post Avatar

Opublikowane 27.11.2018 17:42 przez

Norbert Skorzewski

Po wałkach PSG, wieściach o gwałcie Ronaldo, planach stworzenia Superligi i dziwnych zapisach w kontrakcie Mbappe, dziennikarze „Football Leaks” – wcześniej otwarcie zapowiadający, że pojawią się kolejne przecieki – dotarli do dokumentów świadczących o tym, że Sergio Ramos po zeszłorocznym finale Ligi Mistrzów miał problemy z kontrolą antydopingową. W ujawnionych pismach można przeczytać, że stoper Realu Madryt test ten po prostu oblał. Kontrola wykazała, że w moczu Hiszpana znajdował się deksametazon – który oprócz działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego zwiększa również koncentrację oraz może wywoływać euforię. Według Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) jest to niedozwolona substancja. Sprawa brzmi naprawdę poważnie, dlatego postanowiliśmy sprawdzić bardziej szczegółowo, o co w niej chodzi.

Co prawda Ramos mógł korzystać z tego środka, ale lekarz Realu powinien poinformować o tym komisję oraz uwzględnić podanie mu tej substancji w specjalnym raporcie wysyłanym do oficjeli. Jednak Real żadnego takiego pisma nie wysłał. Papiery poszły w ruch dopiero wtedy, gdy badania wykazały, że Hiszpan miał ten środek we krwi. Lekarz madrytczyków pokajał się wówczas i wziął winę na siebie – przyznał, że popełnił błąd i powinien uwzględnić, że podał Ramosowi ten lek w formie zastrzyku (piłkarz skarżył się na ból barku i kolana).

– Lekarz wziął winę na siebie, ale to nie zwalnia z odpowiedzialności zawodnika. Sportowiec musi dopilnować, żeby do jego organizmu nie dostała się żadna substancja zakazana. Jeżeli jednak lekarz zawinił w kwestii formalnej, czyli nie prowadził odpowiedniej dokumentacji medycznej, a także nie informował zawodnika, to rzeczywiście jest winny niedochowania swoich obowiązków. Nie musi to oznaczać uniewinnienia zawodnika. Przykładowo w przypadku Therese Johaug lekarz wziął całą winę na siebie, a pomimo tego Norweżka została ukarana – przyznał nam Michał Rynkowski, dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej. Uściślając – Norweżka została zdyskwalifikowana na 18 miesięcy.

Mimo wszystko, UEFA przyjęła wytłumaczenie lekarza, a próbka do dziś zalega w laboratorium. Wynik jej badania nie został jednak upubliczniony – aż do teraz. Federacja jedynie pogroziła palcem lekarzowi i sprawia rozeszła się po kościach. Co ciekawe, w formularzu medycznym Ramosa znalazł się inny lek o nazwie – Celestone Chronodose. Hiszpan podobno dostał 1,2 mililitra tej substancji.

– Wszystko zależy od tego w jakiej formie, a także z jakiego powodu zawodnik przyjął deksametazon. Jeżeli Ramos miał kontuzję i były przeprowadzone wstrzyknięcia okołostawowe, nie wystąpiło złamanie regulaminu. Jeśli jednak przyjął lek doustnie, dożylnie lub domięśniowo, mamy problem. Generalnie ten lek stosuje się w przypadku kontuzji stawów w kolanach. Nie powiedziałbym więc, że jest to jednoznaczny przypadek dopingowy. Sprawa z całą pewnością wymaga głębszej analizy – zaznacza Rynkowski.

I kontynuuje: – My również mieliśmy przypadek zawodnika, który w trakcie zawodów otrzymał tzw. blokadę, czyli wstrzyknięcie leku. Po zawodach poszedł na kontrolę antydopingową, która wykazała, że miał w organizmie deksametazon, ale w małych ilościach. On dysponował jednak pełną dokumentacją medyczną uzasadniającą zabieg, dlatego miał prawo zażyć ten lek. Tak więc może się tak zdarzyć, że wyniki kontroli antydopingowej wyjdą pozytywnie, mimo przyjęcia deksametozu drogą dozwoloną.

