post

Opublikowane 24.04.2020 12:16 przez

Wojciech Piela

Pieniądze z samorządu nierzadko stanowią lwią część budżetu polskich klubów piłkarskich. Zjawisko jest na tyle powszechne, że takie przykłady znajdziemy zarówno w Ekstraklasie, jak i w B-klasie. Niebawem sportowe eldorado może się jednak skończyć, gdyż miejskie kasy również mocno odczują skutki pandemii koronawirusa. O szczegółach dotacji, perspektywach na kolejne miesiące i szansach na przetrwanie klubów rozmawiamy z prezesem Związku Samorządów Polskich Adamem Ciszkowskim. Zapraszamy. 

Jaka jest w tym momencie sytuacja polskich samorządów? 

Nie ma co ukrywać, różowo nie jest. Efekty działania koronawirusa gospodarczo odczuwamy już dziś, a za kilka miesięcy będzie jeszcze gorzej. Pandemia prowadzi do obniżenia dochodów zarówno gmin, powiatów, jak i województw. To powoduje, że musimy szukać rozwiązań, które pozwolą na zbilansowanie budżetu. Są dwie drogi: zwiększanie zadłużenia, co na pewno nie jest korzystne, albo obcięcie wydatków i zrównanie ze zmniejszonymi dochodami. To zaboli nas wszystkich. 

Na czym samorządy tracą najwięcej? 

Jestem również burmistrzem podwarszawskiej gminy Halinów, więc podam to na naszym przykładzie. Głównym dochodem, który możemy mieć obniżony, to pieniądze z PIT-u, CIT-u i podatku od nieruchomości od firm. Według moich wstępnych szacunków możemy stracić do końca roku nawet 2-3 miliony złotych. To ogromna kwota. 

Jak sport na tym wszystkim ucierpi? 

Sport na pewno jest wartością w samorządzie, którą należy dotować, natomiast nie przynosi ona dochodu. Realizujemy ją po to, aby wspierać pewną misję rozwoju kultury fizycznej. Mam tu na myśli zarówno sport dzieci i młodzieży, kluby amatorskie, jak i profesjonalne. Na pewno będzie bardzo duży problem, zwłaszcza jeśli nie wrócimy do treningów. Kluby uzyskują bowiem dofinansowanie właśnie na prowadzenie tych zajęć i opłacenie umów z trenerami. W tym momencie one się jednak nie odbywają, więc niemożliwe będzie, aby rozliczyć te dotacje.  

Treningi swoją drogą, ale przecież w drastycznej sytuacji mogą być kluby, które w tym roku nie rozegrają żadnego meczu… 

Gry zespołowe mają tego pecha, że dużo osób zbiera się przy ich uprawianiu i ryzyko zakażenia wzrasta. Stąd te ograniczenia, które od strony medycznej są zapewne słuszne, ale dla utrzymania sportu w gminach to jednak w pewnym sensie tragedia. Dużo ludzi przecież się z tego utrzymuje i mam na myśli choćby trenerów, którzy pozostają bez środków do życia. Są oczywiście określone formy pomocy proponowane przez władze centralne, ale to nie rozwiąże problemu. Kluby funkcjonują jeszcze dzięki składkom członkowskim rodziców. Obecnie trudno jednak od nich wymagać, aby płacili za zajęcia, jeśli one się nie odbywają. Są pewne możliwości porozumienia z rodzicami, na przykład takie, aby płacili oni chociaż 30% na utrzymanie klubu, ale nie wszędzie udaje się w ten sposób dogadać. Ludzie będą szukać innych źródeł dochodu i zostawią sport, jeśli nie znajdziemy rozwiązania. Zagrożenie, że w wielu miejscach będą upadać kluby jest bardzo duże. 

Jakie są pomysły na to, aby utrzymać trenerów przy sobie? 

Dobrym rozwiązaniem jest współpraca klubów ze szkołami. W Halinowie jest tak, że trenerzy na ogół uczą również wychowania fizycznego. W ten sposób mają związek emocjonalny i finansowy z naszym środowiskiem. W momencie, gdy brakuje pieniędzy z klubu, to otrzymują chociaż wynagrodzenie ze szkoły. 

Dostaje pan już sygnały, że kluby będą gdzieś upadać? 

