post
Avatar

Opublikowane 25.04.2020 15:03 przez

Wojciech Piela

Na początku trwającego tygodnia Ruch Chorzów świętował swoje stulecie. Dla polskiego futbolu to klub absolutnie legendarny. 14-krotny mistrz Polski, o którego sile stanowili Ernest Wilimowski, Gerard Cieślik, Krzysztof Warzycha czy Mariusz Śrutwa. Obchody ze względu na trwającą pandemię były o wiele mniej huczne niż powinny, ale występy w czwartej klasie rozgrywkowej również nie dają wielu powodów do optymizmu. O nadziejach na przyszłość, powiedzonkach Oresta Lenczyka czy podejściu Jerzego Wyrobka rozmawiamy ze znanym aktorem i byłym spikerem Ruchu – Bogdanem Kalusem. Zapraszamy! 

Jakie uczucia targają panem przy okazji tego wyjątkowego jubileuszu? 

Skoro teraz jest moda na retro, bo meczów na żywo nie możemy przeżywać, to nie miałbym nic przeciwko temu, aby cofnąć się o te sto lat. Ekstraklasa w Chorzowie zawitała przecież w 1927 roku, a już nie wspominam o latach 1933-1939, gdy Ruch wywalczył pięć i pół tytułu. Na marginesie uważam, że gdyby jednak nasza liga w tym sezonie nie wróciła i mistrzostwo przyznano teraz Legii, to per analogiam tytuł za przerwany sezon przez II Wojnę Światową też powinien trafić do Ruchu. Przez 95 lat mój klub miał się dobrze, momentami nawet wspaniale, a w najgorszym razie średnio. To, co się działo przez ostatni czas woła jednak o pomstę do nieba. Niestety ludzie będący u władzy wprowadzili raczej nierząd niż rząd. Już jeden pan w warszawskiej Polonii zniszczył historię polskiej piłki, inny pan wcześniej w Widzewie, podobnie stało się w Ruchu. Bawiły mnie wypowiedzi różnych działaczy o niebieskich sercach. Oni je zamienili na niebeskie portfele. Byłem blisko tego klubu około dwadzieścia lat temu i już wtedy mówiło się różne rzeczy o władzach, ale nie ma porównania z działaniami od spadku z Ekstraklasy. A przecież już chwilę wcześniej ktoś wpadł na szaleńczy pomysł zatrudnienia przesympatycznego człowieka i świetnego piłkarza Krzysztofa Warzychy, który jednak trenerem był żadnym. Wszystko, co działo się później to już stroma równia pochyła, a ruchy panów Smagorowicza i Patermana – “mistrzostwo świata”.  

Wiąże pan nadzieje z postacią obecnego prezesa Seweryna Siemianowskiego? 

Znamy się od lat i wierzę w jego dobre intencje. To człowiek stamtąd, który grał dla Ruchu i spędził w klubie całe swoje życie. Postrzegam go też jako kogoś, kto nie będzie kombinował, aby uszczknąć kawałek tortu dla siebie.  

Zwłaszcza, że za wiele tego tortu nie zostało… 

To jest inna historia, ale zawsze jeszcze trochę się znajdzie. Jego osoba spowodowała, że nowy projekt cieszy się niebywałym wsparciem kibiców. Bardzo mi się podoba choćby pomysł założenia Stowarzyszenia Wielki Ruch, które zbiera pieniądze i przerzuca je do klubu na najpotrzebniejsze rzeczy. Przecież przed sezonem brakowało kasy nawet na wodę mineralną, odżywki dla zawodników czy proszek do prania. 

Co z budową nowego stadionu? 

Kiedy Ruch 41 lat temu zdobywał mistrzostwo Polski już wtedy był pomysł, aby przenieść klub do Świętochłowic na nowo wybudowany obiekt Skałka. W tym czasie miał powstać nowy stadion dla Ruchu, ale stoimy cały czas w tym samym miejscu. W latach 90., gdy Canal+ wprowadził rygory odnośnie do montażu krzesełek czy mocy oświetlenia, to rzeczywiście obiekt został delikatnie zmodernizowany. Każdy jednak mówił, że to taka prowizorka i niestety trwa ona do dziś. Mam apel do kolejnych kandydatów na prezydentów Chorzowa: dajcie sobie siana z zapewnieniami o budowie stadionu dla Ruchu. Miasta w tej chwili na to nie stać i te obietnice to tylko czcze gadanie.  

Jaki to powinien być obiekt? 

