post Avatar

Opublikowane 25.04.2020 14:19 przez

redakcja

– W wyniku rozmów, które odbyłem wraz z ministrami sportu i zdrowia, a także ze związkami sportowymi, podjąłem decyzję o powrocie do gry Ekstraklasy piłkarskiej i Ekstraligi żużlowej. Ten pierwszy gwizdek nie zabrzmi jutro, pierwsza taśma nie zostanie uniesiona. Ale mamy ściśle ustalony harmonogram, który prowadzi do pierwszego meczu, który może mieć miejsce pod koniec maja. Różne państwa – Niemcy, Austria, Czechy – które miały poziom zachorowań na milion mieszkańców wyższy od nas, odważnie wracają na podobnych zasadach, my wykorzystamy najlepsze z tych praktyk – powiedział premier Mariusz Morawiecki na dzisiejszej konferencji.

Zapraszamy na zapis wypowiedzi premiera i Minister Sportu, Danuty Dmowska-Andrzejuk. Odmrażanie sportu w kilku etapach, powrót Ekstraklasy i żużlowej Ekstraligi, nieznany los dyscyplin halowych, początek przygotowań olimpijczyków.

***

PREMIER MARIUSZ MORAWIECKI: – Wszyscy wiemy, że to miał być inny rok. To miał być rok igrzysk w Tokio i mistrzostw Europy w piłce nożnej Niestety koronawirus wszystko pokrzyżował. Zabrał nam radość kibicowania, radość treningów, nawet tych indywidualnych. Ale wraz z matrycą powrotu do życia gospodarczego chcemy zaprezentować matrycę nowej rzeczywistości sportowej w ślad za pierwszą rundzą walki z koronawirusem udało nam się powstrzymać przeciwnika. Dziś chcemy przejść do kontrofensywy. Do działań, które pokażą również powrót sportu w najbliższych tygodniach, miesiącach.

Sport przyczynia się do poprawy naszego zdrowia, ale to też ważny dział gospodarki narodowej. To dziedzina życia publicznego, którą szczególnie się zajmujemy i mamy świadomość, jak ważne jest przywracanie normalności. Pierwszy etap zmian mamy już za sobą. Zamknięte były parki, lasy. Nawet treningi indywidualne były utrudnione. Dziś jest to dopuszczalne, w lasach również bez maseczki. Ten etap powrotu za nami, zbliżamy się do kolejnych.

W drugim etapie, od 4 maja, czyli niedługo, otwarte będą orliki i inne obiekty sportowe w otwartej przestrzeni, z tym, że będzie mogło na nich się znajdować nie więcej niż sześć osób. W tych miejscach mamy wysokie prawdopodobieństwo zachowania dystansu społecznego, który przyczynia się do zmniejszania prawdopodobieństwa zachorowań na koronawirusa.

W trzecim etapie zostaną otwarte obiekty zamknięte, ale również z maksymalnym sześcioosobowym składem osób uprawiających dyscyplinę. Cały czas będziemy przypominać o zachowaniu rygorów sanitarnych, żeby cały czas to, co nam się powiodło dużo lepiej niż Francuzom, Holendrom, Włochom, Szwedom czy Duńczykom, a więc wypłaszczenie fali zachorowań na koronawirusa, żeby dalej to się udawało. Podkreślam: otwarcie obiektów to wciąż pilne przestrzeganie reguł sanitarnych.

W czwartym etapie otwarte zostaną obiekty, które jednoznacznie kojarzą się ze zwiększoną bliskością osób, które współpracują czy rywalizują ze sobą – siłownie, sale fitness, baseny, kręgielnie i inne tego typu miejsca uprawiania sportu i rekreacji.

Na pierwszym etapie schodzenia z obostrzeń jesteśmy już, drugi to czwarty maja. Decyzja o przejściu do trzeciego i czwartego etapu będą uzależnione od kryteriów, o których mówimy z ministrem zdrowia wraz z otwieraniem kolejnych faz gospodarki. Pod uwagę będzie brana liczba zachorowań, liczba dostępnych łóżek w szpitalach i na oddziałach zakaźnych, oddziałach w szpitalach jednoimiennych. Wszystko po to, aby mieć pewność, gdyby ta fala nabrała na sile w jakimś interwale czasowym, na przykład po otwarciu gospodarki lub sportu, żebyśmy mogli nad tym zapanować.

