post

Opublikowane 21.07.2014 15:04 przez

redakcja

Na naszych oczach – po raz kolejny – rozgrywa się handel licencjami. Zamiast Floty, w pierwszej lidze ma zamiar wystąpić trzecioligowa Stal Rzeszów, która za licencję zapłaciła 700 tysięcy złotych. I do tej pory nikt tego głośno nie powiedział, więc czas na nas: TO NIELEGALNE. Jeśli Stal Rzeszów zostanie dopuszczona do gry w pierwszej lidze to tylko z pominięciem przepisów.

Znacie nasze zdanie na temat handlu licencjami. Nie ma sensu bawić się tutaj w eufemizmy i gładkie słówka: to zwyczajne skurwysyństwo, jedno z najpodlejszych posunięć, jakie można w ogóle wykonać w futbolu. Przekreślanie jedną biznesową transakcją historii, tradycji, kibiców i całej otoczki wokół klubu, przeniesienie licencji do innego miasta, obleśny awans sportowy przy zielonym stoliku (albo i pod zielonym stolikiem) – to wszystko hańba, dno i obrzydliwa demoralizacja. W takich momentach okazuje się, że zamiast umiejętności potrzebujesz banknotów, zamiast kreatywnych rozgrywających – kreatywnych księgowych, zamiast skutecznych napastników – skutecznych prawników.

Jeśli Stal Rzeszów ma 700 tysięcy złotych na licencję, to powinna mieć 700 tysięcy złotych na zbudowanie drużyny, która wywalczy awans do drugiej ligi, a później do pierwszej. Droga na skróty jest niedozwolona. Zdawało się, że te koszmary polskiego futbolu mamy już za sobą. Ale chyba nie do końca, skoro Kazimierz Greń – członek zarządu PZPN – zachwyca się pierwszoligową Stalą Rzeszów takimi słowami (cytat z jego bloga)…

– Ogromnie się z tego cieszę, ale wie pan, ta umowa została podpisana dosłownie kilka minut temu, bo ja na bieżąco wiem – wiem gdzie są niektóre osoby, co robią. Cały czas to pilotujemy. Ogromnie się z tego powodu cieszę, że mamy zespół w I lidze. Miasto, które liczy ponad 200 tysięcy mieszkańców i 20 lat nie miało I ligi – mamy. Zgodnie z prawem, jest takie prawo i zostało ono wykorzystane. Można je wykorzystać i ogromnie się cieszę. (…)

– Nie będzie żadnych problemów ze strony Polskiego Związku Piłki Nożnej?
– O wszystko zadbamy jako Podkarpacki Związek Piłki Nożnej. Zwołuję nadzwyczajny zarząd, gdzie ostatni dokument musimy zaakceptować przyjmując jako członka drużynę w szeregi Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej. Wszystkie dokumenty wiozę osobiście do Warszawy w poniedziałek o 9 rano. Do wtorku, dopóki wszystko nie mamy jeszcze formalnie – cieszymy się ogromnie, ale musimy jeszcze dopilnować wszystko na zarządzie Polskiego Związki Piłki Nożnej, żeby wszystko przeszło zgodnie z literą prawa, bez żadnego naginania. Wszystkie dokumenty musimy do poniedziałku skompletować i osobiście je dostarczę.

„Zgodnie z literą prawa, bez żadnego naginania”? Cóż, to będzie trudne. A raczej wykluczone.

Po haniebnych licencyjnych zabawach w przeszłości, PZPN wprowadził w podręczniku licencyjnym zapis (artykuł 4.2.1.2 z podręcznika licencyjnego dla klubów pierwszej ligi w sezonie 2014/2015):

Niedopuszczalne są wszelkie zmiany formy prawnej Wnioskodawcy lub struktury jego przedsiębiorstwa (np. zmiana siedziby, nazwy klubu, jego barw, akcjonariatu), które prowadziłyby do uzyskania awansu do Rozgrywek I ligi, w oderwaniu od osiągniętego wyniku sportowego.

Zdawałoby się nam, że to wyczerpuje temat, ale słyszymy, że niektórzy szukają kruczków prawnych i starają się udowodnić, iż powyższy cytat w tym wypadku nie znajduje zastosowania. Ot, po prostu Stal Rzeszów połączyła się z Flotą (cóż za rozsądna fuzja, oba miasta przecież niemal ze sobą sąsiadują!) i teraz będą sobie razem za rękę maszerować w stronę zachodzącego słońca. Jednak nawet gdyby uznać – chociaż to przecież całkowicie niedorzeczna interpretacja, co trzeba podkreślać – że przytoczony przepis nie ma zastosowania w tym wypadku, to są jeszcze inne przepisy. Na przykład takie, które mówią, do kiedy kluby mogą się łączyć w ramach jednego procesu licencyjnego. I – hurra – wszelkie terminy już dawno minęły.

