post Avatar

Opublikowane 22.04.2020 14:16 przez

redakcja

Czy futbol w Polsce powinien wrócić na przełomie maja i czerwca? Oczywiście. Odrzucam populistyczne smuty, w których teraz nie można myśleć o piłce, bo pandemia, bo śmierć, zakażenia. Nie wiem, kiedy tacy ludzie chcieliby wznawiać rozgrywki, oni pewnie sami nie wiedzą, ale wrzutki o szpitalach i „nasi pradziadkowie walczyli z nazistami, a wy nie potraficie w domu usiedzieć” to niezły wytrych w dzisiejszych czasach. Natomiast na popularnych postach inteligentów gospodarki nie odbudujemy, a – muszę niektórych zmartwić – futbol to jedna z jego gałęzi. To nie tylko mecz, ale profit dla firm odzieżowych, cateringu, transportu. I tak dalej. Natomiast! Czy rozumiem wątpliwości klubów drugiej i pierwszej ligi? Tak.

Niby szczebel centralny, a jednak historia zupełnie inna niż w Ekstraklasie. Tam szereg wątpliwości to w dużej mierze tak naprawdę tylko gierka tych, którzy grać nie chcą, bo widzą w tym swój interes. Wczoraj karierę na Twitterze robił cytat z Kazimierza Moskala, który miał powiedzieć:

Nie rozumiem, dograć sezon tylko po to, aby go dograć? Jaki to ma sens?

Głęboko wierzę, że zdanie po drodze zgubiło swój kontekst, ale też jestem przekonany, że część środowiska tak kombinuje, bo – na przykład – chce uniknąć spadku rozpaczliwym ruchem. Jest to oczywiście żałosne i niewarte nawet Ekstraklasy, która swoje za uszami ma, ale kombinowanie jak tu się uratować, oceniam jeszcze niżej.

Ale w zasadzie ja nie o tym, to tylko dla zarysowania pewnej różnicy, która istnieje między Ekstraklasą a pozostałymi ligami ze szczebla centralnego. Wczoraj pytałem prezesów drugiej ligi, czy chcą grać i uzyskałem takie odpowiedzi:

Pytanie, jak PZPN chce to zrobić, czy będą badania dla zawodników? W Ekstraklasie badania są i inne takie pierdółki też, ale kto za to koszty poniesie, jeśli my też mamy zacząć grać? Będziemy pisać zapytanie, żeby PZPN nam przedstawił plan. Dzisiaj padła tylko deklaracja, że dogrywamy, ale szczegółowych informacji nie ma.

Duża część klubów drugiej ligi nie jest w stanie podołać obostrzeniom, tak, aby skończyć sezon. Chodzi tu o testy na koronawirusa. To wydaje mi się niemożliwe w przypadku trzeciego poziomu. To jest szczebel centralny, ale nie czarujmy się, jeśli odcinane są środki, to kto miałby to sfinansować? Chyba że PZPN. Natomiast same zespoły w większości nie byłyby w stanie podołać temu wyzwaniu. Ekstraklasa może sobie na to pozwolić, ale czy druga liga? Wątpię.

Celowo nie podaje już tym razem autorów tych wypowiedzi, bo nie o nazwiska tu chodzi, a po prostu o zdanie środowiska (a jak ktoś jest bardzo ciekawy, to zapraszam TUTAJ). Mam wrażenie, że część czytelników zareagowała negatywnie na zgłaszane przez prezesów wątpliwości, doszukując się po ekstraklasowych przygodach kolejnych gierek.

A tym razem zupełnie nie o to chodzi.

Klub drugoligowe – poza Widzewem – naprawdę są dość ubogie, a dzięki pandemii tego cholerstwa mają jeszcze gorzej. Sponsorzy albo odchodzą, albo zawieszają wpłaty, albo je zmniejszają. To jasne, że łatwiej sponsorowi wyjść z drugiej ligi niż z Ekstraklasy, bo i wcześniej zysk miał z takiej akcji mniejszy – druga liga jest oszczędnie transmitowana, chodzi mniej kibiców, starcia Gryfa z Legionovią elektryzują jeszcze mniej niż Korony z ŁKS-em (musi boleć). Oczywistości.

