post

Opublikowane 21.07.2014 15:04 przez

redakcja

Na naszych oczach – po raz kolejny – rozgrywa się handel licencjami. Zamiast Floty, w pierwszej lidze ma zamiar wystąpić trzecioligowa Stal Rzeszów, która za licencję zapłaciła 700 tysięcy złotych. I do tej pory nikt tego głośno nie powiedział, więc czas na nas: TO NIELEGALNE. Jeśli Stal Rzeszów zostanie dopuszczona do gry w pierwszej lidze to tylko z pominięciem przepisów.

Znacie nasze zdanie na temat handlu licencjami. Nie ma sensu bawić się tutaj w eufemizmy i gładkie słówka: to zwyczajne skurwysyństwo, jedno z najpodlejszych posunięć, jakie można w ogóle wykonać w futbolu. Przekreślanie jedną biznesową transakcją historii, tradycji, kibiców i całej otoczki wokół klubu, przeniesienie licencji do innego miasta, obleśny awans sportowy przy zielonym stoliku (albo i pod zielonym stolikiem) – to wszystko hańba, dno i obrzydliwa demoralizacja. W takich momentach okazuje się, że zamiast umiejętności potrzebujesz banknotów, zamiast kreatywnych rozgrywających – kreatywnych księgowych, zamiast skutecznych napastników – skutecznych prawników.

Jeśli Stal Rzeszów ma 700 tysięcy złotych na licencję, to powinna mieć 700 tysięcy złotych na zbudowanie drużyny, która wywalczy awans do drugiej ligi, a później do pierwszej. Droga na skróty jest niedozwolona. Zdawało się, że te koszmary polskiego futbolu mamy już za sobą. Ale chyba nie do końca, skoro Kazimierz Greń – członek zarządu PZPN – zachwyca się pierwszoligową Stalą Rzeszów takimi słowami (cytat z jego bloga)…

– Ogromnie się z tego cieszę, ale wie pan, ta umowa została podpisana dosłownie kilka minut temu, bo ja na bieżąco wiem – wiem gdzie są niektóre osoby, co robią. Cały czas to pilotujemy. Ogromnie się z tego powodu cieszę, że mamy zespół w I lidze. Miasto, które liczy ponad 200 tysięcy mieszkańców i 20 lat nie miało I ligi – mamy. Zgodnie z prawem, jest takie prawo i zostało ono wykorzystane. Można je wykorzystać i ogromnie się cieszę. (…)

– Nie będzie żadnych problemów ze strony Polskiego Związku Piłki Nożnej?
– O wszystko zadbamy jako Podkarpacki Związek Piłki Nożnej. Zwołuję nadzwyczajny zarząd, gdzie ostatni dokument musimy zaakceptować przyjmując jako członka drużynę w szeregi Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej. Wszystkie dokumenty wiozę osobiście do Warszawy w poniedziałek o 9 rano. Do wtorku, dopóki wszystko nie mamy jeszcze formalnie – cieszymy się ogromnie, ale musimy jeszcze dopilnować wszystko na zarządzie Polskiego Związki Piłki Nożnej, żeby wszystko przeszło zgodnie z literą prawa, bez żadnego naginania. Wszystkie dokumenty musimy do poniedziałku skompletować i osobiście je dostarczę.

„Zgodnie z literą prawa, bez żadnego naginania”? Cóż, to będzie trudne. A raczej wykluczone.

Po haniebnych licencyjnych zabawach w przeszłości, PZPN wprowadził w podręczniku licencyjnym zapis (artykuł 4.2.1.2 z podręcznika licencyjnego dla klubów pierwszej ligi w sezonie 2014/2015):

Niedopuszczalne są wszelkie zmiany formy prawnej Wnioskodawcy lub struktury jego przedsiębiorstwa (np. zmiana siedziby, nazwy klubu, jego barw, akcjonariatu), które prowadziłyby do uzyskania awansu do Rozgrywek I ligi, w oderwaniu od osiągniętego wyniku sportowego.

Zdawałoby się nam, że to wyczerpuje temat, ale słyszymy, że niektórzy szukają kruczków prawnych i starają się udowodnić, iż powyższy cytat w tym wypadku nie znajduje zastosowania. Ot, po prostu Stal Rzeszów połączyła się z Flotą (cóż za rozsądna fuzja, oba miasta przecież niemal ze sobą sąsiadują!) i teraz będą sobie razem za rękę maszerować w stronę zachodzącego słońca. Jednak nawet gdyby uznać – chociaż to przecież całkowicie niedorzeczna interpretacja, co trzeba podkreślać – że przytoczony przepis nie ma zastosowania w tym wypadku, to są jeszcze inne przepisy. Na przykład takie, które mówią, do kiedy kluby mogą się łączyć w ramach jednego procesu licencyjnego. I – hurra – wszelkie terminy już dawno minęły.

