post Avatar

Opublikowane 08.05.2020 19:16 przez

redakcja

Arka ma nowego właściciela i wszyscy w Gdyni odetchnęli z ulgą, bo trudno sobie wyobrazić, co musiałby Michał Kołakowski wyprawiać, żeby przebić rządy Midaków. Chyba rozwiązać pierwszą drużynę i urządzić zespół tańca oraz śpiewu, może wtedy byłby gorszy. Ale wiadomo: nie ma zamiaru być gorszy, tylko lepszy, czyli stoją przed nim określone wyzwania. Jakie?

1. Uregulować finanse

Punkt pierwszy i zdecydowanie najważniejszy. Kasa klubu stoi pusta, piłkarze otwarcie przyznają, że się im nie płaci, więc jeśli tak, to trudno sobie wyobrazić grę na sto procent we wznowionym sezonie. – Nie wyobrażam sobie, że jeśli do 29 maja nic się nie zmieni i nie dostaniemy żadnych pieniędzy, to wszyscy będą chętni do gry. Czysto ludzko każdy może zadać sobie to pytanie i odpowiedzieć, jak to będzie wyglądało – mówił nam Michał Nalepa parę dni temu.

No można się wkurzyć, jeśli klub oczekuje od piłkarza zejścia z pensji o połowę, a jeszcze nie płaci mu całości wynagrodzenia wcześniej. Teraz to musi się zmienić.

Natomiast nowy właściciel zastanie naprawdę spory dług. Osiem milionów złotych to nie jest kwota w kij dmuchał, jeśli chodzi o polskie warunki. A mówimy tylko o tym sezonie. O kolejnym też trzeba myśleć, jeśli chce się utrzymywać choćby Vejinovicia i jego ogromną pensję. No chyba, że Holender odejdzie, tego dziś przecież nie wiemy.

2. Zainwestować

Łączy się to z pierwszym punktem, ale chcemy to podkreślić – nie da się robić sukcesów bez inwestycji. Midakowie inwestować nie chcieli. To znaczy chwilę chcieli, ale potem sędziowie nie dali trzech karnych i się obrazili. To był wielki błąd i kompletna bzdura, bo klub to nie trzy mecze na krzyż, tylko długofalowa inwestycja. O tym warto pamiętać.

3. Dojść do porozumienia z miastem

Odejście miasta od finansowania Arki było właściwie gwoździem do trumny nieudolnych rządów Midaków. Miasto stanowiło istotny punkt finansowego planu klubu, ale prezydent Szczurek widząc, że ma do czynienia z niepoważnymi ludźmi, wziął zabawki i sobie poszedł. Nic dziwnego. Czytaliśmy:

Pod koniec sierpnia ubiegłego roku wyraziłem oczekiwanie, że większościowy udziałowiec spółki realizować będzie strategię długofalowego rozwoju naszej Arki. Minęły cztery miesiące, tymczasem w działaniach właściciela trudno dostrzec konsekwencję – brak jakiegokolwiek planu, mającego na celu ustabilizowanie sytuacji. Szczególnie alarmujące są informacje dotyczące stanu klubowych finansów. Złożone publicznie obietnice, nie zostały dotrzymane. Dopóki sytuacja nie zostanie unormowana, Miasto nie będzie wspierać finansowo Klubu. Oczekuję podjęcia natychmiastowych działań zmierzających do zbilansowania budżetu spółki.

Klub w dość marny sposób udawał, że nic się wielkiego nie dzieje, ale miał pełną świadomość, że dostał mocno po głowie. Teraz konieczny jest powrót miasta do klubu. Pytanie, czy tak się stanie, bo przecież jesteśmy w momencie epidemii i władze Gdyni mają sporo wydatków. Sądząc jednak po tej wiadomości…

… wydaje się, że będzie dobrze.