*

O opinię poprosiliśmy również doktora Andrzeja Pokrywkę z Uniwersytetu Zielonogórskiego i Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej w Warszawie.

Sportowcy mogą korzystać z deksametazonu?

Generalnie, jest to substancja, z której nie można korzystać w trakcie zawodów. W okresie bez startów, czyli w trakcie treningów, można zażywać ten lek. Inna sprawa, że zabronione jest tylko ogólne podanie, a więc doustne, domięśniowe, doodbytnicze i dożylne. Inne drogi podania są dozwolone. Czasami się zdarza, że stosując blokadę dozwoloną, dochodzi do uchybień. Po prostu blokada jest przeprowadzona nieumiejętnie i część dawki podana miejscowo, trafia do krążenia ogólnego. Stąd często biorą się problemy z pozytywnym wynikiem badań antydopingowych.

Jak działa deksametazon?

Ogólnie ma zastosowanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, dlatego stosuje się go przy różnego typu kontuzjach. Poza tym deksametazon działa również pobudzająco, ponieważ wpływa na metabolizm glukozy w naszym organizmie. I właśnie z tego powodu Światowa Agencja Antydopingowa uznała, że nadużywanie tych związków – szczególnie wtedy, gdy są używane ogólnie – może wpłynąć pozytywnie na wynik sportowca.

W jakim stopniu pobudza, bo czym innym jest wypicie yerby, a czym innym zażycie amfetaminy?

Ten lek wpływa na gospodarkę glukozy, a więc tam gdzie ta glukoza ma być źródłem energii dla mózgu i czasami dla mięśni jako substrat energetyczny. W żadnym jednak wypadku nie wpływa na organizm tak jak amfetamina. Zdecydowanie to nie jest ten kaliber.

W formularzu Ramosa możemy znaleźć informację, że kilka dni przed finałem zażył inny lek, Celestone Chronodose. Czy działa on podobnie do deksametazonu?

Preparat betametazonu, czyli lek z grupy glikokortykosteroidów. Można stosować betametazon czy deksametazon i działanie będzie podobne. Generalnie tłumaczenie w tej sprawie zrozumiałem tak, że lekarz był przekonany, iż podał mu celeston, a tak naprawdę użył deksametazonu. Tak więc taka wersja faktycznie jest prawdopodobna, bo nie ma znaczenia, czy podał zawodnikowi celeston czy deksametazon. W tej grupie leków akurat nie ma tak, że jedne substancje są zakazane, a drugie już nie. Wszystkie glikokortykosteroidy są zabronione, jeśli są stosowane ogólnie. W innych formach mogą być stosowanie, ale tak jak mówiłem wcześniej zdarza się, że lek jest źle podany. Każdy przypadek musi być oczywiście badany indywidualnie, ale gdybyśmy tylko takie problemy mieli w dopingu, to moglibyśmy powiedzieć, że problemu nie ma.

*

Ważne jest również to, że Ramos zaraz po innym spotkaniu, z Malagą w kwietniu 2018, zapytał oficera czy przed oddaniem próbki moczu może wziąć prysznic, na co nie została wyrażona zgoda, ale środkowy obrońca Realu niezbyt się tym przejął. Oficer relacjonował później, że pomimo ostrzeżenia i  napomnienia, że to zachowanie może mieć poważne konsekwencje Ramos postanowił się wykąpać. A jeżeli wezwany na kontrolę piłkarz wcześniej bierze prysznic, może to oznaczać naruszenie krajowych przepisów antydopingowych.

Rynkowski: – Ramos nie powinien pójść pod prysznic, bo może dojść do sytuacji, w której zawodnik odda mocz w trakcie kąpieli. Od razu po zawodach powinno się iść na kontrolę antydopingową. Nie sądzę jednak, by ten incydent świadczył o świadomym unikaniu kontroli antydopingowej. Choć po takim czymś powinno się zawodnikowi bardziej przyglądać.

