post

Opublikowane 12.01.2017 14:18 przez

redakcja

Brodnicę i Ustrzyki Dolne dzieli bez mała 700 kilometrów. Punktów stycznych tyle, co kot napłakał, choć na pewno wczasy w obu miastach mogłyby być owocne – tu Bieszczady, tam Brodnicki Park Krajobrazowy. Miasto, któremu KSU poświęciło punkowy przebój, a także miejscowość, gdzie przez dwa dni mieszkał Napoleon, łączy jeszcze jedno: Legia. Jej coraz większa obecność w tak odmiennych, oddalonych od siebie ośrodkach. Obecność nieprzypadkowa, nie zasilona boiskowymi sukcesami, tylko mrówczą, oddolną pracą.

Dość przypadkowo miałem sposobność przyjrzenia się inicjatywie Legia Soccer Schools. Kto nie zna, tłumaczę: chodzi o otwierane w różnych miejscach Polski legijne zajęcia dla młodych. Najmłodsi legioniści to trzylatkowie kopiący bez jakiejkolwiek presji futbolówkę z pianki, ale już biegający w koszulkach z „L-ką” w ramach „Piłkarskiego przedszkola”. Dla nieco starszych są zajęcia indywidualne, nie kolidujące z treningami w lokalnym klubie. Takich szkółek jest już w Polsce kilkadziesiąt, a dosłownie co tydzień otwierane są kolejne. Mapa mówi jasno: póki co służy to zacieśnianiu więzi na Mazowszu, czyli podsycaniu kibicowskiego ognia. Ale są też odważne próby, jak choćby zajęcia w Żyrardowie czy Tomaszowie Mazowieckim, gdzie obecny jest Widzew, powolne podchody pod terytoria Korony, Jagi, wypady na nowe, nietknięte legijnością terytoria.

Nie mam wątpliwości – ta idea, dość młoda, jest zaprzęgnięta pod cel, jakim jest uczynienie z Legii klubu o zasięgu ogólnopolskim. Na pewno będą miasta, bądź całe regiony, gdzie to się nie przyjmie, ale gdzieś żar trafi na podatny grunt. Niemożliwe jest odbicie czyjegoś bastionu, zaistnienia w teoretycznie skrajnie wrogim Legii mieście? To można sprawdzić tylko w jeden sposób: próbując.

Screen Shot 01-12-17 at 11.54 AM

Nie miejmy złudzeń, Legia Soccer Schools to akademie nie tyle mające na celu wychowywać piłkarzy, a kibiców. Czyli, w dzisiejszym korpofutbolu, klientów, partnerów, jak zwał tak zwał: każdy kibic to kapitał. Wielu z wchodzących dziś w koszulce Legii na stojąco pod stół, zapomni o piłce, wielu zakocha się w innych dziedzinach życia, w innych klubach. Ale dla niektórych ta „L-ka” stanie się czymś istotnym, wielu będzie odczuwać sentyment.

Co mnie uderza w tym projekcie, to że jest wymierzony na jakieś – w przybliżeniu – dwadzieścia lat do przodu. Mam tu kolejny jaskrawy dowód, jak gruntowne przemiany przeszedł polski futbol, wykraczające poza stadiony i jakość piłkarzy, a dotykający filozofii tego jak powinno się wokół piłki działać. Wspominam Widzew, który zdobył dwa mistrzostwa: wspaniała w polskich warunkach drużyna, z którą BVB, późniejszy triumfator Ligi Mistrzów, w końcówce wybijał piłkę po autach, grając na czas. Ale organizacyjnie „Nikt nie da ci tyle, ile obieca Widzew”, życie na kredyt, tonięcie w długach. Funkcjonowanie bez kalkulowania co będzie jutro, kto nawarzone dzisiaj piwo będzie musiał pewnego dnia wypić. Tymczasem tutaj mamy inicjatywę, której prawdziwe plony można zebrać za półtorej dekady. Kiedyś taki pomysł nawet nie tyle zostałby zamieciony pod dywan, co nikt by nie odważył się go zgłosić z obawy przed wyśmianiem.

To jest działalność z tej samej parafii, co robi Barca otwierając szkółki w dziesiątkach krajów. To wręcz ironiczne, że aktualnie bodaj największym rywalem Legii w Warszawie jest Barcelona, także jeśli chodzi o rynek juniorów (brzydko to brzmi, ale nie oszukujmy się – prawda), tak samo Legia wchodzi w mniejsze miasta, zaznaczając swoją obecność. Korzyści są wielorakie: po pierwsze, marketingowe, PR-owe, bo chodzi zaszczepianie barw w młodych umysłach. Nie na siłę, tylko poprzez aktywizację sportową, a więc coś w obiektywny sposób pożytecznego. Rodzice też mogą złapać bakcyla, lepiej myśleć o barwach, a więc może zmienić się opinia o klubie wśród lokalnej społeczności. Jest to też metoda, by lepiej trzymać rękę na pulsie jeśli chodzi o największe talenty w danym mieście. Jeśli dany obiecujący młodzik przewinie się przez struktury Legii – wiadomo, że jest na radarze. Ale sam fakt, że gdzieś tam, w Skarżysku czy innych Starachowicach jest legijny trener, sprawia, że przecież będzie miał on dobre rozeznanie w tym kto tu na co ma papiery.

