COPAnina: Biało-zielony walec? Wierzę tylko w ten z Andaluzji

Opublikowane 23.07.2018 17:06 przez

Mariusz Bielski

Kiedy pod koniec poprzedniego sezonu w naszej audycji „Estadio Weszło” jakkolwiek wspominaliśmy o drużynach, które oglądało się nam najprzyjemniej, wszyscy – niezależnie od tego kto akurat gościł w studiu – zgodnie wskazywaliśmy na Real Betis. Sam w pewnym momencie złapałem się na tym, że nawet terminarz zajęć układam sobie tak, aby nie przegapić kolejnego spotkania Verdiblancos. To po prostu była definicja tego, co rozumiem przez określenie „rozrywka” w kontekście oglądania futbolu.

Trzeci weekend sierpnia, gdy ma wystartować Primera División, też już zdążyłem zaznaczyć w kalendarzu, aby nie ominąć pierwszego meczu Betisu. Odmienionego personalnie Betisu, który – mam nadzieję – zachowa dotychczasową ikrę.

Przeboleć nie mogę jedynie odejścia Fabiana Ruiza, który zdecydowanie stał się odkryciem rozgrywek 2017/18. Parę epizodów w pierwszym zespole notował co prawda jeszcze trzy lata temu, aczkolwiek dopiero były szkoleniowiec Las Palmas zrobił z niego pełnoprawnego członka zespołu. Szkoda więc, iż tego lata zdecydował się na transfer do Napoli. Z mojej perspektywy oczywiście, ponieważ z jego strony to całkiem logiczny ruch – wykonał po prostu następny krok w karierze, która niebawem może stać się naprawdę wielka.

Ancelotti zyskał prawdziwy diamencik, teraz tylko musi go odpowiednio oszlifować. Ruiz to jednak na tyle wszechstronny piłkarz, że jestem o niego zupełnie spokojny. Na każdej pozycji w środku pomocy zagra, dawał radę i przy bardziej defensywnych, i przy ofensywnych zadaniach, technikę użytkową ma na wyjątkowo wysokim poziomie, świetny przegląd pola, inteligencję… Czyli w zasadzie wszystko, by zostać światowej klasy rozgrywającym. Agent Fabiana przyznawał zresztą, że Carletto osobiście namawiał zawodnika na przejście do Napoli, obiecując mu, iż stanie się centralną postacią zespołu.

No ale cóż, trudno się mówi. Pomimo egoistycznej postawy zdążyłem się już pogodzić z odejściem 22-latka z ekipy Verdiblancos. A kto wie, być może jego utrata nie będzie dla drużyny aż tak bolesna? Serra Ferrer, dyrektor sportowy Betisu, szybko reinwestował 27 baniek uzyskane ze sprzedaży pomocnika do Neapolu – na jego miejsce przyszedł William Carvalho.

Przyznam, że nie za bardzo wierzyłem w ten transfer, kiedy jeszcze był w fazie plotek i ploteczek. Na przestrzeni kilku ostatnich okienek łączono go przecież ze znacznie bardziej uznanymi markami, w pewnej chwili przewijał się w kontekście dołączenia do zespołów z samego topu. Ostatnio zainteresowanie nim najmocniej wyrażało AS Monaco. Jak niby Betis mógł rywalizować z ekipami regularnie występującymi w Lidze Mistrzów? A jednak! 20 baniek wylądowało na koncie Sportingu, Portugalczyk zaś na Estadio Benito Villamarin.

Ciekawe ilu kibicom w tej chwili zapaliła się lampka ostrzegawcza? Jak na możliwości Verdiblancos, było to rozbicie banku. Wiecie kiedy ostatnio równie obficie sypnęli groszem? Dokładnie 20 lat temu, gdy sprowadzali Denilsona z Sao Paulo za 31.5 bańki, bijąc tym samym rekord świata. Brazylijczyk spędził co prawda 7 lat w tym zespole – został nawet po spadku do Segundy w 2000 roku! – aczkolwiek jego talent nigdy nie rozwinął się na tyle, by dziś ktokolwiek związany z andaluzyjską ekipą mógł powiedzieć: „tak, to był świetny ruch”. Zwłaszcza, że później mistrz świata z 2002 roku odszedł do Bordeaux za darmo.