Ponadto kluby muszą się mierzyć z zamrożeniem wpływów od samorządów i to też trzeba zrozumieć. Tak jak w pierwszym akapicie śmiałem się z populistów, tak też nie mam wątpliwości, że są rzeczy ważniejsze niż piłka i jeśli samorząd w takich czasach miałby skupiać się na finansowaniu 22 chłopa latających za pęcherzem, a nie na, załóżmy, szpitalach, coś byłoby nie tak.

I ktoś może powiedzieć, że druga liga sama jest sobie winna, bo mogła lepiej zarządzać swoimi finansami, to teraz byłoby ją stać na testy. Naturalnie prawdą jest, że to wciąż liga przepłacona, jak każda w Polsce. Jeśli jednak Skra Częstochowa posiada oszczędności pozwalające na funkcjonowanie do końca roku, a i tak ma wątpliwości co do finansowania testów, to oczywiste, że wsparcie będzie potrzebne.

No i dochodzimy do małego kamyczka, który trzeba wrzucić do związkowego ogródka. Na razie PZPN ogłosił tylko: gramy. Prezesom niższych lig brakuje innych ogłoszeń: jak gramy i za co? Biorąc pod uwagę wszystko to, co napisałem wyżej, wcale im się nie dziwię. Dziś kupno testów to ogromne obciążenie dla budżetu.

I jasne, mam świadomość, że ostatecznie pewnie PZPN opłaci albo całość, albo choćby większą część ceny testów. Tylko właśnie: jak finanse ma planować prezes klubu z drugiej ligi?

On teraz nie wie, czy będzie musiał wyłożyć 10%.

Czy 15%.

A może 5%?

W momencie, kiedy łata dziury jak szalony, bo tu się dogaduje z piłkarzami, tam prosi sponsora, żeby zamroził nie 70% środków, a 60%, musi jeszcze mieć z tyłu głowy ewentualne środki na testy. No, rodzi to pewne komplikacje. Słowa profesora Pawlaczyka, że PZPN „najprawdopodobniej” to sfinansuje, są zbyt wątłym ubezpieczeniem.

Nie mówię, że PZPN podszedł do sprawy nieprzygotowany, ale mógł przygotować się lepiej. Natomiast wszyscy uczymy się tej nowej sytuacji i wierzę, że tu wnioski zostaną wyciągnięte szybko.

PAWEŁ PACZUL

Fot. Newspix

Opublikowane 22.04.2020 14:16 przez

redakcja

Liczba komentarzy: 6
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mroczny Mariusz
Mroczny Mariusz
9 miesięcy temu

Kraina z dykty i kartonu.
Prezesi zadają fundamentalne pytania a PZPN mówi grać. To samo jest na najwyższych szczeblach władzy. Epidemiolodzy wydają krytyczne i miażdżące opinie na temat wyborów, a Sasin z kolegami z PiS drukuje już karty do głosowania xD

Trzaskopikiewicz
Trzaskopikiewicz (@trzaskopikiewicz)
9 miesięcy temu

Oni juz wyniki maja wydrukowane, karty to tylko listek figowy 🙂

Placzul
Placzul (@placzul)
9 miesięcy temu

Niedawno Stanowski pisał, że „chcą grać ale mają kilka pytań” a tu własnie takie pytania, człowieku zaraz cie zwolnią z roboty. I będziesz latał z pustym pęcherzem.

Świroos
Świroos (@swiroos)
9 miesięcy temu

Czyta się tych prezesików to wuj bierze. Tylko dej, dej, dej.

