post Damian Smyk

Opublikowane 28.04.2020 17:48 przez

Damian Smyk

Polski Związek Piłkarzy uaktywnił się w ostatnich miesiącach. Ustami Euzebiusza Smolarka krytykuje kluby, które w okresie pandemii szantażują piłkarzy i grają z nimi nieczysto. Tym razem PZP zaskarżył do Ministerstwa Sportu uchwałę PZPN-u, który poszedł na rękę klubom i pozwolił im na niepłacenie zawodnikom nie przez dwa miesiące, a przez cztery. 

Oczywiście podstawą do uchwalenia tego zapisu przez PZPN był trwający lub zbliżający się kryzys w finansach polskich zespołów. Swoiste przygotowanie gruntu pod to, że w wielu ośrodkach Excel będzie w najbliższych miesiącach wyrzucał czerwone komórki w wierszu „dochód”.

O co właściwie się rozchodzi? Do marca tego roku piłkarze mogli jednostronnie wymawiać kontrakt z winy klubu, jeśli ten spóźniał się z wypłatami przez okres przynajmniej dwóch miesięcy. Natomiast 8 kwietnia uchwała Komisji ds. Nagłych PZPN wydłużała ten okres do czerech miesięcy. PZP grzmi – ani nie przeprowadziliście konsultacji społecznych, ani nie zapytaliście o zdanie samych piłkarzy (lub też PZP). Ponadto związek wykazuje, że rozwiązanie nosi znamiona ewidentnego ograniczania wolności wyboru i wykonywania zawodu.

 Złożenie wniosku do Ministerstwa Sportu poprzedziliśmy rozmowami z zawodnikami i wnioski, jakie płyną z ich strony, są dla nas jasne: piłkarze nie godzą się na takie rozporządzenie. W ciągu 24 godzin zebraliśmy poprzez ankietę blisko pół tysiąca opinii od zawodników zarówno z Ekstraklasy, jak i niższych lig. Ich opinia jest jasna. 96% piłkarzy uważa wprowadzenie przepisów PZPN za złą decyzję.  Z kolei 88% zawodników obawia się, że zmieniona uchwała może skutkować długotrwałym brakiem wypłaty należnego wynagrodzenia przez klub – mówi prezes Smolarek.

Zasadniczo wcale nie dziwimy się, że PZP podnosi larum w tej kwestii. Możemy zrozumieć, że kluby będą miały w najbliższych miesiącach problemy, ale przecież niemal wszyscy zawodnicy Ekstraklasy zadeklarowali się, że czasowo zejdą z części swoich pensji na czas pandemii. Klubowi księgowi pewnie już boją się braku wpływów z dni meczowych, natomiast czy to usprawiedliwia otwarcie furtki do tego, by nie płacić swoim pracownikom przez ponad trzy miesiące?

Trudno nie widzieć w tym jawnego przyzwolenia na mandziarozę, czyli paskudną chorobę, która sprawia, że prezesi klubów zapominają o podpisanych umowach. Świat od wielu lat jest już tak skonstruowany, że pracownik wykonuje robotę, do której się zobowiązał, a pracodawca z tego tytułu wypłaca mu wynagrodzenie, na które się pisał. Czasami może dojść do jakiegoś poślizgu – jeden przelew przyjdzie później, sponsor spóźni się z uregulowaniem swoich świadczeń, faktura zostanie opłacona za późno. Zdarza się, nie tylko w klubach, ale i w firmach z innych branż. Natomiast otwieranie furtki na brak wypłat przez prawie cztery miesiące, to już krok w kierunku ciemnych dekad polskiej piłki, gdy prezesi stosowali retorykę z klasyka polskiego kina – nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi.

Jest jednak druga strona tego medalu i argumenty PZPN także są zrozumiałe. Zasadniczo dziś trudno o lepiej chronioną prawnie grupę zawodową od piłkarzy. Prawo UEFA, prawo PZPN, reprezentant związkowy w postaci PZP, dostęp zawodników do mediów, gdzie mogą bronić swoich racji – dzisiaj trudno o to, by nieopłacany piłkarz siedział gdzieś cicho pod kamieniem i klub mógłby robić z nim co chce. Kluby Kokosa wyeliminowano, karne bieganie po lesie czy rozbieranie klubowej choinki (sic!) to na szczęście relikt przeszłości.

