post Avatar

Opublikowane 22.04.2020 14:16 przez

redakcja

Czy futbol w Polsce powinien wrócić na przełomie maja i czerwca? Oczywiście. Odrzucam populistyczne smuty, w których teraz nie można myśleć o piłce, bo pandemia, bo śmierć, zakażenia. Nie wiem, kiedy tacy ludzie chcieliby wznawiać rozgrywki, oni pewnie sami nie wiedzą, ale wrzutki o szpitalach i „nasi pradziadkowie walczyli z nazistami, a wy nie potraficie w domu usiedzieć” to niezły wytrych w dzisiejszych czasach. Natomiast na popularnych postach inteligentów gospodarki nie odbudujemy, a – muszę niektórych zmartwić – futbol to jedna z jego gałęzi. To nie tylko mecz, ale profit dla firm odzieżowych, cateringu, transportu. I tak dalej. Natomiast! Czy rozumiem wątpliwości klubów drugiej i pierwszej ligi? Tak.

Niby szczebel centralny, a jednak historia zupełnie inna niż w Ekstraklasie. Tam szereg wątpliwości to w dużej mierze tak naprawdę tylko gierka tych, którzy grać nie chcą, bo widzą w tym swój interes. Wczoraj karierę na Twitterze robił cytat z Kazimierza Moskala, który miał powiedzieć:

Nie rozumiem, dograć sezon tylko po to, aby go dograć? Jaki to ma sens?

Głęboko wierzę, że zdanie po drodze zgubiło swój kontekst, ale też jestem przekonany, że część środowiska tak kombinuje, bo – na przykład – chce uniknąć spadku rozpaczliwym ruchem. Jest to oczywiście żałosne i niewarte nawet Ekstraklasy, która swoje za uszami ma, ale kombinowanie jak tu się uratować, oceniam jeszcze niżej.

Ale w zasadzie ja nie o tym, to tylko dla zarysowania pewnej różnicy, która istnieje między Ekstraklasą a pozostałymi ligami ze szczebla centralnego. Wczoraj pytałem prezesów drugiej ligi, czy chcą grać i uzyskałem takie odpowiedzi:

Pytanie, jak PZPN chce to zrobić, czy będą badania dla zawodników? W Ekstraklasie badania są i inne takie pierdółki też, ale kto za to koszty poniesie, jeśli my też mamy zacząć grać? Będziemy pisać zapytanie, żeby PZPN nam przedstawił plan. Dzisiaj padła tylko deklaracja, że dogrywamy, ale szczegółowych informacji nie ma.

Duża część klubów drugiej ligi nie jest w stanie podołać obostrzeniom, tak, aby skończyć sezon. Chodzi tu o testy na koronawirusa. To wydaje mi się niemożliwe w przypadku trzeciego poziomu. To jest szczebel centralny, ale nie czarujmy się, jeśli odcinane są środki, to kto miałby to sfinansować? Chyba że PZPN. Natomiast same zespoły w większości nie byłyby w stanie podołać temu wyzwaniu. Ekstraklasa może sobie na to pozwolić, ale czy druga liga? Wątpię.

Celowo nie podaje już tym razem autorów tych wypowiedzi, bo nie o nazwiska tu chodzi, a po prostu o zdanie środowiska (a jak ktoś jest bardzo ciekawy, to zapraszam TUTAJ). Mam wrażenie, że część czytelników zareagowała negatywnie na zgłaszane przez prezesów wątpliwości, doszukując się po ekstraklasowych przygodach kolejnych gierek.

A tym razem zupełnie nie o to chodzi.

Klub drugoligowe – poza Widzewem – naprawdę są dość ubogie, a dzięki pandemii tego cholerstwa mają jeszcze gorzej. Sponsorzy albo odchodzą, albo zawieszają wpłaty, albo je zmniejszają. To jasne, że łatwiej sponsorowi wyjść z drugiej ligi niż z Ekstraklasy, bo i wcześniej zysk miał z takiej akcji mniejszy – druga liga jest oszczędnie transmitowana, chodzi mniej kibiców, starcia Gryfa z Legionovią elektryzują jeszcze mniej niż Korony z ŁKS-em (musi boleć). Oczywistości.

