Jak Casablanca kasuje Belgrad, czyli najgorętsze derby Afryki

Opublikowane 26.01.2017 12:53 przez

redakcja

Odpowiedzi na pytanie o najgorętsze derby na świecie zazwyczaj są mocno związane z pochodzeniem odpowiadającego. Nieliczni, którzy wzniosą się ponad klubowe sympatie wymienią zapewne Belgrad, Buenos Aires, może też Zagłębie Ruhry, Mediolan, czy – bardziej piłkarsko – Madryt. Tymczasem nieco na uboczu tej większej i mniejszej piłki jest Afryka. Maroko. Casablanka.

Miasto przez lata kojarzące się głównie z klasyką kinematografii, coraz więcej osób porywa nieco mniej kameralnymi i realizowanymi z większym rozmachem widowiskami. Blisko 70 tysięcy widzów. Falujący tłum wypełniający otwarty stadion. Kilka opraw w czerwonych barwach oraz odpowiedzi z przewagą zielonego. 29 tytułów mistrzowskich w klubowych gablotach. Najlepsi marokańscy piłkarze. Najlepsi marokańscy kibice.

Wydad. Raja. Derby Casablanki. Derby Maroka.

***

W lutym 1969 roku trzęsienie ziemi pod Oceanem Atlantyckim wywołało falę, która spowodowała straty w Casablance. I choć sejsmiczna aktywność jest rzadkością w tym marokańskim mieście w dzisiejszych czasach, dwa razy w roku ziemia trzęsie się od pasji, która wylewa się ze stadionu ilekroć Wydad chwyta się za rogi z Rają.
Oficjalny reportaż FIFA z derbowego meczu.

***

Jak w każdym derbowym mieście – dzieli ich wszystko. Barwy, czerwień kontrastująca z zielenią. Polityka i status społeczny kibiców – Raja tradycyjnie reprezentuje klasę robotniczą, Wydad to zaś marokańska klasa średnia. Do tego naturalnie historyczne zaszłości: z tej najnowszej historii jak na przykład losy tytułu w 2010 roku, gdy Wydad finiszował o dwa punkty nad lokalnym rywalem, ale i tej starszej, bo oba kluby na dobrą sprawę zakładał… ten sam człowiek. Biorąc pod uwagę, że ponad 1/3 (24 z 60) sezonów ligi marokańskiej kończyła się zwycięstwem któregoś z klubów Casablanki – mamy obraz na podział piłkarskich sił w całym kraju. A jednocześnie na rangę ich spotkań rozgrywanych na wspólnym Stade Mohamed V, 70-tysięczniku, który poza dwoma zwaśnionymi klubami gości jeszcze mecze reprezentacji.


Zapchany do ostatniego miejsca stadion, kilka opraw z obu stron, w tym skomplikowane kartoniady czy „poruszające się” sektorówki

***

Włoskie oprawy. Angielski doping i styl gry. Francuski język i korzenie, hiszpańskie wspomnienia i klimat, brazylijskie zwody. Inspiracje czerpane z całej Europy, ale i Ameryki Południowej. Maroko, jak większość byłych kolonii, bardzo długo poszukiwało na wielu polach swojej własnej tożsamości.

Zresztą, spacer ulicami Casablanki w latach pięćdziesiątych wyjaśniłby wszystko. Zacięte twarze lokalnych mężczyzn spoglądających z nienawiścią na francuską architekturę. Dary wojny w postaci tygla kulturowego na każdym rogu, w każdym barze i na każdym skrzyżowaniu. Okiennice dziś już opuszczonej katedry Sacré-Cœu, z poziomu których widać niezliczone wieże minaretów. Dzielnica kolonizatorów, wybudowana niemal jak miasto w mieście, w całości według europejskich wzorców z Placem Narodów Zjednoczonych na środku, a obok „Stara Medyna”, ponoć pamiętająca jeszcze czasy Fenicjan, a z pewnością portugalskich i hiszpańskich marynarzy. Oczywiście ta wielobarwna mozaika straciła nieco odcieni po odzyskaniu przez Maroko niepodległości i stopniowym wypieraniu „Europy” z Casablanki, jednak nawet jeśli da się w kilkanaście lat przenieść wszystkich wiernych z katedry do największego w tej części świata meczetu Hassana II – niektórych przyzwyczajeń już nie dało się wyprzeć.