Można przyjąć argumenty PZPN o tym, że dziś piłkarze mogą odłożyć sobie coś na górkę, bo zarabiają sporo, a uchwałą o wydłużeniu czasu na zwłokę w wypłacie można dać odetchnąć nieco klubom, które po prostu znajdą się na finansowym zakręcie. Wszystko po to, by w obliczu kryzysu ucierpiał czasowo budżet zawodnika Iksińskiego, niż ażeby padł klub tymczasowo niewypłacalny. Jednocześnie uchwała o wydłużeniu okresu zwłoki nie pozwala na eldorado mandziaryzmu, a jedynie rozciąga widełki zwłoki. Jeśli ktoś będzie spóźniał się z przelewem za długo, to i tak zostanie dojechany.

Sami jesteśmy ciekawi co ministerstwo zrobi ze skargą PZP – opowie się za zawodnikami czy jednak za klubami?

fot. FotoPyk

Opublikowane 28.04.2020 17:48 przez

Damian Smyk

Liczba komentarzy: 12
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
DrMabuse
DrMabuse (@drmabuse)
10 miesięcy temu

To, ile zarabiają, nie ma nic do rzeczy.
Natomiast jeśli zgodzili się na czasowe obniżki wynagrodzeń – czyli wyciagneli rękę – nie ma co im jej wygryzać do wysokości barku.

Bartek
Bartek
10 miesięcy temu
Reply to  DrMabuse

Ale oni te pieniądze dostaną …nie jest tak przecież , ze 4 msc pracują za darmo ! Dlatego niech Ministerstwo Sportu ich oleje …nich rozwiązują kontrakty a kluby niech wezmą chłopaków z niższych za takimi wypłatami jak maja Ci „ zawodowcy” i na tej zasadzie na która się skarżą nasze gwiazdy to niektórzy by na dupach jeździli 90minut. ŻEBYŚMY MY CHOCIAŻ MIELI WIOSNĘ W EUROPEJSKICH PUCHARACH CHOCIAŻ CO DWA LATA ! To wtedy można byłoby się zastanowić nad ich skargami…a my kibice oglądamy wpierdole od Kazachów czy innych Estończyków w sierpniu , w internecie blond żonka daje zakłamane posty, wypierając słowa właściciela klubu, ze jej mezulek jako jedyny się nie zgodził na obniżkę pensji, strzały w aut co kolejkę , serie przestrzelonych karnych , zmęczenie gra co trzy dni bo gorąca , piłkarza który jest zły bo w niedziele zakupów nie może robić ( Jach) i wiele innych . Żeby mieć jakiekolwiek żądania najpierw coś trzeba dać od siebie i nie musi to być faza grupowa LM co roku ( chociaż zarabiają tyle, ze powinnismy tego wymagać , ale nie ku.wa raz na 20 lat. Dlatego jak wam nie pasuje dostać naprawdę porządna kasę ( za 4msc), jak na taka prace w waszym wykonaniu to spierdala.cie i zmieńcie prace . Mi nie zrobi różnicy kto się skompromituje w sierpniu w pucharach , jakie nazwisko kopnie piłkę w aut ( strzelając na bramkę ) lub czyja żonka będzie się udzielała na instagramie. Na swój klub pójdę , tak jak każdy z Nas , a czy winę za porażkę lub marny poziom ze wzgledu na zbyt zielona trawę zgoni piłkarzyk gwiazdka zarabiający 30 tys czy mało znany Jan Kowalski zarabiający 6 nie robi mi różnicy

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin (@fc-bazuka-bolencin)
10 miesięcy temu
Reply to  Bartek

Bartek, to tylko pokazuje jak odleciał u nas w kraju reszcie społeczeństwa zawód „piłkarz”. Jeszcze z 2 dekady temu grano na kurnikach, w niektórych klubach ówczesnej I ligi nie było ciepłej wody bo kluby nie miały kasy, zalegano z wypłatami itp.
Ale na boisku walczono, potrafiły się czasem nasze kluby postawić w pucharach dużo mocniejszym na papierze zespołom. Pojedynczy zawodnicy ówczesnych drużyn mieli więcej jaj i charakteru niż obecne roszczeniowe i rozpieszczone gwiazdeczki.