Powtórki z dawnych lat na pewno by sobie nie życzyli, ponieważ ówczesna rozrzutność wynikała z życia ponad stan. Prezydent Ruiz de Lopera z kolei – co po latach wykazało śledztwo – regularnie wyprowadzał pieniądze z klubowej kasy. Ponoć zdefraudował aż 30 milionów! Lata zaniedbań oraz zawirowania związane z sternikiem Verdiblancos w końcu doprowadziły ich prawie nad przepaść, ponieważ w 2011 roku wisiało nad nimi widmo bankructwa.

Na szczęście Betis anno domini 2018 nie ma już nic wspólnego z tamtymi czasami. Największa różnica? Przede wszystkim stabilizacja, widoczna w wielu aspektach. Począwszy od tych błahych – jak fakt, iż Quique Setien jest pierwszym od pięciu lat szkoleniowcem, którzy przetrwał w zespole pełen sezon. Kończąc zaś na kwestiach bardziej złożonych – umiejętnej promocji wychowanków oraz w ogóle młodych piłkarzy czy też wypracowanej (również dzięki temu) stabilizacji finansowej.

Wystarczy rzut oka na bieżące okienko transferowe. Na Antonio Adanie, Rizie Durmisim, Fabianie Ruizie oraz Germanie Pezzelli Ferrer zarobił ponad 40 baniek. Połowę tego wydał na Carvalho, zaś resztę wzmocnień dokonał praktycznie bezgotówkowo. Pau Lopez to doświadczony bramkarz na poziomie podobnym do Adana, może nawet nieco lepszy – pierwszy ruch na plus. Joel Robles będzie stanowił dla niego ciekawą i solidną alternatywę – drugi. Sergio Canales, choć chimeryczny, szczególnie w Lidze Europy pokazywał, iż stać go na rywalizację na międzynarodowym poziomie – trzeci. Takashi Inui, jeden z najlepszych zawodników Eibaru w poprzednim sezonie – czwarty.

Zresztą, z ostatnim z wymienionych Verdiblancos przyfarcili niesamowicie, dogadując się z nim jeszcze przed mundialem. Jak na możliwości swoje oraz reprezentacji Japonii rozegrał on fantastyczny turniej i na pewno zaraz ustawiłaby się po niego cała kolejka chętnych, skoro dostępny był za friko. A tak, Betis zyskał zawodnika nie dość, że w gazie, to jeszcze sprawdzonego w Primera Division, znajdującego się wciąż na fali wznoszącej. W ogóle to był wielki atut Ferrera oraz jego współpracowników, że większość wyżej wymienionych transferów dogadał na długo przed rozpoczęciem sezonu, co tylko dowodzi odpowiedzialności w bieżącym zarządzaniu klubem.

Co jest jednak w tym wszystkim dodatkowo ważne i co należy wyraźnie podkreślić, to również fakt, iż żaden z pozyskanych graczy – zarówno teraz, jak i podczas dwóch poprzednich okienek transferowych – nie trafił na Benito Villamarin z przypadku. Praktycznie każdy profilem idealnie pasuje do stylu gry, jaki wdrożył w drużynie Quique Setien. Ofensywny, szybki, z wysokim pressingiem, stawiający kreatywność ponad pragmatyzm. Nic w tym jednak dziwnego, skoro trenerskimi idolami byli Luis Aragones oraz Johan Cruyff.

To podejście zaprowadziło Betis aż do 6. miejsca w tabeli Primera División, a tym samym Ligi Europy. A warto zauważyć, że architektami sukcesu nie zostali wcale zawodnicy o statusie gwiazd. To było raczej połączenie młodzieńczego polotu z graczami z second-handu. Często po przejściach, będących odrzutami lub niespełnionymi talentami.

