post Damian Smyk

Opublikowane 07.04.2020 13:45 przez

Damian Smyk

Przyznam szczerze, że po tej propozycji Rakowa był wśród sędziów duży niesmak. Jak to zwykle bywa – często mówi się, że sędziowie coś zabrali, ktoś liczy skradzione punkty, VAR-y, błędy i tak dalej. Przyzwyczailiśmy się. Natomiast zauważyliście, że w tym pięknym i wizjonerskim planie Rakowa nie było tematu sędziów? Jakby miało ich przysłać UFO prosto ze statku kosmicznego. Padały jakieś hasła, że mielibyśmy wchodzić osobnym wejściem, że mielibyśmy biegać dwa metry od piłkarzy… No, panowie, bądźmy realistami – mam patrzeć na sytuacje boiskową czy na to, że stoję za blisko zawodnika? – mówił Szymon Marciniak w rozmowie z Weszłopolskimi na antenie WeszłoFM. Zapraszamy na zapis tej rozmowy.

***

Mało się mówi w tej całej sytuacji o sędziach, zatem – jak to jest z wami? Jak się przygotowujecie?

Dużego pola do popisu nie mamy. Do niedawna można było chociaż pobiegać po lasach czy w miejscach ustronnych. Dzisiaj pozostaje nam wypełniać te obowiązki, które są na nas nakładane. Trenujemy, jesteśmy w trakcie przygotowań, robimy sobie testy filmowe, mamy codziennie testy online z trenerem przygotowania fizycznego. Można powiedzieć, że jesteśmy cały czas gotowi. Chociaż paradoksalnie nie jest to dla nas sytuacja nowa. Drużyny trenują wspólnie, a my zawsze indywidualnie. Mamy po prostu mniej miejsca do ruszania się.

Ale jest też trudniej – piłkarze mogą chociaż pokopać piłkę w ogrodzie, wy nie macie możliwości złapania czucia meczu.

Myślę, że fizycznie będziemy gotowi. Ale czucie meczu też szlifujemy – robimy sobie symulacje, zwłaszcza takich trudnym sytuacji w polu karnym, by być na bieżąco. Ale też nie ma co przesadzać, ta przerwa myślę, że nie wpłynie na jakość sędziowania. Każdy nie może się doczekać powrotu, jest głód sędziowania, czekamy na zielone światło do gry.

Ty akurat chwilę przed zamknięciem granic byłeś w Glasgow na meczu europejskich pucharów. Odbyłeś kwarantanne?

Nie przymusową, ale taką dla własnego spokoju. Spędziłem trzy tygodnie w odosobnieniu. Akurat wtedy, na Wyspach Brytyjskich, podejście było dość liberalne, nie czuć było tego poza stadionem. Na meczu owszem – dostaliśmy wytyczne, by nie było tego klasycznego przywitania, po meczu też kontakt wyglądał inaczej. W Polsce dopiero po dwóch dniach od meczu weszły obostrzenia, gdybym wracał później, to miałbym obowiązkową kwarantanne.

A czuć było w rozmowach z piłkarzami, że coś wisi w powietrzu?

Tak, rozmawialiśmy trochę w tunelu. Na przykład o tym braku przywitania. Wielu z nim mówiło, że to głupota, paranoja i przesada. Pewnie nie spodziewali się, że najgorsze dopiero przyjdzie, a sytuacja pokazała, że jakieś tam ryzyko było.

Pewnie w weekend wówczas byś nie sędziował, ale były obawy wśród sędziów, że trzeba będzie gwizdać w Ekstraklasie? Piłkarze głosem Jakuba Błaszczykowskiego odmówili grania.

No tak, ale też rozmawiałem z wieloma piłkarzami, którzy byli przeciwko zawieszeniu ligi. Wiemy, jaką moc ma głos Kuby Błaszczykowskiego, więc nikt nie chciał wychodzić przed szereg. Z sędziami było podobnie – część była za graniem, część przeciw. Ale my zawsze jesteśmy gdzieś z boku, dopasowalibyśmy się do sytuacji. Gdyby trzeba było pojechać na mecz, to byśmy poczekali. A tak grzecznie czekamy na rozwój wydarzeń.