Bartosz S
Bartosz S
10 miesięcy temu

Dokładnie!! Najnowszy przykład : Janusz Gol…kapitan…jako jedyny…Przez chwilę nie zgodził sie dostawać mniejszych pieniędzy ( które pewnie nie są małe do skali talentu tego Pana), za siedzenie na dupie w domu ze swoją żoną … nie mam wyglądu do tego jak było 2 dekady temu, ale domyślam się , że taka piłkarska szatnia wyniosłaby go z szatni i przebierałby się w WC i oni właśnie tymi charakterami potrafili raz na jakiś czas w tych pucharach pograć troche dłużej…a teraz brak umiejętności i charakteru, tylko wymagania!! Ja rozumiem, że to jest ich praca, z tego żyją …ale jaka praca taka płaca…a u nas jest odwrotnie. I w tej konkretnej sytuacji nikt im tych pieniędzy nie chce zabrać ( to jest ich, ktoś podpisał taki kontrakt i MUSI zapłacić), tylko z powodu panującej sytuacji wypłacić trochę póżniej…aby pracodawca (klub) mógł przeżyć i płacić już normalnie przez następne miesiące..ale piłkarzyk tego nie zrozumie.
” Puchary, na chuj nam puchary, więcej meczy, niedziele nie handlowe, nie będę miał kiedy zakupów zrobić „

Bartosz S
Bartosz S
10 miesięcy temu

i mam wrażenie, że Smolarek, słynny EBI bardzo, na siłę chce zaistnieć i się pokazać

KoloKolo
KoloKolo
10 miesięcy temu
Reply to  Bartosz S

Mię się też tak wydaje…

Czcibor Czcigodny
Czcibor Czcigodny (@czcibor-czcigodny)
10 miesięcy temu

A które to kluby tak się stawiały? Widzew Grajewskiego? Wisła Cupiała? Czy bogata na nasze standardy Legia? Może Groclin Drzymały? Tam raczej ciepła woda była.

AmberMozart
AmberMozart
10 miesięcy temu

tylko chuj nie płaci na czas

Marcin Inglot
Marcin Inglot
10 miesięcy temu
Reply to  AmberMozart

Prezes Mandziara musi być oburzony tym stwierdzeniem.

Mandziara
Mandziara
10 miesięcy temu
Reply to  AmberMozart

Dziwki z okolic Gdańska twierdzą inaczej.

Jacek
Jacek
10 miesięcy temu

Zgadzam sie z obiema stronami. Kluby nie placa na czas, a co z zaleglosciami jezeli nie ma nawet na jedna pensje? Kompromisem powinna byc selekcja naturalna i najbardziej skorumpowane kluby powinny zaczac od 4tej ligi. Ok, zawodnik w Cravovii robi sie z siebie idiote podczas, gdy wiekszosc narodu stracilo plany zyciowe w te kilka miesisecy. Ale co z zawodnikiem, ktory nigdy nie dostal premii i co se sezon musial sie godzic na odpuszczenie dlugow i ktory juz w tym sezonie nie mial placone? Z czego taka osoba ma niby rezygnowac?

KoloKolo
KoloKolo
10 miesięcy temu

To je cirkus, skandaloza i mandziaroza!
A Ebi niech się uspokoi, od niego nic nie zależy. Niech idzie po ziółka do babki…

Weszło
03.03.2021

Paraolimpijczyk i weteran wojny wyrzucony z rady piłkarzy USA. Nie poparł Black Lives Matters

Seth Jahn to weteran wojenny z Afganistanu i Iraku. Ma za sobą 11 lat służby Jako żołnierz jednostek specjalnych amerykańskiej armii został poważnie ranny podczas misji, jednak ten fakt go nie załamał. Wręcz przeciwnie. Jahn został sportowcem, dostał się do paraolimpijskiej kadry piłkarskiej USA, której zresztą był kapitanem. W Stanach Zjednoczonych pracował na opinię człowieka, […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Szokująca informacja. Stefański nie miał racji

Są dwa rodzaje ludzi: jedni widzieli drugą żółtą kartkę dla Augustyna w meczu z Piastem, inni nie. W tym pierwszym zbiorze znajduje się sędzia Stefański, a w tym drugim wszyscy inni. Tak, dokładnie: w tym pierwszym pan arbiter, w drugim cała pozostała ludzkość. Dziś Komisja Ligi anulowała żółtko dla piłkarza Jagi, a sędzia Stefański został […]
03.03.2021
Blogi i felietony
03.03.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Brak transparentności to dla mnie jeden z najtrudniejszych do wytłumaczenia grzechów ludzi i instytucji. W XXI wieku, w czasach, gdy na niczym nie da się tyle wygrać, co na bezkompromisowej szczerości, wieczne bujanie się w atmosferze tajemnicy to szkodliwy anachronizm. Firmy, które szczerze opowiadają o swoich metodach, zyskach, problemach i wtopach, wygrywają na rynku. Politycy, […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Legia przełamie Piasta, a Milik lidera rozgrywek?

