Raport Nawałki o mundialu, czyli festiwal ogólników
Weszło

Raport Nawałki o mundialu, czyli festiwal ogólników

Wiele obiecywaliśmy sobie po ostatniej pracy Nawałki dla PZPN: przygotowaniu raportu z mundialowej klęski. Co poszło nie tak? Gdzie popełniono błędy? Każdy zadawał sobie pytania, a selekcjoner miał czas by spokojnie zastanowić się nad odpowiedzią. Związek zwlekał jednak z publikacją i w sumie po „lekturze” wcale się nie dziwimy.

Czytać po prostu nie ma czego.

Kilka ciekawostek wyjąć się da, ale to nie miał być raport zapewniający czytelnikowi kilka ciekawostek, tylko analizę druzgocącej porażki. Tej nie ma. Mówiąc szczerze, na takie teksty w szkole mówiło się, że ktoś coś zrobił „po łebkach”.

1) Wśród 69 obserwowanych wiosną zawodników znaleźli się między innymi Radosław Majecki ze Stali Mielec, Alan Czerwiński i Bartłomiej Pawłowski z Zagłębia Lubin, Kamil Pestka z Cracovii. Nawet na tak szerokiej liście nie było Adriana Mierzejewskiego czy Macieja Wilusza. Bliżej kadry od Mierzejewskiego był wspomniany Pawłowski. Bliżej kadry od Wilusza byli Rafał Janicki i Michał Koj.

Screen Shot 09-03-18 at 12.52 PM

Screen Shot 09-03-18 at 12.52 PM 001

Screen Shot 09-03-18 at 12.53 PM

Screen Shot 09-03-18 at 12.53 PM 001

… poza tym jednak całe pierwsze 25 stron to spis treści i dane rodem z Transfermarkt/Wikipedii. Ot, kto ile strzelił wiosną bramek. To możemy sobie sprawdzić gdzie indziej. Przemyśleń byłego selekcjonera na temat mundialu nie możemy sobie sprawdzić na Wikipedii, chcieliśmy w tym materiale.

2) Oceny trenera za mecze, w tym mecze mundialowe.

POLSKA – SENEGAL, to zdemolowany Milik. Tym bardziej dziwimy się więc, że tak długo wytrzymał na boisku. Noty i tak wyjątkowo łagodne, gdy spojrzeć choćby na 5.5 Szczęsnego.

Screen Shot 09-03-18 at 01.00 PM

POLSKA – KOLUMBIA. Czy tylko nas porażają wnioski takie jak „poprawa organizacji gry w defensywie” i „ciągle doskonalenie gry w ataku pozycyjnym” w momencie, gdy mówimy o meczu, który wyrzucił nas z mistrzostw?

Czy tylko nas razi interpunkcja, gdzie trener Nawałka – lub ten kto mu pomagał – w analizie meczowej przed przecinkami i kropkami stawia spację?

Screen Shot 09-03-18 at 01.02 PM

POLSKA – JAPONIA, i tu faktycznie ciekawa kwestia. Najlepszy indywidualny występ według selekcjonera? Fabiański z Japonią.

Screen Shot 09-03-18 at 01.08 PM

3) No dobra, ale przyczyny porażki? PROSZĘ BARDZO, jest przynajmniej jedna perełka:

40637666_1818688918218580_7957684688422699008_n

Ciekawe jest to szczególnie w połączeniu z udowadnianą później różnicą między liczbą minut, jakie rozegrali kadrowicze w klubach wiosną przed Euro 2016 a wiosną przed mundialem. Trzeba oddać Nawałce, że przyznaje się do błędów w zestawieniu personalnym na Senegal, czyli – łącząc z wystawionymi notami – między innymi do postawienia na Cionka.

Problem z raportem dobrze uwidacznia ten fragment.

Screen Shot 09-03-18 at 01.13 PM

Niby coś tu jest – zdiagnozowanie napięć w grupie, próba poprawienia atmosfery. Ale tak naprawdę zero konkretów. Nic, o czym by nie wiedział każdy, kto śledził reprezentację Polski.