Sporo mówi się o cięciach pensji u piłkarzy, a jak to wygląda u sędziów?

Nie ma za bardzo czego obcinać. (śmiech) Tak poważnie – sędziowie zawodowi mają pewne startowe, ale po opłaceniu ZUS-ów i podatków, to za dużo nie zostaje. Arbitrzy zarabiają zatem na boisku – im więcej sędziujesz, tym więcej zarabiasz. Każdy z nas trochę posędziował, odłożył trochę pieniędzy. Ale my o kasie dzisiaj nie myślimy, są ludzie w trudniejszych sytuacjach.

Czyli nie ma tego zdenerwowania, że jak liga będzie dłużej zawieszona, to nie będziecie mieli z czego żyć?

Każdy ma inną sytuację, trudno mi się wypowiadać za ogół środowiska. Ja do rozrzutnych nie należę, mam swoje inne biznesy. Skłamałbym, gdybym powiedział, że żyję od pierwszego do pierwszego i nie mam za co opłacić rachunków. Jasne, sytuacja jest napięta, ale myślę, że to wynika z tego, że nie wiadomo z czym się zmagamy, kiedy impas ustąpi, jak poważne jest zagrożenie, a nie z sytuacji materialnej.

Pojawiają się pomysły, by grać w izolacji. Taka propozycja padła w Niemczech, u nas był pomysł Rakowa Częstochowa na koszarowanie piłkarzy i grę w odosobnieniu. Jak na to patrzysz?

Przyznam szczerze, że po tej propozycji Rakowa był wśród sędziów duży niesmak. Jak to zwykle bywa – często mówi się, że sędziowie coś zabrali, ktoś liczy skradzione punkty, VAR-y, błędy i tak dalej. Przyzwyczailiśmy się. Natomiast zauważyliście, że w tym pięknym i wizjonerskim planie Rakowa nie było tematu sędziów? Jakby miało ich przysłać UFO prosto ze statku kosmicznego. Padały jakieś hasła, że mielibyśmy wchodzić osobnym wejściem, że mielibyśmy biegać dwa metry od piłkarzy… No, panowie, bądźmy realistami – mam patrzeć na sytuacje boiskową czy na to, że stoję za blisko zawodnika? Sam pomysł grania w odosobnieniu nie był zły, ale niektóre podpunkty… Mówię o sędziach – potraktowano nas, jak jakiś element obcy, który trzeba przywieźć na 90 minut, a później kopnąć w tyłek i do widzenia. Niesmak pozostał. Ale myślę, że warto pewnie ruszymy z Ekstraklasą jakoś tydzień lub dwa po Bundeslidze. A z tego co słyszę, oni chcą zacząć grać w połowie maja.

Zawodnicy jednak z marszu na boisko nie wejdą, trzeba połapać te automatyzmy. U sędziów brak rytmu będzie problemem?

Nie demonizujmy tego. Piłkarze grają ze sobą kilka sezonów, znają się, znają taktykę. Nie przesadzałbym. Z nami podobnie – mamy kilkaset meczów na koncie, ja nie potrzebuję pięciu-sześciu meczów na aklimatyzację. Człowiek jest pod prądem, zawsze gotowy. Tak jak powiedziałem – najgorsze jest to czekanie. Tu w Płocku spotkałem kilku zawodników, pogadaliśmy i każdy z nich pali się do gry, oni są mocno stęsknieni za boiskiem.

Wygląda na to, że niedługo ruszy liga chińska. Myślałeś o tym, by wyjechać tam i sędziować gościnnie?

