post Avatar

Opublikowane 28.03.2020 14:23 przez

redakcja

– Nie uważam, że najmniej straciliśmy. Wszystkie wasze rozważania nie obejmują tego, jak zmienia się rynek transferowy. My jesteśmy wśród 3-4 polskich klubów, które są pokrzywdzone. Nie będziemy w stanie sprzedać swoich piłkarzy. Mieliśmy realne i konkretne oferty na Tomka Petraska i konkretne zapytania na Sebastiana Musiolika. Ja te straty wyceniam na około 12 milionów złotych – mówił Michał Świerczewski, właściciel Rakowa, w dzisiejszym Stanie Futbolu. Zapraszamy na zapis rozmowy.

Ucieszyłeś się, że NBA planuje pójść drogą twojego pomysłu?

Może nie to, że się ucieszyłem, ale to pokazuje, że w innych krajach myśli się o potencjalnym wznowieniu rozgrywek. Natomiast w przypadku Polski to nie jest odpowiedni moment. Nasz pomysł był spóźniony o 2-3 tygodnie. Co nie znaczy, że nie powinniśmy analizować pewnych opcji pod kątem przyszłego sezonu – nie jest powiedziane, że ta pandemia nie będzie trwała znacznie dłużej i nie powinniśmy się przygotować do poszczególnych sytuacji.

Wydaje mi się, że inni grają na przeczekanie i liczą na powrót w ciągu miesiąca-dwóch. Ty stworzyłeś pesymistyczno-alternatywny scenariusz, że jednak nie będzie można grać dłużej.

Wyszliśmy trochę przed szereg i mocno się nam za to oberwało. Natomiast z tego, co widzę, coraz więcej klubów zaczyna nas w tym temacie wspierać. Może nie chodzi o to, by te rozgrywki zaczynać tu i teraz, ale żeby planować kolejny sezon na wypadek, gdybyśmy nie mogli wystartować zgodnie z planem. Uważam, że takie ryzyko jest bardzo duże.

Kiedy chcesz wrócić do swojego pomysłu?

W kolejnym tygodniu ma wyjść zbliżona inicjatywa ze strony innego klubu. Nie do końca zbieżna w stu procentach z naszą, ale dążąca do tego, by wrócić do grania na własnych stadionach. Musimy szukać tu i teraz rozwiązania, bo znów będziemy spóźnieni. Nie możemy czekać na to, co będzie w innych krajach, tylko skupić się na sobie. Ja liczę, może trochę naiwnie, że te restrykcje wprowadzone w Polsce, pozwolą nam wyjść z tego ogromną ręką. Dramatów będzie dość duża liczba, ale wierzę, że to nie będą tak ogromne dramaty, jak we Włoszech czy Hiszpanii. Powinniśmy myśleć o skorzystaniu z tego, że sytuacja może być u nas lepsza i rozważać wznowienie rozgrywek – oczywiście biorąc pod uwagę zdrowie wszystkich uczestników.

Co powiesz osobom, które twierdzą, że to niemoralne wykorzystywać testy na piłkarzach, gdy inni potrzebują ich bardziej?

Te testy nie przydadzą się gdzieś indziej. Po pierwsze musielibyśmy je zdobyć na rynku komercyjnym. Po drugie podejście rządu jest takie, by nie badać przesiewowo i profilaktycznie, tylko badać osoby ze wskazaniami. Zgadzam się, że zabieranie potrzebującym byłoby niemoralne, ale to są zupełnie inne sytuacje.

Czy to nie jest tak, że Raków najmniej traci na zawieszeniu ligi? Na przykład przez to, że nie gracie u siebie.

