post Avatar

Opublikowane 10.04.2020 17:13 przez

redakcja

Pisałem o tym jakiś czas temu, ale zaledwie parę akapitów, a dzisiaj chciałbym ten temat rozszerzyć. Niech mi ktoś odpowie na jedno pytanie. Pytanie dość logiczne, nietrudne, dwa plus dwa jest cztery. Jak to jest, że prawie wszystkie branże są w odwrocie, zwolnienia, przymusowe urlopy, 1/16 etatu, a tylko Ekstraklasa ma się dobrze? No bo skoro tam zwalniają, a u nas chcą poszerzać zatrudnienie, to chyba kondycja ligi jest wspaniała?

Było 16 zespołów, ma być 18. Kryzys nic w tym temacie nie zmienił, PZPN cały czas idzie na zderzenie – z tirem – z tym pomysłem, znaczy, nic wokół nie wytrąca argumentów reformy z ręki.

Czyli musi być następująco. Kondycja polskich klubów jest znakomita, w pierwszej i drugiej lidze tylko czają się zespoły, które mogłyby podnieść poziom elity: i sportowo, i infrastrukturalnie, i finansowo. Niestety ktoś kiedyś wymyślił, że na najwyższym poziomie może grać tylko 16 drużyn, a jak widać, to było założenie błędne – zbyt mało miejsc przy stole, zbyt dużo poważnych graczy chciałoby do niego usiąść.

Czekają, budują swoje potęgi, ale reguły były nieubłagane: tylko dwa zespoły, no, ostatnio trzy, mogły wejść piętro wyżej. A wiadomo: są potęgi mniejsze, są potęgi większe, dlatego potęgi Podbeskidzia i Stali Mielec musiały ustępować miejsca potęgom Zagłębia Sosnowiec, Miedzi i ŁKS-u.

Gdyby jednak wejściówek było trochę więcej… Najpierw 18, potem może 20. Zupełnie inna rozmowa, a przecież zasługujemy na 20 drużyn, mamy duży kraj, nie bez powodu Chińczycy w swojej ekstraklasie mają 76 ekip.

Prawda?

No właśnie gówno prawda, z góry do dołu i z powrotem. Poszerzanie ligi nie miało żadnej logiki wcześniej, ale teraz już zupełnie jej nie posiada. Prezes Śląska mówi, że na szczeblu centralnym będzie problem z zebraniem odpowiedniej liczby drużyn. Prezes Bałtyku twierdzi, że część – i to spora – drużyn z trzeciej ligi nie przystąpi do kolejnego sezonu, bo sponsorzy będą się wycofywać.

Piramida może się zawalić.

Ale nie, trzeba mieć 18 zespołów w Ekstraklasie. Jestem bardzo ciekaw, jak one zostaną zebrane, skoro – powtarzam – już dzisiaj nie ma nawet szesnastu na poziomie elity, którą chcielibyśmy osiągnąć.

Nie będzie lepszego momentu na wycofanie się z tej reformy. Ja wiem, że PZPN nie lubi przyznawać się do błędów, ale teraz dostał narzędzie idealne: pandemię. Można powiedzieć – kurcze, chcieliśmy, ale sytuacja wyszła, jaka wyszła. To się oczywiście nie stanie, ale na takie działanie po prostu wskazuje logika.

Ekstraklasa ucina pensje, pierwsza liga ucina, druga też. Każda, gdzie się płaci. To, cholera, poszerzmy Ekstraklasę. Zróbmy z umownej już elity, elitę gołodupców.

Przecież jeśli weźmiemy kolejne zespoły z pierwszej ligi piętro wyżej, to one będą musiały inwestować, żeby w Ekstraklasie w ogóle się utrzymać. Nakupować starych Czechów i Słowaków, pewnie nie raz, nie dwa przepłacić. Zamiast spokojnego rozwoju będzie finansowa naparzanka i to w jakich czasach – przecież to nie jest tak, że pandemia się skończy, a gospodarka wróci do zdrowia dzień później. Rozumie to chyba każdy. Albo jak widać: prawie każdy.

Tak się buduje potęgę polskiej piłki. Najpierw ilość, potem – ewentualnie – jakość.

