Futbolowe święto. Elektryzująca stawka. Emocje, jakie mogą dać tylko starcia derbowe. A przecież mówimy o derbach wyjątkowych, historycznych – derbach Niecieczy. Warszawa może i ma przeszło dwa miliony mieszkańców, ale i tak gości najlepszą ligę świata dwa razy rzadziej, niż licząca sobie 723 mieszkańców Nieciecza. Co warto wiedzieć przed tym supermeczem, a co wybiega poza oklepane formułki? Zapraszamy.
OKRĄGŁY JUBILEUSZ
Pierwsze Copa Del Gmina Żabno rozegrano już jesienią 2017 roku. Do dzisiejszych czasów zachowały się nawet składy z tamtego meczu:
źródło: 90minut.pl
Dzisiejsze spotkanie będzie jubileuszowym, drugim derbowym starciem obu drużyn. Spotykały się wprawdzie wcześniej w I lidze, ale wtedy jeszcze domem Sączersów nie była Nieciecza.
Dla Sandecji to podwójny jubileusz, bo od tamtego meczu nie splamiła się ligowym zwycięstwem.
WIEŚ JAK KAŻDA INNA
Nieciecza to typowa polska wieś, nieszczególnie wyróżniająca się z szeregu innych. Jak w każdej wsi działa tu teatr…
Fot: FB teatr w Niecieczy
A także kino (w zasadzie to kinoteatr, jedna wszechstronna sala) na którym uświadczymy nawet seanse 5D, które tak doskonale przyjęły się na deptaku w Mielnie. Piotr Borkowski odwiedzając Niecieczę pisał o nim tak:
Okazały gmach, przed którym oczywiście kręci się charakterystyczny słoń, których w Niecieczy z pewnością można znaleźć więcej niż na safari. Kiedyś w tym miejscu stał stary stadion. Dziś jest siedziba firmy, ale też dom kultury, choćby z amatorskim teatrem czy ponoć najnowocześniejszym kinem w Polsce, stworzonym w technologii 5D. Wszystko to, podobnie jak sam klub, nie zostało stworzone z myślą o utargu. To raczej prezent, hołd dla lokalnej ludności i element filantropijny.
Fot. materiały prasowe
W miejscowej podstawówce znajdziemy elektroniczne tablice w klasach, pracownie językowe i szereg dodatkowych zajęć. Wieś ma bibliotekę, orlika, sieć internetową i doprowadzony wodociąg.
HYMN OD KIBICA
Znacie na pewno hymn Cracovii, który napisał Pasom jej wieloletni kibic, Maciej Maleńczuk. W Niecieczy historia jest podobna. Muzykę pisał Andrzej Nowak, urodzony w Opolu muzyk zespołu TSA, w latach osiemdziesiątych współpracujący z Tadeuszem Nalepą i Martyną Jakubowicz. Podobno za tekst również odpowiadał Nowak – pisząc prosto z serca – ale przy współpracy z prezesem Krzysztofem Witkowskim. Gościnnie w nagraniu wziął udział – co oczywiste – Paweł Mąciwoda, gitarzysta The Scorpions.
DERBY HERBÓW Z CLIPARTA
Copa del Gmina Żabno to również rywalizacja dwóch klubów, które jak nikt w Ekstraklasie dbają o estetykę własnego herbu. Jakub Malicki, ekspert w tej dziedzinie, mówił nam:
Fatalny jest herb Niecieczy. Cenię to co zrobili właściciele tego klubu, zbudowali kameralny i wygodny stadion, wprowadzili wioskę do elity futbolowej, ale… znak klubu wygląda nieprofesjonalnie, jak zestawienie kilku elementów, które nie tworzą żadnej spójnej formy: słonik z piłeczką, szarfa, przypadkowe liternictwo na szarfie. Sandecja dawniej miała świetny, minimalistyczny herb, natomiast gdzieś po drodze doszły elementy, które sprawiają, że teraz to wygląda jak – powiedzmy – logo zakładu wędliniarskiego. Korona, szarfa, tarcza z szablonu… Tandeta straszna. Zaskakuje mnie, że mając tak dobry herb, odeszli w takim kierunku.
TABELA WSZECHCZASÓW
Bruk-Bet już w tabeli wszech czasów Ekstraklasy wyprzedził takie ligowe tuzy jak słynna Lechia/Olimpia Gdańsk, Sokół Pniewy, a także KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. W tym momencie ściga Polonię Bydgoszcz i Górnik Radlin.
