post Jan Mazurek

Opublikowane 26.03.2020 11:12 przez

Jan Mazurek

To historia jak z horroru. Jak z filmu katastroficznego. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi z Bergamo i kilka tysięcy ludzi z Walencji podróżowało do Mediolanu, żeby tam obejrzeć mecz swoich ukochanych drużyn. Zachowywali się normalnie. Przynajmniej jak na standardy kibiców przystało. Dużo śpiewów, dużo ucisków, dużo piątek, dużo miśków. Dużo kontaktów międzyludzkich. Nie mogli wtedy wiedzieć, że prawdopodobnie, po kryjomu, między nimi rozprzestrzeniał się z wirus, który w następnych dniach będzie zbierał śmiertelne żniwo. I to nie tylko wśród nich, ale też wśród ich rodzin, bliskich, znajomych i ludzi całkowicie obcych. W całych krajach.

19 lutego 2020 roku. Włochy przygotowują się na epidemię koronawirusa, ale problem jest tylko migoczącym punktem na horyzoncie. Dziwacznym niebezpieczeństwem z Chin. Pierwsze działania administracyjne zostały podjęte niecałe trzy tygodnie wcześniej – odwołano wszystkie loty do chińskiego Wuhan. Ale życie na Półwyspie Apenińskim toczyło się codziennym trybem.

Dlatego nikogo tam nie dziwił fakt, że odbędzie się mecz fazy pucharowej Ligi Mistrzów między Atalantą Bergamo a Valencią.

Zanosiło się na tłum. Ostatecznie na stadionie w Mediolanie, bo Atalanta nie rozgrywała swoich meczów w europejskich pucharów w Bergamo ze względu na to, że jej stadion nie spełniał wymogów i wymagał modernizacji, zasiadło czterdzieści cztery tysiące osób z dwóch śródziemnomorskich krajów. Mecz to show gospodarzy. 4:1, porywający futbol, wielka radość. Ale to historia drugorzędna.

Dzień później w Lombardii zidentyfikowano pierwszy pozytywny przypadek zarażenia koronawirusem. A potem machina ruszyła. I to ruszyła w tempie nieprawdopodobnie szybkim. – W tym czasie nie wiedzieliśmy jeszcze, co się dzieje. Jeśli wirus już krążył, to ponad czterdzieści tysięcy osób zostało zainfekowanych. Ludzie zachowywali się beztrosko i trudno im się dziwić. Nikt nie przypuszczał, że sytuacja zaraz może stać się tak zła. Ludzie cieszyli się. Tamtej nocy było między nimi tyle interakcji, tyle wspólności, tyle codziennych zachowań, które potem musieliśmy ograniczyć. A wszystko to na tak małej przestrzeni, w tak dużej grupie. A w tym czasie wirus skakał z osoby na osobę – powiedział wczoraj burmistrz Bergamo, Giorgio Gori.

Włoski polityk nazwał mecz Atalanty z Valencią biologiczną bombą, a jego przerażające przypuszczenia, potwierdził jeden z lokalnych lekarzy, który wyraźnie oskarżył organizatorów meczu Ligi Mistrzów o skrajną nieodpowiedzialność i przyczynienie się do tego, że w Lombardii w kolejnych dniach umarło tak wiele osób.

– Jeden ze starszych lekarzy szpitala św. Jana XXII jest przekonany, że ten mecz okazał się bombą biologiczną. Stało się tak, że czterdzieści tysięcy fanów Atalanty, niczego nieświadomych, przyjechało na mecz, świętując przed nim, w czasie niego, i po nim. Nie zdawali sobie sprawy z tego, że wielu z nich zostało zarażonych, ponieważ w tamtym momencie, tego 19 lutego, we Włoszech nie doszło jeszcze do żadnej śmierci spowodowanej koronawirusem. Trzy tygodnie później w Bergamo zmarło 3033 osób w ciągu jednego tygodnia – informował lekarz i zaraz dodawał złowieszczo: – Naukowcy twierdzą, że przerażająca większość tych ludzi była nosicielami, poszli na mecz i przynieśli go do swoich domów. Wiele osób mieszka ze starszymi ludźmi, swoimi wielopokoleniowym rodzinami i w ten sposób to się zaczęło. Oni zarazili się od tamtych, machina śmierci ruszyła i nie zatrzymuje się…

