post Avatar

Opublikowane 24.12.2019 08:51 przez

redakcja

— Kuchego cenię i szanuję za to, co zrobił i kim jest dla Legii. Ale w swoim sumieniu byłem przekonany, że dla drużyny najlepsze będzie rozstanie. Istotne było ustalenie nowej hierarchii w szatni. Za długo też trwało, nim w ataku postawiłem na piłkarzy, do których byłem przekonany. Wiedziałem, że zespół będzie lepiej funkcjonował bez Carlitosa — mówi w rozmowie z „Przeglądem Sportowym” Aleksandar Vuković, trener warszawskiej Legii.

GAZETA WYBORCZA

W „GW” wywiad z psychologiem klinicznym Ryszardem Izdebskim o tabu w piłkarskiej szatni. Męskiej i kobiecej.

Może zła sława homofobii w szatni pił- karskiej tworzy negatywną selekcję i faktycznie na najwyższy poziom geje nie docierają?

– Może tak być. Ale może być i tak, że dla całkiem sporej grupy młodych ludzi mocniejszym obiektem pożądania jest piłka niż kolega tej samej płci, więc musi grać akceptowaną rolę. Raczej więc nie widzimy tych figur, jakby w zgodzie z psychologią Gestalt. Widzimy to, co jest nam podane – przystojnych facetów z dziewczynami.

U kobiet jest inaczej, bo lęk homoseksualny u nich jest dużo mniejszy. Zawsze mogą być blisko siebie. Również w szatni, gdzie przecież występuje bardzo silny związek z nagością, z ekspozycją ciała. Sportsmenki, które są blisko, są też cieleśnie blisko. Ostracyzm dotyczy mężczyzn, którzy są blisko siebie. Ten, który poczuł, że kolega jest zbyt blisko, z lęku odpycha go od siebie i pokazuje palcem.

Kobiety i mężczyźni rywalizują tak samo?

– O trenera, w tym heteronormatywnym obrazie samca alfa wytypowanego na przywódcę. O chłopaka, o dziewczynę.

Przy czym w szatni męskiej odbicie dziewczyny jednemu piłkarzowi przez drugiego jest traktowane jako coś normalnego, bo się do tego przyzwyczailiśmy, omówiliśmy to. Zresztą tak jak odbicie chłopaka przez koleżankę z drużyny. Ale porównajmy stosunek środowiska do hipotetycznego wydarzenia, gdyby piłkarz piłkarzowi odbił chłopaka, z taką samą sytuacją w drużynie kobiecej.

Zrzut ekranu 2019-12-24 o 08.39.53

SUPER EXPRESS

Dla kogo prezenty, dla kogo rózgi? „SE” podsumowuje jesień w lidze ze świętym Mikołajem.

RÓZGI

Dla największego frajera – Michał Kołba
Wychowanek ŁKS razem z klubem awansował z III ligi do ekstraklasy, ale nie zdążył się tym nacieszyć. Już we wrześniu 27-letni bramkarz został przyłapany na stosowaniu dopingu (klomifen). Tłumaczy się, że zaufał niewłaściwej osobie i nie sprawdził składu tabletek.

Dla największego niewypału – Ivan Obradović
Sprowadzony do Legii reprezentant Serbii miał być wielką gwiazdą ekstraklasy, ale… nie rozegrał w niej ani minuty. Problemem okazały się nie tylko ciągnące się w nieskończoność kłopoty ze zdrowiem.

Zrzut ekranu 2019-12-24 o 08.44.23

PRZEGLĄD SPORTOWY

Zrzut ekranu 2019-12-24 o 08.28.02

W dużym wywiadzie dla „PS” Aleksandar Vuković tłumaczy, dlaczego latem pożegnał się z Michałem Kucharczykiem.