Swoją drogą, za wykrycie deksametazonu na dwa lata zdyskwalifikowano Justynę Kowalczyk, a także boksera Erika Molinę, z kolei na 8 miesięcy badmintonowy numer 1 – Lee Chung Wei.

Sytuacja jak na razie rozeszła się po kościach, ale – jakkolwiek spojrzeć – wcale tak nie musiało być.

Co dalej? Rynkowski uważa, że nie ma potrzeby, żeby badać próbkę jeszcze raz. – Wszystko teraz leży w rękach zawodnikach, który musi udowodnić, że przyjmował lek w celach terapeutycznych. Jeśli uda mu się tego dokonać, oczyści się z zarzutów. W innym przypadku może mieć poważny problem. Nie chciałbym jednak spekulować w tej sprawie, ale wydaje mi się, że zażycie tego leku w przypadku Ramosa mogło mieć uzasadnienie terapeutyczne. Choć nie przesądzam, bo wszystko co dotyczy piłki nożnej nie rozchodzi się łatwo po kościach. Natomiast nie spodziewałbym się szalenie poważnych konsekwencji, czyli maksymalnej kary dyskwalifikacji.

Bartosz Burzyński

Fot. Newspix.pl

Opublikowane 27.11.2018 17:42 przez

Norbert Skorzewski

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Niemcy
06.07.2020

Walczysz cały sezon, a w kluczowym momencie obrońca wykonuje samobójczy strzał życia

Heidenheim to klub bez większych tradycji czy aspiracji. Ot, gra sobie w tej 2. Bundeslidze, pewnego poziomu raczej nie przeskakuje, ma stałą grupę lokalnych fanów, nie pcha się na afisz. Dlatego też ich awans byłby taką wielką historią, zwłaszcza, że odbyłby się kosztem HSV. Pierwsza część tej historii była kapitalna – wyprzedzenie na ostatniej prostej […]
06.07.2020
Weszło
06.07.2020

Wisła Płock pieczętuje spadek Arki, Górnik zbytnio nie protestował

W ciągu jednej doby dobitnie przekonaliśmy się, że mecze zakończone wynikiem 1:0 można odbierać w skrajnie różny sposób. W niedzielę Piast stworzył świetne widowisko ze Śląskiem i choć padła tylko jedna bramka, ani przez moment nie mogliśmy narzekać na poziom i emocje. Niestety dzień później w Płocku mogliśmy już narzekać na wszystko. Nagrodą za te […]
06.07.2020
Weszło
06.07.2020

A dlaczego nie na podium Złotej Piłki?

Choć wiele lig jeszcze gra, choć nie znamy jeszcze ostatecznych rozstrzygnięć choćby w Hiszpanii czy we Włoszech, trzeba pamiętać – weszliśmy tydzień temu w drugie półrocze, a więc za nami półmetek rywalizacji w wyścigu po Złotą Piłkę. Tak, przez dwa miesiące cały światowy futbol stanął w miejscu. Tak, powrót do występów reprezentacyjnych to na razie […]
06.07.2020
Weszło
06.07.2020

Od obsikania radiowozu do 648 meczów w Serie A. Buffon bije kolejny rekord

– 648 to nie tylko numer. To całe życie – napisał Gianluigi Buffon po meczu z Torino. Meczu wyjątkowym, bo golkiper Juventusu został dzięki niemu zawodnikiem z największą liczbą występów w Serie A. Paolo Maldiniego wyprzedził o „oczko”. Jedni powiedzą, że na siłę, bo przecież Gigi miał już w Juventusie nie zagrać, jednak wrócił właśnie po to, […]
06.07.2020
Weszło
06.07.2020

Wachowski: Arka i Korona? W PZPN-ie nie przekręcaliśmy polskiej piłki i nie przekręcimy

Gościem w dzisiejszym poranku Weszło FM był Łukasz Wachowski, dyrektor departamentu rozgrywek w PZPN. Co będzie ze spadkowiczami, Arką Gdynia i Koroną? Kiedy ruszy nowy sezon Ekstraklasy, a kiedy pierwszej ligi? Czy jest szansa na VAR na zapleczu Ekstraklasy i jeśli tak, to od kiedy? Kto będzie sędziował mecze barażowe w 1. lidze? O tych […]
06.07.2020
Weszło
06.07.2020

