Nasze skojarzenie po usłyszeniu słowa “Arsenal”? Zespół, u którego każdy mecz jest jednym, wielkim znakiem zapytania, gdzie nigdy nie wiesz, co się wydarzy. Zawsze kręcą się wokół podium, ale w ostatnich latach z mistrzem jest ciężko, a że często lądowali na czwartym miejscu, to memy i żarty o tym, że prawidłowa nazwa zespołu Wengera to 4rsenal się nie kończą. A kiedy i jak zaczęła się ta cała historia?
Umówmy się, ciężko jest być fanem Arsenalu w ostatnim dziesięcioleciu. Prawda jest taka, że ten zespół po sezonie świętuje ostatnio albo wyższą pozycję nad Tottenhamem, albo FA Cup, które nie jest szczytem marzeń grającego w tak wielkim klubie piłkarza. W hierarchii zdecydowanie prowadzi mistrzostwo kraju, bo o wygraniu Champions League to nawet nie będziemy w kontekście “Kanonierów” wspominać.
Okoliczności powstania Arsenalu były dość porąbane. Wyobraźcie sobie sytuację: grupka pracowników warsztatu samochodowego wymyśliła sobie, że założy profesjonalny klub piłkarski. Kreatywność, to nie była najlepsza cecha tych panów, co widać po nazwie. Wówczas klub opatrzyli nazwą „Dial Square“, jak również nazywał się warsztat, w którym pracowali. Skąd czerwone barwy na koszulkach? Z tego co mówi historia, to wszyscy współ-założyciele byli fanatykami Nottingham Forest, dlatego odrobinkę „zgapili“ od tej ekipy.
Co ciekawe, pierwotna nazwa nie wytrwała zbyt długo: w okresie Świąt Bożego Narodzenia, po naradzie założycieli klub zamienił „Dial Square FC“ na „Royal Arsenal“, a reszta pozostaje już tylko historią…
Jednak jeszcze jako „Dial Square“ zdążyli zmierzyć się z „Eastern Wanderers“ i zmiażdżyli przeciwników. Potyczka skończyła się zdecydowaną wygraną przyszłego Arsenalu 6:0, a spotkanie rozegrano na „Wyspie psów“, na otwartej przestrzeni.
Bardzo ciekawe początki miał Arsenal, z pewnością jedne z najciekawszych w historii. Znamy przypadki, w których jakiś biznesmen podejmował się zrealizowania marzenia o własnym klubie piłkarskim, ale tzw. „Złota Rączka“? Nie ma szans, by coś takiego przeszło we współczesnych realiach, ale akurat wtedy się udało. A kiedy zmieniano nazwę na „Arsenal FC“? Rok 1913, czyli również data przenosin na obiekt – Highbury. Od tamtej pory na trofeach zamiast „Royal Arsenal“ albo „Woolwich Arsenal“ (następca „Royal Arsenalu“ zastąpiony przez obecną nazwę klubu) graweruje się Arsenal.