post Avatar

Opublikowane 10.11.2016 15:55 przez

redakcja

Załóżmy, że gdzieś w Polsce futbolowi bogowie zsyłają nam samorodny geniusz polskiej myśli szkoleniowej. Nazwijmy go: Janusz Cruyff. Załóżmy, że Janusz opracowuje szczegółowy, rozpisany na tysiąc jeden rozdziałów plan szkolenia młodzieży. Plan idealny pod roboczym i wcale nie zwodniczym tytułem „Od Ekstraklasy do B-Klasy, Messi w każdej drużynie”. Czy Janusz, wysyłając swój bryk wszędzie, od Legii po Bobra Tłuszcz, zrobiłby różnicę?

Niestety nie, bo nie miałby kto planu efektywnie wprowadzić. To trochę tak, jakby Elon Musk do swojego planu kolonizacji Marsa, konstrukcji baz, rakiet, skafandrów, najął Bogusia Łęcinę „Może nie najtaniej, ale jako tako”. Udałoby się maksymalnie skolonizować przedmieścia Inowrocławia.

Szkolenie młodzieży – wali się w ten bęben z różnych stron i środowisk, dyskutuje zawzięcie o konieczności rozbudowy baz treningowych, skuteczniejszych metodach ćwiczeń, implementacji całych systemów. Tymczasem przywołam fragment vademecum szkółki Dinama Zagrzeb, które dla klubów i akademii może być w kwestiach szkolenia wzorem:

„Pierwszą, najważniejszą rzeczą w jaką powinno się zainwestować, jest skauting. Nie piłkarzy jednak, ale TRENERÓW. Wyszukanie talentów wśród szkoleniowców to priorytet. Silna kadra szkoleniowa doprowadzi uzdolnionych graczy na szczyt, a i średniaki pod ich okiem świetnie się rozwiną. Przy przeciętnej jakościowo kadrze trenerskiej, mamy loterię. A loteria to marnotrawstwo”.

Innymi słowy – trenerzy, trenerzy i jeszcze raz trenerzy, bez których najlepsi się zmarnują. Temat, który w tej najgłośniejszej od dekad dyskusji o szkoleniu, jest – mam wrażenie – ostatnim z poruszanych. Tymczasem – z całym szacunkiem – ale materiał zawsze jest i będzie. Nawet brak talentów czystej wody nie jest problemem: średniak może rozwinąć się w piłkarza o klasie międzynarodowej – wszyscy znamy te opowieści kadrowiczów, jak to się nie wyróżniali, jak inni mieli robić kariery, a ostatecznie udawało się im.

***

Porozmawiałem w ostatnich dniach z kilkoma trenerami niższego szczebla by zbadać grunt. Słowo „trener” kibicowi kojarzy się z Nawałką, Magierą, tym czy innym szkoleniowcem-ligowcem. Tymczasem walka o to osławione szkolenie  to właśnie zmiana jakościowa u setek, tysięcy tyrających każdego dnia poza blaskiem fleszy – przedstawicielami tej milczącej większości są moi rozmówcy. Oto niektóre z ich uwag:

„Na studiach miałem trzy semestry z profesorem Chmurą. Wykłady, ćwiczenia z jego asystentami, wszystko oparte o twarde dane uzyskane w czasach pracy w Ekstraklasie. Kapitalna wiedza z zakresu fizjologii. Niedawno byłem na obowiązkowym kursie wyrównawczym UEFA B, przyjechał doktor starej daty i prowadził zajęcia ala Wojciech Łazarek. Zamiast kursu z fizjologii – festiwal rubasznych anegdot, a potem do widzenia chłopaki. Mi to różnicy nie zrobiło, ale kto przed kursem nic nie wiedział, nie wie dalej nic. A przecież za taki kurs się płaci”.

„Kurs UEFA A, czyli możliwość pracy w trzeciej lidze i niższych, to koszt 4.5 tysięcy złotych. To nie jest mały pieniądz. Mam rodzinę, dzieci, muszę znaleźć czas i pieniądze, w pracy nie dostanę urlopu. Poziom kursu – słaby łamane na przeciętny. Prelegenci często nie dojeżdżają. Niektórzy nie prowadzili drużyny od trzydziestu lat. Mam pięć lat studiów AWF specjalizacji trenerskiej, a ostatecznie muszę wydać krocie na kurs, na którym nie nauczę się niczego.”

