post Avatar

Opublikowane 09.05.2019 18:41 przez

redakcja

– Mam umowę na kolejny sezon jeśli chodzi o zespół rezerw. Natomiast jak to będzie wyglądało jeśli nie będę pracował z pierwszym zespołem? Tego jeszcze nie wiem. Musiałbym przemyśleć kilka spraw, zobaczyć jak będzie wyglądała moja sytuacja na rynku. To normalna sytuacja – jeśli nie dostałbym propozycji z pierwszej drużyny Kolejorza, a dostałbym z Ekstraklasy, mocnego klubu I ligi czy nawet z zagranicy – mówi Dariusz Żuraw. Z trenerem Lecha porozmawialiśmy o jego wzorach trenerskich, Ralfie Rangnicku, lekcjach od Skorży, szczęściu i o letniej przebudowie poznańskiej drużyny.

***

To prawda, że pan nie miał zostać piłkarzem?

Jeśli piłkarzem, to ręcznym. Tak to wszystko się układało, że grałem w szczypiorniaka i wychodziło mi to nawet nieźle. Splot różnych wydarzeń spowodował, że postawiłem jednak na futbol.

I trenerem też pan początkowo nie miał być. Plany były inne – menadżerka.

Jak przez kilkanaście lat jesteś poza domem, to wreszcie chciałbyś usiąść, odpocząć. Chciałem wybudować wreszcie dom i zobaczyć co będzie dalej. Myślałem o menadżerce, ale szybko uznałem, że to nie mój świat. I znów szczęśliwy splot zdarzeń spowodował, że zostałem trenerem.

Jak to było z tym WKS-em Wieluń? Wrócił pan do korzeni – były piłkarz został trenerem.

Syn namówił mnie, żebym w jego roczniku stworzył zespół. Z uwagi na moje nazwisko i rozpoznawalność szybko udało się to zrobić. Fajna grupa chłopaków, wszystko się dobrze układało. Zacząłem więc od pracy z młodzieżą, a w międzyczasie poproszono mnie o pomoc przy pierwszej drużynie. To był zespół grający w IV lidze, ósma czy dziewiąta kolejka, duża strata do bezpiecznego miejsca, bo zajmowaliśmy wtedy ostatnie lub przedostatnie miejsce. Sporo było tam problemów, ale się zgodziłem, bo prezesem był mój kolega Mariusz Gładysz, z którym grałem kiedyś w piłkę. Czysto amatorski klub, jakoś łączyłem to trenowanie dzieci i seniorów. W tygodniu było znośnie, bo młodzież nie trenowała codziennie, ale w weekend sobota i niedziela była zajęta już meczami. Czyli miałem odpocząć, a znów była praca na pełen etat.

Ale był pan grającym trenerem?

Na kilka kolejek wspomogłem chłopaków. Ale cel był jasny – utrzymanie. Nie było pieniędzy, graliśmy miejscowymi zawodnikami. Udało się utrzymać, rok później awansowaliśmy do III ligi, z młodzieżą awansowaliśmy z ligi okręgowej do ligi wojewódzkiej. No i tak to poszło – jeden kurs, drugi kurs…

Marco van Basten przyznawał, że nie zdawał sobie sprawy, że zawód trenera jest tak stresujący. Piłkarz przyjdzie na trening, odbębni swoje, w weekend zagra mecz. A trener ma na głowie 30 zawodników i koordynowanie całego tego projektu.

Tak, to dwa różne światy. Dużo więcej pracy, dużo inne spojrzenie. Zresztą nawet dzisiaj – z przyjemnością przyszedłem udzielić wywiadu, ale prawda jest taka, że rozmawiamy już popołudniu, a ja od rana jestem w klubie i nawet nie miałem chwili, by zjeść. Ale cieszę się z tego, gdzie jestem. Staram się rozkoszować każdą godziną, nawet jeśli jestem zmęczony. Bo ta praca to przyjemność.

POZNAN 24.04.2019 MECZ 32. KOLEJKA LOTTO EKSTRAKLASA SEZON 2018/19: LECH POZNAN - LEGIA WARSZAWA --- POLISH FOOTBALL TOP LEAGUE MATCH: LECH POZNAN - LEGIA WARSAW KAROL BARTKOWIAK DARIUSZ ZURAW MARIUSZ SKRZYPCZAK FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

W Miedzi, Odrze czy w Wieluniu mówią o panu tak – „Darek jest bardzo spokojnym trenerem, czasami mam wrażenie, że aż za spokojnym”.

Do momentu, w którym się zdenerwuje.

To każdy człowiek jest spokojny do czasu, gdy się zdenerwuje.

Staram się spokojnie reagować na różne sytuacje – w treningu, poza nim, w trakcie meczu. Ale to nie znaczy, że nie mam momentów, gdy się wkurzę i mocno zareaguję.