Na ten moment jeszcze nie. Dzisiaj wszyscy się trzymają, bo pandemia nie trwa bardzo długo. Problem pojawi się za kilka miesięcy, kiedy trzeba będzie rozliczyć dotacje, o których wspominałem.  

W jakim trybie są one wypłacane? 

Różnie. Kwota jest ustalona na dany rok i pieniądze wypłaca się kwartalnie, co miesiąc albo co pół roku. Wszystko w zależności od wysokości i ustaleń wewnętrznych. W przypadku niektórych mniejszych klubów czasem wypłaca się to nawet w jednej transzy. Rozliczenie następuje w grudniu.  

Niektóre dotacje są już wstrzymane? 

Problem jest trochę inny. Na podstawie realizowanych umów pieniądze możemy wypłacać równie dobrze do końca roku. Sprawozdanie rozliczeniowe musi być jednak poświadczone faktem, który zaistniał. 

Kluby mogą być więc zmuszone do oddawania pieniędzy? 

Niestety tak. Trzeba będzie się zastanowić, czy nie podpisać z klubami jakichś porozumień o zawieszeniu tej dotacji. Wszyscy czekamy jednak na rozwój sytuacji i mamy nadzieję, że w tym roku jakakolwiek działalność sportowa w gminach wróci. Wtedy można na przykład zwiększyć liczbę godzin zajęć i nie obcinać tych dotacji wcale. Wiele wskazuje jednak na to, że może być to trudne, więc musimy szukać rozwiązań.  

Jakich? 

Takie sposoby są. Można na przykład prosić o wsparcie lokalnych przedsiębiorców albo rozliczać umowy ryczałtowo. Na pewno zależy to wszystko od konkretnych zobowiązań klubów wobec samorządów. Ważne jednak, abyśmy ten sport utrzymali. Szkoda by było choćby takiej pracy, jaką wykonali trenerzy w moim lokalnym klubie KS Halinów. Mamy ponad 400 dzieci trenujących piłkę nożną i siatkówkę. Jest też ponad setka podopiecznych w drugim klubie, gdzie dominują sporty walki na czele z judo. W sumie mieszkańców naszej gminy jest 16 tysięcy, a ponad pół tysiąca dzieci trenuje, więc to pokazuje, jak sport jest ważny.  

Ma pan więcej takich przykładów? 

Dodam, że byliśmy jedną z gmin, która realizowała wspólnie z PZPN-em od kilku lat projekt Akademii Młodych Orłów. Ze smutkiem przyjąłem decyzję prezesa Bońka o tym, aby go wygasić. Postaram się, aby to odnowić. Jeśli PZPN nie zechce dawać swojej marki, to będę negocjował o rekomendację ze strony MZPN. Treningi stały na wysokim poziomie i korzystała z nich około setka dzieci ze wschodniej strony Warszawy. Przede wszystkim były one bezpłatne, więc dla zdolniejszych dzieci z biednych rodzin, to furtka do większej kariery.  

Na chwilę chciałem się zatrzymać przy klubach najwyższego szczebla, typu Piast Gliwice, Górnik Zabrze, Śląsk Wrocław czy Korona Kielce, które są dotowane ze środków miejskich. One również mogą wpaść w poważne tarapaty? 

Wszędzie będą kłopoty. Nawet w przypadku Legii Warszawa, której jestem kibicem, przyszłość jest niepewna. Słyszałem, że piłkarze dogadali się na obniżki pensji, ale na pewno nie załatwi to wszystkich poniesionych strat. Jeśli rzeczywiście Ekstraklasa ruszy pod koniec maja, to przynajmniej pieniądze z kontraktu telewizyjnego zostaną wypłacone i może uda się uchronić kluby przed bankructwem. Dobrze byłoby także dla nastrojów społeczeństwa, aby liga wróciła do grania, ale trudno przełożyć to na piłkę młodzieżową. Nie wyobrażam sobie, w jaki sposób miałbym pozwolić na otwarcie naszych obiektów sportowych i przeprowadzanie treningów dla dzieci.  

Rozumiem, że inaczej niż w przypadku Ekstraklasy, gdzie konkretne obiekty będą otwierane już niedługo na specjalną prośbę klubów, wy musicie czekać na odgórne decyzje rządu w ramach kolejnego etapu odmrażania gospodarki? 