Różne pomysły były. Faktycznie, mam kolegę w lidze chińskiej i słyszałem d niego, że sytuacja jest w miarę opanowana i zaraz będą grać. Ale nie, nie myślałem o wyjeździe. Mamy swoje rozgrywki, ważne jedenaście kolejek do końca, do tego kluczowe etapy w europejskich pucharach dla arbitrów. Gdybym powiedział UEFA, że chcę jechać do Chin, to dostałbym krzyżyk na drogę. (śmiech) Każdy taki wyjazd muszę zgłaszać, a dzisiaj skupmy się na dociągnięciu ligi do końca, na rozegraniu Ligi Mistrzów czy Ligi Europy. Zwłaszcza, że wchodzimy w taki etap, że każdy szuka błędów sędziów, sytuacji niejednoznacznych. Musimy być skoncentrowani na tym.

No właśnie – gdyby dzisiaj ligę zakończyć i utrzymać obowiązujące wyniki, to pewnie taka Arka Gdynia budowałaby narracje, że sędziowie zrzucili ją z Ekstraklasy.

My się do tej narracji przyzwyczailiśmy. Niejeden klub, który spadał lub przegrywał mistrzostwo, mówił potem, że to przez sędziów. Pamiętam taką anegdotkę… Michał Listkiewicz, gdy był prezesem PZPN, na spotkaniu z klubami poprosił delegatów klubów o wypisanie punktów, które ich zespół stracił przez sędziów. Jeden wpisał minus pięć, inny minus siedem, ktoś inny minus dziewięć. A gdy Michał zapytał o to, ile kto na błędach sędziów zyskał, to okazało się, że nikt nic nie wpisał. Zatem my już to znamy. Dzisiaj kontrowersje są na innych poziomie. Nie ma sytuacji typu gol Hamalainena w meczu Legii z Lechem czy bramki Siemaszki zdobytej ręką. Jasne, debatujemy cały czas, szukamy tego marginesu przy wideoweryfikacjach, zastanawiamy się kiedy ma zadziałać, a kiedy nie. Ja sam mam 100 meczów z VAR-em, a nadal nie wszystko jest takie oczywiste i nie udaje, że pozjadałem wszystkie rozumy. Natomiast skóra sędziów jest twarda, trudno złamać nas pretensjami.

Po meczu Legii z Cracovią miałeś jakieś refleksje? Na przykład takie, że Siplaka jednak należało wyrzucić?

Absolutnie. I mówię to z pełnym przekonaniem – żółta kartka. Mogę wam pokazać setki taki wideo od UEFA. Zawodnik trafił w podbicie, z dużą dynamiką, ale jednak w podbicie – zatem żółta. Gdyby trafił w kostkę – czerwona, nie ma o czym mówić. Później pojawiły się głosy, że dałem żółtą, bo kibice Legii mnie obrażali i chciałem się zemścić. Panowie, mnie wyzywali już na rozgrzewce. Na mnie coś takiego nie działa, nie mszczę się. Zresztą powiem wam szczerze, że tego na boisku się nie słyszy. Dopiero później, gdy robię już samoocenę w domu, to słyszę, że ktoś coś krzyczał. „Oho, znowu Marciniaka pozdrawiają”.

Pytamy o Siplaka, bo później ta sytuacja dostała drugie życie, gdy z boiska w meczu z Piastem wyleciał Jose Kante.

O, to ciekawe, dlaczego kibice Legii nie wyciągali z kolei sytuacji z meczu Legii z Lechią, gdy Kante złamał nos Nalepie podczas wykonywania przewrotki. Gdybym wiedział, że Michał ma złamany nos, to dałbym czerwoną kartkę. Dzisiaj wiem, że tam dałbym czerwoną. I co? Jakoś nie widzę, by ktoś narzekał, że legionista wtedy nie wyleciał z boiska. Ale tak to jest, że szuka się błędów na niekorzyść własnej drużyny. Później czytam jakieś wypowiedzi piłkarzy… Panowie, grajcie w piłkę, my będziemy sędziować. Obejrzycie tyle klipów, co my, to też będziecie działali jak automaty. Znamy się na robocie, spokojnie.

Przełożenie Euro jakoś na ciebie wpływa? Czułeś się na tyle mocny, że mógłbyś poprowadzić półfinał czy finał?

