post Avatar

Opublikowane 20.05.2020 16:23 przez

redakcja

Źle się dzieje w Lokomotiwie Moskwa. Ekipa Grzegorza Krychowiaka i Macieja Rybusa zajmuje obecnie drugą lokatę w rosyjskiej ekstraklasie i nawet jeżeli ligę uda się dokończyć, to ma już niewielkie szanse na mistrzowski tytuł, ponieważ strata do Zenitu Petersburg jest prawdopodobnie zbyt duża, by odrobić ją na ostatniej prostej. Ale to zdecydowanie nie jest na ten moment największe zmartwienie władz klubu. Wiele wskazuje bowiem na to, że pandemia koronawirusa może pozbawić Lokomotiw płynności finansowej. A to stawia pod znakiem zapytania przyszłość Grzegorza Krychowiaka, który w lipcu 2019 roku został wykupiony z PSG za 12 milionów euro.

Anatolij Mieszczeriakow, działacz Lokomitwu, oznajmił ostatnio na łamach portalu Sportbox.ru: – Nadchodzą dla nas trudne czasy. Już nas nie stać na to, by mieć jednocześnie w składzie takich piłkarzy jak Grzegorz Krychowiak i Joao Mario. W najbliższym czasie drużynę opuści ośmiu zawodników. Chcąc nie chcąc musimy zbudować nowy zespół, wykorzystać wszystkie dostępne rezerwy. Skoczył się okres triumfów, za które jesteśmy wdzięczni trenerowi Jurijowi Siominowi.

No właśnie, Jurij Siomin. Władze Lokomotiwu zdecydowały niedawno temu, że nie przedłużą kontraktu z tym szkoleniowcem, a od początku czerwca stery pierwszego zespołu przejmie Marko Nikolić. Jest to decyzja kontrowersyjna, choć to chyba wciąż za mało powiedziane. Mówimy o postaci pomnikowej dla klubu. Siomin był piłkarzem Lokomotiwu, a potem prowadził ten zespół w drugiej połowie lat osiemdziesiątych, następnie w latach 1992 – 2005, 2009 – 2010 no i wreszcie ostatnio, od 2016 roku. Parowozypo pierwsze trofeum sięgnęły z nim w 1996, a po ostatnie w 2019 roku. Czterokrotnie zdobył z Lokomotiwem mistrzostwo Rosji. Swego czasu zajmował nawet posadę prezydenta klubu. To jest naprawdę potężny dorobek, tymczasem pożegnano go jak byle przybłędę.

Kopniak w tyłek i tyle.

Reakcja kibiców na decyzję władz była szybka i… niepokojąco dosadna. Przed stadionowymi kasami ulokowano coś w rodzaju nagrobka, opatrzonego pogrzebowymi fotografiami Mieszczeriakowa i najważniejszej osoby w klubie, Wasilija Kiknadzego.

Nieopodal klubowego obiektu pojawiło się również nowe graffiti. Napis: „TYLKO SIOMIN”.

Kibice wydali też oświadczenie: – Pozbycie się Jurija Pawłowicz to hańba. Jedna z najbardziej obrzydliwych i bezpodstawnych decyzji w historii Lokomotiwu. Decyzja podjęta wbrew logice, a przede wszystkim wbrew Lokomotiwowi. Jego tradycji i historii. W związku z tym oświadczamy, że dalsze współdziałanie i jakakolwiek współpraca między obecnym kierownictwem klubu a grupami kibicowskimi nie będzie możliwa. W tej chwili nasze możliwości są ograniczone ze względu na epidemię. W Moskwie wprowadzono system przepustek, no i minie sporo czasu, nim doczekamy się meczów z publicznością. Nie możemy aktywnie sprzeciwiać się działaniom kierownictwa klubu na trybunach i na ulicach. Nie mamy jednak zamiaru zniechęcać sympatyków Lokomotiwu i fanów Jurija Pawłowicza przed podejmowaniem działań i wyrażaniem w ten sposób swojej opinii. Czujemy pogardę wobec zarządu. Zniszczono dobre imię klubu, zbrukano tradycje i zdradzono nadzieje. Zdeptano wszystko, co czyste i  szczere.