Buty w szatni fruwały jak u Fergusona?

Mogą fruwać. Zresztą wiedzą o tym chłopcy z rezerw Lecha. To w większości młodzi zawodnicy, ja mam dzieci w ich wieku. W ich edukacji też starałem się podpowiadać, naprowadzać, ale gdy wyczułem moment, gdy trzeba zareagować mocniej, to tak właśnie robię. Pamiętam taki mecz z Kaliszem, do przerwy graliśmy słabo, przegrywaliśmy 0:1. W szatni nie rozmawialiśmy o taktyce, a o takich cechach wolicjonalnych. W domu z wychowaniem dzieci mam tak samo. Wolę mówić spokojnie, wyjaśniać, a gdy podnoszę głos, to znaczy, że sytuacja jest już poważna.

Ale petard w szatni pan nie odpalał, tak jak swego czasu asystent Ralfa Rangnicka?

Jeszcze nie, ale wszystko przede mną.

Ralf Rangnick, Peter Neureuer, Mirko Slomka, Dieter Hecking, Czesław Michniewicz. Nauczycieli miał pan naprawdę dobrych. Trener Jacek Magiera w trakcie kariery piłkarskiej robił mnóstwo notatek podpatrując swoich szkoleniowców. Pan też?

Ci trenerzy budowali mój warsztat. Wyjeżdżałem do Bundesligi jako dojrzały piłkarz. Wcześniej zrobiłem ogromny progres piłkarski pod okiem Mirka Jabłońskiego. Od każdego z tych trenerów coś wyciągnąłem. Jakbym poszperał, to pewnie też bym znalazł takie notatki. Jeszcze do tych wymienionych trenerów dodałbym Macieja Skorżę, u którego byłem asystentem. I tu nie chodzi tylko o sprawy stricte szkoleniowe, treningowe. Ale przede wszystkim zarządzanie szatnią, zarządzanie zawodnikami, sztabem. Dzisiaj to mi pomaga. Staram się iść swoją drogą, ale kilka rzeczy sobie pożyczyłem.

Od Macieja Skorży nauczył się pan też zarządzania szatnią? Pamiętamy czas po mistrzostwie w 2015 roku. Były ostre tarcia na linii trener – zespół, Tamas Kadar dostał karę finansową, Tomasz Kędziora solidny ochrzan przed całą drużyną, Maciej Gostomski wylądował w rezerwach…

Nie przypominam sobie zesłania Gostomskiego do rezerw.

Był zesłany.

Może po prostu odesłany. No, ale to nie tak istotne. Faktycznie, to była jakaś lekcja. Czasami są tarcia, takie rzeczy się zdarzają. Ja wówczas stałem z boku, po kilku latach mogę sobie przemyśleć tamte zdarzenia i zastanowić się czy zareagowałbym tak samo, jak Maciej.

Zareagowałby pan tak samo?

Pewnie nie, bo każdy z nas jest innym człowiekiem. To nie był łatwy czas. Po zdobyciu mistrzostwa wiele rzeczy nam się rozeszło, nie wszystko w środku było tak, jak być powinno. Ale nie chciałbym się dłużej nad tym rozwodzić – dzisiaj sytuacja też jest trudna, tak jak i wtedy, choć mówimy tu o innych realiach.

No właśnie – dzisiejszy Lech i jego problemy. Lech w komunikacie o pożegnaniu się po sezonie z dziesiątką piłkarzy przyznał, że publikuje tę listę dopiero teraz, bo Adam Nawałka nie chciał jej ogłaszać. Pan nie miał problemu z tym, że informacja o rozstaniach pójdzie w świat?

Uważam, że jeśli wcześniej w prasie nie pojawiłby się te spekulacje i nazwiska, to też byłbym za tym, by trzymać to w tajemnicy do końca sezonu. Ale skoro już ta lista obiegła gazety i portale, to byłem pierwszy, który mówił, by tę sprawę jak najszybciej załatwić. Chodziło mi o wyczyszczenie atmosfery w szatni. Nie mówię, że ona jest teraz dużo lepsza, bo to trudny moment. Ale myślę, że to ciśnienie spadło, że piłkarze wiedzą na czym stoją. Jeśli ktoś już ma świadomość, że umowa nie zostanie z nim przedłużona, to ma czas na poszukanie sobie nowego pracodawcy. Nikt kariery kończyć nie zamierza, więc życzę tym chłopakom, żeby znaleźli sobie dobre drużyny.

Czyli chodzi też o to, że skoro ci skreśleni nie mają grać dla Lecha, to niech chociaż w tych ostatnich kolejkach dobrze zagrają dla siebie?

Oczywiście, to przecież jasne. Każdy pracuje dla siebie – ja czy zawodnicy. Chcemy do końca pokazać się z jak najlepszej strony – dla klubu, ale też jak dla siebie.