Sytuacja wśród drużyn wygląda tak, że Valencia poinformowała, że ponad jedna trzecia piłkarzy i sztabów jest zarażona koronawirusem, a zawodnicy Atalanty są poddani kwarantannie od czasu, kiedy u Marco Sportiello wykryto zarażenie wirusem.

Ale to jest sprawa drugorzędna, bardzo drugorzędna.

Piłkarze są poddani opiece medycznej na wysokim poziomie. Ich zdrowie raczej jest bezpieczne. Problem w tym, że mecz piłkarski to nie tylko spotkanie dwóch drużyn, ale przede wszystkim wielka impreza masowa, w czasie której kilkadziesiąt tysięcy ludzi przeżywa razem emocje, a potem te emocje zabiera do domu. Niestety, tym razem, oprócz emocji, zabrali coś jeszcze. Zabrali śmiercionośnego wirusa.

Fot. Newspix

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 11
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Johny16
Johny16

Czy w takiej sytuacji można pozwać organizatorów meczu np. UEFA lub Atalanta, za narażenie ludzi na utratę życia?
Oczywiście wiadomo, że ludzi byli tam dobrowolnie.

fan kibolkiewicza
fan kibolkiewicza

Wtedy kiedy grali, jeszcze chyba nie stwierdzono wirusa we Wloszech.

gruda1982
gruda1982

Przestańcie szerzyć panikę. Zapoznajcie się z jakimiś rzetelnymi danymi lub chociaż nie powtarzajcie bredni z zasłyszanych informacji nie popartych żadnymi badaniami. Tu np. jeden z coraz liczniejszych głosów rozsądku: https://wnet.fm/2020/03/24/jerzy-milewski-globalna-kwarantanna-jest-dla-mnie-historycznym-przykladem-decyzji-podjetych-niemal-bez-danych/?fbclid=IwAR2o8uxhP8D-2KQpWqNexh7iFkdX7ac2SK8hcA-JwdHRsUHJbaeIUjMpEoE

To, że bańka musiała pęknąć jest oczywiste dla każdego nawet niezwiązanego z finansami. To, że był potrzebny „zapalnik” który będzie można obwinić za kryzys powinno być oczywiste. Zapalnikiem oczywiście jest ten niegroźny wirus ale wywołana przez media, a podchwycona przez durne rządy panika nie tylko doprowadzi do przeogromnego kryzysu ale będzie też przyczynkiem do ograniczenia ludzkiej wolności. Opamiętajcie się kurwa bo może jest jeszcze czas, a nie pompujecie balonik…

AmberMozart
AmberMozart

a jaki u nas był płacz w komentarzach, jak chcieli bez kibiców grać. teraz byśmy mieli to samo. gdzie teraz te mądrale? pochowali się anonimowo i rżną głupków.

fan kibolkiewicza
fan kibolkiewicza

No właśnie, gdzie te chodzące bezmozgowia, które śmiały się z katarku i kaszelku?

ziobroczynca
ziobroczynca

„Mecz, który ruszył machinę śmierci” He, he, he – zaśmiał się pewien niewysoki mężczyzna i powiedział do lokaja – potrzymaj mi piwo. Słuchaj: zorganizujemy wybory, dziesiątego dnia maja. Wygrasz je.

fan kibolkiewicza
fan kibolkiewicza

Najgorsze jest to, że ten odmozdzony pisowski elektorat 60+, na te wybory poszedłby jak baranki na rzeź.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin

Frekwencja na (potencjalnych) wyborach będzie wśród tych starych komuchów największa. Taka mentalność. Oni są już niereformowalni.

