Koronawirus zatrzymał nie tylko futbol, ale i gospodarkę, co niesie za sobą wiele zmian w polskiej piłce. O tym, jak ma się sytuacja finansowa naszych klubów pisaliśmy w ostatnich tygodniach wielokrotnie. Rozmawialiśmy z zespołami od Ekstraklasy po ligi okręgowe i temat ograniczonych możliwości finansowych powracał jak bumerang. W niektórych przypadkach oznaczało to, że biedni będą jeszcze biedniejsi, ale czasami też wiązało się to z tym, że ci, którzy inwestowali ponad miarę, będą musieli wstrzymać konie. Tak jest np. w Kołobrzegu, gdzie trzecioligowa Kotwica planuje poważne zmiany.

Wirus uzdrowił Kotwicę? Zmierzch finansowego eldorado w Kołobrzegu

Ciężko nam mówić o tym, że pandemia cokolwiek uzdrowiła, bo widzimy, co dzieje się dookoła nas. Wiele firm musi mierzyć się z dużymi problemami, więc jak można pisać o uzdrowieniu? A jednak, świat polskiej piłki powoli się zmienia. Także dzięki pandemii, która uświadomiła wielu osobom i instytucjom, jak wielkie pieniądze są – co tu dużo mówić – przepalane. Słyszeliśmy przecież prezydenta Radomia, który w „Przeglądzie Sportowym” mówił, że pierwszoligowiec zarabiający 15 tysięcy złotych to skandal. Nic to, że to właśnie on niemal rok temu podpisał dokument, który podniósł miejskie stypendia aż do 220 tys. zł na drużynę miesięcznie. Jednocześnie zniósł też podział stypendiów według miejsca w tabeli, znosząc całkowicie presję wyniku – czy zajmiesz miejsce 4., czy 14., zarobisz tyle samo.

Przyszła jednak pandemia, wraz z nią konieczność wsparcia szpitali oraz przedsiębiorców. Otworzono więc oczy i… zamknięto sejf. Ale Radom Radomiem. 15,000 zł dla pierwszoligowca to nie jest mało, jasne. Tylko jak w takim razie nazwać płacenie pięciocyfrowych pensji w trzeciej lidze, czyli de facto na czwartym poziomie rozgrywek?

A tak przecież było w Kołobrzegu, gdzie miejscowa Kotwica szastała kasą na prawo i lewo. O tym, jakie problemy z tego wynikały, pisali Norbert Skórzewski oraz Piotr Stolarczyk w reportażu „Czy piłkarski Kołobrzeg to dziki kraj?„. Jeszcze zimą piłkarze z północy kraju udali się na obóz do Turcji.

Forma przeszła nie jest jednak przypadkowa. Co się stało? Przyszła pandemia, wraz z nią kryzys i złote czasy się skończyły. Piłkarze otrzymali propozycję obcięcia zarobków nawet o 3/4. Dyrektor sportowy klubu, Michał Wójtowicz, w rozmowie z nami tak opisywał sytuację klubu blisko dwa tygodnie temu. – Nie ma klubu, który nie odczuje sytuacji związanej z pandemią. U nas też może się to wydarzyć, że część reklamodawców będzie się chciała wycofać lub ograniczyć środki na wsparcie klubu. Miejmy nadzieję, że będzie to skala bardzo mała.

Skala raczej nie będzie tak mała, jak chciałby Wójtowicz. Choć dyrektor zapewniał nas, że zawodnicy nie mieli problemów z wysokimi cięciami, rozpoczęła się fala odejść z Kotwicy. – Te rozmowy były dość ciężkie, zwłaszcza z graczami starszymi, którzy za Kołobrzeg umierać nie będą. Większość piłkarzy z klubem się pożegna, rewolucja będzie znacząca i nie będzie kontraktów rzędu 12 tys., bo taka była najwyższa wypłata, będą takie rzędu 4-5 tysięcy złotych – mówi nam Skórzewski, ekspert od piłki w tym regionie kraju.