Czyli to też w pana w kontekście czas na „zagranie pod siebie”. Wspomniany Mariusz Gładysz, pana kolega z boiska, mówił, że pan ma w życiu farta i często jest w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie.

Wiem jak to wyglądało od środka i wiem, że ciężko na to zapracowałem. W piłce nie grałem od razu w Hannowerze 96. Doszedłem do tego ciężką pracą, zawsze szedłem z klubu słabszego do mocniejszego. Tylko raz – na koniec kariery – trafiłem do Arki, gdy już kończyłem karierę i to faktycznie był krok z klubu lepszego do słabszego. Jako trener też ciągle muszę coś udowadniać. Niektórzy moi koledzy bez odpowiednich licencji dostawali pracę w Ekstraklasie i to jest szczęście. Ja na wszystko musiałem zapracować.

Bardziej chodzi mi o to, że był pan po prostu w dobrym momencie trenerem rezerw w Lechu. Nie co roku Lech zwalnia dwóch trenerów i zastępuje ich szkoleniowcem drugiej drużyny. A pan dostał bilet na tę naszą hermetyczną karuzelę trenerską.

No tak. I to jeszcze w takim klubie jak Lech. Mam wrażenie, że trochę to się zmienia, bo Jagiellonia, Arka czy Miedź sięgnęły po trenerów z niższych lig. To kwestia dania szansy. Śmiem twierdzić, że mamy wielu dobrych trenerów, szukamy zagranicznych trenerów bez wielkich osiągnięć, ale mających zagraniczny paszport. U nas tak jest – „co zagraniczne, to lepsze”. A tak nie powinno być. Wiem co mówię, grałem w Niemczech i widziałem jak oni szanują swoich trenerów. Tam to podejście jest zgoła inne. U nas całe zło zaczyna się od trenerów. My się nie znamy, my nic nie potrafimy. Powiem przekornie – potrafimy. I to często lepiej niż niejeden zagranicznych szkoleniowiec. W silniejszych ligach trenerzy sprawiają wrażenie lepszych, bo działają w innych warunkach – mają lepiej poukładane kluby, zaplecze, większy komfort przy budowaniu zespołu według swoich planów.

POZNAN 24.04.2019 MECZ 32. KOLEJKA LOTTO EKSTRAKLASA SEZON 2018/19: LECH POZNAN - LEGIA WARSZAWA --- POLISH FOOTBALL TOP LEAGUE MATCH: LECH POZNAN - LEGIA WARSAW ALEKSANDAR VUKOVIC DARIUSZ ZURAW FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

Pan kończył kurs UEFA Pro z Maciejem Stolarczykiem, Marcinem Dorną, Mariuszem Rumakiem, Dariuszem Dudkiem, Tomaszem Fornalikiem…

Niezapomniany kurs. Pierwszy organizowany w szkole trenerów w Białej Podlaskiej. Fantastyczna grupa trenerów, do dziś utrzymuję z większością kontakt. Była jakość.

A Rangnick to pana trenerski idol?

Patrząc tylko na jego osiągnięcia, te wszystkie awanse, teraz przejął zespół Lipska, chociaż wcale nie musiał. Wrócił do trenerki i jest na trzecim miejscu w Bundeslidze. To o czymś świadczy. To był taki trener, od którego można dużo wyciągnąć. Inspirujący. Ja swoim trenerom w sztabie też często powtarzam „trzeba ruszyć głową, poszukać innego rozwiązania, znaleźć inny sposób na zrobienie czegoś”. Niech cały czas zawodnik przychodzi na trening z ciekawością. Żeby nie było rutyny, nudy. To coś, co podpatrzyłem u Rangnicka. Zawsze chce grać ofensywnie, wysoki pressingiem. Do dziś tak jego zespoły wyglądają i mi też taki cel przyświeca. Chciałbym, żeby moje zespoły grały ofensywnie. Jasne, do tego potrzeba ludzi i Rangnickowi jest łatwiej w tym kontekście. Pamiętam jak przejmował trzecioligowe Hoffenheim i kupił Brazylijczyków za kilka milionów euro. W Ekstraklasie musielibyśmy się zrzucić w kilka klubów na takiego zawodnika.

W Hoffenheim klub mimo wyraźnych protestów Rangnicka sprzedał do Bayernu Luiza Gustavo. Trener się wtedy wściekł i zrezygnował z posady uznając, że tak nie działa profesjonalny klub. Byłby pan w stanie zrobić to samo?

Nigdy nie byłem w takiej sytuacji, ale myślę, że stać mnie na to.

No to załóżmy – Christian Gytkjaer latem dostaje niezłą ofertę, pan nie chce, żeby odchodził, a Lech mimo tego go sprzedaje.

