post Avatar

Opublikowane 22.03.2018 13:01 przez

redakcja

Chojniczanka – jeden mecz z trzech. Raków Częstochowa – jeden z trzech. GKS Katowice – jeden z trzech. Stomil Olsztyn – jeden z trzech. Dziesięć kolejnych klubów – dwa z trzech. W całej I lidze tylko Miedź Legnica, Zagłębie Sosnowiec, Podbeskidzie Bielsko-biała i Pogoń Siedlce rozegrały wiosną trzy na trzy spotkania zgodnie z terminarzem. W najbliższej, weekendowej kolejce planowo odbędzie się zaś cały jeden mecz – Odry Opole z GKS-em Katowice. Jak słusznie zauważył na Trybunie użytkownik Staszek Anioł, w tym sezonie odwołano już 12% pierwszoligowych starć. Doliczając do tego te z najbliższego weekendu, dobijemy już do 14%.

Wspomniany Staszek Anioł umieścił w swoim tekście stosowną grafikę, którą jednak – w związku z ośmioma przełożonymi spotkaniami, które miały być rozegrane w najbliższych dniach – trzeba nieco zaktualizować.

nice i liga

Zły stan murawy, na której mają być rozgrywane spotkania pierwszoligowe to w tym sezonie prawdziwa zmora. Wciąż nie doczekaliśmy się bowiem inauguracji grania na stadionie w Chojnicach, Olsztynie, Częstochowie i Bytowie. Nie usłyszeliśmy też pierwszego gwizdka w pierwszym planowanym meczu w Niepołomicach i Grudziądzu, gdzie dopiero na drugie domowe spotkanie doprowadzono murawę do stanu używalności.

O ile jednak z pogodą czasami trudno dojść do porozumienia (choć idealną byłaby sytuacja, w której płyta jest tak przygotowana, by móc rozegrać mecz w każdych warunkach), o tyle – jak widać – dużo więcej zamieszania powstaje w momencie, gdy rozsyłane są powołania do reprezentacji. W myśl przepisów wystarczy jedno, by drużyna mogła się ubiegać o przełożenie spotkania. W związku z tym, terminarz 23. kolejki Nice I Ligi zaplanowanej na 23-25 marca wygląda tak (za 90minut.pl):

Zrzut ekranu 2018-03-22 o 11.10.26

I nie jest to bynajmniej pierwszy taki przypadek.

7 kolejka

Efekt jest taki, że po 23. kolejce nie będzie w Nice I Lidze choćby jednej drużyny z 23 rozegranymi spotkaniami na koncie. Gdyby do kompletu odwołano też mecz Odry Opole z GKS-em Katowice, okazałoby się, że GieKSa musi pomiędzy rozpisanymi w terminarzu kolejkami zaliczyć trzy nadprogramowe wyjazdy. Jako że taka sytuacja rodzi całą masę wątpliwości, postanowiliśmy rozwiać wszystkie raz na zawsze w rozmowie z Łukaszem Wachowskim z Departamentu Rozgrywek Krajowych PZPN.

Skoro już dziś wiadomo, że osiem z dziewięciu meczów 23. kolejki I ligi odbędzie się 11 kwietnia, nie można było od razu ustalić tego terminarza tak, by nie kolidował z terminami gry reprezentacji? Problem z przekładaniem spotkań z powodu powołań ciągnie się już przecież od jakiegoś czasu.