Screen Shot 09-03-18 at 01.16 PM

W żaden sposób nie jest wyjaśnione co oznacza „brak pełnej oceny możliwości”. Chodzi o to, że nie wszyscy grali od deski do deski? No cóż, przecież chodziło głownie o zawodników prowadzonych od lat. I teraz, na finiszu, „brak pełnej oceny możliwości”?

Jeszcze rzut oka na motorykę. Wreszcie konkret! Zawiódł niedzielny trening o 11.

Screen Shot 09-03-18 at 01.17 PM

4) Można poczytać raport InStata biało-czerwonych jak ktoś nie czytał. Ale to nie jest opatrzone jakimkolwiek szczególnym komentarzem trenera. Nie jest to też nic autorskiego, ot, rzucono dane zewnętrznej firmy.

I tyle. To mnóstwo banalnych wykresów, statystyk i danych, które można znaleźć gdzie indziej. Wszystko jest omawiane mocno ogólnikowo, a nie brakuje – powiedzmy sobie szczerze – lania wody. Bo jaką rolę pełnią tak odkrywcze zdania jak:

„Jednym z ważnych punktów naszej pracy były wnikliwe obserwacje meczów i treningów”.

Albo taka cała strona. Niech sobie będzie tabela, to jasne. Ale jeszcze trzeba ją objaśniać, tłumaczyć, opisać które miejsce zajęliśmy? Był jakiś limit znaków, które musiał zapisać selekcjoner?

Screen Shot 09-03-18 at 01.19 PM

Tomasz Iwan w swojej sekcji stwierdził również, że w marcu graliśmy z Senegalem. Rozumiemy, że zdarzają się błędy, pomyłki. Bijemy się w pierś, nam też się zdarzają. Ale to sprawozdanie z funkcjonowania reprezentacji Polski podczas przegranego mundialu. Oczekiwalibyśmy, że zostanie potraktowany z największą uwagą. Podobny raport DFB był drobiazgowy, wybitnie analityczny, określony mianem „spowiedź Lowa”.

Tu? Wybaczcie: poziom licealnej prezentacji w PowerPoincie.

ot. FotoPyK

 

KOMENTARZE (120)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Rojber Hultajski

Pod uwagę byli gra mi Gajos i Janicki ….bum nie ma się co dziwić że to pierdolneło

Marekkk
Kolejorz KKS

Zgadzam się, jeśli obserwuje się takie „gwiazdy” to tylko pokazało gdzie nasz treneiro miał oczy.

baran

W tabeli podany jest mały ale istotny element – piłkarze byli SZCZEGÓŁOWO monitorowani.
Adam ma już teraz wywalone, Zyszek w sumie też. Gawiedzi jakąś głupotę się przedstawi i z bani.

MurzynBanBo

I zapomnieli dopisac ze Robertowi nie wyszedl debiut w roli trenera kadry a szkoda bo Tomek I. ma dlugi jezyk po wødzie

Neron

To jest skandal,te wnioski to bym mógł ja napisać

Urkides
Legia Warszawa

A ci ludzie zarabiają kupe kasy i są uważani za zbawców polskiej piłki.
Z raportu Lowa można jakieś wnioski na przyszłość wyciagnąć a tutaj? „Zbyt dużo optymizmu” – czyli nasze polskie, dobra jakoś to bedzie.
A potem się zastanawiamy, dlaczego polska piłka funkcjonuje tak słabo? Przecież ten raport to amatorszczyzna. NMG jest napisany na podobnym poziomie.

Mecenas_Misiura

Nie możesz, bo nie znasz Zbyszka. Tzn. mozesz, ale to nie będzie Raport.
Ostry i zdecydowany protest świata dziennikarzy sportowych przypomina opór chędożonej przez nachlanego szefa sprzątaczki z mopem w łapach, która w ramach protestu stęknie tylko ‚panie prezesie, nie po mokrym’

SzalonyWladek

Weszlo czepia się interpunkcji… Jebłem.

pilkarzyk

No i dobrze. To się nadaje do kosza.