To inicjatywa, która daje lokalnej społeczności nowe opcje, coś fajnego dzieciakom, buduje PR, poszerza siatkę skautingową, zwiększa legijny zasięg, wychowuje kibiców. To inicjatywa bezsprzecznie przebiegła, ale jak wiele dobrych pomysłów. Tutaj widać zdrowo ukierunkowaną wyobraźnię, długofalowe myślenie, niezgodę na słowo „niemożliwe”.

Nietrafione są moim zdaniem wysokości opłat, bo rodzic musi sporo zapłacić. Nie jestem księgowym Legii, nie wiem jaki jest koszt programu, ale według mnie każdy kibic zdobyty tą drogą w odległym od Warszawy mieście, to większy pozytyw niż te parę stów z kieszeni rodzica. Załóżmy, że piłkarskie przedszkola byłyby finansowane przez klub, a nie z prywatnej kasy rodziców: to by dopiero była ofensywa, która długoterminowo mogłaby zatrząść niejednym miejskim światkiem.

Zastanawiam się co o takie idei myślą kibice niektórych innych klubów. I przewiduję głównie jedną reakcję: owszem, może być to nawet gniew. Taki, jaki wzbudziło wśród widzewskiej braci pojawienie się Legii w Tomaszowie. Ale zarazem jest to gniew, który podłoże ma w myśleniu: cholera jasna, dlaczego nasi nie mogli na to wpaść? Dlaczego w sumie my nie mamy mieć ambicji ogólnopolskich? Czy czasem Widzew w swoim szczytowym okresie nie był marką, którą ceniono również z dala od Łodzi? Świat się „kurczy” z każdym rokiem, czy naprawdę scenariuszem science fiction byłby fanklub Lechii na Śląsku, Śląska na Lubelszczyźnie, Cracovii na Białorusi?  A może byłby raczej czymś, co w linii prostej wynika z globalizacji od lat tak wyraźnej w futbolu, w pewnym sensie – bezpardonową próbą jej wykorzystania?

Powiecie – nie no, mój klub też robi to i to, tu był kapitan w szkole podstawowej, tu spotkanie z młodzikami, tu zaproszenie na mecz. Jest choćby nawet dla najmłodszych Lech Baby, pewnie lepsze sportowo, bo Lech szkoli najlepiej w Polsce, a w ofercie dla starszych dzieciaków ma bogatszą ofertę, sięgającą nawet Londynu. Wszyscy dostrzegają jak jest to istotne, a ESA zachęca, by inni w lidze szli tą drogą. I tylko przyklasnąć, bo wtedy zacznie się konkurencja, a więc zacznie się rywalizacja także pod względem jakości sportowej oferty. Bo żebyśmy mieli jasność: w tym momencie w Legii mówimy głównie o akcji marketingowej, nie sportowej. W perspektywie rywalizacja Lecha z Legią na tym polu może okazać się ciekawsza i bardziej zażarta, niż ta boiskowa, natomiast będzie obiektywnie korzystna, bo wymusi wdrażanie coraz wyższych standardów szkolenia młodzieży, także poza wielkimi ośrodkami miejskimi. Jeśli dołącza inni – tylko lepiej.

C1-V95MWEAAg1BU

Mapa aktywności Lech Football Academy. Jak widać bezpośrednia rywalizacja o wpływy w miastach coraz bliżej

Myślę, że ktoś tam może nie trawić Leśnodorskiego, jakiegoś piłkarza czy zachowania tudzież wypowiedzi któregoś z pracowników. Ale trzeba Legii oddać to, że ma wiele oddolnych, „cichych” projektów, które w niektórych innych klubach są zlewane, a tutaj są traktowane z wielką powagą, pieczołowitością, co w konsekwencji wyrabia spore, choć nieoczywiste zyski.

Leszek Milewski

Inne sporty
30.11.2021

Wejście smoka. Guanyu Zhou – pierwszy Chińczyk w F1

On sam mówi, że na drodze do Formuły 1 nie miał się na kim wzorować. Wcześniej kierowcy z Chin co najwyżej brali udział w testach bolidów, żaden nie dostał się na choćby jeden sezon do którejś z ekip. Guanyu Zhou będzie pierwszym, a na jego zakontraktowanie zdecydowała się Alfa Romeo Racing ORLEN. Jak doszedł do […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Puchar Polski. Najsłabszy ekstraklasowicz – pierwszoligowcy 3:0

