post Krzysztof Stanowski

Opublikowane 22.11.2017 19:55 przez

Krzysztof Stanowski

Czy od wiosny przerwanie meczu z powodu zadymienia będzie kończyło się walkowerami? Czy da się sprzedać prawa telewizyjne do Ekstraklasy za 300 milionów? Jak tę kwotę sprawiedliwie podzielić? O tym rozmawiamy z prezesem PZPN Zbigniewem Bońkiem.

– Najpierw porozmawiajmy o kibicach. Zamieścił pan ostatnio tweeta z dwoma zdjęciami. Na jednym stadion podczas meczu reprezentacji, na drugim zadymiony obiekt Legii.
– Napisałem, że to są dwa światy. Jest inna rzeczywistość meczów ligowych i inna rzeczywistość meczów reprezentacyjnych. A często ludzie – ci sami. Na Stadionie Narodowym pojawia się mnóstwo osób, które są zagorzałymi kibicami jakiejś drużyny, ale różnica jest taka, że nie przychodzą w wielkiej zbitej grupie, tylko zabierają synka czy narzeczoną. Natomiast w kibicowaniu ligowych zauważam niepokojący zwrot w tył, o kilka lat…

– Kiedyś mówił pan, że race się panu podobają.
– Bo to prawda. Tylko że pamiętajmy o jednym: są przez polskie prawo zakazane. Mnie się mogą podobać, panu się mogą podobać, ale to nie ma żadnego znaczenia, skoro nie podobały się ustawodawcy. Ale chciałem powiedzieć co innego: tak naprawdę dzisiaj nie mówimy już o odpalaniu rac, ale o jakichś – nie wiem – bombach dymnych. Jestem zaniepokojony tym co widzę. Czym innym jest odpalona z radości raca, a czym innym odpalenie na stadionie dwóch ton materiałów pirotechnicznych. Zwrot wstecz polega na tym, że jakaś grupa osób używa tych rac po to, by pokazać, jacy są niezależni i że nikt nie ma nad nimi kontroli. To nie dotyczy tylko Legii, tylko wszystkich klubów w Polsce… Dla mnie raca to u niektórych przedłużenie męskości, pokazują nią swoją niepokorność, to że władze klubu czy jakiekolwiek inne mogą im skończyć. Dochodzi do eskalacji. Są grupy, które jak chcą nastraszyć piłkarzy, to mogą. Jak chcą wnieść na stadion bombę atomową, to też mogą. Wszystko mogą. Ale skoro prezesi klubów z tym nie walczą, to ja mam walczyć?

– Jest pan przeciwnikiem spektakularnych opraw?
– Bywają fantastyczne oprawy. Człowiek patrzy na te sektorówki, często z ciekawym przesłaniem, i nie może się napatrzeć. Ale dla mnie odpalenie takiej ilości środków pirotechnicznych to już nie oprawa, tylko właśnie jakaś manifestacja. Musimy pamiętać o jednym: mecz piłkarski ma dwie połowy, każda po 45 minut. Między nimi jest kwadrans przerwy. To są nienaruszalne zasady. Tzn. może wydarzyć się coś niezależnego – np. zgaśnie światło – ale nie możemy nagle z piłki nożnej robić innej dyscypliny. Gdybym ja grał i musiał przestać na siedem czy osiem minut… Przecież człowiek od początku musi w takie spotkanie wejść. Dla trenerów to czas na dodatkowe odprawy. Futbol na tym nie polega.

– Są tacy, którzy twierdzą, że atmosfera na meczach ligi jest znacznie lepsza niż na meczach reprezentacji.
– Atmosferę w piłce to robią piłkarze. Kibic patrzy co się dzieje i reaguje. My tutaj tworzymy jakąś alternatywną rzeczywistość. Czasami mam wrażenie, że gdyby w piątej minucie meczu ligowego piłkarze zeszli do szatni, to część kibiców w ogóle by nie zauważyła, a jeszcze większa – w ogóle się tym nie przejęła i śpiewała dalej. Jak ja idę do teatru, to patrzę na scenę. Jak idę na stadion, patrzę na boisko. Zostawmy reprezentacje – tam wszystko dobrze funkcjonuje, nie mamy problemów z kibicami, nie płacimy z ich powodu dużych kar, nie musimy się za nic wstydzić, mamy dobry wizerunek i to przyciąga wielki biznes. A atmosfera? Jak straciliśmy drugą bramkę z Czarnogórą i nasz awans był zagrożony, to reakcja stadionu przyprawiła mnie o gęsią skórkę. Poza tym wie pan co? Czy śpiewanie tego samego przez godzinę to w ogóle doping? To znaczy: czy to faktycznie jakoś pomaga drużynie? Moim zdaniem kiedy kibice gwiżdżą za każdym razem, gdy przeciwnik ma piłkę, to jest to doping dziesięć razy lepszy, skuteczniejszy. Pojawia się presja na rywalach, adrenalina rośnie…

– Wróćmy do głośnego tematu rac. Jaki jest wasz plan?
– Na pewno zimą zwrócimy się do Ekstraklasy SA, żeby opracować przepis, że przerwanie meczu z powodu pirotechniki na dłużej niż pięć minut będzie skutkować walkowerem. Przecież my wszyscy chcemy podnieść poziom ligi, a podniesiemy go w jeden sposób: pieniędzmi. Tego typu sytuacje odciągają od futbolu duży kapitał, są też sporym problemem przy sprzedaży praw TV. Przecież gdyby coś takiego się powtarzało, to mamy z miejsca 20 milionów mniej dla klubów… Gdyby kibice odpalili to przed meczem, tuż przed przerwą, albo tuż przed końcem… Skoro już muszą, to wtedy miałoby to większy sens i mniejsze konsekwencja dla telewizji. Wyobraźmy sobie, że duża stacja pokazuje spotkanie naszej ligi w otwartej antenie o 18:00, a o 20:00 ma wskoczyć jej kluczowy program, na który czeka więcej osób niż na gole w Ekstraklasie. Prezesi patrzą i się zastanawiają, czy na pewno tę ligą chcą, a jeśli chcą to za ile – a my im dajemy do ręki argument, którym mogą próbować tę cenę zbić. To bez sensu.