Antonio Adan – wychowanek Realu Madryt zrobił dwa kroki wstecz, ponieważ nie miał szans o walkę o pierwszy skład w zespole Królewskich.
Antonio Barragan – pośmiewisko w Valencii, który również w Middlesbrough nie dał sobie rady, a jego ekipa spadła szybko do Championship.
Jordi Amat – etatowy ławkowicz ze Swansea.
Andres Guardado – zawodnik doświadczony, który – tak by się mogło wydawać – peak formy miał już raczej za sobą.
Javi Garcia – o którym można powiedzieć to samo.
Cristian Tello – odbijający się od klubu do klubu, bo nikogo nie potrafił do siebie przekonać.
Sergio Leon – który miał w CV jeden sezon w Primera Divisón, wcześniej zaś tułający się po niższych ligach. De facto syn marnotrawny, bo wychowanek Betisu.
Joaquin – przeżywający już swoją n-tą młodość, choć wiele osób wieściło mu brzydką piłkarską starość.

Do tego kilka niespodzianek w osobach Juniora Firpo oraz Lorena Morona wyciągniętych z rezerw…

– To, co ostatnio palę układając jedenastki, wydaje się być towarem dobrej jakości – śmiał się sam Quique Setien, odnosząc się właśnie do wielu szaleństw personalno-taktycznych, które ostatecznie okazywały się przejawami geniuszu.

Dla mnie natomiast najbardziej imponujące było uczynienie Marca Bartrę niekwestiowanym liderem zespołu. A przecież kiedy zimą Andaluzjczycy wykładali na niego 10 melonów, wszyscy pukali się w głowy. Ja również, ponieważ na pozór nie miało to sensu. W Borussii stoper popełniał całą masę niewymuszonych błędów indywidualnych, psychicznie nie mógł dojść do siebie po zamachu na klubowy autokar, a tu nagle wówczas stał się drugim najdroższym zakupem w historii klubu. I z tym swoim elektrycznym usposobieniem miał zostać graczem, który ustabilizuje radosną obronę drużyny? Miał być jej brakującym elementem?

Cóż, wychowanek Barcy szybko zamknął gębę i moją, i wielu podobnych mi sceptyków, ponieważ okazało się, że to jego profil, a nie dotychczasowe problemy, wzięły górę. Marc jest bowiem stoperem idealnie pasującym do tego, co chce grać Setien. Panowanie nad piłką, odwaga w wyprowadzaniu jej, dokładność podań, umiejętność czytania gry oraz dynamizm zapewniły mu szybki awans w hierarchii obrońców aż na sam ich szczyt.

Nie bez powodu. Z nim w składzie bowiem oraz po przejściu na grę trojką stoperów Betis poprawił się praktycznie w każdym aspekcie defensywy – rywale rzadziej strzelali na jego bramkę, potrzebowali znacznie więcej uderzeń do strzelenia gola, były one znacznie częściej blokowane, znacznie mniej dośrodkowań przeciwników kończyło się strzałami, spadła też celność podań oponentów na ostatnich 30 metrach.

Bartra Betis

Jestem niemal pewny i mogę się nawet o to założyć, iż po tak wybitnym półroczu ponownie znajdzie się dla niego miejsce w reprezentacji Hiszpanii. Zwłaszcza, że jej selekcjonerem został niedawno Luis Enrique. Styl gry Bartry idealnie pasuje zaś do pryncypiów taktycznych wyznawanych przez szkoleniowca.

Ale ale, żeby nie było aż tak różowo… Samozadowolenie to najgorsze co w tej chwili może spotkać Ferrera, Setiena oraz resztę klubowych sterników. Uważam, że parę pozycji wciąż wymaga wzmocnienia, albo chociaż uzupełnienia. Piszę to dyskretnie zerkając w kierunku napastników. Podbijać Europę Sergio Leonem, Antonio Sanabrią i Lorenem Moronem? Z całym szacunkiem – wydaje mi się to być planem iście szaleńczy, w którym metody jednak się nie znajdzie. Bo o ile na wykręcenie niezłego wyniku w Primera Division takie zestawienie faktycznie byłoby wystarczające, o tyle przy grze na trzech frontach i w perspektywie rywalizacji z mocniejszymi rywalami w Lidze Europy przydałaby się tu znacznie mocniejsza dziewiątka. Domyślam się, iż jeszcze jednym-dwoma klasowymi stoperami, a także sprawdzonym na międzynarodowym poziomie prawym skrzydłowym Setien też by nie pogardził.