To właśnie po artykule, który ukazał się na Weszło, w Kotwicy zaczęły się zmiany. – Nasz artykuł zaczął zmiany w klubie, to na pewno. Wcześniej każdy o tym wiedział, a nikt nie pisał. Po tym tekście Kotwica zapowiedziała, że wszystko wyjaśni i miasto przeprowadzi kontrolę. Ona niczego nie wykazała, ale nie ma się co dziwić, skoro mówi się, że prezes Dzik dobrze żyje z miastem. Także dzięki temu, że inwestuje w klub, łatwiej mu się z Kołobrzegiem dogadać. Ku przestrodze kibiców dodam, że podobnie kiedyś było w Ustroniu Morskim, gdzie Dzik łożył na klub i dobrze żył z miastem, po czym zawinął się w połowie rundy i zespół został z niczym – mówi nasz rozmówca.

Pandemia tylko przyśpieszyła kołobrzeską rewolucję. Jej kulisy są… dość ciekawe. – Prezes Adam Dzik zaoferował piłkarzom cięcia do 70% teraz i zejście z kontraktów o połowę w nowym sezonie. Spłacił też zaległości, choć zrobił to dopiero po obcięciu obecnych pensji, czyli tak jakby spłacił je tym, co miałby zapłacić teraz. Jest też taki piłkarz, któremu w czerwcu kończy się kontrakt, a z prezesem nie ma kontaktu od czterech miesięcy. Kotwica musi zmienić filozofię, bo miasto żyje z turystyki, zwłaszcza z zagranicznych turystów, których teraz nie będzie. Miasto dotychczas dawało 1,1 mln zł na klub. Założenie jest takie, żeby zejść z kosztów, stawiając na młodzież. Najchętniej zrobiliby twardy reset, ale nie mają zaplecza młodzieży, więc nie bardzo jest z czego budować – zdradza Skórzewski.

Kto opuści Kołobrzeg? Dawid Retlewski, najlepszy strzelec zespołu, ma przejść do jednego z głównych rywali w walce o awans – Raduni Stężyca. Tak, tej samej, o której pisaliśmy, że również nie szczędzi grosza na wypłaty dla trzecioligowców. A w zasadzie nie szczędzi go gmina Stężyca. W każdym razie według informacji „Sportowych Faktów” do grona ubytków dołączą Adam Pazio i Maciej Wichtowski (Polonia Warszawa). „Ligowiec.net” dorzuca Grzegorza Piesio, którym zainteresowana jest Warta Poznań. Pojawiają się też informacje, że do Stężycy wraz z Retlewskim przeniosą się Sebastian Deja oraz Michał Ciarkowski.

Tak, wiemy, być może ich nazwiska przeciętnemu kibicowi naszej kopanej niewiele mówią. Ale śledzący uważnie grupę II trzeciej ligi wiedzą, że to w dużej mierze podstawowi piłkarze Kotwicy. Taki exodus jest więc jasnym sygnałem, że coś się kończy. Zresztą dyrektor Wójtowicz tego nie kryje. W rozmowie z „Ligowcem” przedstawia nowy plan na klub. – Kotwica musi być zbudowana racjonalnie i na lata. Dlatego też 1 czerwca do oficjalnych treningów – po roku przerwy – wraca zespół rezerw, którego osobiście zostałem trenerem. Moim zadaniem jest zbudowanie tej drużyny z naszej kołobrzeskiej młodzieży, chcę również monitorować cały powiat, a później województwo.