Które letnie decyzje były najtrudniejsze? Pożegnanie Kucharczyka, Hämäläinena i Radovicia?
— Najtrudniej było rozstać się z Michałem, plan był taki, żeby został. W tej kwestii decydowałem ja. Kuchego cenię i szanuję za to, co zrobił i kim jest dla Legii. Ale w swoim sumieniu byłem przekonany, że dla drużyny najlepsze będzie rozstanie. Istotne było ustalenie nowej hierarchii w szatni. To była trudna decyzja, ale byłem do niej przekonany. Wtedy miałem świadomość, że nie mam mocnej pozycji i wiedziałem, że na początku nie wszystko będzie funkcjonowało jak należy, dlatego zachowywałem się ostrożnie. Żałuję, że od początku sezonu nie postawiłem na Michała Karbownika, choć wyróżniał się już w trakcie zgrupowania w Warce. Potem doznał urazu, który spowolnił wprowadzenie go do zespołu. Za długo też trwało, nim w ataku postawiłem na piłkarzy, do których byłem przekonany. Wiedziałem, że zespół będzie lepiej funkcjonował bez Carlitosa.

Gdyby pan mógł zmienić jedną rzecz tej jesieni, to co by to było?
— Przez pół roku zobaczyłem, jak drużyna reaguje na przerwy na zgrupowania reprezentacji. Po nich było 0:0 z Jagiellonią, 2:1 z Lechem i 1:3 z Pogonią. Zastanawiam się, co mogłem zrobić lepiej, by nie było aż tak trudno wrócić do ligi. Może rozwiązaniem byłoby postawienie na zawodników, którzy zostają w klubie i nie grają meczów w reprezentacji?

Liczy się pan z transferem Niezgody zimą?
— Bardzo mi zależy, żeby został. Ale mogą się pojawić oferty nie do odrzucenia. Gdyby odszedł, mielibyśmy poważny problem, kim go zastąpić. O wiele większy niż po sprzedaży Carlitosa i Kulenovicia. Czytałem zestawienie, z którego wynika, że tylko 16 procent napastników sprowadzanych zimą, wiosną strzela więcej niż pięć goli.

Zrzut ekranu 2019-12-24 o 08.28.09

Tom Hateley ma za sobą najlepszy rok w karierze, ale wciąż nie wie, czy dalej będzie grać w Piaście. Nadal nie podpisał nowego kontraktu.

Umowa Anglika kończy się w czerwcu. Pomocnik dostał od Piasta ofertę przedłużenia kontraktu, ale ma również propozycje z innych klubów. Mistrzom Polski nie będzie łatwo go zatrzymać. – Nie wiem, kiedy to się rozstrzygnie, negocjacje prowadzi mój menedżer, ale muszę dokładnie rozpatrzyć plusy i minusy, bo mam już 30 lat i szukam stabilizacji. Jestem jednak cierpliwy, w święta nie będę się tym zajmował – przekonuje.

Od niedzieli Hateley razem z żoną Hannah, córką Eloise i synkiem Teddym przebywają w Alpach Francuskich w miejscowości Morzine. Tam spędzą święta Bożego Narodzenia.

Duże zmiany w Łódzkim Klubie Sportowym. Siedmiu może odejść w najbliższych dniach, jest za to dwóch nowych.

Nowego pracodawcy mogą szukać: Patryk Bryła, Maciej Dampc (w grę wchodzi wypożyczenie), Kamil Juraszek, Bartłomiej Kalinkowski, Rafał Kujawa, Wojciech Łuczak i Jewhen Radionow. Możliwe jest też pożegnanie z Kamilem Rozmusem, ale tu sytuacja zależy od tego, czy działaczom Rycerzy Wiosny uda się zakontraktować nowego lewego obrońcę.

Fani beniaminka nie musieli długo czekać na pierwsze transfery do klubu, bo już ogłoszono nazwiska dwóch piłkarzy, którzy wiosną będą reprezentowali barwy dwukrotnych mistrzów Polski. Do zespołu Kazimierza Moskala dołączyli środkowi obrońcy: Maciej Dąbrowski i Carlos Moros Gracia. – Chcę pomóc zespołowi w utrzymaniu. To mój priorytet – stwierdził tuż po podpisaniu kontraktu ten pierwszy.

