Ten mecz miał WSZYSTKO

12 grudnia 2018, 23:58 • 3 min czytania 0 komentarzy

Czy to było najlepsze spotkanie w tym sezonie Ligi Mistrzów? Tak. Zdecydowanie tak.

Trudno znaleźć odpowiednie słowa, by opisać to wszystko, co działo się dziś w Amsterdamie. Wiemy, że to miasto słynące z dostarczania spragnionym wrażeń tego, czego szukają, ale nawet jak na tamtejsze warunki mecz Ajax – Bayern przesunął granice rozpusty hen, daleko.

Sześć bramek? Było!

Każda z nich zmieniająca kierunek wyniku? Jasna sprawa!

Wśród nich dwa gole Roberta Lewandowskiego przybliżające go na odległość trzech trafień do piątej pozycji na liście najlepszych w historii strzelców Ligi Mistrzów? Były!

Dwie czerwone kartki? Obecne!

Bramka na 3:2 w 90. minucie? Była!

Wyrównanie w 95.? A jakże!

Po pierwszej połowie na taki ogrom emocji w walce o pierwsze miejsce w grupie E kompletnie się nie zapowiadało. Bayern miał spokojne 1:0, oprócz trafienia Lewandowskiego mógł również paść gol po strzale zza pola karnego Gnabry’ego, Ajax odgryzł się banalnym do obrony strzałem Ziyecha w 45. minucie. I tyle.

Heavymetalowy koncert, na którym gitarzyści zdzierają skórę aż do kości, rozpoczął się dopiero po godzinie gry.

Zaczęło się od przepięknej akcji Ajaksu, którą docenia się coraz bardziej z każdą kolejną powtórką. Zanim bowiem Dusan Tadić zapakował piłkę do bramki z najbliższej odległości, trzech kolejnych partnerów Serba zagrało do siebie z pierwszej piłki, pozostawiając Bawarczyków w lesie. Wtedy – jakby to powiedział grany przez Cezarego Pazurę Fred – „rozkręcili się chłopcy”.

Sześć minut później Wober wyleciał z boiska za paskudny wślizg przy linii bocznej. Kolejnych osiem i na placu gry nie ma miejsca również dla Thomasa Mullera, który zgłosił poważną kandydaturę do nagrody „eurodzbana”.

Zawieszenie na kilka ładnych meczów w fazie pucharowej? Załatwione. I to w chwili, kiedy Bayern ma wynik dający pierwsze miejsce w grupie i gra z przewagą jednego zawodnika.

O rzeczonego „eurodzbana” chwilę później postanowił jednak z Mullerem zawalczyć Jerome Boateng, wycinając we własnym polu karnym Kaspera Dolberga w sytuacji bardzo podobnej do tej, gdy Kuba Błaszczykowski podarował karnego Włochom w meczu Ligi Narodów. Tadić problemów z ustrzeleniem dubletu nie miał. Podobnie zresztą jak Robert Lewandowski, który ustawił futbolówkę na jedenastym metrze zaledwie kilka chwil później, gdy otoczonego przez trzech kolegów Thiago Alcantarę bezsensownie zaatakował Tagliafico.

A to wciąż nie był koniec. W 90. minucie bowiem holenderski wonderkid Frenkie De Jong zagrał prawdopodobnie najgorszą piłkę w tym sezonie – na stratę tuż przed własnym polem karnym, w sytuacji w której Bayern założył pressing czterech na trzech. Koman wykończył pięknym, mierzonym strzałem, bez pudła.

O ile jednak De Jong i Boateng swoich win z poprzednich minut odkupić nie mogli, dał radę to zrobić Tagliafico. Bo – jeśli nie pogubiliście się w liczeniu – wciąż nie było o jednym, ostatnim już golu. Zamieszanie w polu karnym Bayernu, Dolberg gra w piątkę, gdzie Sule nie udaje się ustrzec Tagliafico przed skierowaniem piłki do pustej bramki.

Ajaksowi ten gol nie dał co prawda zwycięstwa w grupie, ale sprawił, że będąc w tejże z Bayernem, Benfiką i AEK-iem, nie zaznał ostatecznie choćby jednej porażki.

No i na koniec – fajnie, naprawdę fajnie, że mecz kompletny obejrzeliśmy właśnie w Amsterdamie. Bo gdzie odegrać taki spektakl, jak nie na arenie imienia Johana Cruyffa?

Ajax – Bayern 3:3