Ale nie, nie brnijmy nawet w terminy. Czy dojdzie do zmian prawnych wnioskodawcy lub też do zmiany struktury przedsiębiorstwa, jeśli Flotę zamienimy na Stal, a Świnoujście na Rzeszów i czy będzie prowadziło to do uzyskania awansu do rozgrywek I ligi w oderwaniu od osiągniętego wyniku sportowego? Oczywiście, że tak.

Nie interesuje nas, czy Flota zmienia nazwę na Stal, czy łączy się ze Stalą, czy może chce jej odsprzedać licencję (której sprzedawać nie wolno). Interesuje nas wyłącznie to, że nie jest możliwe dopuszczenie Stali do gry w pierwszej lidze w sezonie 2014/2015 przy jednoczesnym poszanowaniu przepisów. Nie, jakkolwiek by na to spojrzeć: nie jest to możliwe. Kluby mogą się połączyć, ale nowy twór nie może grać w pierwszej lidze. Czyli Stal Rzeszów może sobie za 700 tysięcy złotych kupić wszystkich piłkarzy Floty, podpisać z nimi nowe kontrakty i walczyć tam, gdzie jej miejsce: w trzeciej lidze.

Na razie środowisko milczy. Dlaczego przy przenoszeniu Polonii do Katowic ogólnopolska dyskusja trwała cały tydzień, głos zabrały wszystkie możliwe autorytety, a PZPN – głównie poprzez Jacka Masiotę – grzmiał o haniebnej praktyce sprzedawania licencji, a teraz poza komunikatem na 90minut.pl ciężko doczekać się jakiejkolwiek informacji o całym procesie? Jakieś grube ryby z Rzeszowa postawiły Stali warunek – będą finansować, ale w wyższej lidze? Tak futbol nie działa. Tutaj – przynajmniej w teorii i w myśl przepisów – awanse się wygrywa, a nie kupuje.

Na razie oszukana została Puszcza Niepołomice. Jeśli świnoujścianie naprawdę nie mieli już pieniędzy na wodę po treningach, powinni – jak kilka innych klubów w ostatnich latach – godnie pożegnać się z ligą, ratując miejsce najlepszemu ze spadkowiczów, który przy wycofaniu z ligi „Wyspiarzy” pozostałby na drugim szczeblu rozgrywkowym. Stomil Olsztyn uratował się po wycofaniu z rozgrywek Kolejarza Stróże, na miejsce Floty powinna wskoczyć nie trzecioligowa Stal, ale właśnie Puszcza Niepołomice, która zajęła w ubiegłym sezonie 16. miejsce. Ruch Radzionków w 2012 roku też wycofał się „za pięć dwunasta”, a Polonia Bytom przygotowująca się do gry na trzecim szczeblu rozgrywkowym nagle została wtłoczona na zaplecze Ekstraklasy. Też nie do końca uczciwe, też pozostaje niesmak, że spadkowicz zostaje w lidze, ale na pewno miejsce Floty bardziej należy się Puszczy, niż jakiemuś trzecioligowcowi z drugiego końca Polski.

Mamy nadzieję, że w PZPN ktoś się opamięta, pokaże palcem na konkretny przepis z podręcznika licencyjnego i zablokuje całą tę farsę. Zatopionej Floty pewnie już się nie uratuje, ale wciśnięcie na jej miejsce klubu z trzeciej ligi za 700 tysięcy złotych pokaże, że inwestowanie w sport nie ma sensu, gdy wystarczy inwestować w prawników.

Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
16.10.2021

Nowak: – Nie zasłużyliśmy na porażkę

Jak informowaliśmy wczoraj, stołek Dominika Nowaka zaczyna być gorący, na radarze klubu znalazł się nowy trener – Leszek Ojrzyński. Byłaby to absurdalna zmiana, skoro Korona jest wiceliderem, ale nie takie cuda widziała polska piłka. Co natomiast miał do powiedzenia  sam Nowak po przegranym meczu z Widzewem? Trener stwierdził: – Widzieliśmy, jak ten mecz wyglądał. Nie […]
16.10.2021
Ekstraklasa
16.10.2021

Nie ma transferu? Okej, będę grał jeszcze lepiej

Wydaje się, że Lukas Podolski powoli będzie rósł w Górniku Zabrze i przynajmniej zbliżał się do oczekiwanego przez wszystkich poziomu. Symptomem tego był ostatni występ z Wisłą Płock. Nim się to jednak stało, „Poldi” musiał zmagać się z kontuzją i koronawirusem, przez co długo nie dawał drużynie spodziewanej jakości. W tym czasie drużynę, chwilami w […]
16.10.2021
Suche Info
16.10.2021