Po czwartym etapie postawiłem na razie kropkę. Ale jest we mnie nadzieja, że potem wrócą rozgrywki, które będą mogły odbywać się przy udziale publiczności. Radość kibicowania jest tym, na co wszyscy czekamy.

 

W wyniku rozmów, które odbyłem wraz z ministrami sportu i zdrowia, a także ze związkami sportowymi, podjąłem decyzję o powrocie do gry Ekstraklasy piłkarskiej i Ekstraligi żużlowej. Ten pierwszy gwizdek nie zabrzmi jutro, pierwsza taśma nie zostanie uniesiona. Ale mamy ściśle ustalony harmonogram, który prowadzi do pierwszego meczu, który może mieć miejsce pod koniec maja. Sportowy są poddani kwarantannie. W najbliższym czasie będą mogli wrócić do treningów, zgodnie z zaleceniami sanitarnymi.

Te spotkania odbędą się bez publiczności, ale przynajmniej będziemy mogli się cieszyć sportem przed telewizorami. Różne państwa – Niemcy, Austria, Czechy – które miały poziom zachorowań na milion mieszkańców wyższy od nas, odważnie wracają na podobnych zasadach, my wykorzystamy najlepsze z tych praktyk. Jestem przekonany, że będzie to również symbol powrotu normalności.

Szanowni państwo, zależy mi na tym, by sportowcy mogli zacząć trenować pod kątem igrzysk w Tokio. Igrzyska i Euro 2020 zostały przełożone. Przełożone, nie odwołane. Jak szczególny to czas widzimy po tym, że w nowożytnych czasach igrzyska były przekładane tylko trzykrotnie: w 1916, 1940 i 1944. Wiadomo z jakiego powodu. Tym razem igrzyska przesunięto o rok. Sportowcy, aby dawali nam radość, zdobywali medale, pokazywali na co ich stać, muszą trenować. Otwieramy ośrodki w Wałczu i Spale, żeby 250 naszych sportowców mogło przygotowywać się do igrzysk olimpijskich. Ten proces wymaga podwójnej dyscypliny – sportowej i sanitarnej. Ale jesteśmy w ścisłym kontakcie z epidemiologami, wirusologami, a także osobami od przygotowań w tych dyscyplinach – jesteśmy przygotowani, aby wejść bezpiecznie w ten etap.

Sukces w sporcie zależy od trzech głównych czynników: taktyki, dyscypliny i konsekwencji. Mówię to nie tylko jako kibic, ale również kiedyś młody zapalony sportowiec, tenisista stołowy. Te etapy otwierania sportu przedstawiane są dla amatorów, zawodowców, dla wszystkich. W kolejnych etapach będziemy rozmawiać o jeszcze szerszym powrocie do aktywności sportowej, który jest tak bardzo potrzebny tak dla zachowania tężyzny, wychowania młodzieży, ale i zwykłej radości nas wszystkich. Musimy sobie jednak zdawać sprawę, że przed nami mały maraton wyzwań. Ale pierwszych kilka kilometrów przebyliśmy z sukcesem.

***

MINISTER SPORTU, DANUTA DMOWSKA-ADAMCZUK: Sport odegra ważną rolę w powrocie do normalności. Dbanie o zdrowie to teraz sposób profilaktyki, zapobiegania koronawirusowi, ale też poprawy kondycji psychicznej. Etap drugi, który umożliwi otwarcie przestrzeni otwartej, stadionów sportowych, boisk szkolnych, infrastruktury motorowej, otwartych torów gokartowych – te wszystkie obiekty będą dostępne dla społeczeństwa w stricte restrykcyjnych warunkach, także zachowania dystansu społecznego. I tak jak na przykład na korcie będzie możliwe trenowanie bez maseczek, tak droga na kort-  tylko w maseczce.

Pierwsze dwa ośrodki w Spale i Wałczu odpowiadają na zapotrzebowanie szeregu olimpijczyków z różnych dyscyplin. Chciałabym zaznaczyć, że sportowcy stanęli przed ogromnym wyzwaniem treningu w izolacji i służyli wzorem, stosując się do wszystkich zaleceń. Cieszymy się, że jesteśmy w stanie im w tym pomóc. Jestem w stałym kontakcie z Centralnym Ośrodkiem Medycyny Sportowej, Centralnym Ośodkiem Sportu, staramy się wszystko zabezpieczyć. Bardzo się cieszę, że będzie to sygnał powrotu do normalności, a sportowcy będą mogli znów dostarczać te emocje, których nam teraz brakuje. Mam nadzieję, że sportowcy wyjdą z tej walki zwycięsko i z Tokio przywiozą worek medali.