Opublikowane 10.04.2020 17:13 przez

redakcja

Liczba komentarzy: 30
Subscribe
Powiadom o
guest
30 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jurgen Guardiola
Jurgen Guardiola (@jurgen-guardiola)
9 miesięcy temu

Problem liczebności lig jest moim zdaniem trzeciorzędnym problemem. Pierwszorzędnym jest struktura klubów, która determinuje strategiczne decyzje, a drugorzędnym, tuż za, jest przepłacanie piłkarzy na wszystkich poziomach. W tych klubach nie myśli się o szkoleniu i o rozwoju sportowym, tylko o pieniądzach i przeżyciu, jakby utrzymanie parunastu facetów nawet w, za przeproszeniem, Koziej Wólce, miało być sprawą życia i śmierci. Najpierw rozpuszcza się piłkarzy pensjami, a potem już tylko zostaje martwienie się, czy uda się ten wózek z bogaczami dowieźć do końca sezonu. Jestem z natury realistą. Nie wierzę, że pandemia spowoduje likwidację pierwszej patologii polskiej piłki czyli miejskich spółek utrzymujących kluby. Polskie kluby powinny zmienić model funkcjonowania od a do z. Skupić się na szkoleniu i tam ładować dużo pieniędzy, a sportowo stawiać na system motywacyjny. No ale do tego trzeba by ogarniętych ludzi. A czy w tej lidze będzie 10 zespołów czy 20, nie ma różnicy. Wszystkie, niezależnie od stanu kasy, będą grały co najwyżej przeciętnie i zostaną zweryfikowane już w Kazachstanie.

Za chwilę pewnie ESA wróci, i wrócą stare nawyki i stare koleiny.

JesusChristPose
JesusChristPose (@jesuschristpose)
9 miesięcy temu

i potem masz wywiad z młodym Kosą któremu się pozmieniały priorytety po narodzeniu synka. I już nie chce domu z basenem, ze względu na dziecko, żeby mu nie wpadło do basenu! Kasa, Kasa, Kosa, Kosa. Auta, Passat, Panamera, Kasa.

Się mu pozmieniały.

Per aspera ad astra se wydziarał.

Otyły Bogusław
Otyły Bogusław
9 miesięcy temu

W przeciwieństwie do symatycznego redaktora z Bródna uważam że powiększenie ligi w obecnej sytuacji to całkiem dobry pomysł. Umówmy się tak po ludzku, od lat głównym problemem polskiej piłki ligowej jest fatalne zarządzanie przez jaśnie panów prezesów. Nie jest winą starych Słowaków że ktoś podpisywał z nimi sute kontrakty. Winna jest mentalność Cupiałów, Drzymałów, Leśnodorskich czy innych Osuchów myślących krótkoterminowo. Wierzących że w każydym okienku transferowym uda się ogarnąć wystarczającą liczbę KOTÓW tak by zastąpić tych wytransferowanych za granicę. Olewających szkolenie młodzieży jako dające zysk długoterminowy, podczas gdy sukces jest potrzebny na TERAZ. Zmieniających trenerów jak rękawiczki za brak sukcesów NA JUŻ, jakby podium ligowe mogło pomieścić 10 drużyn. Wierzących że wystarczy ściągnąć jedenastu DOŚWIADCZONYCH kopaczy którzy uchronią zespół przed spadkiem.
Nasza liga długo jeszcze będzie chujowa, niech chociaż reprezentacja liczy się w Europie. W tej chwili, przy masowo padających klubach kluczem na wszystkich szczeblach rozgrywkowych jest podziękowanie za grę nierokującym 28-latkom (niech jadą drenować tureckie kluby) i utrzymanie w grze młodzieży. W tej masie nażelowanych dzbanów można znaleźć perełki. O tym że taki np Krzynówek został profesjonalnym piłkarzem zdecydował przypadek, jeden mecz w PP przeciw ligowemu zespołowi. Ile takich talentów stracił polski futbol przez lata?
W obecnej sytuacji gdy większość klubów albo upadnie albo ledwo zwiąże koniec z końcem, powiększenie ligi mogłoby oznaczać dużo większą szansę na ogrywanie młodzieżowców. Zapewne potrzebne byłyby jakieś regulacje np salary cap aby ograniczyć radosną twórczość prezesów naszych klubowych niedobitków oraz menedżerów nawijających makaron na uszy piłkarzom. W związku z nieuchronnym kryzysem w europie płd być może padnie kilka klubów z niższych lig, fajnie byłoby powyciągać z nich trenerów juniorów bądź skautów.
Większa liczba drużyn ligowych oznacza mniej pieniędzy z praw telewizyjnych, zatem i mniejszy szok finansowy po spadku. Nie będzie strachu zaryzykować.