„Chiellini powinien dostać Złotą Piłkę”

Kolejne postaci ze świata futbolu wypowiadają się na temat tego, kto powinien wygrać Złotą Piłkę. Patrice Evra stwierdził, że absolutnie nie wolno dawać jej Messiemu, podobnego zdania jest Sandro Wagner, tyle że ma innego faworyta. Wagner stwierdził: – W tym roku przyznałbym Złotą Piłkę Giorgio Chielliniemu. Jest wyraźnym faworytem. Zaraz za nim umieściłbym Roberta Lewandowskiego. […]
16.10.2021
Live
16.10.2021

LIVE: Nierówna walka Górnika z Ekstraklasą, podejście 11

Dzień dobry! „Rozpieściła” nas przerwa reprezentacyjna, podczas której niewiele było meczów, na których warto było zawiesić oko. Ale wracamy z ligą! Dziś przed nami prawdziwy maraton. Na początek kolejny odcinek nierównej (a może tym razem równej?) walki Górnika Łęczna z Ekstraklasą, który podejmie Piasta. Później Bruk-Bet, który się przełamał, podejmie rozpędzoną Lechię. 17:30? Starcie Górnika […]
16.10.2021
Ekstraklasa
16.10.2021

Hit w cieniu większego hitu. Czy Raków zdobędzie Wrocław?

Za największy hit 11. kolejki Ekstraklasy trzeba uznać starcie Legii Warszawa z Lechem Poznań. Wiadomo, jaki jest ciężar gatunkowy warszawsko-poznańskiej rywalizacji na krajowym podwórku. Ale dzisiejsza batalia Śląska Wrocław z Rakowem Częstochowa zapowiada się tylko odrobinę mniej ekscytująco. Tym bardziej że obie ekipy mają o co grać. Śląsk chce się odkuć po klapie w starciu […]
16.10.2021
Piłka nożna
16.10.2021

By pokazać, że to nie jest przypadek

Gdyby za wiążącą uznać tabelę Ekstraklasy po zmianie szkoleniowca w Lechii Gdańsk, klub ten byłby na szczycie ligi. Tak jednak nie jest, ale i tak w Gdańsku nie mają na co narzekać. W żadne gdybanie nie trzeba się bowiem bawić – Lechia jest druga, ustępuje tylko Lechowi Poznań. Dziś stanie przed szansą, by ekipę Skorży […]
16.10.2021
Suche Info
16.10.2021

Sandomierski rozlicza się z karierą

Grzegorz Sandomierski na łamach Przeglądu Sportowego rozlicza się ze swoją karierą i ma sobie sporo do zarzucenia. Pamiętacie, to był kiedyś talent. Najpierw Genk, potem Blackburn, Dinamo – myślało się, no teraz Grzesiek już na pewno musi odpalić. Ale nie odpalał. W Genku zagrał raz, u Anglików i Chorwatów niewiele więcej. Wrócił do Polski, załapał […]
16.10.2021
Weszło
16.10.2021

Jak wyglądały losy drużyn przejętych przez multimiliarderów?

Już w niedzielę Newcastle zagra swój pierwszy mecz w zupełnie nowej erze dla klubu. Po czternastu latach Mike Ashley ku uciesze kibiców wreszcie sprzedał klub, a nabywcą nie został pierwszy lepszy biznesman. W popularne „Sroki” wpompować pieniądze zdecydował się Mohammed bin Salman, który zarządza funduszem inwestycyjnym Arabii Saudyjskiej. Jak może wyglądać nowa era angielskiego klubu, […]
16.10.2021
Weszło
16.10.2021

Dlaczego Puchacz nie gra w Bundeslidze i kiedy zacznie?

Cieszyliśmy się przed sezonem, że dwóch Polaków trafiło do Unionu Berlin, bo to zawsze ciekawiej mieć możliwość oglądać rodaków w Bundeslidze, ale cóż: Tymoteusz Puchacz i Paweł Wszołek zagrali w tym sezonie ligowym tyle meczów, co my i wy. Okrągłe zero. Sytuacja tego pierwszego jest przeciętna, gra tylko w europejskich pucharach, natomiast były piłkarz Legii […]
16.10.2021
Suche Info
16.10.2021