No tak, tylko że to jest efekt jakiegoś kompromisu z I ligą. Za to, że kolejka niemal w całości nie odbędzie się w ten weekend, odpowiedzialne są w tym momencie kluby. Z naszej strony padła swego czasu propozycja: zróbcie podgrzewane płyty, to nie będziemy grać w terminach FIFA. Odpowiedź? My nie chcemy podgrzewanych płyt, w zamian za to godzimy się na granie w terminach FIFA. Teraz skarżenie się przez trenerów, że nie mogą korzystać ze swoich zawodników, powinno być skargą skierowaną do swojego prezesa. Czyli na przykład trener klubu X niech idzie do swojego prezesa i powie: „Panie prezesie, dlaczego ja nie mam swojego zawodnika w okresie, kiedy powinienem go mieć? Nie wiem, jaki jest ostateczny harmonogram gier, skoro to pan zdecydował, że nie będzie podgrzewanych płyt w I lidze”. My, jako PZPN, zrobiliśmy wszystko, a nawet więcej, żeby wszystkie mecze zostały rozegrane w terminach, ale niestety – kluby działają tak, jak działają.

Skoro więc kluby poszły na to ustępstwo, o którym pan mówi, to dlaczego wciąż mają możliwość odwołania spotkania w terminie FIFA, gdy przyjdzie powołanie dla ich zawodnika?

To jest znowu ustępstwo w kierunku klubów. Kluby nam mówiły: „no tak, dajemy wam zawodników do reprezentacji, szkolimy ich, a potem wy zabieracie nam ich na kadrę, kiedy mamy rozgrywać mecz ligowy”. No więc podjęliśmy decyzję, że nawet jeden powołany zawodnik to podstawa do tego, żeby złożyć wniosek o przełożenie meczu. Żeby coś optymistycznego w tym wszystkim było, podgrzewane płyty bardzo możliwe, że zostaną wprowadzone do I ligi, na pewno dla tych, którzy chcą awansować do ekstraklasy, od sezonu 2020/21. Wtedy będzie oblig dla pierwszej szóstki, że jeśli drużyna chce myśleć o awansie, to będzie musiała mieć podgrzewaną płytę. Na chwilę obecną 10 klubów podgrzewane płyty ma, 8 nie ma. Jak damy sobie jeszcze trochę czasu, to pewnie większość klubów I ligi będzie te płyty miała. Może nawet ten obowiązek dla wszystkich będzie wprowadzony ponownie. To nie jest tak, że my nie dostrzegamy problemów. Dostrzegamy je. Jak pan sobie na przykład prześledzi powołania, to do jakich kadr one są? To w większości nie są powołania do reprezentacji U-21 czy U-19. Największy problem jest z reprezentacją U-20, która nie jest rocznikiem wiodącym. Oczywiście, są mistrzostwa świata U-20, ale to są incydentalne zagadnienia, a wiodącymi rocznikami są U-19 i U-21, roczniki uefowskie. Gdybyśmy kadry U-20 nie mieli, pewnie 90% problemów z przekładanymi meczami by się rozwiązało. I nad tym zagadnieniem też się zastanawiamy – co zrobić z kadrą U-20. Nie w kontekście przyszłorocznych mistrzostw, choć i tak zawodnicy z obecnej kadry U-20 będą zawodnikami U-20 na mistrzostwach świata, ale strategicznie.

Można odnieść wrażenie, że ze względu na przekładanie tych meczów – niekoniecznie ze względu już tylko na powołania, ale też choćby na podgrzewane murawy na części stadionów – może skorzystać Miedź Legnica. Oni akurat rozegrali wszystkie mecze, będą grali rytmem sobota-sobota-sobota, gdzie rywale będą pewnie musieli w ekstremalnych momentach rozegrać pięć meczów w dwa tygodnie.

Wie pan, to wynika z mądrości zarządzających ludzi w klubie. Jak chcę myśleć o awansie, to chcę myśleć, jak ten awans wszelkimi dopuszczalnymi środkami zabezpieczyć. Nikt nikomu na przykład w Stomilu Olsztyn nie zabronił zamontować podgrzewanej płyty i grać na normalnym boisku, a nie na jakimś podmokłym bagnie. Normalna kolej rzeczy. Jeśli nie ma wymogu, a ktoś coś robi, usprawnia, to tylko na tym korzysta. To jest jak z opieką lekarską w klubie – jeden ma ją na minimalnym poziomie, a inny ma 25 masażystów i fizjoterapeutów, którzy postawią zawodników na nogi w cyklu trzydniowym. I co, karać za to, że ma lepiej? Tak sobie zorganizował klub, chwała mu za to. Ja też nie czuję się komfortowo z tym wszystkim, ale winy PZPN-u, że mecze są przekładane, nie ma praktycznie żadnej.

