post

Opublikowane 14.03.2020 21:29 przez

Michał Kołkowski

– Nie wiem, czy wizja bankructwa części polskich klubów nie jest posunięta zbyt daleko, ale powszechne problemy finansowe czy też kłopoty z zachowaniem płynności budżetowej są więcej niż pewne. Ligi mają kontrakty telewizyjne, których w obecnych warunkach po prostu nie da się wypełnić – mówi Marcin Matuszewski, piłkarski pośrednik transakcyjny z I-N-I Music & Sport Agency, którego na pewno kojarzycie też pod ksywą Duże Pe. Jak z jego perspektywy wygląda kwestia zawieszenia rozgrywek na najbliższe tygodnie, a może nawet miesiące?

***

Mamy w lidze paru obcokrajowców, których tu ściągnąłeś. Dostajesz od nich jakieś nerwowe sygnały, czy sytuacja jest raczej pod kontrolą?

Rozmawiałem dziś o bieżącej sytuacji z Igorem Angulo, Danim Ramirezem, Israelem Puerto i całą resztą zawodników zagranicznych, których ściągnąłem do Polski. Wszyscy rozumieją, że to „siła wyższa”, nie mają do nikogo pretensji, nie panikują, nie burzą się na klubowe zalecenia dotyczące bezpieczeństwa, ani nie chcą zaraz uciekać do swojej ojczyzny. To inteligentni ludzie, którzy rozumieją, że sytuacja jest jaka jest i ani kluby, ani oni, ani ja nie mamy na nią wpływu. Trzeba sobie radzić, poruszać się w dopuszczalnych ramach i zrobić co się da, żeby dotrwać w zdrowiu i w jak najlepszej fizycznej dyspozycji do końca tego zamieszania.

Dobrze się poruszasz na rynku hiszpańskim. Jakie nowiny otrzymujesz z tamtych okolic?

Żaden z moich hiszpańskich wspólników na razie nie dramatyzuje i nie panikuje – natomiast wszyscy są świadomi tego, że dzieje się coś naprawdę poważnego, co odbije się na wszystkich dziedzinach życia i na wszystkich szczeblach futbolowej piramidy. Tak jak ja, na razie nie wiedzą oni ile to wszystko lokalnie potrwa i jaka forma walki zostanie przyjęta – czy dojdzie do zamknięcia krajowej gospodarki, a jeśli tak, to na jak długo? Póki co Hiszpania reaguje na sytuację znacznie łagodniej i bardziej ospale niż Polska – co może odbić się tam solidną czkawką. Czuć w rozmowach nastrój niepewności, który zresztą jest ogólnoświatowy. Gra jeszcze kilka dużych lig, ale one zapewne też za chwilę się zatrzymają. Na czas nieokreślony buty zostaną odwieszone na kołek i tyle – proszę się rozejść, do odwołania…

Jako agent piłkarski – mocno jesteś zaniepokojony sytuacją w świecie futbolu?

Oczywiście. Każdy, kto ma zawodowo cokolwiek wspólnego z piłką nożną, jest w tej chwili zaniepokojony. Wiadomo, że mamy do czynienia z sytuacją wielkiej niepewności – która jest tak wielowymiarowa i wielopoziomowa, że nawet nie wiem z której strony zacząć analizę tego, co może pójść nie tak i jakie mogą być konsekwencje.

Nie wiem, czy wizja bankructwa części polskich klubów nie jest posunięta zbyt daleko, ale powszechne problemy finansowe czy też kłopoty z zachowaniem płynności budżetowej są więcej niż pewne. Ligi mają kontrakty telewizyjne, których w obecnych warunkach po prostu nie da się wypełnić. Nie wiadomo czy i która liga będzie dokończona, a jeśli nie będzie – nie wiadomo jak się zachowają reklamodawcy i jak się zachowają posiadacze praw do transmisji. To wszystko przełoży się na klubowe budżety. Ruszył „od samej góry” wodospad problemów. I nie wiadomo, gdzie się zatrzyma wywołana przez niego fala.

Spodziewasz się drastycznego wypompowania pieniędzy z futbolu? Zmniejszonych kwot transferowych, sum zapisanych w kontraktach?

Jako niedoszły ekonomista obawiam się, że będzie tak jak w przypadku każdego rynku. Kryzys wstrząśnie wszystkimi, ale najmocniej odczują go ci najmniejsi. Podam przykład – parabolę: gigantyczna sieć handlowa oczywiście odczuje wielomilionowe straty, ale przekieruje je na najniższe szczeble swojej hierarchii, zwolni szeregowych pracowników, utnie pensje, podniesie ceny i zaraz stanie na nogi. To samo z wielkimi sieciami gastronomicznymi. Natomiast osiedlowy sklepik, restauracja czy kawiarnia, które robią fajne rzeczy, ale co miesiąc ledwie wiążą koniec z końcem – z dużo większym prawdopodobieństwem mogą zbankrutować, kiedy teraz przez miesiąc czy trzy nie będą mogły zarabiać. W futbolu sytuacja będzie adekwatna.