Dobrze byłoby wziąć przykład choćby z Ostrowca Świętokrzyskiego, który za środki unijne wybudował kameralny, ale przystający do potrzeb stadion. Już nie chce wracać do snów o potędze pana Smagorowicza, który opowiadał, że Ruch będzie grał na Stadionie Śląskim. Z czym do ludzi? Przecież chyba nikt nie chce oglądać wielkich stadionów świecących pustkami, tak jak ma to miejsce we Wrocławiu i Gdańsku. Obiekt na 12-15 tysięcy widzów byłby idealny. Zresztą powiedziałem to kiedyś Smagorowiczowi, że z mojej perspektywy faceta, który występuje dla ludzi – zawsze lepiej grać dla mniejszej, ale pełnej sali niż na pustym gigancie. Nie potrafił tego zrozumieć, lecz tutaj też pewnie chodziło o to, że niektóre rzeczy choćby przy wynajmie skyboxów trudniej ukryć na mniejszym stadionie. 

Pamięta pan swój pierwszy mecz na Ruchu? 

Tak. To był rok 1968. Miałem wtedy trzy lata. 

I zapamiętał pan? 

Oczywiście. Dlatego, że zbierałem wtedy autografy piłkarzy. Wtedy podchodziło się pod budynek klubowy, gdzie zresztą do dzisiaj są szatnie i trybuna. Zostałem wprowadzony przez małe okienko, a potem wypychali mnie z niego piłkarze Ajaksu Amsterdam. To był bowiem mój pierwszy mecz, tak wynika z pamiętnika. Ruch przegrał wtedy 1:2, a z boiska wyleciał Johan Cruyff, bo nie potrafił sobie poradzić z Jurkiem Wyrobkiem. Dobrze pamiętam tytuły z lat 1974 i 1975 za kadencji Michala Vicana. To była najlepsza drużyna Ruchu, którą widziałem na żywo, bo wcześniej oczywiście świetną robotę robiły ekipy Peterka, Wodarza, Wilimowskiego czy Cieślika. Kolejne wspomnienia to sensacyjny tytuł w 1979, jeszcze bardziej zaskakujący w 1989 i pół godziny, gdy Ruch był mistrzem w 2012 roku. Byłem też na słynnym meczu, gdy Janusz Jojko wrzucił sobie piłkę do bramki… 

To były baraże o utrzymanie z Lechią w 1987 roku, po których Ruch zresztą spadł z Ekstraklasy. 

Ruch po raz pierwszy przeżył spadek. W powrocie na pewno pomógł zakaz transferów, jaki został nałożony na klub. Udało się utrzymać skład, który później był nawet w stanie zdobyć mistrzostwo. Chociaż w tamtych czasach każdy, kto chodził na mecze wiedział, że dzieją się dziwne rzeczy. Ruchowi odbierano choćby punkty za niby kupiony mecz z Zagłębiem Lubin, ale z dzisiejszej perspektywy, to są już sprawy nieważne.  

Jakie ma pan wspomnienia z Gerardem Cieślikiem? 

Spotykaliśmy się w kawiarni klubowej, która normalnie była czynna. Codziennie około 11 czy 12 wpadali tam starsi kibice, działacze czy też będący po treningu piłkarze. Atmosfera była bardzo rodzinna, dopiero w późniejszych latach trochę się to zatraciło. Pan Gerard potrafił tak opieprzyć piłkarzy, jeśli zagrali słabszy mecz, że aż w pięty szło. Często opowiadał też jak za jego czasów grali za talony na gęsi, kaczki czy kury, a my pękaliśmy ze śmiechu. Swoją drogą, ciekawa analogia do dzisiejszych czasów, gdzie kibic Górnika Zabrze rozdaje piłkarzom po meczach koguty. Mówił również, że za wyjazd na Igrzyska do Helsinek w 1952 roku dostał wełniany sweter, co było bardzo symptomatyczne dla wczesnego PRL-u. Za jego czasów zawodnicy potrafili pracować po cztery godziny w Hucie Batory. Później już przestawali, ale cały czas była ona patronem Ruchu. Potem pan Gerard podupadł już niestety na zdrowiu i chyba niektórzy zbytnio ufali jego zmysłowi do niektórych zawodników. Wciąż bowiem był w zarządzie, który nawiasem mówiąc składał się z 25 osób. Wystarczyło, aby jedna z nich nie zgodziła się na jakiś transfer i go nie robiono. Wielu piłkarzy w ten sposób skreślono, a wśród nich było dwóch braci Gruzinów, którzy kiedyś przyjechali na testy. Według między innymi pana Gerarda byli za słabi na Ruch Chorzów, a później Szota zagrał w Ajaxie i Rangersach, a Arczil w NAC Breda czy FC Koln. 

