na ławce w przedostatniej drużynie pierwszej ligi, więc ucieszyłem się, gdy zadzwonili do mnie z Mielca. 

Strata trenera Skowronka na początku tego sezonu była dla was dużym ciosem? 

Byliśmy zaskoczeni. Stal jest specyficznym klubem, tu wiele rzeczy mówi się wprost i generalnie mamy dobre relacje na linii szatnia-zarząd, dlatego byliśmy w szoku, gdy wieczorem dowiedzieliśmy się, że trener został zwolniony. Oglądałem film i nagle dostałem mnóstwo telefonów. Wygraliśmy mecz, zajmowaliśmy drugie miejsce, ale trzeba było przyjąć to do wiadomości. Gdy wcześniej trener przymierzany był do Wisły Płock, rozmawialiśmy z nim i udało nam się go przekonać, żeby został, a w tym przypadku nie mieliśmy nic do gadania. 

Czyli wyniki Wisły Kraków cię nie zdziwiły? 

Gdy tylko trener Skowronek podpisał kontrakt z Wisłą, od razu powiedziałem, że nie ma szans, żeby spadła. Bardzo dobry fachowiec. 

To jeszcze jedna bieżąca sprawa – niedawno byliście podejrzani o ustawienie spotkań. 

Głupota, kompletna głupota. Ktoś napisał bzdurę i tyle. Śmialiśmy się z tego. 

W ciągu kilku dni przegraliście z najgorszymi drużynami w lidze, Odra i Chrobry były wtedy beznadziejne. 

My byliśmy bardziej beznadziejni i to było naszym problemem, a nie żadne ustawianie meczów. Powinniśmy mieć sześć punktów więcej i być liderem, ale takie przykre serie w piłce zdarzają się na każdym na kroku. 

Doszła do tego wypowiedź waszego trenera, który zasugerował, że nie wszystkim zależało na tym samym co klubowi i kibicom. Po tym wywiadzie sprawą zajął się Rzecznik Dyscyplinarny PZPN-u. 

Powiem szczerze, że jako rada drużyny rozmawialiśmy na ten temat z trenerem Marcem, bo nie można mówić takich rzeczy. Trener odpowiedział, że został źle zrozumiany i nie autoryzował tego wywiadu. Wszystko sobie wyjaśniliśmy. Myślę, że tutaj w Mielcu nikt nawet nie dopuszczał myśli, że mogło być coś na rzeczy. Ja sobie tego nie wyobrażam. Każdy z nas walczy o swoją przyszłość, każdy chce być w Ekstraklasie, a przegrywając takie mecze, się do tego nie przybliżasz. 

Macie szanse z Lechem? 

Chcemy znaleźć się w Ekstraklasie nie tylko po to, żeby dostawać w niej w czapę. Potrafimy grać w piłkę i mecz z Lechem będzie dobrą okazją, że pokazać, iż nie są to puste słowa. Zrobiliśmy to z Pogonią czy w poprzednim sezonie z ŁKS-em i Rakowem, bo w obu przypadkach mieliśmy lepszy bilans w meczach bezpośrednich. 

Czemu mamy nie wygrać z Lechem? Musieliśmy sobie przypomnieć, co trzeba robić z tym okrągłym przedmiotem, ale już wszystko wraca do normy. Według mnie jest 50 na 50, ale gdybym miał stawiać, to postawiłbym na nas. Oglądam teraz „The Last Dance”, więc jak Michael Jordan – na siebie. 

