post Avatar

Opublikowane 20.05.2020 16:23 przez

redakcja

Źle się dzieje w Lokomotiwie Moskwa. Ekipa Grzegorza Krychowiaka i Macieja Rybusa zajmuje obecnie drugą lokatę w rosyjskiej ekstraklasie i nawet jeżeli ligę uda się dokończyć, to ma już niewielkie szanse na mistrzowski tytuł, ponieważ strata do Zenitu Petersburg jest prawdopodobnie zbyt duża, by odrobić ją na ostatniej prostej. Ale to zdecydowanie nie jest na ten moment największe zmartwienie władz klubu. Wiele wskazuje bowiem na to, że pandemia koronawirusa może pozbawić Lokomotiw płynności finansowej. A to stawia pod znakiem zapytania przyszłość Grzegorza Krychowiaka, który w lipcu 2019 roku został wykupiony z PSG za 12 milionów euro.

Anatolij Mieszczeriakow, działacz Lokomitwu, oznajmił ostatnio na łamach portalu Sportbox.ru: – Nadchodzą dla nas trudne czasy. Już nas nie stać na to, by mieć jednocześnie w składzie takich piłkarzy jak Grzegorz Krychowiak i Joao Mario. W najbliższym czasie drużynę opuści ośmiu zawodników. Chcąc nie chcąc musimy zbudować nowy zespół, wykorzystać wszystkie dostępne rezerwy. Skoczył się okres triumfów, za które jesteśmy wdzięczni trenerowi Jurijowi Siominowi.

No właśnie, Jurij Siomin. Władze Lokomotiwu zdecydowały niedawno temu, że nie przedłużą kontraktu z tym szkoleniowcem, a od początku czerwca stery pierwszego zespołu przejmie Marko Nikolić. Jest to decyzja kontrowersyjna, choć to chyba wciąż za mało powiedziane. Mówimy o postaci pomnikowej dla klubu. Siomin był piłkarzem Lokomotiwu, a potem prowadził ten zespół w drugiej połowie lat osiemdziesiątych, następnie w latach 1992 – 2005, 2009 – 2010 no i wreszcie ostatnio, od 2016 roku. Parowozypo pierwsze trofeum sięgnęły z nim w 1996, a po ostatnie w 2019 roku. Czterokrotnie zdobył z Lokomotiwem mistrzostwo Rosji. Swego czasu zajmował nawet posadę prezydenta klubu. To jest naprawdę potężny dorobek, tymczasem pożegnano go jak byle przybłędę.

Kopniak w tyłek i tyle.

Reakcja kibiców na decyzję władz była szybka i… niepokojąco dosadna. Przed stadionowymi kasami ulokowano coś w rodzaju nagrobka, opatrzonego pogrzebowymi fotografiami Mieszczeriakowa i najważniejszej osoby w klubie, Wasilija Kiknadzego.

Nieopodal klubowego obiektu pojawiło się również nowe graffiti. Napis: „TYLKO SIOMIN”.

Kibice wydali też oświadczenie: – Pozbycie się Jurija Pawłowicz to hańba. Jedna z najbardziej obrzydliwych i bezpodstawnych decyzji w historii Lokomotiwu. Decyzja podjęta wbrew logice, a przede wszystkim wbrew Lokomotiwowi. Jego tradycji i historii. W związku z tym oświadczamy, że dalsze współdziałanie i jakakolwiek współpraca między obecnym kierownictwem klubu a grupami kibicowskimi nie będzie możliwa. W tej chwili nasze możliwości są ograniczone ze względu na epidemię. W Moskwie wprowadzono system przepustek, no i minie sporo czasu, nim doczekamy się meczów z publicznością. Nie możemy aktywnie sprzeciwiać się działaniom kierownictwa klubu na trybunach i na ulicach. Nie mamy jednak zamiaru zniechęcać sympatyków Lokomotiwu i fanów Jurija Pawłowicza przed podejmowaniem działań i wyrażaniem w ten sposób swojej opinii. Czujemy pogardę wobec zarządu. Zniszczono dobre imię klubu, zbrukano tradycje i zdradzono nadzieje. Zdeptano wszystko, co czyste i  szczere.