Wiedza zyskiwana dostępna w sieci za darmo albo na kursach komercyjnych zwykle jest znacznie bardziej kompleksowe od obowiązkowych kursów licencyjnych”.

„Czemu PZPN nie spróbuje wprowadzić konkurencyjności? W tym momencie ma monopol. Niech udostępni proces dawania licencji prywatnym firmom, które rywalizowałyby ze sobą o to, kto zaoferuje najlepszy kurs. Może coś z konkurencji między nimi by się urodziło, podniósłby się poziom kursów. Dariusz Pasieka mówił w jednym z wywiadów: UEFA nakazała, nie przeskoczą, taki jest wymóg, my nic nie zrobimy. Dla mnie to słabe, nawet nie próbują kłaść kładek.”

„Kursy są hermetyczne, jest mało miejsc, a załatwia się je często po znajomości. Pierwszeństwo mają dobrze umocowani w związku i znani byli piłkarze. Weźmy kurs Elite Youth: mam znajomych, którzy prowadzą szkółkę działającą szeroko na terenie całej Polski. Chcą zapłacić te niemałe pieniądze, ale nie mogą się dostać. Przecież ludzi z Elite Youth powinno być jak najwięcej, niech wdrażają najwyższe standardy w mniejszych ośrodkach.”

„Nóż mi się w kieszeni otwiera kiedy słyszę o Pro Junior System. Powiem brzydko: to zabranie się za problem od dupy strony. Jeżeli będzie dobre szkolenie, to młodzi będą grali. Jeśli na siłę będziesz dawał kasę, to znajdzie się analityk i powie: kurde, dobra, to puścimy młodego na ostatnie minuty w dwóch meczach, zarobimy. Jakie to ma przełożenie na szkolenie? Czy to jest dobre dystrybuowanie pieniędzy? Może chcieli dobrze, moim zdaniem nie wyszło.”

„Jak szedłem na kurs UEFA C, zapisać się mogłeś tylko jeśli spełniłeś jeden z trzech warunków: a) grałeś kiedyś w piłkę, b) miałeś AWF c)albo ukończony inny kierunek. Nie wiem po co takie sztuczne ograniczanie, nie znajduję argumentu. Udało mi się dostać tylko dzięki czyjejś rekomendacji.”

„Po kursie UEFA C spodziewałem się, że będę przynajmniej wiedział mniej więcej co zrobić z drużyną, jak ją prowadzić. Czy się tego dowiedziałem? Nie. Jest zbyt wielki rozrzut w materiale: z jednej strony jak szkolić dzieci do lat 12, z drugiej jak seniorów. Na wszystko kilka zjazdów. Efektywnie wychodzi tyle co nic.”

„Aby utrzymać licencję, trzeba przynajmniej raz pojawić się na konferencji w macierzystym związku. Nie ważne, że jeździłeś na komercyjne kursy, nie ważne, że zaliczyłeś multum konferencji znacznie bardziej prestiżowych – musisz podbić blaszkę. Czasem jest taka konferencja jedna w roku i walą na nią wszyscy. Raz widziałem trenera z niedawną przeszłością w Ekstraklasie – pokazał się, po 20 minutach wyszedł.”

„PZPN chce propagować futbol. My, zamiast wsparcia, płacimy od tego propagowania podatek przez licencje i wyrównania. Kurs UEFA Pro to już koszty niewyobrażalne. Aby na to zarobić, trzeba pracować na wysokim szczeblu kilka lat.”

„PZPN bardzo chce rozwijać szkolenie, nie ujmuję tego. Do tej pory podejmowane metody nie mają jednak przełożenia na trenerów. Wciąż to zabawa w wolnym czasie, siłą rzeczy na pół gwizdka. Jak masz w taki sposób fachowo przygotować dzieciaki? Widzę co niektórzy piszą na Twitterze albo Facebooku: walka, praca, pasja! A za kulisami rezygnowanie z życia i litania wyrzeczeń. Zaczyna się przygodę z trenerką w wieku 23-24 lat, kiedy jeszcze ma się dużo czasu. Potem podchodzisz pod trzydziestkę, zakładasz rodzinę i pojawiają się inne priorytety.”