Dzisiaj to wróżenie z fusów. Czekaliśmy na tę imprezę, byliśmy w kręgu ekip do wysłania na mistrzostwa, ale dzisiaj wiemy, jaka jest sytuacja. Byłem na Euro 2016 i to były niesamowite emocje, świetne przeżycie. Zostałem wtedy do półfinału, a jechałem przecież jako żółtodziób. A teraz? Wiadomo, szkoda, ale są sprawy ważniejsze. Ja nie pytam lekarza o to, jakby gwizdnął, więc też nie będę decydował za mądrzejszych od siebie. Mam nadzieję, że to cholerstwo zostanie wreszcie wyleczone i że będziemy mogli mówić o świetnych meczach, pięknych golach. Tak w ogóle, to przyszły rok zapowiada się niezwykle pracowicie, bo będzie Euro, Igrzyska, ten Puchar Konfederacji. Ale to plany dalekie – dzisiaj chciałbym po prostu wrócić na boisku. Jeśli wrócimy w czerwcu, to będzie świetnie.

fot. FotoPyk

Opublikowane 07.04.2020 13:45 przez

Damian Smyk

Liczba komentarzy: 2
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dack Janiels
Dack Janiels (@dackjaniels)
10 miesięcy temu

Haha, wielce oburzeni. Przecież ten pomysł to była utopia.

Piotr
Piotr
10 miesięcy temu
Reply to  Dack Janiels

Oburzeni bo tylko narzekanie macie w genach A jak sędziów nie ma to płacz i telefony czemu.Czy chociaż 1% kibiców miała w ręku książki z przepisami bo uważają siebie za fachowców?

Weszło
06.03.2021

Przewrotką na remis w derbach. Ricardinho przedstawia się Łodzi

Pamiętacie jeszcze słynny cytat z pewnego radia po telefonie od widza? „Widzę, że pan się ładnie przedstawił przed, nam tutaj w tej chwili słuchaczom, przed milionami słuchaczy”? To dzisiaj przed milionami widzów i całą Łodzią pięknie przedstawił się Ricardinho. Brazylijczyk chyba naoglądał się Ekstraklasy, bo huknął przewrotką tak pięknie, jak przed tygodniem zrobił to Patryk […]
06.03.2021
Weszło
06.03.2021

LIVE: Siatkarska interwencja Pietrzaka, karny i Podbeskidzie prowadzi

Lechia, która dopiero co miała zwalniać Stokowca, a wygrywa mecz za meczem, dziś spróbuje pognębić Podbeskidzie. Zagłębie, które spróbuje udowodnić, że ostatnie zwycięstwo z Cracovią nie było przypadkiem bądź głównie dowodem na słabość Cracovii. Jagiellonia, gdzie Bogdan Zając powoli zaczyna grać o swoją przyszłość. Wreszcie wieczorem Raków, który spróbuje podgonić stratę do lidera, a także […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Niby Premier League, a jednak Ekstraklasa. Kuriozalny gol Burnley [WIDEO]

Co takich obrazków przyzwyczailiśmy się raczej w Ekstraklasie. Asysty garbem (vide – Medved do Brown Forbesa), centrostrzały, pudła z trzech metrów – kto ogląda naszą kochaną ligę, ten zna te obrazki na co dzień. Ale to, w jaki sposób Arsenal sam strzelił sobie gola w starciu z Burnely, nawet u nas byłoby hitem. Michał Probierz […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Piątkowski: Powołanie? Przeżyłem szok. To spełnienie marzeń

– Przeżyłem mały szok. Wcześniej doszły mnie słuchy, że selekcjoner Paulo Sousa rozmawiał z trenerem Markiem Papszunem przed naszym spotkaniem z Lechem Poznań. Nie spodziewałem się jednak, że otrzymam powołanie już teraz. To spełnienie najskrytszych marzeń – mówi Kamil Piątkowski w rozmowie z Onetem. Piłkarz Rakowa Częstochowa znalazł się w szerokiej kadrze Paulo Sousy na […]
06.03.2021
Niemcy
06.03.2021

