post Avatar

Opublikowane 13.09.2018 14:58 przez

redakcja

Po świetnym ubiegłym sezonie wyjazd Krzysztofa Piątka do mocnej zagranicznej ligi był tylko kwestią czasu. Ostatecznie były snajper Cracovii trafił do Genui, ale zanim to się stało, zainteresowanie jego usługami wyrażały też inne kluby. Między innymi z ligi rosyjskiej, którym Piątek został zaproponowany. Co istotne, napastnik reprezentacji Polski – jak wynika z naszych informacji – gotów był przenieść się właśnie na wschód, gdzie wiosną w pewnych kręgach było o nim naprawdę głośno. Między innymi za sprawą raportów przygotowywanych przez tamtejszych skautów pracujących dla agencji menadżerskich, które oferowały usługi Piątką różnym klubom. Jeden z takich raportów właśnie wpadł nam w ręce. 

Na początek musimy wyraźnie zaznaczyć – raport jest bardzo szczegółowy i znajdują się w nim informacje nie tylko o piłkarskich umiejętnościach Piątka, ale też jego analiza charakterologiczna czy dokładny opis kanałów, które prowadzi w mediach społecznościowych. Krótko mówiąc, jest po prostu dużo bardziej profesjonalny niż na przykład ten raport.

Czego zatem możemy dowiedzieć się o Piątku od rosyjskich skautów? Poza ogólnymi informacjami i statystykami na pewno tego, że był obserwowany w trzech meczach poprzedniego sezonu (z Pogonią, Sandecją i Śląskiem), do których dołączono też fragmenty meczów z sezonu 16/17. Dalej mamy już ocenę umiejętności, które rozbito na pięć grup: technika, przygotowanie taktyczne, fizyczność, szybkość oraz dane dodatkowe. Wszystkie noty wystawiono w dziesięciostopniowej skali, a Piątek w szesnastu na dwadzieścia pięć przypadków dostał dziewiątkę (m.in. przegląd pola, strzał, kontrola piłki, przejście z ataku do obrony, siła, wytrzymałość, koordynacja, gra głową). Co więcej, w żadnej z kategorii nie wystawiono mu oceny niższej niż siedem (podania ze skrzydła, odbiory, długie podania), co w zasadzie można potraktować niemal jako laurkę.

piatek1

W dalszej części raportu mamy notkę biograficzną Piątką uwzględniającą przebieg jego kariery i statystyki, które wykręcał w poszczególnych klubach. We wstępie możemy z kolei przeczytać:

Szybki i wyszkolony technicznie napastnik, który bramki zdobywa zarówno po strzałach z obu nóg, jak i głową. Bardzo niebezpieczny w polu karnym oraz w okolicy lini szesnastego metra. Preferuje grę na jeden-dwa kontakty. Żeby rozpocząć atak, często cofa na swoją połowę, by następnie z głębi pola wchodzić w niebezpieczne dla rywala strefy.

Po charakterystyce możemy przejść do plusów, których u Piątka dostrzeżono bardzo dużo. Lista wygląda tak:

Strzał z obu nóg
– Strzał głową
– Szybkość
– Wystawianie się
– Gra w polu karnym
– Aktywność bramkowa na początku i na końcu meczu
– Kontrola piłki
– Pomoc w obronie
– Przyjęcie piłki na dowolnej wysokości
– Antropometria i plastyczność
– Lider

O ile plusy czysto piłkarskie raczej nie wymagają szczegółowo tłumaczenia, to dwa ostatnie punkty wyglądają intrygująco. Spójrzmy więc, co napisano w raporcie

Antropometria i plastyczność – Krzysztof jest świetnie zbudowany, potrafi mądrze wykorzystać swoje gabaryty, by się zastawić i chronić piłkę. Umie dobrze ustawić się pod dowolnie zagraną piłkę, aby ją przyjąć lub oddać strzał na bramkę

Lider – zaznaczę zdecydowanie wyrażane cechy przywódcze i jego przekonanie do własnych umiejętności. Widać to zarówno w tym, jak się porusza oraz w tym, jak prezentuje się w grze. Bez zawahania podchodzi do piłki, by wykonać rzut karny. Kolegom z drużyny podpowiada, jak powinni się poruszać. Dodatkowo – jak przystało na kapitana – rozmawia z sędziami, ale robi to spokojnie, bez zbędnych prowokacji i emocji.

