post Avatar

Opublikowane 27.03.2020 11:11 przez

Jakub Olkiewicz

PZPN zapowiedział, że właśnie dzisiaj poznamy jego rekomendacje co do dalszych rozwiązań w polskim futbolu. „Pakiet pomocowy”, który ma przygotować PZPN dla klubów raczej nie będzie zakładał finansowania tych w gruncie rzeczy prywatnych firm, ale powinien zdecydowanie ułatwić przejście przez obecny kryzys w miarę suchą stopą. Cały czas czekamy na szczegóły, choć już niemal oficjalnie mówi się, że główne założenia będą dotyczyć procesu przyznawania licencji, zalecanej obniżki pensji zawodników oraz innych ułatwień dla przeżywających właśnie armagedon klubów. 

Będziemy to na bieżąco śledzić w naszej relacji live, kiedy już poznamy szczegóły planu PZPN, z pewnością poprosimy o komentarz prezesów, piłkarzy i trenerów klubów Ekstraklasy. Przed nami szalenie ciekawy dzień!

21:14

W I lidze nie śpią w piątek wieczór, w I lidze rekomendują obniżkę pensji o 50%, do minimalnej wartości wynagrodzenia wyznaczonej na kwotę 4.000 zł brutto. Oto komunikat:

Na zgodny wniosek klubów Fortuna 1 Liga, skupionych w ramach stowarzyszenia Pierwsza Liga Piłkarska, poniżej przedstawione zostały rekomendacje dotyczące czasowego ograniczenia wynagrodzeń zawodników.

Ogłoszenie w kraju stanu epidemii przełożyło się na funkcjonowanie środowiska sportowego oraz klubów piłki nożnej. Brak możliwości organizowania meczów wiąże się z olbrzymimi stratami związanymi z potencjalnie utraconymi przychodami oraz wpływami, które obarczone są ryzykiem zwrotu. Są to w szczególności wpływy pochodzące od kibiców, sponsorów czy jednostek samorządu terytorialnego.

Priorytetem w chwili obecnej jest wypracowanie rozwiązań związanych z sytuacją bieżącą. Kolejnym krokiem będzie wskazanie potencjalnych mechanizmów, które mogą być wsparciem dla klubów na najbliższe lata. Mając na względzie złożoność funkcjonowania systemu gospodarczego, a tym samym systemu wzajemnych zależności biznesowych, niezbędne jest podjęcie zdecydowanych kroków celem utrzymania bieżącej płynności finansowej klubów oraz ukształtowania potencjalnych kierunków wyjścia z obecnej sytuacji.

Wobec powyższego, wszystkie kluby Fortuna 1 Liga, będą starały się podejmować solidarne decyzje, aby w tym trudnym momencie mówić wspólnym głosem. W najbliższym czasie każdy z klubów indywidualnie będzie podejmował rozmowy z zawodnikami i sztabami szkoleniowymi. Rekomendowane będzie czasowe ograniczenie wynagrodzeń (do momentu zakończenia rozgrywek sezonu 2019/2020, ale nie krócej niż do 30.06.2020) o poziom 50% całkowitego uposażenia. Równocześnie kluby wskazały, że kwotą uznaną za minimalną będzie wartość wynagrodzenia na poziomie 4.000 PLN brutto.

Środowisko skupione wokół rozgrywek Fortuna 1 Liga niejednokrotnie pokazywało, że hasło #PierwszaLigaStylZycia to nie tylko slogan, ale również przesłanie, które każdego dnia realizowane jest celem budowy silnego zaplecza, a tym samym silnej polskiej piłki nożnej. Liczymy, że z perspektywy czasu obecna sytuacja jedynie wzmocni poczucie wzajemnej jedności i solidarności.

21:04

Okej, to chyba tyle na dziś. Kanał Sportowy rozpoczyna Hejt Park, więc zostawiamy was w dobrych rękach. Dzięki za dziś!

21:03

Wiesław Wilczyński z Escoli Varsovia w Kanale Sportowym dość krytycznie o planie PZPN-u. „Mamy w organizacji 80 pracowników, 1200 dzieci, będzie ciężko przez to przejść”. Wskazuje, że akademie, z którymi rywalizują – z Legii czy innych klubów Ekstraklasy – dostaną wsparcie od PZPN-u, natomiast takie jak Escola, Polonia Warszawa czy SMS Łódź nie. Mimo że wszyscy wiedzą, że kluby Ekstraklasy nie zawsze są wzorem zarządzania.