Ostatnie do dziś wielkie triumfy Ruchu czyli mistrzostwo z 1989 roku oraz Puchar Polski z 1996 roku łączy postać Jerzego Wyrobka. Co miał takiego w sobie ten trener, że z zespołami wciąż żywo kojarzącymi się z zapleczem ekstraklasy zdobywał trofea? 

Przede wszystkim był normalnym facetem. Potrafił zbudować niezwykle ciepłą atmosferę w szatni. Nigdy o nikim złego zdania nie powiedział, więc piłkarze wskoczyliby za nim w ogień. Różnie toczyły się jego losy, ale był jednym z tych trenerów, którym zawsze na sercu leżało dobro Ruchu. Podobnie było z Edkiem Lorensem i Waldkiem Fornalikiem. Proszę zauważyć, że większość największych sukcesów w historii Niebiescy odnosili właśnie, gdy prowadzili ich trenerzy związani z tym miastem. Czasem też załapali się Słowacy, jak Michal Vican czy nawet ostatnio Jan Kocian. Gdy wracam pamięcią do 1996 roku, to myślę, że Puchar udało się wygrać na fali entuzjazmu po wywalczeniu awansu do Ekstraklasy. W finale na stadionie Polonii w Warszawie to Bełchatów musiał, a Ruch tylko chciał. To pomogło piłkarzom, a później otwarty autokar jeździł po centrum Chorzowa do wczesnych godzin porannych. Jurek Wyrobek idealnie potrafił oddzielić czas pracy od zabawy. Jeżeli ktoś dobrze to pojmował, to w jego zespole funkcjonował bardzo dobrze. 

W 1998 Ruch sensacyjnie zagrał również w finale Pucharu Intertoto z włoską Bologną wcześniej eliminując choćby Austrię Wiedeń. Drużynę prowadził wtedy inny trenerski oryginał Orest Lenczyk.  

To jeden z moich ulubionych trenerów, jakich miałem kiedykolwiek zaszczyt poznać. Człowiek niezwykle inteligentny o specyficznym poczuciu humoru, które mi akurat odpowiada. Akurat w jego czasach byłem spikerem, ale wykonywałem też czynności związane z funkcją rzecznika prasowego. Prowadziłem choćby konferencje, na których wypowiedzi pana Oresta rozbrajały mnie do łez. 1998 rok to o tyle zabawna historia, że trener Lenczyk był nastawiony na odejście. Po sezonie powiedział, że zabiera manatki i ledwo dał się namówić na tą Austrię. Mariusz Śrutwa opowiadał kiedyś o tym, jak wyglądał powrót z Wiednia po zwycięstwie 1:0. Jeden z wiceprezesów miał w rodzinie kogoś, kto prowadził winiarnię, więc sporo tego trunku w autokarze się znalazło. Pan Orest też lubił czasem tego napoju greckich bogów się napić, choć oczywiście bez przesady. Po chóralnych śpiewach drużyny “każdy to powie, Oreście, zostań w Chorzowie” nie miał wyjścia i pozostał na stanowisku. Pamiętam początek jego ówczesnej kadencji, która zarazem była już drugą, a przecież w sumie w Ruchu pracował trzykrotnie. Przyszedł do klubu w 1996 roku i na pierwszej konferencji prasowej powiedział dziennikarzom, że jego numer telefonu się nie zmienił. Jednocześnie poprosił tych, którzy go nie mają o zapisanie. Wszyscy wyciągnęli pośpiesznie kartki, po czym pan Orest podał numer do sekretariatu klubu. Sam wówczas telefonu komórkowego nie miał.  

W finale z Bologną Ruch miał większe szanse na wyjeździe. Przegrał 0:1, ale prowadził równorzędną walkę. W Chorzowie już było gorzej, bo Włosi przyjechali choćby z Giuseppe Signorim czy Kennethem Anderssonem, więc paka była świetna. Pamiętam, że po powrocie z Bolonii wszyscy narzekali na włoskich działaczy, bo choćby wodę mineralną wystawiono piłkarzom na środek boiska. Na początku sierpnia momentalnie zaczęła mieć ona temperaturę wrzenia, więc trudno było się nią orzeźwić. Pan Orest też został w dziwny sposób potraktowany przez trenera Bologni, ale nie wiem dokładnie, o co chodziło. Pamiętam natomiast jego słowa, że nie ma opcji, aby usiadł z nim przy jednym stole podczas konferencji. Rzeczywiście tak się skończyło, bo najpierw trener włoski odpowiadał na pytania dziennikarzy, a później Lenczyk. Podsumował on ten dwumecz jednym zdaniem: generalnie wykończyli nas Ruscy. W obydwu meczach gole strzelał Igor Koływanow.  