– Dość łagodnie doszliśmy do kwestii praw telewizyjnych. Mówi się, że mogłyby być sprzedane minimum za 300 milionów złotych.
– Nie mówi się, tylko powiedział tak pan Mioduski. Moim zdaniem strzelił samobója, bo jeśli mówisz, że chcesz coś sprzedać za 300, to nie sprzedasz za 400.

– Ale czy 300 to nie jest mrzonka?
– Prawa do ligi francuskiej kosztują 800 milionów euro. OK, liga francuska jest lepsza, wiadomo. Natomiast nie jest to liga, którą namiętnie ogląda się w innych krajach. Raczej produkt lokalny, a na inne rynki – zapychacz. Jeśli uznamy, że liga polska – czyli z kraju, w którym mieszka blisko 40 milionów ludzi, a siła nabywcza stale rośnie – warta jest 10 procent ligi francuskiej, to otrzymamy 80 milionów euro. Czyli grubo ponad 300 milionów. Moim zdaniem nie ma najmniejszego powodu, by wyceniać nasz rynek niżej niż 10 procent Francji, za to znalazłbym powody, by wyceniać wyżej. Pamiętajmy też, że ten przetarg będzie w bardzo dobrym momencie. Po pierwsze – jest rywalizacja pomiędzy stacjami telewizyjnymi, kilka będzie tym produktem zainteresowanych. Po drugie – piłka nożna dzięki reprezentacji jest dzisiaj bardzo dobrze postrzegana. Sprzedajmy w górce.

– Ale obecny kontrakt to 145 milionów.
– Sprzedawano w kiepskim dla piłki momencie. To jest naprawdę niska suma. Moja firma Goal&Goal scentralizowała prawa do polskiej ligi w 1999 roku. Wtedy sprzedaliśmy tę ligę za blisko 100 milionów rocznie. Osiemnaście lat później, przy innej sile nabywczej Polaków, innym dostępie do płatnej telewizji, innym produkcie, bo liga jest rozgrywana na innych stadionach i lepiej pokazywana, wciąż jesteśmy na zbliżonym pułapie. Proszę mi wierzyć, ja się na tym znam..

– 300 milionów, albo więcej, za tak słabą ligę?
– Telewizja nie płaci za poziom. Płaci za ekskluzywny towar, z którym może dotrzeć do określonej liczby klientów zainteresowanych tym towarem. Telewizji nie interesuje – w sensie biznesowym – czy gol padł, bo ktoś nie umie grać, czy wręcz przeciwnie: bo umie.

– Zaczyna się też mówić o podziale pieniędzy między klubami.
– Znowu muszę powiedzieć, że nie zaczyna się mówić, tylko robi to pan Mioduski. Poza nim nikt o tym nie rozmawia. W większości lig najlepszy zespół bierze między 10 a 13 procent, w Anglii mniej, ale to wynika z tego, że tort jest ogromny i dla każdego starcza… Na razie nie wiem, czy mówimy o pomyśle jednego klubu, dwóch, pięciu czy może całej ligi. Nie wiem więc, czy w ogóle mówimy o czymś realnym. Ale pamiętajmy, że wszyscy ligi wygrać nie mogą i wszyscy nie mogą zagrać w pucharach, nawet jeśli będziemy mieli 16 wspaniale zorganizowanych klubów. Ktoś zawsze musi przegrać. Trzeba też myśleć o zapewnieniu jakości tej rywalizacji…

– Jak by pan podzielił ten tort?
– Moje prywatne zdanie jest takie, że jakkolwiek podzielimy, to i tak będzie za mało, żeby się wszyscy najedli. Ale przede wszystkim… nie dzielmy skóry na niedźwiedziu. Najpierw zróbmy rozgrywki, jakich oczekuje telewizja. Bez meczów od piątku do poniedziałku, z meczami kończącymi się o czasie. Potrzebujemy ładu i porządku… Czytałem artykuł na Weszło o podziale pieniędzy. Mam jedno przemyślenie: prawo nie powinno działać wstecz. Jeśli ktoś chce, by nagradzano kluby na bazie rankingu z ostatnich pięciu lat, to umówmy się, że teraz zaczynamy granie o ten ranking i za pięć lat pierwsza bonusowa wypłata. Szanse będą chociaż trochę bardziej równe. Ale oczywiście pan Mioduski ma też rację, że musimy lepiej grać w pucharach. Gdybyśmy mieli dwie drużyny w Lidze Mistrzów, to prawa do naszej ligi kosztowałyby miliard… Trudno o złoty środek.

Rozmawiał
KRZYSZTOF STANOWSKI

Opublikowane 22.11.2017 19:55 przez

Krzysztof Stanowski

Liczba komentarzy: 133
Subscribe
Powiadom o
guest
133 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Murphy
Murphy (@murphy)
3 lat temu

Za każdy taki i podobny wpis weź rozbieg i jebnij porządnego baranka w najbliższą solidną ścianę. Pomóc nie pomoże pewnie, ale i nie zaszkodzi.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  Murphy

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

eraderyu
eraderyu (@eraderyu)
3 lat temu

Posuwasz wypowiedź Bońka do absurdu, bo brak ci logicznego argumentu by odpowiedzieć coś mądrego.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  eraderyu

Treść usunięta

MarcinDrazek
MarcinDrazek (@marcindrazek)
3 lat temu

„Czym innym jest odpalona z radości raca, a czym innym odpalenie na stadionie dwóch ton materiałów pirotechnicznych. Zwrot wstecz polega na tym, że jakaś grupa osób używa tych rac po to, by pokazać, jacy są niezależni i że nikt nie ma nad nimi kontroli. To nie dotyczy tylko Legii, tylko wszystkich klubów w Polsce… Dla mnie raca to u niektórych przedłużenie męskości, pokazują nią swoją niepokorność, to że władze klubu czy jakiekolwiek inne mogą im skończyć. Dochodzi do eskalacji.”

Bardzo trafna diagnoza. To boli prawda?

Pewnie zaraz napiszesz: jakby nie było opraw to nikt by nie chodził na mecze.
Bzdura.
Na Repie nie ma rac i opraw, za ta są w huj drogie bilety i komplety na stadionach.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  MarcinDrazek

Treść usunięta

eraderyu
eraderyu (@eraderyu)
3 lat temu

Uważam, że nie wyciągasz z jego wypowiedzi wszystkich wniosków, podchodzisz do nich zbyt powierzchownie.