Tak. Samorządy nie mogą samodzielnie podejmować decyzji w tym zakresie. Odpowiadamy przecież za to, co dzieje się na tych obiektach. Mam nadzieję, że działania władz na wyższym szczeblu będą pozwalały na pewne luzowanie, chociaż wszyscy zdajemy sobie sprawę z powagi sytuacji zdrowotnej. Do momentu, kiedy szkoły będą zamknięte, zapewne nie ma szans na jakiekolwiek zajęcia na boiskach. 

Co najbardziej nie pomaga w tej sytuacji klubom z niższych lig? 

Piłkarze w czwartych ligach to nie są profesjonaliści, a ludzie mający dodatkową pracę. Są wśród nich też oczywiście młodzi zawodnicy, którzy liczą na to, że się wybiją i zrobią karierę. Dla nich nie ma znaczenia, czy będą zarabiać półtora tysiąca czy pięć, bo mają nadzieję na więcej. Wszyscy dostają jednak po dwa tysiące i na pewno w tej sytuacji będzie musiało dojść do cięć. Mogą być też przypadki, że piłkarze się na to nie zgodzą i zbojkotują dalsze funkcjonowanie podmiotu. Prawda jest jednak taka, że skoro klub nie ma dochodów, to nie ma możliwości zapłacić. Sponsorzy też mają przecież swoje problemy i nie płacą tak chętnie. 

Jak duży procent w budżetach klubów stanowią dotacje od samorządów? 

Wsparcie samorządu nawet w klubach, które mają mocnych sponsorów to ponad 50% dochodów. W niektórych przypadkach może być nawet 100%. Ogólnie można stwierdzić, że wszystkie rozgrywki polskie, które są amatorskie, są na barkach samorządów. Ponadto jeśli kluby mają dobre szkolenie młodzieży, to dużo pieniędzy dostają od rodziców w formie darowizn czy składek. Te środki również idą wtedy na potrzeby pierwszego zespołu.  

Brak tych pieniędzy to nie będzie gwóźdź do trumny? 

Może tak się stać. Na szczęście, w wielu miejscach samorządowcy w pozytywny sposób odnoszą się do sportu. Nie wyobrażam sobie, aby nasz klub upadł i w wielu gminach wójtowie i burmistrzowie będą postępować podobnie.  

Co z nastrojami społecznymi? Nie obawia się pan sytuacji, że niektórzy koledzy i koleżanki w obawie przed utratą poparcia mniej pieniędzy przeznaczą na sport, a więcej na służbę zdrowia czy oświatę? 

Pamiętajmy, że zakres potrzeb finansowych sportu jest stosunkowo mniejszy niż inne gałęzie gospodarki. Można w ten sposób rozdysponować środki, aby wystarczyło na wszystko. Oczywiście, trzeba zrozumieć również samorządy biedniejsze, które dostaną znacznie mocniej w kość. W takich przypadkach mimo szczerych chęci, one nie będą miały po prostu z czego łożyć na sport. Głęboko jednak wierzę, że jeśli są jakieś rezerwy i będziemy kierować się zdrowym rozsądkiem, to uda się dalej go wspierać. To wartość niemierzalna przez pieniądze. Niejednego młodego człowieka widziałem, którego sport wyprowadził na dobrą drogę. Jeśli go zabraknie, młodzież zastąpi go czymś innym, ale na pewno nie lepszym.  

Jak wygląda sytuacja na Mazowszu? 

Oddzielając Warszawę od reszty województwa, to Mazowsze niestety jest najbiedniejsze w Polsce. Na dziś sygnałów nie mam, aby ktoś zbankrutował, ale problem będzie za kilka miesięcy. Niektóre samorządy ledwo zipią. 

Wyobraża pan sobie sytuację, że zamiast czterech grup A-klasy w Warszawie od przyszłego sezonu jest na przykład jedna, albo B-klasa przestaje być „ósmą ligą mistrzów”, a staje się „siódmą”? W niższych ligach będą grali ci, których będzie na to po prostu stać, a wielu takich może się nie znaleźć. 

