post
Avatar

Opublikowane 24.04.2017 09:23 przez

redakcja

Większości z was niewiele zapewne mówią nazwiska Stefana Reinartza i Jensa Hegelera. Specjalnie mnie to zresztą nie dziwi. Pierwszy z nich, 28-latek, przed rokiem stwierdził, że ma już dość futbolu i kończy karierę. Drugi co prawda wciąż kopie w grającym w Championship Bristol City, ale też raczej nie ma już co marzyć o wielkiej karierze. Jest jednak coś, dzięki czemu obaj panowie próbują na swój sposób zrewolucjonizować futbol i pchnąć analizę taktyczną gwałtownie do przodu. Tym czymś jest tak zwany „packing”.

Są trzy rodzaje kłamstwa: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki. Tak przed laty mawiał Mark Twain i z pełną odpowiedzialnością stwierdzić możemy, że jego słowa nie uległy przedawnieniu. A wiedzą o tym najlepiej choćby kibice piłkarscy, którzy na ekranach telewizorów – oprócz samej rozgrywki – regularnie widzą też cyferki. Procent posiadania piłki, liczba wymienionych podań, wyrzuconych autów i tak dalej. Czyli te wszystkie liczby, które niby opisują nam podziwiany właśnie mecz, ale rzadko kiedy w skali 1:1 oddają jego przebieg. Sęk bowiem w tym, że migające nam przed oczami wykresy często bywają jedynie mało znaczącą ciekawostką, a nie argumentem z którego powinniśmy wyciągać daleko idące wnioski. Ba – te statystyki nierzadko są po prostu złudne. Prosty przykład, który przytoczył kiedyś portal bundesligafanatic.com. Spójrzcie na to.

Pierwszy zespół: posiadanie piłki – 52 procent, liczba oddanych strzałów – 18, liczba rzutów rożnych – 7.

Drugi zespół: posiadanie piłki – 48 procent, liczba oddanych strzałów – 14, liczba rzutów rożnych – 5.

Na pierwszy rzut oka mecz stykowy. Wyrównane spotkanie na remis. No, może przy odrobinie szczęścia komuś udało się przechylić szalę na swoją stronę, ale na dziesięć możliwych przypadków, dziewięciokrotnie typowalibyśmy pewnie jakieś 1:1, może 2:2. Rzadziej skromne zwycięstwo którejś ze stron, a już kilkubramkowe prowadzenie? Nie wiem, czy trafiłby się taki śmiałek.

Tymczasem powyższe statystyki opisują…

To idealny przykład potęgi „packingu”, czyli narzędzia stworzonego przez wspomniany duet. Reinartz w piłkę już nie gra, ale jak sam twierdzi – od zawsze nurtowały go dwie rzeczy. Po pierwsze – statystyki, które zazwyczaj w ogóle nie przekładają się na wynik meczu. Po drugie – niedocenienie piłkarzy jego pokroju, czyli takich, którzy nie strzelają goli, nie asystują, ale wykonują na boisku czarną, często niewdzięczną robotę. No i jeszcze jedna sprawa.

Reinartz, do spółki z Hegelerem, siedli więc z notesem i długopisem odtwarzając kolejne mecze po kilkanaście razy. Zaczęli bacznie przyglądać się ruchom zawodników oraz efektom ich podań. Które zagrania przynoszą pożytek, a które nabijają tylko statystyki mamiące widza. W jaki sposób drużyna zyskuje przewagę, a w jaki sposób dopuszcza rywala w okolice własnej bramki. Z ich przemyśleń powstał właśnie „packing”, czyli w prostej linii tłumacząc – umiejętność omijania przeciwników. Balansem ciała, zagraniem, ustawieniem.

Spójrzcie na tego prostego gifa, bo to najdoskonalszy przykład tego, o czym mowa.

messi-packing-1

Ilu piłkarzy „zabrał” Messi? Czterech, pięciu? Coś koło tego.