Kolo
Kolo (@kolo)
3 lat temu

Boniek = niezły biznesmen, inteligentny gość, pełna kultura i profesjonalizm
Mioduski = buc, arogant i totalny debil

70 000 kary dla klubu z takim budżetem za robienie sobie dodatkowych przerw w meczu to śmiech na sali, Żałosne i smutne to, no ale nikt krzywdy „STOLYCY” nie zrobi.

Urkides
Urkides (@urkides)
3 lat temu
Reply to  Kolo

Kolo a pokaż mi fragment gdzie Boniek powiedział coś konkretnego. On ma takie austriackie gadanie jak z tą przepowiednią pogodową; „jak na św. Konrada pada albo nie pada, to na św, Hieronima jest śnieg albo go nima”
Jeszcze nie słyszałem od Bońka żeby on cokolwiek uzasadnił używając argumentów. Boniek zamienił się w polityka populistę.

Pozniej wymysle nick
Pozniej wymysle nick (@pozniej-wymysle-nick)
3 lat temu
Reply to  Urkides

on z lawirowania, odwracania uwagi i unikania odpowiedzi tak zeby nikt sie nie zorientowal uczynil prawdziwa sztuke. To fakt. Tylko czy on nie ma byc po prostu twarza polskiej pilki, takim kojarzonym, sympatycznym wujaszkiem, kochanym przez gospodynie domowe, jednoczacym polakow dla dobra polskiej pilki. Po rzadach Laty potrzeba bylo wlasnie kogos takiego jak Boniek. Pytanie tylko, czy go nadal potrzebujemy…

Urkides
Urkides (@urkides)
3 lat temu

Boniek oczywiście przewietrzył PZPN i wprowadził tam duże zmiany ale do tych najważniejszych się nie zabrał. Czy można coś konkretnego powiedzieć o rozwoju szkolenia? Tylko plany i obietnice. Trenerów z UEFA Pro wypuszczają 24!!!!!/rok.
Boniek w Juve miał ksywkę „Gwiazda nocy” bo naprawdę spinał się tylko na mecze w pucharach. To mu zostało do dzisiaj.
On chyba chrzani PZPN, w Polsce nie będzie mieszkał tylko w Rzymie i chce się kręcić w strukturach UEFA bo tam się czuje na miejscu a nie tutaj z tymi Kołtoniami, Hajtami czy Kowalami i z baronami „prawdziwkami”.
Bońka mozna cenić za skuteczność ale to jest bardziej jego osobista skuteczność. No i miał farta z Lewandowskim, gdyby nie on to nawet Nawałka, fajny trener, nie wyniósł by tak wysoko prestiżu repry. Ale w życiu trzeba mieć farta.

Pozniej wymysle nick
Pozniej wymysle nick (@pozniej-wymysle-nick)
3 lat temu
Reply to  Urkides

Chodzilo mi o to, ze niech sobie Boniek lata po Europie i spotyka z oficjelami, wyglasza oredzia i tak dalej, ale niech stoi za nim sztab od czarnej roboty. Niech funkcja prezesa bedzie reprezentatywna, bo tak sie jakos przyzwyczailismy do medialnosci tego stanowiska. Z kolei jakby jakis sprawny analityk reformator dostal ten stolek, ale nie umialby sie poruszac w srodowisku, nie umiejacy tak sprawnie grac na emocjach ogolu, moglby znowu doprowadzic do niepotrzebnych podzialow, krzykow i tak dalej. To tylko gdybanie zdaje sobie sprawe, ale chce uzmyslowic, ze prezes wcale nie musi u nas byc mega fachowcem i nie musi byc to przeszkoda.

Urkides
Urkides (@urkides)
3 lat temu

Ale Boniek nie chce być REPREZENTACYJNYM prezesem, tylko chce rządzić. potrzebuje świty i roboli. Ma tego gościa z Legii (zapomniałem nazwisko) dla którego jest takim samcem alfa że ten zaczął mówić tak samo jak Boniek.
Boniek potrzebuje dworu żeby błyszczeć, chce być najważniejszy w każdym gremium, jest jak Trump polskiej piłki, pewny swego nawet jak wygaduje oczywiste bzdety. Ma charyzmę, to bez wątpienia ale do mądrego rządzenia to za mało.

gothblack
gothblack (@gothblack)
3 lat temu
Reply to  Urkides

To Sawicki namaszczony przez Bońka na przyszłego prezia.Niestety jest tak bezbarwny jak nasi politycy.

hds
hds (@hds)
3 lat temu
Reply to  Urkides

PZPN nie jest od szkolenia. Od tego sa kluby. Twoim zdaniem hiszpanski zwiazek pilki noznej szkoli pilkarzy czy robi to Barcelona i Real.
Centralna LIga Juniorow, dotacje dla klubow stawiajacych na mlodziezowcow to malo?
Jezeli reprezentacja przegra wszytskie mecze na mundialu po 5:0 to uprzedzajac krytyke rowniez nie bedzie to wina PZPNu i Bonka.
Moze zastanow sie czym zajmuje sie PZPN czym Ekstraklasa czym kluby…… i odczep sie od Bonka.

Urkides
Urkides (@urkides)
3 lat temu
Reply to  hds

PZPN szkoli trenerów i w jego interesie leży jak najlepszy rozwój polskiej piłki. Czyż nie? Po to są WZPN-y i OZPN-y żeby rozwijać o podnosić poziom piłki na swoim terytorium a PZPN powinien to nadzorować.
CLJ i dotacje to dramatycznie mało.

Krzysiek111
Krzysiek111 (@krzysiek111)
3 lat temu
Reply to  hds

Nie zapominaj kto szkoli piłkarzy dla reprezentacji. Po co klubom akademie jak Wyspy Owcze mają więcej trenerów z UEFA-PRO. Z budżetem oraz ze zdolnością kredytową PZPN można powiedzieć jest głównym winowajcom , że polska piłka stoi w miejscu…

Misquamacus
Misquamacus (@misquamacus)
3 lat temu
Reply to  Krzysiek111

„polska piłka stoi w miejscu” – oczadziałeś?!?

” Wyspy Owcze mają więcej trenerów z UEFA-PRO” – no i? Podniósł się poziom piłki na Faroe? Trenerzy, którzy chcą się rozwijać, sami sobie opłacają kursy, wcześniej samemu się na nie kierując. Chcesz powiedzieć, że PZPN,a w domyśle Boniek, ma to robić za nich?!?