„Standard wyszkolenia młodych polskich trenerów? Różnorodny. Ci, którzy chcą się rozwijać, są bardzo dobrzy. Ale czasem pójdę na Orlika to idzie ręce załamać. Niektórzy zatrzymali się mentalnie na poziomie lat 90tych. Budują autorytet krzykiem i wyzwiskami, choć chodzi o dzieciaki.”

„Narodowy Model Gry – dobrze, że powstał, brakowało takie podręcznika. Mam jednak wątpliwości do kogo ona jest adresowana. Osoby, które – by tak rzec – są ogarnięte, dawno mają znacznie większą wiedzę. Ci, którzy ogarnięci nie są, nie znajdą tam niczego tak mocnego, by przekonać ich do szukania nowej drogi – nie ma tam elementów, które mogłyby drastycznie zmienić czyjeś myślenie. Słyszałem natomiast, że mają powstać kolejne wersje NMG, tudzież uzupełnienia z naciskiem na szczegóły – poczekajmy więc”.

***

Największa różnica między piłką hiszpańską a polską? Oczywiście pieniądze. Ale potem – albo na równi – liczebność trenerów. Kiedyś tak w wywiadzie Tomka Ćwiąkały mówił Kibu Vicuna: „Jeśli się nie mylę, macie 600-700 trenerów z UEFA Pro. Wiesz, ile w Hiszpanii? Siedem tysięcy… Dwunastolatków prowadzą trenerzy z UEFA Pro„. W dalszej części dziwił się jak to możliwe, że aż tyle kłód rzuca się pod nogi polskim trenerom.

Niektóry mówią ostro: wyciąganie kasy. W mniejszych ośrodkach: ołowiana kula u nogi. Nawet w B Klasie trzeba mieć licencjonowanego trenera, a jak się nie stawi, możesz zapłacić nawet pięć stów kary. Sam jestem przeciwny tym belgijskim fachowcom od licencji w akademiach, bo taki facet przyjdzie i powie nawet słusznie: powinniście mieć trenerów młodzieży na pełnym etacie. Oni jednak odpowiedzą – spoko Johan, ale ta kasa jest u ciebie w kieszeni.

Myślę o trenerze z niższej ligi, względnie trenującego gdzieś dzieciaki. Robi gdzieś na etacie, ma jakieś strzępy wolnego czasu, który zamiast poświęcić rodzinie, poświęca polskiej piłce. Wsparcia nie ma, jest tylko pasja, od której płaci podatek.

Myślę o zdolnych szkoleniowcach spoza centralnego poziomu. Wyróżniają się, mogliby dostać szansę w drugiej lidze, są zapytania. Nie ma jednak stempla – co teraz? Jest perspektywa kariery, ale wiadomo, w tym fachu nic pewnego. By w ogóle jednak spróbować wdrapać się na szczyt, trzeba zainwestować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na UEFA Pro. Ma brać kredyt?

Przecież to są dość dramatyczne dylematy. Ostrze noża. Zacząć od zera i piąć się w górę – tylko, jak wygrałeś w totka. Góra zabetonowana dla tych, którzy – na przykład podczas piłkarskiej kariery – są w stanie wyłożyć. Mali wspinają się na szklaną górę.

Nie mam gotowego rozwiązania, nie wiem co z tym fantem zrobić. Nie wiem ile z powyższych zarzutów trafia w sedno – nie będę ściemniał, że znam sytuację od podszewki. Nie będę też robił popularnego błędu, czyli mówił komuś – na przykład PZPN, okręgowym związkom – jak ma wydawać pieniądze.

Wiem natomiast, że jest problem, który zasługuje na poważną dyskusję, a nie gnicie na marginesie.

Was zapraszam do dyskusji – w komentarzach bądź na PW, jeśli macie historię, którą chcecie opowiedzieć. 

Zostawiam z innymi punktami vademucum Dinama. Pomyślcie czy da się to ogarnąć na ćwierć etatu, zasuwając – przykładowo – nockami na magazynie.

Licencja, owszem, musi być (Jozak sam ma doktorat). Dzięki niej masz wiedzę. Ale kluczem jest nie posiadanie tejże, a umiejętność jej przekazania. A to różnica jak pomiędzy teorią a praktyką. Konieczna jest więc inteligencja, charyzma, osobowość, wyczucie gry i zawodnika. Dobry trener musi umieć sprawić, by jego podopieczni bez wahania (a najlepiej z ochotą) podporządkowywali się jego woli. Najlepsza licencja będzie nic nie warta, jeśli tego nie umiesz.