Fani zażądali natychmiastowej rezygnacji Mieszczeriakowa, Kiknadzego i ich ekipy.

Sam szkoleniowiec nie zamierza raczej kończyć trenerskiej kariery pomimo słusznego wieku, rosyjskie media łączą go z kilkoma klubami z tamtejszej ekstraklasy. Widać zresztą wyraźnie, że jego metody cały czas przyzwoicie się sprawdzają, wszak Lokomotiw należy do ścisłej ligowej czołówki, a poszczególni piłkarze fajnie się w tym zespole rozwijają. Nie musimy daleko szukać przykładów takich zawodników – Grzegorz Krychowiak przesunięty przez byłego już trenera na pozycję odważnie i agresywnie grającej ósemki spisywał się w ostatnich miesiącach kapitalnie i osiągnął najlepszą formę od czasów Sevilli.

Skąd zatem tak kontrowersyjne, niespodziewane rozstanie? Trudno orzec jednoznacznie. ale można domniemywać. Prawda jest taka, że wokół klubu od dłuższego czasu krąży całe mnóstwo wątpliwości, które punktował Arkadiusz Stolarek na łamach „Piłki Nożnej”.

Ilija Gerkus, poprzedni prezes klubu i człowiek odpowiedzialny za sprowadzenie do Lokomotiwu wielkich gwiazd – Krychowiaka, Farfana czy Smołowa – niespodziewanie ustąpił ze stanowiska w połowie sezonu 2018/19. Sprawa od początku cuchnęła, a na początku 2020 roku szambo wybiło – nowe władze, na czele z Wasilijem Kiknadzem, na bazie przeprowadzonego audytu pozwały byłego prezesa przed Sąd Arbitrażowy w Moskwie. Gerkus został oskarżony o zdefraudowanie 145 milionów rubli (niespełna dwóch milionów euro). Kiknadze wprost zarzucał również swojemu poprzednikowi niegospodarność, jako jej przykład podając w pierwszej kolejności gwiazdorskie zarobki Krychowiaka. Gerkus w odpowiedzieli wyliczał sukcesy sportowe odniesione za jego kadencji i przedstawiał inne dokonania, choćby przeprowadzone inwestycje infrastrukturalne.

W tle całej tej opowieści czai się właśnie Siomin, który z dużym tupetem wchodził Gerkusowi na głowę. Bez poważnych konsekwencji, ponieważ byłemu prezesowi wygodniej było obdarzyć trenera wielką władzą i mieć spokój z kibicami. – Trener, mając świadomość, jak wielu fanów za nim stoi, pozwalał sobie na otwartą krytykę działań nie tylko prezesa, ale i dyrektora sportowego – pisał Stolarek. – Tego ostatniego w swojej książce „Powrót na piedestał” Siomin nazwał „częścią piątej kolumny w klubie”. Bez konsekwencji.

Tymczasem wiele wskazuje na to, że Kiknadze w ostatnich miesiącach poszedł ze Siominem na wojnę. Najlepiej było to widać na początku pandemii, kiedy w Lokomotiwie bardzo przedłużały się negocjacje odnośnie cięć w wypłatach.

– Nigdy byśmy się nie zgodzili, gdyby ktoś z klubu przyszedł i powiedział: „Macie zrobić tak i tak będzie”. Decyzja wyszła od szatni. Sytuacja jest trudna. Trzeba zrozumieć, że my – zawodnicy – możemy się godzić na obniżki zarobków, ale nie musimy. Ja jestem przekonany, że zawodnicy powinni pomóc klubom. Bo sytuacja jest trudna dla wszystkich. Ja sam mam firmę w Polsce i widzę, że tracę pieniądze. A klub sportowy to jest biznes sto razy większy. Musi dojść do porozumienia między piłkarzami i działaczami – mówił Grzegorz Krychowiak na antenie Kanału Sportowego.

Rzeczywiście początkowo można było odnieść wrażenie, że Kinkadze stara się rozmawiać z piłkarzami z pozycji siły, narzucając im konkretne warunki, zamiast zasiąść do uczciwych, szczerych negocjacji. Wtedy do akcji wkroczył rzecz jasna trener, sprzeciwiając się traktowaniu zawodników w nieczysty sposób. Czym po raz kolejny zaplusował i w szatni, i wśród fanów.