20:51

Wojtek Kowalczyk w swoim cyklu leci po swojemu. Całość W TYM MIEJSCU.

PZPN daje dziś parę baniek na klub. Ładnie, szlachetnie. Ale myślę, że obawy o marnotrawstwo tych pieniędzy są uzasadnione. Ktoś się poczuje za pewnie, bo ma nagle więcej na koncie niż przypuszczał, że będzie miał i trach, kasy nie ma. Pewnie większość z was brała pożyczki i jak nagle cyferki wskazują coś innego niż zwykle, to człowieka potrafi zgubić rozrzutność.

A co dopiero ekstraklasowego prezesa, który rozrzutności jest encyklopedyczną ilustracją.

To jedno, ale drugie, może i ważniejsze: dość śmiesznym jest fakt, że kluby nie wypracowały sobie żadnych poduszek finansowych. Zupełnie tak, jakby wcześniej świat nie zaliczał kryzysów. Owszem, ten jest wręcz bezprecedensowy, ale fajnie byłoby, gdyby ekstraklasowy zespół mógł sobie żyć przez dwa miesiące bez zewnętrznych finansowań. Tutaj mamy właściwie parę dni i już jest popłoch.

Nie wiem, gdzie rozpływają się te pieniądze z coraz większych transferów, ale rządzący zgubili kiedyś 19 miliardów złotych, to i prezesi mogą „zgubić” cztery bańki, prawda?

20:49

Dzisiaj pół dnia spędziliśmy na telefonach, próbując dodzwonić się do różnych ludzi ze środowiska. TUTAJ efekty, a poniżej wstęp i jedna szalenie ciekawa wypowiedź.

Mamy dużo numerów w naszej redakcyjnej bazie. Chcemy porozmawiać na jakiś temat o konkretnym klubie? Nie ma problemu – lista jest bogata. Ale dzisiaj coś było chyba nie tak z siecią telekomunikacyjną, bo większość telefonów odbierał jeden człowiek. Miał być piłkarz X, był on. Miał być zawodnik Y, był on. Miał być działacz Z, był on. Takie są fakty: po uchwale Ekstraklasy telefony większości ludzi polskiej piłki przejął Gianfranco Obsranco.

Właściwie nie piszemy tego, by komukolwiek dopiec, bardziej by wam uświadomić, jak środowisko przyjęło dzisiejszą uchwałę Ekstraklasy. Niby mówiło się, że odgórne cięcia będą, ale mamy wrażenie, że część przyjmowała to na zasadzie straszenia – pogadają, pogadają i po rewolucji. A tutaj ciach, Ekstraklasa wjechała bez ceregieli, można ciąć. I cóż, piłkarze – choć zarabiają dużo – to jednak ze obawą mogli zacząć przeliczać, ile to jest o połowę mniej i dlaczego tak mało.

Stąd odpowiedzi:

– Nie chcę się wypowiadać.

– Nie chcę nic mówić, czekam na opinię drużyny.

Jeden piłkarz powiedział, że nic nie wie, ale zaraz się dowie i zaraz oddzwoni. Jak się dowiedział, to już nie oddzwaniał i nie odbierał telefonów.

(…)

CEZARY STEFAŃCZYK (WISŁA PŁOCK)

– Jak zobaczyłem co się dzieje na świecie, że rozgrywki są przerywane, to jak każdy logicznie myślący mogłem stwierdzić, że to będzie niosło za sobą konsekwencje. Także finansowe. Podchodzę do tego na spokojnie. Dziś powiedzieli, że można uciąć o 50%, ale to klub musi się dogadać z zawodnikiem. My na razie nie dostaliśmy żadnej informacji co dalej, czy to będzie 50%, czy jak w Śląsku. Czekam spokojnie na rozwój wypadków.

Staram się być w skórze prezesów. Natomiast jak słyszę, że kluby po kilku dniach myślą o bankructwie, to coś jest nie tak. Tak mówił bodaj prezes Jagiellonii, a przecież niedawno sprzedał Klimalę za 20 milionów złotych! To jest życie z dnia na dzień. Zobaczymy jak zareaguje Wisła, jestem tutaj siedem lat, nigdy nie było problemów z pensją, klub jest dobrze zarządzany i nie wiem, czy to się aż tak mocno odbije.