Najważniejsza cecha u trenera, to umiejętność adaptowania się do różnych warunków. Każdy piłkarz to inne okoliczności. Do jednego dotrzesz krzykiem, innemu będziesz musiał wszystko dokładnie wytłumaczyć. Jeden potrzebuje twardego podejścia, inny wsparcia. Aby zdobyć całą szatnię, musisz stosować różne podejścia. Trener musi mieć szeroką wizję, być znakomitym psychologiem, by wiedzieć jak do swoich podopiecznych dotrzeć, a także jak utrzymać kontrolę nad nimi. Potrzebna jest metoda? nie, wiele metod. Indywidualnych. Ale za trud jest nagroda: im większą kontrolę masz nad szatnią, tym większe szanse, że coś z nią osiągniesz.

Piłkarz podświadomie chce pokonać trenera. Chce mu się postawić. Tak jakby mówił: co ty tam wiesz, gram lepiej od ciebie, więc znam się lepiej. Trener musi mieć podejście na zasadzie: gdziekolwiek pójdziesz, będę na końcu tej drogi, czekając na ciebie. Chcesz być twardzielem? Będę twardszy od ciebie. Chcesz być mądralą? Będę mądrzejszy od ciebie. Chcesz być cwaniakiem? Będę cwańszy od ciebie.

Cierpliwość pracy. Nie można podchodzić do pracy trenera zerojedynkowo. Przegrał, to jest słaby, wygrał, to jest dobry – bzdura. Dobry trener też przegrywa, a słaby czasem wygra; to powinna być oczywista oczywistość, a tak nie jest. Trzeba być mądrzejszym i patrzeć na jego warsztat, na kontakt z szatnią.

Leszek Milewski

Opublikowane 10.11.2016 15:55 przez

redakcja

Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
08.03.2021

Edinson Cavani chce opuścić Manchester United

Urugwajski napastnik już z końcem obecnego sezonu ma zamiar opuścić Europę i ruszyć na podbój argentyńskich boisk. Tamtejszy dziennik „Ole” przytoczył dziś fragment rozmowy z agentem piłkarza, który wyraźnie podkreślił, że Edinson Cavani jest bliski porozumienia z Boca Juniors. Zatem wszystko wskazuje na to, iż jego angielska przygoda niebawem dobiegnie końca. 34-latek opuścił ojczyznę w […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Wahadłowi Legii Warszawa zostali powołani do reprezentacji narodowych

Bardzo dobra ligowa dyspozycja Jospia Juranovicia i Filipa Mladenovicia została doceniona przez selekcjonerów bałkańskich reprezentacji. Pierwszy z wymienionych graczy otrzymał zaproszenie na zgrupowanie kadry Chorwacji, drugi zaś uda się do Belgradu, w którym to Serbowie rozegrają swoje pierwsze dwa spotkania eliminacji do mistrzostw świata. Chorwaci w premierowym dla nich meczu eliminacyjnym zmierzą się ze Słowenią. […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Niższe ligi w województwie pomorskim zawieszone. Inne związki również podejmą taką decyzję?

Pomorski Związek Piłki Nożnej na swojej oficjalnej stronie internetowej poinformował, że od 13 marca wszystkie rozgrywki pod jego patronatem – od IV ligi do B-klasy – zostają zawieszone do odwołania. Decyzja jest związana z rządowymi obostrzeniami, które niebawem mają zostać wprowadzone na terenie całego województwa. Tym samym potwierdziło się to, o czym spekulowano od kilku […]
08.03.2021
Hiszpania
08.03.2021

Joan Laporta wygrał wybory. Co to oznacza dla Barcelony?

Choć pierwotnie wybory nowego prezydenta FC Barcelony miały odbyć się w styczniu, a poprzednie władze nawet do maja próbowały przeciągnąć  termin głosowania, katalońscy socios zdecydowali wczoraj, że to Joan Laporta przez najbliższe sześć lat będzie zarządzał ich klubem. Zgodnie z sondażowymi przewidywaniami z dużą przewagą zostawił w tyle pozostałych dwóch kontrkandydatów. Rzesza fanów liczy, że […]
08.03.2021
Weszło
08.03.2021

Jak to jest z tym popytem na obcokrajowców z Ekstraklasy?