Borussia Dortmund 2011/12 – polskie trio, Bayern na łopatkach, podwójna korona

To nie była zwyczajna kwietniowa środa. Całe Niemcy bacznie obserwowały, co dzieje się na Signal Iduna Park w Dortmundzie. Zwycięstwo Bawarczyków w Der Klassiker oznaczałoby ich powrót na pozycję lidera. Wreszcie w 77. minucie Robert Lewandowski sprytnym trafieniem piętą dał BVB prowadzenie. Jednak tuż przed końcem meczu Roman Weidenfeller we własnym polu karnym wpakował się […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Klub Beckhama na celowniku MLS. Płacili piłkarzowi pod stołem?

Władze MLS ogłosiły, że Inter Miami stał się obiektem śledztwa organów ligowych. Chodzi o zeszłoroczny transfer Blaise’a Matuidiego. MLS sądzi, że klub Davida Beckhama miał płacić Francuzowi pieniądze „na czarno”, co burzyłoby zgodność z regulaminem wynagrodzeń uiszczanych piłkarzom. Interowi grozi kara pieniężna, kara punktowa lub rozwiązanie kontraktu z Matuidim. Blaise Matuidi trafił do Stanów Zjedonocznych […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Zlatan wróci do kadry! Polacy muszą szykować się na starcie z Ibrą

Długo trwała telenowela związana z powrotem Zlatana Ibrahimovicia do reprezentacji Szwecji. Obrażał kumpli z reprezentacji, kończył karierę reprezentacyjną, później to selekcjonerzy nie chcieli jego… Ale wygląda na to, że Zlatan wróci do kadry i – jeśli będzie zdrowy – zagra na Euro z Polską. Jak informuje Football Direkt lada moment zostanie ogłoszona szeroka kadra Szwecji […]
06.03.2021
Anglia
06.03.2021

Klątwa drugiego sezonu beniaminka? W Premier League to mit

W sezonie 1995/96, ponownie zreformowano angielską ekstraklasę. Premier League została zmniejszona do 20 zespołów i w takim kształcie pozostaje do dziś. W tym czasie awansowało i zdołało się utrzymać na przynajmniej jeden sezon aż 41 zespołów*. Statystyka pokazuje, że większość z nich utrzymała się także w kolejnym. Klątwa drugiego sezonu w Premier League jest niemalże […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Argentyna i Brazylia zagrają bez swoich gwiazd? Powodem obostrzenia

Kraje Ameryki Południowej głowią się nad tym, jak rozegrać najbliższe mecze eliminacji do Mistrzostw Świata 2022. Przez obostrzenia covidowe kluby europejskie nie są zobligowane do wysyłania swoich piłkarzy na mecze reprezentacyjnie do Ameryki Południowej. W piątek odbyła się pierwsza tura rozmów między dziesięcioma federacjami. Argentyna zgodziła się, by rozegrać najbliższe mecze bez zawodników z Europy, […]
06.03.2021
Weszło
06.03.2021

Kiedy wreszcie zobaczymy starego, dobrego Cernycha?

Powrót Fedora Cernycha do Jagiellonii niektórzy określali nawet jako „hit transferowy”. Może nieco na wyrost, ale faktem jest, że trudno było kręcić nosem, skoro do Białegostoku wrócił zawodnik, który przez lata sprawdzał się w Ekstraklasie i długimi okresami był w barwach „Jagi” wiodącą postacią. Tym większym rozczarowaniem jest jednak jego dotychczasowa postawa.  Biorąc pod uwagę […]
06.03.2021
Weszło
06.03.2021

Mecze z dołem tabeli. Raków przekuł bolączkę w atut

Utarło się mówić, że w poprzednim sezonie Raków zapłacił frycowe. Nie lubimy uciekać się do piłkarskich sloganów, ale w tym haśle… rzeczywiście coś jest. Lecz tylko wtedy, gdy wejdziemy w nie nieco głębiej. No bo co to jest frycowe? Przykład Rakowa pokazuje, że to określenie można sprowadzić do – tak po prostu – braku doświadczenia. […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Luis Suarez stworzył klub w Urugwaju. Chce wychowywać piłkarzy