Oresta Lenczyka się kocha albo nienawidzi. W tamtych czasach cieszył się raczej dużą sympatią, ale pamiętam też akcje dziwne. Kiedyś poszedł obejrzeć mecz rezerw, których trenerem był wtedy Mirosław Bąk. Też legendarna postać i facet, który strzelił parę bramek dla Ruchu choćby w 1989 roku. Wówczas w drugiej drużynie występował młody Damian Gorawski i właśnie jego intensywnie obserwował pan Orest. W pewnym momencie przyszły reprezentant Polski zmarnował jednak niesamowitą sytuację na strzelenie gola. Lenczyk zawołał go więc na ławkę rezerwowych. Przestraszony Damian przybiegł, po czym usłyszał od trenera: masz tutaj notes i weź autograf od “Wilusia”. A “Wilusiem” był właśnie trener Bąk.  

Wziął? 

Wziął, a potem jeszcze trener Lenczyk mu powiedział: jak już masz autograf, to zapytaj się trenera Bąka, jak się strzela gole w takich sytuacjach. 

Rozmawiał WOJCIECH PIELA 

Fot. 400mm.pl

Wojciech Piela

Opublikowane 25.04.2020 15:03 przez

Wojciech Piela

Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło
14.05.2021

Zakłady na Multiligę. Kurs 11.00 na spadek Stali Mielec

Europejskie puchary dla Śląska Wrocław po kursie 7.50. Spadek Stali po kursie 12.00? Spodziewana asysta Szwocha po kursie 4.00? Większa liczba wygranych gości niż gospodarzy po kursie 11.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Multiligę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To zestaw zakładów, […]
14.05.2021
#WeszłoFuksem
13.05.2021

Krecz Hurkacza fuksem Gracza! Kolejne trafione kupony w Fuksiarz.pl

Najlepsze momenty spędzone na stronie bukmachera? Bez wątpienia każdy z was wskaże te, podczas których kolor statusu rozliczenia waszego kuponu zmienia się na zielony. Czasem to efekt umiejętności, czasem umiejętności z domieszką fuksa, a czasem… tylko fuksa. Chyba nic nie cieszy bardziej niż postawienie taśmy za dwa złote, która okazuje się zwycięska. I takie kupony […]
13.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Ligue 1
16.05.2021

Hat-trick Milika, potknięcie Lille. Działo się we Francji

Przedostatnia kolejka francuskiej ekstraklasy obfitowała w ciekawe wydarzenia. Hat-trickiem popisał się Arkadiusz Milik, potknęło się marzące o mistrzostwie Lille, a Monaco i Lyon wygrały swoje mecze, a więc wciąż toczą korespondencyjny bój o udział w Lidze Mistrzów. Zapraszamy na szybkie podsumowanie sytuacji. 37. kolejka Ligue 1 – komplet wyników Bordeaux 3:0 Lens Dijon 0:4 Nantes […]
16.05.2021
Hiszpania
16.05.2021

Luis Suarez bohaterem Atletico! LaLiga coraz bardziej szalona

Atletico wciąż jest liderem. Wciąż, bo jeszcze kilkanaście minut przed końcem meczu Los Rojiblancos wydawało się, że nim nie pozostanie. Gdy Ante Budimir wpakował piłkę do bramki Jana Oblaka położenie podopiecznych Diego Simeone było beznadziejne. Wyszli jednak z tego i na kolejkę przed końcem nadal mają wszystko w swoich rękach. A za rywala już jedynie Real […]
16.05.2021
Weszło
16.05.2021

Legia fetowała odchodzących, Podbeskidzie spadło z ligi

Legia wykonała plan na mecz z Podbeskidziem, czyli pokonała je w całkiem przyzwoitym stylu – choć w najniższych możliwych rozmiarach – i nie popsuła sobie humorów przed fetą. Przy okazji pożegnała kilku odchodzących zawodników, którzy mogli po raz ostatni zagrać przy Łazienkowskiej. Goście? Aby myśleć o utrzymaniu, musieli w Warszawie wygrać. Dopiero wtedy interesowałby ich […]
16.05.2021
Ekstraklasa
16.05.2021