Symbolem przekształceń w Maroko mogą być właśnie te miejsca kultu – stara, francuska i opuszczona katedra, udostępniona dla zwiedzających i jako miejsce spotkań oraz nowa i wymuskana świątynia muzułmanów wybudowana za przeszło 400 milionów dolarów. Ani Francuzi budujący kościół, ani Marokańczycy odpowiadający minaretem o wysokości 210 metrów nie szczędzili grosza. W krajobrazie miasta zmianę panowania widać aż nazbyt wyraźnie.

Po lewej katedra, po prawej meczet…

Jak w wielu miejscach świata – protektor jednak nie został kompletnie wypędzony. Zresztą – w szczytowym momencie połowę Casablanki tworzyli Europejczycy, ich zniknięcie z dnia na dzień byłoby śmiertelnym ciosem dla miasta. Nikt nie wpadł na to, by nagle wyburzyć francuską część miejscowości, albo zarządzić wywóz Francuzów na Madagaskar (trzy lata przed odzyskaniem niepodległości Francuzi wyeksmitowali tam marokańską rodzinę królewską). A jeśli wobec tego w mieście zostali Francuzi – musiały zostać i francuskie rozrywki.

Nie, nie mamy tutaj na myśli nic zdrożnego. Po prostu futbol. Który zresztą w marokańskim wydaniu wyszedł Francuzom bokiem.

***

1900, Souss w Tunezji, wówczas pod protekcją francuską. Na świat przychodzi Mohamed Affani, który w historii Casablanki będzie zawsze zapisany jako Pere Jego. Ojciec Jego.

Chłopak z kupieckiej rodziny szybko się uczy. Jako 17-latek ma znać kilka języków i podróżować z ojcem po całym świecie. Uczy się w Paryżu, szlify handlowe zdobywa na licznych szlakach, także w Maroko. We Francji zaczyna grać w piłkę, ale albo jest na to trochę zbyt mądry, albo po prostu – nieco zbyt słaby. Kto wie, czy pseudonim nadany mu w tym okresie nie miał być oryginalnie szyderstwem? W każdym razie idzie mu wyjątkowo średnio. Szybko godzi się z losem i wybiera karierę dziennikarza sportowego, stając się bodaj pierwszym tak świadomym niuansów gry sprawozdawcą w całym Maroko. Jak podają francuskie źródła – jako jedyny ma nie tylko relacjonować, ale też rozumieć sport. Tłumaczy Marokańczykom taktyczne zawiłości, przybliża zasady, popularyzuje futbol pokazując szerokie konteksty towarzyszące spotkaniom. Opowiada piłkę nożną. I zaraża piłką nożną.

Sam jednocześnie żywi coraz mocniejsze uczucie do Maroka i Casablanki, zapominając nieco o francuskim etapie swojego życia. Jak wspomina biograficzny artykuł o Jego w „La Grincie” – prawdziwym przełomem jest 1949 rok i wywiad dla marokańskiej telewizji. Pere Jego, wówczas już doświadczony dziennikarz rozmawia z Larbim Ben Mbarekiem, francuskim piłkarzem urodzonym w Casablance. „Czarna Perła” właśnie zmienił klub, ze Stade Francais przeniósł się do Atletico Madryt, a ma już w CV także przedwojenny epizod w Olympique Marsylia i – przede wszystkim – występy w kadrze Tricolores. Rozmowa szybko schodzi na tematy polityczne. Dziennikarz bez kompleksów przed gwiazdą futbolu dość otwarcie szydzi ze śpiewania „Marsylianki” oraz gry dla francuskiej reprezentacji człowieka urodzonego i wychowanego w Maroko.

RW

Jasnym staje się, że Pere Jego i cała jego aktywność na polu sportowym to nie tylko niesienie kaganka futbolu, ale i rozsiewanie nacjonalizmu wśród marokańskiej młodzieży. Ben Mbarek zaś ceni jego odwagę. Obaj panowie zaczynają się przyjaźnić, co zresztą będzie trwać jeszcze w czasie gdy Mbarek zostanie selekcjonerem reprezentacji niepodległego Maroka, a Jego legendą obu klubów z portowego miasta.