Kalendarz to zawsze pewien kompromis, żeby nie grać w styczniu czy w lutym. Też jak sobie przypomnimy zimy poprzednich lat, to były inne, dużo łagodniejsze. A też przecież kadry grały i tak dużo meczów nie odwoływaliśmy. Tak naprawdę, jak pan sobie spojrzy w kalendarz, na wiosnę jest przewidziana jedna kolejka rezerwowa. Zawsze ustalamy ją właśnie pod termin kadry – jeśli ktoś ma zawodnika powołanego, wskakuje w ten termin rezerwowy. Pech chciał, że nie ma podgrzewanych płyt i z jednego potrzebnego terminu rezerwowego zrobiły się nagle trzy. Chociaż liczbowo, tych meczów odwołanych z uwagi na pogodę tak strasznie wiele nie było.

Osiem. Niemal 1/3.

Na 27 meczów nie odbyło się 8. Trochę mniej niż 1/3. Pogoda nie sprzyjała, jest dziesięć podgrzewanych płyt, z czego jedna, w Łęcznej, tak jakby jej nie było, bo mecz Górnika z Głogowem się nie odbył. Wszystkie pozostałe nieodbyte mecze, poza Grudziądzem, gdzie nie udało się włączyć płyty, to stadiony, na których nie ma podgrzewanych boisk.

Taki GKS Katowice cierpi, bo u siebie grać mógł, ale wypadły mu dwa wyjazdy na boiska, gdzie grać się nie dało.

Z klubem z Katowic, z prezesem Janickim, kilkukrotnie telefonicznie rozmawiałem i były to bardzo konstruktywne rozmowy. Znajdziemy takie terminy, żeby kluby czuły, że mają wsparcie z naszej strony. Że nie narzucamy nic arbitralnie: „macie zagrać tego i tego”, tylko szukamy rozwiązań elastycznych. W kolejce reprezentacyjnej, jak mówię, większość powołań to te do U-20. Oprócz tego jest Głogów, który oddaje płytę na U-17, więc tutaj nie powołania, tylko sytuacja, której nie da się przewidzieć.

Nie dało się go umiejscowić gdzie indziej? Wiadomo było, że wtedy Chrobry będzie grać u siebie i że to spowoduje przesunięcie terminu meczu?

W Głogowie nie gra reprezentacja Polski, owszem, ale gra w Legnicy, bo to jest mini-turniej na cztery drużyny. Takie są wymogi FIFA, że trzeba podać miejsce z dwoma, albo nawet z trzema stadionami. Ciężko znaleźć w Polsce, w terminie, który jest terminem ligowym, miejsce, żeby wyłączyć trzy stadiony, na których nie byłoby meczów. Zawsze jakieś mecze będą w tym okresie, gdziekolwiek pojedziemy. Nie za bardzo widzę taką możliwość.

SZYMON PODSTUFKA

Opublikowane 22.03.2018 13:01 przez

redakcja

Liczba komentarzy: 26
Subscribe
Powiadom o
guest
26 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
apfelsztrudel
apfelsztrudel (@apfelsztrudel)
2 lat temu

Czy Staszek Aniol to kolejne wcielenie Pawla Draga vel Kamilka Gapcia Gapinskiego?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu
Reply to  apfelsztrudel

Treść usunięta

Staszek Anioł
Staszek Anioł (@staszekaniol)
2 lat temu
Reply to  apfelsztrudel

Nie, to kolejne wcielenie gospodarza domu z „Alternatywy 4”.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

Stój Chalina
Stój Chalina (@harrycoase)
2 lat temu

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rozkalibrowany
Rozkalibrowany (@rozkalibrowany)
2 lat temu
Reply to  Stój Chalina

Giń w piekle.