Zrzut ekranu 2019-12-24 o 08.28.20

SPORT

Zrzut ekranu 2019-12-24 o 08.12.31

Antoni Piechniczek nie raz i nie dwa z racji pracy trenera spędzał święta w egzotycznych krajach. Jak wspomina je on i jego żona Zyta?

Z racji pana trenerskich obowiązków nie wszystkie święta Bożego Narodzenia spędzali państwo w Polsce.
AP: Był taki dziesięcioletni okres. Pierwsze trzy lata spędzaliśmy w Tunezji, w Tunisie. Mamy trójkę dzieci i najmłodsza córka była cały czas z nami, kończyła szkołę tam i w Emiratach. Pozostałe dojeżdżały do nas na Wigilię.
Zyta Piechniczek: Wszystko mieliśmy normalnie. Przywozili zamrożone ryby, kapustę kisiłam sama.
AP: W Tunezji była spora polska Polonia. Pracowało tam kilku trenerów, jak Czesław Ptak od boksu czy Hubert Wagner od siatkówki, byli też moi współpracownicy. Andrzej Płatek był moim asystentem w Górniku Zabrze, a potem ściągnąłem go do Tunisu. W trakcie świąt spotykaliśmy się, łamaliśmy opłatkiem, wymienialiśmy drobne prezenty.
ZP: Trzeba zaznaczyć, że wszędzie, gdzie byliśmy, był kościół katolicki. Tunezja to była kolonia francuska.
AP: Tak, była tam piękna katedra, ale my uczęszczaliśmy do mniejszej kaplicy. Chodziliśmy tam też na pasterkę, z tym że nie była ona o północy, tylko wieczorem. ZP: Ale była z udziałem biskupa. Nasza najmłodsza córka była w Tunisie bierzmowana, właśnie w tym mniejszym kościele. Katedra faktycznie była przepiękna, odwiedził ją nawet Ojciec Święty Jan Paweł II, ale wymagała włożenia w nią ogromnych pieniędzy. Nie wiem, jak to wygląda teraz, ale wtedy to był zabytek, który odwiedzali turyści, natomiast msze odbywały się właśnie w tym mniejszym kościele.

Zrzut ekranu 2019-12-24 o 08.12.47

Kamil Glik też zna smak świąt na emigracji.

Szczególną zagraniczną Wigilię spędził też Kamil Glik. Dla obecnej ostoi reprezentacji Polski nie są to jednak najlepsze wspomnienia… Glik za granicę wyjechał, kiedy nie miał jeszcze skończonych 18 lat. Było to w grudniu 2005 roku. Był niepełnoletni, potrzebna więc była zgoda szkoły, że może wyjechać na dłużej. Jak to było opowiadał mi Kamil i jego mama, przy okazji pisania biograficznej książki o nim „Kamil Glik. Liczy się charakter”. – To była trudna decyzja. Wyjeżdżał akurat w Mikołaja. Wychowawczyni w liceum się zgodziła, a ja uznałam, że skoro jest taka szansa, to powinien spróbować. Miał jechać na dwa tygodnie na testy i wrócić przed świętami. Ostatecz- nie okazało się, że Hiszpanie chcą, aby u nich grał, więc już tam został. Potem miał nawet pretensje, że święta musiał spędzić z daleka od domu – opowiadała pani Grażyna Glik, mama piłkarza.

Zrzut ekranu 2019-12-24 o 08.12.58

W Gliwicach murawa pod koniec rundy była fatalna. Wymieniono więc te najgorsze miejsca.

– Gdy grałem w Danii czy Norwegii to… nie grałem na tak złej murawie. Gdy grasz przy linii to masz trudniejsze zadanie. Ale murawa jest jaka jest i musieliśmy sobie z tym radzić. Oczywiście nie byłem zadowolony, gdy zamiast dokładnie podać do kolegi zagrywałem do przeciwnika. Mam nadzieję, że w nowym roku będzie lepsze boisko – mówi Duńczyk. Mikkel Kirkeskov. – Gdy zaczynałem przygodę z piłką i jako 18-latek byłem w ekipie Motherwell, to pamiętam, że graliśmy na fatalnej murawie. Ale teraz w Szkocji i Anglii nawet zimą boiska są na zdecydowanie wyższym poziomie. Tutaj musimy sobie radzić ze stanem jaki jest. Nic z tym nie zrobimy, to nie od nas zależy – dodaje Anglik Tom Hateley.