Pada też jednoznaczne stwierdzenie, że „polityka prowadzenia i funkcjonowania klubu będzie zupełnie inna”, co można traktować jako potwierdzenie plotek o znaczących obniżkach. Jasne, 5,000 zł w trzeciej lidze to wciąż są porządne pieniądze. Ale ciężko nie zauważyć, że ktoś w Kołobrzegu poszedł po rozum do głowy. Kibice zapewne mogą zapomnieć o Kotwicy w drugiej lidze. Być może jednak dzięki temu nie będą musieli zapomnieć o Kotwicy w ogóle. Wiemy przecież, jak kończyły się projekty, które miały działać na zasadzie: dużo kasy = szybki wynik. Najczęściej tak, że szybko co najwyżej kończyła się kasa, bo zawiedziony inwestor zwijał zabawki i klub kończył z długami.

ALE. Choć w Kołobrzegu przez koronawirusa zwyciężył rozsądek, nie chwalmy dnia przed zachodem słońca. Jak mawiał Paweł Zarzeczny: zwalniają, znaczy będą zatrudniać. Wspomnieliśmy o tym, że na zakręceniu kurka z kasą chce skorzystać słynna Radunia. Tam plany nadal są mocarstwowe. – Gorzej przez pandemię tam nie będzie. Mają duże ciśnienie na awans, jeszcze większe niż wcześniej. Zresztą już po pamiętnym tekście na Weszło wójt Stężycy odgrażał się, że będzie dawał na klub więcej niż dotychczas, żeby awansować i zrobić wszystkim na złość – mówi nam Skórzewski. – Odejdzie dziewięciu piłkarzy: Jakub Bach, Jakub Bojas, Hubert Chojnacki, Artur Formela, Kacper Łazaj, Adrian Polański, Robert Wesołowski i Damian Wojda. Wesołowski przyszedł zimą, nie zagrał nawet meczu i już jest na wylocie – dodaje lokalny dziennikarz.

W Stężycy mają być jeszcze większe pieniądze i ambicje, jest też nowy trener – Sebastian Letniowski. Ten ponoć trzyma piłkarzy krótko. – W szatni powiedział swoim zawodnikom tak: dla mnie to też nie jest normalne, że tyle zarabiacie. Ale nie będę wam zaglądał w portfele. Skoro tyle zarabiacie, to po prostu będziecie pracować tak, jak w Ekstraklasie. I faktycznie, Radunia trenowała cały czas, oczywiście z zachowaniem tych wszystkich obostrzeń – tłumaczy nam Skórzewski.

Czyli w skrócie – w Kołobrzegu kończy się eldorado, ale grupa II trzeciej ligi to wciąż nasze małe emiraty. Z wyścigu o to, kto więcej płaci odpadnie też KKS Kalisz, który wygrzebał się już na szczebel centralny. Ale do walki o awans ma włączyć się Świt Skolwin. – Już teraz mają duży budżet, a po awansie mają obiecanych mocnych sponsorów. Teraz nie płacą dużo, ok. 5-6 tysięcy. Znaczy, jasne, to dużo. Ale nie tyle co czołówka – słyszymy.

Coś nam się wydaje, że w nowym sezonie Stężyca i Skolwin będą mogły urządzać casting na piłkarzy. Skórzewski nie ma wątpliwości, że w grupie II wiele klubów odczuje skutki pandemii. Radunia i Świt będą więc jak oazy na pustyni szeroko rozumianej biedy. A to oznacza jedno. Szykuje nam się wyścig zbrojeń lepszy niż w Ekstraklasie!

SZYMON JANCZYK

Fot. Krzysztof Cichomski/Newspix

Mistrzostwa Świata 2022
05.12.2022

Droga do radości. Nie ma na niej miejsca dla Glika i Krychowiaka

Czas, by reprezentacja weszła na drogę do radości. Nie ma na niej miejsca dla Kamila Glika i Grzegorza Krychowiaka, bo zamiast przykrywać ich wady, należy nauczyć się eksponować zalety Piotra Zielińskiego, Roberta Lewandowskiego czy Arkadiusza Milika. Według słownika języka polskiego proces to przebieg następujących po sobie i powiązanych przyczynowo określonych zmian. Według Biblii wszystko ma swój czas i jest czas sadzenia oraz wyrywania tego, co zasadzono. Według mnie w przypadku reprezentacji Polski […]
05.12.2022
Suche Info
05.12.2022