Kil
Kil
8 miesięcy temu
Reply to  Świroos

Widzę że jesteś leming z exstraklapy pomyśl trochę to nie boli

Albercik1294
Albercik1294 (@albercik1294)
7 miesięcy temu

To jeżeli popatrzymy na ta sytuacje cofając się do prezesury PZPN Grzegorza Laty. Co by było z Polska piłka gdyby wtedy wybuchł covid19?. Ówczesna pierwsza liga prawdopodobnie by nie miała prawa przeżyć a co dopiero druga i trzecia liga. Wiec na dobra sprawę to ze kluby płaczą ze nie maja pieniędzy bo liga została zawieszona z powodu pandemii, jasne stracili dużo ale czy kluby nie powinny mieć jakaś kwotę odłożona na tak zwana czarna godzinę?. Powiedzmy 30% rocznego budżetu klubu?. Prezes Boniek jakoś mógł właśnie cześć dochodu z wpływów do PZPN odłożyć na ciężkie czasy! A wiec można jednak? Tylko trzeba iść jedna droga w budowaniu silnego klubu (spółki,firmy ogólnie biznesu),a prezesi klubów liczą tylko na czysty dochód. zero planowania ciut do przodu tak jak w normalnych spółkach. Teraz wszyscy pytają jak mamy grać ?? I to właśnie jest tylko wina klubów ze są niegospodarne i nie maja pieniędzy wogole. Przecież zaraz po wybuchu epidemi kluby chyba już w pierwszym tygodniu mówiły o tym ze nie maja nawet na kolejne kilka miesięcy bo dochodu meczowego nie będzie to jak takie spółki mogą istnieć jak wystarczy dwa miesiące i wszystko albo prawie wszystko pada. A jak by tak jeden z drugim prezesem zamiast wydawać potężne pieniądze na kulawych podstarzałych piłkarskich nieudaczników. Mogli cześć tych właśnie pieniędzy odlozyc jako zabezpieczenie firmy ?? A teraz wszyscy wyciągają łapy do PZPN po pieniądze. Boniek i spółka przekazała na trzy szczeble rozgrywkowe jak dobrze pamietam chyba 30milionow złotych !! Oczywiście każdy dostał lub dopiero dostanie jakaś sumę z tych pieniędzy jedni więcej drudzy mniej ale coś im PZPN jednak daje ten PZPN Zbigniewa Bonka. Bo za Grzegorza Laty gdyby to się stało to aż się boje myśleć na ile czasu byśmy nie mieli normalnej ligi

Weszło
24.01.2021

Napoli pomyliło maraton ze sprintem. 10 sekund i po drużynie!

Dokładnie 8 sekund zajęło Napoli zdobycie bramki podczas wyjazdowego meczu z Hellas Verona. Jak obliczy każdy wytrawny matematyk – utrzymując tempo strzelania jednej bramki co 10 sekund, mecz powinien się zakończyć zwycięstwem gości w rozmiarze około 540 do zera. O dziwo – tak się nie stało. Co dziwi jeszcze mocniej – neapolitańczycy tak naprawdę po […]
24.01.2021
Włochy
24.01.2021

Hołd dla polskiej szkoły bramkarzy na włoskiej ziemi

Wojciech Szczęsny plasuje się w ścisłej czołówce bramkarzy świata. Może w trójce, może w piątce, trudno to zmierzyć. Na pewno to top topów i jest to jasne jak słońce na niebie podczas bezchmurnego dnia. I w sumie za rzadko to doceniamy. A wpływ jaki ma na Juventus jest serio olbrzymi. Kilka interwencji w meczu z […]
24.01.2021
Weszło
24.01.2021

Piątek będzie miał nowego trenera. Dziesiątego od czasu wyjazdu za granicę

Gdy Krzysztof Piątek wyjeżdżał z polskiej ligi, pewnie miał świadomość, że pozna wiele nowych osób. To normalne przy zmianie środowiska, a dla niektórych ludzi pewnie i ekscytujące. Natomiast Piątek chyba wolałby te nowe znajomości… ograniczyć. Niedługo bowiem będzie problem, by jego wszystkich zagranicznych trenerów zmieścić do jednego autobusu. Piszemy o tym, bo Hertha Berlin poinformowała, […]
24.01.2021
Weszło
24.01.2021

Nowy selekcjoner kotem w worku? To nie nowość

Dobrzy selekcjonerzy nie zawsze rodzą się z wielkich sukcesów trenerskich. To teza, z którą polecamy oswoić się kibicom z marszu strzelającym do Paulo Sousy. Jasne, kariera Portugalczyka do rewelacyjnych nie należy, ot, mamy do czynienia ze szkoleniowcem, który jednym butem potrafił namalować sukces, by za chwilę drugim zostawić ślad porażki. Mówimy również o człowieku bez […]
24.01.2021
Anglia
24.01.2021