Sequel lepszy od „jedynki”. Milewski i Tuszyński ZNÓW to zrobili

Świat filmu od lat staje przed dylematem – kręcić sequel hitowej historii, a może odpuścić sobie i spocząć na laurach wspaniałej „jedynki”? Druga część „Nagiego instynktu” to komplety szajs, przy „Batman i Robin” można wydłubać sobie oczy, sequel „Głupiego i głupszego” wywołuje fizyczny ból. Nakręcenie „dwójki” to wyzwanie, wszak twórca musi unieść ciężar oczekiwań po […]
06.07.2020
Weszło
06.07.2020

Derby Łodzi się oddalają? Widzew znów przegrywa w II lidze…

To jest nie do wiary. Już w ubiegłym sezonie wydawało się, że Widzewowi awansu do I ligi nie jest w stanie odebrać nic, żaden kataklizm ani katastrofa. Później zaś zawodnicy z al. Piłsudskiego zremisowali 10 meczów z rzędu, na finiszu przegrali jeszcze z GKS-em Bełchatów i ostatecznie pozostali na trzecim szczeblu rozgrywkowym. W tym sezonie […]
06.07.2020
Weszło
06.07.2020

Zagłębie w tym sezonie zawiodło, ale Bohar gra życiówkę

Zagłębie Lubin to bez wątpienia jedna z najbardziej rozczarowujących ekip w tym sezonie Ekstraklasy. W jej składzie sporo jest bowiem naprawdę jakościowych zawodników, którzy skleceni w spójną całość powinni bić się o ligowe podium, a nie kotłować w dolnej połówce tabeli. No ale wyszło jak wyszło. „Miedziowi” na własne życzenie nie załapali się do grupy […]
06.07.2020
Weszło
06.07.2020

Wisła się utrzyma, ale pytanie: co dalej?

Bardzo prawdopodobne, że dzisiaj kibiców Arki czeka smutny dzień. Tylko punktu zdobytego przez Wisłę Płock w starciu Górnika Zabrze potrzeba, by Nafciarze utrzymali się w Ekstraklasie. Mieliby 43 oczka, dziewięć zapasu nad Arką, a że po rundzie zasadniczej Wisła miała więcej łupów, to matematyka byłaby na trzy kolejki przed końcem prosta. Ale chyba nie tylko […]
06.07.2020
Weszło
06.07.2020

Powrót Grosika, show Linettego, 10 goli Polaków. Świetny tydzień stranierich!

Polscy piłkarze w minionym tygodniu gościli na okładkach gazet w całej Europie. Nie ma w tym cienia przesady, bo nasi stranieri dawali kapitalne popisy. Tu dublecik, tam dublecik, tu gol i asysta, tam wyciągnięty rzut karny… Ciężko było znaleźć zakątek świata, w którym nasi nie daliby popisu. Aż przyjemnie zasiąść po takim tygodniu do zestawienia […]
06.07.2020
Weszło
06.07.2020

PRASA. Sikorski: Kołakowski obiecywał mi transfer do Legii Warszawa

– W ogóle obcokrajowcom trudno trafić do Hiszpanii w niższych ligach, mają tam mnóstwo swoich zawodników. Jako polskiemu Austriakowi lub austriackiemu Polakowi udało mi się tam wcisnąć i zobaczyć to z bliska. Przeanalizowałem, że w polskiej ekstraklasie jest coraz więcej Hiszpanów. Carlitos, Dani Ramirez czy Jesus Imaz grali w niższych ligach, przenieśli się do Polski […]
06.07.2020
Włochy
05.07.2020

Roma zapomniała, że nie tylko bramkarz musi być kozakiem, ale Lopez napsuł krwi Polakom