PhoenixLk
Legia Warszawa

weszło zarzuca innym błędy interpunkcyjne…

Uśmiech Koali

No kto by się spodziewał, że Adam na papierze będzie równie ciekawy jak na konferencjach… 😉

wezyriusz

Nie ma co czytać tych wypocin. Brał na siłę swoich kolegów co mu zrobili wynik na Euro 2016. O powołaniach dla Peszki nie będę wspominał bo to kpina. Koleś co jest turbo kretynem, gra mega gówno w swoim klubie jedzie na mundial i nawet zagrał tam mecz!! Co ma pomyśleć np. taki Linetty w tym momencie? Nawałka swoimi decyzjami się kompromitował. Nie patrzył na aktualne granie w swoim klubie macierzystym i dyspozycję. Nie dał szansy młodszym świeżym pomimo tego że jego „kumple” prezentowali się fatalnie. Szkoda tego mundialu bo odnoszę wrażenie że gdyby nie chore decyzję Nawałki dało by się z tego turnieju wycisnąć wiecej.

Kierowniku
Za swoje się huśtam!

Im więcej czasu mija od mundialu, tym bardziej jestem rozczarowany. Właśnie przez osobę trenera, w którego (nie boję się przyznać) mocno wierzyłem. Pal licho kwestie czysto personalne, nie sądze, żeby jeden piłkarz za drugiego byli w stanie zmienić oblicze zespołu, trwalem w przekonaniu, że Nawałka zawsze ma jakiegoś asa w rękawie, jak wytrawny szachista, myśli kilka ruchów do przodu. Okazało się, że był zakładnikiem swoich błędnych decyzji, nie było było żadnych asów, nawet blotek, pomysł na grę kadry był oparty ma jakimś życzeniowo-magicznym chciejstwie – zawodnicy nie pokazali swojego potencjału…
Najbardziej boli, a może sprawia, że rozczarowanie jest podwójne, to fakt, że jedynym samokrytycznym stwierdzeniem jest przyznanie sie do złego rozplanowania jednego treningu…. jednego, do kurwy nędzy….

Kunta Kinte
Wybrzeże Klatki Schodowej

Najpierw powołuje się połowę kadrowiczów z kontuzjami lub chwilę po kontuzji, a potem zdziwienie że chujowo grali…?!

VIKING

Czego mozna sie spodziewać po ryżym i jego świcie?! Nawalka dostal przyzwolenie na takie chore zagrywki. A ciemny lud wierzyl w cuda. Jak zwykle.

Kierowniku
Za swoje się huśtam!

ilość moich emocjonalnych komentarzy na tym portalu została wyczerpana, wiec powiem jedno:
Artykuł szkaluje, przedstawia w nieprawdziwym świetle, punkuje wybiórczo wg uznania.
ja sie pytam – kto za to zapłacił? Kampania na nowego prezesa PZPN dawno sie zaczęła!

VIKING

Zastanawia mnie na ile to byly decyzje autorskie nawałki a ile i kto konkretnie rządził z tylnego siedzenia?

efrenbatareyes

Polacy nie gęsi, swój raport mają. Żenujące, wstyd.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

RuudVanGol

„Błędy interpukcyjne” hmmm… tutaj zaś (zresztą nie tylko tu), dziennikarze notorycznie nie rozróżniają pisowni „także” od „tak że” i nie mają pojęcia, że to zupełnie inne części mowy.

pilkarzyk

No ok, weszło to tylko zwykły portal a tam niby poważna federacja.

Staszek Anioł

Język mamy tak samo poważny wszędzie.

technojezus
technojezus

.

kucharczyk nawalka.png
Pałlo Kutińjo
Sporting Krzyczki Żabiczki

Świetny mem, bardzo śmieszny.

Natomiast tak na poważnie, to za bardzo bym się do Kucharczyka nie przypierdalał, biorąc pod uwagę jakość gry Lewandowskiego czy też Milika.