Ponadto kluby muszą się mierzyć z zamrożeniem wpływów od samorządów i to też trzeba zrozumieć. Tak jak w pierwszym akapicie śmiałem się z populistów, tak też nie mam wątpliwości, że są rzeczy ważniejsze niż piłka i jeśli samorząd w takich czasach miałby skupiać się na finansowaniu 22 chłopa latających za pęcherzem, a nie na, załóżmy, szpitalach, coś byłoby nie tak.

I ktoś może powiedzieć, że druga liga sama jest sobie winna, bo mogła lepiej zarządzać swoimi finansami, to teraz byłoby ją stać na testy. Naturalnie prawdą jest, że to wciąż liga przepłacona, jak każda w Polsce. Jeśli jednak Skra Częstochowa posiada oszczędności pozwalające na funkcjonowanie do końca roku, a i tak ma wątpliwości co do finansowania testów, to oczywiste, że wsparcie będzie potrzebne.

No i dochodzimy do małego kamyczka, który trzeba wrzucić do związkowego ogródka. Na razie PZPN ogłosił tylko: gramy. Prezesom niższych lig brakuje innych ogłoszeń: jak gramy i za co? Biorąc pod uwagę wszystko to, co napisałem wyżej, wcale im się nie dziwię. Dziś kupno testów to ogromne obciążenie dla budżetu.

I jasne, mam świadomość, że ostatecznie pewnie PZPN opłaci albo całość, albo choćby większą część ceny testów. Tylko właśnie: jak finanse ma planować prezes klubu z drugiej ligi?

On teraz nie wie, czy będzie musiał wyłożyć 10%.

Czy 15%.

A może 5%?

W momencie, kiedy łata dziury jak szalony, bo tu się dogaduje z piłkarzami, tam prosi sponsora, żeby zamroził nie 70% środków, a 60%, musi jeszcze mieć z tyłu głowy ewentualne środki na testy. No, rodzi to pewne komplikacje. Słowa profesora Pawlaczyka, że PZPN „najprawdopodobniej” to sfinansuje, są zbyt wątłym ubezpieczeniem.

Nie mówię, że PZPN podszedł do sprawy nieprzygotowany, ale mógł przygotować się lepiej. Natomiast wszyscy uczymy się tej nowej sytuacji i wierzę, że tu wnioski zostaną wyciągnięte szybko.

PAWEŁ PACZUL

Fot. Newspix

Opublikowane 22.04.2020 14:16 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 6
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mroczny Mariusz
Mroczny Mariusz

Kraina z dykty i kartonu.
Prezesi zadają fundamentalne pytania a PZPN mówi grać. To samo jest na najwyższych szczeblach władzy. Epidemiolodzy wydają krytyczne i miażdżące opinie na temat wyborów, a Sasin z kolegami z PiS drukuje już karty do głosowania xD

Trzaskopikiewicz
Trzaskopikiewicz

Oni juz wyniki maja wydrukowane, karty to tylko listek figowy 🙂

Placzul
Placzul

Niedawno Stanowski pisał, że „chcą grać ale mają kilka pytań” a tu własnie takie pytania, człowieku zaraz cie zwolnią z roboty. I będziesz latał z pustym pęcherzem.

Świroos
Świroos

Czyta się tych prezesików to wuj bierze. Tylko dej, dej, dej.