Mniejsze finansowo ligi i małe kluby najmocniej to wszystko odczują. Paris Saint-Germain nie zapłaci za jakąś gwiazdę dwustu milionów euro, ale pięćdziesiąt – i dla nich nie będzie to druzgocąca różnica. Za to polski ligowiec może zbankrutować, kiedy przykładowo nagle się okaże, że nie otrzyma jednej trzeciej przewidywanych wpływów z telewizji i od sponsorów. Albo kiedy zimą zrobił poważne inwestycje, by odrobić kilka punktów straty do bezpiecznego miejsca w tabeli – a teraz okazuje się, że po dwóch kolejkach „klamka zapadła” i mimo to spada z ligi.

W „Stanie Futbolu” padła luźna teoria, że być może kluby z Serie A czy innych mocnych lig zaczną każde euro oglądać po kilka razy, więc będzie łatwiej zatrzymywać w Polsce najlepszych ligowych zawodników.

Jeden Rabin powie tak, drugi Rabin powie nie. Mam wątpliwości, czy to słuszne podejście. Przed wysnuciem takiego wniosku należałoby zauważyć, że dokładne oglądanie każdej wydawanej złotówki nie przeszkadza polskim klubom w ściąganiu prawie już przysłowiowych „trzydziestoletnich Słowaków”. Odwrotnie, krajowe kluby sięgają po nich często właśnie z pobudek ekonomicznych. Drenując mniejsze ekonomicznie rynki są bowiem w stanie pozyskać jako-taką, ale sprawdzoną jakość. Za mniejsze pieniądze.

Kiedy odniesiemy to do przewidywanej, post-koronawirusowej sytuacji na światowym rynku transferowym, na logikę będzie ona wprost przeciwna to teorii przytoczonej w pytaniu. Moim zdaniem polscy piłkarze będą wówczas cieszyć się większym zainteresowaniem nieco mocniejszych czy nieco bogatszych lig – jako zawodnicy relatywnie tani, a jednak coś potrafiący. Jest to logiczne tym bardziej, że polskim klubom będzie jeszcze trudniej niż teraz zatrzymać ich proponowanymi płacami. Podobnie, polskich klubów pewnie nie będzie wtedy stać na luksus odrzucania ofert w okolicach miliona euro. Jak już wspomniałem – mniejsze ligi, w tym Ekstraklasę, kryzys finansowy wynikający z ewentualnego niedokończenia sezonu dotknie najbardziej.

Upatrujesz w tym jakąś – jakkolwiek cynicznie by to nie zabrzmiało w obecnych okolicznościach – szansę dla siebie? Dotychczas w Ekstraklasie furorę robili zawodnicy z 3. ligi hiszpańskiej, może wkrótce i czwartoligowcy się sprawdzą.

Na początku sprostuję, że moją ambicją i celem nadrzędnym nigdy nie było i nigdy nie będzie ściąganie do Polski zagranicznych zawodników z niższych lig. Fajnie, że czasem takie ruchy też wychodzą – ale jeśli spojrzy się na listę graczy, z którymi pracuję długoterminowo i bezpośrednio, są to przede wszystkim około-dwudziestoletni zawodnicy z Polski. To im w pierwszej kolejności staram się długofalowo zbudować fajną karierę i stworzyć szansę przeskoczenia o kilka ligowych szczebli wyżej. Wracając natomiast do sedna tego pytania – ja mam tak „sformatowany system”, że absolutnie nie potrafię patrzeć na zaistniałą sytuację w kategoriach „szansy na zarobek”, „rynkowej spekulacji” i tak dalej. Byłoby to nieetyczne, niemoralne i zupełnie „nie moje”. Oczywiście, mając z natury analityczne podejście do rzeczywistości, gdy obserwuję co się dzieje, to zastanawiam się również jakie to będzie miało ekonomiczne konsekwencje.

Przede wszystkim – tak po ludzku – trzymam jednak kciuki, żeby świat jak najskuteczniej, jak najszybciej i z jak najmniejszymi konsekwencjami z tego wszystkiego wyszedł.

No to zostańmy przy ekonomii. Futbol przeżywał już swoje kryzysy. Czasem obrywał rykoszetem, gdy zapaść dotykała innych branż. Ale takiej sytuacji, żeby całkiem wstrzymać rozgrywki, od czasów wojennych nie było.