Jeśli zdzwonimy się za pół roku i nadal nie będzie treningów oraz meczów, obawy będą większe. Myślę jednak, że tak się nie stanie. Ludzi kochających piłkę nożną jest mnóstwo. Oni nie przestaną jej uprawiać tylko dlatego, że jest kilka miesięcy czy nawet rok przerwy. Będzie po prostu trochę biedniej, mniej profesjonalnie, a piłkarze przestaną zarabiać po dwa tysiące. Ze względu choćby na animozje klubowe trudno mi sobie też wyobrazić, aby kluby z okolicy robiły fuzję i z dwóch czy trzech robił się jeden.  

Rozmawiał WOJCIECH PIELA 

fot. FotoPyK

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
Weszło
19.10.2021

Strzelanie w cieniu Salaha. Sadio Mane w „Klubie 100”

W sobotnim meczu z Watfordem Sadio Mane po raz setny trafił do siatki w Premier League. Takie osiągnięcie to kawał historii, do którego Senegalczyk dążył jednak w cieniu. Obecny Liverpool ma bowiem twarz Mo Salaha. To jego sylwetka kojarzy nam się najbardziej ze świętowaniem strzelonych bramek przed pełnymi trybunami na Anfield. Musimy jednak pamiętać, że […]
19.10.2021
Prasówka
19.10.2021

PRASA. Michniewicz nie wyleci, bo Legia nie ma kandydata za niego

– Decydujący jest jednak brak kandydata, który już teraz mógłby zająć jego miejsce. Padają nazwiska Jerzego Brzęczka, który był bardzo bliski przejęcia zespołu w 2018 roku, jednak wówczas nie zgodziła się na to Wisła Płock, oraz Marcina Brosza, od maja trenera bezrobotnego. Mioduski najchętniej zdecydowałby się na Marka Papszuna, tylko że tu chęci niewiele dają. […]
19.10.2021
Ekstraklasa
18.10.2021

Szok, Radomiak znów pierwszy stracił gola i zremisował

Nieraz narzekamy, że w Ekstraklasie wielu zespołom brakuje powtarzalności, ale Radomiak się z tego wyłamuje. Radomski beniaminek ma powtarzalność i to zarówno w złym aspekcie, jak i dobrym. Dziś przekonała się o tym Jagiellonia.  Jagiellonia – Radomiak: beniaminek podtrzymuje tradycję Zły aspekt polega na tym, że drużyna Dariusza Banasika tradycyjnie musiała stracić gola w pierwszej […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

WESZŁOPOLSCY LIVE od 22:30!

Jakub Białek, Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski, Szymon Janczyk i Samuel Szczygielski omawiają najważniejsze wydarzenia ostatnich dni na boiskach Ekstraklasy i 1. ligi. Zapraszamy na kolejny odcinek, który startuje o 22:30!
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

Zagłębie ośmieszone i Stal Mielec w górnej ósemce

To już nie są żarty: Stal Mielec w trzech ostatnich spotkaniach zdobyła siedem punktów, a i tak ma prawo czuć niedosyt. Stal Mielec w ostatnich dwóch meczach strzeliła siedem bramek, a spokojnie mogła więcej. Stal Mielec licząc od 13 sierpnia – czyli pomijając trzy pierwsze kolejki – jest piątą drużyną ligi. Stal Mielec ma tyle […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

„Trochę im współczuję”. Jak szkoli się na Ukrainie?

Akademia im. Walerija Łobanowskiego w Konczej Zaspie. To tutaj rosną największe piłkarskie talenty na Ukrainie. Dziś ukraińska piłka przeżywa jeden ze swoich najlepszych okresów w historii. W akademii Dynama Kijów szlifują się diamenty i diamenciki, perły i perełki, a za naszą wschodnią granicą wierzą, że hossa będzie trwała. Chociaż: czy aby na pewno? Swoją renomę […]
18.10.2021
Weszło
05.07.2021

Nie chciałem czekać na autobus, który mógłby nie przyjechać

Na Podlasiu wielu kibiców z nostalgią wspomina Daniego Quintanę, ale jednak to Michał Pazdan swego czasu został obwołany Ministrem Obrony Narodowej. 33-latek jeszcze raz postanowił zanurzyć się w białostockich klimatach i dołączyć do ekipy Jagiellonii. O kulisach tego ruchu, tureckiej mentalności, niedoszłym transferze do Besiktasu czy spotkaniu po latach z Ricardo Sa Pinto opowiedział na […]
05.07.2021
Weszło FM
10.05.2021