Korona Kielce trochę zdominowała Górnika Łęczna w pierwszej połowie. Za to w drugiej – Górnik zdominował gospodarzy kompletnie, dzięki czemu wywiózł ze stolicy województwa świętokrzyskiego zasłużony awans do 1/4 Pucharu Polski. Można mówić, że Górnik Łęczna to pierwszoligowiec w Ekstraklasie, ale fakty są takie, że na swojej drodze odprawił już z kwitkiem trzech pierwszoligowców – […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Warciarz, lechita, dobry człowiek. Wojtek Onsorge walczy o szansę na życie

27 lat. Zdrowy chłop, piłkarz drugoligowych rezerw Lecha Poznań. Ale nowotwór nie wybiera. Wojciech Onsorge, lechita i warciarz, walczy z nowotworem złośliwym płata ciemieniowego. I prosi o to, by dać mu szansę na życie.   Z Wartą Poznań był… właściwie od zawsze. Wychowywał się w niej, przeszedł przez wszystkie szczeble szkolenia, wreszcie zadebiutował w pierwszym […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

QUIZ: SZALONE LATA DZIEWIĘĆDZIESIĄTE. OD 20:00

CITKOMANIA. SOKÓŁ PNIEWY. HELIKOPTERY BOJOWE. STRZELANINY. QUIZ O LATACH DZIEWIĘĆDZIESIĄTYCH. – KANIA – GAPIŃSKI – PIELA – MILEWSKI Sprawdź ofertę KFC https://cutt.ly/RRKIGCn 
30.11.2021
Na zapleczu
30.11.2021

Dominik Nowak zwolniony z Korony Kielce. Co poszło nie tak?

– Nie mam doświadczenia w piłce, ale na pewno mam doświadczenie w zatrudnianiu ludzi. Uważam, że trener Nowak nie jest na takim etapie, że szuka ciepłej przystani. To ambitny człowiek, za którym stoi doświadczenie – mówił nam we wrześniu Łukasz Jabłoński, prezes Korony Kielce. Nieco dalej przyznawał, że chodzi o to, żeby po prostu znać […]
30.11.2021
Anglia
30.11.2021

Kolejka dla hipsterów – punktowało Leeds United, Norwich City i Manchester United

Wchodzimy w najbardziej gorący okres Premier League, paradoksalnie przypadający na najzimniejszą porę roku. Kolejki w środku tygodnia, ligowe granie co dwa, trzy dni, ostatnia szansa na to, by poprawić swoje notowania przed końcem roku. Nic więc dziwnego, że do roboty zabrały się te kluby, którym ostatnio wiodło się raczej licho – w końcu zapunktowało Norwich, […]
30.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
15.11.2021

Pięć stówek ze stówki. Dziś stawiamy na Danię, Włochy i gole w meczu Polski

Przed nami kolejny bardzo fajny dzień z eliminacjami do mistrzostw świata. Daniem głównym jest rzecz jasna mecz reprezentacji Polski z Węgrami, ale prócz niego też znajdzie się kilka smakowitych kąsków. Mówimy o pozycjach i do oglądania, i do obstawiania. Dzisiaj próbujemy ze stówki zrobić pięć, oczywiście u naszych kumpli z Fuksiarza.  A w przypadku nowych […]
15.11.2021
Inne sporty
30.11.2021

Wejście smoka. Guanyu Zhou – pierwszy Chińczyk w F1

On sam mówi, że na drodze do Formuły 1 nie miał się na kim wzorować. Wcześniej kierowcy z Chin co najwyżej brali udział w testach bolidów, żaden nie dostał się na choćby jeden sezon do którejś z ekip. Guanyu Zhou będzie pierwszym, a na jego zakontraktowanie zdecydowała się Alfa Romeo Racing ORLEN. Jak doszedł do […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Puchar Polski. Najsłabszy ekstraklasowicz – pierwszoligowcy 3:0

Korona Kielce trochę zdominowała Górnika Łęczna w pierwszej połowie. Za to w drugiej – Górnik zdominował gospodarzy kompletnie, dzięki czemu wywiózł ze stolicy województwa świętokrzyskiego zasłużony awans do 1/4 Pucharu Polski. Można mówić, że Górnik Łęczna to pierwszoligowiec w Ekstraklasie, ale fakty są takie, że na swojej drodze odprawił już z kwitkiem trzech pierwszoligowców – […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Warciarz, lechita, dobry człowiek. Wojtek Onsorge walczy o szansę na życie

27 lat. Zdrowy chłop, piłkarz drugoligowych rezerw Lecha Poznań. Ale nowotwór nie wybiera. Wojciech Onsorge, lechita i warciarz, walczy z nowotworem złośliwym płata ciemieniowego. I prosi o to, by dać mu szansę na życie.   Z Wartą Poznań był… właściwie od zawsze. Wychowywał się w niej, przeszedł przez wszystkie szczeble szkolenia, wreszcie zadebiutował w pierwszym […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

QUIZ: SZALONE LATA DZIEWIĘĆDZIESIĄTE. OD 20:00

CITKOMANIA. SOKÓŁ PNIEWY. HELIKOPTERY BOJOWE. STRZELANINY. QUIZ O LATACH DZIEWIĘĆDZIESIĄTYCH. – KANIA – GAPIŃSKI – PIELA – MILEWSKI Sprawdź ofertę KFC https://cutt.ly/RRKIGCn 
30.11.2021
Na zapleczu
30.11.2021

Dominik Nowak zwolniony z Korony Kielce. Co poszło nie tak?