Rozmawiał Mateusz Rokuszewski

Fot. FotoPyK/newspix.pl

redakcja

Opublikowane 27.05.2020 10:12 przez

redakcja

Liga Europy
15.04.2021

Stary lis wypełnił zadanie. Ajax za burtą, Roma zagra o finał z United

Włosi twierdzili dziś, że Roma gra dla całej Italii. Fakt, Giallorossi to ostatni przedstawiciel Półwyspu Apenińskiego w Europie. I to się nie zmieni, bo Rzymianie awansowali do półfinału Ligi Europy. Ale czy Italia po tym spotkaniu pęka z dumy? No, niekoniecznie. Przy takiej bryndzy Włosi pewnie jednak to przeboleją. W takich chwilach cel uświęca środki, więc nie […]
15.04.2021
Liga Europy
15.04.2021

Koniec pięknej przygody. Arsenal wypunktował Slavię

Slavia Praga to jedna z niewątpliwych rewelacji sezonu 2020/21 w Lidze Europy. Zresztą czeska ekipa nie pierwszy raz pokazała, że potrafi napsuć krwi faworytom. No ale tak to z rewelacjami bywa, że prędzej czy później trafia kosa na kamień. Ich piękna przygoda się kończy, niekiedy dość boleśnie. Dzisiaj przyszła kryska na prażan. Arsenal wyjaśnił ich […]
15.04.2021
Felietony i blogi
15.04.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Ktoś to musi powiedzieć, niech będzie, że ja. Naszykujmy szklanki z wodą i miejmy to z głowy: Maciej Skorża wraca do Ekstraklasy. Liga będzie ciekawsza. Wraca trener nietuzinkowy, wraca trener utytułowany, wraca trener, który kształtował ligowy krajobraz przez ponad dekadę. Trener, który w różnych miejscach kojarzy się dobrze – jest Spartak, jest Barcelona, jest mistrz […]
15.04.2021
Weszło
15.04.2021

Puchar Fuksiarza – pierwsze typy, odkrywamy karty!

To już jutro. Wielki dzień, w którym zaczyna się Puchar Fuksiarza. Zaczęliśmy od losowania, poznaliśmy grupy, teraz czas na rywalizację. A kochamy rywalizować. Kiedyś Olkiewicz ze Smykiem założyli się, kto szybciej dobiegnie do redakcji ze stacji metra – wygrał Olkiewicz, a Smyk dalej biegnie. W każdym razie: jutro zaczynamy pierwszą kolejkę. A dziś odkrywamy karty, […]
15.04.2021
WeszłoTV
15.04.2021

Quiz: WOJCIECH HADAJ – REDEMPTION

15.04.2021
Weszło
15.04.2021

Bruk-Bet przez wirusa nie gra od miesiąca. “Nikomu nie życzę takiej sytuacji”

Bruk-Bet Termalica Nieciecza od blisko miesiąca nie wychodzi na boisko. I na wyjście na nie jeszcze chwilę poczeka. Departament rozgrywek krajowych PZPN poinformował o przełożeniu kolejnego spotkania “Słoników”, co oznacza, że lider 1. ligi będzie miał cztery mecze na koncie mniej względem terminarza. Sytuacja robi się nieciekawa, bo nawet jeśli Bruk-Bet wróci do gry w […]
15.04.2021
Weszło Extra
12.04.2021

“Cyberpunk 2077 jest wyłomem w wizerunku CD Projektu”

– W Polsce generalnie lubimy zamieniać pracę w grę. Lubimy realizm. Wielkie kosmiczne sagi, historie o super-żołnierzach – to jest domena takich krajów jak USA czy Australia. Nie mówię, że nie ma u nas miłośników science-fiction czy fantasty, ale polski gracz docenia gry z tych gatunków, o ile jest w nich choć odrobina brudu i […]
12.04.2021
Weszło Extra
09.04.2021

“Rywalizacja USA i Chin to mecz drużyn, które różnią się pod każdym względem”

– Kiedy dochodzimy do momentu – na przykład w związku z mistrzostwami świata w Katarze albo klękaniem przed meczami – gdy od sportowców zaczyna się oczekiwać politycznych deklaracji, to znaczy, że doszło do pomieszania pojęć. Wydaje mi się, że musimy coś z tym zrobić, inaczej sport jaki znamy po prostu ulegnie w tak wielkim stopniu […]
09.04.2021
Weszło Extra
08.04.2021