Wtorek w Weszło FM: Premier League, La Liga, Moto-poranek

Sezony we wszystkich europejskich ligach powoli dobiegają końca i nadal oczekujemy ostatecznych rozstrzygnięć. W Anglii wszystko jest jasne w kontekście zdobycia mistrzostwa, ale tego nie mogą powiedzieć choćby w Hiszpanii. Wtorek przyniesie trochę odpowiedzi na nurtujące nas pytania, a poza tym na antenie Weszło FM pojawią się ciekawe audycje tematyczne. Oto szczegóły ramówki: 7:00 – […]
10.05.2021
Weszło FM
29.04.2021

Piątek w Weszło FM: derby Dolnego Śląska, EUROTrip, MLE

Czas na długo wyczekiwany przez nas weekend majowy, podczas którego nie zabraknie również piłkarskich emocji. Piątek to dopiero początek okresu z wieloma meczami w różnych rozgrywkach. Na antenie radia Weszło FM pomożemy Ci trzymać rękę na pulsie. Oto szczegóły ramówki: 7:00 – 10:00 – „Dwójka bez sternika” – Wojciech Piela i Daniel Żórawski zapewnią Wam […]
29.04.2021
Weszło FM
27.04.2021

Środa w Weszło FM: Liga Mistrzów, Ekstraklasa, EUROTrip

Futbol klubowy wkracza w decydującą fazę i coraz bliżej jesteśmy ostatecznych rozstrzygnięć. Za nami pierwszy półfinał Ligi Mistrzów pomiędzy Realem Madryt a Chelsea, ale to nie koniec emocji. Najważniejsze wydarzenia środy możesz śledzić razem z Weszło FM. Oto szczegóły ramówki: 7:00 – 10:00 – „Dwójka bez sternika” – Wojciech Piela i Michał Łopaciński od samego […]
27.04.2021
Weszło FM
20.04.2021

Środa w Weszło FM: Ekstraklasa, Turcja w EUROTripie, Weszło Globetrotters

Jesteśmy w trakcie wyjątkowego piłkarskiego tygodnia, gdyż poza dyskusjami o ogłoszonej niedawno SuperLidze wszyscy emocjonujemy się meczami lig europejskich, w których walka o mistrzostwo czy utrzymanie wkracza w decydującą fazę. Środa w radiu Weszło FM zapewni Wam bycie ze wszystkim na bieżąco, ale także kilka innych ciekawych propozycji tematycznych. Oto szczegóły ramówki: 7:00 – 10:00 […]
20.04.2021
Weszło FM
17.04.2021

Niedziela w Weszło FM: Ekstraklasa, Serie A i Liga Minus!

Sobota obfitowała we wspaniałe piłkarskie emocje, mamy nadzieję, że niedziela wcale nie będzie gorsza! Wszystkie najważniejsze wydarzenia będziesz mógł śledzić słuchając naszego radia Weszło FM. Oto szczegóły ramówki: 9:00 – 10:00 – „W ciemno” – Marcin Ryszka w swojej audycji udowadnia, że bariery istnieją tylko w naszych głowach i spotyka się z gośćmi mocno związanymi […]
17.04.2021
Liczba komentarzy: 10
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wirusolog
wirusolog
1 rok temu

Ładny ratusz na zdjeciu. Lechia Dzierżoniów Forever!

Kuba
Kuba
1 rok temu

Dziękujemy dziękujemy Panu Mackowi za nadesłanie zdjęcia…szkoda ze robił zdjęcie kalkulatorem
Ps gdzie iPhone nowy???

Tomasz
Tomasz
1 rok temu

Pan burmistrz Halinowa, niestety ale niedoinformowany w kilku kwestiach.
Artykuł potrzebny ale niedopracowany merytorycznie.

demagog
demagog (@demagog)
1 rok temu

Finansowanie piłki dorosłych z pieniędzy podatnika to patologia i tu nawet nie ma z czym dyskutować. Jeżeli samorząd koniecznie musi wydać pieniądze niech dofinansuje sport dzieci i młodzieży i inwestuje w infrastrukturę do rekreacji. W długoterminowej perspektywie pojawią się oszczędności wynikające z aktywności fizycznej mieszkańców i braku konieczności leczenia chorób układu krążenia i oddechowego. Ale wiadomo- prezydenci i burmistrzowie mają perspektywę kolejnych wyborów więc finansują igrzyska. W miejscowości nieopodal Halinowa, Sulejówku, miasto wywaliło 25 mln. zł na stadion dla III ligowej drużyny, pomimo tego że w tej podwarszawskiej miejscowości większość dróg jest nadal gruntowa. Widać miałomiasteczkowe priorytety.