Piłkarze Ekstraklasy też po etapie czternastodniowej izolacji będą mogli trenować w małych grupach, potem w większych, a zależnie od tego jak będzie się rozwijała sytuacja epidemiologiczna, będą mogli rozpocząć rozgrywki pucharowe. Na ten moment planem są rozgrywki Ekstraklasy wracające na przełomie maja i czerwca, a Ekstraligi żużlowej 12 czerwca.

***

PYTANIA Z SALI DO MINISTER SPORTU. Kiedy nastąpi powrót zawodowych lig sportów halowych?

Dyscypliny halowe planujemy otwierać w późniejszych etapach. Wiemy, że prezesi klubów sportowych ze sportów halowych chcą wrócić do normalności. Na razie trwają konsultacje ze środowiskiem.

Kiedy możliwe będą zajęcia dla dzieci: szkółki piłkarskie, kursy pływackie, żeglarskie?

Kursy pływackie to czwarty etap. Szkółki piłkarskie – obostrzenia, które pozwalają na sześć osób na orliku, pozwalają na wznowienie w nowym wymiarze.

Jaka będzie rekomendacja odnośnie wznowienia gry w niższych ligach?

Te kwestie będą podejmowane przez władze PZPN i władze lig. Na razie są takie decyzje, bo od czegoś trzeba zacząć.

Czy otwarte będą skocznie w Wiśle i Zakopanem?

Tak, na razie otwierają się obiekty COŚ-iowskie, ale następnymi będą Zakopane, Szczyr, Cetniewo.

***

HARMONOGRAM EKSTRAKLASY:

03-04.05 – testy zawodników i członków sztabów

04.05 – treningi w grupach kilkuosobowych

10.05 – treningi drużynowe

27-28.05 – testy zawodników i członków sztabów oraz sędziów

29.05 – 31.05 – 27. kolejka PKO Bank Polski Ekstraklasy, wznawiająca rozgrywki

18.07-19.07 – zakończenie sezonu PKO Bank Polski Ekstraklasy; termin umożliwia udział polskich drużyn w eliminacjach do europejskich pucharów

Fot. FotoPyK

Opublikowane 25.04.2020 14:19 przez

redakcja

Liczba komentarzy: 3
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Emil
Emil
10 miesięcy temu

Na krzywy ryj i za miskę ryżu…

Adriann
Adriann
10 miesięcy temu

Egon klawo jak ckolera

Jegomość
Jegomość
10 miesięcy temu

To jest Danuta Dmowska-ANDRZEJUK, a nie Adamczyk.

Weszło
03.03.2021

Paraolimpijczyk i weteran wojny wyrzucony z rady piłkarzy USA. Nie poparł Black Lives Matters

Seth Jahn to weteran wojenny z Afganistanu i Iraku. Ma za sobą 11 lat służby Jako żołnierz jednostek specjalnych amerykańskiej armii został poważnie ranny podczas misji, jednak ten fakt go nie załamał. Wręcz przeciwnie. Jahn został sportowcem, dostał się do paraolimpijskiej kadry piłkarskiej USA, której zresztą był kapitanem. W Stanach Zjednoczonych pracował na opinię człowieka, […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Szokująca informacja. Stefański nie miał racji

Są dwa rodzaje ludzi: jedni widzieli drugą żółtą kartkę dla Augustyna w meczu z Piastem, inni nie. W tym pierwszym zbiorze znajduje się sędzia Stefański, a w tym drugim wszyscy inni. Tak, dokładnie: w tym pierwszym pan arbiter, w drugim cała pozostała ludzkość. Dziś Komisja Ligi anulowała żółtko dla piłkarza Jagi, a sędzia Stefański został […]
03.03.2021
Blogi i felietony
03.03.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Brak transparentności to dla mnie jeden z najtrudniejszych do wytłumaczenia grzechów ludzi i instytucji. W XXI wieku, w czasach, gdy na niczym nie da się tyle wygrać, co na bezkompromisowej szczerości, wieczne bujanie się w atmosferze tajemnicy to szkodliwy anachronizm. Firmy, które szczerze opowiadają o swoich metodach, zyskach, problemach i wtopach, wygrywają na rynku. Politycy, […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Legia przełamie Piasta, a Milik lidera rozgrywek?