Narzędzie, które przez 18 miesięcy tworzyła i udoskonalała dwójka piłkarzy, swoje obliczenia opiera między innymi na tym, ilu zawodników udało się ominąć (dryblingiem, podaniem, itd.) i jak istotne było to dla rozwoju akcji. Za każdego miniętego piłkarza doliczany jest jeden punkt, co summa summarum przekłada się na statystyki wykręcane przez cały zespół.

Po raz pierwszy zainteresowałem się tematem, gdy na sportowym uniwersytecie w Kolonii wysłuchałem wykładu na temat statystyk w piłce nożnej. Okazało się bowiem, że te wszystkie liczby określające procent posiadania piłki, celnych podań i tak dalej, nie miały żadnego przełożenia na wynik końcowy. Uznaliśmy więc z Jensem, że siądziemy, poświęcimy trochę czasu i sprawdzimy, czy potrafimy sprecyzować to dokładniej – opowiada Reinartz.

Innowacje obu panów okazały się na tyle skuteczne, że gdy opowiedzieli o nich światu – momentalnie zainteresowanie wykazały czołowe zespoły z Niemiec. Debiut “Packingu” nastąpił na EURO we Francji, kiedy to telewizja ARD między innymi pod tym kątem analizowała kolejne spotkania. Odpowiednich analityków zatrudniła też Borussia Dortmund, Bayer Leverkusen i niemiecka federacja piłkarska.

Jeszcze jeden przykład w nawiązaniu do wspomnianego meczu Niemców z Brazylijczykami. Nie przejmujcie się komentarzem, z samych obrazków płynie wystarczająca liczba wniosków pozwalających zrozumieć istotę “Packingu”.

A tak przy okazji to zwróćcie też uwagę na skrót tamtego meczu, a konkretniej – bramkę na 2:0. Kroos zagrywa w pole karne, Klose trafia do siatki, a pięciu piłkarzy w żółtych koszulkach obserwuje bezradnie akcję. Co więc z tego, że “Canarinhos” oddali podobną liczbę uderzeń na bramkę, wybili ledwo dwa rzuty rożne mniej, a i posiadanie piłki utrzymali na podobnym poziomie? Nic. Zupełnie nic.

Toni Kroos był zresztą pod tym względem najlepszym piłkarzem na całym turnieju, bo jego zagrania omijały średnio w trakcie meczu 82 rywali (średnia, jaką wykręcali piłkarze na jego pozycji – 28).

Oczywiście nie jest też tak, że Reinartz z Hegelerem odkryli żyłę złota, która pozwoli nam bezbłędnie typować zwycięzcę meczu, ale statystyki i tak są ich ogromnym sprzymierzeńcem. Na EURO we Francji z 51 rozegranych spotkań, aż 34 zakończyło się zwycięstwem drużyny mającej wyższy “Packing-Rate”. Z pozostałych 17 natomiast padło aż… 14 remisów. Tylko trzykrotnie więc omawiany współczynnik nie przekładał się na końcowy rezultat. Jak widać więc – prawdopodobieństwo jest duże.

Idąc tym tropem, Reinartz na potrzeby telewizji analizował też kilka różnych przypadków. O Mesucie Oezilu mówił na przykład tak: – To najlepszy piłkarz na świecie jeśli chodzi o operowanie między liniami. Opinia publiczna nie zawsze potrafi go docenić, a gdyby się zagłębić, to widać jak wielką uwagę potrafi na sobie skupić, jak wielu rywali związać. O porażce Anglików z Islandią na EURO natomiast: – Największym błędem Anglików było przywiązanie do swoich pozycji. Na boisku zajmowali pozycje, a nie przestrzenie. Nie potrafili wykorzystać placu i ominąć rywali.

Lukas Keppler, współpracownik Reinartza i Hegelera, tłumaczy: – Nie chcemy zastępować klasycznych statystyk naszymi, ale uważamy, że jeśli chce się zrozumieć dobrze mecz, to trzeba się z nimi zapoznać. I choć to wypowiedź nieco kurtuazyjna, to osobiście nie byłbym przekonany co do tego, że za kilka lat na grafikach meczowych nie będziemy rozkładali na czynniki pierwsze świeżo upieczonego “Packing-Rate”. Bo skoro ten współczynnik już robi tak wielką furorę, a tak naprawdę dopiero raczkuje futbolu, to niewykluczone, że jest przyszłością piłki.