Natomiast te wszystkie stypendia dla grajków III, IV ligowych powinno się zaorać, nie mówiąc o finansowaniu klubów w I lidze i Ekstraklasie. Dziwie się, że mieszkańcom, przykładowo Wrocławia, nie przeszkadza coroczne wyrzucanie dziesiątków milionów złotych na budżet płacowy takiego Śląska, drenowany przez starych Słowaków i miernych, wytatuowanych Polaków. Co więcej, takie finanowanie skutecznie powstrzymuje prywatnych inwestorów przed wejściem w piłkę, bo niby jak można konkurować finansowo z milionowym miastem albo państwowym monopolistą w postaci KGHM czy Orlenu? Albo z stricte z państwem? Po ki wuj Państwo jest posiadaczem części akcji Ruchu Chorzów? To spółka o strategicznym znaczeniu, czy coś?

Powstrzymanie finansowania profesjonalnego sportu z budżetu samorzów i państwa rozwiązałoby masę problemów, tylko tego nikt nie ruszy, bo rewolucja dotknęłaby SSP, finansowanie gniotów w kinach, teatrów i państwowych tub propagandowych. A na tym rządzącym nie zależy.

Mireck
Mireck
1 rok temu
Reply to  demagog

Co ty pieprzysz. Nie wiem skąd ty takie informacje bierzesz ale ja jako mieszkaniec Wrocławia powiem ci że nikt nie olewa tego tematu jak wywalanie kasy na ten przeciętny klub. Od kilku lat mieszkańcy domagają się sprzedania tego klubu wraz ze Stadionem Miejskim. Miasto zamiast wspierać inne sporty np. Żużel (4x mistrzowie polski), siatkówka (kobiet- wiele razy w LM) czy powracająca do łask koszykówka (Legendarny Śląsk czy dobra Ślęza), woli przepierdalać pieniądze na sport w którym Polska zajmuje niską pozycje (ligowy ranking), Zresztą byłyby więcej inwestycji. Słyszałem że obecny prezydent zamierza sprzedać ten marny klub ale coś czuje że to pic na wodę 😉

Mario
Mario
1 rok temu
Reply to  demagog

Widać, że dwóję z wf miałeś kolego. Przemawia przez ciebie flustracja.

gREG
gREG
1 rok temu
Reply to  Mario

A Ty z polskiego. Co to jest ta „flustracja”?

Lolek
Lolek
1 rok temu

Nie w temacie, w całym Weszło przewiało załogę nieco, a czemu, w wydaje się portalu który drąży i chce transparentności nic nie pisze, w radio też same powtórki i kilku dziennikarzy?

proste
proste
1 rok temu
Reply to  Lolek

czego oczekiwać innego, gdy naczelny zwalnia podwładnych przez wiadomość na messengerze

Lolek
Lolek
1 rok temu

nie piszą.

Weszło
19.10.2021

Strzelanie w cieniu Salaha. Sadio Mane w „Klubie 100”

W sobotnim meczu z Watfordem Sadio Mane po raz setny trafił do siatki w Premier League. Takie osiągnięcie to kawał historii, do którego Senegalczyk dążył jednak w cieniu. Obecny Liverpool ma bowiem twarz Mo Salaha. To jego sylwetka kojarzy nam się najbardziej ze świętowaniem strzelonych bramek przed pełnymi trybunami na Anfield. Musimy jednak pamiętać, że […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Marzec na wylocie z Arki

Dariusz Marzec jest na wylocie z Arki Gdynia, informuje Janekx89. Arka w tym sezonie rozczarowuje. Ma lepszy skład niż w zeszłym sezonie, co podkreślają sami piłkarze, a wyniki są bardzo przeciętne. Wydawało się, że nastąpił przełom – 2:0 z Puszczą, 5:1 z Jastrzębiem, 5:0 w Pucharze Polski z Bełchatowem – ale nie. Przyszli silniejsi rywale, […]
19.10.2021
Prasówka
19.10.2021