Fort Czerniakowski
Fort Czerniakowski (@paryah30)
2 lat temu

Może w końcu pora na dyskusję na przejście do rozgrywek wiosna-jesień. Ligi kończyłyby w listopadzie, gdzieś do marca byłby czas na licencje, baraże i inne rzeczy. Pucharowicze planowaliby przygotowania… nie wiem jakie byłyby minusy tego, ale na razie takich nie widzę

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

Fort Czerniakowski
Fort Czerniakowski (@paryah30)
2 lat temu

Oj, Janka, a ja tu jako jeden z niewielu mam o tobie całkiem dobre zdanie… Co wnosi argument „bez sensu”? Nie czekam tu na oklaski, ale takie wpisy jak twój powyższy, powoduje, że to całe forum jest bez sensu

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

pepe72
pepe72 (@pepe72)
2 lat temu

Ale to jest ustalone. Ekstraklasa ma inne wymagania, 1 liga ma inne. Koszty (i benefity) grania w E-klapie są wyższe. I ma to swoje konsekwencje.

Krzysztof.Reperowicz
Krzysztof.Reperowicz (@krzysztof-reperowicz)
2 lat temu

Moze by tak w PZPN pomysleli ze trzeba grac jak jest cieplo a nie w zimie.

Kolejosz
Kolejosz (@kolejosz)
2 lat temu

To odpracują w innym terminie. Byleby wtedy nie były jęku, że trzy mecze w tygodniu.

Król Roastów
Król Roastów (@pyszardretru)
2 lat temu

Jak by tak na to spojrzeć trzeźwo, bez emocji, to w naszym klimacie i przy obecnym poziomie ligi granie wiosna-jesień ma naprawdę o wiele więcej zalet niż wad. W zasadzie wadę widzę tylko jedną – że zespół, który awansuje w europejskich pucharach do fazy pucharowej nie będzie miał ogrania z ligą i często będzie to dla niego pierwszy mecz w sezonie (już teraz zawsze jest to pierwszy mecz w rundzie, więc praktycznie żadna różnica). Awans naszych pucharowiczów do fazy wiosennej zdarza się jednak tak rzadko, że można to właściwie olać. Zresztą takie CSKA Moskwa grając w lidze wiosna-jesień zdobyło Puchar Uefa, więc da się.

A tak – zalety:
– Skoro gramy w lepszej pogodzie, jest to większa przyjemność dla kibiców niefanatyków, więc chętniej ruszą tyłek na mecz. Większa frekwencja = większa kasa dla klubów. Naprawdę – jaka to przyjemność siedzieć na mrozie i oglądać padakę?
– W momencie kiedy ruszają eliminacje europejskich pucharów nasze kluby są w środku sezonu, a więc w o wiele wyższej formie niż na początku przygotowań;
– Kiedy gramy podczas letniej przerwy w europejskich pucharach i poważnych ligach, kibic telewizyjny z braku laku chętniej włączy mecz ekstraklasy, więc i oglądalność będzie wyższa.
– Bogatsze kluby zagraniczne z reguły więcej kasy wydają na transfery latem, więc o wiele łatwiej będzie polskim klubom kontraktować lepszych zawodników przed początkiem sezonu gdyż będą aktywniejsze na rynku transferowym głównie zimą.
– Krótsza niż do tej pory przerwa letnia sprawi, że kluby zaoszczędzą kasę na letnim zagranicznym zgrupowaniu, które będzie zwyczajnie zbędne.
– Praktycznie pozbędziemy się problemu przekładania meczów z powodu pogody;
– Mniej kontuzji, chorób zawodników;
– Tańsze utrzymanie murawy meczowej i koszty ogrzewania. O ile dobrze pamiętam, dwa mecze z podgrzewaną murawą (czyli tyle, ile jest ich miesięcznie średnio na danym stadionie) to koszt 1000-2000 zł. Kasę tę można przeznaczyć na stypendium dla wyróżniającego się chłopaka z juniorów albo zwyczajnie zaoszczędzić.
– Finał Pucharu Polski mógłby odbywać się 11 listopada.