– Nie mam doświadczenia w piłce, ale na pewno mam doświadczenie w zatrudnianiu ludzi. Uważam, że trener Nowak nie jest na takim etapie, że szuka ciepłej przystani. To ambitny człowiek, za którym stoi doświadczenie – mówił nam we wrześniu Łukasz Jabłoński, prezes Korony Kielce. Nieco dalej przyznawał, że chodzi o to, żeby po prostu znać […]
30.11.2021
Anglia
30.11.2021

Kolejka dla hipsterów – punktowało Leeds United, Norwich City i Manchester United

Wchodzimy w najbardziej gorący okres Premier League, paradoksalnie przypadający na najzimniejszą porę roku. Kolejki w środku tygodnia, ligowe granie co dwa, trzy dni, ostatnia szansa na to, by poprawić swoje notowania przed końcem roku. Nic więc dziwnego, że do roboty zabrały się te kluby, którym ostatnio wiodło się raczej licho – w końcu zapunktowało Norwich, […]
30.11.2021
Na zapleczu
30.11.2021

Dominik Nowak zwolniony z Korony Kielce. Co poszło nie tak?

– Nie mam doświadczenia w piłce, ale na pewno mam doświadczenie w zatrudnianiu ludzi. Uważam, że trener Nowak nie jest na takim etapie, że szuka ciepłej przystani. To ambitny człowiek, za którym stoi doświadczenie – mówił nam we wrześniu Łukasz Jabłoński, prezes Korony Kielce. Nieco dalej przyznawał, że chodzi o to, żeby po prostu znać […]
30.11.2021
Brama dnia
30.11.2021

Thierry Henry kontra Andrij Szewczenko | BRAMA DNIA

Czas na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Dzisiaj przygotowaliśmy dla was konfrontację wielkich legend światowego futbolu – z jednej strony wspaniałe uderzenie autorstwa Thierry’ego Henry’ego, z drugiej genialna asysta Andrei Pirlo i klasowy strzał Andrija Szewczenki. Zapraszamy do oglądania i głosowania wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo. THIERRY HENRY VS A. VILLA (30.11.2002) Thierry Henry […]
30.11.2021
Weszło
29.11.2021

Messi docenił bardziej niż France Football

Najpierw pomyślałem, że najlepszy był wywiad z Jackiem Kurowskim w połowie gali Ballon d’Or. Bo świat może się gdzieś tam jeszcze zastanawia, a my już wiemy wszystko. Robert bez dyplomacji, bez mydlenia oczu, z chłodem strzelającego biathlonisty, zapytany o Złotą Piłkę odpowiada, że wiecie, przyjechałem tutaj po dobrą zabawę. A tak w ogóle to w […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

PRASA. Michniewicz przed zwolnieniem w szatni: Żaden piłkarz mnie nie zwolni!

– Żaden piłkarz mnie nie zwolni! Nie pozwolę, żeby ktoś wbijał mi nóż w plecy – emocjonalnie przemawiał Czesław Michniewicz podczas swojej ostatniej, jak się okazało, odprawy jako trener Legii. Na mecz do Gliwic zabrał 16 legionistów, tych, których uważał, że będą go bronić do końca – czytamy w „Przeglądzie Sportowym”, w większym tekście o […]
29.11.2021
Brama dnia
28.11.2021

Mike Marsh kontra Ronald Koeman | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Dzisiaj propozycje bez specjalnych kombinacji, bez wymyślania kwadratowych jaj – po prostu dwa ładne gole zdobyte uderzeniami z dalszej odległości. Kto takich nie lubi? MIKE MARSH VS CRYSTAL PALACE (28.11.1992) 28 listopada 1992 roku Liverpool w kapitalnym stylu rozbił na Anfield ekipę Crystal Palace aż 5:0. Ozdobą spotkania niewątpliwie […]
28.11.2021
Weszło
28.11.2021

Jestem Darek, teraz to już na pewno mi się uda

Nie wszystkie kawały muszą być o Jasiu, bo to niesprawiedliwe. Zupełnie jakby każdy Jaś musiał być obiektem żartów. Zmieńmy więc początek tej historii. Przybiega mały Darek z kanistrem na stację benzynową. – Szybko, szybko, dajcie 10 litrów benzyny. – Pali się czy coś? – Pali się mój klub, ale już przygasa. Ale można też zacząć […]
28.11.2021
Weszło
30.11.2021

Peszko na tropie spisku. Francuzi mają kompleks Polaków

Warto mieć kolegów, którzy wezmą cię w obronę. A tacy, którzy zrobią to nawet kosztem obnażenia własnej niewiedzy? Prawdziwy skarb. Robert Lewandowski powinien cenić przyjaźń ze Sławomirem Peszko, który stanął za swoim kumplem, mimo że do końca nie ogarnia zasad plebiscytu Złotej Piłki. O kumpelstwie obu panów powszechnie wiadomo, sam Peszko z dumą przypomina w swoim […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Złota Piłka dla Messiego kluczowa w dyskusji o wyższości nad Ronaldo?