Środa z piłką, ale bez Ligi Mistrzów? Mamy Puchar Polski, więc nic straconego. W dodatku – jeśli nie podoba wam się wizja wieczoru z polską piłką w tle – możemy też rzucić okiem na ligi zagraniczne. Na przykład na to, co dzieje się we Francji, gdzie Marsylia zagra z liderem – Lille. Dla Arka Milika […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Czy polski piłkarz jest za drogi? Dlaczego kluby sięgają po tylu obcokrajowców?

Jakub Kosecki będzie miał ułatwioną aklimatyzację w Cracovii, w końcu gra tam już kilku innych Polaków. Ten żart Cezarego Kowalskiego z Polsatu jest tak udany dlatego, że jest po prostu prawdziwy. Ale ta kalka o Cracovii, która jako jedyna w lidze korzysta z szerokiej ławy obcokrajowców z każdego kąta świata, jest dość krzywdząca. Z usług […]
03.03.2021
Inne sporty
03.03.2021

Sąd postanowił: Dariusz Michalczewski ma prawa do Tigera. „Wyrok jest ostateczny”

Dariusz Michalczewski od ponad dekady walczył w sądzie o prawa do korzystania z oznaczenia TIGER dla napojów energetycznych. Wreszcie sprawę wygrał. – Sąd jednoznacznie potwierdził, że prawo do oznaczenia TIGER dla napojów energetycznych należy do mnie. I od tego wyroku nie ma odwołania. Warto było walczyć i się nie poddawać – powiedział sam zainteresowany. Ale […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Ile defensywie Legii brakuje do klasy europejskiej? Pokazuje Szabanow

Przy budżecie transferowym Legii od zimowego okienka nie można było za wiele oczekiwać. Słyszeliśmy, że w stolicy się po prostu nie przelewa. A skoro na realne wzmocnienia pojawiały się dość wątłe perspektywy, rozum kibica winien był podpowiadać, że trzeba przygotować się na rozczarowanie. Minęło jednak trochę czasu, może niewiele, ale wystarczająco, żeby stwierdzić jeden fakt. […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Freebet 25 PLN na Puchar Polski w eWinner!

Darmowe bonusy za sam fakt obstawiania meczów? Brzmi fantastycznie, więc sprawdzamy, o co chodzi. Legalny polski bukmacher eWinner przygotował dla nas kolejną odsłonę promocji „Futbol Totalny”. Promocja, dzięki której możemy zgarnąć atrakcyjne bonus za obstawianie meczów, tym razem ukierunkowana jest na rozgrywki Pucharu Polski. Możemy więc zgarnąć 25 PLN ekstra za obstawienie dzisiejszych spotkań! ZAREJESTRUJ […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Boguski strzela dla Wisły dłużej niż legendy. 14 lat i licznik bije – Niezły Numer!

W sportach walki po takim osiągnięciu usłyszałby z głośników: and still… W Płocku mógł jednak co najwyżej liczyć na dobre słowo od Petera Hyballi. Rafał Boguski strzelił w weekend dwa gole dla Wisły Kraków i nie tylko zagwarantował jej zwycięstwo, ale przede wszystkim trafił do siatki po 14 latach od swojej premierowej bramki dla „Białej Gwiazdy”. Weteran […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Tymoteusz Puchacz barometrem nastrojów w Lechu Poznań

Nastroje w Lechu Poznań muszą być teraz podłe, bo inne być nie mogą. Odpadnięcie z Pucharu Polski po 0:2 z Rakowem oznacza, że droga do europejskich pucharów już nawet nie tyle jest ciernista, co pełna kraterów z gorącą lawą, do której co tydzień będzie można wpaść i ostatecznie się spalić. „Kolejorz” musi teraz zająć czwarte […]
03.03.2021
Inne sporty
03.03.2021

Halvor Egner Granerud ma koronawirusa! Co z Norwegami?