20:45

I dalej Karol Klimczak.

Wśród klubów Ekstraklasy była jednomyślność, w ten sposób chcemy po prostu uratować kluby. Sądzimy, że gdy kapitanowie drużyn i całe drużyny zapoznają się z tą propozycją, raczej się z nią zgodzą. Lepiej dostać 50% niż nie dostać nic i szukać sprawiedliwości na gruzach upadłego klubu. To jest działanie również w interesie piłkarzy, by pomóc klubom płacić również w przyszłości. Moim zdaniem to też racjonalne podejście od strony piłkarzy, silniejsze ligi przeżywają te same turbulencje, czy piłkarze mogą powiedzieć: okej, to my uciekamy z Ekstraklasy do innej ligi? Której, skoro wszystkie przeżywają te same problemy?

20:43

Teraz w Kanale Sportowym Karol Klimczak, prezes Lecha Poznań.

Każda złotówka jest istotna. Bardzo ważnym elementem pakietu są te formalno-prawne rozwiązania dotyczące i licencji, przesunięcia wymogów na tu i teraz, jak i wydłużenia okresu, w ramach którego nie ze swojej winy kluby mogą zalegać z płatnościami. Jesteśmy w trakcie składania dokumentów licencyjnych na przyszły sezon, więc to duże ułatwienie.

Ta uchwała powstała po to, żeby płacić 50% kontraktów. Płacić. Piłkarze, oczywiście zupełnie nie z ich winy, nie realizują tej usługi. Te kontrakty… No nie należą im się. My chcemy im płacić, dlatego szukamy solidarnie, wszyscy, nasi sponsorzy, kontrahenci, piłkarze, trenerzy, rozwiązań dla nas wszystkich. Musimy poobijani, ale przez to przejść. Ta uchwała powoduje, że wszystkie kluby Ekstraklasy występują do swoich piłkarzy, że w okresie przejściowym – czyli te 2-3 miesiące – płacą mniej. Do tego liczymy na skorelowanie tej uchwały z regulaminami związkowymi. Zwłaszcza, że przecież trwają prace w FIFA i UEFA, także w kwestiach kalendarza i przesunięcia go dalej niż do 30 czerwca. 

20:34

Wojciech Kowalewski na antenie Kanału Sportowego:

Wynagrodzenia piłkarzy to ponad połowa budżetu w większości przypadków. Kiedy ograniczone są przychody, liga nie gra, wiele klubów w przestrzeni I-ligowej działa w oparciu o dotacje samorządowe, trzeba szukać możliwości i rozwiązań w postaci redukcji kosztów. My jako zarząd Stomilu bardzo intensywnie analizujemy naszą sytuację finansową, rozmawiamy z zawodnikami o ich świadomości. To, co dla mnie jest budujące, to że piłkarze mają znajomość sytuacji i są otwarci na rozmowy. Dyskusji na temat mechanizmów będzie wiele, jest kilka możliwości. Jest perspektywa, o jakim czasie mówimy. Uchwała Ekstraklasa SA mówi o czasie do zakończenia sezonu 2019/20. Wśród prezesów I ligi pracujemy w tym temacie bardzo intensywnie. Prezes I ligi, pan Janicki, zaangażował całe środowisko pierwszoligowe, prowadzimy dyskusję od kilkunastu dni. Są pierwsze wnioski, kwestią czasu są rekomendacje ze strony zarządu I ligi. Potem z tymi ustaleniami, rekomendacjami każdy z prezesów będzie musiał przeanalizować swoją sytuację, dojść do porozumienia z zawodnikami. Wszystko oprze się na świadomości wszystkich stron negocjacji.

20:30

Wojciech Kowalewski na antenie Kanału Sportowego:

PZPN wysyła pozytywny przekaz. Trudna sytuacja nie wyklucza nikogo, ale tylko razem możemy z niej wybrnąć. Dzięki takim sygnałom, takim gestom, w kontekście kolejnych tygodni, miesięcy, pojawią się inne możliwości, które dadzą wsparcie klubom. Najważniejsze jest to, żebyśmy jak najszybciej mogli wrócić do normalności. Mając na uwadze to, co się dzieje wokół piłki nożnej, jakie są skutki pandemii – to wyzwanie, z jakim wszyscy będziemy się musieli zmierzyć. Każde takie działanie pomocowe, jak to zainicjowane przez PZPN będzie istotne. Choć zapewne nie rozwiąże wszystkich trudności. Kluby piłkarskie i zarządy stoją przed bardzo dużym wyzwaniem.