Piłkarze w walce z rakiem. Bądź jak Robben, nie bądź jak Hartson

Mohamed Abarhoun umarł dwa miesiące po tym, jak ogłosił, że wyzdrowiał. Stilian Petrow życie zawdzięcza żonie. Jonas Gutierrez musiał pożegnać się ze swoimi bujnymi czarnymi włosami. Sola Bambę najbardziej rozśmieszyła peruka żony Neila Warnocka. Eric Abidal wyglądał już jak trup. Francesco Acerbi uznał raka za karę i szansę na odkupienie. Germana Burgosa rak uczynił piłkarsko […]
08.04.2021
Weszło Extra
28.03.2021

13 dni królestwa. Jak czarujący oszust z Wilna został władcą Andory?

Z łatwością zdobywał serca arystokratek i milionerek, choć czasami nie było go stać nawet na kupno maślanej bułeczki. Suchą stopą przeszedł przed dwie wojny światowe, mimo że w trakcie obu znajdował się w centrum wydarzeń. Nie złamał go pobyt we francuskim i hiszpańskim więzieniu, nie złamała sowiecka, amerykańska i francuska niewola. Rozmachu w rozpychaniu się […]
28.03.2021
Weszło Extra
27.03.2021

Chcę tylko, by Hania nie była więźniem swojego ciała…

– Marzę, żeby Hania była samodzielna i mogła korzystać z życia. To tyle. Chcemy doprowadzić do tego, by nie była więźniem swojego ciała. O to walczymy, o tym marzymy – opowiada Adrian Błąd. Jego córka, Hania, wskutek komplikacji przy porodzie, ma poważne problemy neurologiczne. Zaburzenia ruchu, zaburzenia wzroku, zaburzenia mimiki twarzy. W rozmowie z nami […]
27.03.2021
Weszło Extra
20.03.2021

“Jeśli na Ziemi wylądowaliby kosmici, nie byłoby to dla mnie zaskoczeniem”

To nie jest klasyczny wywiad ze sportowcem. Właściwie nie pada w nim ani jedno zdanie o piłce nożnej. Martin Chudy, bramkarz Górnika Zabrze, pasjonuje się światem. Tak to nazwijmy. Sam tłumaczy, że kiedy się nakręci, nie da się zatrzymać jego słowotoku. Rozstrzał tematów, który poruszał w rozmowie z nami, jest wprost nieprawdopodobny. Osho, Bill Gates, […]
20.03.2021
Weszło Extra
26.12.2020

100 najlepszych piłkarzy dekady – cały ranking w jednym miejscu!

W ostatnich dniach na Weszło pojawił się przygotowany przez nas ranking najlepszych piłkarzy dekady 2011 – 2020. Jak to z rankingami bywa, wzbudził spore dyskusje. I kontrowersje. Cieszymy się, bo taki był właściwie nasz zamiar. W przypadku tego rodzaju zestawień nikt nie ma monopolu na rację. Poszczególne dylematy są zbyt zniuansowane. Gdybyście mieli ochotę rzucić […]
26.12.2020
Weszło Extra
24.12.2020

Kruszewski: – Gdybym został w Wiśle, to całego zamieszania w klubie by nie było

– Czuję bardzo, bardzo duży żal, że to się stało w tym momencie. Jestem jak kierowca dużego Fiata, który został wystawiony do rajdu Paryż-Dakar i radził sobie w nim dobrze, natomiast po kilku latach stwierdzono, że ten samochód powinien walczyć o najwyższe cele. I w momencie, gdy zaczął się remont tej zdezelowanej fury – mówię […]
24.12.2020
Weszło Extra
20.12.2020

Covidovi beniaminkowie II ligi w większości przetrwali jesień bez negatywnych objawów

W maju bieżącego roku u trzecioligowych liderów wystrzeliły korki od szampanów. Definitywny koniec sezonu oznaczał dla nich awans. Niekiedy awans przy zielonym stoliku. Niektórzy ze względu na niejasności w wykładni regulaminu rozgrywek w stan radości wprawili się dopiero po ostatecznej decyzji PZPN-u. Pamiętamy wszyscy gorący spór na linii Motor Lublin – Hutnik Kraków, dotyczący tego, […]
20.12.2020
Weszło Extra
20.12.2020