Wiemy, że jeśli za Christiana przyjdzie dobra oferta, to tylko w takiej sytuacji jesteśmy w stanie się z nim rozstać. Ale mogę kibiców uspokoić – jeśli Gytkjaer odejdzie, to będziemy gotowi do tego, by go zastąpić dobrym piłkarzem. Natomiast na ten moment nie ma takich ofert za Christiana.

Co tam ciekawego padło na komitecie transferowym? Bo słyszałem, że rano pan uczestniczył w obradach.

Długo by opowiadać.

Mamy czas.

Nie no, nie mogę zdradzać szczegółów. Pracujemy nad tym, by kadra na przyszły sezon wyglądała dobrze. Mam nadzieję, że te transfery nad którymi pracujemy uda się dopiąć. A jeśli się uda, to wierzę, że Lech będzie miał dobrze obsadzoną każdą pozycję.

A gdy pan patrzy na te nazwiska przygotowane przez dział skautingu, to mówi sobie pod nosem „cholera, to mogą być gwiazdy ligi”?

Jest tam kilku naprawdę dobrych piłkarzy. Każdy na komitecie na swoje spostrzeżenia, wymieniamy je i staramy się wybrać optymalną opcję. To na co nas będzie stać – spożytkujemy co do euro, by ta kadra wyglądała dobrze.

To, że bierze pan udział w konstruowaniu kadry na przyszły sezon, sprawia, że czuje się pan pewniej w kontekście pozostania w klubie?

Jasne. Ale też chciałbym już widzieć co będzie dalej ze mną. Ale myślę, że do ostatniego meczu sytuacja już się wyjaśni i klub poda oficjalną informację. Co do rzeczy które teraz robię – takie mam obowiązki. Jeśli ktoś prosi o opinię na temat danego zawodnika, to siadam, oglądam i mówię to, co myślę.

Dzisiaj pan jest bardziej optymistą czy pesymistą w kontekście pozostania na stanowisku trenera Lecha też w przyszłym sezonie?

Tyle razy byłem już w podobnej sytuacji, że dopóki nie zobaczę podpisanego dokumentu, to nie będę się cieszył. To jak z piłkarzami – niby dogadani, niby już jedną nogą w klubie, a na ostatniej prostej coś się dzieje i nie podpisują umowy.

A jak wygląda sprawa z pańskim kontraktem?

Mam umowę na kolejny sezon jeśli chodzi o zespół rezerw. Natomiast jak to będzie wyglądało jeśli nie będę pracował z pierwszym zespołem? Tego jeszcze nie wiem. Musiałbym przemyśleć kilka spraw, zobaczyć jak będzie wyglądała moja sytuacja na rynku. To normalna sytuacja – jeśli nie dostałbym propozycji z pierwszej drużyny Kolejorza, a dostałbym z Ekstraklasy, mocnego klubu I ligi czy nawet z zagranicy, to będę rozmawiał z klubem na temat tego, co możemy zrobić. Zobaczymy.

Gdybym był na pana miejscu i Lech ściągnąłby nowego trenera, to nie za bardzo chciałbym wracać dwie lub trzy ligi niżej do rezerw.

(uśmiech) A może wrócę do domu i będę kosił trawnik? Myślę, że to kwestia tygodnia, półtora tygodnia i wszystko będzie jasne. Teraz mam tyle pracy, że nawet jakoś specjalnie się tym nie zajmuję.

Wydaje się, że trudno pana włożyć w jakąś szufladkę z archetypami trenerskimi. Ani nie jest pan dyktatorem z twardą ręką, ani trenerem-kumplem dla piłkarzy. Jaki w ogóle jest pan trenerem?

No właśnie – jakim jestem? Też chciałbym to wiedzieć jak to wygląda z zewnątrz. Różne opinie słyszę na mój temat. A to że za spokojny, a to że niedoświadczony. Staram się piłkarza zrozumieć, szanować go i zapewnić mu dobry trening. Lubię dyscyplinę. Sam grałem w piłkę i wiem, że bez tego się nie da przebić. Nie jestem typem zamordysty. To nie mój typ trenerski. Ja jestem szefem, ja mówię co trzeba zrobić i piłkarz to ma wykonać, ale to nie znaczy, że nie ma prawa do dyskusji. Jeśli zawodnik ma coś do powiedzenia, to ja chętnie wysłucham i podyskutuję.

Lubi pan mocne charaktery w szatni?

Im takich więcej, tym lepiej.

A w Lechu jest ich mało czy dużo?

Ten temat ciągnie się tu od lat…

Tomasz Łapiński mówi, że drużyna poznaje lidera po tym, jak on wygląda na boisku, a nie po tym, co opowiada w szatni.