4. Poukładać kadrę klubu

Arkę przed tym sezonem zbudowano w sposób, no sorry, dość idiotyczny. Naściągano masę środkowych pomocników, w tym takich asów jak Busuladzić, kiedy zespół miał problemy na innych pozycjach. Na przykład na skrzydle, ale stwierdzono: hej, rzucimy młodzieżowca, będzie git. Nie było, popisy choćby Kamila Antonika czy nawet Mateusza Młyńskiego pokazały, że Arka w tej strefie boiska jest uboga. Z obcokrajowców miał się tam sprawdzić Nando, ale zapamiętamy go tylko z brutalnego faulu.

Ponadto trzeba zadbać o to, by do klubu trafiali nie tylko dobrzy obcokrajowcy, z tym było ciężko, ale też tacy, którzy zaaklimatyzują się w klubie. Arka ma z tym dużym problem, w drużynie jest podział na piłkarzy zagranicznych i piłkarzy z Polski, właściwie tylko Maghoma (z tych względnie nowych) starał się spinać tę dziurę, ale co jeden chłopak może.

To niewątpliwie był i jest kłopot, który znajdował potem swoje odzwierciedlenie na boisku.

5. Dojść do porozumienia z kibicami

Fani Arki mają prawo mieć wątpliwości. Przecież przed chwilą ich klubem też rządził duet ojciec-syn i wszyscy wiemy, jak dramatycznie się to skończyło. Teraz też do ich świątyni wchodzą ojciec z synem. Oczywiście, nazwisko „Kołakowski” jest dużo poważniejsze w polskim futbolu niż nazwisko „Midak”, ale porównania same się nasuwają.

A relacja z kibicami będzie bardzo ważna, to nie jest klub bez bazy fanów. Ci, którzy przychodzą na Olimpijską, są mu bardzo oddani. Oczywiście czasem aż do przesady, bo cokolwiek powiedzieć o Midakach, to niektóre akcje wymierzone w nich przez fanów były poniżej krytyki, natomiast wciąż: fani to skarb, a nie problem.

I przeszłość pokazała, że potrafią się zebrać w pokaźną frekwencję, bo gdy zespołowi szło za czasów Ojrzyńskiego, na Arkę naprawdę była moda.

*

Pięć punktów, które są tak naprawdę podstawą i początkiem do porządnego funkcjonowania, bo wyzwań będzie więcej. Tym bardziej, jeśli Arka na dobre ma stać się solidnym klubem. Wypada życzyć nowym właścicielom sukcesu, bo poprzedni – jeśli chodzi o wyzwania – wyłożyli się od razu.

Fot. Newspix

Opublikowane 08.05.2020 19:16 przez

redakcja

Liczba komentarzy: 11
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jakub Kibolkiewicz vel Jacob Olkenbaum
Jakub Kibolkiewicz vel Jacob Olkenbaum
8 miesięcy temu

Z czego Kołakowski ma spłacić te długi? Skąd weźmie 8 baniek? Nawet jak dostanie coś od miasta i z Canal Plus to nie wystarczy na spłatę i bieżące funkcjonowanie.

mareck1
mareck1 (@mareck1)
8 miesięcy temu

Dług można zrollować, a to co najpilniejsze opłacić z własnej kieszeni.

Jackilika
Jackilika (@jackilika)
8 miesięcy temu

))) Witamy w najlepszym klubie erotycznym … https://tinyurl.com/y9mh59ld

Sonia Sołl MTV
Sonia Sołl MTV
8 miesięcy temu

Wzruszyłem się. Naprawdę się wzruszyłem. Powodzenia Arko!

Michal
Michal
8 miesięcy temu

Ty jakub… a skad wiesz…? skad wiesz jak bedzie? znasz go??

marco
marco
8 miesięcy temu

najważniejsze to wyciągnąć kasę od miasta 6 baniek i PZPNu 3 bańki a później od canal plus taka jest strategia Midaka ze wspólnikiem Kołakowskim. ludzie weźcie ten klub w swoje ręce i zacznijcie bez długów od 4 ligi nie dajcie się kolejny raz tak bezczelnie oszukać przecież ten Kołakowski grosza nie włoży w Arkę