Harvey Elliott – dzieciak, który może zbawić Liverpool

Od czasów Raheema Sterlinga Liverpool nie wychował piłkarsko żadnego elektryzującego publikę zawodnika. Dojrzewali obrońcy, dojrzewali pomocnicy, ale gracze stricte ofensywni zawsze byli owocami czyjeś pracy. Wydaje się jednak, że niedługo nadejdzie kres tej pięcioletniej posuchy. W 2019 roku na boiskach Premier League zadebiutował Harvey Elliott. Wszedł na dwie minuty w starciu Fulham z Wolverhampton Wanderers, […]
24.01.2021
Weszło
24.01.2021

Lewandowski po rekord, United po awans

Niedziela dla fanów piłki nożnej zapowiada się kapitalnie. Przed nami dwa szlagierowe pojedynki – Schalke kontra Bayern oraz Liverpool kontra Manchester United. Jedni walczą o ligowe punkty, drudzy o awans w Pucharze Anglii. Sprawdziliśmy więc ofertę naszych kumpli, żeby wiedzieć, co warto dziś obstawić i mamy dla was kilka podpowiedzi. Schalke 04 Gelsenkirchen – Bayern […]
24.01.2021
Weszło
24.01.2021

Nigdy nie trenowałem tak ciężko jak u Hyballi. To zaprocentuje w meczach

– Każdy trener ma swoją taktykę i pomysł na grę. Trener Hyballa ma swój. I w tej taktyce, niestety, trzeba bardzo dużo biegać. Możemy sobie pomóc tym, że będziemy zasuwać na treningach, robić na nich dużo kilometrów i będzie wysoka intensywność. To wszystko, czego trener wymaga od nas, ma swoją przekładnię. Jeśli robimy na treningu […]
24.01.2021
Niemcy
24.01.2021

Pogromy, zwroty akcji, dramaty. 10 najbardziej szalonych starć Schalke z Bayernem

Kiedy na początku bieżącego sezonu ligowego Bayern Monachium powiózł Schalke 04 aż 8:0, pewne wydawały się dwie rzeczy. Po pierwsze, że ekipa z Gelsenkirchen będzie miała duże problemy z utrzymaniem się w Bundeslidze. Po drugie, że monachijczycy nie będą mieli żadnych problemów z obroną mistrzowskiego tytułu. No i jak na razie wszystko przebiega zgodnie z […]
24.01.2021
Anglia
24.01.2021

Derby Anglii dowodem na to, że nic w futbolu nie jest wieczne

Zaledwie tydzień po ostatnim meczu Manchesteru United z Liverpoolem, czeka nas powtórka. Podopieczni Jurgena Kloppa przyjadą na Old Trafford w ramach kolejnej rundy Pucharu Anglii. Nie będzie to jednak zwyczajny mecz, bo pierwszy raz od dawien dawna to nie oni będą faworytami.  Gdy w minioną niedzielę oba kluby wybiegały na murawę podczas meczu Premier League, […]
24.01.2021
Weszło
24.01.2021

Freebet 25 PLN na wszystkie ligi z TOP 5 w TOTALbet!

W TOTALbet czeka nas kolejny weekend z promocjami w tle! Tym razem ten legalny polski bukmacher ma dla nas darmowe zakłady. Freebety 25 PLN czekają na każdego, kto obstawi mecze czołowych lig w Europie – Premier League, Ligue 1, La Ligi, Bundesligi oraz Serie A. Jak odebrać nagrodę? Sprawdźcie! ZAREJESTRUJ SIĘ Z NASZEGO LINKU I […]
24.01.2021
Weszło
24.01.2021

Futbol Totalny – 60 PLN bonusu na Serie A!

Darmowe bonusy za sam fakt obstawiania meczów? Brzmi fantastycznie, więc sprawdzamy, o co chodzi. Legalny polski bukmacher eWinner przygotował dla nas kolejną odsłonę promocji „Futbol Totalny”. Promocja, dzięki której możemy zgarnąć atrakcyjne bonus za obstawianie meczów, tym razem ukierunkowana jest na włoską Serie A. W weekend czeka więc na nas 60 PLN bonusu za typowanie […]
24.01.2021
Weszło
24.01.2021

Coraz więcej Polaków w Turcji – obstaw Super Ligę bez ryzyka w Totolotku!