Powoli, niestety, kończy nam się dyskusja o Messim i Ronaldo. Obaj mają bliżej niż dalej do końca swoich przepięknych karier, też nie odjeżdżają już tak innym zawodnikom pod względem umiejętności. Jakby to ująć: byli w kosmosie, ale wracają. No, ale Messi wczoraj odebrał swoją siódmą Złotą Piłkę i ostatecznie odskoczył Portugalczykowi o dwa trofea. Czy […]
30.11.2021
Brama dnia
30.11.2021

Thierry Henry kontra Andrij Szewczenko | BRAMA DNIA

Czas na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Dzisiaj przygotowaliśmy dla was konfrontację wielkich legend światowego futbolu – z jednej strony wspaniałe uderzenie autorstwa Thierry’ego Henry’ego, z drugiej genialna asysta Andrei Pirlo i klasowy strzał Andrija Szewczenki. Zapraszamy do oglądania i głosowania wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo. THIERRY HENRY VS A. VILLA (30.11.2002) Thierry Henry […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Introwertyczność dyrektora Kucharskiego nie pomaga Legii

We wtorkowej prasie kolejny ciekawy tekst o sytuacji w Legii Warszawa, interesująca debata o wysiłku sportowców i sporo ligowych spraw. PRZEGLĄD SPORTOWY Zdaniem Andrzeja Juskowiaka, gdyby nie Copa America, Messi nie miałby szans na zdobycie Złotej Piłki za 2021 rok. Myślę, że Złota Piłka należała się Robertowi Lewandowskiemu. Za rekordy, które pobił. Zdobycie 41 bramek […]
30.11.2021
Weszło
29.11.2021

Le cabaret? Na pewno jakiś niesmak

Niestety: Robert Lewandowski nie otrzymał Złotej Piłki za rok 2021. Możemy się pocieszać, że mamy kolejne podium – po Deynie i Bońku – ale wiadomo, że chciało się czegoś więcej. Co gorsza – mamy prawo powiedzieć, że nie tylko „chciało”, ale też się „należało”, bo Lewandowski przeżywa kapitalny czas swojej kariery. A Leo Messi? No […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Złota Piłka 2021 LIVE: Robert Lewandowski, Leo Messi, a może sensacja?

To jest ten wieczór, który może przynieść polskiej piłce wiele radości. Niebawem poznamy ostateczne rozstrzygnięcie konkursu Złotej Piłki – najbardziej medialnego plebiscytu w świecie futbolu. Na ten moment faworytem mediów pozostaje Leo Messi, lecz do momentu werdyktu wiele się jeszcze może wydarzyć. Będziemy z wami przez całą galę finałową – poznamy rozstrzygnięcia dotyczące nie tylko […]
29.11.2021
Liczba komentarzy: 26
Subscribe
Powiadom o
guest
26 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Profesor
Profesor (@profesor)
4 lat temu

Nudy, nie chcialo mi sie czytac do konca.

Kfiatek
Kfiatek (@kfiatek)
4 lat temu
Reply to  Profesor

A to błąd, bo to bardzo trafny artykuł

m1025
m1025 (@m1025)
4 lat temu
Reply to  Profesor

ale chcialo mi sie komentowac:)

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe (@icek-mordehaj)
4 lat temu

Myślenie długofalowe generalnie w polskiej piłce kuleje, więc osobiście życzę autorom tego projektu konsekwencji, by za kilka chwil nie znalazł się ktoś, kto powie, że koncepcja się nie sprawdziła i projekt zostanie zamknięty… Panie Leszku, tekst ciekawy, a temat ważny. Pozdrawiam.

Poznanczyk
Poznanczyk (@poznanczyk)
4 lat temu

Artykuł jest nie rzetelny gdyż sugeruje, że Legia robi to pierwsza i najlepiej. Autor nie zadał sobie trudu researchu, założył, że jeżeli robi to Legia to jest pierwsza i najlepsza w tym aspekcie. Tymczasem Lech Poznań nie dość, że robi to od dawna, nie dość, że na większą skalę (70-75 obiektów +/-), także poza Wielkopolską a nawet za granicą.

Słabe to jest.

Poznanczyk
Poznanczyk (@poznanczyk)
4 lat temu
Reply to  Poznanczyk

Teraz dobrze, dzięki za dopisanie.

eMTeZet
eMTeZet (@emtezet)
4 lat temu
Reply to  Poznanczyk

Zanim, coś opublikujesz idź do pierwszej lepszej klasy V na j.polski. Nie z przymiotnikami piszemy razem, a tak to twój komentarz jest nierzetelny! gdyż – ponieważ: robisz podstawowe błędy językowe hawk!