GryfusPL
GryfusPL

Polskie drużyny zapobiegawczo wycofały się z pucharów zawczasu. W trosce o zdrowie i życie rodaków 🙂

fan kibolkiewicza
fan kibolkiewicza

O ile Liverpool może być rozczarowany przerwaniem ligi, o tyle Atalanta jest zdruzgotana. Być, oczywiście niechcący, sprawca takiej tragedii, po wygranej w 1/8 LM w sezonie jak marzenie, to rzecz niebywała.

PS. Trochę się ta teoria sypie, jeśli chodzi o Hiszpanie, bo najwięcej chorych jest tam w Madrycie i Katalonii a nie w Walencji.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin

Też o tym pomyślałem. Historyczny sezon, historyczne wydarzenie, a potem… praktycznie epicentrum ludzkiej tragedii.
Co chodzi o Madryt to sami są sobie winni jak gdzieś w okolicy Dnia Kobiet zorganizowali jakieś masowe pochody i manifestacje.

Weszło
05.04.2020

Facet czyta 365 dni Lipińskiej, odcinek 4: mam dość tych cholernych pustaków!

Kiedy biegnę maraton, kryzys przychodzi mniej więcej na 35 kilometrze. Tu pojawił się wcześniej – nie jestem jeszcze w połowie drogi, a już mam powoli dość Laury i Massima. Dlaczego? Bo to cholerne pustaki. Ja naprawdę nie wymagam, żeby dwoje poznających się ludzi rozmawiało tylko o impresjonistach, europejskim kinie czy jazzie. Żądam natomiast, aby tematem […]
05.04.2020
Weszło
05.04.2020

Piłkarz miesiąca. 1/3 miesiąca…

Na początku zeszłego miesiąca żyliśmy w innej rzeczywistości. Jeszcze nie spodziewaliśmy się, że piłkarza marca trzeba będzie wybierać po zaledwie kilku spotkaniach, po zaledwie kilku dniach grania. Koronawirus wszystkim pokrzyżował szyki i wypada tylko życzyć sobie i wam, by znów można było w kandydatach przebierać jak w ulęgałkach. Bo to by oznaczało powrót do znanej […]
05.04.2020

Awantura o starych Słowaków! Tylko w Lidze Minus!

Co tu się będzie działo! Załoga Ligi Minus ostatnio mierzyła się w formie niezobowiązujących quizów z nagrodami. Tym razem nadajemy tej rozgrywce określony format: Liga Minus dziś zamienia się w… AWANTURĘ O STARYCH SŁOWAKÓW! Roki. Białek. Paczul. Piela. Kowal. Starzy Słowacy. To znaczy: ta piątka to nie starzy Słowacy, ale uczestnicy awantury. Co my wam […]
05.04.2020
Weszło
05.04.2020

Ranking najbarwniejszych postaci XXI wieku (21-30)

Artur Boruc broniący po jointach. Czesław Michniewicz sikający przy ławce rezerwowych. Zbigniew Drzymała i ustawione mecze w tenisa. Roast Franciszka Smudy w wykonaniu Michała Żewłakowa. Marcin Wasilewski robiący wślizg we wrocławskim pubie. Oj, wchodzimy już na naprawdę wysokie pułapy w rankingu najbarwniejszych postaci polskiej piłki XXI wieku. MIEJSCA 91-100 – KLIK! MIEJSCA 81-90 – KLIK! […]
05.04.2020
Weszło
05.04.2020

Zebranie odpowiedniej liczby drużyn na kolejny sezon może być wyzwaniem

– To zabrzmi pesymistycznie i w ciemnych barwach, ale nawet jeśli zachowamy limity drużyn w rozgrywkach, ich miejsca, jeśli podejdziemy do nich z dużym sitem licencyjnym, to zebranie odpowiedniej liczby zespołów będzie wyzwaniem. Trzeba przecież wziąć pod uwagę kluby, które jeszcze przed połową marca miały problem z regulowaniem płatności. Gdzie mamy szukać pocieszenia, jeżeli 20-30% […]
05.04.2020
Bukmacherka
05.04.2020