Nacjonalistyczna przygoda Jego zaczęła się jednak na dobrą sprawę już dziesięć lat wcześniej. To właśnie wtedy powstała sekcja piłkarska klubu Wydad Casablanka. Umeblowana na wzór angielski, wówczas szalenie modny, z Affanim w roli trenera i sekretarza. Cele? Proste. Doskonalić grę w piłkę, rozwijać bazę fanów tego sportu, krzewić nacjonalizm, wywalczyć niepodległość. Brzmi dziwnie? Ani trochę, w świetle wspomnianego wywiadu z Ben Mbarekiem. Wydad bardzo szybko stał się mistrzem Maroka (czterokrotnym, tylko do 1952 roku), ale i najzagorzalszym krzewicielem idei wolnego Maroka. Trochę jak polskie kluby przed I Wojną Światową, Wydad miał obok sportu uczyć patriotyzmu, przywiązania do barw, do swojego miasta. Jego, który poznał życie i w Tunezji czy Maroku, i w Paryżu, stolicy całego imperium – wydawał się odpowiednim człowiekiem na odpowiednim miejscu. Ze złożonym w głównej mierze z marokańskich muzułmanów zespołem szybko zdominował rozgrywki w protektoracie.

W tym momencie jednak stało się coś, czego nie wyjaśniają nawet francuskie i marokańskie źródła. Ojciec Jego w demokratycznych wyborach przeprowadzanych w Wydadzie traci swoje stanowisko opiekuna klubu. De facto – odbiera mu się prawa rodzicielskie, jemu, współzałożycielowi sekcji piłkarskiej i mędrcowi całego marokańskiego futbolu. Cztery mistrzostwa w nieformalnej lidze nie wystarczyły. W 1952 roku Wydad wziął rozwód z Jego. Kto wie, czy nie był to jeden z najbardziej kosztownych rozwodów w historii…

***

Piłkarski zapaleniec nie potrafił bowiem zrezygnować ze swoich marzeń. Okazało się, że po drugiej stronie miasta właśnie tworzy się studencko-artystyczny klub Raja. Jego proponuje mu swoje usługi, tym razem stawiając nie na angielskie, ale brazylijskie wzorce. Artyści się zgadzają. Ojciec zaczyna od początku, tym razem z drugim „dzieckiem”. W 1956 spełniają się jego dwa wielkie sny. Maroko odzyskuje niepodległość, Raja zaś mierzy się z Wydadem w pierwszych derbach Casablanki. Organizowany przez niego angielski styl Wydad nie uległ żadnej reformie od lat. Długie piłki na napastników nie są zbyt efektywne w starciu z inspirowaną Latynosami Rają. Marokański magazyn „Zamane” przekonywał: mentalność z Ameryki Południowej jest Marokańczykom bliższa niż angielska dyscyplina. 

Młodsi wygrywają. Triumfuje Pere Jego.

***

Serce? Wydad. Ale Raja to siła charakteru – mówił sam Jego w rozmowach z marokańskimi mediami, pytany o to, który z klubów pozostaje bliższy współzałożycielowi obu z nich. Stadion im. Pere Jego. Pokój hotelowy „Pere Jego”. Loża Pere Jego. Dyplomatyczna odpowiedź była wyjątkowo rozsądna. Dziś Pere Jego szanuje każdy, kto spędził choć tydzień blisko futbolu w Casablance.

***

Decyzją służb przez dwa lata derbowego mecze między Wydadem a Rają rozgrywane były w Rabacie, 80 kilometrów od niemal 4-milionowej aglomeracji największego portowego miasta. Przyczyna była jasna: agresja, nad którą nie potrafili zapanować nawet specjalnie mobilizowani na derbowe mecze weterani policyjni pamiętający najgorętsze manifestacje uliczne w Maroku. Stopień nienawiści znacznie wzrósł w XXI wieku, niestety – jak przyznają sami marokańscy kibice, także pod wpływem europejskich wzorców. Podobnie jak przy tworzeniu się klubów, tak i podczas formowania się zorganizowanych grup na trybunach, Maroko musiało budować swoją tożsamość na zagranicznych przykładach. Miało to pozytywne konsekwencje – jak na przykład fantastyczne kartoniady, z których słyną „Winners’05”, ultrasi Wydad, ale i tragiczne efekty. W 2007 roku na przykład w wyniku potężnej batalii na trybunach zginął 17-letni Hamza Eddali.