I w tej kwestii za najważniejsze uznaję konieczność wykorzystania koniunktury, która ostatnio wytworzyła się wokół klub. Betis bowiem jawi się dziś jako atrakcyjny kierunek dla piłkarzy, ponieważ ma solidne podstawy sportowe, finansowe, marketingowe, wizerunkowe oraz kibicowskie. Warto tu chyba też wrócić do osoby Williama Carvalho, który ma robić za magnes dla podobnych mu graczy, dotychczas z półki, do której Andaluzyjczycy nie dosięgali. Ma być jak wielki neon przy drodze, krzyczący: „Panowie, Benito Villamarin to świetne miejsce do gry pod każdym względem!”

Ja bym się pod takim hasłem podpisał wszystkimi kończynami.

Liczę więc, że najbliższa przyszłość jedynie potwierdzi duże możliwości Betisu. Że poprzedni sezon był jedynie preludium do jeszcze lepszych czasów tej drużyny, co nam, kibicom zapewni godziny frajdy podczas śledzenia jej poczynań. Nos podpowiada mi, iż się nie zawiedziemy.

Mariusz Bielski

Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Manchester City cisnął, cisnął, ale wycisnął tylko remis ze Świętymi

Gdyby w tym meczu nie trzeba było liczyć goli, to spotkanie Southampton – Manchester City wyglądałoby jak… typowy mecz Manchesteru City. Ot, banda Guardioli ciśnie przeciwnika, pozostawia mu niewiele przestrzeni, zamyka rywala w jego własnym polu karnym i patrzy, jak zaczyna brakować mu powietrza. Problem „The Citizens” polegał jednak na tym, że futbol to taki […]
22.01.2022
Skoki
22.01.2022

Człowiek-bumerang. Jak Ahonen odchodził i wracał do skoków

Janne Ahonen skoczkiem był wybitnym. Dwie Kryształowe Kule, pięć wygranych Turniejów Czterech Skoczni, dziesięć medali mistrzostw świata – to wszystko mówi samo za siebie. Zdaniem wielu nie wiedział tylko jednego – kiedy powiedzieć sobie dość. Karierę kończył trzy razy. W każdym z tych przypadków na skocznię i tak wracał. Nawet teraz – jako 44-latek dopiero […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Duch Fergie Time wciąż unosi się nad Old Trafford

Od czasu do czasu realizator transmisji wyszukiwał Sir Alexa Fergusona w gąszczu innych widzów tego wątpliwej jakości spotkania na Old Trafford. Legendarny trener Manchesteru United nie wyglądał na specjalnie rozanielonego. I trudno mu się dziwić, bo Czerwone Diabły okrutnie męczyły bułę, a na domiar złego West Ham wcale nie podkręcał tempa. Zanosiło się na nudny […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Blisko 300 kilogramów w oktagonie UFC. Kto najlepszym ciężkim na świecie?

Po miesięcznej przerwie wracają gale numerowane UFC. Dana White i spółka przygotowali na otwarcie 2022 roku prawdziwe perełki – unifikację pasów w wadze ciężkiej i zwieńczenie trylogii o pas wagi muszej w pojedynku Moreno-Figueiredo na UFC 270. Wszystkie oczy zwrócone są jednak na main event. Najsilniej bijący człowiek w MMA jest w stanie odeprzeć ataki […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Polacy wychowani w lepszych ligach. Jak sobie radzą w Ekstraklasie?

Potomkowie polskich rodzin żyjących na emigracji, czy po prostu Polacy wychowujący się w innych krajach, to temat, który będzie przewijał się coraz częściej nie tylko w kontekście reprezentacji, ale i transferów do Ekstraklasy. Przez ostatnie 2,5 sezonu naszą ligę zasiliło aż 20 piłkarzy polskiego pochodzenia, którzy albo wychowywali się w zagranicznych klubach albo bardzo wcześnie […]
22.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Manchester City cisnął, cisnął, ale wycisnął tylko remis ze Świętymi