Byli polscy piłkarze regularnie otwierają szkółki piłkarskie dla młodych zawodników. Luis Suarez postanowił pójść krok dalej. Jako czynny piłkarz stworzył klub Deportivo LS, który zacznie grać niedługo w urugwajskiej Lidze Uniwersyteckiej. A w przyszłości ma przekształcić się w profesjonalną drużynę piłkarską występującą na szczeblu zawodowy. Rzadko się zdarza, że czynny zawodnik chce budować takie projekty […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Trener i dyrektor chwalą Piątka. „Wielki charakter, wielka ambicja”

Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że występ Krzysztofa Piątka w starciu z Augsburgiem jest wykluczony. Wszystko przez uraz, którego Polak nabawił się w meczu z Wolfsburgiem. Ale nie dość, że powrót do zdrowia napastnika stołecznej ekipy przeszedł błyskawicznie, to jeszcze trener Herthy zachwala upór Piątka w dążeniu do gry. Według zapowiedzi – polski snajper […]
06.03.2021
Weszło Extra
06.03.2021

Mroczna Strona Sportu (odcinek II): „Anioł Śmierci”

Kiedy Robert Rozier – przed laty obiecujący futbolista, obrońca między innymi St. Louis Cardinals i Oakland Raiders – po raz pierwszy został wysłany, by zabić ku chwale swojego nowego Boga, nie spisał się najlepiej. Po prostu zjadły go nerwy. 25-centymetrowy nóż ukryty w nogawce spodni tego zwalistego, czarnoskórego mężczyzny, nieco krępował jego ruchy. Spocone dłonie […]
06.03.2021
Weszło
06.03.2021

Czas derbów! Cztery hity na sobotę

Kibice będą dziś zadowoleni, bo przed nami sobota pełna futbolu. Dlatego wybraliśmy cztery ciekawe spotkania w Polsce i Europie, na które warto rzucić okiem. Nie tylko dlatego, że będzie się je dobrze oglądało, ale także dlatego, że można na nich zarobić. Jak? Łapcie nasze podpowiedzi! ŁKS Łódź – Widzew Łódź Ostatnie mecze bezpośrednie: WRRRW Poprzednie […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Guardiola odnosi się do zarzutów, że Manchester „kupuje” sobie sukcesy

Pep Guardiola zapytany ostatnio o imponującą serię dziewiętnastu zwycięstw z rzędu zażartował, że tajemnica sukcesy tkwi w pieniądzach. Teraz na konferencji prasowej został poproszony, by wyjaśnił nieco kontekst tamtej wypowiedzi. Hiszpan odniósł się do krytyki, że Manchester City to klub bez historii, który buduje swoją przewagę wyłącznie na pieniądzach. Wszystko wskazuje na to, że nikt […]
06.03.2021
Weszło
06.03.2021

Stawowy, Dobi, presja i uciekające punkty. Dwugłos przed derbami Łodzi

Kto ma dziś większą presję, ŁKS czy Widzew, Wojciech Stawowy czy Enkeleid Dobi? Czy w przypadku porażki pod którymś z trenerów mocno rozgrzałby się stołek? Jakie są nastroje w obu obozach? Czy Widzew się rozwija, a ŁKS zwija? A może prawda o słabszej formie ŁKS-u jest bardziej skomplikowana? Do dwugłosu przed derbami zapraszają Jakub Olkiewicz […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Rewolucyjny pomysł Wengera na przepis o spalonym

Angielskie media donoszą, że światowe władze sędziowskie coraz poważniej analizują zmiany w przepisie o spalonym. IFAB analizuje pomysł Arsene’a Wengera, który miałby sprawić, że gole padałyby częściej, a liczba ofsajdów w meczu spadłaby nawet o 50%. Na czym polega ta idea Francuza na uatrakcyjnienie piłki nożnej? Warto zaznaczyć, że pomysł byłego trenera Arsenalu nie jest […]
06.03.2021