Szukałem w regulaminach krajowych rozgrywek jakichś zapisów, które by wyjaśniały kwestię tego, co zrobić w przypadku, gdy sezon nie zostaje dokończony. Wydaje mi się, że sprawdziłem to dokładnie – i z tego co widziałem, żaden regulamin nie zawiera konkretnych zapisów wskazujących, co w takiej sytuacji należy konkretnie zrobić. To najlepiej pokazuje, z jak nieprzewidywalną i bezprecedensową sytuacją przyszło nam się zmierzyć. Nie ma do niej „podręcznika użytkownika”, trzeba improwizować.

Od 1939 roku nie mieliśmy z czymś takim w Polsce do czynienia. Nie mam zielonego pojęcia jak to się dalej rozwinie. Jeżeli sezon zostanie przedwcześnie zakończony – boję się, że w wielu wypadkach kluby będą czuły się pokrzywdzone, bo na przykład brakowało im do utrzymania punktu czy dwóch. A dla niektórych klubów, które zgodnie z aktualnymi ustaleniami mogą zostać nawet zdegradowane, może to oznaczać koniec gry i konieczność zaczynania od głębokich ligowych nizin. Wielu sponsorów uzależnia swoje wsparcie od tego, na jakim poziomie występuje dany klub, wiele klubów zagrało va banque inwestując dużo we wzmocnienia mające zapewnić utrzymanie…

Twoje przemyślenia odnośnie optymalnego rozwiązania kwestii przedwczesnego finiszu rozgrywek w Ekstraklasie?

No dobrze, pohipotetyzujmy! Mając zupełnie wolną rękę – zastosowałbym lekarską zasadę „po pierwsze nie szkodzić” i zrobiłbym wszystko, by było jak najmniej klubów poszkodowanych ewentualnym przedwczesnym zakończeniem rozgrywek.

W proponowanej obecnie formie „poszkodowanych” w takiej sytuacji będzie kilkadziesiąt klubów – tych, które nadal mają matematyczną szansę na utrzymanie w swoich ligach, a zostaną nagle relegowane wraz z niespodziewanym końcem sezonu. Gdyby zależało to ode mnie – żaden klub nie spadałby w tym sezonie z żadnej polskiej ligi, natomiast awansowałbym wszystkie drużyny z miejsc premiowanych bezpośrednim awansem w każdej z lig – oraz uczestników play-offów o awans z poszczególnych pod-grup 4. ligi i niżej. Aby „pomieścić” wszystkie zespoły, powiększyłbym przedwcześnie Ekstraklasę do 18 zespołów, powiększyłbym 2. ligę na jeden sezon do 20 zespołów, a poszczególne grupy 3. ligi powiększyłbym na jeden sezon do 22 zespołów.

Kalendarz 2020/2021 byłby dość napięty, ale prawie by nie było ofiar przedwczesnego zakończenia obecnego sezonu. Jedyni poważnie poszkodowani w moim scenariuszu to ewentualni zwycięzcy play-offów o awans w 1. lidze i w 2. lidze, które w tych okolicznościach należałoby odwołać – czyli zaledwie dwa zespoły, na dodatek nadal niezdefiniowane, bo nie wiadomo kto by te play-offy wygrał. Ja jestem jednak tylko domorosłym filozofem futbolu – a decyzje podejmują mądrzejsi ode mnie ludzie na odpowiednich stanowiskach. No, ale pohipotetyzować zawsze można (śmiech).

Jak tak rozmawiamy, to nie słyszę w twoim głosie wielkich obaw, najwyżej lekki niepokój.

Przez całe moje życie robiłem równolegle przeróżne rzeczy – zajmując się w tym samym czasie muzyką, piłką, radiowym i pisanym dziennikarstwem oraz kilkudziesięcioma innymi kwestiami. Dzięki temu finansowo zawsze stałem na kilku nogach – więc przykładowo nigdy nie byłem na tyle zdesperowany, żeby w imię zysku za wszelką cenę zdzierać z prowadzonych przez siebie młodych zawodników po sto złotych miesięcznie z tysiączłotowych kontraktów. Nie mam długów do spłacania, nie żyję rozrzutnie, nie brakuje mi do pierwszego – więc podchodzę do obecnej sytuacji na spokojnie. Wcześniej czy później wszystko się „wyprostuje” i świat piłki wróci do relatywnie normalnego rytmu – co najwyżej na nieco niższym finansowym poziomie. Na szczęście koronawirus nie odbiera ludziom miłości do piłki.

rozmawiał Michał Kołkowski

#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
#WeszłoFuksem
09.07.2021

Kupon Kowala, tenisowa tasiemka i królowie Euro

„Weszło Fuksem”, to nasz cotygodniowym cykl, w którym bierzemy sobie na tapet pięć najciekawszych (i często wygranych) kuponów z Fuksiarza. Co mamy w tym tygodniu? Potężny kupon potężnego Kowala. Tasiemkę na dwanaście meczów tenisowych. Specjalność zakładu Fuksiarza. No ludzie, czego my nie mamy – tak pytajcie, to będzie łatwiej. Klasyczny zestaw McKupon – czyli pewniaczek, […]
09.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
07.07.2021

Fuksiarz rejestracja – jak założyć konto w Fuksiarz.pl?