Damian Kądzior i Jakub Szumski powiększyli ostatnio naszą kolonię w lidze tureckiej. Na dziś liczba Polaków grających w Super Lig oraz na jej zapleczu jest już dwucyfrowa. Legalny bukmacher Totolotek postanowił to uczcić, dlatego w weekend spotkania tureckiej ekstraklasy zagramy bez ryzyka! W ramach promocji „Lucky Loser” za nietrafiony kupon zgarniemy bonus. ZGARNIJ BONUS DLA […]
24.01.2021
Włochy
24.01.2021

Fiorentina 1998/99. Eksplozja, kontuzja, karnawał i niespełnione marzenie o scudetto

7 lutego 1999 roku. Fiorentina, prowadząca w Serie A po dziewiętnastu ligowych kolejkach, podejmuje przed własną publicznością Milan. Drugi w tabeli włoskiej ekstraklasy. Spotkanie kończy się bezbramkowym remisem. Czyli  w miarę przyzwoitym rezultatem, patrząc z perspektywy ekipy z Florencji. Mimo to, gospodarze z murawy zeszli z minami tak nachmurzonymi, jak gdyby dopiero co przerżnęli 0:5. […]
24.01.2021
Weszło
24.01.2021

Nie będę mamił opowieściami o pięknym i cudownym futbolu

Jak to się stało, że do szatni Podbeskidzia wrócił uśmiech? Dlaczego wolał nie konsultować się z Krzysztofem Brede? Skąd decyzja o odstrzeleniu kilku zawodników w zimowym oknie transferowym? Na ile jego poprzednia kadencja w Bielsku-Białej miała wpływ na to, że ponownie dostał pracę w klubie? Jaki jest jego pomysł na poprawę wyników Podbeskidzia i dlaczego […]
24.01.2021
Inne sporty
24.01.2021

Rok temu król wrócił. Dziś król upadł. McGregor pokonany!

Conor McGregor był zdecydowanym faworytem starcia z Dustinem Poirierem. Conor McGregor miał dziś zapewnić sobie miejsce w walce o pas kategorii lekkiej. Conor McGregor miał znów przynieść UFC miliony w pojedynku o mistrzostwo. Nic z tego nie wyszło – Poirier wziął rewanż za porażkę sprzed ponad sześciu lat i w drugiej rundzie mocnymi ciosami rzucił […]
24.01.2021
Weszło
23.01.2021

Milik przypomniał sobie, że gra w piłkę. Szkoda, że reszta Marsylii o tym zapomniała

Pamiętacie jeszcze, jak Krzysztof Piątek trafiał do Milanu, Rossoneri bili rekordy oglądalności w telewizji, a wszyscy nagle zaczęli się fascynować Serie A? Debiut Arkadiusza Milika w Marsylii sprawił, że mamy małe deja vu. Tyle że sam zainteresowany raczej nie będzie go wspominał dobrze. Nieco ponad 30 minut, które dostał od Andre Villasa-Boasa, okazało się zbyt wysoko […]
23.01.2021
Hiszpania
23.01.2021

Real rozsierdzony, kibic zadowolony

Jeśli można w jakikolwiek sposób próbować zmyć plamę na śnieżnobiałej królewskiej koszulce – to w taki sposób jak dzisiaj. Real Madryt świeżo po pucharowej wtopie pojechał do Kraju Basków i przynajmniej częściowo zrehabilitował się w oczach kibiców. Rozwścieczony i rozdrażniony Real rzucił się na to biedne Alaves z taką zaciekłością, że w przerwie było już […]
23.01.2021
Weszło
23.01.2021

Kiedyś ten moment musiał nadejść: porażka Milanu po bardzo słabej grze

Zero argumentów. AC Milan dzisiaj ugościł u siebie Atalantę Bergamo po królewsku, z tradycyjnym hasłem „nie zdejmujcie butów” oraz oprowadzeniem przyjezdnych po wszystkich pokojach. Tak słabego meczu lider Serie A w tym sezonie jeszcze nie zagrał, a z drugiej strony – Atalanta potwierdziła, że niepowodzenia z pierwszej części ligi były wypadkiem przy pracy, a może […]
23.01.2021