Szymon
Szymon
9 miesięcy temu

Ażeby właśnie „dopomóc” w szkoleniu młodzieży likwidujemy AMO. Z dużym niesmakiem odebrałem informacje o zamknięciu projektu. Można dyskutować o ocenie samej idei, dla mnie rewelacyjny program. Wyselekcjonowane dzieciaki rywalizowały w swoim gronie, za czym idzie wysoka intensywność zajęć. Postęp był widoczny z miesiąca na miesiąc. I nagle z dnia na dzień dowiadujemy się że z końcem czerwca program ma być wygaszony. Dzieci najprawdopodobniej ( z powodu koronawirusa ) nawet nie pożegnają się ze sobą ani z trenerami, nagle stały się nie potrzebne. W PZPN-nie twierdzą że skupią się na mniejszych ośrodkach, gdzie to właśnie w miastach dzięki AMO skupia się rozproszone po różnych klubach dzieciaki które bez zajęć w AMO spotkają się może raz w sezonie. Nikt w PZPN-ie nie pomyślał o zapytaniu rodziców o możliwościach odpłatności za zajęcia. O likwidacji np. darmowych strojów czy partycypowaniu w kosztach wynajmu sali zimą.

NiueXYZ
NiueXYZ
9 miesięcy temu

Po co zmieniać nazewnictwo lig, skoro to coś dalej ma się nazywać Ekstraklasą? Jak już dążymy do normalności to zlikwidujmy tą nazwę, która nic wspólnego z naszą ligą nie ma. Wróćmy do nazwy 1 liga, potem 2 liga (obecna 1), a 3 liga (obecna 2) niech znów będzie 4 grupowa. Dalej Liga wojewódzka – okręgówka – klasa A – klasa B – klasa C.

JesusChristPose
JesusChristPose (@jesuschristpose)
9 miesięcy temu
Reply to  NiueXYZ

Moim zdaniem dobry pomysł. I tak w Ekstraklasie będzie zaraz grało pół obecnej 1. ligi

Paweł Krywczyk
Paweł Krywczyk
9 miesięcy temu

Pełna zgoda

Urbi59
Urbi59 (@urbi59)
9 miesięcy temu

Ja bym skompletował kadrę na przyszły sezon na podstawie kondycji finansowych klubów. Wtedy z ligi należałoby, np wywalić Lechie, a zostawić ŁKS.

MArcin
MArcin
9 miesięcy temu
Reply to  Urbi59

Akurat kondycja finansowa ŁKSu ma się o wiele lepiej od większości klubów.

seven
seven
9 miesięcy temu
Reply to  MArcin

kolega wyzej wlasnie o tym mowi 🙂 czytanie ze zrozumienie to problem coraz wiekszej ilosci ludkow

Kibic Obiektywny
Kibic Obiektywny
9 miesięcy temu

Jak dojdzie kilka zespołów do ligi to będzie się łatwiej utrzymać a nie trudniej. Teraz kluby inwestują w „starych Słowaków” bo na dzień dzisiejszy gwarantują wyższy poziom niż młody Polak. A robią to tylko dlatego, że spadek = bankructwo. Zazwyczaj też zaciąg rusza dopiero wtedy gdy widmo spadku zagląda w oczy. Przy liczniejszej lidze więcej klubów jest bezpiecznych i może spokojnie i harmonijnie się rozwijać

JesusChristPose
JesusChristPose (@jesuschristpose)
9 miesięcy temu

Można zrobić tak, że 6 zespołów spada. a jak! Będzie więcej emocji. I po 30 kolejkach punkty się mnoży razy dwa!

pejsbuk
pejsbuk (@pejsbuk)
9 miesięcy temu

Kowal jak tam wspolzycie „antenowo” towarzyskie z Borkiem?
Mowicie sobie dzien doby?

fronda
fronda (@fronda)
9 miesięcy temu

A później przyjdzie Boniek do studia to siedzisz jak pizda.