Marcin Borzęcki

redakcja

Opublikowane 24.04.2017 09:23 przez

redakcja

#WeszłoFuksem
16.06.2021

Finlandia za dziewięć tysięcy, efektowna tasiemka i sukcesy na Euro

Weszło Fuksem, czyli najlepsze kupony poprzedniego tygodnia. No nie będziemy ukrywać – lubimy robić te zestawienia, bo po każdym z tych kuponów robimy coś w stylu “o kurde, serio mu to weszło?”. Co mamy dla was tym razem? Mamy singla trafionego za tysiaka. Efektowną tasiemkę puszczoną z samego rana. No i graczy obłowionych na Euro […]
16.06.2021
#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło
13.05.2021

Finał w cieniu ligowego rozczarowania obu drużyn

Zarówno dla Borussii Dortmund, jak i RB Lipsk, finał Pucharu Niemiec stanowi spotkanie, które po części zdefiniuje sezon w ich wykonaniu. Ewentualny triumf istotnie zrekompensuje niepowodzenia w ligowych zmaganiach. Dla obu zespołów bieżąca edycja Bundesligi nie jest udana. BVB bardzo szybko wypisała się z walki o mistrzostwo, a na tę chwilę jeszcze nie może być […]
13.05.2021
Weszło
12.05.2021

Hertha bliżej utrzymania, Piątek z kontuzją

Wielka ulga, ale i wielkie obawy. Tak można najkrócej podsumować dzisiejsze starcie Herthy Berlin, która pojechała do Gelsenkirchen, by uczynić ważny krok na drodze do utrzymania. Ulga – bo choć momentami pachniało sensacją, to ostatecznie stołeczni piłkarze zdobyli arcyważne 3 punkty. Obawy – bo niestety, ale Krzysztof Piątek opuścił boisko przed czasem, z powodu kontuzji. Może […]
12.05.2021
Niemcy
20.03.2021

Co za mecz osłabionego Bayernu! Hat-trick Lewandowskiego, rekord już blisko

W dwunastej minucie gry sędzia meczu Bayernu ze Stuttgartem po konsultacji z VAR-em pokazał czerwoną kartką Alphonso Daviesowi. Przyznajemy – pomyśleliśmy wówczas: “Będą ciężary. Dzisiaj Robert Lewandowski raczej się do rekordu Gerda Muellera nie przybliży”. A potem… Potem zaczęły się dziać na boisku rzeczy niewyobrażalne. Serio, wciąż jesteśmy w szoku. Jak mawia klasyk: przecież to […]
20.03.2021
Niemcy
13.03.2021

Lewandowski krok bliżej rekordu Müllera

Spotkania z udziałem Bayernu mogły trochę spowszednieć kibicom. Człowiek nawet już przyzwyczaił się do tego, że Robert Lewandowski zalicza kolejny dzień w biurze i karci przeciwnika. Natomiast dzięki hat-trickowi w Klassikerze polski napastnik stanął przed realną szansą wyrównania rekordu Gerda Müllera i rywalizacje Bawarczyków nabrały innego wymiaru. Choć przez długi czas Lewy nie mógł znaleźć […]
13.03.2021
Weszło
10.03.2021

Produkt z taśmy Red Bulla. Marcel Sabitzer uosabia filozofię Lipska

Marcel Sabitzer to doskonały produkt stajni Red Bulla. Jest piekielnie ambitny. Ralf Rangnick twierdził, że nawet zbyt ambitny i musiał go temperować. Julian Nagelsmann zachwyca się jego regularnością. Jose Mourinho zrównał jego znaczenie dla Lipska ze znaczeniem Messiego dla Barcelony. Uosabia szaloną wręcz mentalność zwycięzcy. Jego młodzieżowi szkoleniowcy na każdym kroku podkreślali, że nie zwykł przegrywać. […]
10.03.2021
Niemcy
06.03.2021

Haaland zaczął, Lewandowski skończył!