Uwaga, ranking! 100 największych kozaków w mijającej dekadzie

Za kilkanaście dni kończy się nam druga dekada XXI wieku. Jasne, nie będzie to czas zupełnie wolny od piłki na wysokim poziomie – oczywiście abstrahując od tego, że w zimowy sen zapada przecież Ekstraklasa – ale uznaliśmy, że to już najwyższa pora, by zacząć podsumowania, bo zmieni się pewnie niewiele. Łapcie pierwsze z nich. A […]
20.12.2020
Weszło Extra
21.11.2020

“To jak wy żyjecie w tym klubie z tak małym budżetem?”. Trzecioligowe kontrasty

Reformy. Działacze co chwilę majstrują przy formułach rozgrywek. Grupy mistrzowskie, grupy spadkowe. Zmiany nazewnictwa lig. Podziały II ligi na wschód, zachód. Następnie połączenie dwóch osobnych bytów i tak w koło. III liga również w ostatnich latach zmieniała swój kształt. W 2008 roku stała się de facto czwartym poziomem rozgrywkowym. Kilka lat przetrwała koncepcja III ligi […]
21.11.2020
Weszło Extra
19.11.2020

Za młodu Ekstraklasa, dziś najwyżej III liga. “Może po prostu byłem za słaby?”

„Jesteś idolem. Wielbi cię tłum. Gdzie się pojawisz słychać. Zdumionych głosów szum. W porannej prasie widzisz codziennie swoją twarz. Z możnymi tego świata o wielkie stawki grasz.” Wielu  piłkarzy już w bardzo młodym wieku mogło poczuć się jak gwiazdy. Szybki debiut w Ekstraklasie, pensje wielokrotnie przewyższające kieszonkowe kolegów ze szkolnej ławki. Występy przed kilkutysięczną publiką, […]
19.11.2020
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Liga Europy
15.04.2021

Stary lis wypełnił zadanie. Ajax za burtą, Roma zagra o finał z United

Włosi twierdzili dziś, że Roma gra dla całej Italii. Fakt, Giallorossi to ostatni przedstawiciel Półwyspu Apenińskiego w Europie. I to się nie zmieni, bo Rzymianie awansowali do półfinału Ligi Europy. Ale czy Italia po tym spotkaniu pęka z dumy? No, niekoniecznie. Przy takiej bryndzy Włosi pewnie jednak to przeboleją. W takich chwilach cel uświęca środki, więc nie […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Manchester United przyklepał awans

Manchester United w pierwszym meczu pokonał 2-0 Granadę i był pewny swego przed spotkaniem rewanżowym o półfinał Ligi Europy. Ole Gunnar Solskjaer wymienił połowę składu w porównaniu do ligowej potyczki z Tottenhamem Hotspur, ale Czerwone Diabły nie zlekceważyły rywala z Hiszpanii.  Udało się im się powtórzyć rezultat z pierwszego meczu. Wynik spotkania już w szóstej […]
15.04.2021
Liga Europy
15.04.2021

Koniec pięknej przygody. Arsenal wypunktował Slavię

Slavia Praga to jedna z niewątpliwych rewelacji sezonu 2020/21 w Lidze Europy. Zresztą czeska ekipa nie pierwszy raz pokazała, że potrafi napsuć krwi faworytom. No ale tak to z rewelacjami bywa, że prędzej czy później trafia kosa na kamień. Ich piękna przygoda się kończy, niekiedy dość boleśnie. Dzisiaj przyszła kryska na prażan. Arsenal wyjaśnił ich […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Gerard Moreno się nie zatrzymuje