Oficjalnie: Zagłębie Sosnowiec zwolniło trenera

Kończy się pewien etap w Zagłębiu Sosnowiec. Okazuje się, że Artur Skowronek nie będzie już trenerem tego klubu. 40-latek przejął Zagłębie po 9. kolejce poprzedniego sezonu, ale słabe wyniki w tej kampanii zmusiły włodarzy do podjęcia takiej a nie innej decyzji. W tym sezonie Zagłębie Sosnowiec pod wodzą Skowronka zagrało 18 meczów w 1. lidze: 5 zwycięstw, 7 remisów, 6 porażek. Obecnie zajmuje 12. miejsce w tabeli. W oświadczeniu na stronie […]
05.12.2022
Suche Info
05.12.2022

Lubański: – Nie podoba mi się, że zadowalamy się wyjściem z grupy

Mecz z Francją budzi wiele skrajnych opinii. Jedni kibice uważają, że ta porażka jest dobrym punktem wyjścia do przyszłości z Czesław Michniewiczem. Drudzy, że bardziej liczy się całokształt, który nie przemawia za selekcjonerem nawet mimo historycznego awansu do 1/8 finału mundialu. Włodzimierz Lubański, legenda polskiej kadry, przyznaje, że nie potrafi cieszyć się z tego turnieju. Że powinniśmy mierzyć wyżej, a zadowolony może być tylko PZPN. Włodzimierz Lubański powiedział na łamach Sport.pl: […]
05.12.2022
Mistrzostwa Świata 2022
05.12.2022

Czy Brazylia ostentacyjnie pozbędzie się ziarna niepewności?

Czas tak szybko mija, że poznaliśmy już połowę ćwierćfinalistów mundialu w Katarze. Dziś będzie nam znana kolejna dwójka, a jutro wąskie grono zostanie skompletowane. Nie ma więc czasu na westchnienia nad utraconymi szansami i odwijanie spotkań, bo są kolejne mecze do obejrzenia. Zatem skupmy się na tym, co czeka nas wieczorem. Nie da się ukryć, że dzisiejsze spotkania zapowiadają się niezwykle ciekawie. Na rozgrzewkę zobaczymy mecz Japonii z Chorwacją (16:00), a wieczorem daniem głównym będzie […]
05.12.2022
Suche Info
05.12.2022

„Mam nadzieję, że Kiwior dorośnie”

Skończyliśmy mundial, a to oznacza, że nadchodzi czas rozliczeń. Część zawodników z kadry najprawdopodobniej pożegnało się z wielkimi turniejami, a inna – dopiero zaczyna swoją przygodę na arenie międzynarodowej. Kimś takim jest Jakub Kiwior, co do którego można mieć mieszane uczucia. Damien Perquis, nasz były stoper za kadencji Franciszka Smudy, wypowiedział się o 22-latku na łamach Meczyków. Perquis zauważa, że Kiwior jest dobry piłkarsko. Że prezentuje nową jakość stoperów, […]
05.12.2022
Mistrzostwa Świata 2022
05.12.2022

Ile wolno i co przystoi Robertowi Lewandowskiemu?

Robert Lewandowski ocenił grę reprezentacji Polski. Czy może raczej: skrytykował, bo nie ma co ukrywać, że jego opinia była krytyczna. Kapitan biało-czerwonych jasno dał do zrozumienia, że pakt o antyfutbolu był jedynie potrzebą chwili. W dodatku niekoniecznie jego potrzebą, co wywołało kolejną burzę. To nic, że podobne zdania padały z ust innych piłkarzy, którzy podpisali się pod paktem dla wyższego dobra. Dla dobra zespołu. Piotr Zieliński apelował o wykorzystanie umiejętności najlepszych zawodników […]
05.12.2022
Mistrzostwa Świata 2022
05.12.2022