Bartek99
Bartek99
9 miesięcy temu

Dobry wieczór i na zdrówko p. Wojtku.

glitch3179
glitch3179
9 miesięcy temu

W Polsce w ogóle nie powinno być ekstraklasy czy pierwszej ligi, nazewnictwo powinno się zaczynać od II ligi. No niestety taki mamy poziom. W tej drugiej lidze może być i 20 drużyn, problem w tym że mniejsze kluby powinny dostawać symboliczne kwoty z praw telewizyjnych. Tyle ile wnosisz do ligi tyle dostajesz. Kluby byłyby półamatorskie i tam młodzi mogliby się ogrywać.

Bobo
Bobo
9 miesięcy temu

Bardzo dobrze ze 18 zespołów i każdy z kazdym, normalnie jak w poważnej lidze a nie 16 zespołów i dzielenia, grupy i cuda na kju

paweł
paweł
9 miesięcy temu

W Polsce niema nawet 4 drużyn na dobrym poziomie, czy to znaczy że liga ma być 4 osobowa?
Drużyn powinno być 18. O to chodzi żeby była różnica poziomów. Żeby ktoś wygrał 4-6 bramkami bo to jest atrakcyjne dla oka.
Wygrywający nabierają pewności siebie. A wiec taka Legia pewna siebie będzie przystępować do pucharów.
Żeby słabsi ogrywali się z lepszymi. Głupota ostatnia żeby w dużym Państwie było mnie niż 18 drużyn. Tak to może być na Słowacji czy innych tej wielkości krajach.

Świroos
Świroos (@swiroos)
9 miesięcy temu
Reply to  paweł

Chłopie od 25 lat oglądam naszą ligę i wiem jedno od ilości drużyn poziom nie wzrasta. Biorąc pod uwagę jak sobie radzą beniaminkowie w ostatnich latach co najmniej jeden spada to dorzucenie dwóch takich klubów poziomu nie podniesie. Spójrz na tabelę pierwszej ligi i zobacz jakie te kluby mają problemy finansowe.

paweł
paweł
9 miesięcy temu
Reply to  Świroos

Noi co że nie podniesie ? Nie taka ich rola. Ma być ciekawie. Obniżyć przecież wiele też nie obniży

paweł
paweł
9 miesięcy temu
Reply to  paweł

Ważną zaletą jest też to że po awansie znacznie poprawia sie infrastruktura danego klubu.

romek
romek
9 miesięcy temu

Nie dla powiększania ligi!

To byłoby kuriozum gdyby w tej sytuacji powiększać ligę. Kasy w eks będzie mało a przez powiększenie będzie jeszcze mniej przeliczając na klub.

Moim zdaniem obecny system sprawdza się przez kryzys, należy reformę odłożyć o 3 lata, czyli grać ESA37 kolejne 3 lata. 16 klubów, 3 spadają, 3 awansują z 1 ligi.

Robienie 18 lub co jest zupełnym kuriozum 19 zespołowej ekstraklasy to I D I O T Y Z M!

Piotr
Piotr
9 miesięcy temu

Powiększą ilość klubów w Ekstraklasie do 18, nie zwiększając dotacji z C+ . Musieliby też utrzymac wymogi licencyjne. W 1 lidze tak samo, 2 liga na 2 grupy po 16 drużyn.