Środa z piłką, ale bez Ligi Mistrzów? Mamy Puchar Polski, więc nic straconego. W dodatku – jeśli nie podoba wam się wizja wieczoru z polską piłką w tle – możemy też rzucić okiem na ligi zagraniczne. Na przykład na to, co dzieje się we Francji, gdzie Marsylia zagra z liderem – Lille. Dla Arka Milika […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Czy polski piłkarz jest za drogi? Dlaczego kluby sięgają po tylu obcokrajowców?

Jakub Kosecki będzie miał ułatwioną aklimatyzację w Cracovii, w końcu gra tam już kilku innych Polaków. Ten żart Cezarego Kowalskiego z Polsatu jest tak udany dlatego, że jest po prostu prawdziwy. Ale ta kalka o Cracovii, która jako jedyna w lidze korzysta z szerokiej ławy obcokrajowców z każdego kąta świata, jest dość krzywdząca. Z usług […]
03.03.2021
Inne sporty
03.03.2021

Sąd postanowił: Dariusz Michalczewski ma prawa do Tigera. „Wyrok jest ostateczny”

Dariusz Michalczewski od ponad dekady walczył w sądzie o prawa do korzystania z oznaczenia TIGER dla napojów energetycznych. Wreszcie sprawę wygrał. – Sąd jednoznacznie potwierdził, że prawo do oznaczenia TIGER dla napojów energetycznych należy do mnie. I od tego wyroku nie ma odwołania. Warto było walczyć i się nie poddawać – powiedział sam zainteresowany. Ale […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Ile defensywie Legii brakuje do klasy europejskiej? Pokazuje Szabanow

Przy budżecie transferowym Legii od zimowego okienka nie można było za wiele oczekiwać. Słyszeliśmy, że w stolicy się po prostu nie przelewa. A skoro na realne wzmocnienia pojawiały się dość wątłe perspektywy, rozum kibica winien był podpowiadać, że trzeba przygotować się na rozczarowanie. Minęło jednak trochę czasu, może niewiele, ale wystarczająco, żeby stwierdzić jeden fakt. […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Freebet 25 PLN na Puchar Polski w eWinner!

Darmowe bonusy za sam fakt obstawiania meczów? Brzmi fantastycznie, więc sprawdzamy, o co chodzi. Legalny polski bukmacher eWinner przygotował dla nas kolejną odsłonę promocji „Futbol Totalny”. Promocja, dzięki której możemy zgarnąć atrakcyjne bonus za obstawianie meczów, tym razem ukierunkowana jest na rozgrywki Pucharu Polski. Możemy więc zgarnąć 25 PLN ekstra za obstawienie dzisiejszych spotkań! ZAREJESTRUJ […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Boguski strzela dla Wisły dłużej niż legendy. 14 lat i licznik bije – Niezły Numer!

W sportach walki po takim osiągnięciu usłyszałby z głośników: and still… W Płocku mógł jednak co najwyżej liczyć na dobre słowo od Petera Hyballi. Rafał Boguski strzelił w weekend dwa gole dla Wisły Kraków i nie tylko zagwarantował jej zwycięstwo, ale przede wszystkim trafił do siatki po 14 latach od swojej premierowej bramki dla „Białej Gwiazdy”. Weteran […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Tymoteusz Puchacz barometrem nastrojów w Lechu Poznań

Nastroje w Lechu Poznań muszą być teraz podłe, bo inne być nie mogą. Odpadnięcie z Pucharu Polski po 0:2 z Rakowem oznacza, że droga do europejskich pucharów już nawet nie tyle jest ciernista, co pełna kraterów z gorącą lawą, do której co tydzień będzie można wpaść i ostatecznie się spalić. „Kolejorz” musi teraz zająć czwarte […]
03.03.2021
Inne sporty
03.03.2021

Halvor Egner Granerud ma koronawirusa! Co z Norwegami?