Ja poza boiskiem byłem cichy. Pamiętam, że gdy jeździliśmy na jakieś wyjazdy z rodzinami, to wszyscy siedzieli przy stole, a ja z boku grałem z dziećmi w piłkę. Śmiali się, że mógłbym pracować w przedszkolu.

Kiepska płaca.

Coś tam podczas kariery odłożyłem, dałbym radę. Ale wracając do tematu – byłem spokojny poza boiskiem, ale na boisku walczyłem i często byłem postrzegany jako ten lider. Nawet dzisiaj jak wchodzę na gierkę w treningu i przegram, to jestem strasznie zły. To samo wpajam zawodnikom. Chcę widzieć jedenastu walczaków. W kilku klubach udało mi się to zrobić. W Lechu poza tym meczem z Jagiellonią, gdzie nie udźwignęliśmy ciężaru, to wygląda to nieźle. Nawet jak przegrywamy, to jesteśmy w stanie do samego końca walczyć o zdobycie bramki.

Wróćmy jeszcze do tych mocnych charakterów. Ivan Djurdjević na początku sezonu żonglował opaską kapitańską. Nie mógł znaleźć lidera. I chyba nadal w Lechu jest problem z tym, by tego przywódcę znaleźć. Rok temu liderem miał być trener.

To jest tak, że ci liderzy powinni wyłonić się sami. Jestem zwolennikiem, by kapitana wybierał zespół. Przez lata gry zauważyłem, że gdy tworzy się fajna grupa piłkarzy, to liderzy przywódcy kreują się sami. Mamy grupę młodych piłkarzy – z dużym potencjałem piłkarskim i z lojalnością, bo to lechici z krwi i kości. Niedługo na nich będzie spoczywała ta odpowiedzialność.

Problem w tym, że ci najlepsi za długo tu nie zagrzewają miejsca, bo zaraz wyciąga ich Sampdoria czy Stuttgart. Kibic nie ma czasu, by związać się z tymi wychowankami, bo oni po dwóch-trzech sezonach wyjeżdżają.

Ale jest szansa, że ci co wyjechali za jakiś czas wrócą i będą się z tym klubem identyfikować. Dobrze by było, gdyby tych wychowanków było jak najwięcej. To będzie dobre dla klubu. Ci, którzy wyjeżdżają i co grają, wiedzieli i wiedzą, że walczą dla Lecha. To nie był im obojętny klub. Mam nadzieję, że uda się stworzyć silny zespół z tymi, którzy wchodzą do zespołu, którzy wracają i którzy są znalezieni przez skauting. Taki zespół jak za czasów Franka Smudy, który może nie zawsze wygrywał, ale zawsze dawał frajdę kibicom, bo gryzł trawę od początku do końca.

Gdansk, 06.04.2019 EKSTRAKLASA PILKA NOZNA MECZ Lechia Gdansk - Lech Poznan POLISH LEAGUE FOOTBALL GAME Lechia Gdansk - Lech Poznan NZ tv media trener dariusz zuraw coach , canal plus FOT. WOJCIECH FIGURSKI / 400mm.pl

W ostatnich latach nie kulała jednak jakość wychowanków, a jakość zawodników sprowadzanych do klubu. Oni nie zawsze dawali sobie radę, było wiele pudeł transferowych. Z tego też pewnie wynika obawa kibiców przed letnią rewolucją.

Nie chcę oceniać tej pracy, która była wcześniej wykonana. Każdy chce piłkarzy, którzy przyjdą, wypalą i jeszcze sprzeda się ich z zyskiem. Mamy bardzo rozwinięty skauting, dyrektora sportowego z doświadczeniem w piłce, zbieramy opinie o piłkarzach także pod względem pozaboiskowym. Mamy dużo możliwości na dokładne prześwietlenie zawodnika. Chcemy być konkurencyjni, ale nie zawsze możemy, bo trzeba zapłacić klubowi, samemu piłkarzowi i zdarza się, że nas na niego nie stać. Gramy w lidze polskiej, nie w Premier League czy Bundeslidze. Wierzę, że ci, których oglądamy – a oglądamy wielu, będą wzmocnieniem.

Pan chce wykorzystać swoje kontakty z Niemiec, by ściągnąć jakiegoś piłkarza z tego kraju do Lecha?

Jeśli będzie taka możliwość, to zdecydowanie tak. Tomek Rząsa, ja czy ktokolwiek z klubu, kto ma kontakty, chcemy przydatnych piłkarzy i zrobimy wszystko, by wykorzystując swoje znajomości ściągnąć ich do Lecha. Kolejorz to marka, nie jesteśmy klubem anonimowym. Dzisiaj jesteśmy troszkę niżej, ale po to ta przebudowa, by ten zespół znów był wielki.