Kil
Kil

Widzę że jesteś leming z exstraklapy pomyśl trochę to nie boli

Albercik1294
Albercik1294

To jeżeli popatrzymy na ta sytuacje cofając się do prezesury PZPN Grzegorza Laty. Co by było z Polska piłka gdyby wtedy wybuchł covid19?. Ówczesna pierwsza liga prawdopodobnie by nie miała prawa przeżyć a co dopiero druga i trzecia liga. Wiec na dobra sprawę to ze kluby płaczą ze nie maja pieniędzy bo liga została zawieszona z powodu pandemii, jasne stracili dużo ale czy kluby nie powinny mieć jakaś kwotę odłożona na tak zwana czarna godzinę?. Powiedzmy 30% rocznego budżetu klubu?. Prezes Boniek jakoś mógł właśnie cześć dochodu z wpływów do PZPN odłożyć na ciężkie czasy! A wiec można jednak? Tylko trzeba iść jedna droga w budowaniu silnego klubu (spółki,firmy ogólnie biznesu),a prezesi klubów liczą tylko na czysty dochód. zero planowania ciut do przodu tak jak w normalnych spółkach. Teraz wszyscy pytają jak mamy grać ?? I to właśnie jest tylko wina klubów ze są niegospodarne i nie maja pieniędzy wogole. Przecież zaraz po wybuchu epidemi kluby chyba już w pierwszym tygodniu mówiły o tym ze nie maja nawet na kolejne kilka miesięcy bo dochodu meczowego nie będzie to jak takie spółki mogą istnieć jak wystarczy dwa miesiące i wszystko albo prawie wszystko pada. A jak by tak jeden z drugim prezesem zamiast wydawać potężne pieniądze na kulawych podstarzałych piłkarskich nieudaczników. Mogli cześć tych właśnie pieniędzy odlozyc jako zabezpieczenie firmy ?? A teraz wszyscy wyciągają łapy do PZPN po pieniądze. Boniek i spółka przekazała na trzy szczeble rozgrywkowe jak dobrze pamietam chyba 30milionow złotych !! Oczywiście każdy dostał lub dopiero dostanie jakaś sumę z tych pieniędzy jedni więcej drudzy mniej ale coś im PZPN jednak daje ten PZPN Zbigniewa Bonka. Bo za Grzegorza Laty gdyby to się stało to aż się boje myśleć na ile czasu byśmy nie mieli normalnej ligi

Weszło
06.08.2020

Monchi w Sevilli sto razy mocniejszy od Monchiego w Romie

Gdy tylko los skojarzył Sevillę z Romą, podtekst był jasny: Monchi. Legendarny dyrektor sportowy Sevilli, którego doskonałe decyzje na rynku transferowym doprowadziły ten klub do pięciu triumfów w Pucharze UEFA i Lidze Europy. Dyrektor, który zapracował na zaufanie szefów Romy i dyrektor, który swoją rzymską misję totalnie położył. Gdy nie wyszło w Serie A, wrócił […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

HEJT PARK W DOBRYM SKŁADZIE | Michał Pol i Wiktor Malinowski | LIVE od 21

W kolejnej odsłonie „Hejt Parku w Dobrym Składzie” gościem Michała Pola będzie Wiktor Malinowski! Były szczypiornista VIVE Kielce odnalazł się przy… pokerowym stole, gdzie zarabia okrągłe sumki. Specjalnie dla nas opowie o kulisach świata wielkiej – dosłownie – gry. Macie pytania? Śmiało, dzwońcie: 22 219 50 31. Partnerem programu jest browar Okocim. 
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Mówicie, że za drogie bilety? Pan Nitot ma to w dupie!

Gregoire Nitot – fajny gość? No chyba nie do końca. Miała być francuska gracja, a wyszła cebulacka gburowatość. Pan Nitot na zarzut kibiców „bilety są za drogie” odpowiada  prosto – „mam to w dupie”. Wyobraźcie sobie, że zostajecie właścicielem klubu, który jest w ruinie. Gra w lidze, która nie przystaje do firmy z taką historią. […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Bruliński (Lechia): „Zadziałaliśmy na tyle odpowiedzialnie, na ile potrafiliśmy”

– Pewnie można było to wszystko rozwiązać inaczej, ale zadajmy sobie dzisiaj pytanie, kiedy ostatnio mieliśmy robione testy? Sprawdziłem – 15 czerwca. Zawodnik, u którego stwierdzono koronawirusa nie ma nawet podwyższonej temperatury. Nie wiemy tak naprawdę, co się od 15 czerwca działo w naszym zespole – stwierdził Arkadiusz Bruliński, dyrektor Biura Komunikacji i Marketingu oraz […]
06.08.2020
Blogi i felietony
06.08.2020