Piątek2

Oczywiście u Piątka dostrzeżono też kilka minusów:

Pojedynki główkowe
– Długie podania
– Drybling
– Wychodzenie sam na sam

Punkt drugi możemy w zasadzie uznać za mniej ważny, bo długie podania nie najważniejszą cechą napastnika. On jest raczej ich adresatem niż nadawcą. Pozostałych zignorować jednak nie można, bo to istotne elementy warsztatu każdego snajpera. Niemniej musimy zaznaczyć, że minus przy grze głową w raporcie sprowadzono do pojedynków toczonych poza polem karnym. Podobnie rzecz ma się zresztą z dryblingiem, W tym przypadku – jak napisano – braki Piątek nadrabia dzięki innym cechom.

piątek3

Na koniec otrzymujemy jeszcze charakterystykę, w której znalazła się chociażby opinia Michała Probierza i jego słowa o tym, że za kilka sezonów Piątek będzie kosztował trzydzieści milionów euro. Rosyjskim klubom między wierszami sugeruje się też pośpiech, argumentując to zainteresowaniem napastnikiem ze strony Genoi i jednego z klubów Bundesligi, który agentowi Piątka przedstawił nawet stosowną ofertę. Ewentualnym transferem do Rosji miał zająć się „niejaki Wadim”, który byłego piłkarza Cracovii zaproponował Lokomotiwowi i CSKA. Oprócz tych informacji w „charakterystyce” znalazł się też wspomniana już wzmianka o mediach społecznościowych:

Na co dzień Piątek to towarzyski i uśmiechnięty chłopak. Wywiady z nim ogląda się z zainteresowanie, nie ogranicza się w nich do sztampowych fraz dotyczących meczu. Sądząc po jego kontach w mediach społecznościowych, wszystkie jego myśli są związane z piłką (90% zdjęć) i ukochaną dziewczyną, z którą lubi podróżować po świecie. Zaznaczę także, że wszystkie zdjęcia zostały wykonane w ciągu dnia.

Raport podsumowuje opinia skauta, które można sprowadzić do „brać jak najszybciej się da”.

Z mojego punktu widzenia Piątek to aktualnie jeden z najbardziej interesujących wariantów na rynku międzynarodowym pod względem stosunku jakości do ceny i wieku. To piłkarz, który ma wielki potencjał i dużo różnorodnych mocnych stron, które przykrywają te słabsze. Biorąc pod uwagę, że większość środkowych napastników grających wcześniej w Polsce (oprócz Janczyka ze względów osobistych) byli w stanie pokazać się z dobrej strony w mocniejszych ligach i utrzymać skuteczność na wysokim poziomie (Milik, Nikolić, Kownacki, Teodorczyk, Sa, Prijović, a wcześniej Rudnevs i Lewandowski), a także zainteresowanie z zachodu uważam, że czołowe rosyjskie kluby powinny, jak najszybciej złożyć Cracovii ofertę (…)

Rosyjskie kluby ofert jednak nie przedstawiły, a Piątek odleciał w przeciwnym kierunku. Wyszedł na tym bardzo dobrze, bo we Włoszech szybko wypracował sobie opinię transferowego strzału w środek tarczy. Nic zresztą dziwnego skoro w Genoi ma pewne miejsce w wyjściowej jedenastce, a bramki strzela jak na zawołanie. Na razie wszystko wskazuje na to, że rosyjscy skauci nie pomylili się w ocenie. A tamtejsze kluby i działacze mogą jedynie żałować.

Fot. FotoPyK

Opublikowane 13.09.2018 14:58 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 25
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Habanero
Habanero

Ciekawe

Baton
Baton

Ciekawe czy w jakimś polskim klubie któryś ze skautów stworzył taki dokument?? Ten z Legii to chyba napisał kiedyś, że znalazł jakąś perełkę na pastwisku w Nigerii i trzeba brać :).