Koszty, które ponosimy w związku z rozgrywaniem meczów w Bełchatowie plus straty wynikające z tego, że nie sprzedajemy tyle biletów, ile moglibyśmy w Częstochowie, to jest blisko milion złotych na rundę. Dość duża kwota. Dodatkowo patrząc na to, że będziemy w stanie zredukować zarobki, można by powiedzieć, że jesteśmy wygrani. Ale tutaj nie o to chodzi. Tutaj chodzi o sport. I nie uważam, że najmniej straciliśmy. Wszystkie wasze rozważania nie obejmują tego, jak zmienia się rynek transferowy. My jesteśmy wśród 3-4 polskich klubów, które są pokrzywdzone. Nie będziemy w stanie sprzedać swoich piłkarzy. Mieliśmy realne i konkretne oferty na Tomka Petraska i konkretne zapytania na Sebastiana Musiolika. Ja te straty wyceniam na około 12 milionów złotych. W Legii te straty będą jeszcze większe i kwoty, o których się mówiło miesiąc temu, są oderwane od rzeczywistości. Nie wiemy, jak do końca będzie wyglądał ten rynek, ale moim zdaniem to będzie armagedon. Myślę, że powrotu do tych kwot będziemy potrzebowali półtora roku, a może w ogóle nie wrócimy w najbliższych latach. Dlatego zwróciłbym uwagę, że transfery to ważne elementy w budżecie.

Twoim zdaniem latem nie będzie żadnych ruchów czy będą za dużo mniejsze pieniądze?

Wszystko zależy od tego, jak i czy zostanie opanowana pandemia. Moim zdaniem Stany Zjednoczone będą jednym z tych krajów, które ucierpią najbardziej. Do tego Włochy, Hiszpania, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, czyli te kraje, które są najbardziej aktywne na rynku. W ubiegłym tygodniu trzy miliony Amerykanów zwróciło się o zasiłek dla bezrobotnych. W innych krajach też pewnie nastąpi lawina zwolnień i podobnych sytuacji. To będzie zupełnie inny świat. Oby do tego nie doszło, bo jesteśmy w momencie, w którym realne wydaje się opanowanie pandemii. Natomiast skutki ekonomiczne będą prawdopodobnie przeogromne.

A nie będzie tak, że kluby z poduszką finansową będą skupowały po niższych cenach, w ramach okazji?

Tak, to jest szansa na uzyskanie nowej pozycji na rynku. Ale takich klubów, które nie ucierpią, będzie bardzo ograniczona liczba.

Czy uważasz, że pakiet PZPN-u ci pomaga i jeśli tak, to w jak dużym stopniu?

Nie do końca jeszcze przeanalizowałem, jak będzie wyglądał dokładny podział tych środków. Z tego, co na szybko przeczytałem, te środki są przeznaczone na kolejny sezon. A nie znamy składu Ekstraklasy w przyszłym sezonie. Czy to będzie 16, 18 czy 19 drużyn. Ale ten pakiet to rzecz bardzo dobra i pozytywnie się zaskoczyłem takim działaniem PZPN-u. Związek zachował się tak, jak powinien.

A jak będzie wyglądała sytuacja z obcinaniem pensji w Rakowie?

Jak zwykle win-win. Pogadamy z każdym z chłopaków, żeby wyjść z tego cało. Będziemy dążyć do tego, żeby nie było takich sytuacji, że coś narzucamy. Pewnie w niektórych przypadkach to nie będzie możliwe, skończy się sporem, ale w 90% to będzie przybicie piątki i kontynuowanie współpracy w przyjacielskich stosunkach.

Ale mówimy o redukcjach w skali 50%?

Mam już jakiś plan. Będzie redukcja wynagrodzenia, część wypłacałbym od razu, a w kolejnej części będę prosił o rozłożenie na 24 raty. Byśmy mogli to spłacać w rozsądnym terminie, by klub mógł funkcjonować bez większego uszczerbku. A ten i tak będzie, bo my będziemy musieli ciąć koszty, może nie jakoś radykalnie, natomiast staramy się sprawdzać, gdzie będziemy musieli sobie poradzić bez jakichś osób. To jest bolesne, ale nieuniknione. W innych wypadku mielibyśmy upadek klubu. Kluczowe w takiej sytuacji jest utrzymanie płynności finansowej. Wydatki trzeba rozłożyć w czasie i potem być w stanie odrobić straty.