Ale nie, nie brnijmy nawet w terminy. Czy dojdzie do zmian prawnych wnioskodawcy lub też do zmiany struktury przedsiębiorstwa, jeśli Flotę zamienimy na Stal, a Świnoujście na Rzeszów i czy będzie prowadziło to do uzyskania awansu do rozgrywek I ligi w oderwaniu od osiągniętego wyniku sportowego? Oczywiście, że tak.

Nie interesuje nas, czy Flota zmienia nazwę na Stal, czy łączy się ze Stalą, czy może chce jej odsprzedać licencję (której sprzedawać nie wolno). Interesuje nas wyłącznie to, że nie jest możliwe dopuszczenie Stali do gry w pierwszej lidze w sezonie 2014/2015 przy jednoczesnym poszanowaniu przepisów. Nie, jakkolwiek by na to spojrzeć: nie jest to możliwe. Kluby mogą się połączyć, ale nowy twór nie może grać w pierwszej lidze. Czyli Stal Rzeszów może sobie za 700 tysięcy złotych kupić wszystkich piłkarzy Floty, podpisać z nimi nowe kontrakty i walczyć tam, gdzie jej miejsce: w trzeciej lidze.

Na razie środowisko milczy. Dlaczego przy przenoszeniu Polonii do Katowic ogólnopolska dyskusja trwała cały tydzień, głos zabrały wszystkie możliwe autorytety, a PZPN – głównie poprzez Jacka Masiotę – grzmiał o haniebnej praktyce sprzedawania licencji, a teraz poza komunikatem na 90minut.pl ciężko doczekać się jakiejkolwiek informacji o całym procesie? Jakieś grube ryby z Rzeszowa postawiły Stali warunek – będą finansować, ale w wyższej lidze? Tak futbol nie działa. Tutaj – przynajmniej w teorii i w myśl przepisów – awanse się wygrywa, a nie kupuje.

Na razie oszukana została Puszcza Niepołomice. Jeśli świnoujścianie naprawdę nie mieli już pieniędzy na wodę po treningach, powinni – jak kilka innych klubów w ostatnich latach – godnie pożegnać się z ligą, ratując miejsce najlepszemu ze spadkowiczów, który przy wycofaniu z ligi „Wyspiarzy” pozostałby na drugim szczeblu rozgrywkowym. Stomil Olsztyn uratował się po wycofaniu z rozgrywek Kolejarza Stróże, na miejsce Floty powinna wskoczyć nie trzecioligowa Stal, ale właśnie Puszcza Niepołomice, która zajęła w ubiegłym sezonie 16. miejsce. Ruch Radzionków w 2012 roku też wycofał się „za pięć dwunasta”, a Polonia Bytom przygotowująca się do gry na trzecim szczeblu rozgrywkowym nagle została wtłoczona na zaplecze Ekstraklasy. Też nie do końca uczciwe, też pozostaje niesmak, że spadkowicz zostaje w lidze, ale na pewno miejsce Floty bardziej należy się Puszczy, niż jakiemuś trzecioligowcowi z drugiego końca Polski.

Mamy nadzieję, że w PZPN ktoś się opamięta, pokaże palcem na konkretny przepis z podręcznika licencyjnego i zablokuje całą tę farsę. Zatopionej Floty pewnie już się nie uratuje, ale wciśnięcie na jej miejsce klubu z trzeciej ligi za 700 tysięcy złotych pokaże, że inwestowanie w sport nie ma sensu, gdy wystarczy inwestować w prawników.

Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
25.09.2021

Oficjalnie: Ansu Fati wraca do gry!

Z Barcelony docierają do nas ostatnio jedynie negatywne informacje. Ale jest i pozytywna. Ansu Fati wraca do gry. Ostatecznie i definitywnie – wyleczył kontuzję. A trwało to długo, bo ponad dziewięć miesięcy. FC Barcelona podała kadrę meczową na spotkanie z Levante. Kto wie, czy nie ostatnie, w którym trenerem „Blaugrany” będzie Ronald Koeman. Znalazł się na […]
25.09.2021
Weszło
25.09.2021

LIVE: Stal-Radomiak. Czy można lepiej zacząć sobotę?