Milik wraca do reprezentacji

Zdaniem Interii Arkadiusz Milik wraca do reprezentacji. Polak zostanie powołany na listopadowe mecze. Milik wrócił po kontuzji i zagrał w dwóch meczach OM – po jednym w Lidze Europy i Ligue 1. Wciąż mało, ale będzie więcej, ponadto już piłkarzy z nie takim stażem ściągał Sousa, a Milik to dla tej kadry jednak postać znacząca. […]
16.10.2021
Suche Info
16.10.2021

Magiera: – Cały czas widzimy progres

Jacek Magiera zabrał głos przed bodaj najciekawiej zapowiadającym się meczem tego dnia w Ekstraklasie, czyli Śląsk – Raków. Trener stwierdził: – Analizowaliśmy grę Rakowa. Mają bardzo dobrze dysponowany zespół jeśli chodzi o stałe fragmenty. Raków ma dobrych zawodników w powietrzu, jak Niewulis, Gutkovskis, Petrasek i Musiolik. Posiadają wiele wariantów stałych fragmentów i dobrych wykonawców. Obrona […]
16.10.2021
Weszło
16.10.2021

Stan Futbolu. „Jeśli Legia przegra, to może zapomnieć o mistrzostwie”

16.10.2021
Suche Info
16.10.2021

Evra: – Mam dość dawania Złotej Piłki Messiemu!

Nie chcecie, by Złotą Piłkę dostał w tym roku Messi? Przybijcie sobie piątkę z Patricem Evrą – Francuz również nie jest w fanklubie Argentyńczyka. Evra stwierdził: – Moim zdaniem Złotą Piłkę powinien dostać N’Golo Kante albo Jorginho. Mam dość dawania jej Messiemu! Co on wygrał w tym roku?! Okej, miał Copa America z Argentyną, natomiast […]
16.10.2021
Prasówka
16.10.2021

PRASA. Bosacki: Mecz z Legią jest ważny, ale to nie mecz o mistrzostwo świata

W sobotniej prasie już pełna koncentracja na piłce ligowej. Dużo materiałów przed Legia – Lech, z innych klubów rozmowy m.in. z Damianem Rasakiem i Grzegorzem Sandomierskim. Jest ciekawie. PRZEGLĄD SPORTOWY Czasem grały o mistrzostwo, czasem „tylko” o punkty, ale od dawna starcia tych drużyn to więcej niż zwykłe ligowe spotkanie. Top 10 meczów Legia – […]
16.10.2021
Suche Info
16.10.2021

Sousa spotka się nie tylko z Cashem

Sousa spotyka się w ten weekend z Cashem, ale jak informuje Tomasz Włodarczyk, to nie jest jedyny punkt jego programu w Anglii. Portugalczyk znajdzie też czas dla młodej polonii, która żyje i gra w Wielkiej Brytanii. PZPN organizuje przegląd polonijnych kadr w Ambasadzie RP w Londynie, w ramach projektu „Gramy dla Polski”, który został wymyślony […]
16.10.2021
Suche Info
16.10.2021

Benzema: – Klasyk nawet bez Messiego i Ronaldo to najlepszy mecz

Zbliża się Klasyk Barcelony z Realem, mecz, który elektryzuje większość kibiców na całym świecie. Benzema na łamach ESPN podzielił się swoimi refleksjami na temat tego starcia. Francuz stwierdził: – Dla mnie to wciąż najlepszy mecz na świecie. Nawet bez Messiego czy Ronaldo, którzy przez lata ze sobą rywalizowali. Nie ma znaczenia, kto odszedł, kto przyszedł. […]
16.10.2021
Weszło
16.10.2021

Piast z problemami. Ale czym one są przy problemach Górnika Łęczna?

Waldemar Fornalik to człowiek niezwykle kulturalny, zachowujący dużą dyplomację i szanujący każdego, jeśli mu niczym nie podpadnie, więc nie wszystkie z jego słów należy interpretować w skali jeden do jednego. Ale jednak coś w tym jest, jeśli przed meczem w Łęcznej (w Łęcznej!) trener Piasta mówi: – Nie jest tam łatwo zdobyć punkty. W zasadzie tylko […]
16.10.2021
Inne sporty
16.10.2021

Kawał siatkówki w Warszawie. Pierwszy wielki hit PlusLigi w tym sezonie nie rozczarował

Jeszcze w połowie drugiej partii wydawało nam się, że to będzie wyjątkowo jednostronny mecz. Dołujący siatkarze Projektu Warszawa uruchomili jednak blok – zdobyli nim kilka punktów, a potem poszli za ciosem, niespodziewanie kradnąc mistrzom Polski seta. Ostatecznie, po tie-breaku, wygrali nawet cały mecz. To co jednak bezstronnych kibiców powinno cieszyć najmocniej: oglądaliśmy naprawdę pasjonującą siatkówkę. […]
16.10.2021