dziegieć
dziegieć (@dziegiec)
9 miesięcy temu

Przede wszystkim trzeba zawiesić i to na lata PZPN-owskie wymogi licencyjne (we wszystkich ligach szczebla centralnego). Dla eklapy i 1. ligi ograniczyć je do oświetlenia i podgrzewanej murawy (bez wymogu zadaszenia trybun), bo jedynie te warunki są niezbędne do transmisji telewizyjnych i gry zimą. W związku z tym nie widzę powodu, by taki np. Raków miał cokolwiek robić ze swoim stadionem (w zeszłym sezonie mógł grać w PP z Lechem, Legią i Lechią w zimne miesiące, a teraz nie może już tego samego robić w eklapie?), czy np. Sandecja lub GKS Jastrzębie, gdyby awansowały do ESY. Teraz nikt już nie będzie miał pieniędzy na budowę infrastruktury. Nie wiadomo nawet, czy te stadiony, których budowa już trwa, zostaną dokończone (np. ŁKS, Pogoń, Zagłębie S., Radomiak). Prawdopodobnie mamy na wiele lat koniec z budową infrastruktury piłkarskiej. Kto dotychczas nie zbudował stadionu czy akademii, ten już nie zbuduje być może do lat 30.).
Krótko mówiąc niech zwycięży czysty sport: grać wychowanymi przez siebie młodymi Polakami (przepłacani obcokrajowcy – won!) na minimalnie dostosowanych do gry i transmisji stadionach (podgrzewana murawa i oświetlenie).

Dezert
Dezert
8 miesięcy temu
Reply to  dziegieć

Warto inwestować w infrastrukturę, ale ona sama sukcesów nie przyniesie, przypomnij sobie lata 90. Moim zdaniem problemem jest to, że 60-80proc. budżetu klubu jest przeznaczone na wynagrodzenia, co oznacza że kluby nie potrafią nic odłożyć wszystko przejadając.

Johb
Johb
9 miesięcy temu

Dobra posypia się minusy, ale konstrutywnie: nie można by stworzyć ligi z max 10 zespołów? Dać im superlige, czy tam zwal jak zwal, do następnej klasy rozgrywkowej dobrać z jeszcze niższej kilka zespolow i tym sposobem nikt by się spadł. Przerzucić grę na system wiosna-jesien jak w Norwegii czy Rosji. Może to jest jakiś sens w drodze do pucharów, większa rywalizacja poziomem i nie przemęczenie tych pseudopilkarzy pizdeczek żeby wreszcie jakieś Dudlege mogły ograć

polski zwiazek popularnych niekompetentow
polski zwiazek popularnych niekompetentow
9 miesięcy temu

Lepiej zeby PZPNem kierowala malpa niz Boniek, bo malpa majac do wyboru test zrobi na chybil trafil i zawsze kiedys trafi – Boniek zawsze robi wszystko zle, za to u nas w kraju sie docenia i szanuje zarozumialcow i przasne gaduly takie jak on. I dlatego ten ignorant ma takie wplywy w Polskiej pilce. Polacy zawsze kochali tych co gadaja, a nie dzialaja.

Bonkowi nie powierzylbym nawet tak powaznego stanowiska jak zamiatanie klatki schodowej, bo by zamiatal z dolu do gory.

polski zwiazek popularnych niekompetentow
polski zwiazek popularnych niekompetentow
9 miesięcy temu

Sytuacja jest wprost idealna by ten burdel, toczacy sie przez dekady, wreszcie uporzadkowac – no ale uklady i ukladziki na to nie pozwola, dalej sie beda litowac i dawac tonacym brzytwe – odraczac bankructwa, pomagac itd. Powinna sie pilka przerzedzic i te slabe i chore kluby, wiecznie na kroplowkach i na skraju przepasci, powinny upasc. Ekstraklasa powinna byc zmniejszona do 10-12 druzyn. Pensje powinny drastycznie zmalec tak by „starzy slowacy” i „kalecy hiszpanie” sobie poszli zarabiac gdzies indziej, a my powinnismy zrobic miejsce na gre mlodym i starszym Polakom.

Najwazniejsze powinno byc ZDROWIE klubow i lig, a nie poziom(ktory i tak jest denny mimo placenia zbyt duzych pieniedzy nie adekwatnych do poziomu sportowego), gdy sie na koniec sezonu ledwo wiaze koniec z koncem. Wydatki na poensje obnizyc drastycznie do maksimum 50 % z calego budzetu klubu. Wiecej dawac na pensje skautow, trenerow i akademie/mlode roczniki, a takze iwestowac w infrastrukture.