Prawie wymarzone pożegnanie Adama Frączczaka

Mecz w Szczecinie był spotkaniem o pietruszkę. Ale z racji otwarcia dwóch nowych trybun i pożegnania Adam Frączczaka rywalizacja z Rakowem stanowiło wielkie święto dla szczecińskich fanów. No i kapitan w najlepszy możliwy sposób podziękował im za te dziesięć lat wsparcia. Chwilę po wejściu na boisku strzelił swoją 70. bramkę w granatowo-bordowych barwach. Czy można […]
16.05.2021
Weszło
16.05.2021

Ależ to był szalony finał… Śląsk w europejskich pucharach!

Stal grała o przypieczętowanie utrzymania w Ekstraklasie, a Śląsk z niewielką, ale jednak nadzieją na puchary. To był mecz o coś, jeden z najważniejszych w ostatniej kolejce tego sezonu. Piast musiał przegrać, Lechia maksymalnie zremisować, a Śląsk wygrać. No i przez większość spotkania wszystko układało się pod dyktando wrocławian. To oni od 10. minuty meczu […]
16.05.2021
Ekstraklasa
16.05.2021

Piast wyłożył się na ostatniej prostej, Wisła wygrywa w Gliwicach

Piast Gliwice nie zagra w eliminacjach do Ligi Konferencji Europy. Podopieczni Waldemara Fornalika mieli wszystko w swoich rękach – wystarczyło pokonać na własnym stadionie Wisłę Kraków i czwarte miejsce w tabeli należałoby do nich. Ale gliwiczanie polegli 2:3 w starciu z “Białą Gwiazdą”, niesioną swoistą euforią po rozstaniu z Peterem Hyballą. Gdybyśmy mieli wymienić trzy […]
16.05.2021
Weszło FM
10.05.2021

Wtorek w Weszło FM: Premier League, La Liga, Moto-poranek

Sezony we wszystkich europejskich ligach powoli dobiegają końca i nadal oczekujemy ostatecznych rozstrzygnięć. W Anglii wszystko jest jasne w kontekście zdobycia mistrzostwa, ale tego nie mogą powiedzieć choćby w Hiszpanii. Wtorek przyniesie trochę odpowiedzi na nurtujące nas pytania, a poza tym na antenie Weszło FM pojawią się ciekawe audycje tematyczne. Oto szczegóły ramówki: 7:00 – […]
10.05.2021
Weszło FM
29.04.2021

Piątek w Weszło FM: derby Dolnego Śląska, EUROTrip, MLE

Czas na długo wyczekiwany przez nas weekend majowy, podczas którego nie zabraknie również piłkarskich emocji. Piątek to dopiero początek okresu z wieloma meczami w różnych rozgrywkach. Na antenie radia Weszło FM pomożemy Ci trzymać rękę na pulsie. Oto szczegóły ramówki: 7:00 – 10:00 – “Dwójka bez sternika” – Wojciech Piela i Daniel Żórawski zapewnią Wam […]
29.04.2021
Weszło FM
27.04.2021

Środa w Weszło FM: Liga Mistrzów, Ekstraklasa, EUROTrip

Futbol klubowy wkracza w decydującą fazę i coraz bliżej jesteśmy ostatecznych rozstrzygnięć. Za nami pierwszy półfinał Ligi Mistrzów pomiędzy Realem Madryt a Chelsea, ale to nie koniec emocji. Najważniejsze wydarzenia środy możesz śledzić razem z Weszło FM. Oto szczegóły ramówki: 7:00 – 10:00 – “Dwójka bez sternika” – Wojciech Piela i Michał Łopaciński od samego […]
27.04.2021
Weszło FM
20.04.2021

Środa w Weszło FM: Ekstraklasa, Turcja w EUROTripie, Weszło Globetrotters

Jesteśmy w trakcie wyjątkowego piłkarskiego tygodnia, gdyż poza dyskusjami o ogłoszonej niedawno SuperLidze wszyscy emocjonujemy się meczami lig europejskich, w których walka o mistrzostwo czy utrzymanie wkracza w decydującą fazę. Środa w radiu Weszło FM zapewni Wam bycie ze wszystkim na bieżąco, ale także kilka innych ciekawych propozycji tematycznych. Oto szczegóły ramówki: 7:00 – 10:00 […]
20.04.2021
Weszło FM
17.04.2021

Niedziela w Weszło FM: Ekstraklasa, Serie A i Liga Minus!