Czy słusznie Zbigniew Boniek oburzył się, że polskie kluby chciałyby sobie wybierać sędziów? Słusznie, sami o tym pisaliśmy. Czy mógł się odwinąć w kierunku klubów? A dlaczego nie. Fanga „na razie niech nauczą swoich piłkarzy strzelać z dwóch metrów do pustej bramki” malownicza? Niech będzie. Ale na tym należało poprzestać. „Niech się kluby zastanowią dlaczego […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Lech Poznań będzie miał sekcję żeńską piłki nożnej

W przeszłości Lech Poznań był klubem wielosekcyjnym. Miał chociażby prężnej działającą sekcję koszykarską, ale i lekkoatletyczną, bokserską, siatkarską czy nawet szachową. Obecnie w Kolejorz funkcjonuje jedynie sekcja piłkarska, ale według doniesień „Gazety Wyborczej” i „Interii” wkrótce ma to się zmienić. Nowa sekcja obejmie futbol kobiet. Lech długo wzbraniał się przed otwieraniem kolejnych sekcji klubowych. Mimo […]
08.03.2021
Weszło
08.03.2021

Lechia w końcu ma młodzieżowca, którego nie jest wstyd pokazać

Jeszcze niedawno Lechia Gdańsk należała do grona drużyn, które mają największy problem z młodzieżowcami, ba, być może była liderem w tym wyścigu wątpliwej renomy. Makowski? Gdyby był malarzem, malowałby tylko szarą farbą. Wciąż trudno powiedzieć, co potrafi. Żukowski ma więcej tatuaży niż dobrych meczów w lidze. Kałuziński też grał bardzo przeciętnie. Sopoćkę zawrócono z Podbeskidzia, […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Boniek: Kluby chcą wybierać sędziów? Najpierw niech nauczą swoich piłkarzy…

Kluby Ekstraklasy coraz częściej zaczynają podnosić głos w kwestii tego, by PZPN nie delegował na ich mecze konkretnych arbitrów. Do sprawy na Twitterze odniósł się już Zbigniew Boniek. – Chcą wybierać sędziów? Najpierw niech nauczą swoich piłkarzy strzelać z dwóch metrów do pustej bramki – pisze prezes PZPN. W ciągu ostatnich tygodni aż trzy kluby […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Występ Lewandowskiego i Piątka z Anglią zagrożony? Rzecznik PZPN uspokaja

Istnieje ryzyko, że polscy piłkarze występujący w Bundeslidze nie będą mogli wystąpić w najbliższym meczu z Anglią. Wszystko przez przepisy covidowe i obostrzenia. Na ten moment przepisy niemieckich landów nakazują przejście obowiązkowej kwarantanny po powrocie z Anglii. W tym wypadku Bayern Monachium i Hertha Berlin mogłyby nie wyrazić zgody na wyjazd Robert Lewandowskiego i Krzysztofa […]
08.03.2021
Anglia
08.03.2021

West Ham United w końcu kroczy do europejskich pucharów

Jeśli w blisko trzech czwartych sezonu zajmujesz w tabeli wyższe miejsce niż Liverpool, a rozegrałeś o dwa mecze mniej niż The Reds, to masz powody do zadowolenia. Nie mogą ich zmniejszyć nawet problemy drużyny Juergena Kloppa, tym bardziej, że nazywasz się West Ham United. Ten sam West Ham, z którego przez kilka ostatnich lat szydzono.  […]
08.03.2021
Blogi i felietony
08.03.2021

Portugalczycy w 1. lidze. Skąd wziął się nowy trend transferowy?