Fani zażądali natychmiastowej rezygnacji Mieszczeriakowa, Kiknadzego i ich ekipy.

Sam szkoleniowiec nie zamierza raczej kończyć trenerskiej kariery pomimo słusznego wieku, rosyjskie media łączą go z kilkoma klubami z tamtejszej ekstraklasy. Widać zresztą wyraźnie, że jego metody cały czas przyzwoicie się sprawdzają, wszak Lokomotiw należy do ścisłej ligowej czołówki, a poszczególni piłkarze fajnie się w tym zespole rozwijają. Nie musimy daleko szukać przykładów takich zawodników – Grzegorz Krychowiak przesunięty przez byłego już trenera na pozycję odważnie i agresywnie grającej ósemki spisywał się w ostatnich miesiącach kapitalnie i osiągnął najlepszą formę od czasów Sevilli.

Skąd zatem tak kontrowersyjne, niespodziewane rozstanie? Trudno orzec jednoznacznie. ale można domniemywać. Prawda jest taka, że wokół klubu od dłuższego czasu krąży całe mnóstwo wątpliwości, które punktował Arkadiusz Stolarek na łamach „Piłki Nożnej”.

Ilija Gerkus, poprzedni prezes klubu i człowiek odpowiedzialny za sprowadzenie do Lokomotiwu wielkich gwiazd – Krychowiaka, Farfana czy Smołowa – niespodziewanie ustąpił ze stanowiska w połowie sezonu 2018/19. Sprawa od początku cuchnęła, a na początku 2020 roku szambo wybiło – nowe władze, na czele z Wasilijem Kiknadzem, na bazie przeprowadzonego audytu pozwały byłego prezesa przed Sąd Arbitrażowy w Moskwie. Gerkus został oskarżony o zdefraudowanie 145 milionów rubli (niespełna dwóch milionów euro). Kiknadze wprost zarzucał również swojemu poprzednikowi niegospodarność, jako jej przykład podając w pierwszej kolejności gwiazdorskie zarobki Krychowiaka. Gerkus w odpowiedzieli wyliczał sukcesy sportowe odniesione za jego kadencji i przedstawiał inne dokonania, choćby przeprowadzone inwestycje infrastrukturalne.

W tle całej tej opowieści czai się właśnie Siomin, który z dużym tupetem wchodził Gerkusowi na głowę. Bez poważnych konsekwencji, ponieważ byłemu prezesowi wygodniej było obdarzyć trenera wielką władzą i mieć spokój z kibicami. – Trener, mając świadomość, jak wielu fanów za nim stoi, pozwalał sobie na otwartą krytykę działań nie tylko prezesa, ale i dyrektora sportowego – pisał Stolarek. – Tego ostatniego w swojej książce „Powrót na piedestał” Siomin nazwał „częścią piątej kolumny w klubie”. Bez konsekwencji.

Tymczasem wiele wskazuje na to, że Kiknadze w ostatnich miesiącach poszedł ze Siominem na wojnę. Najlepiej było to widać na początku pandemii, kiedy w Lokomotiwie bardzo przedłużały się negocjacje odnośnie cięć w wypłatach.

– Nigdy byśmy się nie zgodzili, gdyby ktoś z klubu przyszedł i powiedział: „Macie zrobić tak i tak będzie”. Decyzja wyszła od szatni. Sytuacja jest trudna. Trzeba zrozumieć, że my – zawodnicy – możemy się godzić na obniżki zarobków, ale nie musimy. Ja jestem przekonany, że zawodnicy powinni pomóc klubom. Bo sytuacja jest trudna dla wszystkich. Ja sam mam firmę w Polsce i widzę, że tracę pieniądze. A klub sportowy to jest biznes sto razy większy. Musi dojść do porozumienia między piłkarzami i działaczami – mówił Grzegorz Krychowiak na antenie Kanału Sportowego.

Rzeczywiście początkowo można było odnieść wrażenie, że Kinkadze stara się rozmawiać z piłkarzami z pozycji siły, narzucając im konkretne warunki, zamiast zasiąść do uczciwych, szczerych negocjacji. Wtedy do akcji wkroczył rzecz jasna trener, sprzeciwiając się traktowaniu zawodników w nieczysty sposób. Czym po raz kolejny zaplusował i w szatni, i wśród fanów.