Gdyby w tym meczu nie trzeba było liczyć goli, to spotkanie Southampton – Manchester City wyglądałoby jak… typowy mecz Manchesteru City. Ot, banda Guardioli ciśnie przeciwnika, pozostawia mu niewiele przestrzeni, zamyka rywala w jego własnym polu karnym i patrzy, jak zaczyna brakować mu powietrza. Problem „The Citizens” polegał jednak na tym, że futbol to taki […]
22.01.2022
Skoki
22.01.2022

Człowiek-bumerang. Jak Ahonen odchodził i wracał do skoków

Janne Ahonen skoczkiem był wybitnym. Dwie Kryształowe Kule, pięć wygranych Turniejów Czterech Skoczni, dziesięć medali mistrzostw świata – to wszystko mówi samo za siebie. Zdaniem wielu nie wiedział tylko jednego – kiedy powiedzieć sobie dość. Karierę kończył trzy razy. W każdym z tych przypadków na skocznię i tak wracał. Nawet teraz – jako 44-latek dopiero […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Duch Fergie Time wciąż unosi się nad Old Trafford

Od czasu do czasu realizator transmisji wyszukiwał Sir Alexa Fergusona w gąszczu innych widzów tego wątpliwej jakości spotkania na Old Trafford. Legendarny trener Manchesteru United nie wyglądał na specjalnie rozanielonego. I trudno mu się dziwić, bo Czerwone Diabły okrutnie męczyły bułę, a na domiar złego West Ham wcale nie podkręcał tempa. Zanosiło się na nudny […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Blisko 300 kilogramów w oktagonie UFC. Kto najlepszym ciężkim na świecie?

Po miesięcznej przerwie wracają gale numerowane UFC. Dana White i spółka przygotowali na otwarcie 2022 roku prawdziwe perełki – unifikację pasów w wadze ciężkiej i zwieńczenie trylogii o pas wagi muszej w pojedynku Moreno-Figueiredo na UFC 270. Wszystkie oczy zwrócone są jednak na main event. Najsilniej bijący człowiek w MMA jest w stanie odeprzeć ataki […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Polacy wychowani w lepszych ligach. Jak sobie radzą w Ekstraklasie?

Potomkowie polskich rodzin żyjących na emigracji, czy po prostu Polacy wychowujący się w innych krajach, to temat, który będzie przewijał się coraz częściej nie tylko w kontekście reprezentacji, ale i transferów do Ekstraklasy. Przez ostatnie 2,5 sezonu naszą ligę zasiliło aż 20 piłkarzy polskiego pochodzenia, którzy albo wychowywali się w zagranicznych klubach albo bardzo wcześnie […]
22.01.2022
Weszło
02.10.2018

Manchesteru i Valencii pojedynek na kapiszony

Widzieliśmy już wiele bezczelnych remisów 0:0, ale na szczęście mecz na Old Trafford nie okazał się jednym z nich. I choć w ostatnim czasie nie dzieje się dobrze w żadnym z tych zespołów – w Manchesterze United również z powodów pozasportowych – to z jego pojedynku z Valencią wyszło całkiem niezłe spotkanie. Szkoda tylko, że […]
02.10.2018
Weszło
01.10.2018

Czytelniku, czy przekonałbyś sztab Rakowa, że warto ściągnąć Marcela Pracowitego?

Drogi czytelniku! Jeśli autentycznie jarasz się piłką nożną, spędziłeś długie noce przy Football Managerze, głowiąc się czy lepszy dla twojej drużyny będzie Felipe Futboleirão czy też inny Jose Balón del Oro, jeśli nie powiększałeś sobie budżetu w edytorze tylko zgrabnie manewrowałeś tym co pan prezes poświęcił, jeśli masz analityczny umysł, a do tego lubisz świat […]
01.10.2018
Felietony i blogi
01.10.2018

Pragmatyzm i prymitywność – gorzka pomyłka Garitano w Realu Sociedad

To ciekawe jak mało mówi się obecnie w Hiszpanii o rozgrzanych stołkach poszczególnych szkoleniowców. Jasne, sezon trwa dość krótko, aczkolwiek wielokrotnie nawet taki okres wystarczał, żeby szukać drastycznych rozwiązań. Tymczasem praktycznie tylko w kontekście Hueski mówi się o zmianie menedżera. I nie żebym nawoływał do radykalnych zmian, aczkolwiek szczególnie jeden przypadek mnie dziwi – Realu […]
01.10.2018
Weszło
01.10.2018