Jesteście pewni, że kontrakt telewizyjny nie zostanie wypłacony w całości?

Ja uważam, że jest duża szansa, że te pieniądze będą. Powinniśmy dążyć do tego, by od naszego partnera, Canal +, te pieniądze uzyskać. Canal + będzie się bronił, że nie ma transmisji. Ale kibice nie przestali płacić za pakiety. Liga nie gra, natomiast Canal + pobiera pieniądze od abonentów. Nie chcę wywierać presji, jednak uważam, że można wypłacić te pieniądze po partnersku, może w ramach wymiany coś za coś.


Fot. 400mm.pl

Opublikowane 28.03.2020 14:23 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 4
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
GooDOMaDOM
GooDOMaDOM

Czy on rzeczywiście myśli, że Canal+ się nie ma o co martwić bo ludzie dalej płacą abonament? Czy tu nie chodzi o reklamy przede wszystkim?

Ekstraklasa
Ekstraklasa

Odnośnie tego, że NBA myśli o wznowieniu rozgrywek, to warto dodać o „małym” szczególiku różnicy w kwestii praw telewizyjnych:
– Ekstraklasa – 250 milionów złotych za sezon
– NBA – 2.66 miliarda dolarów rocznie

warka2
warka2

23-letni napastnik z jedną przyzwoitą rundą + 28-letni stoper za 12 banieczek. No no no. Powinien dodać, czy to 2 bańki ojro za każdego czy może Petrasek za baniaczka, a Musiolik za 3. Idąc tym tropem to Legii pewnie przeszło koło nosa z 50 baniek w naszej walucie a Lechowi równowartość Neymara.

Criticball
Criticball

Oj, tam, oj, tam – truszeczki kreatywnej księgowości…

Inne sporty
24.05.2020

The Last Dance rozpęta lawinę sportowych dokumentów?

Serial o losach mistrzowskich Chicago Bulls oraz ich niezapomnianego lidera zrobił furorę na całym świecie. Obudził też tematy do dyskusji: czy Michael Jordan był tyranem i złym kolegą z drużyny? A może po prostu wyjątkowo mocno zależało mu na wygrywaniu? ESPN, odpowiedzialne za stworzenie koszykarskiego dokumentu, wyczuło pismo nosem i już planuje kolejną (i na […]
24.05.2020
Niemcy
24.05.2020

Warto było czekać do końca!

Nieprawdopodobnie wolno rozkręcał się ten mecz, tak naprawdę gdyby ktoś włączył telewizor mniej więcej po godzinie gry, poza bramką Fortuny wiele by nie stracił. Ale gdy już się rozhuśtali… Obroniony rzut karny. Chwilę później gol na 2:0. Rosnąca desperacja gospodarzy, którzy próbowali nawet uderzeń nożycami i przewrotkami. Aż w końcu piorunująca końcówka, w której w […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Liga Minus – Misterium Chotomowskie

To już ostatni taki odcinek Ligi Minus. Wraca Ekstraklasa, więc choć quizowe odcinki całkowicie nie znikają, to nie będą już tak regularne. Ale nic, cieszmy się, póki możemy to przeżywać. Co zobaczyliśmy tym razem? Żenującą anegdotę Wojtka Pieli o Jacku Krzynówku. Kapitalną anegdotę Wojtka Pieli o telefonie do Jerzego Engela. Pawła Brożka, który za długo […]
24.05.2020
Niemcy
24.05.2020

Szkoła pięknej gry według Lipska

To był spektakl godny teatru broadwayowskiego. Oczywiście, przy pełnych trybunach oglądałoby się to pewnie jeszcze przyjemniej, ale nie będziemy narzekać, bo piłkarze RB Lipsk zagrali tak widowiskowo, tak nowocześnie, tak ofensywnie, że jedyną właściwą reakcją było wygodne rozsądzenie się w fotelu i delektowanie się ich kunsztem. I choć jednostronne mecze, a ten był wyjątkowo jednostronny, […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Schalke null Gelsenkirchen