Krzysztof
Krzysztof
9 miesięcy temu

Nie widzę sensu w powiększaniu logo. Trzeba pamiętać że poziomu to nie podwyższy a na pewno obniży poziom 1 ligi.

Szymekk85
Szymekk85 (@szymekk85)
9 miesięcy temu

Czy to nie jest najlepszy moment żeby wprowadzić zmiany konkretne w tych ligach?dlaczego wszyscy na górze kminia jak zwiększyć poziom lig w Polsce?teraz jest ta chwila gdzie wszyscy cierpią wiec zmiana tu i teraz zostawic 10 ekip w ekstraklasie zrobic 1 lige też 10 a 2 podzielic na pn , pd po 24 i juz mamy 10 najlepszych druzyn w esa ,poziom 1 ligi wzrasta i mecze mozna transmitowac dzieki temu i maja te swoje pieniadze za prawa do transmisji i jedni i drudzy a 2 liga to 2gr po 24 albo 4 po 24 i mamy baze dla masy mlodych pilkarzy i skrocone dojazdy do tego rezerwy ekstraklasowych ekip.2 liga bedzie musiala korzystac z mlodych bo nie beda mieli wyjscia wypleni sie byle kopaczy z szczebla centralnego i juz zobaczcie tabela teraz i kto z kim by mogl grac w 1 kolejce calkiem ciekawie i tak 4 razy

Włochy
24.01.2021

Hołd dla polskiej szkoły bramkarzy na włoskiej ziemi

Wojciech Szczęsny plasuje się w ścisłej czołówce bramkarzy świata. Może w trójce, może w piątce, trudno to zmierzyć. Na pewno to top topów i jest to jasne jak słońce na niebie podczas bezchmurnego dnia. I w sumie za rzadko to doceniamy. A wpływ jaki ma na Juventus jest serio olbrzymi. Kilka interwencji w meczu z […]
24.01.2021
Weszło
24.01.2021

Piątek będzie miał nowego trenera. Dziesiątego od czasu wyjazdu za granicę

Gdy Krzysztof Piątek wyjeżdżał z polskiej ligi, pewnie miał świadomość, że pozna wiele nowych osób. To normalne przy zmianie środowiska, a dla niektórych ludzi pewnie i ekscytujące. Natomiast Piątek chyba wolałby te nowe znajomości… ograniczyć. Niedługo bowiem będzie problem, by jego wszystkich zagranicznych trenerów zmieścić do jednego autobusu. Piszemy o tym, bo Hertha Berlin poinformowała, […]
24.01.2021
Weszło
24.01.2021

Nowy selekcjoner kotem w worku? To nie nowość

Dobrzy selekcjonerzy nie zawsze rodzą się z wielkich sukcesów trenerskich. To teza, z którą polecamy oswoić się kibicom z marszu strzelającym do Paulo Sousy. Jasne, kariera Portugalczyka do rewelacyjnych nie należy, ot, mamy do czynienia ze szkoleniowcem, który jednym butem potrafił namalować sukces, by za chwilę drugim zostawić ślad porażki. Mówimy również o człowieku bez […]
24.01.2021
Anglia
24.01.2021

Harvey Elliott – dzieciak, który może zbawić Liverpool

Od czasów Raheema Sterlinga Liverpool nie wychował piłkarsko żadnego elektryzującego publikę zawodnika. Dojrzewali obrońcy, dojrzewali pomocnicy, ale gracze stricte ofensywni zawsze byli owocami czyjeś pracy. Wydaje się jednak, że niedługo nadejdzie kres tej pięcioletniej posuchy. W 2019 roku na boiskach Premier League zadebiutował Harvey Elliott. Wszedł na dwie minuty w starciu Fulham z Wolverhampton Wanderers, […]
24.01.2021
Weszło
24.01.2021