Naprawdę – skończmy pieprzyć, że skoro Europa gra tak, a nie inaczej to my też musimy. Nie ten klimat jak w Hiszpanii, Włoszech czy Anglii, nie te możliwości finansowe, nie takie zaplecze kibicowskie jak w Niemczech gdzie zawsze mają komplety na 40-70 tys. stadionach. Nie tędy droga.

Rozkalibrowany
Rozkalibrowany (@rozkalibrowany)
2 lat temu
Reply to  Król Roastów

Zgadzam się z Twoją argumentacją w pełnej rozciągłości. 🙂

Sagittarius
Sagittarius (@sagittarius)
2 lat temu
Reply to  Król Roastów

Nawet ruscy odeszli od tego systemu. Jeśli się nie mylę to został tylko w Szwecji, Norwegii, Finlandii i Islandii.

Staszek Anioł
Staszek Anioł (@staszekaniol)
2 lat temu
Reply to  Sagittarius

Jeszcze w ultraamatorskich krajach bałtyckich (Estonia, Łotwa, Litwa) i Irlandii.

Król Roastów
Król Roastów (@pyszardretru)
2 lat temu
Reply to  Sagittarius

Dobra, a może jakiś argument za systemem jesień-wiosna poza tym, że „Ruscy od niego odeszli” oraz tym, że grają tak kraje w Europie, które mają zupełnie inne możliwości klimatyczne, finansowe i kibicowskie niż my? Znamienne też, że największe sukcesy rosyjskich klubów w ostatnim czasie (Puchar UEFA CSKA Moskwa i Zenita St. Petersburg) przypadły na czas gdy ta liga grała systemem wiosna-jesień. A po przejściu na jesień-wiosna nawet Legia wyrzucała z pucharów Spartak. Zupełnie inaczej grasz, jak masz w nogach dopiero połowę sezonu, a nie prawie cały lub dopiero w niego wchodzisz.

Ekstraklasa to produkt, który musi na siebie zarabiać. Może zarabiać o wiele lepiej przy zmianie systemu rozgrywek. W Europie nic nie znaczymy, naprawdę rzadko udaje się awansowac naszym klubom do wiosennej części LE. A zatem?

Morlock
Morlock (@morlock)
2 lat temu
Reply to  Król Roastów

Liga Rosyjska, gdzie klimat jest gorszy niż u nas zarzucili pomysł grania systemem wiosna-jesień i zmienili go na jesień-wiosna. Taki mały cytat „W Rosji, przede wszystkim ze względu na klimat, ligowe zmagania toczą się od marca do listopada, co koliduje nie tylko z terminarzem europejskich pucharów, ale utrudnia transakcje transferowe.”

Król Roastów
Król Roastów (@pyszardretru)
2 lat temu
Reply to  Morlock

Tak, bo my jesteśmy potęgą jeżeli chodzi o europejskie puchary i finanse na transfery. Co Ty w ogóle porównujesz?

facemob
facemob (@facemob)
2 lat temu
Reply to  Król Roastów

Jak pierwszy mecz? Jak będziemy grali wiosna jesień to przecież będziemy ograni.

Staszek Anioł
Staszek Anioł (@staszekaniol)
2 lat temu

Jedna tylko „drobna” rzecz niszczy wszystkie te historie opowiadane przez tow. dyr. Wachowskiego – skoro jest na kiedy przekładać te mecze, to jednak… są wolne terminy poza terminami FIFA.