Sobota obfitowała we wspaniałe piłkarskie emocje, mamy nadzieję, że niedziela wcale nie będzie gorsza! Wszystkie najważniejsze wydarzenia będziesz mógł śledzić słuchając naszego radia Weszło FM. Oto szczegóły ramówki: 9:00 – 10:00 – “W ciemno” – Marcin Ryszka w swojej audycji udowadnia, że bariery istnieją tylko w naszych głowach i spotyka się z gośćmi mocno związanymi […]
17.04.2021
Weszło FM
31.03.2021

Wielki Czwartek w Weszło FM: Roman Kosecki w poranku, zapytaj Kowala!

Choć powalczyliśmy, to jednak czegoś do remisu nie zabrakło… Reprezentacja Polski przegrała na Wembley z Anglią 1:2, a honorowego gola strzelił Jakub Moder. O ostatnim spotkaniu podczas marcowego zgrupowania będziemy rozmawiać w czwartek od samego rana. Oto szczegóły ramówki: 7:00 – 10:00 – “Dwójka bez sternika” – Wojciech Piela i Jakub Białek zapraszają na nasz […]
31.03.2021
Liczba komentarzy: 9
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
N.
N. (@n)
1 rok temu

Fajne historie. Dobrze się to czyta. Mało kto pamięta Puchar Intertotto. Nie jestem pewien, ale kilka lat później Ruch grał w nim chyba z Interem Medioloan.

Tomek
Tomek
1 rok temu
Reply to  N.

Z interen grali w Pucharze UEFA

Mmm
Mmm
1 rok temu

To był zawsze najlepszy klub. Kupa historii. Cholerna człowieka bierze jak patrzy teraz na to wszystko.

Fundambu
Fundambu
1 rok temu

Ruch to kawal historii. A Orest to przegosc!

KoloKolo
KoloKolo
1 rok temu

A jak to było z “Waldek King”, który opuścił tonący okręt w najważniejszej chwili? Może jakieś wyjaśnienie? Bo z boku wygłąda to źle…

Gorol
Gorol
1 rok temu

Szkoda gadki o niemieckim klubie

Egon
Egon
1 rok temu
Reply to  Gorol

Gówno wiesz bo z dupy jesteś…

Egon
Egon
1 rok temu
Reply to  Egon

Gorolu pieprzony

Egon
Egon
1 rok temu
Reply to  Egon

Ruch to Polski i Śląski klub !

Suche Info
16.05.2021

Kompromitacja Evertonu. Przegrali ze spadkowiczem

To była prawdziwa żenada. Everton mógł dzisiaj – przy baaaardzo pomyślnych wiatrach – przeskoczyć West Ham united w ligowej tabeli. Kibice liczyli jednak na to, że The Toffees po prostu zniwelują stratę do londyńczyków. Rzeczywistość sprowadziła ich na ziemię.  Podopieczni Carlo Ancelottiego walczą o europejskie puchary. A przynajmniej tak mogło wydawać się do meczu z […]
16.05.2021
Ligue 1
16.05.2021

Hat-trick Milika, potknięcie Lille. Działo się we Francji

Przedostatnia kolejka francuskiej ekstraklasy obfitowała w ciekawe wydarzenia. Hat-trickiem popisał się Arkadiusz Milik, potknęło się marzące o mistrzostwie Lille, a Monaco i Lyon wygrały swoje mecze, a więc wciąż toczą korespondencyjny bój o udział w Lidze Mistrzów. Zapraszamy na szybkie podsumowanie sytuacji. 37. kolejka Ligue 1 – komplet wyników Bordeaux 3:0 Lens Dijon 0:4 Nantes […]
16.05.2021
Suche Info
16.05.2021

Niebywałe – ŁKS wygrał mecz!

Niby ostatnie zwycięstwo ŁKS nie miało miejsca aż tak dawno temu, a można było odnieść wrażenie, że minęło sto lat. Od czasu wygranej nad Koroną Kielce zdołali zgubić punkty z Chrobrym Głogów, Radomiakiem Radom i GKS-em Jastrzębie. Teraz jednak nadeszło przełamanie.  Łatwo nie było, mimo tego, że Puszcza Niepołomice właściwie nie musi się niczym przejmować. […]
16.05.2021
Suche Info
16.05.2021