PRASA: Futbol w cieniu siatkówki, Ronaldo w cieniu Piątka

W taki dzień jak dziś to zupełnie naturalne, że piłka nożna schodzi na drugi plan. Skoro nasi siatkarze zostali mistrzami świata, trzeba się po prostu tym jak najbardziej nacieszyć! Ale spokojnie, jeśli jesteście tu dla futbolu, też dostaniecie porcję czytania – przede wszystkim na temat tego, co wydarzyło się w weekend. Mamy więc materiał o […]
01.10.2018
Weszło
26.09.2018

Krzysztof Baran i pusta bramka przyśnią się Portowcom w koszmarach

Fortuna musi wyjątkowo lubić się z ironią losu, skoro w 1/32 Pucharu Polski skojarzyła ze sobą dwie ekipy, które w ostatnim czasie są w sporym kryzysie. Co prawda Pogoń wygrała w weekend z Wisłą Kraków, ale poza tym jej gra pozostawia wiele do życzenia. No i jeszcze ten szpital w drużynie… Z GKSem Katowice w […]
26.09.2018
Weszło
26.09.2018

Luz, spokój i mnóstwo okazji – oto jak Śląsk wywalczył awans

Tadeusz Pawłowski od początku twierdził, że zamierza potraktować starcie z Olimpią Elbląg poważnie, przy czym w wyjściowym składzie wykorzystał część zawodników, którzy w tym sezonie, albo przynajmniej ostatnio, nie łapią się do pierwszej jedenastki. Czy te dwie kwestie się wykluczały? Otóż nie, wszak było widać po Wojskowych, iż w żaden sposób nie lekceważyli przeciwnika. A […]
26.09.2018
Liczba komentarzy: 5
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin(@fc-bazuka-bolencin)
3 lat temu

Również moim zdaniem Carvalho to totalny ociężały topór, którego ratują głównie świetna technika, fizyczność i przegląd pola. Finezji nie ma w nim ani krzty, a walory ofensywne wolałbym przemilczeć, bo takowych nie stwierdziłem u niego. Mierzi też zdanie że „stawia kreatywność ponad pragmatyzm”, bo odnoszę wrażenie wręcz odwrotne.
Poza tym, jak zwykle ciekawy i rzeczowy tekst pana Mariusza o hiszpańskiej piłce. Tak trzymać!

Pozniej wymysle nick
Pozniej wymysle nick(@pozniej-wymysle-nick)
3 lat temu

zakochalem sie w nich po 3:5 w derbach, od tego momentu mocno trzymalem kciuki, bo caly czas prezentowali futbol na tak.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Suche Info
22.01.2022

Aston Villa chce kolejnego transferu. Piłkarz Juventusu na celowniku

Aston Villa w bieżącym okienku transferowym dokonała już trzech ruchów. Na tym jednak nie koniec, bowiem ekipa z Birmingham przymierza się do kolejnego transferu. Na ten moment włodarze z Villa Park sprowadzili już Coutinho z Barcelony oraz Lucasa Digne’a z Evertonu. Udało się również zakontraktować Robina Olsena z AS Romy. „Daily Mail” podaje jednak, że […]
22.01.2022
Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

PZPN rozbije bank na Szewczenkę?!

Nowego selekcjonera reprezentacji Polski poznamy 31 stycznia. Jak donosi „Sport.pl”, Cezary Kulesza może zrobić wiele, by za sterami kadry stanął Andrij Szewczenko.  Jednym z powodów, dla których kandydatura Ukraińca była początkowo eliminowana, są jego zarobki. Teraz okazuje się, że PZPN może zrobić ukłon w stronę szkoleniowca i zaproponować mu naprawdę gigantyczny kontrakt. Szewczenko chce dostawać […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Legia Warszawa w poszukiwaniu bramkarza. Złożyli kolejną ofertę