20:22

Jarosław Królewski na antenie Kanału Sportowego:

Na tym etapie powinniśmy wykazywać jak najniższą wolę roszczeniową wobec innych instytucji. Nie mieliśmy w Wiśle zdefiniowanego, jakiej pomocy oczekujemy. Nie istnieje żaden stosunek formalny, prawny, na bazie którego kluby mogłyby pomocy oczekiwać. Tym bardziej doceniamy pomoc PZPN, respektujemy ją i traktujemy jako coś bardzo istotnego. Nie warto dywagować nad tym, czy powinno być więcej, mniej, bo mogło być zero.

Słuchałem pana prezesa Bońka, z większością się zgadzam. Natomiast stwierdzenie, że dziś firmy które w Polsce i na świecie padają ze względu na to, że mają problem z miesięcznym-dwumiesięcznym zyskiem, są słabo zarządzane, jest za daleko idące. Krajobraz potężnych firm, które kryzys może wywrócić, jest ogromny. To nie do końca jest tak, że dobry zarząd ma na wiele miesięcy, lat kapitał.

Co do tego, czy pomoc PZPN-u wystarczy, czy nie – za daleko jest, by o tym dziś mówić. Aczkolwiek z tego, co rozumiem z biznesu, z doświadczenia w Wiśle Kraków, wiele różnych firm i organizacji, które widzą możliwości przyznania takiego pakietu w przyszłości, będzie mieć dużo wyższą chęć współpracy niż gdyby pomocy PZPN nie było.

20:17

Jarosław Królewski na antenie Kanału Sportowego: 

Uważam, że podobnie, jak w Bundeslidze, gdzie większe kluby biorą odpowiedzialność za mniejsze – gest, inicjatywa długoterminowa ze strony PZPN została podjęta. Pakiet pomocowy wygląda na dobrze przemyślany z każdej perspektywy. Każda pomoc, jaka trafia do klubów jest bardzo ważna i każdy normalny przedsiębiorca, osoba zarządzająca klubem, będzie ją doceniać. Gest jest potwierdzeniem, że zaufanie i empatia w biznesie istnieje.

20:12

Zbigniew Boniek w Kanale Sportowym:

Kilkanaście dni kryzysu pokazuje, jak dziwne są stosunki między klubami a piłkarzami. W normalnej firmie jest rozmowa, że przez trzy najbliższe miesiące będzie zaciskanie pasa i trzeba jakoś to wspólnie przejść. W przedsiębiorstwie musi być jakaś odpowiedzialność zbiorowa. Jej brak wynika z braku szacunku, braku wiary. Nie możemy zamykać tego w uchwale wprowadzanej z przymusem.

Jak klub-pacjent umrze w przeciągu trzech miesięcy, kiedy nie będzie mógł grać, to znaczy że koronawirus to nie był jego jedyny problem. Rolą PZPN-u nie jest płacenie pensji piłkarzom. Od 10 dni się nie gra, a władze boją się, że przez 3 miesiące nie będą w stanie utrzymać wygaszonego klubu, to znaczy, że są to ludzie, którzy nie umieją zarządzać klubem.

Nie będzie tak, że będą grali tylko ci, których na to stać, jak w NBA. Jak nasze ligi nie wystartują do października, listopada, to będzie dla nas wszystkich katastrofa. Nie będzie Kanału Sportowego, nie będzie niczego. Gdyby sześć klubów upadło, to nie dołączalibyśmy sześciu nowych, tylko myśleli nad nowym systemem rozgrywek. Cały czas analizuję co się dzieje, śledzę wiadomości, staram się być optymistą. Ale jak spełni się czarny scenariusz, to spuścimy czarną kurtynę i idziemy do domu.

20:11

Zbigniew Boniek w Kanale Sportowym:

Pakiet to pokazanie pewnej solidarności. Nie zabieramy nic z Pro Junior System, tylko dodajemy. To wskazówka dla sponsorów polskiej piłki. Pokazujemy, że może nie warto myśleć, jak obciąć, tylko jak wypracować jakiś pakiet solidarnościowy.