Z drugiej strony – ciężko winić tutaj Europejczyków, którzy uczyli Maroko miłości do futbolu i nienawiści do futbolowych rywali. W końcu trudno sobie wyobrazić, że gdziekolwiek na starym kontynencie dochodzi do takich scen, jak na meczu Rajy z Chabab Rif Hoceimą w ubiegłym roku. Wtedy to na trybunach starli się między sobą kibice tego samego klubu z Casablanki – „Green Boys” i „Ultras Eagles”. Bilans? Ponad stu rannych i trzech zmarłych w wyniku obrażeń fanatyków. Jako żywo – staje przed oczami Egipt i jego bijatyki nie tylko z użyciem noży, ale i broni palnej. Tym bardziej, że derby w 2012 roku zostały zbojkotowane przez fanów Wydad, którzy w ten sposób chcieli uhonorować swojego kibica zmarłego przy okazji… meczu z Rabat. To zdaje się potwierdzać, że problemem nie są derby, a po prostu północnoafrykański temperament…

Na szczęście dla Maroka – to tylko jedna strona medalu, w dodatku wcale nie dominująca. Choć istotnie, każde derby wiążą się z większą lub mniejszą zadymą, przeważa atmosfera prawdziwego święta kibiców. To widać na reportażach z Casablanki.


Fragment reportażu portalu Ultras World

Co ciekawe, dostrzegają to także tamtejsze media. Relacjom z samego meczu poświęca się niemal tyle samo miejsca, co kibicowskim oprawom – dziennikarze tłumacza ich sens, opisują użyte materiały. Podobnie postępują kluby, które zamieszczają kibicowskie relacje na swoich stronach i w mediach społecznościowych. Biorąc pod uwagę coraz większą liczbę „turystów stadionowych” przybywających do Casablanki – można odnieść wrażenie, że za jakiś czas Maroko przejmie rolę serbskiego Belgradu, tradycyjnej Mekki dla wszystkich spragnionych gorącego derbowego klimatu.

Image and video hosting by TinyPic

***

To, co jest największą siła marokańskiego futbolu jest więc też jego największym przekleństwem. Pasja i nacjonalizm, na których wyrosły Wydad i Raja, wciąż mają się świetnie -jednak z braku jasno określonego wroga-okupanta, z którym można walczyć, choćby i sportowo – waleczni Marokańczycy skaczą do gardeł swoim rodakom. Żywiołowość i temperament, które dają tak fantastyczne obrazki jak wrzący od dopingu i opraw 70-tysięcznik, prowadza jednocześnie do fatalnych w skutkach batalii na ulicach miast.

Tak, porównania z Belgradem są jak najbardziej na miejscu.

Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Manchester City cisnął, cisnął, ale wycisnął tylko remis ze Świętymi

Gdyby w tym meczu nie trzeba było liczyć goli, to spotkanie Southampton – Manchester City wyglądałoby jak… typowy mecz Manchesteru City. Ot, banda Guardioli ciśnie przeciwnika, pozostawia mu niewiele przestrzeni, zamyka rywala w jego własnym polu karnym i patrzy, jak zaczyna brakować mu powietrza. Problem „The Citizens” polegał jednak na tym, że futbol to taki […]
22.01.2022
Skoki
22.01.2022

Człowiek-bumerang. Jak Ahonen odchodził i wracał do skoków

Janne Ahonen skoczkiem był wybitnym. Dwie Kryształowe Kule, pięć wygranych Turniejów Czterech Skoczni, dziesięć medali mistrzostw świata – to wszystko mówi samo za siebie. Zdaniem wielu nie wiedział tylko jednego – kiedy powiedzieć sobie dość. Karierę kończył trzy razy. W każdym z tych przypadków na skocznię i tak wracał. Nawet teraz – jako 44-latek dopiero […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Duch Fergie Time wciąż unosi się nad Old Trafford

Od czasu do czasu realizator transmisji wyszukiwał Sir Alexa Fergusona w gąszczu innych widzów tego wątpliwej jakości spotkania na Old Trafford. Legendarny trener Manchesteru United nie wyglądał na specjalnie rozanielonego. I trudno mu się dziwić, bo Czerwone Diabły okrutnie męczyły bułę, a na domiar złego West Ham wcale nie podkręcał tempa. Zanosiło się na nudny […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Blisko 300 kilogramów w oktagonie UFC. Kto najlepszym ciężkim na świecie?

Po miesięcznej przerwie wracają gale numerowane UFC. Dana White i spółka przygotowali na otwarcie 2022 roku prawdziwe perełki – unifikację pasów w wadze ciężkiej i zwieńczenie trylogii o pas wagi muszej w pojedynku Moreno-Figueiredo na UFC 270. Wszystkie oczy zwrócone są jednak na main event. Najsilniej bijący człowiek w MMA jest w stanie odeprzeć ataki […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Polacy wychowani w lepszych ligach. Jak sobie radzą w Ekstraklasie?