PRASA. Michniewicz nie wyleci, bo Legia nie ma kandydata za niego

– Decydujący jest jednak brak kandydata, który już teraz mógłby zająć jego miejsce. Padają nazwiska Jerzego Brzęczka, który był bardzo bliski przejęcia zespołu w 2018 roku, jednak wówczas nie zgodziła się na to Wisła Płock, oraz Marcina Brosza, od maja trenera bezrobotnego. Mioduski najchętniej zdecydowałby się na Marka Papszuna, tylko że tu chęci niewiele dają. […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Transfer na linii Lech – Zagłębie?

Tomasz Włodarczyk z Meczyki.pl informuje, że może dojść do transferu na linii Lech – Zagłębie. Do Lubina miałby powędrować Mateusz Skrzypczak. To 21-letni środkowy obrońca, który nie może zbytnio liczyć na grę u Skorży. W tym sezonie wystąpił tylko w Pucharze Polski, w Ekstraklasie nie dostał nawet minuty, gra w rezerwach. W sumie – patrząc […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Lewandowski z ofertą na 140 milionów

Wydawało się, że w kwestii transferu Lewandowskiego panowała podczas ostatniego okienka względna cisza, ale Gianluca di Marzio na evencie promującym jego książkę, podzielił się inną informacją. Polak może nie był o krok od zmiany klubu, natomiast do Bayernu trafiła naprawdę ciekawa oferta. Di Marzio przekazał: – Lewandowski nie odejdzie z Bayernu w najbliższym czasie, bo […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Węgrzyn: – Podolski chyba myślał, że w Ekstraklasie będzie łatwiej

Transfer Lukasa Podolskiego do Górnika Zabrze na razie jest pewnym rozczarowaniem. Jasne, wiedzieliśmy, że mistrz świata ma już swoje lata, ale na pewno liczyliśmy na coś więcej niż do tej pory prezentuje były reprezentant Niemiec. Zdaniem Kazimierza Węgrzyna piłkarz sądził, że wszystko przyjdzie mu w naszej lidze łatwiej. W magazynie „Gol” na antenie TVP Sport […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Reiss: – Legia powinna wykazać się cierpliwością

Coraz więcej osób zastanawia się, czy Czesław Michniewicz dalej powinien być trenerem Legii. Piotr Reiss uważa, że jak najbardziej tak. W rozmowie ze Sport.pl stwierdził:  – Nerwowe ruchy wcale nie skutkują dobrym wynikiem. Uważam, że jeśli zarządzającym Legią wystarczy cierpliwości, to Czesiu Michniewicz wyciągnie zespół w dobrym kierunku. Tą cierpliwością szefowie powinni się wykazać, bo […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Pique: – Złotą Piłkę powinien wygrać Messi albo… Messi

Zdarzają się głosy, a właściwie jest ich sporo, które nie chcą Złotej Piłki dla Messiego, ale Argentyńczyk wciąż ma wielu zwolenników w tym temacie. Jednym z nich jest Gerard Pique, który dobitnie stwierdził, że Leo powinien po raz kolejny sięgnąć po ZP. Jak powiedział: – Jeżeli wybierać ze względu na kryteria plebiscytu, Leo Messi wygra. […]
19.10.2021
Ekstraklasa
18.10.2021

Szok, Radomiak znów pierwszy stracił gola i zremisował

Nieraz narzekamy, że w Ekstraklasie wielu zespołom brakuje powtarzalności, ale Radomiak się z tego wyłamuje. Radomski beniaminek ma powtarzalność i to zarówno w złym aspekcie, jak i dobrym. Dziś przekonała się o tym Jagiellonia.  Jagiellonia – Radomiak: beniaminek podtrzymuje tradycję Zły aspekt polega na tym, że drużyna Dariusza Banasika tradycyjnie musiała stracić gola w pierwszej […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

W środę Benzema ma stanąć przed sądem

W środę Karim Benzema ma stanąć przed francuskim sądem. Chodzi o sprawę szantażowania Matieu Valbueny ujawnieniem jego seks-taśm. Benzema miał być jednym z tych, którzy szantażowali byłego reprezentanta Francji. Pokłosiem tamtej sprawy było m.in. wyrzucenie Benzemy z reprezentacji Francji. O co chodzi? W 2015 roku Valbuena przekazał swój telefon znajomemu, który miał przenieść dane z […]
18.10.2021
Inne sporty
18.10.2021

Zbliżają się WTA oraz ATP Finals. Jak wygląda sytuacja Polaków?