Droga do radości. Nie ma na niej miejsca dla Glika i Krychowiaka

Czas, by reprezentacja weszła na drogę do radości. Nie ma na niej miejsca dla Kamila Glika i Grzegorza Krychowiaka, bo zamiast przykrywać ich wady, należy nauczyć się eksponować zalety Piotra Zielińskiego, Roberta Lewandowskiego czy Arkadiusza Milika. Według słownika języka polskiego proces to przebieg następujących po sobie i powiązanych przyczynowo określonych zmian. Według Biblii wszystko ma swój czas i jest czas sadzenia oraz wyrywania tego, co zasadzono. Według mnie w przypadku reprezentacji Polski […]
05.12.2022
Mistrzostwa Świata 2022
05.12.2022

Czy Brazylia ostentacyjnie pozbędzie się ziarna niepewności?

Czas tak szybko mija, że poznaliśmy już połowę ćwierćfinalistów mundialu w Katarze. Dziś będzie nam znana kolejna dwójka, a jutro wąskie grono zostanie skompletowane. Nie ma więc czasu na westchnienia nad utraconymi szansami i odwijanie spotkań, bo są kolejne mecze do obejrzenia. Zatem skupmy się na tym, co czeka nas wieczorem. Nie da się ukryć, że dzisiejsze spotkania zapowiadają się niezwykle ciekawie. Na rozgrzewkę zobaczymy mecz Japonii z Chorwacją (16:00), a wieczorem daniem głównym będzie […]
05.12.2022
Mistrzostwa Świata 2022
05.12.2022

Ile wolno i co przystoi Robertowi Lewandowskiemu?

Robert Lewandowski ocenił grę reprezentacji Polski. Czy może raczej: skrytykował, bo nie ma co ukrywać, że jego opinia była krytyczna. Kapitan biało-czerwonych jasno dał do zrozumienia, że pakt o antyfutbolu był jedynie potrzebą chwili. W dodatku niekoniecznie jego potrzebą, co wywołało kolejną burzę. To nic, że podobne zdania padały z ust innych piłkarzy, którzy podpisali się pod paktem dla wyższego dobra. Dla dobra zespołu. Piotr Zieliński apelował o wykorzystanie umiejętności najlepszych zawodników […]
05.12.2022
Mistrzostwa Świata 2022
05.12.2022

Krystian Bielik na mundialu? Niespełnione marzenie

Kontratak reprezentacji Francji. Jedna bramka po stronie gospodarzy, zero po stronie gości. Kwadrans do końca meczu. Można powalczyć. Można, ale najpierw trzeba zatrzymać tę kontrę. Podanie do Kyliana Mbappe. Gol. Nie zatrzymaliśmy. Przy powtórkach uwagę zwraca Krystian Bielik, który kilka chwil po wejściu na boisku wraca za akcją tak, jakby miał za sobą 75 minut harówki. Nie wyglądało to dobrze, wyglądało to kiepsko. Krystian Bielik być może nie wcieliłby się w rolę […]
05.12.2022
Mistrzostwa Świata 2022
05.12.2022

Trela: Paradoks Francji. Mecz-alibi Michniewicza i zarazem paliwo dla jego krytyków

Polska uniknęła blamażu, można sobie nawet wyobrazić, że to spotkanie potoczyłoby się dla niej lepiej. Selekcjoner może pokazywać niektóre akcje z pierwszej połowy i mówić, że jego drużyna ma też bardziej ofensywną twarz. Ale to broń obosieczna. Bo na podstawie meczu z Francją da się też obronić tezę, że Polska naprawdę ma potencjał, którego nie wykorzystuje. Każdy kibic zna ten irracjonalny mechanizm w swojej głowie. Na tydzień przed meczem z bardzo silnym rywalem nie ma się […]
05.12.2022
WeszłoTV
04.12.2022

Stan Mundialu #15 – odpadamy z mistrzostw świata z godnością?