Potomkowie polskich rodzin żyjących na emigracji, czy po prostu Polacy wychowujący się w innych krajach, to temat, który będzie przewijał się coraz częściej nie tylko w kontekście reprezentacji, ale i transferów do Ekstraklasy. Przez ostatnie 2,5 sezonu naszą ligę zasiliło aż 20 piłkarzy polskiego pochodzenia, którzy albo wychowywali się w zagranicznych klubach albo bardzo wcześnie […]
22.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Manchester City cisnął, cisnął, ale wycisnął tylko remis ze Świętymi

Gdyby w tym meczu nie trzeba było liczyć goli, to spotkanie Southampton – Manchester City wyglądałoby jak… typowy mecz Manchesteru City. Ot, banda Guardioli ciśnie przeciwnika, pozostawia mu niewiele przestrzeni, zamyka rywala w jego własnym polu karnym i patrzy, jak zaczyna brakować mu powietrza. Problem „The Citizens” polegał jednak na tym, że futbol to taki […]
22.01.2022
Skoki
22.01.2022

Człowiek-bumerang. Jak Ahonen odchodził i wracał do skoków

Janne Ahonen skoczkiem był wybitnym. Dwie Kryształowe Kule, pięć wygranych Turniejów Czterech Skoczni, dziesięć medali mistrzostw świata – to wszystko mówi samo za siebie. Zdaniem wielu nie wiedział tylko jednego – kiedy powiedzieć sobie dość. Karierę kończył trzy razy. W każdym z tych przypadków na skocznię i tak wracał. Nawet teraz – jako 44-latek dopiero […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Duch Fergie Time wciąż unosi się nad Old Trafford

Od czasu do czasu realizator transmisji wyszukiwał Sir Alexa Fergusona w gąszczu innych widzów tego wątpliwej jakości spotkania na Old Trafford. Legendarny trener Manchesteru United nie wyglądał na specjalnie rozanielonego. I trudno mu się dziwić, bo Czerwone Diabły okrutnie męczyły bułę, a na domiar złego West Ham wcale nie podkręcał tempa. Zanosiło się na nudny […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Blisko 300 kilogramów w oktagonie UFC. Kto najlepszym ciężkim na świecie?

Po miesięcznej przerwie wracają gale numerowane UFC. Dana White i spółka przygotowali na otwarcie 2022 roku prawdziwe perełki – unifikację pasów w wadze ciężkiej i zwieńczenie trylogii o pas wagi muszej w pojedynku Moreno-Figueiredo na UFC 270. Wszystkie oczy zwrócone są jednak na main event. Najsilniej bijący człowiek w MMA jest w stanie odeprzeć ataki […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Polacy wychowani w lepszych ligach. Jak sobie radzą w Ekstraklasie?

Potomkowie polskich rodzin żyjących na emigracji, czy po prostu Polacy wychowujący się w innych krajach, to temat, który będzie przewijał się coraz częściej nie tylko w kontekście reprezentacji, ale i transferów do Ekstraklasy. Przez ostatnie 2,5 sezonu naszą ligę zasiliło aż 20 piłkarzy polskiego pochodzenia, którzy albo wychowywali się w zagranicznych klubach albo bardzo wcześnie […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Kto zawiódł? Kto zaskoczył? Za nami faza grupowa Pucharu Narodów Afryki

Zakończyły się rozgrywki fazy grupowej Pucharu Narodów Afryki. Turniej rozkręcał się bardzo powoli – w pierwszej rundzie meczów mieliśmy aż dziewięć wyników 1:0 i dwa bezbramkowe remisy. Ostatecznie jednak wszedł na wyższy poziom, a nie zabrało przy tym kontrowersji i ogromnych niespodzianek.  NAJWIĘKSI PRZEGRANI Żadne rozstrzygnięcie w skali sensacji nie może oczywiście równać się odpadnięciu […]
22.01.2022
WeszłoTV
22.01.2022

STAN FUTBOLU. Kłos, Terlecki, Wąsowski, Rokuszewski

Zapraszamy na kolejny odcinek „Stanu Futbolu”! 
22.01.2022
Inne sporty
22.01.2022

Świątek w czwartej rundzie Australian Open. W kolejnym meczu będzie faworytką?