UmytyPoObsraniu
UmytyPoObsraniu

w raporcie Legii bylo napisane „zajebisty grajek, brać”

shav0
shav0

W raporcie Legii było napisane: po co nam Piątek mamy Arruabar …. tzn. Eduardo

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

jezd
jezd

To już nawet nie jest śmieszne te wasze pisanie o Szymańskim

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

SmyQ
SmyQ

Szkoda, że nie prześwietlili jego aktywności w mediach społecznościowych. xD

comment_WdUlEIL8JiwhIIg9nqSq8GvwhRQ0Wola.jpg
dawido
dawido

z tekstu wynika, że jednak sprawdzali, a co tu takiego złego na tych screenach jest? Z ortografii akurat nie muszą go rozliczać

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

frik29
frik29

11 kwietnia 2012 Lewandowski grając w Borussi strzelił gola Bayernowi, więc chyba nie bardzo obraza 😉

JanS
JanS

e no chłop miał wtedy 16/17 lat…

SmyQ
SmyQ

No tak, wszyscy tak piszą w tym wieku. xD

afrousa
afrousa

Piwniczaki piszą inaczej, bojąc się że dostaną oklep.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Vooyek_Zbooyek
Vooyek_Zbooyek

Jestem taki stary, że ten raport nadal mogę czytać bez tłumacza. Priwiet wsjem!

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Piotr R.
Piotr R.

Jeśli chodzi o notatki, donosy itd. to ruscy są w tym najlepsi.

qdlaty81
qdlaty81

Fajne

FalszywyProfil
FalszywyProfil

Radzieccy nie od dziś są dobrzy w skautingu, nie tylko sportowym. Ochrana-CzKa-NKWD-KGB-FSB, zawsze dobrze obserwowały i dokumentowały

Fjardabyggd
Fjardabyggd

Pięknie. Tylko, że charakterystyka umiejętności mu nie dodała. Zaraz się zatnie w Genoi, a sezon skończy na trybunach.

Hefajstos
Hefajstos

Rok po fakcie to każdy taki raport może napisać.

Weszło
02.06.2020

#AleNumer – konkurs z nagrodami – ile będzie rzutów karnych?

Aż pięć rzutów karnych zostało podyktowanych w ostatniej kolejce Ekstraklasy. Niektóre wynikające z błędów technicznych (ręka Zwolińskiego), inne powiedzmy, że z pewnej dozy nieroztropności (latający łokieć Petraska). Skoro jedenastki są na topie, to tym razem w konkursie #AleNumer pytamy was właśnie o to, ile razy piłkarze Ekstraklasy będą w tej kolejce strzelać z wapna. Już […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Cygan: Powrót Rakowa do Częstochowy jesienią jest realny

Dzisiejsza decyzja Komisji ds. Licencji to dla Rakowa Częstochowa słodko-gorzka pigułka. Z jednej strony licencja jest, można grać w Ekstraklasie, z drugiej – każdy mecz w Bełchatowie w 2021 roku będzie oznaczał 30 tysięcy złotych kary. Jak przyjęto te werdykty w Częstochowie? Dlaczego w Bełchatowie Raków będzie wpuszczał kibiców nawet, jeśli będzie to nieopłacalne? Czy […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

„Za wcześnie, Piotrek”. Kowal żegna Piotra Rockiego

Rok 2020 to jakiś pieprzony żart. Nieporozumienie. Chciałbym, żeby już się skończył, a to ledwie połowa. Wczoraj kolejny cios. Odszedł Piotr Rocki. Ostatni raz widziałem się z nim rok temu, bo Piotrek przeprowadził się na Śląsk, więc siłą rzeczy nasz kontakt nie był tak mocny, jak wcześniej. Natomiast gdy pojawił się w Warszawie, to oczywiście, […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Komu przerwa pomogła, komu zaszkodziła, czyli czego spodziewać się po I lidze?

Nie, nie odwołamy się po raz setny do cytatu „zęby swędzą…” na myśl o powrocie pierwszej ligi. Ale nie będziemy też ukrywać, że gdy myślimy o pierwszym gwizdku na zapleczu Ekstraklasy, na naszych twarzach gości uśmiech. Domyślamy się jednak, że nie wszyscy są tak szczęśliwi, jak my. Były kluby, którym przymusowa przerwa w rozgrywkach dostarczyła […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Deadline? To jakieś amerykańskie czasopismo?