Limity bukmacherskie

Limity bukmacherskie dla jednych są niepotrzebną barierą, dla innych pożyteczną sprawą. Na czym polegają? Za co możemy je otrzymać? Czy da się je ominąć? W naszym poradniku dokładnie przyglądamy się tej tematyce i wyjaśniamy wątpliwości. Czym jest limit bukmacherski? Zacznijmy od podstaw, bo nie da się grać w piłkę, nie potrafiąc biegać. Czym więc jest […]
05.04.2020
Weszło
05.04.2020

Urodziny na mieście, impreza z prostytutkami… Nie każdemu służy kwarantanna

W czasie pandemii przekonujemy się wszyscy dotkliwie, jak trudnym zadaniem jest przesiadywanie w domowej izolacji i ograniczenie swoich życiowych aktywności do wychodzenia po zakupy i do pracy. Ta niełatwa sytuacja ewidentnie przerosła wielu sportowców, którzy nie potrafią usiedzieć zamknięci w czterech ścianach i – co tu dużo mówić – często wychodzą na kompletnych dzbanów. Przykłady? […]
05.04.2020
Weszło
05.04.2020

Ludzie siedzieli na dachach, żeby nas oglądać

Strongmani. Kilkanaście lat temu ich zmagania śledziła cała Polska. Weekendowe transmisje w TVN. Szalejący Irek Bieleninik. Zapełnione trybuny. Powszechna znajomość konkurencji – spacer farmera, zegar – a także nazwisk, nie tylko takich jak Mariusz Pudzianowski czy Jarosław Dymek, ale też Zydrunas Savickas czy Sławomir Toczek. To z tym ostatnim powspominaliśmy złote czasy strongmanów – naprawdę […]
05.04.2020
Bukmacherka
05.04.2020

Bez goli, za to z kasą na koncie? Obstawiaj ligę w Nikaragui z eWinner!

Legalny bukmacher eWinner oferuje graczom wysokie kursy na mecze ekstraklasy w Nikaragui! Postanowiliśmy z tego skorzystać i przygotować propozycję zakładów na nocne spotkania. Co warto zagrać, żeby zarobić? Sprawdźcie nasze porady i skorzystajcie z promocji oraz bonusów tego bukmachera. Jalapa – Chinandega Ostatnie mecze bezpośrednie: PPWWW Poprzednie spotkania Jalapy: WWPWP Ostatnie mecze Chinandegi: WPPRP Jalapa […]
05.04.2020
Weszło
05.04.2020

Gdyby było normalnie, Milik liczyłby miliony. Polak najgorętszym snajperem na rynku?

Czasy są, jakie są, mówiąc krótko – nie sprzyjają plotkom transferowym. Z drugiej strony ciężko od tego uciec, bo mimo że nikt nie wie, jak będzie wyglądał rynek za kilka miesięcy, każdy szykuje się do wyścigu zbrojeń. Jednym z gorętszych nazwisk w najbliższym okienku transferowym będzie… Arkadiusz Milik. Włoskie media opanowały doniesienia dotyczące jego przyszłości. […]
05.04.2020
Bukmacherka
05.04.2020

Nocne strzelanie w Nikaragui? Postaw na to z Milenium!

Nikaraguańska ekstraklasa to najlepsza oferta dla fanów piłki, którzy cierpią na lekką bezsenność. Z podobnego założenia wychodzi legalny bukmacher Milenium, który oferuje nam ciekawe zakłady na te rozgrywki. Jak zarobić na egzotyce? Podpowiadamy, co warto dziś zagrać, żeby obudzić się bogatszym! Ferretti – Esteli Ostatnie mecze bezpośrednie: RWRPR Poprzednie mecze Ferretti: PWPPP Ostatnie spotkania Esteli: […]
05.04.2020
Weszło
05.04.2020

LIGA PL #2 – Wybieramy piłkarzy sezonu w Ekstraklasie

Liga wciąż nie gra, trzeba się liczyć z tym, że już nie zagra, dlatego można pewne rzeczy podsumować (a przy ewentualnym starcie to podsumowanie zmodyfikować). Z tego założenia wyszli panowie Żewłakow, Wawrzyniak, Trałka i Kędziorek, którzy wybierają najlepszego bramkarza, obrońcę, pomocnika, napastnika i młodzieżowca w obecnym sezonie Ekstraklasy. 
05.04.2020
Weszło
05.04.2020

Zwyrodnialcy nie siedzą w domach – Olimpia Elbląg okradziona!