Darja Kasatkina, pogromczyni Magdy Linette, nie zamierzała łatwo dać za wygraną. Świetnie czuła się dziś w długich wymianach, nie oddawała zazwyczaj punktów za darmo. Kiedy jednak przychodziło, co do czego musiała uznawać wyższość Igi Świątek. Polka górowała nad rywalką w decydujących momentach i wywalczyła awans do 4. rundy w Australian Open (6:2, 6:3). Tym samym […]
22.01.2022
Premier League
22.01.2022

Ward-Prowse najlepszym wykonawcą rzutów wolnych na świecie?

W poprzedniej kolejce Premier League już po raz dwunasty w karierze błyskiem geniuszu przy wykonywaniu rzutu wolnego popisał się James Ward-Prowse. Piłkarz Southampton, mimo że nie jest globalną gwiazdą, wyrasta do miana jednego z najlepszych wykonawców rzutów wolnych w historii ligi. Wydaje się jednak, że niektórych przy komplementowaniu Anglika nieco ponosi.  BUDUJE SWOJĄ LEGENDĘ Gol […]
22.01.2022
Prasówka
22.01.2022

Vuković: Chcę zacząć być odbierany jako trener, który może pracować poza Legią

W sobotniej prasie sporo ciekawych rzeczy ligowych, dwa wywiady z naszymi stranierimi i kolejne wątki dotyczące poszukiwania nowego selekcjonera. PRZEGLĄD SPORTOWY Selekcjonera Polski brak, ale przygotowania do arcyważnego meczu z Rosją trwają. Po obu stronach.  – To będzie zimna wojna – nie ma wątpliwości trener Bogusław Kaczmarek, który był członkiem sztabu szkoleniowego Lego Beenhakkera, kiedy […]
22.01.2022
Brama dnia
22.01.2022

Barry Ferguson kontra Danny Murphy | BRAMA DNIA

Czas na kolejną „Bramę Dnia”. Dziś odcinek wyspiarski – odwiedzimy Glasgow i Manchester. BARRY FERGUSON VS ABERDEEN (22.01.2000) Liga szkocka – fizyczna gra, dośrodkowania i walka o górne piłki? Nie na najwyższym poziomie. Wystarczy spojrzeć na akcję ekipy Glasgow Rangers sprzed 22 lat – defensywa Aberdeen została brutalnie rozklepana przez The Gers. Formalności dopełnił Barry […]
22.01.2022
Liczba komentarzy: 6
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
KatarzynaProstata
KatarzynaProstata(@katarzynaprostata)
4 lat temu

Doping może i głośny, ale za dużo w nim kozojebczego zawodzenia.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

rzap
rzap(@rzap)
4 lat temu

Wszystko fajnie, zajebiście… ale gdyby Wam się chciało przepuszczać grafiki (bo już pomijam, że w nagłówkach wrzucacie png) przez jakikolwiek skrypt optymalizujący to by było jeszcze piękniej. A tak to strasznie zamula slider na stronie głównej. Przykładowo nagłówek tego wpisu zamiast 1,1 mega zajmuje 250 kilo.
Tak wiem, że komentarz nie dotyczy wpisu… no ale mam nadzieję, że przyczyni się do zwiększenia użyteczności weszło

casab2.png
Oliwier Gutowski
Oliwier Gutowski(@oliwier-gutowski)
4 lat temu

Dobra robota Panie Leszku.

riva
riva(@riva)
4 lat temu

warto zobaczyc serial Cantony 'Stadiony Swiata’ o meczach derbowych na swiecie – Rio, Stambuł czy Ateny robią niesamowite wrażenie. A nr 1 dla mnie jest River contra Boca, bajka …

Suche Info
22.01.2022

Aston Villa chce kolejnego transferu. Piłkarz Juventusu na celowniku

Aston Villa w bieżącym okienku transferowym dokonała już trzech ruchów. Na tym jednak nie koniec, bowiem ekipa z Birmingham przymierza się do kolejnego transferu. Na ten moment włodarze z Villa Park sprowadzili już Coutinho z Barcelony oraz Lucasa Digne’a z Evertonu. Udało się również zakontraktować Robina Olsena z AS Romy. „Daily Mail” podaje jednak, że […]
22.01.2022
Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

PZPN rozbije bank na Szewczenkę?!