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Warta Poznań nie będzie grać u siebie. A nawet jakby grała u siebie, nie wprowadziłaby do Ekstraklasy polskiej odpowiedzi na La Bombonerę. Nie ma dziesiątek tysięcy fanatycznych kibiców. Warta Poznań nie wprowadzi też w ekstraklasowy krwioobieg milionów euro. Nie stoi za nią żaden hipernowoczesny kombinat IT, żadne unikalne know-how. Ich marka nie przykuje do telewizorów […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Handzlik: Idąc do Legii popełniłem błąd. Potem nawet myślałem, żeby rzucić piłkę

Pięć lat – tyle musiał czekać Konrad Handzlik na to, żeby powiększyć swój dorobek występów w Ekstraklasie. Kiedy przechodził z Wisły Kraków do Legii Warszawa, wokół jego osoby było dużo szumu. Za dużo, bo sam przyznaje, że wcale mu to nie pomogło. Ostatecznie do ligi trafił nie dzięki temu, że przebił się przy Łazienkowskiej, a […]
06.08.2020
Bukmacherka
06.08.2020

Juventus doczłapie się do ćwierćfinału?

Juventus – Olympique Lyon. To jeden z najbardziej zagadkowych meczów 1/8 finału Ligi Mistrzów. „Stara Dama” w teorii powinna awansować do ćwierćfinału, ale w praktyce absolutnie nic nie jest przesądzone. FORMA LYONU JEST NIEWIADOMĄ W pierwszym meczu, który odbył się we Francji, Lyon wygrał 1:0. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył Lucas Tousart. Ten wynik szokował, […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Czterech piłkarzy, na których radzimy zwrócić dziś szczególną uwagę

Przed nami kolejny czteropak w Lidze Europy i – uwaga, nie ironizujemy – cztery fajne pozycje do oglądania. Najbardziej efektowna zapowiedź wieczoru skupiłaby się na ligach. Mamy starcie przedstawiciela La Liga z zespołem Serie A, mamy reprezentanta Premier League, mamy drużynę z Bundesligi. Tak, potem mina rzednie, gdy pod hasłem”Anglicy” zamiast Chelsea kryje się Wolverhampton, […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Kolejny głośny powrót do Ekstraklasy. Kucharczyk w Pogoni Szczecin

Wrócił Sobota, wrócił Boruc, teraz wraca Michał Kucharczyk, który zasili Pogoń Szczecin. Trzeba przyznać, że nieźle kręci się to okno transferowe jak do tej pory, postaci, których jesteśmy arcyciekawi w nowych barwach, jest już więcej niż kilka, a przecież okienko trochę jeszcze potrwa. PRZYCHODZI NIE Z ŁAWKI, A Z BOISKA Kucharczyk Rosji nie pozamiatał, w […]
06.08.2020
Weszło Extra
06.08.2020

„Żyłem, umarłem i znów ożyłem”. Ståle Solbakken, czyli trener niezniszczalny

13 marca 2001 roku Ståle Solbakken, wówczas 33-letni piłkarz FC Kopenhagi, jak co dzień wybrał się na trening. Nie mógł wiedzieć, że zajęcia opuści… martwy. Tak się przynajmniej wydawało klubowemu lekarzowi, który przeprowadził rozpaczliwą akcję ratunkową, udzielając nieprzytomnemu zawodnikowi pierwszej pomocy. – Jego serce przestało bić – przyznał potem doktor. Aż trudno uwierzyć, że mówił […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Kamil Wilczek podpalił Danię. Legenda Brondby zagra dla FC Kopenhagi

Luis Figo w Hiszpanii. Ashley Cole w Anglii. Zlatan Ibrahimović we Włoszech. Kasper Hamalainen w Polsce. W różnych krajach pojęcie „piłkarskiego zdrajcy” ma inny przykład, ale tę samą definicję. Gościa, który przechodzi do odwiecznego rywala. Zdaniem kibica – dla kasy. Zdaniem samego zainteresowanego poniekąd pewnie też, ale wiadomo – ilu ludzi, tyle powodów. W każdym […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