Od 7 lat jestem prezesem PZPN, nie mogę zaproponować członkom zarządu uchwały, która nie ma umocowania prawnego. Uchwały mówiącej, jak kluby, spółki akcyjne, mają regulować świadczenia wobec swoich zawodników.

W kwestii uchwały Rady Nadzorczej trzeba rozmawiać z RN Ekstraklasy. Ja sam chętnie posłucham.

19:56

Za 3 minutki rusza!

19:36

Dzień powoli dobiega końca, a my zastanawiamy się nad takimi czysto praktycznymi konsekwencjami dzisiejszych decyzji i postanowień. Nie daje nam spać ten przykład Piasta Gliwice. Administracja już powoli wykrojona. Budżet konstruowany w oparciu m.in. o dość bogatą gminę. Piłkarze zaraz mogą zostać powycinani o połowę, a przecież niewykluczone, że transza z praw telewizyjnych wcale nie będzie jakoś zauważalnie mniejsza. Na Piaście frekwencja jakaś powalająca nie jest, właściwe brak meczów to dla nich kolejna możliwość przyoszczędzenia. Może ci gliwiczanie na całej aferze nie wyjdą źle? To znaczy: chodzi nam o władze klubu, bo że pracownicy pokroju Jarosława Kaszowskiego stracą pracę to już niestety wiemy.

Ciekawe jak to będzie wyglądało. Optymalny scenariusz dla prezesa: 50% obniżki pensji dla piłkarzy. Utrzymane pieniądze od sponsorów, zwłaszcza takich jak KGHM w Zagłębiu czy Grupa Azoty w Pogoni. Nie ma zysków z dnia meczowego, ale też nie ma kosztów związanych z organizacją meczów. Odchodzi wypłata wszystkich premii za zwycięstwa i porażki.

Oczywiście, jest też drugi biegun. Ta grupa prezesów, która już teraz ma zaległości, bez przychodów z biletów i telewizji nie będzie w stanie opłacić bieżących zobowiązań, a w dodatku polega na sponsorach z branż, które są równie zagrożone kryzysem jak ta piłkarska. Oj, może dojść do pewnych przetasowań w klubowej hierarchii.

19:19

A tymczasem na kanale Łączy Nas Piłka reprezentacja Polski gra z Finlandią. Formuła? FIFA 20, dwóch na dwóch. U nas para Piątek-Bielik, u nich Kamara-Soiri. Na razie prowadzimy 5:1.

19:13

W futbolu dzieje się w tej chwili już nieco mniej, więc czas na przypomnienie kilku zasad natury ogólnej:

jeżeli możecie, zostańcie w domu. Wyprawa ze znajomymi nad rzekę, eskapada po nowe dżinsy do marketu – to naprawdę może jeszcze chwilę poczekać.
– NIGDY nie kłamcie medyków, ratowników medycznych, lekarzy, pielęgniarek. Jeśli mieliście kontakt z zakażonym, byliście w państwach ogarniętych epidemią, INFORMUJCIE o tym od razu. Bez tego – kwarantanna może objąć zespół karetki, która po was przyjedzie. Tej karetki może zabraknąć w krytycznym momencie waszym rodzicom czy dziadkom.
– myjcie ręce.

19:02

18:58

Za godzinę zaczyna się live na Kanale Sportowym, możecie być pewni – będzie od groma ciekawych wypowiedzi, spostrzeżeń i informacji. Od 20.00 startują Michał Pol i Tomasz Smokowski, godzinę później dołącza Robert Podoliński.

18:43

W Wiśle Kraków tradycyjnie: humoru nie brakuje.


Fot.FotoPyK

Opublikowane 27.03.2020 11:11 przez

Jakub Olkiewicz

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 9
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Placzul
Placzul

Jak piłkarze przeczytają te kwoty to nie będą chcieli „zejść” z kontraktów. Po za tym skąd PZPN ma tyle kasy i co z nią robił wcześniej?

Bojarski89
Bojarski89

Użyj internetu do czegoś sensownego i wpisz sobie w google skąd PZPN ma pieniądze..