Żyjemy w świecie nieustającej gonitwy. Nie ma żadnego przypadku w tym, że słówko „deadline” zrobiło karierę nie tylko w siedzibach wielkich korporacji, które uwielbiają zaśmiecać/wzbogacać (sami wybierzcie) nasz język tego typu terminami. Ci, którzy się wyłamują, potrafiąc przeciwstawić się tej „dyktaturze”, często zyskują status podziwianych buntowników. I właśnie dlatego musimy bardzo szczerze przyznać, że trochę […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Kara za korupcję dla Cracovii coraz bliżej

Gdy po raz pierwszy poruszyliśmy ten temat na naszych łamach, część komentujących była przekonana, że skończy się na naszym szczerym oburzeniu. Dziś już wiemy, że wręcz przeciwnie. Korupcja, której dopuściła się Cracovia w sezonie 2003/04, była bezkarna naprawdę długo, ale zdaje się, że PZPN ma zamiar wkrótce skorygować ten błąd. Związek poinformował, że jego rzecznik […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Marek Kozioł: „Mam nadzieję, że nasz występ to nie był jednorazowy wybryk”

– Wiadomo, że jak nie szło – na przykład w Mielcu, gdzie przesiadywałem podczas meczów na trybunach, nie łapiąc się nawet do meczowej osiemnastki – to człowiek się zaczynał zastanawiać, czy jest sens dalej to ciągnąć. Tym bardziej że to był taki okres, gdy do piłki trzeba było bardziej dokładać niż na niej zarabiać. Może […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Lublin zamiast Narodowego. Finał Pucharu Polski w wersji oszczędnościowej

Gdyby nie ta pieprzona pandemia, bylibyśmy już miesiąc po finale Pucharu Polski na Narodowym. Stadion jak zwykle byłby pełny, tętniłby życiem. Cóż, pewnie nie obyłoby się też bez jakiejś mniejszej czy większej aferki, natomiast w gruncie rzeczy mielibyśmy święto. Ale to za wcześniej za rok, a finał Pucharu trzeba było przenieść. Nowa arena? Arena Lublin. […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Licencyjny odsiew w pierwszej lidze. Czołowe kluby bez zgody na grę w Ekstraklasie

Proces licencyjny w pierwszej lidze okazał się prawdziwym sitem, które na dziś eliminuje z walki o awans kilka czołowych drużyn. Komisja Licencyjna nie miała litości – gilotyna ścinała kolejne głowy. Czy nas to dziwi? Niespecjalnie. Czy nas to martwi? Tak, jak najbardziej. Dlatego, że w momencie, gdy do Ekstraklasy mogą wejść trzy drużyny, okazuje się, […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Komisja podjęła decyzję – wszystkie kluby Ekstraklasy z licencją na sezon 2020/21

No i wszystko jasne, jeżeli chodzi o decyzje Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN. Jeżeli chodzi o licencje na występy w przyszłym sezonie PKO Bank Polski Ekstraklasy, otrzymały ją wszystkie kluby obecnie będące w najwyższej klasie rozgrywkowej. Choć trzeba zaznaczyć, że w niektórych przypadkach licencji towarzyszą dodatkowe obostrzenia. Zacznijmy najpierw od klubów, którym PZPN wyznaczył dodatkowe […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Chyba ostatni wywiad z Piotrem Rockim. Takim go zapamiętamy

Wciąż nie do końca dowierzamy w to, co się stało – przed północą zmarł Piotr Rocki, facet, który w naszym mniemaniu był nie do zdarcia. I nie do podrobienia, bo mówimy o jednym z barwniejszych ligowców ostatnich czasów. Postaramy się uczcić jego pamięć, ale na razie chcielibyśmy przypomnieć wywiad, który dwa miesiące temu przeprowadził z […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Ostatnia runda Mateusza Wieteski w Legii? Anglicy poważnie zainteresowani

We wtorkowej prasie echa pierwszej kolejki Ekstraklasy po odmrożeniu piłki, Mateusz Wieteska na celowniku Middlesbrough, Maciej Bartoszek wzniecający ogień w Koronie, rozmowy z Flavio Paixao i ministrem sportu.  PRZEGLĄD SPORTOWY Pierwsza ligowa kolejka w nowej rzeczywistości już za nami. Czy PKO BP Ekstraklasa zdała egzamin? – Zespoły nie musiały kombinować z rozdzielaniem piłkarzy po szatniach. […]
02.06.2020
Bukmacherka
02.06.2020

Chrobry wraca do gry, czy podtrzyma dobrą passę?