AS
AS (@as)
4 lat temu
Reply to  eMTeZet

A ty co? Masz az tak smutne zycie, ze musisz sobie poprawiac ego czepiajac sie publicznie bledow? Pewnie nikt Cie nie lubi, nie chce z toba bo sie caly czas wymadrzasz i dlatego szukasz atencji w internetach.
Jak nie masz argumentow co do meritum to moze sie nie odzywaj.
Dobrze, ze kolega upomnial sie o inicjatywe Lecha bo teksz jest przez to lepszy.

eMTeZet
eMTeZet (@emtezet)
4 lat temu
Reply to  AS

ŻENUA!

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu
Reply to  Poznanczyk

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

Morderca z glebi lasu
Morderca z glebi lasu (@morderca-z-glebi-lasu)
4 lat temu

Wyjęte z kontekstu. Nawet gdyby kluby nie posiadały tego to i tak nie miałoby to wpływu na licencję. Zatem po co wprowadzać takie coś? Boniek dalej o tym w wywiadzie mówił. No i koszt budowy a potem utrzymania w takiej Łęcznej czy Niecieczy? Zapewne z kieszeni podatnika. Zatem jak stać mocniejsze kluby, to niech sobie budują i utrzymują.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu
Reply to  Poznanczyk

Treść usunięta

Bartosz Mulawski
Bartosz Mulawski
4 lat temu

Legia to jest potenga, legia najlpesza jest, legie trzeba szanowac, legie cewukaes !!!!

Joopiter
Joopiter (@joopiter)
4 lat temu

Weszło, jak długo zajmie wam banowanie takich trolli?

Caimanized
Caimanized (@caimanized)
4 lat temu

„[…]kto naważone dzisiaj piwo będzie musiał pewnego dnia wypić. Tymczasem tutaj mamy inicjatywę, której prawdziwe plony można zebrać za półtora dekady[…]”.

Leszku, piszesz ekstra ciekawie, ale jak już to „nawarzyć” oraz „półtorej dekady”.
Bo piwo się gotuje, a więc warzy. A dekada jest rodzaju żeńskiego, zatem „półtorej”.
Tak to gitara, zdrowia !

leszek.milewski
leszek.milewski (@leszek-milewski)
4 lat temu
Reply to  Caimanized

Jasne, dzięki. Wzajemnie

adstar
adstar (@adstar)
4 lat temu

Jak już przy tym jesteśmy

„Myślę, że ktoś tam może nie trawić Leśnodorskiego, jakiegoś piłkarza czy zachowania tudzież wypowiedzi któregoś z pracowników.”

tudzież to synonim „także”, nie „lub” – oczywiście 90%, nie wiedzieć czemu, używa go niepoprawnie, tak jak i Ty w tym kontekście 😉

Pozdro

eMTeZet
eMTeZet (@emtezet)
4 lat temu

Leszku a co ci złego zrobiła LEGIA, że tak delikatnie zapytam?

AS
AS (@as)
4 lat temu
Reply to  eMTeZet

zapewne ugryzla go w oko.

Krzysiek
Krzysiek (@krzysiek)
4 lat temu

Przepraszam, ale Żyrardów jest raczej po równo podzielony między Legię a Widzew. Sugerowanie, że Żyrardów należy do Widzewa to duże nadużycie 🙂

Bartosz Mulawski
Bartosz Mulawski
4 lat temu
Reply to  Krzysiek

zyrardow jest 100 pro za legia

Przemysław Kow.
Przemysław Kow. (@syfowy-przemek)
4 lat temu

Te projekty Legii są tak ciche, że wszelcy Pol, Borek, Kołtoń, Smokowski, Włodarczyk i inni wciąż trąbią o wielkich zasługach Legii dla przyszłych pokoleń.
Ciekawe ilu tym chłopakom Legia da szansę potem w poważnej piłce.

Laki Luk
Laki Luk (@maciej-kubacki)
4 lat temu

Jeśli naprawdę myślisz o dawaniu przez Legię tym chłopakom jakiejś szansy w jakiejkolwiek piłce, to albo nie rozumiesz tekstu albo tego, co robi Legia, tertium non datur. A najpewniej nie rozumiesz z tego nic.