Kevin
Kevin
8 miesięcy temu

Panowie z Weszło, jestem dumny z Państwa, pierwszy raz szczerze o midakach

Van der Faza
Van der Faza
8 miesięcy temu

Myślę że Pan Kołakowski szybko ureguluje najpilniejsze sprawy finansowe. Reszta zaległości zostanie rozłożona w czasie. Większość pójdzie na układ ze względu na lepszą reputację. Do Gdyni przyjdą dosyc dobrzy piłkarze bo jednak jako manager długo działający na rynku ma znajomości i oko do graczy. Życzę powodzenia ale boję się powtórki z właścicielem agentem tak jak w Zawiszy Bydgoszcz…

trzyprocent
trzyprocent
8 miesięcy temu
Reply to  Van der Faza

W Bydgoszczy źle było? Puchar wygrali do LE się zakwalifikowali. Tylko patolom się nie spodobało, ze stracili wpływy i kase to odstraszyli normalnych kibiców.

jaceklenon
jaceklenon
8 miesięcy temu

Jakie 8 milionów długu to po pierwsze(taki stan jest szacowany na koniec sezonu) bez zasilenia budżetu ze środków zewnętrznych,po drugie nie nazywajcie Nalepę piłkarzem bo to jest nadużycie.

PewnieITakWszyscyZginiemy
PewnieITakWszyscyZginiemy (@pewnieitakwszyscyzginiemy)
8 miesięcy temu

Uważam, że w razie spadku Arki jej kibice powinni przygotować pieśń „na cześć” dotychczasowych właścicieli klubu.
Tak, żeby podczas każdego wyjazdowego spotkania odśpiewywano to ku przestrodze wobec innych midaków chcących się zabawić w „piłeczkę”.
Żeby za 10-15 lat synek synka starego Midaka spytał „Tato dlaczego kibice Arki śpiewają o tobie brzydkie piosenki?”. Tak widzę to ja po kilku głębszych. Piłeś? Nie pisz… 🙂

Weszło
22.01.2021

Sobota w Weszło.FM!

Sobotę na Weszło FM rozpoczniemy od „Dwójki bez sternika”, a zakończymy Hyde Parkiem. Na naszej antenie pojawi się komentarz Kamila Gapińskiego do meczu Polska – Węgry, ale nie zabraknie też piłkarskich emocji. Szczegóły poniżej. 9:30-11:30 „Dwójka bez sternika” O poranku powitają was Wojciech Piela i Monika Wądołowska. Ten duet gwarantuje dużo humoru i dawki pozytywnej […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

PowerPlay. Czy Milik zatrzyma rozpędzone AS Monaco?

Ostatni weekend przed powrotem Ekstraklasy to doskonała okazja, by przyjrzeć się ligom, które wkrótce już zupełnie stracimy z horyzontu. Zwłaszcza, że sporo się w Europie dzieje, grają już na przykład Chorwaci czy Czesi. W naszym tradycyjnym PowerPlayu postaramy się przybliżyć parę kursów z nieoczywistych kierunków. Zapraszamy na garść naszych pomysłów weekendowych, wraz przekierowaniami do naszych […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

„Jacek Magiera powinien dołączyć do sztabu Sousy”

– W Sheratonie pewna pani prowadziła kwiaciarnię i mówiła po angielsku. Gdy Leo nie miał nikogo wokół, a zobaczył, że w gazecie jest napisane słowo „Beenhakker”, to sobie je podkreślał, szedł do kwiaciarni i pytał się, co to znaczy, co tutaj napisał Roman Kołtoń? Ona mu mówiła: – Nie chciałby pan tego usłyszeć – wspomina […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Paulo Sousa i przygoda w Chinach: rozczarowanie z okolicznościami łagodzącymi

Z trenerskiej kariery Paulo Sousy o chińskim epizodzie wiadomo chyba najmniej. Najczęściej kwituje się go teraz na zasadzie „no, nie za bardzo mu tam poszło” i w sumie tyle. Zagłębiamy się więc nieco bardziej w ten etap jego pracy, bo wyłania się tu kilka bardzo ciekawych wątków. W jakim sensie historia klubu, do którego trafił […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Jaki styl nada Sousa reprezentacji? Kilku piłkarzy skorzysta | ANALIZA