Krzysiek111
Krzysiek111 (@krzysiek111)
3 lat temu
Reply to  Misquamacus

Obraz polskiej piłki zaciemnia skutecznie Robert Lewandowski. Obraz polskiej piłki odciemnił się troszkę w 2 ostatnich meczach.

hds
hds (@hds)
3 lat temu
Reply to  Krzysiek111

Sorry, ale chyba nie masz pojecia czym sie zajmuje PZPN i jego terenowe struktury.
Pilkarzy do reprezentacji szkola kluby. NIkt nie broni Legii w koncu wybudowac ta akademie bo poki co posiada takowa tylko z nazwy, nikt nie broni Legii zatrudnic fachowcow od szkolenia mlodziezy, nikt nie broni Legi wprowadzac wychowankow do piewszego zespolu. Czy to wina PZPNu, ze z akademii Legii od czasu Lukasika i Furmana, nie liczac Szymanskiego nikt nie przebil sie do kadry pierwszego zespolu?
Powtorze sie. Kto w Niemczech jest odpowiedzialny za szkolenie pilkarzy do reprezentacji? NIemiecki Zwiazek czy Bayern i Borussia?
Myslisz, ze statystyczny kibic w Anglii wie cokolwiek na temat dzilalnosci Angielskiego Zwiazku Piki Noznej, ze obwinia Zwiazek za slaba postawe reprezentacji? Watpie.

Krzysiek111
Krzysiek111 (@krzysiek111)
3 lat temu
Reply to  hds

Oczywiście , że szkolą kluby , ale ktoś im za mało pomaga , a ktoś je okrada biorąc np: % od transferów zagranicznych.

MarcinDrazek
MarcinDrazek (@marcindrazek)
3 lat temu
Reply to  Krzysiek111

Do szkolenia młodzieży nie jest potrzebna UEFA-PRO! Jak chcesz prowadzić auto to wystarczy ci prawo jazdy, nie potrzebujesz licencji F1.

Urkides
Urkides (@urkides)
3 lat temu
Reply to  MarcinDrazek

A jak masz licencję F1 to gorzej będziesz prowadził?
Im lepsi, lepiej przygotowani trenerzy prowadzą zespoły nawet z niższych klas rozgrywkowych, to chyba lepiej dla tych zespołów i piłkarzy, prawda?
Hiszpania ma ponad 5000 trenerów z UEFA Pro i coś z tego wynika, tak to widać po wynikach.

Krzysiek111
Krzysiek111 (@krzysiek111)
3 lat temu
Reply to  MarcinDrazek

Tak na prawdę do szkolenia młodzieży nie jest potrzebne nic. https://www.youtube.com/watch?v=ObxaJNiXk8k. Zawsze mnie to śmieszy , że coś nie jest potrzebne i przypomina się historia z Himilsbachem , że zostanie sam z tym angielskim jak ten ch….

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  Urkides

Treść usunięta

MarcinDrazek
MarcinDrazek (@marcindrazek)
3 lat temu
Reply to  Urkides

24 trenerów z PRO na rok. W Polsce jest dokładnie 52 miejsc pracy (EA 1 i 2 liga) w którym są wymagane takie papiery Wszystkie stanowiska obsadzone….

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Pozniej wymysle nick
Pozniej wymysle nick (@pozniej-wymysle-nick)
3 lat temu

„dyskusji legionistow”? Spiesze ze sprostowaniem, poniewaz juz mnie tutaj brano za kibica Legii. Jestem zdeklarowanym kibicem Kolejorza z dziada pradziada. Moze Was troche mylic to ze potrafie sie wypowiadac bez odlaczania mozgu, ale z wylaczeniem emocji,
zarowno o jednym jak i drugim klubie. (jezeli z tej wypowiedzi delikatnie zalatuje sarkazmem i przytykami to dobrze zalatuje)

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  Urkides

Treść usunięta

Kolo
Kolo (@kolo)
3 lat temu
Reply to  Urkides

przypomnij sobie poziom inteligencji i obycia wcześniejszego prezesa Lato czy Kręciny. Boniek przy nich to jak niebo i ziemia pod każdym względem.
nie wiem w Cafe futbol jak był jak dla mnie mówił konkretnie, wszystko wyjaśniał, dlaczego tak a nie inaczej, ja osobiście chciałbym żeby był jak najdłużej, szkoda, że to jego ostatnie chyba 2 lata.

Krzysiek111
Krzysiek111 (@krzysiek111)
3 lat temu
Reply to  Kolo

gdzie widzisz u Bońka inteligencję ? On jest po prostu cwany , „przemądrzały”.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  Krzysiek111

Treść usunięta

Krzysiek111
Krzysiek111 (@krzysiek111)
3 lat temu

Ty bardzo możliwe , że bijesz na głowę najlepszego piłkarza ligi rosyjskiej. Czy to oznacza , że powinieneś grać w piłkę ? Tu jest jakiś zakon Bońka. Owszem sprawny prezes , ale Himalaje to to nie są. Ale PR to już kosmos nie Himalaje!

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  Krzysiek111

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  Kolo

Treść usunięta

Sebastian Ro(L)ewski
Sebastian Ro(L)ewski (@sebastian-rolewski)
3 lat temu

>atmosfera na kadrze fantastyczna

mocne słowa

AndrzejeK
AndrzejeK (@andrzejek)
3 lat temu

Bylem na kadrze, podobalo mi sie, bylem na legii, tez mi sie podobalo, race? Podzielam opinie Bonka.
Walkower za przerwanie racami meczu to lekka przesada, chyba ze za recydywe

Urkides
Urkides (@urkides)
3 lat temu
Reply to  AndrzejeK

Walkowerem pewnie się nie skończy ale słyszałem o możliwości zakazów dla wszystkich którzy byli na trybunie, na jeden albo więcej meczów. Przy jednoczesnej możliwości sprzedaży biletów innym kibicom.
Mnie sie podoba, jak w wojsku, jeden czy kilku przeskrobało, cała kompania „pompuje”. Następnym razem „uprzejmie poproszą” dowcipnisiów żeby sobie darowali.