Zrzut ekranu 2019-12-24 o 08.13.04

Dietmar Brehmer wraca do bycia pierwszym trenerem. Asystent Kosty Runjaicia obejmuje Odrę Opole.

– Potrzebowaliśmy osoby, która wkomponuje się w coś, co w Opolu już funkcjonuje. Odra ma i mieć będzie mocne opolskie DNA, a trener Brehmer już miał okazję to DNA poznać. Jego bardzo dużym atutem jest to, że przez wiele lat współpraco- wał na różnych szczeblach z różnymi trenerami. To bogate doświadczenie jest nam w Opolu bardzo potrzebne. Za drużyną bardzo trudne chwile, o czym wiedzą wszyscy kibice. Udało nam się doprowadzić do sytuacji, że los w stu procentach zależy od nas, naszej ciężkiej pracy. Chcemy osiągnąć sukces, jakim niewątpliwie będzie utrzymanie I-ligowego poziomu dla Opola. Serdecznie dziękujemy trenerowi Plewni, który za namową zarządu jesienią objął warunkowo stery pierwsze drużyny. Wypełnił obowiązek wobec klubu, w którym zostaje. Jesień zakończyła się dobrym wynikiem, bo zdobyciem 10 punktów w czterech ostatnich meczach. Wierzę, że w maju wspólnie będziemy się cieszyć z faktu, że Odra dalej jest klubem I-ligowym.

Zrzut ekranu 2019-12-24 o 08.13.28

fot. FotoPyK

Opublikowane 24.12.2019 08:51 przez

redakcja

Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Weszło
06.03.2021

Przewrotką na remis w derbach. Ricardinho przedstawia się Łodzi

Pamiętacie jeszcze słynny cytat z pewnego radia po telefonie od widza? „Widzę, że pan się ładnie przedstawił przed, nam tutaj w tej chwili słuchaczom, przed milionami słuchaczy”? To dzisiaj przed milionami widzów i całą Łodzią pięknie przedstawił się Ricardinho. Brazylijczyk chyba naoglądał się Ekstraklasy, bo huknął przewrotką tak pięknie, jak przed tygodniem zrobił to Patryk […]
06.03.2021
Weszło
06.03.2021

LIVE: Siatkarska interwencja Pietrzaka, karny i Podbeskidzie prowadzi

Lechia, która dopiero co miała zwalniać Stokowca, a wygrywa mecz za meczem, dziś spróbuje pognębić Podbeskidzie. Zagłębie, które spróbuje udowodnić, że ostatnie zwycięstwo z Cracovią nie było przypadkiem bądź głównie dowodem na słabość Cracovii. Jagiellonia, gdzie Bogdan Zając powoli zaczyna grać o swoją przyszłość. Wreszcie wieczorem Raków, który spróbuje podgonić stratę do lidera, a także […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Niby Premier League, a jednak Ekstraklasa. Kuriozalny gol Burnley [WIDEO]

Co takich obrazków przyzwyczailiśmy się raczej w Ekstraklasie. Asysty garbem (vide – Medved do Brown Forbesa), centrostrzały, pudła z trzech metrów – kto ogląda naszą kochaną ligę, ten zna te obrazki na co dzień. Ale to, w jaki sposób Arsenal sam strzelił sobie gola w starciu z Burnely, nawet u nas byłoby hitem. Michał Probierz […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Piątkowski: Powołanie? Przeżyłem szok. To spełnienie marzeń

– Przeżyłem mały szok. Wcześniej doszły mnie słuchy, że selekcjoner Paulo Sousa rozmawiał z trenerem Markiem Papszunem przed naszym spotkaniem z Lechem Poznań. Nie spodziewałem się jednak, że otrzymam powołanie już teraz. To spełnienie najskrytszych marzeń – mówi Kamil Piątkowski w rozmowie z Onetem. Piłkarz Rakowa Częstochowa znalazł się w szerokiej kadrze Paulo Sousy na […]
06.03.2021
Niemcy
06.03.2021