Kibice o rozstaniu z ulubionym trenerem na pewno nie zapomną szykuje się wojna podjazdowa.

A to nie koniec kłopotów. Finanse klubu po okresie transferowych szaleństw znajdują się w opłakanym stanie, tym bardziej że Lokomotiw w ostatnich latach nie spisywał się na europejskiej arenie aż tak skutecznie, jak zakładano przy ustalaniu budżetów na kolejne sezony. Patronujące klubowi Koleje Rosyjskie też tną koszta. To zapewne oznacza, iż w najbliższym czasie moskiewska ekipa przestanie liczyć się w walce o najwyższe cele w kraju, o podboju europejskich aren nie wspominając. „Parowozy” stają na krawędzi finansowej i organizacyjnej klapy, z bojkotem kibiców w tle. Niewesołe perspektywy dla reprezentantów Polski, zwłaszcza Krychowiaka, który udowodnił dość dobitnie, że w skali ligi rosyjskiej jest wręcz super-gwiazdą.

Wstępny plan wznowienia rozgrywek ligi rosyjskiej przewiduje powrót na boisko 21 czerwca, do tego czasu sporo może się jeszcze w Lokomotiwie pokiełbasić. Na razie wiadomo, że to właśnie w tym klubie wykryto pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w lidze rosyjskiej. Pechowcem okazał się Jefferson Farfan.

fot. NewsPix.pl

Opublikowane 20.05.2020 16:23 przez

redakcja

Liczba komentarzy: 4
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kleszcz
kleszcz
9 miesięcy temu

Już to kiedyś pisałem red. Olkiewiczowi, Panowie – koszty, a nie koszta! Nie ma czegoś takiego jak koszta!

Grzechu
Grzechu
9 miesięcy temu
Reply to  kleszcz

Tez wiele razy to pisałem w komentarzach . Stanowski tak samo pisze koszta a nie koszty . Dramat kurwa .

KoloKolo
KoloKolo
9 miesięcy temu
Reply to  Grzechu

No i jeszcze „niedawno temu”… Żenada!
A co do kac.apów, to mnie wisi girlandami, czy przeżyją. To samo co do naszego żelusia.

Jurgen Onutz
Jurgen Onutz
9 miesięcy temu

Rosja jest potęgą, może zająć całą Europę bez jednego wystrzału

Suche Info
07.03.2021

Kompromitacja Olympique’u Marsylia. Klub Arka Milika przegrał z czwartoligowcem

Nie posiadamy na to statystycznych dowodów pod ręką, ale tak na nos wydaje się, że nie ma drugiego krajowego pucharu w Europie, gdzie tak często miałyby miejsce małe niespodzianki i wielkie sensacje, jak w Coupe de France. Dzisiaj negatywnymi bohaterami takiej właśnie sensacji zostali gracze Olympique’u Marsylia. Klub Arkadiusza Milika wyleciał z Pucharu Francji po […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Zieliński z dubletem asyst! Skorupski nie dał rady Napoli

Możemy to powiedzieć bez grama kurtuazji: Piotr Zieliński zaliczył standardowy dzień w biurze. Tak, to już pewnego rodzaju codzienność, że w meczach Napoli widzimy Polaka z bramką lub asystą. Rok 2021 jest pod tym względem absolutnie wyjątkowy. Mówimy o życiowej formie, czymś magicznym. „Zielu” na pozycji nr 10 gra jak z nut, co trzeba powiedzieć […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Szymon Marciniak krytykowany za hit ligi greckiej. „Nie było karnego!”