Michał Brański opuszcza Stomil Olsztyn

Od kilku dni trwały rozmowy zarządu Stomilu Olsztyn z olsztyńskim Ratuszem na temat finansowania klubu. Nie udało się jednak osiągnąć konsensusu, co przekonało Michała Brańskiego do opuszczenia Dumy Warmii. W przygotowanym przez niego oświadczeniu możemy przeczytać: “Niestety, rozmowy z olsztyńskim Ratuszem, mimo wystosowanej oferty, zakończyły się niepowodzeniem. Brak na tym etapie gwarancji wsparcia koniecznego dla […]
16.05.2021
Suche Info
16.05.2021

Arkadiusz Milik z kolejnym golem. Marsylia coraz bliżej Ligi Europy

W obliczu kontuzji Krzysztofa Piątka dobrze mieć świadomość, że przynajmniej Arkadiusz Milik jest zdrowy i skuteczny. Jego Marsylia gra obecnie z Angers, stawką może być awans do Ligi Europy, a Polak ma już na koncie jedno trafienie.  Klub z Lazurowego Wybrzeża objął prowadzenie już w dziewiątej minucie. Akcja bramkowa była efektem działania Liroli, Milika oraz […]
16.05.2021
Hiszpania
16.05.2021

Luis Suarez bohaterem Atletico! LaLiga coraz bardziej szalona

Atletico wciąż jest liderem. Wciąż, bo jeszcze kilkanaście minut przed końcem meczu Los Rojiblancos wydawało się, że nim nie pozostanie. Gdy Ante Budimir wpakował piłkę do bramki Jana Oblaka położenie podopiecznych Diego Simeone było beznadziejne. Wyszli jednak z tego i na kolejkę przed końcem nadal mają wszystko w swoich rękach. A za rywala już jedynie Real […]
16.05.2021
Suche Info
16.05.2021

Błaszczykowski: To ja zadecyduję kiedy skończę grać, nie Boniek

Wiele ostatnio powiedziano o Jakubie Błaszczykowskim. Jeden z właścicieli i piłkarzy Białej Gwiazdy wszedł w konflikt z Peterem Hyballą. Wszystko zakończyło się zwolnieniem Niemca i małą medialną burzą. Wziął w niej udział nawet Zbigniew Boniek. W minionej kolejce Ekstraklasy, Wisła Kraków przegrała z Lechem Poznań 1:2. Poznaniacy prowadzili już dwoma bramkami, co jednak nie przeszkodziło […]
16.05.2021
Suche Info
16.05.2021

Sandecja zatrzymana! Radomiak przerywa passę Dudka, kuriozalne błędy bramkarza

Nic nie może wiecznie trwać, wszyscy znamy te słowa i pewnie czytając je, automatycznie nucimy pod nosem. Ale na pewno nie zanuci ich dziś Dariusz Dudek, którego passa 17 meczów bez porażki została brutalnie przerwana w Radomiu. 3:0 w papę, wynik dość bolesny. Zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę to, że prezenty Radomiakowi rozdawał dziś bramkarz […]
16.05.2021
Weszło
16.05.2021

Legia fetowała odchodzących, Podbeskidzie spadło z ligi

Legia wykonała plan na mecz z Podbeskidziem, czyli pokonała je w całkiem przyzwoitym stylu – choć w najniższych możliwych rozmiarach – i nie popsuła sobie humorów przed fetą. Przy okazji pożegnała kilku odchodzących zawodników, którzy mogli po raz ostatni zagrać przy Łazienkowskiej. Goście? Aby myśleć o utrzymaniu, musieli w Warszawie wygrać. Dopiero wtedy interesowałby ich […]
16.05.2021
Ekstraklasa
16.05.2021

Prawie wymarzone pożegnanie Adama Frączczaka

Mecz w Szczecinie był spotkaniem o pietruszkę. Ale z racji otwarcia dwóch nowych trybun i pożegnania Adam Frączczaka rywalizacja z Rakowem stanowiło wielkie święto dla szczecińskich fanów. No i kapitan w najlepszy możliwy sposób podziękował im za te dziesięć lat wsparcia. Chwilę po wejściu na boisku strzelił swoją 70. bramkę w granatowo-bordowych barwach. Czy można […]
16.05.2021
Suche Info
16.05.2021

Mecz słabiutki, ale Baku i Trałka TOP

To był chyba najsłabszy mecz ostatniej kolejki Ekstraklasy. Nawet w starciu Legii Warszawa z Podbeskidziem działo się więcej, nie mówiąc już o pozostałych spotkaniach. A tutaj? Tutaj nas prawie sen zmiótł z planszy i tylko coś mocnego mogło nas wyrwać z otępienia.  Jako, że rywalem Warty Poznań była dzisiaj Cracovia, liczyliśmy przede wszystkim na gości. […]
16.05.2021
Weszło
16.05.2021

Ależ to był szalony finał… Śląsk w europejskich pucharach!