A red. Podstufce dziękuję za zainteresowanie się tematem.

pepe72
pepe72 (@pepe72)
2 lat temu
Reply to  Staszek Anioł

Można grać w terminach UEFA. 1 liga może spokojnie grać przed Ligą Mistrzów.

Morlock
Morlock (@morlock)
2 lat temu

Pora skończyć z tą parodią i zacząć wymagać od klubów I ligi podgrzewanych muraw. W przeciwnym razie niech zostają w II lidze. Godzili się na granie w terminach Fifa, więc jak dla mnie to już jest powód do walkowerów. Obecnie sytuacja I ligowych klubów wygląda tak, że chcą zjeść ciastko i równocześnie mieć je.

Blogi i felietony
05.03.2021

Reprezentacja ma być elitą, a ja tej elity nie widzę

Paulo Sousa powołał tyłu piłkarzy, że ze strachem patrzyłem, czy i zaraz siebie nie wyczytam. Ktoś powie – Kowal, ale ty nie grasz już w piłkę. No i co? Grosicki też już nie. A jest. Kuriozalna sytuacja. Przecież sam Grosicki mówił, że on albo Milik nie mają prawa być powoływani przez Brzęczka, jeśli nie będą […]
05.03.2021
Suche Info
05.03.2021

Stomil lepszy od Odry. Gol bezpośrednio z rożnego ozdobą meczu

Inauguracja 19. kolejki rozgrywek 1. ligi w Opolu zadowoliła nawet najbardziej wybrednych kibiców. W końcu rzadko mamy okazję oglądać mecz, w którym jedna z bramek padła bezpośrednio z rzutu wolnego, a w dodatku sędzia dwukrotnie sięgał po czerwoną kartkę. Ostatecznie trzy punkty zapisali na swoim koncie piłkarze Odry. Spotkanie rozpoczęło się wręcz idealnie dla Stomilu. […]
05.03.2021
Weszło
05.03.2021

Rafał Augustyniak z powołaniem do reprezentacji Polski. I wreszcie. I fajnie.

Rafał Augustyniak był jednym z tych piłkarzy, o których nie martwiliśmy się po spadku Miedzi Legnica. Gdy go brakowało, ich środek pola istniał tylko teoretycznie, a swoje zainteresowanie wyrażało pół Ekstraklasy. To bogatsze pół. Ostatecznie Augustyniak trafił do Rosji i wreszcie, po dwóch latach, może stwierdzić, że tego nie żałuje.   Szeroka kadra ogłoszona przez Paulo […]
05.03.2021
Weszło
05.03.2021

Powołania ostatniej szansy? Grosicki i Piątek muszą walczyć o swoje

W przypadku powołań do kadry narodowej zwykle zwracamy uwagę na dwie rzeczy. Wielkich nieobecnych oraz sensacyjnych debiutantów. A że Paulo Sousa nikogo spektakularnie nie pominął, to całą energię poświęcamy na nowicjuszy. Warto jednak zwrócić uwagę na dwa nazwiska, które w reprezentacji są od dawna, ale najbliższe mecze mogą być dla nich równie wielką szansą, co […]
05.03.2021
Weszło
05.03.2021

Gikiewicz, Kądzior, Białek – kto może być rozczarowany po powołaniach?

Paulo Sousa rozesłał pierwsze powołania. Właściwie nie do końca „powołania”. Nazwijmy to precyzyjnie – Sousa ustalił szeroką kadrę, z której kilka nazwisk odpadnie. Są zaskoczenia – jak na przykład obecność Puchacza, Kowalczyka, Slisza czy Kozłowskiego. Natomiast kilku piłkarzy może być rozczarowanych tym, że nie znaleźli się nawet na tej napompowanej do granic możliwości liście. I […]
05.03.2021
Weszło
05.03.2021