Wszystko ma swój początek. Życie, związek, praca, zajawki. Początek ma też typowanie w Fuksiarz.pl. Wybaczcie ten górnolotny i pompatyczny wstęp – zwłaszcza, że rejestracja w Fuksiarzu jest banalna, prosta, a sam proces zakładania konta niezwykle sprawny. Ponadto u tego bukmachera możecie przejść przez tzw. etap szybkiej rejestracji. No to co? Czas przeprowadzić was przez to […]
07.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
06.07.2021

Fuksiarz kod promocyjny lipiec 2021 + najwyższe promocje!

Z bukmacherami jest tak, że lubimy najbardziej ich wtedy, gdy kupony rozliczane są na zielono. Ale jak wiadomo – nie zawsze tak jest. Natomiast zawsze w Fuksiarz.pl można dostać kody promocyjne na start – to trochę tak, jak gospodarz wita nas ciepłym posiłkiem i smaczną herbatką. No i Fuksiarz w taki sposób was wita w […]
06.07.2021
Ekstraklasa
03.08.2021

Muci, Szysz, Kozłowski… Najładniejsze gole po dwóch kolejkach Ekstraklasy

Kompromitujące kiksy napastników, absurdalne obcinki obrońców, jedna czerwona kartka za drugą? Jasne, można początek sezonu 2021/22 w Ekstraklasie oceniać przez pryzmat wszelkiego rodzaju wpadek i pomyłek. Wiecie, że sami lubimy się pośmiać z naszych ligowców. Trzeba jednak przyznać, że dwie pierwsze kolejki ligowych zmagań przyniosły nie tylko materiał do kpin, ale i do zachwytu. W […]
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

STAN IGRZYSK OD 17:10. WIELKA WŁODARCZYK, KLĘSKA SIATKARZY

03.08.2021
Weszło
03.08.2021

Danielak: – Widzew ma ogromny potencjał. Wysoko stawiamy sobie poprzeczkę

Gościem programu „Weszłopolscy” był Karol Danielak, od niedawna zawodnik Widzewa Łódź. Opowiedział o swojej roli w nowym zespole i odczuciach związanych z aktualnym sezonem. Jaki cel postawiła sobie szatnia łódzkiej drużyny? Czy brak awansu uzna za rozczarowanie? Dlaczego trudno będzie mu powtórzyć indywidualne osiągnięcie sprzed dwóch lat? Afera z obcokrajowcami w szatni Podbeskidzia Bielsko-Biała – […]
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

Tak powinny wyglądać przemeblowania w gabinetach

Powodów marności polskiego futbolu klubowego jest bez liku. Wyliczanki, wyszczególnienia, wskazywanie palcami winnych mija się z celem. Zbyt to złożone i zbyt skomplikowane. Na pewno jednak wysoko na liście najpoważniejszych błędów popełnianych przez ekstraklasowe, pierwszoligowe i drugoligowe organizacje był i często dalej jest brak zrozumienia i poszanowania dla roli dyrektora sportowego. Bez nich trudno o klarowną […]
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

WESZŁOPOLSCY OD 12:00 – PACZUL, ROKI, SMYK, JANCZYK I SŁAWIŃSKI

Zapraszamy na podsumowanie 2. kolejki Ekstraklasy, a także otwarcia pierwszej ligi. Weszłopolscy w składzie Paczul, Roki, Smyk, Janczyk, Sławiński.
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

To już odpowiednia pora na transfer Szysza?

Patryk Szysz tak jak był w gazie wiosną 20/21, tak pozostaje w nim jesienią 21/22. W ostatnim meczu strzelił dwie bramki, czyli licząc tylko ten rok, ma ich dziewięć w lidze. Nigdy na ekstraklasowym poziomie nie był w takiej formie. To co, czas na wyjazd? Patrząc z jego perspektywy – jak najbardziej. Zagłębie nie wygląda […]
03.08.2021
NBA
02.08.2021