Halvor Egner Granerud z jednej strony jest w tym sezonie dominatorem. Z drugiej jednak – w najważniejszych momentach albo brakuje mu zimnej krwi, albo ma niesamowitego pecha. Przegrał Turniej Czterech Skoczni, na mistrzostwach świata w lotach był o pół punktu gorszy od Karla Geigera, a w konkursie na normalnej skoczni w Oberstdorfie wylądował tuż za […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

PRASA. Arbiter skazany za korupcję wrócił do pracy. Znowu sędziuje mecze

W dzisiejszej prasie wyróżnia się felieton Antoniego Bugajskiego. Dziennikarz zwraca uwagę, że jeden ze skazanych za korupcję sędziów wrócił do zawodu. – Arbiter skazany kiedyś prawomocnym wyrokiem za przyjmowanie łapówek w ustawionych meczach znowu sędziuje w ligowych rozgrywkach. Nazywa się Hieronim Twardosz i reprezentuje Poznań. Działacze bezradnie rozkładają ręce – nie mogą mu zabronić, skoro […]
03.03.2021
Anglia
02.03.2021

Manchester City dokonał egzekucji Wilków

Manchester City jest ostatnio w takim gazie, że nawet gdyby miał zagrać mecz w niedzielę rano, a jego piłkarze wyszliby na boisko z syndromem dnia poprzedniego, to i tak spotkanie zakończyłoby się ich wygraną. Dziś po prostu wybrali się na polowanie, ustrzelili Wolverhampton, choć wcale nie była to dla nich przyjemna rozgrywka. W drugiej odsłonie […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Lech Poznań i trofea – para wybitnie niedobrana

Gdy Lech grał w Lidze Europy, słabszą formę w Ekstraklasie można było tłumaczyć tym, że gra na trzech frontach. A że nawet po odpadnięciu z fazy grupowej LE w lidze nadal poznaniakom szło jak po grudzie, zespół Żurawia postanowił pójść krok dalej. I odprawił się z kolejnego frontu. Tym samym zaprzepaścił szansę na zdobycie jakiegokolwiek […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Raków wybił Lechowi z głowy Puchar Polski. „Kolejorz” właśnie przegrał sezon?

Lech Poznań miał uratować sezon poprzez Puchar Polski, ale wyszły z tego blade cztery litery. Już z Radomiakiem cudem wygrał serię rzutów karnych, psim swędem meldując się w ćwierćfinale. Raków jednak bezlitośnie „Kolejorza” wyjaśnił. A w zasadzie to znów wyjaśnił, bo już trzy lata temu, jeszcze jako pierwszoligowiec, zespół Marka Papszuna eliminował lechitów z PP. […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Do trzech razy sztuka. Trójmiasto w końcu sprostało Puszczy

Puszcza Niepołomice w Pucharze Polski dorobiła się miana drużyny niewygodnej, a może nawet „pogromców”. Za kadencji Tomasza Tułacza, która trwa od 2015 roku, skromny pierwszoligowiec już trzeci raz zameldował się w ćwierćfinale tych rozgrywek, na rozkładzie mając między innymi takie firmy jak Korona Kielce (ekstraklasowa), Lechia Gdańsk (dwukrotnie) czy Wisła Płock. W tym sezonie los […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Środa w Weszło FM: pucharowy mecz Legii z komentarzem Kowala oraz magazyny klubowe

Środa w WeszłoFM upłynie pod znakiem ćwierćfinałów Pucharu Polski. Będziemy relacjonować oba spotkania, ale będą też premiery „TSW”, „TriGapy”, „Stacji Poznań” czy „Głosu Portowców”. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – „Dwójka bez Sternika” – o dobry nastrój o poranku zadbają Monika Wądołowska i Wojciech Piela. Wśród materiałów, które usłyszycie – echa wtorkowego meczu Manchesteru […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

1312, czyli jak dziennikarz podjął próbę zrozumienia ducha ultras

– Dla niej wszyscy młodzi, łysi, tacy sami: ścierwo – twierdziła legendarna pani Janina, której przemyślenia opisał w utworze „Każdy ponad każdym” raper Sokół. Starsza kobieta z warzywniaka reprezentowała opinię nie setek czy tysięcy, ale milionów ludzi na całym świecie, nie ma co do tego cienia wątpliwości. Sam przecież czytałem to milion razy pod swoimi […]
02.03.2021