Borussia Dortmund 2011/12 – polskie trio, Bayern na łopatkach, podwójna korona

To nie była zwyczajna kwietniowa środa. Całe Niemcy bacznie obserwowały, co dzieje się na Signal Iduna Park w Dortmundzie. Zwycięstwo Bawarczyków w Der Klassiker oznaczałoby ich powrót na pozycję lidera. Wreszcie w 77. minucie Robert Lewandowski sprytnym trafieniem piętą dał BVB prowadzenie. Jednak tuż przed końcem meczu Roman Weidenfeller we własnym polu karnym wpakował się […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Klub Beckhama na celowniku MLS. Płacili piłkarzowi pod stołem?

Władze MLS ogłosiły, że Inter Miami stał się obiektem śledztwa organów ligowych. Chodzi o zeszłoroczny transfer Blaise’a Matuidiego. MLS sądzi, że klub Davida Beckhama miał płacić Francuzowi pieniądze „na czarno”, co burzyłoby zgodność z regulaminem wynagrodzeń uiszczanych piłkarzom. Interowi grozi kara pieniężna, kara punktowa lub rozwiązanie kontraktu z Matuidim. Blaise Matuidi trafił do Stanów Zjedonocznych […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Zlatan wróci do kadry! Polacy muszą szykować się na starcie z Ibrą

Długo trwała telenowela związana z powrotem Zlatana Ibrahimovicia do reprezentacji Szwecji. Obrażał kumpli z reprezentacji, kończył karierę reprezentacyjną, później to selekcjonerzy nie chcieli jego… Ale wygląda na to, że Zlatan wróci do kadry i – jeśli będzie zdrowy – zagra na Euro z Polską. Jak informuje Football Direkt lada moment zostanie ogłoszona szeroka kadra Szwecji […]
06.03.2021
Anglia
06.03.2021

Klątwa drugiego sezonu beniaminka? W Premier League to mit

W sezonie 1995/96, ponownie zreformowano angielską ekstraklasę. Premier League została zmniejszona do 20 zespołów i w takim kształcie pozostaje do dziś. W tym czasie awansowało i zdołało się utrzymać na przynajmniej jeden sezon aż 41 zespołów*. Statystyka pokazuje, że większość z nich utrzymała się także w kolejnym. Klątwa drugiego sezonu w Premier League jest niemalże […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Argentyna i Brazylia zagrają bez swoich gwiazd? Powodem obostrzenia

Kraje Ameryki Południowej głowią się nad tym, jak rozegrać najbliższe mecze eliminacji do Mistrzostw Świata 2022. Przez obostrzenia covidowe kluby europejskie nie są zobligowane do wysyłania swoich piłkarzy na mecze reprezentacyjnie do Ameryki Południowej. W piątek odbyła się pierwsza tura rozmów między dziesięcioma federacjami. Argentyna zgodziła się, by rozegrać najbliższe mecze bez zawodników z Europy, […]
06.03.2021
Weszło
06.03.2021

Kiedy wreszcie zobaczymy starego, dobrego Cernycha?

Powrót Fedora Cernycha do Jagiellonii niektórzy określali nawet jako „hit transferowy”. Może nieco na wyrost, ale faktem jest, że trudno było kręcić nosem, skoro do Białegostoku wrócił zawodnik, który przez lata sprawdzał się w Ekstraklasie i długimi okresami był w barwach „Jagi” wiodącą postacią. Tym większym rozczarowaniem jest jednak jego dotychczasowa postawa.  Biorąc pod uwagę […]
06.03.2021
Weszło
06.03.2021

Mecze z dołem tabeli. Raków przekuł bolączkę w atut

Utarło się mówić, że w poprzednim sezonie Raków zapłacił frycowe. Nie lubimy uciekać się do piłkarskich sloganów, ale w tym haśle… rzeczywiście coś jest. Lecz tylko wtedy, gdy wejdziemy w nie nieco głębiej. No bo co to jest frycowe? Przykład Rakowa pokazuje, że to określenie można sprowadzić do – tak po prostu – braku doświadczenia. […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Luis Suarez stworzył klub w Urugwaju. Chce wychowywać piłkarzy