Erling Haaland podrażnił Roberta Lewandowskiego, no i poniósł konsekwencje swojego zachowania. Norweski napastnik wyprowadził Borussię Dortmund na dwubramkowe prowadzenie w starciu z Bayernem Monachium i zanosiło się na sensację w dzisiejszym “Klassikerze”, ale riposta Polaka była jeszcze bardziej okazała. Lewy walnął swojemu byłemu klubowi hat-tricka, a Bawarczycy ostatecznie zatriumfowali nad BVB 4:2. Ze wszech miar […]
06.03.2021
Weszło
18.06.2021

Już jest mi żal tej Holandii (8)

Wdzięczna Lubelszczyzna, konkretnie stadion w Łęcznej. Luty 2016. Godzina 15.30. Na boisko Górnika wybiegli lokalni piłkarze oraz ich goście z Korony Kielce. To nie jest miejsce na robienie wielkich rzeczy, to nie jest ani termin, ani okazja, by spodziewać się fajerwerków. A jednak, to jest mecz, który pamiętam do dzisiaj, choć odbył się już ponad […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Człowiek w ogniu. Dumfries podbija Euro

Salka konferencyjna amatorskiego holenderskiego klubu VV Smitshoek. Trwa spotkanie zawodników z trenerami. Ni to odprawa, ni to pogadanka, ni to zgromadzenie. Ktoś się śmieje, ktoś opowiada kawał, komuś w plecaku brzęczy piwko. To nie wielki świat futbolu. Młodsi mają szkołę, starsi mają pracę, piłka nożna to dla nich hobby. Ale to jedna z tych rozmów […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Tydzień turnieju, a my już w domu. Prawie jak kadra! Tetrycy od 12

W euroodcinku “Dwóch zgryźliwych tetryków” Jakub Olkiewicz i Leszek Milewski rozmawiają o tym, że Lukaku wszystko potrafi zrobić lepiej, że Dania mogłaby się nauczyć strzelać, a Holandia jest całkiem spoko. Nie braknie też polskich wątków, w tym drobiazgowej analizy, z której wynika, że mamy małe szanse na mistrzostwo Europy. Spis treści: 0:00 DZIEŃ DOBRY ANEGDOTO […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

O Lukaku, okazjach Danii i Lidze Narodów D (8)

Proszę państwa, wysoki sądzie, to jest najlepszy piłkarz turnieju, Romelu Lukaku. Ja zdaję sobie sprawę, że niektórych widzieliśmy tylko w jednym meczu, a Lukaku już w dwóch. Może za chwilę bębenek podbije Pogba, Mbappe, może Ronaldo, może jeszcze ktoś zrobi coś niebywałego, co przyćmi Lukaku. Ale turniej jest szybki. Nie masz czasu czekać. I na […]
18.06.2021
Brama dnia
18.06.2021

Ibrahimović czy Balotelli? Pojedynek akrobatów w “Bramie dnia”

Rivaldo – zgodnie z waszymi głosami to właśnie jego trafienie w starciu z Belgią na mistrzostwach świata w 2002 roku zostało wczoraj obwołane “Bramą dnia”. Dzisiaj mamy dla was propozycje nietypowe – dwa uderzenia sytuacyjne po dośrodkowaniach ze stałych fragmentów gry. Sytuacyjne, a jednak efektowne i rzadko spotykane. Do wspólnej zabawy zapraszamy wraz z Gatigo. […]
18.06.2021
Prasówka
18.06.2021

“Mamy mądrego trenera, ale brakuje mu trochę szczęścia”

Piątkowa prasa – co za zaskoczenie – w dużej mierze o mistrzostwach Europy. Mamy najświeższe wieści z polskiego obozu i rozmowy z eskpertami. W nich rzecz jasna pomysły na to, co można zmienić oraz krytyka Paulo Sousy i Zbigniewa Bońka. Tymczasem ten drugi w wywiadzie broni tego pierwszego. – Ja nie zwolnię Sousy z funkcji […]
18.06.2021
Brama dnia
18.06.2021