Lewandowski po rekord, United po awans

Niedziela dla fanów piłki nożnej zapowiada się kapitalnie. Przed nami dwa szlagierowe pojedynki – Schalke kontra Bayern oraz Liverpool kontra Manchester United. Jedni walczą o ligowe punkty, drudzy o awans w Pucharze Anglii. Sprawdziliśmy więc ofertę naszych kumpli, żeby wiedzieć, co warto dziś obstawić i mamy dla was kilka podpowiedzi. Schalke 04 Gelsenkirchen – Bayern […]
24.01.2021
Weszło
24.01.2021

Nigdy nie trenowałem tak ciężko jak u Hyballi. To zaprocentuje w meczach

– Każdy trener ma swoją taktykę i pomysł na grę. Trener Hyballa ma swój. I w tej taktyce, niestety, trzeba bardzo dużo biegać. Możemy sobie pomóc tym, że będziemy zasuwać na treningach, robić na nich dużo kilometrów i będzie wysoka intensywność. To wszystko, czego trener wymaga od nas, ma swoją przekładnię. Jeśli robimy na treningu […]
24.01.2021
Niemcy
24.01.2021

Pogromy, zwroty akcji, dramaty. 10 najbardziej szalonych starć Schalke z Bayernem

Kiedy na początku bieżącego sezonu ligowego Bayern Monachium powiózł Schalke 04 aż 8:0, pewne wydawały się dwie rzeczy. Po pierwsze, że ekipa z Gelsenkirchen będzie miała duże problemy z utrzymaniem się w Bundeslidze. Po drugie, że monachijczycy nie będą mieli żadnych problemów z obroną mistrzowskiego tytułu. No i jak na razie wszystko przebiega zgodnie z […]
24.01.2021
Anglia
24.01.2021

Derby Anglii dowodem na to, że nic w futbolu nie jest wieczne

Zaledwie tydzień po ostatnim meczu Manchesteru United z Liverpoolem, czeka nas powtórka. Podopieczni Jurgena Kloppa przyjadą na Old Trafford w ramach kolejnej rundy Pucharu Anglii. Nie będzie to jednak zwyczajny mecz, bo pierwszy raz od dawien dawna to nie oni będą faworytami.  Gdy w minioną niedzielę oba kluby wybiegały na murawę podczas meczu Premier League, […]
24.01.2021
Weszło
24.01.2021

Freebet 25 PLN na wszystkie ligi z TOP 5 w TOTALbet!

W TOTALbet czeka nas kolejny weekend z promocjami w tle! Tym razem ten legalny polski bukmacher ma dla nas darmowe zakłady. Freebety 25 PLN czekają na każdego, kto obstawi mecze czołowych lig w Europie – Premier League, Ligue 1, La Ligi, Bundesligi oraz Serie A. Jak odebrać nagrodę? Sprawdźcie! ZAREJESTRUJ SIĘ Z NASZEGO LINKU I […]
24.01.2021
Weszło
24.01.2021

Futbol Totalny – 60 PLN bonusu na Serie A!

Darmowe bonusy za sam fakt obstawiania meczów? Brzmi fantastycznie, więc sprawdzamy, o co chodzi. Legalny polski bukmacher eWinner przygotował dla nas kolejną odsłonę promocji „Futbol Totalny”. Promocja, dzięki której możemy zgarnąć atrakcyjne bonus za obstawianie meczów, tym razem ukierunkowana jest na włoską Serie A. W weekend czeka więc na nas 60 PLN bonusu za typowanie […]
24.01.2021
Weszło
24.01.2021

Coraz więcej Polaków w Turcji – obstaw Super Ligę bez ryzyka w Totolotku!

Damian Kądzior i Jakub Szumski powiększyli ostatnio naszą kolonię w lidze tureckiej. Na dziś liczba Polaków grających w Super Lig oraz na jej zapleczu jest już dwucyfrowa. Legalny bukmacher Totolotek postanowił to uczcić, dlatego w weekend spotkania tureckiej ekstraklasy zagramy bez ryzyka! W ramach promocji „Lucky Loser” za nietrafiony kupon zgarniemy bonus. ZGARNIJ BONUS DLA […]
24.01.2021
Włochy
24.01.2021

Fiorentina 1998/99. Eksplozja, kontuzja, karnawał i niespełnione marzenie o scudetto