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
3 lat temu
Reply to  Urkides

Z drugiej strony przerzucasz swoja odpowiedzialność na swoich klientów. Np. Wybierasz się z synem na mecz a tu chuj bo zamykaja trybune za to ze kilku troglodytow w kominiarkach odpalilo race, a to np liga mistrzow z realem. Przeciez nikt normalny nie pojdzie syskutowac z typem w kominiarce z raca w reku. A dla jego kolegow jest idolem. Takze mi uwagi zwracac nie beda.
Niestety ale trzeba dokladnie odwrotnego dzialania. Jak w Anglii. Monitoring. Wylapanie racowych po meczu lub np jak sie pojda odlac. Byle tym lapaniem nie wzburzyc tlumu na stadionie. Po pierwszym wystepku ostrzeżenie plus zgłoszenie na policje. Przy drugim zakaz do końca sezonu. Recydywa po powrocie to wilczy bilet na wszystkie mecze na zawsze. Tak sobie poradzili z bandytka w UK. A wiem bo przed Euro PZPN wyslal grupe chyba 12 na Arsenal zebysmy sie nauczyli jak docelowo wyglada ten caly system zabezpieczania meczow i jak do tego dojsc.
Oczywiscie u nich tez nie wszedzie to dziala bo jak bylismy na Milwall to tam nikt sobie nie pozwoli stracix kibica kupujacego karnet czy bilet, takze jest wiekszy luz. Ale reprezentacyjne kluby poradzily sobie z bandyterka.
Do tego mozna np opisac dokladnie swoje dzialania w prasie i w necie zeby tak naprawde zniechecic innych.
Angole przerabiali odpowiedzialnosc zbiorowa. Ma odwrotny skutek, bo kibice sie jednocza wobec wspolnego wroga i odpierdalaja jeszcze bardziej (co widac w Polsce).
Po tym szkoleniu mielismy spotkanie w Polsce z odpowiedzialnymi za zabezpieczanie imprez masowych. Ręce opadają. Ich wniosek był taki: u nas to nie przejdzie nie ma szans. Zero chęci żeby pomyśleć jak to zrobić. Tylko jak nic nie zrobić.
W UK jest jednak inne prawo. Tam klub musi zaplacic za obecnosc kazdego policjanta na meczu. Steward 16funtow/h. Policjant 160funtow/h. Stadiony klubowe mają kategorie bezpieczeństwa. Mecze też dostają oddzielne kategorie ale zależne od stadionowych. Takze kazdemu klubowi zalezy zeby mial kategorie A (najbezpieczniejszy) bo z automatu mniej ich kosztuje zabezpieczenie meczów. Byłem np na Arsenal Bolton. Kategorie A i A. Na stadionie było…6 policjantów w lounge roomie. Nie pojawili sie w ogole na trybunie.
Ale juz na derbach z Tottenham kategoria C i policji w pyte.
Także da się to ogarnąc bo Angole tez zadymiarska mentalnosc.
Pozdrawiam

Urkides
Urkides (@urkides)
3 lat temu
Reply to  qdlaty81

„Po tym szkoleniu mielismy spotkanie w Polsce z odpowiedzialnymi za zabezpieczanie imprez masowych. Ręce opadają. Ich wniosek był taki: u nas to nie przejdzie nie ma szans. Zero chęci żeby pomyśleć jak to zrobić. Tylko jak nic nie zrobić.”

No widzisz na tym polega problem że u nas cały czas się szuka powodów „dlaczego się nie uda” a nie sposobów „żeby się udało”.
Monitoring jest do dupy w momencie jak są oprawy. Oni się pod płachtą przebierają, dymią i potem jeszcze raz przebierają. Przy pomocy monitoringu nic się nie udowodni.
Jedyna metoda to zabronić opraw żeby wszystkich było widać.
Tak czy siak, ten problem trzeba rozwiązać bo to strasznie bruździ w rozwoju klubów.

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
3 lat temu
Reply to  Urkides

Dokladnie jak piszesz. W UK monitoring obejmuje caly stadion oprocz toalet.
Mozesz sledzic typa caly czas a tak naprawde nawet kilkunastu/dziesieciu na raz. To jest na pewno pierwszy krok

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  qdlaty81

Treść usunięta

WhiteStarPower
WhiteStarPower (@spoxgreq)
3 lat temu

Jak Boniek twierdzi ze na klubach sie śpiewa jedna i ta sama piosenkę to co sie śpiewa na kadrze?!moze dawno nie byl na lidze
.
Dla mnie ten gosc traci twarz od dąwna i ma coraz mniej ciekawego do powiedzenia – vice dyskusja o limicie na 2 obcokrajowcow spoza UE gdzie mozna go streścić w ” nie bo nie i chuj” , chyba ze ktos tam słyszał jakis konkretny argument gdzie to pomaga lidze, czemu mamy byc najostrzejsi w Europie i jaka jest konkretnie przewaga szrotu litewskiego lub estońskiego nad urugwajskim albo argentyńskim. To jest dosc ciekawe do doprecyzowania przez wujka polskiej pilki, fana rac Bońka

Claptone
Claptone (@claptone)
3 lat temu
Reply to  WhiteStarPower

Na kadrze śpiewa się ciągle „nic się nie stało”, czy cokolwiek innego na tę durną melodię, która powinni zakazać jakimś dekretem, a przez większość meczu jest cisza, także no facet rzeczywiście średnio trafił z argumentacją.

Pavlo Kravchuk
Pavlo Kravchuk (@kataionscyfanatycy)
3 lat temu
Reply to  Claptone

„Jazda z kurwami”

Stan Levy
Stan Levy (@stan_levy)
3 lat temu

Ja proponuję walkower po piątym przekleństwie padającym z trybun.

AndrzejeK
AndrzejeK (@andrzejek)
3 lat temu
Reply to  Stan Levy

Czyli wyniki 3:3 w kazdym meczu

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Pozniej wymysle nick
Pozniej wymysle nick (@pozniej-wymysle-nick)
3 lat temu

zatarłem ręce, zrobilem popcorn, rozsiadlem sie wygodnie, zapalilem, i nim dopalilem do polowy to. Koniec. Ot tak. Tak sie nie robi.

fronda
fronda (@fronda)
3 lat temu

Się nie boi.Zrobią długi do wyrzygu wywiad z Masą albo innym alpinistą.

Pozniej wymysle nick
Pozniej wymysle nick (@pozniej-wymysle-nick)
3 lat temu
Reply to  fronda

dobre.

Mixu
Mixu (@mix3r1)
3 lat temu

Czy mi się wydaje czy ze strony Bońka czuć lekką nutę antypatii w stosunku do Szopena?