Derby słońca, tak mówi się o starciach Napoli z Romą. Dziś to słońce zaszło nad Rzymem i nie był to zachód piękny. Porażka Giallorossich może pogrążyć drużynę Paulo Fonseki w walce o europejskie puchary. Nie pomógł nawet Pau Lopez, który dwoił się i troił między słupkami, żeby uratować tyłki kolegów z zespołu. Ale jeśli mamy wskazać […]
05.07.2020
Hiszpania
05.07.2020

Villarreal rozbity. Tak grającą Barcę aż chce się oglądać

Jeżeli wziąć pod uwagę wyłącznie mecze wyjazdowe, Barcelona do dzisiejszego meczu z Villarrealem przystępowała zaledwie jako piąta siła hiszpańskiej ekstraklasy. Katalończycy przegrali już w lidze pięć meczów na wyjeździe, kolejnych pięć zremisowali. Dlatego wiele wskazywało na to, że i dzisiaj podopieczni Quique Setiena mogą zanotować jakąś wpadkę. Tym bardziej że marnie im się w ostatnim […]
05.07.2020
Anglia
05.07.2020

Bednarek jak skała. Southampton poskromił Manchester City

Organizacja gry, znakomita defensywa, mnóstwo heroicznych interwencji. Southampton w naprawdę wielkim stylu zwycięża dzisiaj z Manchesterem City. „Wielkim” nie w sensie dominacji na boisku, bo „Obywatele” w drugiej połowie wręcz miażdżyli rywali posiadaniem piłki i liczbą strzałów posłanych w kierunku bramki. Ale znakomitą obronę też trzeba doceniać i nie należy szczędzić dla niej komplementów, a […]
05.07.2020
Weszło
05.07.2020

Ekstraklasa w najprzyjemniejszym wydaniu, ale tylko Piast ma punkty

Gdyby wszystkie mecze Ekstraklasy wyglądały jak ten Piasta Gliwice ze Śląskiem Wrocław, nie moglibyśmy od niej oderwać oczu. Przy Okrzei dostaliśmy niesamowicie przyjemne dla postronnego obserwatora widowisko, w którym nie było żadnego dłuższego przestoju odnośnie braku emocji. Serio, ciągle się coś działo. Strach było nawet iść po lód do herbaty, bo istniało ryzyko, że przegapi […]
05.07.2020
Inne sporty
05.07.2020

Dobrze, że jesteś! Emocjonujący początek sezonu Formuły 1

Najlepsza seria wyścigowa świata wróciła w piorunującym stylu. Nie brakowało kolizji, awarii, czy nawet kar skutkujących…. wypadnięciem z podium. Taki los spotkał Lewisa Hamiltona, który widocznie bardzo nie lubi się z torem w Austrii. Na domiar złego problemy z bolidem wyeliminowały innego faworyta, Maxa Verstappena. Wygrał, a może po prostu przetrwał tę zawieruchę (czego nie […]
05.07.2020
WeszłoTV
05.07.2020

LIGA MINUS. Milewski, Białek, Kowalczyk, Paczul

Nadszedł niedzielny wieczór, a więc czas na kolejny odcinek popularnego programu publicystyczno-rozrywkowego: Liga Minus. Dzisiaj Paweł Paczul poprowadzi gorącą dyskusję o ekstraklasowej piłeczce z następującym gronem wybitnych ekspertów: Wojciechem Kowalczykiem, Leszkiem Milewskim i Jakubem Białkiem. Zapraszamy! 
05.07.2020
Weszło
05.07.2020

Lechia Gdańsk przecieka w tyłach. Gdzie leży problem?

46 straconych goli w 34 meczach, bilans bramkowy -2. Kiepska jest to statystyka Lechii Gdańsk, drużyna jakby oduczyła się bronić, bo nikt w grupie mistrzowskiej nie dostał tyle ciosów, a przecież sezon temu chwaliliśmy gdańszczan właśnie za grę w tyłach. Gdzie leży problem? Przede wszystkim trzeba zauważyć, że zmieniła się podstawowa para stoperów. W zeszłym […]
05.07.2020