Wybór Paulo Sousy na nowego selekcjonera wzbudził sporo kontrowersji. Kibice i dziennikarze z miejsca ruszyli do wertowania jego średnich punktowych w poprzednich klubach. Trwa sprawdzanie opinii na temat tego, jaki był w szatni. Ale wydaje się, że w tym wszystkim pomija się wątek tego, jaki Sousa miał plan na drużyny, które prowadził. Przecież największy zarzut […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

W jednym rzędzie z Giggsem, Bestem i Ibrahimoviciem

Jednym z najszerzej komentowanych wątków wczorajszej konferencji prasowej Zbigniewa Bońka były jego rozmowy z Robertem Lewandowskim. Nie wiadomo właściwie w końcu, czy to prezes zadzwonił do kapitana reprezentacji, czy odwrotnie, czy stało się to przed podjęciem decyzji o zwolnieniu Jerzego Brzęczka, czy już po rozmowie z selekcjonerem. Dwa dni przed czy dwie godziny po. To […]
22.01.2021
Weszło Extra
22.01.2021

Proste błędy zamazywały trud i odwagę

– Ciężko po takim awansie nagle wszystko przekreślić, odstawić ludzi, którzy wywalczyli ten awans. Zadziałało nasze dobre serce. Ale jak w powiedzeniu – masz miękkie serce, to musisz mieć twardy tyłek. I tego najbardziej żałuję – mówi Krzysztof Brede analizując, co poszło w Bielsku nie tak. Dlaczego Podbeskidzie popełniło typowe błędy beniaminka? Co zrobić, gdy […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

STANOWISKO #42 – NIE PŁAKAŁEM PO BRZĘCZKU

Zdaniem Krzysztofa Stanowskiego, Jerzy Brzęczek dostał niezwykły komfort – za 10 czy 20 lat będzie mógł opowiadać, że gdyby nie jego zwolnienie, Polska wygrałaby Euro. I w sumie prawda: komu się będzie wówczas chciało wytykać, że nie ma to wiele wspólnego z prawdą. Po więcej zapraszamy do oglądania Stanowiska.
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Cztery lata dyskwalifikacji za kroplówki. „Skandal i pokazówka”

Pamiętacie „aferę kroplówkową”, do jakiej doszło w Pogoni Siedlce? Zaistniała „dobra okazja”, by o niej przypomnieć. Sześciu piłkarzy zamieszanych w przyjmowanie niedozwolonych wlewów dostało po tyłku najmocniej, jak tylko się dało. Tomasz Margol, Marcin Kozłowski, Piotr Smołuch, Kacper Falon, Aya Diouf oraz Sebastian Krawczyk zostali w ostatnich dniach ukarani czterema latami bezwzględnej dyskwalifikacji. To maksymalna […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Z żebrakami na szczyt. Sousa zbudował graczy i ostatni sukces Fiorentiny

Był 27 września 2015 roku, Paulo Sousa uśmiechał się od ucha do ucha. Jego Fiorentina właśnie pokonała Inter 4:1. To był prawdziwy festiwal, pokaz siły. Po 23 minutach gry Viola prowadziła już 3:0. Po 31 minutach grała z przewagą jednego zawodnika. Końcowy gwizdek oznaczał, że zespół z Florencji został właśnie liderem Serie A. – Też […]
22.01.2021
Bukmacherka
22.01.2021

Glik czy Linetty? Kto górą w „polskim” starciu w Serie A?