Pozniej wymysle nick
Pozniej wymysle nick (@pozniej-wymysle-nick)
3 lat temu
Reply to  Mixu

Zwaz na to ze redagowal to Stanowski. Ale troche czuc.

gryf01
gryf01 (@gryf01)
3 lat temu
Reply to  Mixu

No, powiedziałbym taką nawet mocniejszą nutkę. Ciekawe dlaczego…

Urkides
Urkides (@urkides)
3 lat temu
Reply to  Mixu

Bo Mioduski to inteligentny i obyty w świecie gość z klasą a do tego (co najważniejsze) zasiada we władzach zrzeszenia klubów co jest trudne do zniesienia dla Bońka, bo on jest narcyzem i chce być jedyną gwiazdą we władzach futbolu. Czyści otoczenie z indywidualności a Mioduskiego nie może „wyczyścić” więc mu „podsrywa” regularnie. Poprzedni któremu „podsrywał” to był Marzec, nazywał go sprzedawcą jogurtów żeby udowadniać jego niekompetencje a w dyskusji na argumenty ani razu się nie zmierzył, tylko albo zakrzykiwał albo bagatelizował.
Bardzo mnie tym rozczarował.

AndrzejeK
AndrzejeK (@andrzejek)
3 lat temu
Reply to  Urkides

Moze i zgodzilbym sie z Toba, gdyby Mioduski gadal do rzeczy

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  Urkides

Treść usunięta

AndrzejeK
AndrzejeK (@andrzejek)
3 lat temu
Reply to  Mixu

Po prostu szopen bredzi, nic sympatie tu nie maja do rzeczy

Urkides
Urkides (@urkides)
3 lat temu
Reply to  AndrzejeK

Szopen nie bredzi on mówi czego by chciał. To jest gość który wyrósł w Ameryce i nauczył się tam pewnych s[posobów komunikacji. A Ameryce jak czegoś chcesz to o tym mówisz a nie dajesz do zrozumienia że jakby coś, to tego, no może bym sie zastanowił.
Efektywność i czas jest ważny. Wychodzisz i mówisz, chciałbym więcej kasy bo…….(argumentacja) i waszych młodych zdolnych piłkarzy bo……..(argumentacja). I wtedy jak usłyszysz odpowiedź 2 razy ni chuja, to zamykasz temat i szukasz innych rozwiązań.
U nas najpierw jest oburzenie że propozycja bezczelna i że gość bredzi. Potem długie roztrząsanie co on sobie myśli i za kogo nas ma? i cały czas bez żadnej merytoryki.
Powiedział, zobaczył że raczej ni chuja i pojechał Emiratów pogadać z ludźmi co na kasie śpią. Jak tam nie pójdzie, to plan „C” i tak się rozmawia w biznesie a nie o „sprawiedliwości”.

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
3 lat temu
Reply to  Urkides

Slusznie. Poza tym jak napisalem, u nas sie nie umie rozmawiac o pieniadzach

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  Urkides

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  Urkides

Treść usunięta

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
3 lat temu
Reply to  Mixu

Mam raczej wrazenie ze zwraca uwage na to, ze inni prezesi maja to w dupie i nawet o tym nie rozmawiaja. W Polsce nie umie sie rozmawiac o pieniadzach. Malo naszych rodzicow je mialo wiec nas nie nauczyli. A rodzixe prezesow jeszcze mniej o tym wiedzieli.
Takze wydaje mi sie ze Boniek nie pije do loczka, tylko piętnuje pozostałych

gryf01
gryf01 (@gryf01)
3 lat temu

Jeżeli zlikwidują ESA37 i dołączą jeszcze dwie drużyny których niewiele osób chce oglądać, to cena nie wzrośnie ale spadnie.
No zobaczymy co z tego wyjdzie. Oby coś dobrego dla nas, kibiców, a nie tylko dla prezesów.

Lechowy
Lechowy (@lechowy)
3 lat temu

Niedawno chciał legalizacji rac,a teraz chce z nimi walczyć. Odpierdala mu na głowę na starość.

Murphy
Murphy (@murphy)
3 lat temu
Reply to  Lechowy

Widać po zachowaniu kretynów zaczadzonych racami, że legalizować nie ma specjalnie dla kogo.

AS
AS (@as)
3 lat temu

Zaraz się zbiegną ludzie -którzy grali w meczach gdzie publiczność tworzyła maksymalnie ich najbliższa rodzina – i będą pouczać Bońka – człowiekowi który grał przy 100 tysiącach – jaki rodzaj dopingu lepiej wpływa na piłkarzy.

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
3 lat temu
Reply to  AS

„Gwiazda Nocy” może nie pamiętać 😉

Urkides
Urkides (@urkides)
3 lat temu
Reply to  qdlaty81

Pomyliło mi się. Bońka nazywali „książę nocy”.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  Urkides

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Pozniej wymysle nick
Pozniej wymysle nick (@pozniej-wymysle-nick)
3 lat temu

Co do walkowerow pelna zgoda. Niech kibole uszanuja troche innych widzow, a po prostu wkurwia to przerywanie meczow przez ich idiotyzmy. Zgadzam sie z Bonkiem, jak juz koniecznie chca robic dymake to niech robia, jak tak to kochaja, ale pod koniec meczu, a nie bez sensu w jego trakcie.

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
3 lat temu

Przecież kibicom zależy żeby oprawa była w czasie transmisji tv także ciężko o kompromis bo u nas studio zaczyma sie 5 min przed meczem. Jakby transmisja byla ze 20 min to by sie mozna bylo jakos dogadywac

Pozniej wymysle nick
Pozniej wymysle nick (@pozniej-wymysle-nick)
3 lat temu
Reply to  qdlaty81

bez przesady. Widzialem naprawde sporo fajnych opraw ktore wcale nie doprowadzaly do koniecznosci przerywania meczow. Ostatnie wydarzenia te na Lechu jak i te na Legii odbieram jako jakis pokaz. „Ile jeszcze mozemy, zanim sie za nas wezma”, „czy moze mozemy wszzystko?”, „jestesmy najwazniejsi, jestesmy sola pilki”.