50 najlepszych zawodników w historii NBA z podziałem na pozycje

Od środy do niedzieli publikowaliśmy na Weszło rankingi najlepszych zawodników w historii NBA z podziałem na pozycje. Od centrów poczynając, na rzucających obrońcach kończąc. Dla porządku zebraliśmy wszystkie te teksty w jednym miejscu. 50 najlepszych zawodników w historii NBA (z podziałem na pozycje) Oczywiście ten artykuł to tylko krótkie podsumowanie naszych przemyśleń. Jeżeli chcecie poznać […]
02.08.2021
NBA
01.08.2021

10 najlepszych rzucających obrońców w historii NBA

Piąta i ostatnia część naszego mini-cyklu rankingów, w ramach którego wybieramy 50 najlepszych zawodników w historii NBA z podziałem na pozycje. Dzisiaj czas na rzucających obrońców, a zatem w zestawieniu nie zabraknie gigantycznych postaci. Michael Jordan, Kobe Bryant, Clyde Drexler, Allen Iverson, James Harden… Co my wam zresztą będziemy ich teraz wymieniać. Zapraszamy do lektury. […]
01.08.2021
NBA
31.07.2021

10 najlepszych niskich skrzydłowych w historii NBA

LeBron James czy Larry Bird? Larry Bird czy LeBron James? Eksperci analizujący historię NBA przez lata nie potrafili się zdecydować, który z nich zasługuje na wyższą pozycję w rankingach wszech czasów. A przecież na tej dwójce lista znakomitych niskich skrzydłowych się nie kończy. Mamy jeszcze latającego Juliusa Ervinga, twardego jak skała Johna Havlicka, pożytecznego Scottiego […]
31.07.2021
NBA
30.07.2021

10 najlepszych silnych skrzydłowych w historii NBA

Nieustraszony Charles Barkley. Subtelny Dirk Nowitzki, charyzmatyczny Kevin Garnett, błyskotliwy Kevin McHale, legendarny Bob Pettit. Przed wami kolejny odcinek naszego mini-cyklu rankingów, w ramach którego wybieramy 50 najlepszych koszykarzy w historii z podziałem na pozycję. Dzisiaj przedstawiamy wam 10 najwybitniejszych silnych skrzydłowych wszech czasów. Zanim jednak przejdziemy do sedna sprawy, słówko o wczorajszym głosowaniu. My […]
30.07.2021
NBA
29.07.2021

10 najlepszych rozgrywających w historii NBA

Niezniszczalny John Stockton. Steve Nash, który fantazją mógłby obdzielić połowę ligi. Niedoceniany z perspektywy lat Isiah Thomas, rzucający jedną trójkę za drugą Stephen Curry, no i bestia w osobie Russella Westbrooka. Czas na drugą odsłonę naszego mini-cyklu, w ramach którego wybieramy 50 najlepszych zawodników w historii NBA z podziałem na pozycję. Wczoraj przedstawiliśmy wam dziesięciu […]
29.07.2021
NBA
28.07.2021

10 najlepszych centrów w historii NBA

Brutalnie silny Shaquille O’Neal. Hakeem Olajuwon, który zbliżył się do perfekcji w defensywie. Niespełniony, choć znakomity Patrick Ewing. Wiecznie goniący za kolejnymi rekordami Wilt Chamberlain, a także Bill Russell kolekcjonujący mistrzowskie pierścienie. Startujemy z mini-cyklem rankingów, w ramach którego wybierzemy 50 najlepszych zawodników w historii NBA z podziałem na pozycje. Dzisiaj mamy dla was zestawienie […]
28.07.2021
Liczba komentarzy: 15
Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Cweliga
Cweliga
1 rok temu

Gościu ma 100% racji, powiększenie ekstraklasy, dwie najlepsze drużyny z 1 ligi awansują, poszerzyć 2 i 3 ligę o więcej zespołów. Piast eliminacje Lm, Lechia Legia Cracovia eliminacje LE

benon122
benon122 (@benon122)
1 rok temu
Reply to  Cweliga

Lechia to przy przedłużającym się lockout-cie i spodziewanych cięciach C+ to może się witać z komornikiem a nie z pucharami.

Ryjas
Ryjas (@ryjas)
1 rok temu
Reply to  benon122

Legia też

Jerzy J.
Jerzy J.
1 rok temu
Reply to  benon122

Niestety ale naprawdę do działaczy PZPNowskich, wojewódzkich związków, do działaczy klubowych, prezesów, kierowników samych piłkarzy nie dociera to że jak przerwa rozgrywkach będzie trwała dłużej niż te zapowiadane 2/3 tygodnie to kluby będą tak zwyczajnie klepać biedę i pozostanie im grać za symboliczny uścisk dłoni prezesa. Czy ludzie od sportu nie kumają, że masa firm już obecnie ma poważne problemy finansowe, a będzie jeszcze gorzej ? Nie będzie kasy od samorządów, nie będzie kasy od bardzo wielu sponsorów. Niestety, ale na powierzchni utrzyma się bardzo niewiele klubów. Będą to kluby które potrafią tak zwyczajnie dostosować się do panujących warunków i poskromić swoje wybujałe apetyty finansowe. Ludzie od piłki nożnej musicie zrewidować swoje żądania gdyż już nie jesteście pępkiem świata.