Naszą piłką rządzą pewne trendy. Zwłaszcza jeśli chodzi o transfery oraz ich kierunek. Oprócz pewnych elementów stałych – zawsze jest kilku Słowaków czy Brazylijczyków, często łowi się piłkarzy według zasady: wyszło XYZ? To sprawdźmy sześciu jego rodaków. Czy właśnie dlatego Portugalczycy stali się trzecią najliczniej reprezentowaną nacją na zapleczu Ekstraklasy? Czy pierwszoligowcy oszaleli na punkcie […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Mamrot: Toczyłem rozmowy z klubami Ekstraklasy

Wczoraj oficjalnie doszło do zmiany trenera w ŁKS-ie Łódź. Spadkowicz z Ekstraklasy rozstał się z Wojciechem Stawowym i zatrudnił w jego miejsce Ireneusza Mamrota. – Nie ukrywam, ze miałem rozmowy z klubami Ekstraklasy. Ale w negocjacjach z ŁKS-em najważniejsze było to, że rozmowy toczyły się sprawnie. Prezes i dyrektor sportowy jasno określili swoje oczekiwania – […]
08.03.2021
Weszło
08.03.2021

Księga ligowych przysłów wzbogacona: efektywny jak Kuzimski

Konia z rzędem temu, kto zgadłby, że Mateusz Kuzimski będzie jednym z najbardziej wpływowych napastników Ekstraklasy sezonu 20/21. Tak, najbardziej wpływowych: topowa dziesiątka klasyfikacji kanadyjskiej ESA, 50% udziału przy bramkach Warty Poznań. Gracz idealnie skrojony pod wymagania Zielonych, na ten moment gracz, którego niektórzy w tej lidze mogliby pozazdrościć. Kuzimski oddał jak do tej pory […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Dudek: Szeroka kadra jest niepoważna. Zadowoleni są tylko menadżerowie

Jerzy Dudek skrytykował powołania Paulo Sousy. Jego zdaniem koncepcja „szerokiej kadry” jest absurdalna. – Myślę, że najbardziej zadowoleni z takiej sytuacji będą menedżerowie. Powoływanie tylu zawodników jest niepoważne. Przecież selekcjoner może z nimi porozmawiać, zadzwonić do piłkarzy, którzy są częścią kadry U-21 – pisze w „Przeglądzie Sportowym”. W piątek Paulo Sousa ogłosił listę 35 zawodników, […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Premier Szkocji wściekła na kibiców Rangersów. „Wracajcie do domów!”

Dwudniowe świętowanie zdobycia mistrzostwa Szkocji przez kibiców Rangers FC rozwścieczyło Nicolę Sturgeon, premier Szkocji. – Wracajcie do domu! Gromadzenie się w tłumie grozi śmiercią i może opóźnić wyjście z lockdownu całego kraju! – grzmiała na Twitterze. Rangersi w sobotę odzyskali tytuł mistrzowski po bardzo trudnym okresie dla klubu. Degradacja, przebijanie się przez niższe ligi, problemy […]
08.03.2021
Weszło
08.03.2021

Jeżdżenie na taksówce to etap. Tęsknię za boiskiem i szatnią

Bartosz Iwan pracuje jako taksówkarz. Jeździ Boltem albo Uberem. Sam uważa, że to przejściowe. Tęskni za boiskiem i dalej rozpamiętuje zwolnienie z Wieczystej Kraków. Raz na jakiś czas w mediach społecznościowych pisze, że szuka roboty w piłce. Od pół roku nie otrzymał żadnej poważnej propozycji, ale nie przestaje wierzyć. Początkowo nie chciał rozmawiać. Tłumaczył, że […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Manchester City powalczy o Haalanda. Mbappe? Za drogi

Manchester City jest bardzo zdeterminowane do tego, by latem ściągnąć do klubu napastnika gwarantującego mnóstwo goli. Takiego z najwyższej półki światowej. Według doniesień zwykle dobrze poinformowanego Davida Ornsteina z „The Athletic” zespół Pepa Guardioli zagiął parol nad Erlingiem Haalandem. Mało prawdopodobne jest jednak ściągnięcie Kyliana Mbappe. Starcie w derbach Manchesteru obnażyło problemy Manchesteru City w […]
08.03.2021
Weszło
08.03.2021

Niech każdy klub wybierze sobie ulubionego sędziego, który może prowadzić jego mecze!

W Ekstraklasie rzadko dostajemy koncerty z prawdziwego zdarzenia, raczej fałsz albo tandetne występy, natomiast to się powoli zmienia. Niestety nie w tę stronę, w którą byśmy chcieli, bo kolejne kluby i ich przedstawiciele urządzają sobie koncerty życzeń w stosunku do sędziów. Otóż wybierają sobie tych arbitrów, których nie lubią i apelują, by jeden z drugim […]
08.03.2021