Crypto
Crypto

Mam wrażenie, że te nasze top 4 ligi zachowuje się żałośnie. Trochę jak reszta.
Skoro są tacy super i solidarni, to tak jak np na zachodzie, schodzą z kontraktów i pomagają biedniejszym klubom.
Ale nie, lepiej zwolnić pracowników niż obniżyć horrendalne, nieadekwatne do umiejętności zarobki „piłkarzy”.
A z takiej Lechii piłkarze odchodzą i mogą sobie za 500zł w innym klubie pracować, bo Lechia i tak dopłaci. Wolski, Peszko, a i podobno Błażej.
Dziwne rzeczy się dzieją i patrzą kluby tylko na czubek własnego nosa, tak jak to dobrze ujął redaktor.
No i żeby w ich własnej kieszeni, kasa się zgadzała.
Szkoda, że PZPN pomoże. Za takie ich podejście, mogliby pomóc tylko najbiedniejszym w niższych ligach. Na normalnych warunkach piłkarzy i pracowników.

Bojarski89
Bojarski89

Odeśli i pracują w innym klubie za 500zł bo lechia im nie wypłacała kasy.. Czego nie rozumiesz?

Crypto
Crypto

Rozumiem, że ten komentarz do mnie to ironia.
Jak Jesteś tu dłużej jak od dziś czy wczoraj, to za pewne wiesz, co w tej kwestii się wypowiadałem.
Niech pracują w nowym klubie za 500zł, a Lechia im dopłaci do kwoty którą mieli obecnie. Np 99 500zł dla jednego z tych panów.
Biznes życia dla Lechii 🙂

Bojarski89
Bojarski89

Przegapili moment 😀

fachowiec
fachowiec

Czyli żebry się udały. Ale to wciąż mocno demagogiczne liczenie.

Tak naprawdę jedyne dofinansowanie to 50 mln złotych, bo co z tego że za Pro Junior wypłacona zostanie pełna kwota? I tak byłaby wypłacona, PZPN nic więcej na tym nie traci.

Jurgen Guardiola
Jurgen Guardiola

Zaraz się okaże, że to będzie niemalże obrazek jak z ulotek Jehowych. Sypnie się deszcz monet, na biedaków i bogaczy, po równo, nikt nie spadnie, wszyscy awansują, a lwy będą mieszkały sobie pośród ludzi i słońce nigdy już nie zajdzie. Tylko Miecio zostanie z dzbankiem do zjedzenia….

Nie chcę się czepiać, ale...
Nie chcę się czepiać, ale...

Pomysł Stana z 19 drużynami ma sens. Tylko trzeba być konsekwentnym i wywalić z ligi Raków za brak stadionu. Chyba, że najpierw zbankrutuje Arka.

Włochy
06.06.2020

Dlaczego zawsze on? Brescia rozwiązuje kontrakt z Balotellim

„Dlaczego zawsze ja?” – pytał Mario Balotelli poprzez legendarny już niemalże napis na koszulce. Było to dziewięć lat temu. Włoch, wówczas napastnik Manchesteru City, zdobył otwierającą bramkę w derbach miasta, ostatecznie wygranych przez „Obywateli” 6:1. Można powiedzieć, że to pytanie stało się niejako podsumowaniem kariery Balotellego. Bo jeżeli w świecie futbolu odgrywa się jakiś skandal, […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

Robert Janicki Napoleonem Warty. Poznaniacy uciekają Stali

Odkąd pierwszoligowcy wrócili na boiska, obserwujemy dziwną zasadę. Otóż na zapleczu Ekstraklasy bardzo poważnie podchodzą do dawkowania emocji. Zwykle jeden dobry mecz na dzień to maksimum, na jakie możemy liczyć. Znakomite potwierdzenie tej tezy miało miejsce w sobotę. Pierwszy mecz? Walka cios za cios, wysoka intensywność, kochana przez niektórych „jazda na dupie”. Drugi? Macanka, tempo […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

Trzy punkty? Wisła Płock: a komu to potrzebne?

Nie powiemy, że Wisła Płock straciła zwycięstwo w Białymstoku w najbardziej frajerski sposób w tym sezonie, bo pamiętamy choćby to, co w Gdyni odwalił Raków Częstochowa, ale na miejscu Radosław Sobolewskiego rozwalilibyśmy dziś ze dwie szafki. Albo zamknęlibyśmy drzwi do autokaru przed nosem kilku delikwentów. Już mieliśmy pisać, że w Ekstraklasie wszystko po staremu, czyli […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

Lewandowski pobił kolejny rekord. Tym razem swój osobisty

Fantastyczny dla Roberta Lewandowskiego był sezon 2016/17. Strzelił 43 gole, na rozkładzie miał m.in. Arsenal, Atletico, Real i rzecz jasna BVB. Wydawało się, że do tak wysoko zawieszonej poprzeczki już nie doskoczy. Tymczasem Polak w bieżącym sezonie już przebił tamten wynik. A do rozegrania ma jeszcze cztery kolejki w lidze, być może dwa kolejne w […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

Szymon Sićko – następca Karola Bieleckiego w kadrze na lata?