Byli polscy piłkarze regularnie otwierają szkółki piłkarskie dla młodych zawodników. Luis Suarez postanowił pójść krok dalej. Jako czynny piłkarz stworzył klub Deportivo LS, który zacznie grać niedługo w urugwajskiej Lidze Uniwersyteckiej. A w przyszłości ma przekształcić się w profesjonalną drużynę piłkarską występującą na szczeblu zawodowy. Rzadko się zdarza, że czynny zawodnik chce budować takie projekty […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Trener i dyrektor chwalą Piątka. „Wielki charakter, wielka ambicja”

Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że występ Krzysztofa Piątka w starciu z Augsburgiem jest wykluczony. Wszystko przez uraz, którego Polak nabawił się w meczu z Wolfsburgiem. Ale nie dość, że powrót do zdrowia napastnika stołecznej ekipy przeszedł błyskawicznie, to jeszcze trener Herthy zachwala upór Piątka w dążeniu do gry. Według zapowiedzi – polski snajper […]
06.03.2021
Weszło Extra
06.03.2021

Mroczna Strona Sportu (odcinek II): „Anioł Śmierci”

Kiedy Robert Rozier – przed laty obiecujący futbolista, obrońca między innymi St. Louis Cardinals i Oakland Raiders – po raz pierwszy został wysłany, by zabić ku chwale swojego nowego Boga, nie spisał się najlepiej. Po prostu zjadły go nerwy. 25-centymetrowy nóż ukryty w nogawce spodni tego zwalistego, czarnoskórego mężczyzny, nieco krępował jego ruchy. Spocone dłonie […]
06.03.2021
Weszło
06.03.2021

Czas derbów! Cztery hity na sobotę

Kibice będą dziś zadowoleni, bo przed nami sobota pełna futbolu. Dlatego wybraliśmy cztery ciekawe spotkania w Polsce i Europie, na które warto rzucić okiem. Nie tylko dlatego, że będzie się je dobrze oglądało, ale także dlatego, że można na nich zarobić. Jak? Łapcie nasze podpowiedzi! ŁKS Łódź – Widzew Łódź Ostatnie mecze bezpośrednie: WRRRW Poprzednie […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Guardiola odnosi się do zarzutów, że Manchester „kupuje” sobie sukcesy

Pep Guardiola zapytany ostatnio o imponującą serię dziewiętnastu zwycięstw z rzędu zażartował, że tajemnica sukcesy tkwi w pieniądzach. Teraz na konferencji prasowej został poproszony, by wyjaśnił nieco kontekst tamtej wypowiedzi. Hiszpan odniósł się do krytyki, że Manchester City to klub bez historii, który buduje swoją przewagę wyłącznie na pieniądzach. Wszystko wskazuje na to, że nikt […]
06.03.2021
Weszło
06.03.2021

Stawowy, Dobi, presja i uciekające punkty. Dwugłos przed derbami Łodzi

Kto ma dziś większą presję, ŁKS czy Widzew, Wojciech Stawowy czy Enkeleid Dobi? Czy w przypadku porażki pod którymś z trenerów mocno rozgrzałby się stołek? Jakie są nastroje w obu obozach? Czy Widzew się rozwija, a ŁKS zwija? A może prawda o słabszej formie ŁKS-u jest bardziej skomplikowana? Do dwugłosu przed derbami zapraszają Jakub Olkiewicz […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Rewolucyjny pomysł Wengera na przepis o spalonym

Angielskie media donoszą, że światowe władze sędziowskie coraz poważniej analizują zmiany w przepisie o spalonym. IFAB analizuje pomysł Arsene’a Wengera, który miałby sprawić, że gole padałyby częściej, a liczba ofsajdów w meczu spadłaby nawet o 50%. Na czym polega ta idea Francuza na uatrakcyjnienie piłki nożnej? Warto zaznaczyć, że pomysł byłego trenera Arsenalu nie jest […]
06.03.2021