Przypomnij sobie mecze na MŚ, przypomnij sobie jak grali nasi napastnicy. A teraz pomyśl sobie: Czy Kucharczyk byłby gorszy?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Kolomir

Nieco brakuje mi komentarza prezesa PZPN do tego raportu. Nie dało rady zadzwonić do Bońka i spytać czy jest zadowolony z wykonanej pracy przy raporcie? Przecież „wy są przyjacioły”, na pewno by z Wami pogadał.

Borubar
Pogoń Szczecin

Można tutaj antycypować komentarz prezesa Bońka: „Panowie, no bądźmy poważni, przecież PZPN nie ponosi odpowiedzialności za raport na temat wyników reprezentacji… Ja wam powiem, jak jest we Włoszech. We Włoszech jest tak…”

Lelumpolelum

„My w Polsce mamy taką manię żeby czepiać się jakichś raportów. No bądźmy poważni, na Zachodzie ludzie więcej rozumieją i nie traktują raportów jak jakiejś wojny światowej”

Turbokoń
Polonia Warszawa

Dokładnie. Przecież de facto to jest za publiczne pieniądze i powinno zostać ostro napiętnowane. Parafrazując Kazika „jak tak można produkować takie gówno”.

Bartoni
Lechia Gdańsk

Boniek się chyba obraził na Stanowskiego za te kilka negatywnych komentarzy w trakcie i po mundialu. Przynajmniej póki co z nim nie gada zbytnio.

Hans Adalbert Mazeppa - pokaz siły
Borki Apartments F.C.

„W 2005 r. przyjęcie i odegranie zajmowało im średnio 2,8 sekundy. Dwa lata później było to 1,8 s, na mundialu w 2010 r. – 1,1 s, w Brazylii – 1,19 s. A w Rosji – aż 1,51 s. Jak tłumaczył Löw, to bardzo dużo. Dodajmy do tego jeszcze niższy odsetek sprintów (spadek o 22 proc.) oraz wyliczane przez dyrektora reprezentacji Olivera Bierhoffa błędy organizacyjne (odseparowanie od kibiców, zbytnie rozdęcie sztabu), a dostaniemy obraz tego, co wydarzyło się w Rosji.”

Boże, Ty widzisz ten polski raport i nie grzmisz…

Miszcz Joda
Der Adler im Flug ;)

Bo Niemcy to profesjonalisci, a Polacy to Adasie.
Najwazniejsze, ze autokar nie pojechal na wstecznym.
PS. U nas to chyba 4 sekundy zajmowalo przyjecie i odegranie.

Sławomir Toczek
Polskie Składy Budowlane

Nawałka wydawał się naprawdę poukładanym gościem, który wprowadził do tej reprezentacji sporo klasy i profesjonalizmu. Niestety tylko wydawał się, bo przyrównywaliśmy go do poprzedników jak np. Smuda gdzie poprzeczka była zawieszona przy samej ziemi. Teraz klapki opadają i dopiero wychodzi ile nam brakuje do poważnej piłki.

kolor100

W tym raporcie napisali, że Milik nie był skoncentrowany w czasie rozgrzewki przed Senegalem, bardzo ciekawe.

Rishin

Ciekawi mnie czy tak samo wyglądały te „wspaniałe i profesjonalne” odprawy. Moim zdaniem ten raport już całkowicie obalił opinię o Nawałce jako trenera nowoczesnego z wnikliwą analizą wszystkiego począwszy od przeciwników przez wszystkie aspekty treningów po samych zawodników.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

jezd
Lech Poznań

Aż taki stary to on nie jest jeśli się nie mylę to on nawet 50 niema

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

jezd
Lech Poznań

Porostu nigdy nie sprawdzałem jego metryki a wiek przypisałem mu według wyglądu no i może trochę naserio przesadziłem i go aż nadto odmłodziłem