W dniu, w którym reprezentacyjną karierę zakończył Karol Bielecki, powstało pytanie: kiedy w kadrze pojawi się jego następca? Ktoś, kto będzie dysponował piekielnie mocnym rzutem, a co za tym idzie zdobywał z lewego rozegrania dużo bramek. Przez długie miesiące wydawało się, że o takim gościu w najbliższej przyszłości możemy tylko pomarzyć. I wtedy światu objawił […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

Słonikom przestało sprzyjać szczęście. Podbeskidzie wygrywa czwarty raz z rzędu

Oko za oko, ząb za ząb. Taką zasadę przyjęli dziś piłkarze Podbeskidzia i Bruk-Bet Termaliki, którzy wysmażyli nam western w samo południe. Western, bo strzelania nie brakowało, mimo że ostatecznie w Bielsku padła tylko jedna bramka. Strzelili ją gospodarze, którym chyba tylko katastrofa mogłaby odebrać awans do Ekstraklasy. W czterech wiosennych meczach „Górale” zdobyli 12 […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

LIVE: Czy „żurawball” już został odmrożony?

Jeszcze parę kolejek temu Wisła Płock żyła niedalekimi wspomnieniami o fotelu lidera oraz kapitalnej jesieni, która przyniosła nadspodziewanie wysokie loty w lidze. Jagiellonia mniej więcej w tym samym czasie zerkała nerwowo za plecy, bo coraz mocniej zbliżała się do niej cała strefa spadkowa. Dziś obie ekipy zaliczają klasyczną mijankę – Jaga po trzech zwycięstwach z […]
06.06.2020
Niemcy
06.06.2020

Właściwy człowiek na właściwym miejscu. Jak Bruno Labbadia naprawił Herthę

Na przełomie 2019 i 2020 roku berlińska Hertha bez wątpienia aspirowała do miana jednej z najbardziej rozczarowujących drużyn Europy. Szczytem wszystkiego było starcie z FC Koeln. Goście z Kolonii przyjechali na Stadion Olimpijski w Berlinie jak po swoje i zmiażdżyli gospodarzy 5:0. Powiedzieć, że ten rezultat – z przeciętnym w sumie oponentem – dość mocno […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

Łukasz Zwoliński – ile znaczy zmiana otoczenia

Stadion Pogoni Szczecin. Do bramki trafia wychowanek. Piłkarz, który – jak trafnie stwierdził kiedyś „Przegląd Sportowy” – ma wszystko, by stać się wymarzonym idolem trybun. – Gola strzelił Łukasz!!! – krzyczy spiker. (cisza) – Łukasz!!! – ponawia okrzyk, mimo że nie doczekał się odpowiedzi. (cisza) – Łukasz!!! Po trzecim razie już przyszła reakcja trybun. Nie […]
06.06.2020
WeszłoTV
06.06.2020

STAN FUTBOLU. Kusiński, Janiak, Kowalczyk, Rokuszewski, Stanowski

Jest sobota, jest godzina 11:30, a zatem zapraszamy na kolejny odcinek Stanu Futbolu. Tym razem w programie pojawi się jego tytułowy gospodarz, czyli Krzysztof Stanowski. Jego gośćmi będą: Wojciech Kowalczyk, Mateusz Rokuszewski, Michał Kusiński (były skaut Rakowa Częstochowa, dziś manager) i Mateusz Janiak (Przegląd Sportowy). Sporo ekstraklasowych i pierwszoligowych tematów do omówienia, więc będzie ciekawie! […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

Dlaczego Pogoń Szczecin tak mocno spuściła z tonu?

Pogoń Szczecin od kilku lat ugruntowuje swoją pozycję w Ekstraklasie jako klub z górnej połowy tabeli. Nadal jednak nie potrafi wykonać kolejnego kroku do przodu, który oznaczałby awans do europejskich pucharów. Wydawało się, że w tym sezonie musi się wreszcie udać. Drużyna znalazła się jednak w tak głębokim dołku, że na tę chwilę zagrożona staje […]
06.06.2020
Bukmacherka
06.06.2020

Piszczek czy Piątek? Kto będzie lepszy w polskim starciu w Bundeslidze?