Legia Warszawa nie ustaje w poszukiwaniach nowego bramkarza. Mistrzom Polski zależy, by tę pozycję wzmocnić jeszcze w styczniowym okienku transferowym. Złożyli kolejną ofertę. Legia Warszawa chce, by przed końcem tego sezonu między słupkami stanął nowy bramkarz. Wojskowi uważają, że mimo obsady w postaci Cezarego Miszty, Kacpra Tobiasza oraz Artura Boruca, pozycję tę należy wzmocnić. W […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Piotr Starzyński przedłużył kontrakt z Wisłą Kraków

Wisła Kraków poinformowała, iż Piotr Starzyński przedłużył kontrakt, który wiązał go z „Białą Gwiazdą”.  Lewoskrzydłowy związany jest z krakowskim klubem od 2020 roku. Początkowo trafił do akademii, lecz już kilka miesięcy później otrzymał szansę debiutu w pierwszym zespole. Od tamtej pory uzbierał 32 występy, w których zdobył jedną bramkę. Trafił do siatki w meczu z […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Manchester City cisnął, cisnął, ale wycisnął tylko remis ze Świętymi

Gdyby w tym meczu nie trzeba było liczyć goli, to spotkanie Southampton – Manchester City wyglądałoby jak… typowy mecz Manchesteru City. Ot, banda Guardioli ciśnie przeciwnika, pozostawia mu niewiele przestrzeni, zamyka rywala w jego własnym polu karnym i patrzy, jak zaczyna brakować mu powietrza. Problem „The Citizens” polegał jednak na tym, że futbol to taki […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

PZPN decyduje się pomóc byłemu reprezentantowi Polski

Polski Związek Piłki Nożnej podjął decyzję o udzieleniu pomocy Krzysztofowi Baranowi. Były reprezentant Polski znajduje się w bardzo trudnej sytuacji materialnej. O sprawie informował portal „WP Sportowe Fakty”, który poruszył temat Barana w swoim reportażu. 61-latek przyznał, że znajduje się w bardzo trudnej sytuacji materialnej, jego rodzinie grozi nawet eksmisja. – Utrzymujemy się z pomocy […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Sardar Azmun w końcu na zachodzie Europy. Napastnik trafi do Bundesligi

Sardar Azmun w końcu wyruszy na podbój zachodniej części Europy. Po latach spędzonych w Zenicie, napastnik przeniesie się do Bundesligi.  Sardar Azmun wzmocni Bayer Leverkusen na zasadzie wolnego transferu. Kontrakt napastnika wygasa w czerwcu tego roku i umowa nie zostanie przedłużona. W związku z tym piłkarz mógł rozmawiać z nowym pracodawcą i zdecydował się na […]
22.01.2022
Skoki
22.01.2022

Człowiek-bumerang. Jak Ahonen odchodził i wracał do skoków

Janne Ahonen skoczkiem był wybitnym. Dwie Kryształowe Kule, pięć wygranych Turniejów Czterech Skoczni, dziesięć medali mistrzostw świata – to wszystko mówi samo za siebie. Zdaniem wielu nie wiedział tylko jednego – kiedy powiedzieć sobie dość. Karierę kończył trzy razy. W każdym z tych przypadków na skocznię i tak wracał. Nawet teraz – jako 44-latek dopiero […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Mierzejewski: – Nawałka mógłby robić baraże za free

Wybór nowego selekcjonera reprezentacji Polski się przedłuża. Cezary Kulesza poinformował, że nazwisko poznamy dopiero 31 stycznia. Faworytem wielu pozostaje Adam Nawałka.  Od czasu zwolnienia Paulo Sousy nasza reprezentacja pozostaje bez sternika. Początkowo wydawało się, że Cezary Kulesza wybierze opcję zagraniczną, dużo mówiono o Fabio Cannavaro, wspominano też o Szewczence. Później najbardziej prawdopodobny stał się Adam […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Duch Fergie Time wciąż unosi się nad Old Trafford

Od czasu do czasu realizator transmisji wyszukiwał Sir Alexa Fergusona w gąszczu innych widzów tego wątpliwej jakości spotkania na Old Trafford. Legendarny trener Manchesteru United nie wyglądał na specjalnie rozanielonego. I trudno mu się dziwić, bo Czerwone Diabły okrutnie męczyły bułę, a na domiar złego West Ham wcale nie podkręcał tempa. Zanosiło się na nudny […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Piękny gol Joao Moutinho. Technika na najwyższym poziomie! [WIDEO]