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
3 lat temu

Rozmawiamy o racowisku

Pozniej wymysle nick
Pozniej wymysle nick (@pozniej-wymysle-nick)
3 lat temu
Reply to  qdlaty81

no to jezeli ma to doprowadzac do przerywania meczow, to sorry ale robie sie anty raca. Wiesz mi chodzi tez o ewentualne nasladowstwa i obawy zeby za chwile co drugi mecz nie byl przerywany, bo tak to niestety bede musial dac sobie spokoj z Ekstraklasa. Zawsze jest cos kosztem czegos, mecz kosztem rac? O nie! Nie dla mnie przynajmniej. Rozumiem troche kiboli, ale niech oni tez troche zrozumieja koneserow przyjec Bille Nielsena czy dryblingow Buksy.

Pozniej wymysle nick
Pozniej wymysle nick (@pozniej-wymysle-nick)
3 lat temu
Reply to  qdlaty81

do tych walkowerow to chodzi mi o dostepne aktualnie srodki wstrzasowe, oczywiscie, nalezy pracowac nad skutecznoscia i dostepnoscia instrumentow.

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
3 lat temu

Trzeba karac indywidualnie. Najpierw delikatniej typu 1 mecz zakazu. Potem caly sezon. Potem dozywotnio. Z karnymi konsekwencjami pozbawienia wolnosci w razie zlamania.
Stadiony musza miec minitoringi umozliwiajace znalezienie czlowieka. Naprawde nie jest to.niemozliwe. widzialem na Arsenalu przy ponad 50 000 kibicow jak na monitoringu wylapuja typa co probuje wejsc na stadion z zakazem takze da sie.
Tylko u nas bledne kolo. Prezesi boja sie podjac rekawicy zeby nie stracic (pewnie na sezon) duzej vzesci solidarnego kibolstwa =kasy. A normalni ludzie sie czesto boja isc na stadion przez to kibolstwo. I kolo sie zamyka

Murphy
Murphy (@murphy)
3 lat temu

Nareszcie ktoś to powiedział.
Dość zadymiania boiska przez kilkudziesięciu debili, dla których ich własny fejm jest ważniejszy od meczu. Boniek dobrze powiedział. Zamiast kroków w przód są w tył. To co ostatnio regularnie dzieje się na niektórych stadionach to zwyczajna farsa z którą należy skończyć. Przez długi czas tego problemu nie było – race były odpalane, ale w takiej ilości że nie było zadymienia, teraz jest to zwyczajnie przesada.

pm
pm (@pm)
3 lat temu

Co do roli rac na stadionie to Boniek ma 100% rację. Jest to po prostu element kultury buntu, niezalezności, przedłużenia przyrodzenia. Ja tam nawet myślę, że mało kto lubi race same w sobie – ot, chwilę poświeci, dymu jest przez kilka minut i co tutaj jest takiego fajnego? Ano sam fakt odpalenia racy i pokazania, że wszyscy mogą kibolom co najwyżej naskoczyć za to. To jest najbardziej podniecające dla nich.

Dlatego uważam, że problemem nie jest raca, a publiczność sama w sobie, która nie przychodzi na mecze zobaczyć piłkę. To tu się musi coś zmienić.

AndrzejeK
AndrzejeK (@andrzejek)
3 lat temu
Reply to  pm

Tylko zeby przyjsc na pilke to trzeba miec pilkarzy, co umieja grac, albo chociaz chce im sie biegac

WhiteStarPower
WhiteStarPower (@spoxgreq)
3 lat temu
Reply to  AndrzejeK

W Polsce sie nie chodzi na pilke bo pilki w piłce jest tylko co masła w masmix. Chodzi się na oprawy, emocje itd. Jak sa race to nagle tysiące osob nagrywa oprawę telefonami i błyskają flesze z innych trybun – to oczywscie dowód ze race sa chujowe i nikogo nie obchodzą tylko przeszkadzają. Boniek sie oślepił od rzeczywistości w swoich Uefowskich złotych fotelach podobnie jak politycy od zwykłych ludzi (90% wyborcow)

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
3 lat temu
Reply to  WhiteStarPower

Mamy i drugi punkt widzenia. Pytanie jak pogodzic interesy obu stron

pm
pm (@pm)
3 lat temu
Reply to  WhiteStarPower

Błyski flaszy świecą się rownież gdy są zadymy, a niekoniecznie ludzie chca je oglądać. I mylisz się jeszcze w jednym – jest w Polsce cała masa pasjonatów polskiej piłki, ktorzy gdzieś mają te wszystkie oprawy. A na pewno przeżyliby ten brak klimatu trybun, gdyby w koncu na tych stadionach w Polsce zapanowała normalność.

WhiteStarPower
WhiteStarPower (@spoxgreq)
3 lat temu
Reply to  pm

Nie mieszajmy teraz zadym do jednego koszyka, bo media po gorniku tak sie podniecily ze juz sie zaczęło wspominanie lat 90 jakby tam conajmniej finał PP z Bydgoszczy byl.
.
Ok flesze nic nie znaczą. To kolejny przykład – kibicowskie zbiórki na oprawy, kwoty sa jawne i publikowane na stronach stowarzyszeń albo grup ultra, czasami z jednego meczu to kwoty 30-50tys PLN. Rozumiem ze ten argument jest bez sensu bo
A) liczby sa nieprawdziwe
B) rzucają tylko bandyci i małolaty (no w koncu oni maja najwiecej siana)
.
Czy jeszcze ci cos dorzucić ? Z moich wieloletnich obserwacji postronni ludzie lubią jak sie cos kolorowego i fajnego dzieje na trybunach, do puszek przestają wrzucać tylko jak oprawy schodzą w Krzywe klimaty jak np chuliganką czy gloryfikacja zabójstw co mnie nie dziwi szczegolnie

bastion79
bastion79 (@bastion79)
3 lat temu
Reply to  AndrzejeK

Nie do końca. Była LM i Borussia i co? Puste trybuny na Real. Ktoś jest normalny to się zachowa i tyle. Te bydło trzeba ucywilizować lub wypierdolić. Ciągle mieszanie do tego spraw sportowych jest bez sensu.

gk
gk (@gk)
3 lat temu

Może mi ktoś wytłumaczyć, ale bez szydery, dlaczego za zadymę u siebie Legia dostała karę 14 wyjazdów? Czemu nie zamknęli ich stadionu np. na 2-3 mecze? albo chociaż jedną z trybun. Jakoś w tej decyzji nie mogę się specjalnie dopatrzeć kary dla Legii jako klubu który powinien być odpowiedzialny za swoje trybuny. Serio pytam, takie kary to jest standard?