Łukasz Piszczek kontra Krzysztof Piątek. To starcie dnia za naszą zachodnią granicą. Doświadczony defensor niedawno z powodzeniem zatrzymał Roberta Lewandowskiego. Czy ta sztuka uda mu się z Piątkiem, który przechodzi strzeleckie odrodzenie? Sprawdźcie nasze typy na mecz Borussii z Herthą Berlin u legalnego bukmachera BETFAN! Borussia Dortmund – Hertha Berlin Ostatnie mecze bezpośrednie: WWRRW Poprzednie […]
06.06.2020
Bukmacherka
06.06.2020

Czy Zagłębie znów ogra Lecha? „Miedziowi” walczą o grupę mistrzowska

W sobotnie popołudnie w Ekstraklasie czeka nas mecz, na myśl o którym Alan Czerwiński ma spory ból głowy. Jego przyszła drużyna – Lech Poznań, przyjeżdża do obecnej – Zagłębia Lubin. Ale nie tylko o Czerwińskim warto dziś wspomnieć. „Miedziowi” muszą dziś wygrać, żeby zachować szanse na awans do grupy mistrzowskiej. Lech, żeby nie stracić dystansu […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

Pogoń w kryzysie. Ile winy ponosi Kosta Runjaić?

Pogoń Szczecin długo szukała swojego wymarzonego trenera, ale jakoś nie potrafiła być stała w uczuciach. Do pojawienia się Kosty Runjaicia tylko Dariusz Wdowczyk umiał przebić barierę 500 dni na stołku, w innych przypadkach zawsze było coś nie tak. W Michniewiczu nie pasował styl, Skorża rozczarował totalnie, Moskal odszedł z powodów osobistych. Niby wszyscy wiedzieli, że […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

Bartosz Białek, czyli napastnik wielowymiarowy

Sześć goli, dwie asysty, dwa kluczowe podania w jedenastu meczach. Nie mówimy o napastniku sprowadzonym za pół bańki euro, któremu trzeba co miesiąc przelewać 30 tysięcy w europejskiej walucie. Mówimy o 18-letnim absolwencie akademii. Bartosz Białek przywitał się z ligą takimi liczbami, że aż skłonił nas do refleksji. Po pierwsze – z czego to wynika, […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

Marek Jóźwiak: „Czasem mam ochotę wywalić gościa w powietrze”

Z Markiem Jóźwiakiem, dyrektorem sportowym Wisły Płock, rozmawiamy o dwóch tygodniach na OIOM-ie, gdzie pierwszy raz zobaczył śmierć. O Robercie Lewandowskim w czasach Legii Warszawa. Występach w LZS-ie Siemiątkowo, boiskowej rywalizacji PGR-ów i nostalgii do niższych lig. Pięciu tonach mocznika, które wylano na boisko Legii przed meczem z Panathinaikosem, a od czego wyzdychały wszystkie szczury […]
06.06.2020
Bukmacherka
06.06.2020

Warta wykorzysta potknięcie Stali? Obstaw 1. ligę w Totolotku!

Warta Poznań staje przed wielką szansą. Jeśli Poznaniacy wygrają dziś z Olimpią Grudziądz, ich przewaga nad trzecią w tabeli Stalą Mielec wzrośnie do czterech punktów. Natomiast grudziądzanie chcieliby skorzystać z okazji na przeskoczenie Miedzi Legnica i ponowne zawitanie w czołowej szóstce. Obydwie drużyny miały już przetarcie w boju, które lepiej wspominają gospodarze. Kto będzie lepszym […]
06.06.2020
Niemcy
06.06.2020

Powiedz Mario Götze, co poszło źle? Złoty chłopiec opuszcza Dortmund

25 maja 2013 roku Bayern Monachium w finale Ligi Mistrzów pokonał 2:1 Borussię Dortmund, dodając tym samym dość przykrą puentę do bardzo pięknej opowieści, jaką w latach 2010 – 2013 napisali podopieczni Juergena Kloppa. Zarówno na krajowym, jak i europejskim podwórku. Charyzmatyczny szkoleniowiec BVB pozostał wprawdzie na Signal Iduna Park jeszcze przez dwa sezony, pierwszy […]
06.06.2020