Nowego selekcjonera reprezentacji Polski poznamy 31 stycznia. Jak donosi „Sport.pl”, Cezary Kulesza może zrobić wiele, by za sterami kadry stanął Andrij Szewczenko.  Jednym z powodów, dla których kandydatura Ukraińca była początkowo eliminowana, są jego zarobki. Teraz okazuje się, że PZPN może zrobić ukłon w stronę szkoleniowca i zaproponować mu naprawdę gigantyczny kontrakt. Szewczenko chce dostawać […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Legia Warszawa w poszukiwaniu bramkarza. Złożyli kolejną ofertę

Legia Warszawa nie ustaje w poszukiwaniach nowego bramkarza. Mistrzom Polski zależy, by tę pozycję wzmocnić jeszcze w styczniowym okienku transferowym. Złożyli kolejną ofertę. Legia Warszawa chce, by przed końcem tego sezonu między słupkami stanął nowy bramkarz. Wojskowi uważają, że mimo obsady w postaci Cezarego Miszty, Kacpra Tobiasza oraz Artura Boruca, pozycję tę należy wzmocnić. W […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Piotr Starzyński przedłużył kontrakt z Wisłą Kraków

Wisła Kraków poinformowała, iż Piotr Starzyński przedłużył kontrakt, który wiązał go z „Białą Gwiazdą”.  Lewoskrzydłowy związany jest z krakowskim klubem od 2020 roku. Początkowo trafił do akademii, lecz już kilka miesięcy później otrzymał szansę debiutu w pierwszym zespole. Od tamtej pory uzbierał 32 występy, w których zdobył jedną bramkę. Trafił do siatki w meczu z […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Manchester City cisnął, cisnął, ale wycisnął tylko remis ze Świętymi

Gdyby w tym meczu nie trzeba było liczyć goli, to spotkanie Southampton – Manchester City wyglądałoby jak… typowy mecz Manchesteru City. Ot, banda Guardioli ciśnie przeciwnika, pozostawia mu niewiele przestrzeni, zamyka rywala w jego własnym polu karnym i patrzy, jak zaczyna brakować mu powietrza. Problem „The Citizens” polegał jednak na tym, że futbol to taki […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

PZPN decyduje się pomóc byłemu reprezentantowi Polski

Polski Związek Piłki Nożnej podjął decyzję o udzieleniu pomocy Krzysztofowi Baranowi. Były reprezentant Polski znajduje się w bardzo trudnej sytuacji materialnej. O sprawie informował portal „WP Sportowe Fakty”, który poruszył temat Barana w swoim reportażu. 61-latek przyznał, że znajduje się w bardzo trudnej sytuacji materialnej, jego rodzinie grozi nawet eksmisja. – Utrzymujemy się z pomocy […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Sardar Azmun w końcu na zachodzie Europy. Napastnik trafi do Bundesligi

Sardar Azmun w końcu wyruszy na podbój zachodniej części Europy. Po latach spędzonych w Zenicie, napastnik przeniesie się do Bundesligi.  Sardar Azmun wzmocni Bayer Leverkusen na zasadzie wolnego transferu. Kontrakt napastnika wygasa w czerwcu tego roku i umowa nie zostanie przedłużona. W związku z tym piłkarz mógł rozmawiać z nowym pracodawcą i zdecydował się na […]
22.01.2022
Skoki
22.01.2022

Człowiek-bumerang. Jak Ahonen odchodził i wracał do skoków

Janne Ahonen skoczkiem był wybitnym. Dwie Kryształowe Kule, pięć wygranych Turniejów Czterech Skoczni, dziesięć medali mistrzostw świata – to wszystko mówi samo za siebie. Zdaniem wielu nie wiedział tylko jednego – kiedy powiedzieć sobie dość. Karierę kończył trzy razy. W każdym z tych przypadków na skocznię i tak wracał. Nawet teraz – jako 44-latek dopiero […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Mierzejewski: – Nawałka mógłby robić baraże za free

Wybór nowego selekcjonera reprezentacji Polski się przedłuża. Cezary Kulesza poinformował, że nazwisko poznamy dopiero 31 stycznia. Faworytem wielu pozostaje Adam Nawałka.  Od czasu zwolnienia Paulo Sousy nasza reprezentacja pozostaje bez sternika. Początkowo wydawało się, że Cezary Kulesza wybierze opcję zagraniczną, dużo mówiono o Fabio Cannavaro, wspominano też o Szewczence. Później najbardziej prawdopodobny stał się Adam […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Duch Fergie Time wciąż unosi się nad Old Trafford