Witamy was serdecznie w ten sobotni dzień. Będzie Ekstraklasa, więc będzie fajnie, ponieważ nasza liga jest najlepsza na świecie (gdyby ten świat nieco ograniczyć). Czeka nas starcie Stali z Radomiakiem, Warty z Zagłębiem i hit: Legia – Raków. Poza tym zajrzymy na inne boiska. Jedziemy! Fot. FotoPyk
25.09.2021
Weszło
25.09.2021

„Jeśli dostanę czas i zaufanie, będę wiodącą postacią Ekstraklasy”

– Kogo mam okłamywać… Przez dwa lata zagrałem może 20 meczów. Finanse się zgadzają, ale kariera nie za bardzo. Aczkolwiek trochę słabe jest to, że nie było pomocy z żadnej strony. Nikt nie chce pomagać. Tak mi się wydaje. W pewnym momencie zostałem sam. Widziałem to po menadżerach – każdy patrzy na swój interes – […]
25.09.2021
Suche Info
25.09.2021

Blind football: Polska przegrywa z Rumunią. Gol Marcina Ryszki

Reprezentacja Polski nie zaczęła udanie mistrzostw Europy drugiej dywizji, w której stawką jest awans do pierwszej dywizji, czyli europejskiej czołówki. Przegrała w meczu z Rumunią 1:3. Cały mecz możecie obejrzeć tutaj… Gol Marcina Ryszki dostępny do obejrzenia poniżej: Jeden z najtrudniejszych meczów w moim życiu … mimo prowadzenia przegrywamy z Rumunią 3-1 🇵🇱 jest smutek, […]
25.09.2021
Suche Info
25.09.2021

Xavi wskoczy w miejsce Koemana?

Od kiedy Xavi zaczął pracować jako trener, z dużym prawdopodobieństwem można było oszacować, że kiedyś wyląduje w Barcelonie. Czy stanie się to już teraz? To bardzo możliwe. Zdaniem „Mundo Deportivo” to właśnie Xavi jest najbliżej stołka, jeśli zwolni go Ronald Koeman, co wydaje się być kwestią czasu (a może nawet tego weekendu). To sprawa dość zaskakująca, bo Joan […]
25.09.2021
Inne sporty
25.09.2021

Czy Anthony Joshua pokona ostatni przystanek na drodze do unifikacji pasów?

Joshua czy Fury? Fury czy Joshua? Takie pytanie zadawaliśmy sobie jeszcze w maju tego roku. I gdyby wszystko poszło zgodnie z planem Eddiego Hearna, już w sierpniu otrzymalibyśmy na nie odpowiedź. Jednak kwestie pozabokserskie zdecydowały o tym, że na starcie dwóch Brytyjczyków będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Tymczasem w sobotę naprzeciwko Anthony’ego Joshuy (24-1, 22 […]
25.09.2021
Suche Info
25.09.2021

Rooney rozważa grę juniorami

Sytuacja Derby County jest beznadziejna, a za chwilę może stać się wręcz dramatyczna. Ekipa Kamila Jóźwiaka i Krystiana Bielika już w zeszłym sezonie biła się o utrzymanie, a teraz wyzwanie jest znacznie większe. Dlaczego? Ano dlatego, że w klubie panuje – delikatnie mówiąc – bałagan. Trupy zaczęły wypadać z szafy i ostatnio okazało się, że Derby ma […]
25.09.2021
Weszło
25.09.2021

Zagłębie po raz czwarty z rzędu czy Warta pierwszy raz od początków sierpnia?

Łukasz Trałka kontra Filip Starzyński w środku pola. Rachunki do wyrównania między trenerami, bowiem przecież to Piotr Tworek niespodziewanie sprawił, że Dariusz Żuraw jako szkoleniowiec Lecha Poznań nie wygrał nawet mistrzostwa Wielkopolski. Jedni polują na solidną serię, której dawno nie widzieli, drudzy szukać będą przełamania, niewykluczone, że desperacko. Czy można sobie wyobrazić lepszy sposób na […]
25.09.2021
Ekstraklasa
25.09.2021

Kto skorzysta z potknięcia Lecha?

Wczorajsza wpadka Lecha Poznań w starciu z Jagiellonią Białystok dość dobitnie przypomniała, że „Kolejorz” to nie jest jeszcze w pełni sprawna maszynka do wygrywania. Pytanie, która z ekip mających chrapkę na wywalczenie mistrzostwa Polski – Legia Warszawa czy Raków Częstochowa – zdoła dzisiaj z potknięcia lechitów skorzystać i przybliżyć się do nich w tabeli? „Wojskowi” […]
25.09.2021
Suche Info
25.09.2021

Jasna deklaracja Sousy. Szczęsny dalej numerem jeden

Paulo Sousa udzielił wywiadu Interii. Jak to zwykle w przypadku selekcjonera – było wiele okrągłych zdań, z których niewiele wynika. Konkrety? Poza kolejną jasną deklaracją w sprawie Gikiewicza, wyłuskaliśmy dwa. Po pierwsze – Sousa nie myśli o zmianie w bramce. Mimo gorszej formy Szczęsnego w klubie, która przekłada się na mecze kadry, hierarcha jest jasno zarysowana. […]
25.09.2021
Brama dnia
25.09.2021