No to – grillować biało-czerwonych, czy pochwalić za dzielną walkę z Francją? Na kolejny Stan Mundialu zapraszamy w składzie: Wojciech Kowalczyk, Mateusz Rokuszewski, Maciej Wąsowski, Paweł Paczul. Start – 7:30. 
04.12.2022
Liczba komentarzy: 9
Subscribe
Powiadom o
guest

9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
piotr
piotr
2 lat temu

Letniowski i treningi ha ha ha. Panie Red . chyba dlatego ze interes z przedszkolami stanął dlatego zapracowany na co dzien trener mial czas na treningi. zaraz wszystko wroci do normy

yodastars
yodastars
2 lat temu
Reply to  piotr

….Lukratywne kontrakty z piłkarzami posiadającymi ciekawe CV jak na realia III ligi, mają odejść do lamusa. Dwie edycje rozgrywek, podczas których wpompowano w pensje zawodników ogromne sumy pieniężne, okazały się gorzkim doświadczeniem. Władze klubu postanowiły zredukować wydatki (ponoć obniżki pensji do 4/5 tysięcy złotych) oraz rozpocząć pracę organiczną u podstaw………. A na wsi zabawa na dobre trwa…….Nikt nie będzie szaleńcem w tych trudnych czasach, powielając strategię Raduni, z kontraktami po 15 tysięcy na łapę pana piłkarza …….

Ambermozart
Ambermozart
2 lat temu

ja się pytam jak bardzo oderwani od rzeczywistości sa ci ludzie, ze dopiero epidemia ich uświadamia, że 15k dla grajka w III to troche za dużo. Policzmy (zakładajac, ze kadra zespołu to 23 zawodników). Ekstraklasa – 16. I liga 18. II liga 18. To mamy 52 zespoły po 23 piłkarzy (a w rzeczywistości więcej). To znaczy, ze nawet gdyby Kotwica była najlepszym klubem III ligi, to ten gość zarabiajacy 15k jest 1197 piłkarzem w kraju. Prezydent kraju zarabia około 20k (brutto, ale zakładam, ze piłkarz też). Po chuj się pchać na prezydenta, gdzie musisz być, teoretycznie, najlepszy w kraju, skoro możesz grac w piłkę i zarobić prawie tyle samo majac 1200 lepszych od siebie?

Tito
Tito
2 lat temu
Reply to  Ambermozart

No to graj. Ktoś ci zabrania? Czy boli że nawet nie możesz być tym 1200 ?

Fago
Fago
2 lat temu

Panie Szymonie, każdemu przeciętnemu kibicowi te nazwiska nie są obce. Mowa tu o kibicach a nie o gówniarzach co to znają Ronaldo, Messi i Lewandowski. Przed wczoraj w TV niejaki Piela madrkowal porównując Ostrode do zespołów z lig angielskich. Zapomniał miszczunio że te jego super anglyki nie grają, a Ostródzie sugerował grę. Swoją drogą te weszłackie experty marniutko wypadły przy Kotasie.

Robert
Robert
2 lat temu
Reply to  Fago

No jak to Piesio czy Pazio to grali w ekstraklasie

Pan Przemek
Pan Przemek
2 lat temu

Jak już cytujecie nazwisko dyrektora sportowego Kotwicy, to chociaż poprawnie nazwisko napiszcie kurwa eksperci od kopaniny wszelakiej.

Krzysztof Jarzyna ze Szczecina
Krzysztof Jarzyna ze Szczecina(@bonthegol)
2 lat temu

A teraz dla kontrastu zobaczcie, że w tej lidze są też kluby całkowicie amatorskie, które płacą tylko stypendium które nijak się mają do regularnych pensji za pracę, podobno tak jest w tym beniaminku z Wielkopolski z IV ligi z Gołuchowa…

Artur
Artur
2 lat temu

Mogę grać za minimalną, każda pozycja, lata praktyki w A i B klasie, gdzie grało się za darmo. Kilka mistrzostw i awansów.