Od czasu do czasu realizator transmisji wyszukiwał Sir Alexa Fergusona w gąszczu innych widzów tego wątpliwej jakości spotkania na Old Trafford. Legendarny trener Manchesteru United nie wyglądał na specjalnie rozanielonego. I trudno mu się dziwić, bo Czerwone Diabły okrutnie męczyły bułę, a na domiar złego West Ham wcale nie podkręcał tempa. Zanosiło się na nudny […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Piękny gol Joao Moutinho. Technika na najwyższym poziomie! [WIDEO]

W sobotę Wolverhampton zmierzyło się z Brentford. Piłkarze Wilków ostatecznie wygrali z beniaminkiem 2:1 (0:0). Wynik spotkania otworzył Joao Moutinho. Portugalski pomocnik popisał się pięknym uderzeniem zewniakiem, dając swojemu klubowi prowadzenie. Joao Moutinho puts Wolves ahead against Brentford pic.twitter.com/LzPLs6cVmY — Back Again W/Troopz Podcast (@backagain) January 22, 2022 Już w 70. minucie wyrównał jednak Ivan […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Blisko 300 kilogramów w oktagonie UFC. Kto najlepszym ciężkim na świecie?

Po miesięcznej przerwie wracają gale numerowane UFC. Dana White i spółka przygotowali na otwarcie 2022 roku prawdziwe perełki – unifikację pasów w wadze ciężkiej i zwieńczenie trylogii o pas wagi muszej w pojedynku Moreno-Figueiredo na UFC 270. Wszystkie oczy zwrócone są jednak na main event. Najsilniej bijący człowiek w MMA jest w stanie odeprzeć ataki […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Gikiewicz i Gumny wrócili do domu po piątej

Augsburg przegrał z Bayerem Leverkusen 1:5. W meczu udział brała dwójka Polaków – Robert Gumny i Rafał Gikiewicz.  Prawy obrońca i bramkarz nie zapamiętają tego spotkania jako udane. Bayer Leverkusen wrzucił ich na karuzelę już w 9. minucie i nie pozwolił zejść aż do końca meczu. Wynik otworzył Karim Bellarabi, a kwadrans później podwyższył Moussa […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Kacper Przybyłko zmienił klub. Pozostał w MLS

Spekulacje okazały się prawdziwe. Kacper Przybyłko zmienił klub i przeniósł się do Chicago Fire. Kacper Przybyłko znalazł nowy klub. Polski napastnik stał się bohaterem wewnętrznej wymiany w MLS i opuścił Philadelphię Union. Nowym pracodawcą snajpera zostało Chicago Fire. Klub będzie musiał zapłacić za Przybyłkę nieco ponad milion dolarów. TRADE: 🇵🇱 Kacper Przybyłko przechodzi do Chicago […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Polacy wychowani w lepszych ligach. Jak sobie radzą w Ekstraklasie?

Potomkowie polskich rodzin żyjących na emigracji, czy po prostu Polacy wychowujący się w innych krajach, to temat, który będzie przewijał się coraz częściej nie tylko w kontekście reprezentacji, ale i transferów do Ekstraklasy. Przez ostatnie 2,5 sezonu naszą ligę zasiliło aż 20 piłkarzy polskiego pochodzenia, którzy albo wychowywali się w zagranicznych klubach albo bardzo wcześnie […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Filip Jagiełło z golem w Serie B

Filip Jagiełło zdobył kolejną bramkę w meczu Serie B. Polak trafił do siatki w meczu z Ternaną Calcio.  Filip Jagiełło trzeci raz wpisał się na listę strzelców w bieżącym sezonie zaplecza włoskiej ekstraklasy. Tym razem jego ofiarą była Ternana Calcio. ⚽ 🥅 | GOLLL!!! Al minuto 35° Jagiello segna per il Brescia. Brescia 🆚 Ternana […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Szysz i Poręba odejdą z Zagłębia Lubin? Klub odpowiada

Francuskie media spekulowały głośno o przyszłości Łukasza Poręby. Według ich informacji, pomocnik Zagłębia Lubin miał trafić do Lens za 350 tysięcy euro. Teraz do tych wieści odniósł się obecny klub zawodnika.  Zagłębie Lubin opublikowało oświadczenie, w którym odnosi się do spekulacji transferowych. Zgodnie z ich treścią, klub powinien w niedługim czasie opuścić Łukasz Poręba oraz […]
22.01.2022