W Warcie nie ma czasu na świętowanie. Dzień po fetowaniu mieliśmy komitet transferowy

– Od pewnego czasu udaje nam się działać na warunkach zdrowego zarządzania tym budżetem. Odkąd jestem w klubie budżet płacowy jest w graniach 50-60% budżetu ogólnego, co – jak wykazują wskaźniki – jest zdrowym procentem. Nie będziemy wydawać więcej niż pozwalają nam na to nasze możliwości finansowe. Nie będzie w Warcie płacowego eldorado i życia […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Wilusz: „Raków był bardzo konkretny, a poziom Ekstraklasy idzie do góry”

W jakich okolicznościach podpisywał kontrakt z Rakowem Częstochowa? Co go przekonało? Jakie wrażenie zrobił na nim klub i trener Marek Papszun? Dlaczego potrzebował stabilizacji? Czy ostatni rok w Rosji uważa za stracony? Dlaczego nie został w Rosji i czy miał możliwość zostania na dłużej w Uralu Jekaterynburg? Czy wraca do lepszej ligi? Skąd u niego […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Pan piłkarz na dłużej w Lechu. Kolejorz dogadał się z Pedro Tibą

Lech Poznań świetnie szkoli młodzież. To teza łatwa do obrony, teza oczywista, z którą trudno polemizować. Ale jednocześnie Kolejorz miał w ostatnim czasie problemy ze ściąganiem kozaków, od których ta młodzież mogłaby się uczyć. Natomiast jednym z takich kozaków, którego poznaniacy wyszukali i ściągnęli jest Pedro Tiba. Wśród fanów Lecha pojawiały się obawy, że Portugalczyk […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Felix: „Chciałem zapewnić lepszą przyszłość mojej rodzinie. Liga turecka ma swoją renomę”

W dzisiejszej prasie futbol na pewno nie dominuje, ale… coś dla siebie znajdziemy. W „Przeglądzie” mamy zapowiedź Ligi Mistrzów i rozmowę o nowym trenerze Jagiellonii, w „Sporcie” rzecz o transferach Piasta i GKS-u Jastrzębie, a w „Superaku” Jorge Felix opowiada o transferze. – Trafiłem do czołowego klubu, który w poprzednim sezonie zajął czwarte miejsce w […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

United wygrywają w sparingu pod szyldem Ligi Europy

Tak się stęskniliśmy za międzynarodowymi rozgrywkami, że odpaliliśmy nawet starcie Manchesteru United z LASK Linz, co wcześniej – przed pandemią – byłoby nie do pomyślenia. Nie dość, że Austriacy są elektryzujący jak budyń, to jeszcze przegrali 0:5 w pierwszym spotkaniu. Naprawdę więc w normalnych czasach wolelibyśmy oglądać wyścigi kropel na szybie. Ale że jest, jak […]
06.08.2020
Weszło
05.08.2020

Inter gra dalej, ale rośnie rola defensywy

Wicemistrzostwo Włoch, punkt straty do Juventusu, niezłe punktowanie i przyzwoita gra po przerwie pandemicznej. Ale jednocześnie pierwsze zgrzyty z udziałem Antonio Conte, brak regularności, która pozwoliłaby przeskoczyć słabą w tym sezonie Starą Damę, no i sporo punktów uratowanych przez Samira Handanovicia. Finisz sezonu w wykonaniu Interu Mediolan ma trochę słodko-gorzki smak i dzisiejsze zwycięstwo nad […]
05.08.2020
Blogi i felietony
05.08.2020

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Od wielu lat hołduję jednej wyjątkowej wakacyjnej tradycji. Stawiam tasiemki na pierwsze rundy eliminacji do europejskich pucharów. Nie zliczę ile razy Steaua Bukareszt zremisowała z jakimiś dziadami, wykładając mi kupon na siedem zdarzeń. Nie zliczę ile razy wszystko weszło, gdy akurat Partizana nie trawił żaden wewnętrzny konflikt, a mistrz Norwegii zgodnie z planem rozprawiał się […]
05.08.2020