Ibrahimović czy Balotelli? Pojedynek akrobatów w “Bramie dnia”

Rivaldo – zgodnie z waszymi głosami to właśnie jego trafienie w starciu z Belgią na mistrzostwach świata w 2002 roku zostało wczoraj obwołane “Bramą dnia”. Dzisiaj mamy dla was propozycje nietypowe – dwa uderzenia sytuacyjne po dośrodkowaniach ze stałych fragmentów gry. Sytuacyjne, a jednak efektowne i rzadko spotykane. Do wspólnej zabawy zapraszamy wraz z Gatigo. […]
18.06.2021
Prasówka
18.06.2021

“Mamy mądrego trenera, ale brakuje mu trochę szczęścia”

Piątkowa prasa – co za zaskoczenie – w dużej mierze o mistrzostwach Europy. Mamy najświeższe wieści z polskiego obozu i rozmowy z eskpertami. W nich rzecz jasna pomysły na to, co można zmienić oraz krytyka Paulo Sousy i Zbigniewa Bońka. Tymczasem ten drugi w wywiadzie broni tego pierwszego. – Ja nie zwolnię Sousy z funkcji […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

STAN EURO W #DOBRYMSKŁADZIE [8]: LUKAKU, HAZARD, DE BRUYNE – KOZACY

– Roki – Michalak – Smyk – Paczul #DobrySkład
18.06.2021
Weszło
17.06.2021

Piątek w Weszło FM: Mucha, Stan Euro i mecze ME

Jan Mucha w poranku, Stan Euro i mecze Mistrzostw Europy 2020 – te pozycje m.in jutro na antenie Weszło FM! A co jeszcze przygotowaliśmy w programie? Szczegóły poniżej. 7-10: Dwójka bez sternika – O poranku przywitają was Wojciech Piela i Monika Wądołowska. Ten duet zawsze gwarantuje wam dużo humoru i anegdotek, a jutro po 9:00 […]
17.06.2021
WeszłoTV
17.06.2021

Biało-czerwona żenada | HADAJ #19

Wojtek Hadaj znowu nadaje. W dzisiejszym odcinku o polskiej kadrze na Euro, żonie piłkarza i Legii, która w 1. rundzie eliminacji Ligi Mistrzów trafiła na mistrza Norwegii, FK Bodoe/Glimt. 
17.06.2021
WeszłoTV
17.06.2021

WSPOMNIENIA KOWALA. Na nich! Polska – Hiszpania 1992

Kowal dzisiaj strzela ostrymi opiniami, a jako piłkarz – tak się składa – grał z Hiszpanią, a więc naszym grupowym rywalem. Posłuchaj jego wspomnień z igrzysk olimpijskich w 1992 roku.  fot. NewsPix.pl
17.06.2021
Liczba komentarzy: 13
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kulturalny Komentator
Kulturalny Komentator (@kulturalny-komentator)
4 lat temu

Dziękuję – teraz jestem na bieżąco.
Jest w tym wiele racji. Zwłaszcza w komentarzu do od lat upośledzonych taktycznie Anglików. Islandczycy robili co chcieli w tamtym meczu.

pancerek
pancerek (@pancerek)
4 lat temu

Wow, dzięki za artykuł. Nie miałem pojęcia o tym 🙂 W zasadzie o to chodzi w piłce – sprawić by piłka mijająca przeciwników trafiła do bramki. Genialna statystyka w swej prostocie. Chociaż stosunek Packing i Impect pomiędzy Brazylią a Niemcami nie jest tak dramatyczny by spodziewać się deklasacji 1:7. Jakby do tego dołączyć ten wskaźnik pokazujący “goalcreation” czy jak to się nazywało to dawałoby pełniejszy ogląd.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu
Reply to  pancerek

Treść usunięta

kisielWRK
kisielWRK (@kisielwrk)
4 lat temu

Dobry artykuł! Powiem szczerze, że dotychczas nie słyszałem o takiej analizie. Po głębszym zastanowieniu, to może być najbardziej miarodajny czynnik statystyczny obrazujący mecz…