Luis Enrique kontra Ronaldo | BRAMA DNIA

We wczorajszej „Bramie dnia” zdecydowany triumf odniósł Edgar Davids. Dzisiaj natomiast w szranki stają zawodnicy związany z Realem Madryt i FC Barceloną. Mianowicie – Luis Enrique oraz Ronaldo. Do oglądania i głosowania zapraszamy wraz z Gatigo. LUIS ENRIQUE VS BAYER (25.09.2001) Przyznamy wam szczerze – uwielbiamy takie sytuacje, gdy strzelec gola tuż przed uderzeniem kładzie […]
25.09.2021
Weszło
25.09.2021

Nie tak łatwo zdobyć Radom. Obrona Radomiaka daje radę

Powiedzieć, że w ostatnich latach beniaminkowie częściej mieli problemy w ESA, niż byli rewelacjami, to nic nie powiedzieć. Na szczególny sprawdzian natrafiały często defensywy ligowych świeżaków – przypomina nam się choćby, jak brutalne zderzenie z ekstraklasowymi realiami zanotowało w tym elemencie Podbeskidzie. Radomiak na pewno wyłamuje się z tego szeregu, jego obrona na ten moment […]
25.09.2021
Suche Info
25.09.2021

Skorża: – Sporo nam brakuje do tego, żeby być drużyną, jaką byśmy chcieli

Wygrana Jagiellonii nad Lechem Poznań była sporym zaskoczeniem. Co po meczu powiedział obóz Lecha? Maciej Skorża na konferencji prasowej podkreślał, że kluczowa okazała się pierwsza połowa, podczas której Lech nie potrafił udokumentować swojej przewagi. Cytujemy za oficjalną stroną Lecha: – Dzisiaj w naszej szatni jest duże rozczarowanie, ale taka jest piłka, dostajemy ostrzeżenie, gorzką lekcję. […]
25.09.2021
Suche Info
25.09.2021

Trener Milanu proponuje zasady jak w koszykówce

Stefano Pioli podzielił się z dziennikarzami swoją wizją futbolu. Dostał pytanie o utrzymanie pięciu zmian w meczu (trener Milanu jest na tak), co sprowokowało dalsze wątki w dyskusji z mediami. Jakie? Pioli ma trzy pomysły. Po pierwsze to, co przewija się od dawna – zatrzymywanie zegaru przy przerwach w grze. To niejako odpowiedź na mecz […]
25.09.2021
Prasówka
25.09.2021

PRASA. Asystent Papszuna: Z miesiąca na miesiąc jesteśmy coraz bliżej Legii

Sobotnia prasa to mieszanka Ekstraklasy i lig zagranicznych. Jakiegoś wielkiego szału nie ma, ale poczytać można.  PRZEGLĄD SPORTOWY Żeby odrabiać straty do liderów, piłkarze Legii powinni grać w ekstraklasie z pasją i zaangażowaniem, które pokazywali w meczach pucharowych. Bez tego dalej będą się męczyć. – Od wielu miesięcy nie umiemy zdominować rywali. Ostatnio udało nam […]
25.09.2021
Suche Info
25.09.2021

Basałaj odchodzi z PZPN

Jak informuje portal meczyki.pl, Janusz Basałaj odejdzie z polskiego związku piłki nożnej. Wiadomo było, że po zmianie władzy dojdzie w PZPN do rewolucji personalnej. I ona się odbywa, ale… bardzo powoli. Zostali pożegnani (bądź odeszli z własnej woli) już Sawicki, Burlikowski, Majewski czy ostatnio Pasieka – większość kluczowych pracowników, których nie zatrudnia się poprzez wybory. […]
25.09.2021
Weszło
25.09.2021

Stan Futbolu od 9:15: Ebebenge, Kowal, Roki, Pol

Zapraszamy na kolejny program „Stan Futbolu”, dostępny na TVP Sport oraz Weszlo TV. W dzisiejszym odcinku gośćmi Krzysztofa Stanowskiego będą Dominik Ebebenge, Wojtek Kowalczyk, Mateusz Rokuszewski i Michał Pol. Wśród tematów nie zabraknie dyskusji o Mattym Cashu, powołaniach Sousy, a także meczach Pucharu Polski. Zapraszamy. 
25.09.2021
Suche Info
24.09.2021

Runjaić: Gdybym nie widział sensu pracy, zrezygnowałbym

– Mój kontrakt się kończy z końcem sezonu. Możliwe są różne scenariusze. Może być tak, że klub będzie chciał współpracować, a ja nie. Może ja tak, a klub nie. Mogą chcieć dwie strony i tak samo obie nie chcieć. Pracuję cały czas pełen zaangażowania. Chcę wypełnić mój kontrakt jak najlepiej. Jestem poza domem od 4 […]
24.09.2021