PowerPlay. Niezniszczalny Górnik Łęczna i łatwopalna Puszcza

Sytuacja zaczyna dojrzewać do tego, by upatrywać w Górniku Łęczna jednego z faworytów do awansu do Ekstraklasy. Wicelider tabeli już wcześniej był bardzo silny na własnym terenie, ale w ubiegłym tygodniu dorzucił też do tego wreszcie wyjazdowe zwycięstwo. Jeśli i z Rzeszowa piłkarze Górnika wywiozą trzy punkty, będzie ich naprawdę ciężko lekceważyć w tej kluczowej […]
05.03.2021
Weszło
05.03.2021

Pierwsze powołania Sousy. Jest parę zaskoczeń

No, trochę się naczekaliśmy i mamy jasność. Pierwsze powołania Paulo Sousy. Selekcjoner reprezentacji Polski ogłosił szeroką kadrę zawodników, w której znalazło się trzydzieści pięć nazwisk. Oprócz etatowych kadrowiczów jest parę zaskoczeń –  wstępne powołanie otrzymali chociażby Kacper Kozłowski i Sebastian Kowalczyk z Pogoni Szczecin, Bartosz Kapustka i Bartosz Slisz z Legii Warszawa, Tymoteusz Puchacz z […]
05.03.2021
Suche Info
05.03.2021

Szymon Marciniak poprowadzi mecz w Grecji

Szymon Marciniak sędziował już niejeden hitowy mecz w Europie, ale derby Salonik PAOK – Aris to też spory prestiż. Mecz odbędzie się 7 marca. Asystentami będą Paweł Sokolnicki i Tomasz Listkiewicz. Marciniak sędziował mecze w Lidze Mistrzów, mecze mundialu, Euro, ale to – by tak rzec – mecze wynikające z jego aktualnej pozycji w świecie […]
05.03.2021
Weszło Extra
05.03.2021

„Bałem się o życie przyjaciół z klubu”. Młodzież Pogoni w wywiadzie

Adrian Benedyczak (2000), Kacper Smoliński (2001), Marcel Wędrychowski (2002), Kacper Kozłowski (2003). Pierwszy to wartościowy zmiennik, ma na koncie choćby gola z Rakowem i nie zdziwimy się, jeśli wkrótce zluzuje Zahovicia. Drugi rozegrał w tym sezonie w Pogoni najwięcej minut spośród młodzieżowców i daje radę, czego dowód widzieliśmy choćby w meczu z Cracovią, gdy strzelił […]
05.03.2021
Weszło
05.03.2021

Piątek z futbolem po krakowsku. Wisła i Bruk-Bet faworytami dnia

Kto nie lubi rzucić okiem na kawałek fajnego futbolu? No my na przykład lubimy. Dlatego dzisiejsze mecze Ekstraklasy oraz pierwszej ligi zapowiadają się dla nas ciekawie. Zarówno Wisła Kraków jak i Bruk-Bet Termalica prezentują szkołę krakowską. Czyli jest ładnie, jest porywająco i skutecznie. Nic dziwnego, że i „Biała Gwiazda” i „Słoniki” są faworytami dzisiejszych starć. […]
05.03.2021
Weszło
05.03.2021

Trwa saga transferowa z Hamsikiem. Kierunek Goteborg?

Trwa saga transferowa z Markiem Hamsikiem. Telefon jego menadżera najwyraźniej grzeje się do czerwoności. Jeszcze wczoraj wydawało się, że Hamsik wróci do Slovana, dziś według szwedzkiej prasy jest o krok od IFK Goteborg. Ten zjazd ze szczytów futbolu nie może dziwić. Przez ostatnie dwa lata legenda Napoli grała w chińskim Dalian. Chinese Super League nie […]
05.03.2021
Suche Info
05.03.2021

Flavio przedłużył kontrakt z Lechią

Flavio Paixao to piłkarz z rocznika 1984, czyli prawdziwy ligowy weteran. A jednak właśnie przedłużył kontrakt z Lechią o kolejny rok. W sumie więc pod koniec umowy będzie dobijał do trzydziestu ośmiu lat na karku. Ale czy można się dziwić Lechii? Ani trochę. Flavio to nie tylko – tak trzeba go nazwać – klubowa legenda, […]
05.03.2021
Weszło
05.03.2021

Czy Wisła Kraków zaczyna grać o coś więcej niż utrzymanie?