Ekstraklasa
Ekstraklasa (@abc1)
1 rok temu
Reply to  Cweliga

Z powiększeniem ekstraklasy bzdura straszna. Co zrobiły wiosną w 6 kolejkach Arka, Korona i ŁKS w walce o utrzymanie się w lidze?
Arka, choć 4 z 6 spotkań zagrała u siebie to zdobyła raptem 4 punkty z czego 3 wyłącznie dzięki frajerstwu Rakowa Częstochowa. Korona zdobyła też tylko 4 oczka i strzeliła 2 gole. Wstyd, że w ekstraklasie gra klub, który w 26 spotkaniach strzelił o 1 bramkę więcej, niż dorobek strzelecki sprzedanego zimą Niezgody. ŁKS zimą sprzedał najlepszego Ramireza, a więc już pogodzili się z losem spadkowicza. W dodatku mają już 11 punktów straty do 13 w tabeli Wisły. Więc za co dawać tym klubom koło ratunkowe?
Awanse o klasę wyżej z niższych lig też bez sensu. 3 liga zagrała dopiero 1 kolejkę rewanżową, a niższe klasy rozgrywkowe nawet jeszcze nie wystartowały.
Jeśli taka decyzja zapadłaby to ciekawe jakie stanowisko zajęłoby Weszło, jak KTS w tym momencie nie jest na miejscu premiującym grą w przyszłym sezonie w klasie Okręgowej?
Tak samo z pucharami. 7 w tabeli Lechia za choćby takie potraktowanie zimą kilku piłkarzy ma w nagrodę dostać jeszcze możliwość zareprezentowania się w europejskich pucharach?
W pucharach powinny zagrać te kluby, które obecnie zajmują w tabeli miejsca 1-4. Dawanie drugiej szansy w pucharach klubom za wynik ligowy z poprzedniego sezonu mija się tak samo z celem, jak pozostawiene w ekstraklasie Arki, ŁKS-u i Korony.

Franco
Franco
1 rok temu
Reply to  Ekstraklasa

Powinieneś startować w wyborach na prezesa PZPN. Mój głos już masz. 😀

No kto?
No kto?
1 rok temu
Reply to  Cweliga

Dlaczego Piast w LM? Wyjaśnisz?

Ryjas
Ryjas (@ryjas)
1 rok temu
Reply to  No kto?

Bo jest aktualnym mistrzem polski. A rozgrywki nie sa dograne nawet do końca rundy zasadniczej. Można kombinować i albo dograć do 30 meczów. Albo do obecnych zdobyczy punktowych doliczyć drugi raz brakujące zdobycze z jesieni.

Stefan
Stefan
1 rok temu
Reply to  No kto?

Bo to zjeb

benon122
benon122 (@benon122)
1 rok temu
Reply to  Stefan

Moim zdaniem żadna Liga mistrzów ani inne puchary nie wystartują w tym roku. Po prostu piłkarze przerwą treningi na 3-4 miesiące i potem będą musieli wracać do gry stopniowo. Będą testy przed meczami, w różnych krajach różne uwarunkowania epidemiologiczne, stadiony, bankructwa etc. etc. Tego się nie da uruchomić na pstryk.

Jac
Jac
1 rok temu

Zdjęcie tego typa jest genialne. szekle, szekielki, szekielciatka.

(L)GBT
(L)GBT
1 rok temu
Reply to  Jac

zdjęcie, jakiego Piekarski czy Kołakowski nie mają jaj sobie zrobic, wolą udawać wielkich profesjonalistów w niebieskich garniturach

Maciek
Maciek
1 rok temu

Zmien profilowe gosciu, bo jest irytujące.

vibovit
vibovit
1 rok temu

Abstrahując od treści zmieńcie Dużemu zdjęcie, bo wygląda na nim odrzucająco

Azbest Men
Azbest Men (@pablitos)
1 rok temu

Sezon nie zostanie zakończony więc albo zachowujemy aktualny stan poo 26 kolejkach albo kasujemy sezon definitywnie i powiększamy ligi

Suche Info
03.08.2021

Kibice Legii zaatakowani w Zagrzebiu?