Kiedy na restarcie rozgrywek czeka nas mecz drużyn, które ligowe granie 2020 roku rozpoczęły z przytupem, nie możemy przejść obok niego obojętnie. Stomil Olsztyn i Chrobry Głogów wciąż nie mają pewnego utrzymania. W dodatku sąsiadują ze sobą w ligowej tabeli, więc wygrana w tym starciu jest szczególnie cenna. Dlatego też podpowiadamy, jak typować mecz olsztynian […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Nie żyje Piotr Rocki

Przykra informacja napłynęła do nas przed chwilą. Piotr Rocki nie żyje. Zmarł w nocy z poniedziałku na wtorek. Miał zaledwie 46 lat… Jeszcze niedawno z humorem opowiadał o swojej karierze w wywiadzie na Weszło. Jeszcze niedawno wspominaliśmy niebanalne cieszynki „Rocky’ego” w rankingu najbarwniejszych postaci polskiej piłki. Waleczność, zadziorność – tego nigdy nie można było mu […]
02.06.2020
Bukmacherka
02.06.2020

Kto utrzyma się w pierwszej lidze? Bełchatów walczy z Sandecją

Jedni walczą o awans, a inni o życie. GKS Bełchatów po dużych zmianach zmierzy się z Sandecją Nowy Sącz. Obydwie drużyny są „nad kreską”, jednak obydwie mają się czego obawiać. Mniejszą przewagę nad strefą spadkową mają gospodarze, ale jeśli nowosądeczanie będą zaliczać wpadki, także im zacznie się palić grunt pod nogami. Dlatego to ciekawe spotkanie […]
02.06.2020
Bukmacherka
01.06.2020

Pucharowicze walczą o awans, czyli Miedź kontra Stal

Wtorek to wielki dzień dla wszystkich fanów pierwszej ligi. Zaplecze Ekstraklasy wraca do gry po długiej przerwie i od razu – śladem Bundesligi czy właśnie Ekstraklasy – z miejsca serwuje nam hit. Bo jak inaczej nazwać starcie ćwierćfinalistów Totolotek Pucharu Polski? No właśnie, dlatego sprawdzamy, jakie zdarzenia warto obstawić w Totolotku w hicie pierwszej ligi! […]
01.06.2020
Inne sporty
01.06.2020

Orlen Stay&Play. Ponad dwa tygodnie pełne e-sportowych emocji

Podczas majowego turnieju Orlen Stay&Play mieliśmy okazję zobaczyć znanych i lubianych sportowców w kompletnie nowym dla nich środowisku. Czego się dowiedzieliśmy? Przede wszystkim, esport nie gryzie i może zapewnić znakomitą zabawę. I to zarówno graczom (w tym przypadku choćby Anicie Włodarczyk oraz Andrzejowi Wronie), jak i osobom śledzącym ich rozgrywkę. Jeśli przegapiliście wydarzenia z ostatnich […]
01.06.2020
Weszło
01.06.2020

IV-ligowy absurd na Mazowszu. Zielony stolik nikomu nie służy

Ta historia z mazowieckiej IV ligi jest nieprawdopodobnie zagmatwana. Śledząc ją momentami można poczuć się, jak w filmie Stanisława Barei – absurd goni absurd, paradoks goni paradoks, niezrozumienie goni niezrozumienie. Ostatnimi miesiącami żyliśmy problemami rozstrzygnięć w niższych ligach i one już wydawały nam się kuriozalne, ale przynajmniej z czasem zaczynały się rozwiązywać. I kiedy już […]
01.06.2020