Kibice o rozstaniu z ulubionym trenerem na pewno nie zapomną szykuje się wojna podjazdowa.

A to nie koniec kłopotów. Finanse klubu po okresie transferowych szaleństw znajdują się w opłakanym stanie, tym bardziej że Lokomotiw w ostatnich latach nie spisywał się na europejskiej arenie aż tak skutecznie, jak zakładano przy ustalaniu budżetów na kolejne sezony. Patronujące klubowi Koleje Rosyjskie też tną koszta. To zapewne oznacza, iż w najbliższym czasie moskiewska ekipa przestanie liczyć się w walce o najwyższe cele w kraju, o podboju europejskich aren nie wspominając. „Parowozy” stają na krawędzi finansowej i organizacyjnej klapy, z bojkotem kibiców w tle. Niewesołe perspektywy dla reprezentantów Polski, zwłaszcza Krychowiaka, który udowodnił dość dobitnie, że w skali ligi rosyjskiej jest wręcz super-gwiazdą.

Wstępny plan wznowienia rozgrywek ligi rosyjskiej przewiduje powrót na boisko 21 czerwca, do tego czasu sporo może się jeszcze w Lokomotiwie pokiełbasić. Na razie wiadomo, że to właśnie w tym klubie wykryto pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w lidze rosyjskiej. Pechowcem okazał się Jefferson Farfan.

fot. NewsPix.pl

Opublikowane 20.05.2020 16:23 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 4
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kleszcz
kleszcz

Już to kiedyś pisałem red. Olkiewiczowi, Panowie – koszty, a nie koszta! Nie ma czegoś takiego jak koszta!

Grzechu
Grzechu

Tez wiele razy to pisałem w komentarzach . Stanowski tak samo pisze koszta a nie koszty . Dramat kurwa .

KoloKolo
KoloKolo

No i jeszcze „niedawno temu”… Żenada!
A co do kac.apów, to mnie wisi girlandami, czy przeżyją. To samo co do naszego żelusia.

Jurgen Onutz
Jurgen Onutz

Rosja jest potęgą, może zająć całą Europę bez jednego wystrzału

Weszło
25.05.2020

„Zieliński to najlepszy rozgrywający w Europie. Milik? Ważniejsze pozostanie Mertensa”

W poniedziałkowej prasie m.in. Robert Lewandowski zbliżający się do rekordu, rozmowa z Ivicą Vrdoljakiem o Legii i rynku transferowym, Łukasz Załuska wspomina czasy w Warszawie, Bożydar Iwanow o powrocie I ligi w kontekście transmisji w Polsacie Sport i Diego Maradona junior oceniający Polaków z Napoli.  PRZEGLĄD SPORTOWY Robert Lewandowski jest coraz bliżej wyrównania własnego rekordu […]
25.05.2020
Bukmacherka
25.05.2020

Oskubaliśmy bukmacherów w niedzielę – kolejne trafione typy!

Niedziele mogą być przyjemne. Zwłaszcza jeśli obstawiacie spotkania ligi niemieckiej razem z naszymi typerami z działu bukmacherskiego. We wczorajszych meczach udało nam się przedłużyć dobrą passę i zakończyć weekend na dużym plusie. Takie weekendy to my lubimy! W sobotę trafiliśmy cztery typy, z których każdy kręcił się – lub przekraczał – wokół kursu 2.00. A […]
25.05.2020
Weszło Extra
25.05.2020

Wrogów nie przekonam, a przyjaciół przekonywać nie muszę

Czy jest arogantem? Skąd decyzja o rozpoczęciu pisania książki i czy będzie to literatura piękna? Dlaczego od decyzji o odebraniu kapitańskiej opaski Januszowi Golowi trudniejsze dla niego były zwolnienia pracowników w Cracovii? Czego spodziewać się po zbliżającym się oknie transferowym? Czy zmienił pogląd na toporny styl Cracovii? Jak wygląda jego plan na budowanie silnej drużyny […]
25.05.2020
Inne sporty
24.05.2020

The Last Dance rozpęta lawinę sportowych dokumentów?