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Borubar
Pogoń Szczecin

Ten niby raport to tylko kolejna jawna kpina i policzek ze strony PZPN-u wymierzony każdemu kibicowi polskiej reprezentacji.
Gdyby w prywatnym przedsiębiorstwie pracownik przygotował i przedstawił przełożonemu taki niedorzeczny świstek, mógłby być pewien, że to jego ostatni dzień w tej pracy.
To tylko pokazuje, że PZPN jest jedną wielką masą amatorszczyzny. Wszystko jest robione bez planu, albo ewentualnie z zachowaniem jakiegoś prowizorycznego szkicu.
Dlatego na kolejny „sukces” typu ćwierćfinał Euro poczekamy sobie z 40 lat. A będzie on znów dziełem szczęścia, przypadku i sprzyjających okoliczności.
PZPN nie jest organizacją, a jedynie kliką dziadków i pociotków zorientowanych na partykularne interesy.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

lookass

Jedyny aspekt, którego dotyczył jakikolwiek plan była poprawa PRu związkowego, co udało się aż nadto.

Krzysztof.Reperowicz

2 pierwsze mecze gralismy jako gospodarze, mysle ze to byl glowny powod porazek. No i ta temperatura w czasie tego treningu o 11, gdyby byla o pol stopnia nizsza to by bylo znacznie lepiej.

JanuszNosacz

Warto zauważyć że jeden z zawodników miał podwójną szansę na mundial a jednak nie pojechał…
Obrońcy:
30. Arkadiusz Reca
Pomocnicy
52. Arkadiusz Reca

Śmiech na sali za taki błąd

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

sandman

Nic dziwnego, że nie chcieli publikować…

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Redmond
Legia Warszawa

Po meczu z Japonią, gdzie graliśmy „w niskim pressingu” wszystkim wisi i powiewa jakie przyczyny niepowidzenia zidentyfikował Nawałka. Widomo było, że na merytoryczne uwagi nie ma co liczyć.
Czego się Redaktor spodziewał? Czy „smaczków” pt. Milik z Krychowiakiem obcinali półnagie Rosjanki z balkonu, a Peszko cmokał z zachwytu przy basenie? Albo może, z kim Lewy rozmawiał a kto się na niego obraził?
Słowem powstała kupa na miarę Nawałki, jakiej należało się spodziewać. Nic nowego pod słońcem…

Kierowniku
Za swoje się huśtam!

Abstrahując od wyników kadry, mojej oceny tejże.
Przejrzałem opinie innych sportowych mediów, również sam raport i uwazam wasz artykuł za wybiórczy i tendencyjny. W sumie bym sie nie wychylal gdyby nie ta wypowiedź:
„- Jako wieloletni człowiek piłki, najpierw jako zawodnik, później trener i działacz chciałbym podzielić się osobistą refleksją: jeszcze żaden raport nie wyjaśnił do końca w sposób jednoznaczny przyczyn porażki czy też zwycięstwa jakiejkolwiek drużyny. To raczej zbiór subiektywnych ocen i analiz niż podanie jedynej i obiektywnej prawdy. Mam nadzieję, że publikacja raportu kończy rozdział polskiej piłki pod nazwą „Rosja 2018″ – zakończył Boniek.
…..
Jako portal, który, parafrazując wasze własne wypowiedzi – nie tyle co jest w czarnej dupie prezesa, nie tyle co sie w nie urządził, to jeszcze zaprasza gości” – dziwię się mocno, takiej amatorskiej robocie.
Ps. Czarną dupą nazywam was „ogólny” poziom merytoryczny, z wyszczególnieniem ocen w eklapie.
Ps.2. Zauwarzyłem, że lodowy hobbit mocno „puchnie”, pewnie upały doskwierają, wyslijcie go gdzieś na kresy ligi rosyjskiej, żeby zrobił jakis reportarz, może mu przejdzie.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Kierowniku
Za swoje się huśtam!

No a mi się zarzuca kiepską ortografię.
Spróbuj jeszcze raz. Po polsku.
Odpowiem, obiecuje.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Bartek99
CHrześcijańska Unia Jedności

Pan Adam to wrażliwy człowiek. Przeżyć i dojść do siebie po tak mało subtelnym glebokim gardle z finałem w ustach nie jest łatwo. Dajcie mu spokój.

demagog