Kapitalny czas w swojej karierze przeżywa właśnie Gerard Moreno. Hiszpański napastnik strzela bramki jak na zawołanie i właśnie poprowadził Villarreal do półfinału Ligi Europy.  Hiszpanie mierzyli się dziś z Dinamem Zagrzeb. Do meczu przystępowali z zaliczką 1-0, ale lekceważenie Chorwatów byłoby złym pomysłem. Wszak mówimy o ekipie, która w poprzedniej rundzie w rewanżu odrobiła dwie […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Marco Paixao w drodze po kolejną koronę

Flavio Paixao został jakiś czas temu najskuteczniejszym obcokrajowcem w historii Ekstraklasy, ale jego brak Marco również nie może narzekać na nudę. Wiele wskazuje na to, że niedługo zgarnie koronę króla strzelców zaplecza tureckiej ekstraklasy. Po raz trzeci z rzędu.  W dzisiejszym meczu jego Altay zremisował 2-2 Ankarasporem i zajmuje czwarte, dające grę w barażach miejsce w […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Kolejny klops Grabary w półfinale Pucharu Danii

W Danii doszło do rewanżowych starć w krajowym pucharze. Ekipa Sonderjyske wygrała 3-1 z Midtjylland i awansowała do finału, choć przegrała pierwsze spotkanie (0-1). Taka sztuka nie udała się z kolei Aarhus GF, czyli drużynie, w której między słupkami stoi Kamil Grabara.  Zespół Polaka w pierwszym meczu przegrał z Randers FC 0-2. Grabara był zresztą […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Raków z Lechem bez Tijanicia. Przyczyną koronawirus

Raków Częstochowa wyeliminował wczoraj Cracovię w półfinale Pucharu Polski, ale przed ekipą Marka Papszuna lada moment kolejne wyzwania. Pierwszym z nich będzie ligowa potyczka z Lechem Poznań. Jak informuje portal TVP Sport, trzecia drużyna ligi przystąpi do niej osłabiona przez brak Davida Tijanicia.  Słoweniec był jednym z bohaterów ligowego meczu z Wisłą Kraków w ostatniej […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Pogba bohaterem serialu. “Jest ikoną pokolenia”

Paul Pogba podpisał nowy kontrakt. Tym razem umowa nie dotyczy jednak gry w piłkę. Platforma Amazon Prime wyprodukuje serial dokumentalny o życiu francuskiego pomocnika.  Tytuł? “Pogmentary”. Rok premiery? 2022. Serial ma pokazywać unikatowe sceny z życia prywatnego piłkarza oraz zahaczać o boisko. Amazon coraz częściej w swoich produkcjach porusza tematy futbolowe. Swoich seriali doczekały się […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Przyszłość Suareza? Atletico, klub Beckhama lub… powrót do Anglii

Luis Suarez może zostać mistrzem Hiszpanii wraz z Atletico Madryt, ale hiszpańskie media już zastanawiają się nad tym, jaka będzie jego przyszłość. Kontrakt Urugwajczyka z Los Colchoneros obowiązuje do końca przyszłego sezonu, ale zdaniem Deportes Cuatro mógłby on bez większych przeszkód opuścić stolicę Hiszpanii również w najbliższym okienku transferowym.  34-latek strzelił dla Atletico 19 bramek […]
15.04.2021
Uncategorized
15.04.2021

Piątek w Weszło FM: Kozak, który przebiegł ponad 100 maratonów + ekstraklasa

Piątkowe mecze ekstraklasy. Wizyta w słonecznej Portugalii. Gość, który przebiegł ponad 100 maratonów. Wioślarka, która została biegaczką. Jutro na naszej antenie nie zabraknie ciekawych programów, szczegóły:  7-10, Dwójka bez sternika. Gościem Moniki Wądołowskiej i Kamila Gapińskiego będzie Marcin Soszka, który przebiegł… ponad 100 maratonów. Ukończył też projekt 61 maratonów w 61 stolicach europejskich państw. 10-11, […]
15.04.2021
Felietony i blogi
15.04.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Ktoś to musi powiedzieć, niech będzie, że ja. Naszykujmy szklanki z wodą i miejmy to z głowy: Maciej Skorża wraca do Ekstraklasy. Liga będzie ciekawsza. Wraca trener nietuzinkowy, wraca trener utytułowany, wraca trener, który kształtował ligowy krajobraz przez ponad dekadę. Trener, który w różnych miejscach kojarzy się dobrze – jest Spartak, jest Barcelona, jest mistrz […]
15.04.2021
Weszło
15.04.2021

Puchar Fuksiarza – pierwsze typy, odkrywamy karty!