Sandecja bój toczy ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki i Tarnovią Tarnów. Dużym wydarzeniem było wyprzedzenie Dębu Katowice.
DŁUGA HISTORIA PIŁKI W NIECIECZY
Oczywiście, że w Niecieczy nie grał Real Madryt, oczywiście, że w Ekstraklasie są od niedawna. Ale należy docenić, że we wsi futbol jest obecny już blisko sto lat. Na oficjalnej stronie Termaliki czytamy:
Początek piłki nożnej w Niecieczy datuje się od 1922 r., kiedy to młodzież powracająca z różnych frontów I wojny światowej oraz ta, która na wojnie nie była, zaczęła uprawiać tę dyscyplinę. Do tej pierwszej grupy, która założyła drużynę, należeli: Stanisław Nowak, Władysław Kaczówka i Kazimierz Wrzos. Zaznaczyć należy, że w tym czasie drużyna piłkarska Niecieczy była pierwszą w okolicy i nawet ta, z którą najczęściej przyjdzie się jej spotkać, a mianowicie drużyna Żabna, założona została później. Drużyna nie posiadała jednolitych ubiorów; każdy gracz miał własne spodenki, zwyczajną koszulkę i buty dalekie od dzisiejszych futbolowych.
Z czasem powstało w okolicy kilka drużyn piłkarskich: w Ilkowicach, Lubiczku, a z chwilą budowy Niedomickich Zakładów Celulozy także w Niedomicach- silna drużyna fabryczna. Z tymi drużynami oraz z Żabnem w pierwszych latach trzydziestych Nieciecza utrzymywała kontakty. Na mecze wyjazdowe podróżowało się furmankami konnymi. W tym czasie „Zrzeszeń” ani „Klas” piłkarskich nie było. Mecze, jak to w każdej dyscyplinie sportowej bywa, Nieciecza wygrywała, i przegrywała; czasem był remis.
W drugiej połowie lat trzydziestych poszerzyły się kontakty piłkarskie; grano z Mikołajowicami i Dąbrową Tarnowską. W tym czasie również ja zaznałem smaku piłki nożnej. Jako siedemnastoletni chłopak razem z Józkiem Łosiem zostaliśmy wciągnięci do reprezentacji drużyny Niecieczy. Zaprawę zdobyłem grając z kolegami na podwórkach w „szmaciankę”, a później już w piłkę z rówieśnikami na błoniu, na prawdziwym boisku. A oto kilka nazwisk drużyny starszych: Antoni Pytka, Józef Knapik, Franciszek Sieroń, Wojciech Prażuch, Henryk Knapik.
ARCHITEKTONICZNY CUD
Wielu architektów mówiło, że nie da się zbudować wieżowca tak wysokiego jak Burj Khalifa. A jednak wieża ma – licząc wysokość do dachu – 621.3 metra.
W takich żyjemy czasach – każdego dnia budowniczowie przesuwają granice tego, co możliwe, a co niemożliwe. Doskonale widać to również w Niecieczy, w której można zwiedzić trójkątne rondo.
Fot: Igor Gnat
PROFESJONALNA DIETA
Piłkarze Bruk-Betu są tak przejęci stawką dzisiejszego szlagieru, że do meczu przygotowywali się w KFC.
SŁYNNI KIBICE
Mówi się, że w Niecieczy frekwencja do chrzanu, a tymczasem kibicowskim objawieniem wiosny właśnie tutejsza fanka.
Dwa dni! ❤ @BB_Termalica @_Ekstraklasa_ pic.twitter.com/eiTCP50sXX
— Klaudia (@BajorKlaudia1) 8 lutego 2017
Dziewczyna z Niecieczy powróciła pic.twitter.com/ecU8D2PmVN
— Krzysztof Czub (@Kris_Czub) 13 lutego 2018
A TAK ZUPEŁNIE SERIO
Jeśli ktoś nie przepada za miejskim zgiełkiem, Nieciecza to kapitalne miejsce do życia dla fana polskiej piłki. Warunki do życia świetnie, bezrobocie wirtualne, we wsi kino, teatr, zaraz obok płynie Dunajec, a wisienką na torcie Ekstraklasa na okrągło. Zaczynamy rozglądać się za działką.