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

czleniubocieczolgrozjedzie
czleniubocieczolgrozjedzie (@czleniubocieczolgrozjedzie)
4 lat temu

Znowu jakieś taktyczne potworki niespełnionych piłkarzyków albo co gorsza hipsterów?
Pierdolić przeintelektualizowane podejście do futbolu!
Tylko czyste serca i brudne getry. Szarlatani jak Guardiola, Tuchel czy u nas Stokowiec pokazują ile warte jest fetyszyzowanie taktyki w piłce nożnej.
Statystyka jeszcze gorsza, niektórzy w ogóle nie ogladają meczów tylko gapią się w optę. Futbol umiera.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

ein
ein (@ein)
4 lat temu

…a w Midtyjland wyjęli jakiegoś noł-nejma z n-tej ligi za śmieszne pieniądze i zrobił im 1/3 sezonu 😉

Janusz Ekspert
Janusz Ekspert (@janusz)
4 lat temu

sprzeczając się z Tobą pod innym artykułem myślałem, że po prostu jesteś niezbyt mądry, teraz widzę że to jednak jawna prowokacja, dzięki, nie będę musiał więcej tracić czasu.

Larry Gopnik
Larry Gopnik (@larry-gopnik)
4 lat temu

Świetny artykuł, gratulacje!

bjank
bjank (@bjank)
4 lat temu

Marzy mi się, by powoli takie statystyki wchodziły do “mainstreamu” i zaczęły wypierać dotychczasowe, często kompletnie bezsensowne liczby. Ze statystyk dotyczących akcji “mijających” skuteczności pojedynków czy liczby stworzonych sytuacji zagrożenia znacznie więcej się dowiemy, niż z fetyszyzowanych statystyk liczby oddanych strzałów i strzałów celnych albo procentów posiadania piłki.

Ksionc
Ksionc (@ksionc)
4 lat temu

Czekam na to w nowym FM’ie 🙂

margulo1991
margulo1991 (@margulo1991)
4 lat temu

wystarczy żeby pokazywali Statystyki suche(wszystkie) a zaraz potem dokładne: do przodu, do tyłu, krótkie, długie, do nogi, na dobieg itp. i to będzie dawać już lepszy obraz tego jak to wygląda

Suche Info
18.06.2021

Cholewiak piłkarzem Górnika Zabrze

Mateusz Cholewiak został nowym piłkarzem Górnika Zabrze. Podpisał dwuletni kontrakt z opcją przedłużenia o rok.  – Cieszymy się, że trafia do nas piłkarz z bardzo dużym doświadczeniem i obyciem. Górnik potrzebuje piłkarzy, którzy odnosili sukcesy, a tak przecież jest w przypadku Mateusza, który grał w meczach o dużą stawkę. Cholewiaka cechują nie tylko duże umiejętności piłkarskie, […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Ultrasi Parmy do Buffona: Jesteś najemnikiem, nie bohaterem

Dopiero co Parma ogłosiła, że Gianluigi Buffon wrócił do Parmy, z której wyszedł na wielki piłkarski świat. To wiązało się z wieloma pozytywnymi głosami, to był moment ikoniczny. Ale, jak się okazuje, nie wszyscy są z powrotu włoskiego bramkarza zadowoleni. Ultrasi klubu dali znać, że “Gigi” nie jest mile widziany. Continued.. ”20 years ago you […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Lewandowski: – Brakuje nam iskry, żeby przełożyć naszą jakość na mecze

Robert Lewandowski wypowiedział się na temat meczu ze Słowacją. Nie ukrywamy, że czekaliśmy na głos naszego kapitana. Nic specjalnie odkrywczego nie powiedział, choć zastanawia stwierdzenie, że reprezentacji brakuje pewnego rodzaju iskry. Detalu, dzięki któremu jakość z treningu uda się przełożyć na mecze. Robert twierdzi, że to w końcu się zmieni. – Mieliśmy kontrolę nad meczem, […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Peszko: – Powiedziałem “Lewemu”, że zagrał słabo. Był rozczarowany