Serial o losach mistrzowskich Chicago Bulls oraz ich niezapomnianego lidera zrobił furorę na całym świecie. Obudził też tematy do dyskusji: czy Michael Jordan był tyranem i złym kolegą z drużyny? A może po prostu wyjątkowo mocno zależało mu na wygrywaniu? ESPN, odpowiedzialne za stworzenie koszykarskiego dokumentu, wyczuło pismo nosem i już planuje kolejną (i na […]
24.05.2020
Niemcy
24.05.2020

Warto było czekać do końca!

Nieprawdopodobnie wolno rozkręcał się ten mecz, tak naprawdę gdyby ktoś włączył telewizor mniej więcej po godzinie gry, poza bramką Fortuny wiele by nie stracił. Ale gdy już się rozhuśtali… Obroniony rzut karny. Chwilę później gol na 2:0. Rosnąca desperacja gospodarzy, którzy próbowali nawet uderzeń nożycami i przewrotkami. Aż w końcu piorunująca końcówka, w której w […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Liga Minus – Misterium Chotomowskie

To już ostatni taki odcinek Ligi Minus. Wraca Ekstraklasa, więc choć quizowe odcinki całkowicie nie znikają, to nie będą już tak regularne. Ale nic, cieszmy się, póki możemy to przeżywać. Co zobaczyliśmy tym razem? Żenującą anegdotę Wojtka Pieli o Jacku Krzynówku. Kapitalną anegdotę Wojtka Pieli o telefonie do Jerzego Engela. Pawła Brożka, który za długo […]
24.05.2020
Niemcy
24.05.2020

Szkoła pięknej gry według Lipska

To był spektakl godny teatru broadwayowskiego. Oczywiście, przy pełnych trybunach oglądałoby się to pewnie jeszcze przyjemniej, ale nie będziemy narzekać, bo piłkarze RB Lipsk zagrali tak widowiskowo, tak nowocześnie, tak ofensywnie, że jedyną właściwą reakcją było wygodne rozsądzenie się w fotelu i delektowanie się ich kunsztem. I choć jednostronne mecze, a ten był wyjątkowo jednostronny, […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Schalke null Gelsenkirchen

Fatalnie, po prostu fatalnie prezentuje się od pewnego czasu Schalke Gelsenkirchen. Już pal licho, że od dziewięciu meczów nie wygrali. Już pal licho, że po pandemicznej pauzie najpierw Borussia ogoliła ich 4:0, a dziś ośmieszył Augsburg, wywożąc ze stadionu rywala trzy punkty i trzy zdobyte bramki. To Schalke jest po prostu przeraźliwie słabe piłkarsko, posiada […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Od Nowaka do Lewandowskiego. Najlepsi Polacy w Bundeslidze

Władze klubów Serie A praktycznie co okienko wpadają do Ekstraklasy i zachowują się tak, jak emerytki na promocji karpia w markecie, ale jeszcze sporo milionów euro musi przepłynąć z Italii do naszego kraju, byśmy uznali tamtejszą ligę za najbardziej „polską” spośród tych najsilniejszych. Ten tytuł należy do Bundesligi. Z jednej strony nie jest to ostatnio […]
24.05.2020
Inne sporty
24.05.2020

Kubica w dobrej formie, ale to simracerzy triumfowali w Orlen Stay&Play

Było szybko, wściekle i emocjonująco. Za nami finał turnieju w Assetto Corsa, w ramach projektu Orlen Stay&Play. Profesjonalni sportowcy stanęli w szranki z zawodnikami, którzy wcześniej przeszli przez otwarte kwalifikacje. Nie było jednak mowy o żadnych nowicjuszach. Na linii startu na Roberta Kubicę czy Jakuba Przygońskiego czekali bowiem esportowcy, specjalizujący się w symulatorach wyścigowych. Szans […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Robert Gumny: Prawie rok grałem z bólem. Pokazywałem 50 procent możliwości

Obrońca Lecha Poznań, Robert Gumny był gościem Łukasza Trałki, Michała Żewłakowa i Jakuba Wawrzyniaka w programie „Liga PL” emitowanym w Kanale Sportowym. Zawodnik „Kolejorza” opowiedział o spodziewanym powrocie do gry po kontuzji, silnej psychice, potrzebie rywalizacji i najsilniejszym punkcie poznaniaków przed meczem z Legią. Poniżej zapis tekstowy rozmowy.  Jak się czujesz? Dziękuję, bardzo dobrze. Od […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Polski Real i potęgi na kolanach. Finał rankingu polskich drużyn wszech czasów!