7 lutego 1999 roku. Fiorentina, prowadząca w Serie A po dziewiętnastu ligowych kolejkach, podejmuje przed własną publicznością Milan. Drugi w tabeli włoskiej ekstraklasy. Spotkanie kończy się bezbramkowym remisem. Czyli  w miarę przyzwoitym rezultatem, patrząc z perspektywy ekipy z Florencji. Mimo to, gospodarze z murawy zeszli z minami tak nachmurzonymi, jak gdyby dopiero co przerżnęli 0:5. […]
24.01.2021
Weszło
24.01.2021

Nie będę mamił opowieściami o pięknym i cudownym futbolu

Jak to się stało, że do szatni Podbeskidzia wrócił uśmiech? Dlaczego wolał nie konsultować się z Krzysztofem Brede? Skąd decyzja o odstrzeleniu kilku zawodników w zimowym oknie transferowym? Na ile jego poprzednia kadencja w Bielsku-Białej miała wpływ na to, że ponownie dostał pracę w klubie? Jaki jest jego pomysł na poprawę wyników Podbeskidzia i dlaczego […]
24.01.2021
Inne sporty
24.01.2021

Rok temu król wrócił. Dziś król upadł. McGregor pokonany!

Conor McGregor był zdecydowanym faworytem starcia z Dustinem Poirierem. Conor McGregor miał dziś zapewnić sobie miejsce w walce o pas kategorii lekkiej. Conor McGregor miał znów przynieść UFC miliony w pojedynku o mistrzostwo. Nic z tego nie wyszło – Poirier wziął rewanż za porażkę sprzed ponad sześciu lat i w drugiej rundzie mocnymi ciosami rzucił […]
24.01.2021
Weszło
23.01.2021

Milik przypomniał sobie, że gra w piłkę. Szkoda, że reszta Marsylii o tym zapomniała

Pamiętacie jeszcze, jak Krzysztof Piątek trafiał do Milanu, Rossoneri bili rekordy oglądalności w telewizji, a wszyscy nagle zaczęli się fascynować Serie A? Debiut Arkadiusza Milika w Marsylii sprawił, że mamy małe deja vu. Tyle że sam zainteresowany raczej nie będzie go wspominał dobrze. Nieco ponad 30 minut, które dostał od Andre Villasa-Boasa, okazało się zbyt wysoko […]
23.01.2021
Hiszpania
23.01.2021

Real rozsierdzony, kibic zadowolony

Jeśli można w jakikolwiek sposób próbować zmyć plamę na śnieżnobiałej królewskiej koszulce – to w taki sposób jak dzisiaj. Real Madryt świeżo po pucharowej wtopie pojechał do Kraju Basków i przynajmniej częściowo zrehabilitował się w oczach kibiców. Rozwścieczony i rozdrażniony Real rzucił się na to biedne Alaves z taką zaciekłością, że w przerwie było już […]
23.01.2021
Weszło
23.01.2021

Kiedyś ten moment musiał nadejść: porażka Milanu po bardzo słabej grze

Zero argumentów. AC Milan dzisiaj ugościł u siebie Atalantę Bergamo po królewsku, z tradycyjnym hasłem „nie zdejmujcie butów” oraz oprowadzeniem przyjezdnych po wszystkich pokojach. Tak słabego meczu lider Serie A w tym sezonie jeszcze nie zagrał, a z drugiej strony – Atalanta potwierdziła, że niepowodzenia z pierwszej części ligi były wypadkiem przy pracy, a może […]
23.01.2021
Inne sporty
23.01.2021

Dzień drugich miejsc. Skoczkowie w Lahti, Maliszewska na gdańskim lodzie

Za każdym razem czegoś brakuje. W Zakopanem zadecydował jeden skok Andrzeja Stękały. Dziś Stękała latał znakomicie, ale w swojej pierwszej próbie gorzej zaprezentował się Dawid Kubacki. I ostatecznie nasi skoczkowie przegrali w konkursie drużynowym z Norwegami. Również druga była Natalia Maliszewska w mistrzostwach Europy w rywalizacji na 500 metrów  – swoim koronnym dystansie.  Znów jeden […]
23.01.2021