Fatalnie, po prostu fatalnie prezentuje się od pewnego czasu Schalke Gelsenkirchen. Już pal licho, że od dziewięciu meczów nie wygrali. Już pal licho, że po pandemicznej pauzie najpierw Borussia ogoliła ich 4:0, a dziś ośmieszył Augsburg, wywożąc ze stadionu rywala trzy punkty i trzy zdobyte bramki. To Schalke jest po prostu przeraźliwie słabe piłkarsko, posiada […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Od Nowaka do Lewandowskiego. Najlepsi Polacy w Bundeslidze

Władze klubów Serie A praktycznie co okienko wpadają do Ekstraklasy i zachowują się tak, jak emerytki na promocji karpia w markecie, ale jeszcze sporo milionów euro musi przepłynąć z Italii do naszego kraju, byśmy uznali tamtejszą ligę za najbardziej „polską” spośród tych najsilniejszych. Ten tytuł należy do Bundesligi. Z jednej strony nie jest to ostatnio […]
24.05.2020
Inne sporty
24.05.2020

Kubica w dobrej formie, ale to simracerzy triumfowali w Orlen Stay&Play

Było szybko, wściekle i emocjonująco. Za nami finał turnieju w Assetto Corsa, w ramach projektu Orlen Stay&Play. Profesjonalni sportowcy stanęli w szranki z zawodnikami, którzy wcześniej przeszli przez otwarte kwalifikacje. Nie było jednak mowy o żadnych nowicjuszach. Na linii startu na Roberta Kubicę czy Jakuba Przygońskiego czekali bowiem esportowcy, specjalizujący się w symulatorach wyścigowych. Szans […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Robert Gumny: Prawie rok grałem z bólem. Pokazywałem 50 procent możliwości

Obrońca Lecha Poznań, Robert Gumny był gościem Łukasza Trałki, Michała Żewłakowa i Jakuba Wawrzyniaka w programie „Liga PL” emitowanym w Kanale Sportowym. Zawodnik „Kolejorza” opowiedział o spodziewanym powrocie do gry po kontuzji, silnej psychice, potrzebie rywalizacji i najsilniejszym punkcie poznaniaków przed meczem z Legią. Poniżej zapis tekstowy rozmowy.  Jak się czujesz? Dziękuję, bardzo dobrze. Od […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Polski Real i potęgi na kolanach. Finał rankingu polskich drużyn wszech czasów!

Milion dolarów oferowane przez Real za Włodzimierza Lubańskiego. Widzew Łódź w kilkanaście lat przechodzący od czwartej ligi do pokonania Liverpoolu, jednej z najlepszych drużyn w historii futbolu. Deyna z Gadochą siejący postrach na murawach Europy. Ernest Wilimowski jako kandydat do najlepszego piłkarza świata swoich czasów. Wyrabiający 577% normy przodownik pracy Wiktor Markiefka decydujący o losach […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Astiz: „Prawdopodobnie po sezonie zostanę w Legii. Albo jako piłkarz, albo w innej roli”

Iñaki Astiz był – obok Roberta Gumnego – telefonicznym gościem najnowszej „Ligi PL”. W ostatnim odcinku przed wznowieniem rozgrywek stoper warszawskiej Legii zdał raport ze stanu przygotowań wicemistrzów Polski i liderów PKO Bank Polski Ekstraklasy do ponownego startu ligi. Zdradził też co nieco na temat swojej przyszłości. Poniżej zapis rozmowy. Łukasz Trałka: – Jak przygotowania […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Przez lojalność nie mogłam iść do Lyonu. To jak transfer z Lecha do Legii

– Przez siedem lat w Paryżu zyskałam taki szacunek ludzi, że nie mogłam przejść do Lyonu. Dla mnie relacje z kibicami są cenniejsze od złota. Nie mogłabym później spojrzeć w twarz ludziom, którzy dopingowali mnie przez te lata w Paryżu. To po pierwsze. A po drugie – przez te lata nakręcałam się tą rywalizacją, miałam […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Grosicki: – Chcę, żeby za kilkanaście lat moje nazwisko było wspominane