Milion dolarów oferowane przez Real za Włodzimierza Lubańskiego. Widzew Łódź w kilkanaście lat przechodzący od czwartej ligi do pokonania Liverpoolu, jednej z najlepszych drużyn w historii futbolu. Deyna z Gadochą siejący postrach na murawach Europy. Ernest Wilimowski jako kandydat do najlepszego piłkarza świata swoich czasów. Wyrabiający 577% normy przodownik pracy Wiktor Markiefka decydujący o losach […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Astiz: „Prawdopodobnie po sezonie zostanę w Legii. Albo jako piłkarz, albo w innej roli”

Iñaki Astiz był – obok Roberta Gumnego – telefonicznym gościem najnowszej „Ligi PL”. W ostatnim odcinku przed wznowieniem rozgrywek stoper warszawskiej Legii zdał raport ze stanu przygotowań wicemistrzów Polski i liderów PKO Bank Polski Ekstraklasy do ponownego startu ligi. Zdradził też co nieco na temat swojej przyszłości. Poniżej zapis rozmowy. Łukasz Trałka: – Jak przygotowania […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Przez lojalność nie mogłam iść do Lyonu. To jak transfer z Lecha do Legii

– Przez siedem lat w Paryżu zyskałam taki szacunek ludzi, że nie mogłam przejść do Lyonu. Dla mnie relacje z kibicami są cenniejsze od złota. Nie mogłabym później spojrzeć w twarz ludziom, którzy dopingowali mnie przez te lata w Paryżu. To po pierwsze. A po drugie – przez te lata nakręcałam się tą rywalizacją, miałam […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Grosicki: – Chcę, żeby za kilkanaście lat moje nazwisko było wspominane

– Mam jeszcze dwie imprezy przed sobą. W 2021 i 2022 roku. Jest jeszcze szansa i czas. Jak są marzenia do zrealizowania, to trzeba je zrealizować. Marzymy, żeby zaistnieć na takich imprezach i mam nadzieję, że to się uda. Trzeba wierzyć. Zmienić słowa w czyny. Pokazać to na boisku. Tamten mundial był bardzo słaby, ale […]
24.05.2020
Niemcy
24.05.2020

Niedziela z Bundesligą. Czy RB Lipsk powróci na zwycięską ścieżkę?

Dwa remisy przed pandemią, jeden po wznowieniu rozgrywek. Nie da się ukryć, że kiepska passa RB Lipsk na przestrzeni trzech ostatnich kolejek Bundesligi mocno nadszarpnęła szanse tej ekipy na sięgnięcie po mistrzowską paterę. Obecnie podopieczni Juliana Nagelsmanna mają aż dziesięć punktów straty do liderującego Bayernu. Jeżeli nie zwyciężą dzisiejszego spotkania w Moguncji, pozostanie im już […]
24.05.2020

Robert Gumny i Inaki Astiz gośćmi Ligi PL!

Jest niedziela, jest Liga PL. Dzisiaj w studiu Michał Żewłakow, Łukasz Trałka i Jakub Wawrzyniak, a gośćmi tego tercetu solidnych ligowców będą Robert Gumny z Lecha Poznań oraz Inaki Astiz z Legii Warszawa. Tematy? Łatwe do przewidzenia – rusza liga, rusza Puchar Polski, rusza to wszystko, za czym tak bardzo tęskniliśmy. Zapraszamy na Kanał Sportowy! […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Zauważalnie inni. Z wizytą w akademii FC Köln

Mistrz świata Ron-Robert Zieler, zdobywca Pucharu Konfederacji Jonas Hector, wicemistrz olimpijski Timo Horn, mistrzowie Europy U-21 Yannick Gerhardt i Mitchell Weiser. Co oni wszyscy mają ze sobą wspólnego? Każdy z nich przeszedł przez kilka – albo i wszystkie – szczeble juniorskiej i młodzieżowej kariery w Kolonii. W akademii FC Köln, jednej z najbardziej niedocenianych w […]
24.05.2020