Coś się w nas gotuje, gdy widzimy, jak ludzie wychodzą dziś z domów, choć nie muszą. Nie zmierzają do pracy, ich celem ewidentnie nie jest lekarz, apteka, sklep spożywczy czy drogeria, smyczy pod ich ręką też nie widać. Po prostu przerosło ich usiedzenie na dupie. Ale chyba nawet gdy przypomnimy sobie wszystkie przypadki podobnej lekkomyślności, […]
05.04.2020
Weszło
05.04.2020

„Wszystko zależy od naszej odpowiedzialności”

Kiedy wrócimy do względnej normalności? Jaka będzie kolejność „odmrażania” kolejnych dziedzin życia? Czy koronawirus – choć dla sportowców bardzo rzadko będzie śmiertelny – może pozostawić w ich organizmach nieodwracalne zmiany? Porozmawialiśmy z Tomaszem Karaudą, lekarzem z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego imienia Norberta Barlickiego w Łodzi. Panie doktorze, krótka piłka, kiedy wracamy do życia? Bardzo ważne i […]
05.04.2020
Niemcy
05.04.2020

Kluby Bundesligi wracają do treningów

To już pewne – jak poinformował „Kicker”, od poniedziałku piłkarze Bayernu Monachium wracają do treningów po kilku tygodniach kwarantanny. Nie będą to jeszcze zajęcia zupełnie normalne, nie będą to na razie zajęcia przeprowadzane zespołowo. Niemniej, mamy do czynienia z bardzo ważną decyzją ze strony jednego z najpotężniejszych klubów w Europie. Bo trudno postanowienie bawarskiego klubu […]
05.04.2020
Bukmacherka
04.04.2020

Witebsk wygrywa, my zarabiamy. Zagraj z nami w Superbet!

Liga białoruska łatwa w obstawianiu nie jest, ale nam udało się już kilkukrotnie skorzystać z okazji u bukmacherów. Tym razem dopatrujemy się takich w ofercie legalnego buka Superbet. Na co stawiamy w niedzielę? Między nami na wygraną Witebska, czy też na liczbę żółtych kartek. Sprawdźcie, co warto zagrać! FK Witebsk – FK Smalawiczy Ostatnie mecze […]
04.04.2020
Bukmacherka
04.04.2020

Liga białoruska bez podatku? Zagraj to w BETFANIE!

Gra bez podatku u bukmachera? Nie ma niczego lepszego! Dlatego zaglądamy do oferty legalnego buka BETFAN, gdzie stawiając trzy zdarzenia na kuponie, nie musimy odprowadzać podatku od wygranej! A skoro czekają nas trzy pojedynki z ligi białoruskiej, podpowiadamy jak zmontować kupon, żeby wygrać więcej. Eniergietyk-BDU – FK Mińsk Nieoczekiwany mecz na szczycie ligi? Brzmi jak […]
04.04.2020
Kanał Sportowy
04.04.2020

BOXING TALK #2. Adam Kownacki gościem specjalnym Durdy i Pindery

O boksie można rozmawiać godzinami, zwłaszcza z Januszem Pinderą i Edwardem Durdą. Dlatego z całą pewnością będziecie się dziś wieczorem świetnie bawić, jeśli odpalicie Kanał Sportowy. Dwaj znawcy pięściarstwa będą odpowiadać na pytania widzów. Oglądajcie, dzwońcie, bawcie się dobrze! Prosto z USA gość specjalny – Adam Kownacki! 
04.04.2020