– Mam jeszcze dwie imprezy przed sobą. W 2021 i 2022 roku. Jest jeszcze szansa i czas. Jak są marzenia do zrealizowania, to trzeba je zrealizować. Marzymy, żeby zaistnieć na takich imprezach i mam nadzieję, że to się uda. Trzeba wierzyć. Zmienić słowa w czyny. Pokazać to na boisku. Tamten mundial był bardzo słaby, ale […]
24.05.2020
Niemcy
24.05.2020

Niedziela z Bundesligą. Czy RB Lipsk powróci na zwycięską ścieżkę?

Dwa remisy przed pandemią, jeden po wznowieniu rozgrywek. Nie da się ukryć, że kiepska passa RB Lipsk na przestrzeni trzech ostatnich kolejek Bundesligi mocno nadszarpnęła szanse tej ekipy na sięgnięcie po mistrzowską paterę. Obecnie podopieczni Juliana Nagelsmanna mają aż dziesięć punktów straty do liderującego Bayernu. Jeżeli nie zwyciężą dzisiejszego spotkania w Moguncji, pozostanie im już […]
24.05.2020

Robert Gumny i Inaki Astiz gośćmi Ligi PL!

Jest niedziela, jest Liga PL. Dzisiaj w studiu Michał Żewłakow, Łukasz Trałka i Jakub Wawrzyniak, a gośćmi tego tercetu solidnych ligowców będą Robert Gumny z Lecha Poznań oraz Inaki Astiz z Legii Warszawa. Tematy? Łatwe do przewidzenia – rusza liga, rusza Puchar Polski, rusza to wszystko, za czym tak bardzo tęskniliśmy. Zapraszamy na Kanał Sportowy! […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Zauważalnie inni. Z wizytą w akademii FC Köln

Mistrz świata Ron-Robert Zieler, zdobywca Pucharu Konfederacji Jonas Hector, wicemistrz olimpijski Timo Horn, mistrzowie Europy U-21 Yannick Gerhardt i Mitchell Weiser. Co oni wszyscy mają ze sobą wspólnego? Każdy z nich przeszedł przez kilka – albo i wszystkie – szczeble juniorskiej i młodzieżowej kariery w Kolonii. W akademii FC Köln, jednej z najbardziej niedocenianych w […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

QUIZ: Czy wiesz kto grał w Bundeslidze?

Generalnie, choć liga niemiecka może cieszyć się w Polsce mniejszym zainteresowaniem niż angielska, hiszpańska, a może nawet włoska, tak nazwy tutejszych klubów są dość znane. Nie tylko te czołowe, ale również średniaki i garść słabeuszy, a wszystko dlatego, że Bundesliga chętnie stawiała na Polaków. Zadanie stojące przed wami jest więc umiarkowanie trudne, ale są i […]
24.05.2020
Bukmacherka
23.05.2020

Czy Schalke w końcu się przełamie? Postaw na to w BETFAN!

To nie są łatwe miesiące dla kibiców Schalke 04 Gelsenkirchen. Żeby nie wyrazić się zbyt dosadnie – lanie goni lanie. 0:4 w derbach, 0:5 z Lipskiem, 0:5 z Bayernem… Fani ekipy z Zagłębia Ruhry mogli już zapomnieć, jak smakuje ligowe zwycięstwo. Na ich szczęście podobne rozterki mają kibice Augsburga, więc w najbliższej kolejce można pokusić […]
23.05.2020
Bukmacherka
23.05.2020

Gol Wernera, demolka Mainz? Postaw na RB Lipsk w Totolotku!

RB Lipsk – podobno na dźwięk tych słów na rynku w Mainz płoszą się nie tylko gołębie. Nic dziwnego, bo koncernowy klub jest autorem jednego z największych upokorzeń w historii Mainz. Porażka 0:8 zawsze boli, a rany są przecież świeże. Ósemka zapakowana do siatki rywala miała miejsce 2 listopada. Symbolicznie można więc było zapalić znicz […]
23.05.2020