Szymon Marciniak poprowadził dziś szlagier greckiej ekstraklasy. PAOK (3. miejsce w lidze) podjął przed własną publicznością Aris (2. miejsce). Derby Salonik zakończyły się wynikiem 2:2, a polski arbiter znalazł się pod ostrzałem krytyki. Spotkanie miało niezwykle emocjonujący przebieg. Goście prowadzili już 2:0, ale w 87 minucie gry PAOK zdobył kontaktowego gola. Następnie, już w doliczonym […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Jest nowy prezydent Barcelony! Wielki powrót Joana Laporty

To była naprawdę ekscytująca kampania wyborcza, ale ostatecznie skończy się zgodnie z przewidywaniami. Joan Laporta niemal na pewno powraca na stanowisko prezydenta Barcelony. I to powraca z przytupem. Wyniki głosowania sondażowego przeprowadzonego na próbie aż 4 tysięcy wyborców nie pozostawiają wątpliwości. Najlepiej poinformowani katalońscy dziennikarze także. Cules zdecydowanie wyżej ocenili Laportę niż jego konkurentów: Joan […]
07.03.2021
Anglia
07.03.2021

21 zwycięstw z rzędu i wystarczy. Manchester United pokonuje Manchester City

Dominowali na wszystkich frontach. Od czasu dość pechowego remisu z WBA, Manchester City ani razu nie pozwolił, by przeciwnik zatrzymał ich chociaż połowicznie. Wygrywali jak leci, bez różnicy, czy były to starcia pucharowe, czy ligowe. W końcu jednak nadszedł kres tej serii. Jeśli ktoś miał The Citizens zatrzymać, to właśnie Manchester United. Niebywale dobrze radzą […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Legia odstawia peleton na siedem punktów

Któraś seria musiała dziś paść. Albo ta niezwyciężonego na własnym stadionie Śląska Wrocław, albo ta związana z dobrymi wynikami Legii w starciach z wrocławianami w ostatnich latach. Chwilę wcześniej padła twierdza w Szczecinie, zatem prawem serii – Legia została pierwszym zespołem, który ograł ekipę Lavicki na ich obiekcie w tym sezonie. Sam mecz? Bywały lepsze. […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Premierowy gol Bereszyńskiego w Serie A. No wreszcie! [WIDEO]

Arkadiusz Reca popisał się dzisiaj pięknym trafieniem w starciu z Torino i Bartosz Bereszyński ewidentnie mu pozazdrościł. Zawodnik Sampdorii też strzelił gola. To jego pierwsze trafienie w Serie A! Trochę się Polak na tego gola naczekał, trzeba przyznać. Dzisiejsze starcie z Cagliari to dla Bereszyńskiego 120 występ ligowy w barwach Sampdorii, dla której zaczął grać […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Glik z meczem numer 300 na topowym poziomie. Dołącza do ekskluzywnego grona

Kamil Glik spędził wczoraj 90 minut na boisku w zremisowanym meczu Benevento ze Spezią. Było to dla niego spotkanie numer 300 w jednej z pięciu topowych lig Starego Kontynentu. Takim bilansem może się oprócz niego pochwalić tylko dwóch Polaków. Na dorobek 33-letniego defensora składają się 172 występy w Serie A i 128 w Ligue 1. […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

LIGA MINUS: POGOŃ RUSZA W POGOŃ ZA LEGIĄ

Raz, dwa, trzy. Ruszyli. A kto ruszył? Pogoń Szczecin w pogoń za Legią Warszawa. Tempo jak na obrazku, więc sukcesu nie wróżymy. Ale kto wie? O tej szalonej pogoni, o skuteczności Stali i o innych rzeczach pogadamy sobie dzisiaj o 19.45 w Lidze Minus. A kto pogada? Białek, Kowal, Leszek i Roki. 
07.03.2021
Hiszpania
07.03.2021

Suarez 1:1 Benzema. Derby Madrytu wygrała… Barcelona

Od tego meczu miało zależeć bardzo wiele. Wystarczyło zajrzeć do tabeli La Liga, żeby zdać sobie sprawę, że każda ze stron powinna zagrać z myślą o pełnej puli. Ekipa Simeone dlatego, że ściga ją Barcelona. Real zaś wpadł w gonitwę za Katalończykami i tak oto koło się zamyka. Akurat dziś chyba trzeba powiedzieć, że z […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Trener Pogoni Szczecin: – Trzeba spiąć pośladki i pracować

Trener Pogoni Szczecin, Kosta Runjaić, podczas pomeczowej konferencji prasowej nie ukrywał rozczarowania porażką 0:1 z Lechem Poznań. Przyznał, że jego drużyna znajduje się obecnie w kryzysowym momencie. – Jesteśmy mocno zawiedzeni. Na pewno w pierwszej połowie nie prezentowaliśmy się tak, jak chcielibyśmy się i jak oczekiwaliśmy. Nie jestem w stanie dokładnie powiedzieć, dlaczego tak był […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Pogoń wyhamowała z piskiem opon