Niepokojące nagrania napływają z Chorwacji. Legia Warszawa jutro zmierzy się z Dinamem Zagrzeb w ramach eliminacji do Ligi Mistrzów. Dla wielu kibiców mecz jednak już się zaczął, ale z pewnością nie o taką rozrywkę chodziło.  Na nagraniach umieszczonych w social mediach widać pochód pseudokibiców Dinama – grupy Bad Blue Boys. Mężczyźni są uzbrojeni w prowizoryczne […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Premier League nie będzie uznawało minimalnych spalonych

Premier League kolejny raz wychodzi przed szereg. Tym razem Anglicy mają zamiar promować grę ofensywną – od sezonu 2021/22, sędziowie mają nie uznawać minimalnych spalonych.  Tym samym podjęto decyzję o zmianach w funkcjonowaniu VAR-u w najważniejszej lidze Wielkiej Brytanii. System będzie rysował dwie linie – grubszą dla zawodników atakujących oraz cieńszą dla obrońców. W ten […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Gwiazda Liverpoolu przedłużyła kontrakt z klubem

Jak podaje Liverpool, Fabinho przedłużył kontrakt z ekipą z Anfield. Brazylijczyk podpisał nową umowę, która utrzyma go w klubie do 2026 roku.  Defensywny pomocnik trafił na Anfield trzy lata temu i z miejsca stał się jednym z kluczowych zawodników dla projektu Jurgena Kloppa. Jego kontuzje oznaczały obniżkę jakości gry The Reds, zaś powroty były niezwykle […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Dwóch Polaków w kadrze Napoli na mecz z Wisłą Kraków

Już jutro Wisła Kraków zagra z Napoli w meczu, który ma uczcić 115-letnią rocznicę powstania klubu ze stolicy Małopolski. W składzie ekipy z Włoch nie zabrakło kilku gwiazd, w tym dwóch Polaków.  Pierwszy – rzecz oczywista – to Piotr Zieliński. Jednakże poza pomocnikiem, nad Wisłę przyleci także Hubert Idasiak, który w tym sezonie ma pełnić […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Poznaliśmy nominowanych do nagrody Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego

Trzech zawodników zostało nominowanych do nagrody Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego. Jednym z wyróżnionych – kolejny już raz – został Kacper Kozłowski.  Przedstawiciel Pogoni Szczecin strzelił w minionym miesiącu jednego gola. Zaliczył doskonałe wejście podczas starcia z Górnikiem Zabrze, zaliczając imponujące trafienie. 17-year-old Kacper Kozłowski doing this within a minute of coming on for Pogoń […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Joe Hart wzmocnił Celtic

Celtic informuje o pozyskaniu dwóch piłkarzy. Od dziś barwy szkockiego klubu będą reprezentowali Joe Hart oraz James McCarthy.  Obaj piłkarze podpisali długoterminowe kontrakty. Bramkarz – który ostatnio reprezentował Tottenham – zobowiązał się grać dla Celticu przez trzy kolejne lata. Pomocnik zaś zawarł czteroletnią umowę, po tym jak zakończył swoją przygodę w Crystal Palace. Joe Hart […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Joshua Zirkzee wypożyczony do ligi belgijskiej

Jak podaje Bayern Monachium, Joshua Zirkzee przeniósł się na wypożyczenie do ligi belgijskiej. Napastnik monachijczyków zasilił tamtejszy Anderlecht. To drugie wypożyczenie z rzędu, na które udał się młody Holender. W rundzie wiosennej sezonu 2020/21, reprezentował on barwy włoskiej Parmy. Niestety, w związku z kontuzją kolana, 20-latek zagrał tam tylko cztery spotkania. Teraz, rzecz jasna, Zirkzee […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Michniewicz: – Żaden polski klub nie ma prawa przymierzać się do jedenastki Dinama

Już jutro Legia Warszawa zmierzy się z Dinamo Zagrzeb w ramach eliminacji do Ligi Mistrzów UEFA. Głos przed spotkaniem zabrał Czesław Michniewicz.  – Dinamo to świetny zespół i myślę, że żaden polski klub nawet nie ma prawa się przymierzać do piłkarzy pierwszego składu, pod kątem transferów. To są transfery nierealne. Ci zawodnicy odchodzą stąd najczęściej […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Piłkarze Premier League będą klękać przed meczami

Jak podaje Premier League, piłkarze w dalszym ciągu będą klękać przed rozpoczęciem ligowych spotkań. Wszystko w ramach akcji #NoRoomForRacism.  Ponadto, zawodnicy wszystkich klubów będą nosili stosowne naszywki na meczowych koszulkach. Do akcji przyłączą się także sędziowie, którzy również wykonają wspomniany gest tuż przed pierwszym gwizdkiem. Jak podkreśla liga, taka decyzja została podjęta przez wszystkich zawodników. […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Milan Dimun odszedł z Cracovii