To już jutro. Wielki dzień, w którym zaczyna się Puchar Fuksiarza. Zaczęliśmy od losowania, poznaliśmy grupy, teraz czas na rywalizację. A kochamy rywalizować. Kiedyś Olkiewicz ze Smykiem założyli się, kto szybciej dobiegnie do redakcji ze stacji metra – wygrał Olkiewicz, a Smyk dalej biegnie. W każdym razie: jutro zaczynamy pierwszą kolejkę. A dziś odkrywamy karty, […]
15.04.2021
WeszłoTV
15.04.2021

Quiz: WOJCIECH HADAJ – REDEMPTION

15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Myć w Krakowie, Sylwestrzak w stolicy (obsada sędziowska)

Polski Związek Piłki Nożnej poinformował, jak będzie wyglądała obsada sędziowska 25. kolejki Ekstraklasy. Przed ciekawym testem stanie Damian Sylwetrzak. 29-latek, który zadebiutował w Ekstraklasie w ostatniej kolejce poprzedniego sezonu, zbiera dobre recenzje, więc Kolegium Sędziów coraz śmielej korzysta z jego usług. W tej kolejce arbiter z Wrocławia poprowadzi mecz pomiędzy Legią Warszawa a Cracovią.  Kolejną […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Torreira znów nalega na transfer do Argentyny

– Nie chcę już grać w Europie. Chcę grać dla Boca Juniors. To nie żadna gwałtowna decyzja – mówił kilkanaście dni temu Lucas Torreira, którego matka zmarła na koronawirusa. To właśnie to traumatyczne wydarzenie sprawiło, że Urugwajczyk chce kontynuować karierę bliżej rodzinnych stron. Jeśli komuś wydawało się, że z czasem zmieni swą decyzję, to wiele […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Nowy trener w sztabie Lecha

W sobotę oficjalnie ogłoszono, że nowym trenerem Lecha Poznań zostanie Maciej Skorża. Nie należało jednak traktować tej informacji jako ostatniej w kontekście sztabu Kolejorza. Kilka dni później poznaliśmy nazwisko asystenta szkoleniowca. Został nim Rafał Janas.  Nie jest to żadna niespodzianka. Mówimy o trenerze, który Skorży pomagał również w Wiśle Kraków, Legii Warszawa, Al-Ettifaq, Pogoni Szczecin i […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Rafael van der Vaart przejechał się po Timo Wernerze

Bez wątpienia nie jest to udany sezon pod względem statystyk strzeleckich dla niemieckiego piłkarza. Ba, jego postawa w premierowym sezonie gry dla Chelsea Londyn jest rozczarowująca. Cały czas znajduje się pod ostrzałem mediów. Słów krytyki w jego stronę nie szczędził były zawodnik Realu Madryt czy HSV Hamburg. Przyznał, że dla niego Werner jest jak “ślepy […]
15.04.2021
Weszło
15.04.2021

Bruk-Bet przez wirusa nie gra od miesiąca. “Nikomu nie życzę takiej sytuacji”

Bruk-Bet Termalica Nieciecza od blisko miesiąca nie wychodzi na boisko. I na wyjście na nie jeszcze chwilę poczeka. Departament rozgrywek krajowych PZPN poinformował o przełożeniu kolejnego spotkania “Słoników”, co oznacza, że lider 1. ligi będzie miał cztery mecze na koncie mniej względem terminarza. Sytuacja robi się nieciekawa, bo nawet jeśli Bruk-Bet wróci do gry w […]
15.04.2021