Jesienny mecz Pogoni Szczecin z Lechem Poznań był momentem, w którym pomyśleliśmy sobie, że Portowców stać w tym sezonie na duże rzeczy. Kolejka niby piąta, ale wiadomo – tak naprawdę było to czternaste ligowe spotkanie dla obu ekip w trwającym sezonie. Cztery gole strzelone i zero straconych, sporo polotu w grze, do tej pory najbardziej […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Oficjalnie: Ireneusz Mamrot nowym trenerem ŁKS-u

To już oficjalne – Ireneusz Mamrot nowym trenerem ŁKS-u Łódź. Zastąpił Wojciecha Stawowego. O sprawie informowaliśmy już wczoraj. Brak zwycięstwa w derbach Łodzi nie miał kluczowego znaczenia dla losów Stawowego, jego los był prawdopodobnie przesądzony po klęsce z GKS-em Tychy. Mamrot natomiast spróbuje w sezonie 2020/21 wprowadzić do Ekstraklasy już drugiego spadkowicza. Wcześniej pracował w […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Trwa kryzys Liverpoolu. The Reds znowu przegrywają u siebie

Liverpool pod wodzą Juergena Kloppa długo śrubował serię meczów bez porażki na własnym stadionie. Teraz wygląda na to, że The Reds idą na jakiś rekord wszech czasów pod względem domowych wpadek z rzędu. Dzisiaj przegrali 0:1 z Fulham. Passa sześciu przegranych meczów ligowych u siebie jest bezprecedensowa w całej historii klubu z Anfield. Dzisiaj Liverpool […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Co za gol Recy! Polak strzela, Crotone wygrywa z Torino [WIDEO]

Arkadiusz Reca znalazł się w szerokim gronie zawodników powołanych przez Paulo Sousę na marcowe mecze reprezentacji Polski. I postanowił uczcić to przepięknym golem w Serie A. Zawodnik Crotone trafił do siatki w starciu z Torino. Co za gol! Reca zapisał się na liście strzelców w 80 minucie spotkania, przy wyniku 2:1 dla Crotone. Ostatecznie spotkanie […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Wściekły trener Stali Mielec: – Mam już serdecznie dosyć takich sytuacji

Stal Mielec kolejny raz przegrała w Ekstraklasie. Tym razem lepszy od mielczan okazał się Piast Gliwice. Szkoleniowiec beniaminka, Leszek Ojrzyński, narzekał na konferencji prasowej na nieskuteczność swoich podopiecznych. – Mam serdecznie dosyć takich sytuacji, że moja drużyna ma więcej stuprocentowych sytuacji i albo remisuje, albo przegrywa – stwierdził trener Ojrzyński. – Tak naprawdę w pierwszej […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Stal Mielec znów promuje bramkarza rywali. Plach i rezerwowi bohaterami Piasta

Jeżeli Stal Mielec spadnie z Ekstraklasy – a obecnie jest kandydatem numer jeden – to szukając momentów decydujących na pewno wróci do starcia w Gliwicach. Klasowa drużyna załatwiłaby sprawę z Piastem do przerwy, później kontrolowała mecz i w najmniej ekscytującym scenariuszu dowiozła prowadzenie do końca. Beniaminek jednak ponownie zajął się promowaniem bramkarzy rywali, mimo że […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Glasgow Rangers nowym mistrzem Szkocji!

Dzisiejszy bezbramkowy remis Dundee United z Celtikiem Glasgow to pozornie zupełnie nieistotny wynik zupełnie nieistotnego meczu. W praktyce jednak – 7 marca 2021 roku jesteśmy świadkami historycznego wydarzenia. Utrata punktów przez zespół gości oznacza, że nic już nie odbierze mistrzostwa ich derbowemu rywalowi, Glasgow Rangers. Podopieczni Stevena Gerrarda odzyskali tytuł po dziewięciu sezonach dominacji Celtiku, […]
07.03.2021