W Ekstraklasie widzi pan zawodników, których Lech mógłby ściągnąć i którzy podnieśliby jakość tego zespołu? Mówi się np. o Aleksandarze Sedlarze z Piasta.

Oglądamy też piłkarz z Ekstraklasy. Co do nazwisk – nie chce się wypowiadać. Trochę tych nazwisk krąży, agenci działają, podrzucają dziennikarzom wrzutki. Wiem, że kibice oczekują transferów i one będą. Jeśli dopniemy jakiś transfer, to na bieżąco o tym poinformujemy naszych fanów.

Między wierszami można wyczytać, że jednak jest pan optymistycznie co do pozostania w Lechu. Mówi pan, że będziecie budować zespół, że szukacie zawodników, że poinformujecie kibiców…

Ja jestem urodzonym optymistą. Będzie dobrze.

A jest pan zadowolony z tego, co udało się osiągnąć z Lechem na przestrzeni tych ostatnich tygodni? Jak scharakteryzować obecną drużynę pod względem modelu gry?

Mamy piłkarzy do tego, by budować spokojnie akcje i nie panikować. Naszym problemem jest to, że nie jesteśmy w stanie utrzymać takiego poziomu na przestrzeni kilku spotkań z rzędu. Sporo kontuzji, kartki – to wszystko powoduje, że co tydzień gramy w innym ustawieniu. To utrudnia pracę. Ale ja powtarzam chłopakom, że mnie jakieś wybijanie piłki na walkę do przodu nie interesuje. Tego nikt nie będzie chciał oglądać. A po to przecież gramy. Chcemy budować akcje od tyłu. Nawet dzisiaj robiliśmy analizę meczu z Zagłębiem Lubin i podkreślaliśmy, że było wiele ładnych, składnych akcji. Nad tym pracujemy. Żeby piłkarze też widzieli, że to co trenują, przekłada się na boisko. Mamy trzech kontuzjowanych napastników, a i tak kreujemy wiele szans strzeleckich. Gdyby któryś z nich był w tym ostatnim meczu, to wyglądałoby to inaczej i bylibyśmy skuteczniejsi. Ale nie narzekam. Mamy kadrę, jaką mamy. Jeden wypada, wchodzi drugi. Tak było teraz z Dimitirisem Goutasem, który długo nie grał, dobrze trenował, wskoczył do składu i nie wykluczam, że będzie już grał do końca.

„Kadrę mamy, jaką mamy”. Dyrektor Rząsa mówił, że to kadra na mistrzostwo. Pan się z tym zgadza, że ten zespół mógł walczyć o tytuł mistrza?

To trudne pytanie. Gdyby od początku do końca trenerzy mieli do dyspozycji wszystkich piłkarzy i gdyby mielibyśmy czasami więcej boiskowego szczęścia, to spokojnie do tej walki o mistrzostwo mógłby się Lech włączyć. Nie sądzę, by Lechia czy Piast mieli lepszych piłkarzy niż Lech.

Lechia i Piast nie muszą się żegnać z dziesięcioma piłkarzami po sezonie. Lech musi.

I to znak, że gdzieś po drodze coś poszło nie tak. I życie pokaże jak sobie z tym poradzimy.

***

Rozmowę z trenerem Żurawiem można też odsłuchać w ramach ostatniej audycji Stacji Bułgarska, czyli cyklicznemu programowi WeszłoFM poświęconym Lechowi Poznań i prowadzonemu przez Damiana Smyka:

fot. 400mm.pl

Opublikowane 09.05.2019 18:41 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
11.07.2020

Ileż można oszukiwać przeznaczenie?

Kapitalny pomysł na thriller „Oszukać przeznaczenie” przyniósł taki sukces sprzedażowy, że nakręcono aż pięć części, a nie wykluczamy, że to jeszcze nie koniec. Polskim odpowiednikiem tego filmu były od lat losy Korony Kielce – klubu skazywanego co kilkanaście miesięcy na murowany spadek do I ligi, a następnie ratującego się, często w cudowny sposób. Dziś już […]
11.07.2020
Weszło
11.07.2020

„Lechowi jako drużynie brakuje doświadczenia, bo rzadko wygrywa ważne mecze”

Sobotnia prasa to rozmowa z Mariuszem Rumakiem o Lechu Poznań i Jakubie Moderze, sylwetka nowego piłkarza Piasta Gliwice, pogawędka z Markiem Koniarkiem przed GKS Katowice – Widzew Łódź i kilka ciekawych tekstów z lig zagranicznych.  PRZEGLĄD SPORTOWY Pucharowa porażka z Cracovią odebrała Legii Warszawa spokój. Teraz gra idzie nie tylko o przypieczętowanie mistrzostwa. Sobotnia konfrontacja […]
11.07.2020
Weszło
11.07.2020

Arce i ŁKS-owi został już tylko mecz o honor

Co prawda pandemia sprawiła, że międzynarodowej imprezy w to lato nie zobaczymy, ale spotkanie Arki z ŁKS-em pozwoli nam poczuć się, jak za starych – niekoniecznie dobrych – lat. Wtedy, gdy na mundiale czy Euro jeździliśmy w wiadomym celu. Mecz otwarcia, mecz o wszystko, mecz o honor. Gdynianie i łodzianie dwa pierwsze mają już za […]
11.07.2020
Weszło
11.07.2020

Krok nadal niespieszny, ale mistrzostwo coraz bliżej!