Stal grała o przypieczętowanie utrzymania w Ekstraklasie, a Śląsk z niewielką, ale jednak nadzieją na puchary. To był mecz o coś, jeden z najważniejszych w ostatniej kolejce tego sezonu. Piast musiał przegrać, Lechia maksymalnie zremisować, a Śląsk wygrać. No i przez większość spotkania wszystko układało się pod dyktando wrocławian. To oni od 10. minuty meczu […]
16.05.2021
Ekstraklasa
16.05.2021

Piast wyłożył się na ostatniej prostej, Wisła wygrywa w Gliwicach

Piast Gliwice nie zagra w eliminacjach do Ligi Konferencji Europy. Podopieczni Waldemara Fornalika mieli wszystko w swoich rękach – wystarczyło pokonać na własnym stadionie Wisłę Kraków i czwarte miejsce w tabeli należałoby do nich. Ale gliwiczanie polegli 2:3 w starciu z “Białą Gwiazdą”, niesioną swoistą euforią po rozstaniu z Peterem Hyballą. Gdybyśmy mieli wymienić trzy […]
16.05.2021
Suche Info
16.05.2021

Kompromitacja Zagłębia Lubin. Przyjąć cztery bramki od Wisły Płock? Osiągnięcie

Przed meczem z Zagłębiem Lubin Maciej Bartoszek mówił, że w Płocku czuje się znakomicie. Jednocześnie nie rozwiał wątpliwości, co do jego dalszej pracy w Wiśle. Dzisiejszym starciem pokazał, że ewentualne pozostanie nie musi być głupim pomysłem.  Zagłębie istniało tylko teoretycznie. To samo Zagłębie, które przecież miało nielichą szansę na puchary i powinno bić się o […]
16.05.2021
Weszło
16.05.2021

Mecz taki, jak cały sezon Lecha i Górnika

Lepszej puenty dla tego sezonu w wykonaniu Lecha Poznań byśmy nie wymyślili. No dobra, porażka ze Stalą po dwóch wrzutach z autu byłaby jeszcze trafniejsza, ale ten remis z Górnikiem też jest wymowny. Lech prowadził, miał dwie okazje do zamknięcia meczu, a ostatecznie podzielił się punktami z zabrzanami. A niewiele brakowało, żeby jeszcze przegrał to […]
16.05.2021
Ekstraklasa
16.05.2021

Zdjęcia poprzedzające brak Lechii Gdańsk w pucharach

Lechia Gdańsk miała dziś proste zadanie. Wygrać. Owszem, nie było tak, że jeśli tylko by się z niego wywiązała, już na pewno grałaby w europejskich pucharach. Wciąż pewne sprawy musiały ułożyć się akurat po myśli ekipy Piotra Stokowca. Natomiast faktem jest, że tak prosta rzecz znacząco ułatwiłaby walkę o czwartą pozycję. Tymczasem zespół z Trójmiasta […]
16.05.2021
Weszło
16.05.2021

ŚLĄSK W PUCHARACH, PODBESKIDZIE W I LIDZE!

Przed dzisiejszą multiligą obawialiśmy się tylko jednego scenariusza: takiego, w którym Legia bardzo szybko kasuje Podbeskidzie, a Piast Gliwice rozbija Wisłę Kraków. Ani jedno, ani drugie nie nastąpiło, a bohaterami dnia stali się młodzi zawodnicy Wisły Kraków, dzięki którym zaliczyliśmy fantastyczną 100-minutową podróż z Ekstraklasą. I mamy tu na myśli naprawdę FANTASTYCZNĄ podróż i faktycznie […]
16.05.2021
Suche Info
16.05.2021

Nieprawdopodobna historia! Alisson zapewnia Liverpoolowi wygraną! [WIDEO]

Takie rzeczy się nawet fizjologom nie śniły. Doliczone minuty drugiej połowy. Rzut rożny, wynik remisowy. Niektórzy bramkarze decydują się wówczas na wejście w pole karne, rzadko jednak kończy się to dobrze. Tutaj jednak było zupełnie inaczej. Byliśmy na The Hawthorns świadkami czegoś nieprawdopodobnego.  Liverpool męczył się z WBA okrutnie. Przegrywał z beniaminkiem, który jest już […]
16.05.2021