W 2021 roku tylko jeden zespół ma lepszą formę niż Wisła Kraków – Legia Warszawa. Ekipa ze stolicy zgarnęła 10 punktów, czyli tyle samo co podopieczni Petera Hyballi. Ma jednak lepszy bilans bramkowy. I tak jak Legia zdołała wrócić na pierwsze miejsce w tabeli, tak w Krakowie zaczynają myśleć o czymś więcej.  Poza przedziwnym meczem […]
05.03.2021
Suche Info
05.03.2021

Jakub Moder: – Różnica w intensywności jest ogromna

Klasyka gatunku: polski piłkarz wyjeżdża na Zachód, a potem mówi, że tu to dopiero są ciężkie treningi. Inna sprawa, że w przypadku Jakuba Modera trudno się dziwić. Zamienił Ekstraklasę na Premier League, trudno, żeby nie było jakościowej różnicy, nawet podczas zwykłej gierki treningowej. Dziś oficjalna strona Brighton and Hove Albion opublikowała krótki materiał o pierwszych […]
05.03.2021
Suche Info
05.03.2021

Gikiewicz kandydatem na drugiego bramkarza Bayernu?

Zaznaczmy od razu: mówimy o transferowych spekulacjach. Dziennikarze Portalu Sport1.de stworzyli swoją listę siedmiu graczy, którzy mogliby trafić do Bayernu, by zostać tam dwójką. Niemniej nawet przy okazji takiego artykułu fakt, że wśród wymienionych znajduje się Rafał Gikiewicz, jest pewnego rodzaju nobilitacją. Neuer oczywiście ma niepodważalną pozycję w Bayernie. To jest zresztą przyczyną zamieszania, bo […]
05.03.2021
Weszło
05.03.2021

Lenarcik: W GKS-ie byłem zmęczony psychicznie. Chciałem zmienić swoje życie

Jeszcze do niedawna na myśl o GKS-ie Bełchatów przed naszymi oczami stawał Paweł Lenarcik. Wychowanek, który spędził w jednym klubie prawie 10 lat. Przeżył z nim wszystko: spadki, awanse i wydarzenia, które nie powinny mieć miejsca na szczeblu profesjonalnym. Zawdzięcza „Brunatnym” niemal wszystko, ale, jak sam mówi, pewnych sytuacji nie dało się wytrzymywać psychicznie. Ostatni […]
05.03.2021
Suche Info
05.03.2021

Przed Euro zagramy z Rosją

Polski Związek Piłki nożnej poinformował, że pierwszego czerwca 2021 o 20:45 zagramy z Rosją. Lokalizacja meczu jeszcze nie jest znana. Z Rosjanami nie graliśmy od pamiętnego 1:1 na Narodowym podczas Euro 2012. Przypomnijmy, że na ten moment nasz czerwcowy kalendarz to: 1.06 – Rosja 8.06 – Islandia w Poznaniu 14.06 – Słowacja w Dublinie 19.06 […]
05.03.2021
Weszło
05.03.2021

Korona pokazuje, jak palić pieniędzmi w kominku

Po co Koronie Kielce był Luka Kukić? Nikt nie wie. Natomiast wyszły na jaw jego miesięczne zarobki (opublikowało je Radio Kielce) i nie ma co ukrywać – byłych kieleckich działaczy poniosła fantazja. Zawodnikowi sprowadzonemu z rezerw chorwackiego Osijeku płacono – uwaga – 55 tysięcy złotych miesięcznie. A co najlepsze facet ani razu zagrał w lidze, […]
05.03.2021