Niezależnie od tego, jak zakończy się trwający sezon La Liga – dzisiejszy mecz z Deportivo Alaves będzie jeszcze przywoływany przez ekspertów zajmujących się ligą hiszpańską. Katalończycy będą rozpamiętywać, co by się stało, gdyby Joselu był odrobinę dokładniejszy, gdyby Varane miał odrobinę słabszą koordynację. Kastylia będzie z kolei wskazywać – tutaj Real pokazał, że da się […]
11.07.2020
Weszło
10.07.2020

Pan Piłkarz Igor Angulo załatwił Raków

Czy można czasem było mieć jakieś „ale” do Igora Angulo? Oczywiście. Ale nie można mu odmówić: to w polskich warunkach Pan Piłkarz, który ma rzadką umiejętność: potrafi uprawiać dyscyplinę zwaną piłkę nożną. Hiszpan właśnie zanotował trzeci kolejny sezon ESA, w którym strzelił ponad piętnaście bramek. Dzisiaj miał bezpośredni udział przy CZTERECH golach Górnika Zabrze. MIŁE […]
10.07.2020
Weszło
10.07.2020

Warta znów z nadziejami na bezpośredni awans. Bohaterem odkurzony Spławski

Piątek na zapleczu Ekstraklasy sprawił, że I liga znów będzie ciekawa. Albo inaczej – będzie jeszcze ciekawsza. Warta wykorzystała porażkę Stali i zbliżyła się do wicelidera na dwa punkty. Z kolei Zagłębie Sosnowiec po raz pierwszy od sierpnia znalazło się w strefie spadkowej. Dziś nieoczywistym bohaterem przełamania warciarzy był napastnik, który w pewnym momencie był […]
10.07.2020
Weszło
10.07.2020

Panu Sirkowi to już chyba podziękujemy

Pamiętacie, jak Cezary Kulesza nie chciał za wszelką cenę przyznać, że wtopił sporo siana na sprowadzeniu Ognjena Mudrinskiego, więc wymyślił sobie śmiałą teorię, iż w ten sposób wypromował Patryka Klimalę? Prezes Jagiellonii w wywiadzie wił się jak piskorz, w końcu palnął coś bez większego ładu, ale na potrzeby tego tekstu uznajmy może, że coś w […]
10.07.2020
Weszło
10.07.2020

Sandecja odbija się od dna i… idzie po baraże!

Uwielbiamy w tym sezonie relacje z meczów I ligi. Każda porażka właściwie dowolnej drużyny spoza podium to „niebezpieczne zbliżenie się do strefy spadkowej”, każde zwycięstwo – nawiązanie walki o baraże. Nie inaczej jest w przypadku Sandecji, która po dzisiejszym zwycięstwie Odry Opole nad Wigrami Suwałki znalazła się w czerwonej części tabeli. Sęk w tym, że […]
10.07.2020
Inne sporty
10.07.2020

Powrót Kubicy i podładowany kalendarz F1

Nowe wyścigi w kalendarzu, niepewność co do jutrzejszych kwalifikacji, zaskakujące wyniki treningów, a przede wszystkim widok Roberta Kubicy w bolidzie Alfy Romeo Racing Orlen. Najwięcej emocji dostarczają nam zazwyczaj niedzielne zmagania, ale i dzisiaj w świecie Formuły 1 nudno nie było, a wręcz przeciwnie. Podsumowujemy dla was ostatnie wydarzenia wokół najlepszej serii wyścigowej świata. Już […]
10.07.2020
Weszło
10.07.2020

Dlaczego teza o tym, że ktoś nie chce awansować do Ekstraklasy, jest bzdurą?