Benevento po fatalnej wpadce z Crotone. Torino po kompromitującym remisie ze Spezią, na dodatek już bez trenera Marco Giampaolo, który wreszcie wyleciał z posady. Ciekawie zapowiada się dzisiejsze starcie klubów Kamila Glika i Karola Linettego, choć pewnie reprezentanci Polski woleliby jednak wzbudzać zainteresowanie w nieco inny sposób niż marną formą swoich zespołów. No i własną […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Od Sousy oczekuję normalności. Na przykład prawego obrońcy na prawej obronie

Wszyscy mówią o zaletach i wadach Paulo Sousy. W Szwajcarii i Izraelu czy na Węgrzech był bardzo dobry, na początku we Włoszech też, ale potem szło mu już gorzej i nie wiadomo, czy poradzi sobie z reprezentacją, skoro nie ma w tej kwestii wielkiego doświadczenia. A taktyka? Lubi grać na trzech obrońców. Czy my będziemy […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Strój piłkarski jest wygodniejszy niż dyrektorska marynarka

Dlaczego dwa razy dziennie musi ładować telefon? Od kiedy wiedział, że po zakończeniu kariery obejmie stanowisko dyrektora sportowego Zagłębia Lubin? Jak przygotowywał się do nowej roli? Od kogo zaczerpywał rad? Kto jest jego największym wzorem? Jak przebiega jego współpraca z Martinem Sevelą? Czy Łukasz Poręba odejdzie już zimą i czy sprowadzenie napastnika to priorytet dla […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Nikogo pokroju Lewandowskiego. 10 najlepszych piłkarzy, z którymi pracował Sousa

Poukładanie sobie relacji z Robertem Lewandowskim i wykorzystanie jego piłkarskiego potencjału. Gdy popatrzymy na listę zadań stojących przed Paulo Sousą, być może właśnie to jest pierwsza pozycja. Potrafił to zrobić (przynajmniej w zadowalającym stopniu) Adam Nawałka, który coś z tą kadrą ugrał, kompletnie nie potrafił Jerzy Brzęczek i wspominać będziemy go źle – tym bardziej, […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Defensywa, zaślepienie 3-5-2 i trudny charakter. O klęskach Paulo Sousy

Zbigniew Boniek stwierdził na konferencji prasowej ogłaszającej nominację nowego selekcjonera, że każdy z kim rozmawiał, mówił mu, że Paulo Sousa jest topowym trenerem. Nie wątpimy w prawdomówność prezesa. Na ocenę tego sformułowania względem reprezentacji Polski przyjdzie jeszcze czas, ale ziarno wątpliwości w tej kwestii sieją dwie niekrótkie przygody w karierze Portugalczyka – pierwsza na zapleczu […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

PRASA. Piechniczek: Dla niektórych mecz ligowy wydawał się ważniejszy niż mecz reprezentacji

W piątkowej prasie oczywiście głównie echa zatrudnienia Paulo Sousy na stanowisku selekcjonera. Jan Tomaszewski doradza mu, by nie uczył się polskiego. Grzegorzowi Mielcarskiemu żal Jerzego Brzęczka. A Antoni Piechniczek sugeruje, że niektórym kadrowiczom trzeba będzie przywrócić maksymalną motywację odnośnie meczów reprezentacji. Do tego ciekawa rozmowa z trenerem GKS-u Tychy Arturem Derbinem, rozmówka o Bartoszu Białku […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Między Turynem a Dortmundem. Paulo Sousa i jego dwa lata na szczycie

Ottmar Hitzfeld nie posiadał się z dumy, komentując sensacyjne zwycięstwo Borussii Dortmund nad Juventusem w finale Ligi Mistrzów z 1997 roku. – Zwyciężyliśmy z drużyną złożoną z niesamowitych piłkarzy. Z drużyną, która od dwóch lat była praktycznie niepokonana w Europie. Sprawiliśmy wielką niespodziankę – zachwycał się niemiecki szkoleniowiec. Rzecz jasna triumf w Champions League miał […]
22.01.2021
Anglia
21.01.2021

KOM-PRO-MI-TA-CJA na Anfield. Burnley pokonuje Liverpool!

Jasne, Liverpoolowi ostatnio nie szło. Trzy remisy w trzech ostatnich meczach słabo świadczyły o dyspozycji The Reds. W związku z tym można było się nastawić, że z Burnley łatwo nie będzie. Ale tak szczerze mówiąc, to na kim się Liverpool miał przełamać, jeśli nie na The Clarets?  Podopieczni Seana Dyche’a dostali w łeb w dwóch […]
21.01.2021