Hubert Hurkacz dołączył dzisiaj do Igi Świątek, stając się drugim Polakiem w ostatnim czasie, który awansował do pierwszej dziesiątki światowego rankingu. W tym samym czasie polska tenisistka… z niej wypadła. Miejsca w tabelach to jednak jedno, a najbardziej istotna – w przypadku tej dwójki – jest nadchodząca walka o kolejno ATP oraz WTA Finals. Czy […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Iniesta: W Barcelonie nie można zrzucać na plecy osiemnastolatków za dużej presji

– Barcelona nie może zrzucać na plecy osiemnastolatków całej odpowiedzialności za grę drużyny. Mogą być w zespole, pomagać mu, ale nie powinni być tymi, którzy ten wózek ciągną – mówi Andres Iniesta na temat Barcelony w rozmowie z ESPN. Iniesta został zapytany o jego refleksje na temat gry Blaugrany. Szeroko omówił wątek zastępowania doświadczonych liderów […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

WESZŁOPOLSCY LIVE od 22:30!

Jakub Białek, Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski, Szymon Janczyk i Samuel Szczygielski omawiają najważniejsze wydarzenia ostatnich dni na boiskach Ekstraklasy i 1. ligi. Zapraszamy na kolejny odcinek, który startuje o 22:30!
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

Zagłębie ośmieszone i Stal Mielec w górnej ósemce

To już nie są żarty: Stal Mielec w trzech ostatnich spotkaniach zdobyła siedem punktów, a i tak ma prawo czuć niedosyt. Stal Mielec w ostatnich dwóch meczach strzeliła siedem bramek, a spokojnie mogła więcej. Stal Mielec licząc od 13 sierpnia – czyli pomijając trzy pierwsze kolejki – jest piątą drużyną ligi. Stal Mielec ma tyle […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Piąty gol Mariusza Stępińskiego w tym sezonie [WIDEO]

Mariusz Stępiński strzelił piątego gola w tym sezonie cypryjskiej ekstraklasy. Polak zdobył bramkę w starciu z Doxą na 1:1 i brał udział przy zwycięskim trafieniu Arisu Limassol. Gola na 2:1 strzelił nasz stary znajomy z Ekstraklasy – Daniel Sikorski. Stępiński jest ostatnio w dobrej formie. W trzech pierwszych kolejkach gola nie strzelił, ale w ostatnich […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

U młodzieżowego reprezentanta Walii zdiagnozowano raka jąder

Daniel Barden to młodzieżowy reprezentant Walii, wychowanek akademii Arsenalu. U 20-letniego bramkarza lekarze zdiagnozowali raka jąder. – To był szok. Ale na szczęście wykryto tę chorobę bardzo wcześnie – komentuje sam Barden. Barden wychowywał się w akademii Arsenalu, ale trzy lata temu trafił do Norwich. Właśnie z tej drużyny został wypożyczony latem do szkockiego Livingston, […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Kara dla Anglii za burdy podczas finału Euro 2020

Anglia została ukarana przez UEFA za dantejskie sceny, które odbywały się przed i na samym Wembley podczas finału Mistrzostw Europy 2020. Przed i już w trakcie meczu miejscowi kibice urządzili sobie wokół obiektu regularne walki z policją i służbą ochroniarską. UEFA zakończyła dochodzenie w sprawie organizacji tego meczu. I ukarała angielską federację. FA musi zapłacić […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Skandal w Belgii. Piłkarz może stracić słuch po wybuchu petardy

Do dużego skandalu doszło podczas sobotniego meczu Standardu Liege z OH Leuven. Kibice gospodarzy wrzucili na boisko petardy, a jedna z nich wybuchła tuż obok Rafaela Romo, golkipera OHL. Wenezuelczyk stracił słuch i w niedzielę jego stan zdrowia nie uległ poprawie. Do zdarzenia doszło tuż przed przerwą. Jedna z petard wrzucona na boisko wybuchła tuż […]
18.10.2021