Wśród osób węszących teorie spiskowe często na finiszu sezonu w I lidze pojawia się teza, że „klub X przegrywa, bo nie chce awansować do Ekstraklasy”. Poszukiwacze drugiego dna twierdzą, że danego zespołu nie stać na wejście do polskiej elity, dlatego manewrując wynikami starają się wypisać z walki o awans. Tym razem podobne hasła padają pod […]
10.07.2020
Blogi i felietony
10.07.2020

Lech dostarcza piłkarzy do reprezentacji i trofea innym klubom

Mówi się o Lechu, że jest dostarczycielem piłkarzy do lepszych europejskich lig, bo rzeczywiście sporo zarabia z transferów. Mówi się też, że dostarcza zawodników do reprezentacji Polski, bo rzeczywiście w ostatnich latach sporo wychowanków zadebiutowało w kadrze. Natomiast rzadko się mówi o tym, co najważniejsze. Lech jest też dostarczycielem pucharów dla innych drużyn. Od czasu […]
10.07.2020
Kanał Sportowy
10.07.2020

STANOWISKO #16 – KTO ZNISZCZYŁ KORONĘ KIELCE?

W swoim najnowszym „Stanowisku” Krzysztof Stanowski bierze na tapet działalność Krzysztofa Zająca. Człowieka, który rozmontował Koronę Kielce i – co gorsza – nie ma zamiaru kończyć swojej destrukcyjnej działalności. „Tam nie ma nic. Tam jest gruzowisko, tam jest ściernisko. Żal mi kibiców Korony. Panie Krzysztofie Zającu – jedyne, co pan ma w miarę fajne to […]
10.07.2020
Weszło
10.07.2020

Ścieżka po Ligę Mistrzów znana. Lewandowski w ćwierćfinale z Barcą lub Napoli

Robert Lewandowski zakończył Bundesligę mistrzostwem, nastrzelał przez cały sezon pół setki bramek, ale czeka go jeszcze granie kluczowe: Liga Mistrzów. Trzeba powiedzieć szczerze: jeśli Bayernowi powiodłoby się w tych rozgrywkach, Lewy byłby faworytem w grze o Złotą Piłkę. Dziś poznaliśmy dalszą ścieżkę Champions League – Lewandowski, po spodziewanym domknięciu dwumeczu z Chelsea, wpadnie na zwycięzcę […]
10.07.2020
Bukmacherka
10.07.2020

Combo Dnia w eWinner – wygrane faworytów w sobotę po kursie 4.75!

Kapitalną, weekendową promocję przygotował nam legalny polski bukmacher eWinner! W ramach jednego zakładu możemy postawić to, co zwykle wpadłoby na „taśmę”. Wygrane faworytów w trzech topowych ligach – angielskiej, hiszpańskiej oraz włoskiej, mogą dać nam solidny zastrzyk gotówki. Dlatego też wybieramy „Combo Dnia” na nasz sobotni typ na czołowego europejskie rozgrywki. Combo Dnia w eWinner […]
10.07.2020
Weszło
10.07.2020

Górnik Zabrze – pierwszy polski klub, dla którego Grecy są wzmocnieniami

W ostatnich latach nie brakowało greckich zawodników na polskiej ziemi. Kolejne kluby decydowały się na piłkarzy z tego kraju, mimo że ci konsekwentnie się nie sprawdzali, każdy był mniejszym lub większym niewypałem. Mogło się wydawać, że latem tę klątwę zdjęła wreszcie Pogoń Szczecin, bo dobry początek miał Kostas Triantafyllopoulos. Szybko jednak zaczął ujawniać swoje gorsze […]
10.07.2020
Weszło
10.07.2020

Czy Legia i Lech powinny rzucić bańkę za Bohara?

– Jeśli na stole pojawi się kwota w granicach miliona euro netto, to wtedy Damjan będzie mógł kontynuować karierę gdzie indziej. Choć w zasadzie powinienem powiedzieć „co najmniej” milion euro – powiedział ostatnio „Super Expressowi” Artur Jankowski, prezes Zagłębia Lubin. Jak na polskie warunki to oczywiście duża suma, ale jeśli kiedykolwiek chcemy gonić poważniejszą piłkę, […]
10.07.2020
Weszło
10.07.2020

Szlakiem Podstawskiego. Pogoń ściąga kapitana rezerw Porto

Tomas Podstawski przed transferem do Pogoni Szczecin: bimbalion meczów w juniorskich kadrach Portugalii, wieloletnia podpora rezerw Porto, ale nie przebił się w jedynce. Teraz z tego samego klucza w Szczecinie pojawia się Luis Mata, 23-letni lewy obrońca, który rozegrał ponad pięćdziesiąt meczów w kadrach Portugalii od U15 do U21, a w Porto B po paru […]
10.07.2020
Weszło Extra
10.07.2020

Nawet fus może coś pokazać

W Zagłębiu przebił się dopiero w wieku 22 lat. U Mariusza Lewandowskiego zaczynał jako czwarty bramkarz. Dominik Hładun długo się przebijał. Ale gdy już się przebił, został w bramce Zagłębia na dłużej. Dziś budzi zainteresowanie innych klubów, mówi się o możliwych przenosinach do Legii. Czy bramkarz może być spokojny? Czego uczy Grzegorz Szamotulski? Ile daje […]
10.07.2020