Milan Dimun nie jest już piłkarzem Cracovii. Defensywny pomocnik przeniósł się na rodzimą Słowacje, gdzie będzie bronił barw obecnie dziewiątej ekipy tamtejszej ekstraklasy.  24-latek zasilił bowiem Dunajską Stredę, która brała też udział w eliminacjach do Ligi Konferencji. Słowacy przegrali jednak z Partizanem Belgrad – 0:1 i 0:2. Tym samym Milan Dium zakończył swoją spektakularną przygodę […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Jan-Krzysztof Duda pokonał samego Magnusa Carlsena

Na osłodę po porażce siatkarzy – Jan-Krzysztof Duda dokonał rzeczy niezwykłej w świecie szachowym. Polak ograł Magnusa Carlsena.  Dwa poprzednie pojedynki zakończyły się remisami. W związku z tym trzeba było rozegrać rozstrzygającą partię, która zadecydowała o awansie do finału Pucharu Świata w Soczi. Ta okazała się zwycięska dla Dudy, który już jutro zasiądzie do szachowej […]
03.08.2021
Kierunek Tokio
03.08.2021

Znowu odpadamy w ćwierćfinale… Polska-Francja 2:3

Przecież było tak dobrze. Prowadziliśmy nie tylko na tablicy wyników – my po prostu dyktowaliśmy warunki gry. Awans był o krok, a w półfinale Argentyna, która męczyła się z Włochami. Tymi samymi, z którymi my gładko wygraliśmy. I znowu w ryj. Ponownie w cholernym ćwierćfinale. Zamiast Polaków grających o medale, dziś zobaczyliśmy łzy Bartosza Kurka […]
03.08.2021
Ekstraklasa
03.08.2021

Muci, Szysz, Kozłowski… Najładniejsze gole po dwóch kolejkach Ekstraklasy

Kompromitujące kiksy napastników, absurdalne obcinki obrońców, jedna czerwona kartka za drugą? Jasne, można początek sezonu 2021/22 w Ekstraklasie oceniać przez pryzmat wszelkiego rodzaju wpadek i pomyłek. Wiecie, że sami lubimy się pośmiać z naszych ligowców. Trzeba jednak przyznać, że dwie pierwsze kolejki ligowych zmagań przyniosły nie tylko materiał do kpin, ale i do zachwytu. W […]
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

STAN IGRZYSK OD 17:10. WIELKA WŁODARCZYK, KLĘSKA SIATKARZY

03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Trener Dinama Zagrzeb: – Przed nami wymagający mecz

Na przedmeczowej konferencji prasowej szkoleniowiec Dinama Zagrzeb, Damir Krznar, podkreślił, jak ważny sprawdzianem będzie jutrzejsze starcie z Legią Warszawa. Stwierdził, że jego zespół czeka trudne spotkanie.  – Przed nami wymagający mecz, być może najważniejszy w tej części kwalifikacji. Mecz, który jeśli wszystko pójdzie dobrze, zaprowadzi nas do play-offów i tym samym zostanie zrealizowany nasz podstawowy […]
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

Danielak: – Widzew ma ogromny potencjał. Wysoko stawiamy sobie poprzeczkę

Gościem programu „Weszłopolscy” był Karol Danielak, od niedawna zawodnik Widzewa Łódź. Opowiedział o swojej roli w nowym zespole i odczuciach związanych z aktualnym sezonem. Jaki cel postawiła sobie szatnia łódzkiej drużyny? Czy brak awansu uzna za rozczarowanie? Dlaczego trudno będzie mu powtórzyć indywidualne osiągnięcie sprzed dwóch lat? Afera z obcokrajowcami w szatni Podbeskidzia Bielsko-Biała – […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Brazylia – Hiszpania w piłkarskim finale Igrzysk Olimpijskich

W piłkarskim finale Igrzysk Olimpijskich w Tokio dojdzie do meczu Brazylia – Hiszpania. Obaj faworyci mieli spore problemy w półfinałach. Brazylia – Hiszpania w piłkarskim finale Igrzysk Olimpijskich Canarinhos przez 90 minut czasu zasadniczego i 30 minut dogrywki nie potrafili znaleźć sposobu na defensywę reprezentacji Meksyku. Doszło do serii rzutów karnych i w nich już […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Krychowiak zdradza kulisy transferu podczas dyskusji z fanami na Facebooku

Grzegorz Krychowiak jest już oficjalnie piłkarzem FK Krasnodar, do którego przyszedł z Lokomotiwu Moskwa. W mediach społecznościowych zamieścił pożegnalny post dla kibiców stołecznego klubu, a potem bardzo aktywnie udzielał się w komentarzach. W komunikacie reprezentant Polski przyznał wprost, że gdyby to od niego nie zależało, nie zmieniałby teraz otoczenia. „Decyzja o transferze została podjęta za […]
03.08.2021