Jak wiadomo, Sławomir Peszko zna się z Robertem Lewandowskim całkiem dobrze. Piłkarz Wieczystej to wykorzystał, mówiąc “Lewemu”, że zagrał słabo w meczu ze Słowacją. Były reprezentant Polski zdradził też, że po rozmowie z naszym kapitanem ma nadzieje przed jutrem. – Nie wiem, czy ktoś ma odwagę zwrócić uwagę Lewandowskiemu. Ja z nim rozmawiałem i powiedziałem […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Już jest mi żal tej Holandii (8)

Wdzięczna Lubelszczyzna, konkretnie stadion w Łęcznej. Luty 2016. Godzina 15.30. Na boisko Górnika wybiegli lokalni piłkarze oraz ich goście z Korony Kielce. To nie jest miejsce na robienie wielkich rzeczy, to nie jest ani termin, ani okazja, by spodziewać się fajerwerków. A jednak, to jest mecz, który pamiętam do dzisiaj, choć odbył się już ponad […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Wychowanek Lecha nowym piłkarzem Warty Poznań

Jak się dowiedzieliśmy, Wiktor Pleśnierowicz (20 l.) zostanie nowym zawodnikiem Warty Poznań. To transfer gotówkowy z Miedzi Legnica. Wiktor nie pasował do modelu gry trenera Łobodzińskiego, a w Warcie pilnie potrzebowali młodzieżowca. Jak słyszymy, to rozwiązanie jest bardzo dobre dla każdej ze stron. Miedź dostaje naprawdę dobre pieniądze, niemałe jak na standardy Warty, a sam […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Człowiek w ogniu. Dumfries podbija Euro

Salka konferencyjna amatorskiego holenderskiego klubu VV Smitshoek. Trwa spotkanie zawodników z trenerami. Ni to odprawa, ni to pogadanka, ni to zgromadzenie. Ktoś się śmieje, ktoś opowiada kawał, komuś w plecaku brzęczy piwko. To nie wielki świat futbolu. Młodsi mają szkołę, starsi mają pracę, piłka nożna to dla nich hobby. Ale to jedna z tych rozmów […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Josue Pesqueira trafi do Legii Warszawa. Na papierze – świetny transfer

Legia Warszawa pozyska ofensywnego pomocnika Hapoelu Beer-Szewa, Josue Pesqueirę. Ma on 30 lat, w ostatnim sezonie zagrał w 34 meczach. Strzelił 13 goli i 6 asyst, grał w Lidze Europy. Informację o dopiętym transferze podał sam klub poprzez media społecznościowe. Gdy spojrzymy w CV tego zawodnika, od razu da się zauważyć, że to nie jest […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Kwaśniewski: – Nasza polska drużyna nie istnieje

Przy okazji meczów reprezentacji Polski głos zabiera wielu ludzi związanych ze sportem. Mniej lub bardziej, tutaj akurat mniej. Proszę państwa, przemówił były prezydent Polski, Aleksander Kwaśniewski. Rzecz jasna, grę naszej kadry skrytykował, ale też wykazał się optymizmem. – Naprawdę boję się tego meczu. Nasi grają jak grają, a Hiszpanie zawsze grali w taki sposób, którego […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

“Hazard to niesamowity piłkarz, który fatalnie trenuje”

Jose Mourinho opowiedział trochę o współpracy z Edenem Hazardem na łamach TalkSport. Portugalski szkoleniowiec nie ukrywa, że Belg mógłby osiągnąć w swojej karierze zdecydowanie więcej, gdyby nie podejście do piłki. – Prawda o Hazardzie jest taka, że to niesamowity piłkarz, który fatalnie trenuje. Można sobie tylko wyobrazić, jaki mógłby być dobry, gdyby jego podejście było […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Tydzień turnieju, a my już w domu. Prawie jak kadra! Tetrycy od 12

W euroodcinku “Dwóch zgryźliwych tetryków” Jakub Olkiewicz i Leszek Milewski rozmawiają o tym, że Lukaku wszystko potrafi zrobić lepiej, że Dania mogłaby się nauczyć strzelać, a Holandia jest całkiem spoko. Nie braknie też polskich wątków, w tym drobiazgowej analizy, z której wynika, że mamy małe szanse na mistrzostwo Europy. Spis treści: 0:00 DZIEŃ DOBRY ANEGDOTO […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