W sobotę Wolverhampton zmierzyło się z Brentford. Piłkarze Wilków ostatecznie wygrali z beniaminkiem 2:1 (0:0). Wynik spotkania otworzył Joao Moutinho. Portugalski pomocnik popisał się pięknym uderzeniem zewniakiem, dając swojemu klubowi prowadzenie. Joao Moutinho puts Wolves ahead against Brentford pic.twitter.com/LzPLs6cVmY — Back Again W/Troopz Podcast (@backagain) January 22, 2022 Już w 70. minucie wyrównał jednak Ivan […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Blisko 300 kilogramów w oktagonie UFC. Kto najlepszym ciężkim na świecie?

Po miesięcznej przerwie wracają gale numerowane UFC. Dana White i spółka przygotowali na otwarcie 2022 roku prawdziwe perełki – unifikację pasów w wadze ciężkiej i zwieńczenie trylogii o pas wagi muszej w pojedynku Moreno-Figueiredo na UFC 270. Wszystkie oczy zwrócone są jednak na main event. Najsilniej bijący człowiek w MMA jest w stanie odeprzeć ataki […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Gikiewicz i Gumny wrócili do domu po piątej

Augsburg przegrał z Bayerem Leverkusen 1:5. W meczu udział brała dwójka Polaków – Robert Gumny i Rafał Gikiewicz.  Prawy obrońca i bramkarz nie zapamiętają tego spotkania jako udane. Bayer Leverkusen wrzucił ich na karuzelę już w 9. minucie i nie pozwolił zejść aż do końca meczu. Wynik otworzył Karim Bellarabi, a kwadrans później podwyższył Moussa […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Kacper Przybyłko zmienił klub. Pozostał w MLS

Spekulacje okazały się prawdziwe. Kacper Przybyłko zmienił klub i przeniósł się do Chicago Fire. Kacper Przybyłko znalazł nowy klub. Polski napastnik stał się bohaterem wewnętrznej wymiany w MLS i opuścił Philadelphię Union. Nowym pracodawcą snajpera zostało Chicago Fire. Klub będzie musiał zapłacić za Przybyłkę nieco ponad milion dolarów. TRADE: 🇵🇱 Kacper Przybyłko przechodzi do Chicago […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Polacy wychowani w lepszych ligach. Jak sobie radzą w Ekstraklasie?

Potomkowie polskich rodzin żyjących na emigracji, czy po prostu Polacy wychowujący się w innych krajach, to temat, który będzie przewijał się coraz częściej nie tylko w kontekście reprezentacji, ale i transferów do Ekstraklasy. Przez ostatnie 2,5 sezonu naszą ligę zasiliło aż 20 piłkarzy polskiego pochodzenia, którzy albo wychowywali się w zagranicznych klubach albo bardzo wcześnie […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Filip Jagiełło z golem w Serie B

Filip Jagiełło zdobył kolejną bramkę w meczu Serie B. Polak trafił do siatki w meczu z Ternaną Calcio.  Filip Jagiełło trzeci raz wpisał się na listę strzelców w bieżącym sezonie zaplecza włoskiej ekstraklasy. Tym razem jego ofiarą była Ternana Calcio. ⚽ 🥅 | GOLLL!!! Al minuto 35° Jagiello segna per il Brescia. Brescia 🆚 Ternana […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Szysz i Poręba odejdą z Zagłębia Lubin? Klub odpowiada

Francuskie media spekulowały głośno o przyszłości Łukasza Poręby. Według ich informacji, pomocnik Zagłębia Lubin miał trafić do Lens za 350 tysięcy euro. Teraz do tych wieści odniósł się obecny klub zawodnika.  Zagłębie Lubin opublikowało oświadczenie, w którym odnosi się do spekulacji transferowych. Zgodnie z ich treścią, klub powinien w niedługim czasie opuścić Łukasz Poręba oraz […]
22.01.2022