Janusz Rychter
Janusz Rychter (@janusz-rychter)
4 lat temu

Co na to kibolkiewicz

Mixu
Mixu (@mix3r1)
4 lat temu

Może kiedyś się doczekam że Wisła się odbuduje i będzie otwierać swoje szkółki w południowej Polsce 😉

Suche Info
30.11.2021

Hellas bezbramkowo remisuje z Cagliari

Skończyło się bez bramek, więc zabrakło najważniejszego. Mecz nie był może najwyższych lotów, ale z perspektywy kibica reprezentacji Polski był ciekawą lekturą i pokazem solidności Pawła Dawidowicza. Jedyną skazą tego spotkania był incydent wywołany przez Giovanniego Simeone. Argentyńczyk uderzył przeciwnika w twarz i rozpoczęła się jatka. Wstali z ławek i ruszyli na siebie zarówno piłkarze […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Trener Broni Radom zostanie asystentem w Cracovii

Jacek Zieliński niedawno został nowym szkoleniowcem Cracovii. Teraz doświadczony trener kompletuje swój sztab. Jedną z osób, które do niego dołączą, będzie dotychczasowy opiekun trzecioligowej Broni Radom. Mowa o 35-letnim Tomaszu Jasiku, który pracował w klubie od sierpnia. Tomasz Jasik trenerskie szlify zbierał na Lubelszczyźnie, gdzie przez długi czas opiekował się młodzieżowymi zespołami Motoru Lublin. W […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Juventus pokonał słabiutką Salernitanę

Juventus wygrał z najgorszym zespołem w Serie A, czyli zrobił to czego od niego oczekiwano. Nie poślizgnął się na skórce od banana. Zadanie wykonane. Przed meczem Salernitana była jedną z dwóch drużyn, które nigdy nie straciły gola w spotkaniach domowych z Juventusem. Kiedyś musiał być ten pierwszy raz. Zawodnicy Massimiliano Allegriego miażdżyli gospodarzy posiadaniem piłki […]
30.11.2021
Inne sporty
30.11.2021

Wejście smoka. Guanyu Zhou – pierwszy Chińczyk w F1

On sam mówi, że na drodze do Formuły 1 nie miał się na kim wzorować. Wcześniej kierowcy z Chin co najwyżej brali udział w testach bolidów, żaden nie dostał się na choćby jeden sezon do którejś z ekip. Guanyu Zhou będzie pierwszym, a na jego zakontraktowanie zdecydowała się Alfa Romeo Racing ORLEN. Jak doszedł do […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Fiorentina ogrywa Sampdorię. Grał Bereszyński

Fiorentina w tym sezonie jest najbardziej bezkompromisową drużyną w Serie A. Albo wygrywa, albo przegrywa. Dosłownie. Mają chyba uczulenie na remisy. Dziś drużyna Vincenzo Italiano odniosła ósme zwycięstwo w sezonie ligowym. Pokonała na własnym boisku Sampdorię 3:1. W składzie gości znalazł się reprezentant Polski. W tym meczu różnica klas była aż nadto widoczna. Fiorentina mimo […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Puchar Polski. Najsłabszy ekstraklasowicz – pierwszoligowcy 3:0

Korona Kielce trochę zdominowała Górnika Łęczna w pierwszej połowie. Za to w drugiej – Górnik zdominował gospodarzy kompletnie, dzięki czemu wywiózł ze stolicy województwa świętokrzyskiego zasłużony awans do 1/4 Pucharu Polski. Można mówić, że Górnik Łęczna to pierwszoligowiec w Ekstraklasie, ale fakty są takie, że na swojej drodze odprawił już z kwitkiem trzech pierwszoligowców – […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Plotki o możliwych transferach Ziyecha i Wernera do Barcelony

Dyrektor sportowy FC Barcelony Mateu Alemany, dwoi się i troi, by sprowadzić do klubu nowych piłkarzy za rozsądną cenę. Z tego względu pojawia się mnóstwo nazwisk na barcelońskiej giełdzie transferowej. Tym razem dziennikarze katalońskiego Sportu sondują możliwe przyjście dwóch piłkarzy Chelsea Londyn, którzy na Stamford Bridge mają problemy z regularną grą. Mowa o Timo Wernerze […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Javier Mascherano nowym selekcjonerem argentyńskiej młodzieżówki

Większość fanów piłki nożnej doskonale kojarzy Ej Jefecito z bogatej kariery piłkarskiej. Teraz będzie stawiał pierwsze kroki w karierze trenerskiej. Z argentyńską federacją pożegnał się dotychczasowy trener młodzieżówki, który zdecydował się dołączyć do sztabu Jose Pekermana odpowiedzialnego za przygotowanie reprezentacji Wenezueli. Javier Mascherano od 2019 roku posiada uprawnienia trenera. Do tej pracował w argentyńskiej federacji […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Warciarz, lechita, dobry człowiek. Wojtek Onsorge walczy o szansę na życie

27 lat. Zdrowy chłop, piłkarz drugoligowych rezerw Lecha Poznań. Ale nowotwór nie wybiera. Wojciech Onsorge, lechita i warciarz, walczy z nowotworem złośliwym płata ciemieniowego. I prosi o to, by dać mu szansę na życie.   Z Wartą Poznań był… właściwie od zawsze. Wychowywał się w niej, przeszedł przez wszystkie szczeble szkolenia, wreszcie zadebiutował w pierwszym […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