O Lukaku, okazjach Danii i Lidze Narodów D (8)

Proszę państwa, wysoki sądzie, to jest najlepszy piłkarz turnieju, Romelu Lukaku. Ja zdaję sobie sprawę, że niektórych widzieliśmy tylko w jednym meczu, a Lukaku już w dwóch. Może za chwilę bębenek podbije Pogba, Mbappe, może Ronaldo, może jeszcze ktoś zrobi coś niebywałego, co przyćmi Lukaku. Ale turniej jest szybki. Nie masz czasu czekać. I na […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Sergio Busquets wraca do reprezentacji Hiszpanii

Sergio Busquets miał negatywny wynik testu na obecność koronawirusa i dołączy do reprezentacji Hiszpanii w Sewilli. Mundo Deportivo podaje jednak, że pomocnik Barcelony nie zagra w meczu z Polską. Celem będzie powrót pomocnika na spotkanie ze Słowacją. Oczywiście istnieje cień szansy, że Busquets pojawi się jutro na boisku. Nie w pierwszym składzie, ale po wejściu […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Hajto: – Pokazywanie odprawy Sousy jest dla mnie żenujące

Tomasz Hajto krytykuje reprezentację Polski. To stały punkt programu, proszę państwa. Nikt się tego nie spodziewał. O co chodzi mu tym razem? Ano choćby o to, że pokazywanie odprawy Paulo Sousy w filmie na kanale “Łączy nas piłka” jest według niego nie na miejscu. – Takie rzeczy załatwia się w drużynie. Tego się nie puszcza […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Kolejny zwrot akcji. Tottenham zerwał rozmowy z Gattuso

Tottenham szuka nowego trenera od kwietnia, kiedy postanowił rozstać się z Jose Mourinho. Do końca sezonu drużynę w roli tymczasowego trenera prowadził Ryan Mason, ale było wiadomo, że po Euro 2020 zespół przejmie ktoś inny, już na stałe. Wydawało się, że nowym trenerem Tottenhamu ostatecznie zostanie Paulo Fonseca. Portugalczyk ustalił nawet warunki umowy, wszystko było […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Bąk: – Brzęczka “Lewy” już zwolnił. Teraz chce zwolnić Sousę?

Kolejny były reprezentant Polski strzela w Roberta Lewandowskiego. Jacek Bąk twierdzi, że brak w tym piłkarzu genu lidera. Ba, uważa wręcz, że jego zachowania mogą mieć negatywny wpływ na zespół. – Fajnie, że jest jednym z najlepszych piłkarzy na świecie, ale machaniem rękami nie stworzy nic pozytywnego. Trzeba podejść, skrzyknąć się, pogadać. Jego koledzy chcą […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Bereszyński – Nigdy nie czułem tak dobrych relacji w kadrze

Bartosz Bereszyński po Wojciechu Szczęsnym jest kolejnym piłkarzem, który chwali atmosferę panującą na zgrupowaniu reprezentacji Polski podczas Euro 2020. Piłkarz Sampdorii nie ukrywa też, że nie ma ludzi ważnych i ważniejszych, każdy jest równy.  – Nigdy nie czułem takiej relacji między nami na boisku i poza nim. To się przejawia tym, że na każdym treningu […]
18.06.2021
Brama dnia
18.06.2021

Ibrahimović czy Balotelli? Pojedynek akrobatów w “Bramie dnia”

Rivaldo – zgodnie z waszymi głosami to właśnie jego trafienie w starciu z Belgią na mistrzostwach świata w 2002 roku zostało wczoraj obwołane “Bramą dnia”. Dzisiaj mamy dla was propozycje nietypowe – dwa uderzenia sytuacyjne po dośrodkowaniach ze stałych fragmentów gry. Sytuacyjne, a jednak efektowne i rzadko spotykane. Do wspólnej zabawy zapraszamy wraz z Gatigo. […]
18.06.2021