Halvor Egner Granerud z jednej strony jest w tym sezonie dominatorem. Z drugiej jednak – w najważniejszych momentach albo brakuje mu zimnej krwi, albo ma niesamowitego pecha. Przegrał Turniej Czterech Skoczni, na mistrzostwach świata w lotach był o pół punktu gorszy od Karla Geigera, a w konkursie na normalnej skoczni w Oberstdorfie wylądował tuż za […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

PRASA. Arbiter skazany za korupcję wrócił do pracy. Znowu sędziuje mecze

W dzisiejszej prasie wyróżnia się felieton Antoniego Bugajskiego. Dziennikarz zwraca uwagę, że jeden ze skazanych za korupcję sędziów wrócił do zawodu. – Arbiter skazany kiedyś prawomocnym wyrokiem za przyjmowanie łapówek w ustawionych meczach znowu sędziuje w ligowych rozgrywkach. Nazywa się Hieronim Twardosz i reprezentuje Poznań. Działacze bezradnie rozkładają ręce – nie mogą mu zabronić, skoro […]
03.03.2021
Anglia
02.03.2021

Manchester City dokonał egzekucji Wilków

Manchester City jest ostatnio w takim gazie, że nawet gdyby miał zagrać mecz w niedzielę rano, a jego piłkarze wyszliby na boisko z syndromem dnia poprzedniego, to i tak spotkanie zakończyłoby się ich wygraną. Dziś po prostu wybrali się na polowanie, ustrzelili Wolverhampton, choć wcale nie była to dla nich przyjemna rozgrywka. W drugiej odsłonie […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Lech Poznań i trofea – para wybitnie niedobrana

Gdy Lech grał w Lidze Europy, słabszą formę w Ekstraklasie można było tłumaczyć tym, że gra na trzech frontach. A że nawet po odpadnięciu z fazy grupowej LE w lidze nadal poznaniakom szło jak po grudzie, zespół Żurawia postanowił pójść krok dalej. I odprawił się z kolejnego frontu. Tym samym zaprzepaścił szansę na zdobycie jakiegokolwiek […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Raków wybił Lechowi z głowy Puchar Polski. „Kolejorz” właśnie przegrał sezon?

Lech Poznań miał uratować sezon poprzez Puchar Polski, ale wyszły z tego blade cztery litery. Już z Radomiakiem cudem wygrał serię rzutów karnych, psim swędem meldując się w ćwierćfinale. Raków jednak bezlitośnie „Kolejorza” wyjaśnił. A w zasadzie to znów wyjaśnił, bo już trzy lata temu, jeszcze jako pierwszoligowiec, zespół Marka Papszuna eliminował lechitów z PP. […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Do trzech razy sztuka. Trójmiasto w końcu sprostało Puszczy

Puszcza Niepołomice w Pucharze Polski dorobiła się miana drużyny niewygodnej, a może nawet „pogromców”. Za kadencji Tomasza Tułacza, która trwa od 2015 roku, skromny pierwszoligowiec już trzeci raz zameldował się w ćwierćfinale tych rozgrywek, na rozkładzie mając między innymi takie firmy jak Korona Kielce (ekstraklasowa), Lechia Gdańsk (dwukrotnie) czy Wisła Płock. W tym sezonie los […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Środa w Weszło FM: pucharowy mecz Legii z komentarzem Kowala oraz magazyny klubowe

Środa w WeszłoFM upłynie pod znakiem ćwierćfinałów Pucharu Polski. Będziemy relacjonować oba spotkania, ale będą też premiery „TSW”, „TriGapy”, „Stacji Poznań” czy „Głosu Portowców”. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – „Dwójka bez Sternika” – o dobry nastrój o poranku zadbają Monika Wądołowska i Wojciech Piela. Wśród materiałów, które usłyszycie – echa wtorkowego meczu Manchesteru […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

1312, czyli jak dziennikarz podjął próbę zrozumienia ducha ultras

– Dla niej wszyscy młodzi, łysi, tacy sami: ścierwo – twierdziła legendarna pani Janina, której przemyślenia opisał w utworze „Każdy ponad każdym” raper Sokół. Starsza kobieta z warzywniaka reprezentowała opinię nie setek czy tysięcy, ale milionów ludzi na całym świecie, nie ma co do tego cienia wątpliwości. Sam przecież czytałem to milion razy pod swoimi […]
02.03.2021