QUIZ: SZALONE LATA DZIEWIĘĆDZIESIĄTE. OD 20:00

CITKOMANIA. SOKÓŁ PNIEWY. HELIKOPTERY BOJOWE. STRZELANINY. QUIZ O LATACH DZIEWIĘĆDZIESIĄTYCH. – KANIA – GAPIŃSKI – PIELA – MILEWSKI Sprawdź ofertę KFC https://cutt.ly/RRKIGCn 
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Legia ma nowego wicedyrektora sportowego! Pracował w Rakowie

Dariusz Mioduski zatrudnił nowego wicedyrektora sportowego. Paweł Tomczyk od pierwszego grudnia wzmocni pion sportowy Legii. Nowy pracownik warszawskiego klubu jest dobrze znany w środowisku piłkarskim. Pełnił rolę kierownika skautingu w Rakowie Częstochowa, a następnie objął stanowisko dyrektora sportowego klubu z Częstochowy. – Do jego zadań należeć będą między innymi negocjacje z zawodnikami, agentami i innymi […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Gołębiewski: Ze zdrowiem Luquinhasa wszystko jest okej

Każdy mecz jest dobry na przełamanie. Zwłaszcza w sytuacji, w której znalazła  się Legia Warszawa. Ostatnio przerwała wstydliwą passę i ograła Jagiellonię Białystok 1:0. Już jutro zespół Marka Gołębiewskiego zmierzy się Motorem Lublin w ramach rozgrywek o Puchar Polski. Dziś trener warszawskiej drużyny odpowiadał na pytania dziennikarzy. O problemach kadrowych: – Powołania zawodników z drugiego […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Saga z Pochettino trwa

Zanim Manchester United podpisał kontakt z Ralfem Rangnickiem głównym kandydatem do objęcia zespołu z Old Trafford był Mauricio Pochettino. Podpisanie umowy z Niemcem nie ucina jednak spekulacji. Umowa Rangnicka wygasa wraz się z końcem sezonu, więc temat przyjścia Argentyńczyka wciąż jest głośny. Operacja sprowadzenia Pochettino na Old Trafford nie będzie łatwa do zrealizowania. Dziennikarze Telefoot […]
30.11.2021
Na zapleczu
30.11.2021

Dominik Nowak zwolniony z Korony Kielce. Co poszło nie tak?

– Nie mam doświadczenia w piłce, ale na pewno mam doświadczenie w zatrudnianiu ludzi. Uważam, że trener Nowak nie jest na takim etapie, że szuka ciepłej przystani. To ambitny człowiek, za którym stoi doświadczenie – mówił nam we wrześniu Łukasz Jabłoński, prezes Korony Kielce. Nieco dalej przyznawał, że chodzi o to, żeby po prostu znać […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Duży krok Warty Poznań. Powstanie projekt nowego kompleksu sportowego

Warta Poznań zamierza rozwijać swoją bazę. W pierwszej kolejności powstanie projekt i dziś ogłoszono zwycięzcę przetargu. Wymagania są oczywiste. Część piłkarska ma spełniać wymogi licencyjne dla klubów Ekstraklasy. Projektant został więc zobowiązany do tego, by uzyskać pozytywną opinię Polskiego Związku Piłki Nożnej w tym zakresie. Firma KOSZT-BUD wygrała przetarg na przygotowanie projektu kompleksu obiektów sportowych […]
30.11.2021
Anglia
30.11.2021

Kolejka dla hipsterów – punktowało Leeds United, Norwich City i Manchester United

Wchodzimy w najbardziej gorący okres Premier League, paradoksalnie przypadający na najzimniejszą porę roku. Kolejki w środku tygodnia, ligowe granie co dwa, trzy dni, ostatnia szansa na to, by poprawić swoje notowania przed końcem roku. Nic więc dziwnego, że do roboty zabrały się te kluby, którym ostatnio wiodło się raczej licho – w końcu zapunktowało Norwich, […]
30.11.2021
Inne sporty
30.11.2021

Rusza Liga Mistrzów siatkarzy. Co czeka polskie kluby?

Już dziś rusza Liga Mistrzów siatkarzy. Z polskiego punktu widzenia szczególnie ciekawe, bo po raz drugi w całej historii tytułu w najważniejszych europejskich rozgrywkach bronić będzie polska ekipa – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Poza nią do rywalizacji przystąpią też Projekt Warszawa i Jastrzębski Węgiel. Na co stać nasze kluby? Jak trudne mają grupy? I czy ZAKSA może […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Carlo Ancelotti tłumaczy, dlaczego zagłosowałby na Benzemę

Carlo Ancelotti słynie z kreatywnych odpowiedzi na pytania i często stara się wybrnąć żartem. Dziś po raz kolejny zaskoczył dziennikarzy. Trener Realu Madryt podczas ostatniej konferencji przed meczem z Athleticiem został zapytany o zwycięzcę Złotej Piłki. Dyplomatycznie zakręcił. – Mam problem, ponieważ pracuję w Realu Madryt, więc nie powinienem głosować na piłkarzy, którzy nie grają […]
30.11.2021