AndrzejeK
AndrzejeK (@andrzejek)
3 lat temu
Reply to  gk

Ban na wyjazdy ma byc kara bardziej dotkliwa dla sprawcow, a nie klubu.

Pozniej wymysle nick
Pozniej wymysle nick (@pozniej-wymysle-nick)
3 lat temu
Reply to  gk

zadna wojna na linii klub kibice nie jest potrzebna, w zadnym polskim klubie, a do tego predzej czy pozniej doprowadziloby zamykanie stadionow, kluby bardziej inwigilowalyby dzialania ultrasow, a ci stawaliby okoniem i afera gotowa. Kara wyjazdow przynajmniej godzi w duzej mierze wlasnie w tych odpowiedzialnych za szopki na stadionie, tych „najzagorzalszych”.

gk
gk (@gk)
3 lat temu

no jest w tym sporo sensu, teraz pytanie, czy takie karanie to teraz standard? tej jesieni byłem na wisła-lechia i wisła miała zamkniętą trybunę „najzagorzalszych”

Pozniej wymysle nick
Pozniej wymysle nick (@pozniej-wymysle-nick)
3 lat temu
Reply to  gk

tego jak wyglada taryfikator i czemu teraz taka kara, a na Wisla – Lechia inna to niestety nie wiem. Moze faktycznie sa troche „rowni i rowniejsi”, a zamkniecie trybuny na Legii byloby za bardzo medialne… A tak to troche na uboczu, ci co maja byc sa ukarani, doskonale wiedza za co, ale bez rejwachu i ziejacej dziury na trybunach stadionu przy Lazienkowskiej.

gk
gk (@gk)
3 lat temu

no dobra, trochę mniej 🙂 14 kolejek, wyjazdów około 7. W sumie można by wprowadzić takie karanie na jakiś czas – przerwanie meczu – min 5 wyjazdów kary. Pytanie tylko czy nie okaże się, że jedyną zmianą będzie brak kibiców gości na co drugim meczu

fronda
fronda (@fronda)
3 lat temu

A co przeszkadza liga od piątku do poniedziałku?

Claptone
Claptone (@claptone)
3 lat temu
Reply to  fronda

To jest bardzo dobre pytanie, co ona komu przeszkadza, zwłaszcza że inne ligi poszły właśnie w tę stronę.

MaLk
MaLk (@malk)
3 lat temu
Reply to  fronda

Po prawdzie to przeszkadza głównie… żonom 😉

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Kieszonkowiec_Darek
Kieszonkowiec_Darek (@kieszonkowiec_darek)
3 lat temu

Przecież chodzi o to, by zmobilizować kluby, żeby wreszcie wzięły się za pilnowanie, kto i co wnosi na stadion. Jak będzie presja, że stracą punkty, to jeden z drugim zaczną poważnie brać się za pilnowanie porządku i nie wnoszenie rac.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
3 lat temu

Ale to klub ma ukarać winnego a nie PZPN. Zgadzam się że to bardzo drastyczne narzędzie. Ale na bank by zmobilizowało kluby do działania bo teraz mają w dupie

DrMabuse
DrMabuse (@drmabuse)
3 lat temu
Reply to  qdlaty81

No dokładnie. Straty finansowe poniesione tytułu walkowera niech klub sciąga ze sprawców zadymy. Za pomocą monitoringu…

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
3 lat temu

Dokładnie tak jak mówisz

Pozniej wymysle nick
Pozniej wymysle nick (@pozniej-wymysle-nick)
3 lat temu

to chyba ma byc rodzaj terapii szokowej dla kiboli, bo przerwy staja sie niebezpiecznym trendem i kibolstwo powoli wchodzi wszystkim na glowe. Po odjeciu puntow zadymiarze spotkaliby sie z zewszad plynacym ostracyzmem i ich „wiernosc” zostalaby poddana prawdziwej probie.

Matciak
Matciak (@matciak)
3 lat temu

A po trzecim walkowerze, piłkarze będą mogli oddać kibolom te „plaskacze”, które niedawno zainkasowali!

Jak Co Szabat: Moshe Ohayon - Prywatnie Kolega Herberta Dicka
Jak Co Szabat: Moshe Ohayon - Prywatnie Kolega Herberta Dicka (@moshe-ohayon)
3 lat temu

*Prezes PZPN-u zamawia hot-doga w Żabce*
– Jaki chciałby Pan sos?
– W sumie to dobre pytanie pani zadała. To doskonały moment na to by zadać to pytanie. Przyjechałem tu by na nie odpowiedzieć i na tę odpowiedź nie będzie trzeba czekać. Sednem sprawy jest to, by tej odpowiedzi udzielić i choć jedni mogą się sprzeczać to nie jest łatwo wybrać jeden konkretny sos. Ja rozumiem, że niektórzy lubią ostry, czasami sam lubię ale jednak wziąłbym chyba łagodny, gdzieś tam na zachodzie ludzie normalnie biorą ostry bez obaw i nie piecze ich po zjedzeniu. U nas też musi tak być żeby żeby po ostrym nie piekło. Dołożymy wszelkich starań żeby na pewno to zmienić. Spójrzmy na bułkę z tej okazji. Czy u nas na pewno jest taka bułka jaka ma być żeby nie piekło po ostrym sosie? Widziałem nie raz i nie dwa bułki i one są tak dopasowane, że na pewno sos się nie przelewa i można lać ile się chce, tak jak ja wam teraz leję wodę i w sumie opowiadam to, co nikogo nie interesuje bo pierdolę jak typowy polityk unikający jednoznacznej wypowiedzi.

Co ten wywiad wniósł? Tyle, że kibole chuj, Szopen chuj i kończmy Krzysiu bo nie mam czasu? Mogliście rozbić to na 15 stron i kazać klikać w zdjęcia żeby przejść dalej to już całkiem bym się czuł jak na jakimś Sport.pl czy innym gównie. Prawda jest taka, że prezes wygląda na gościa nie mającego pojęcia jak wygląda relacja kibole-klub od środka. Czy ktokolwiek spodziewa się, że Mioduskiemu podoba się zadymianie stadionu, płacenie kar, a co rano pierwsze co robi po przebudzeniu to odpala racę wyciągniętą spod poduszki i krzyczy „jazda z kurwami”? Jaki sens ma zamykanie trybuny czy zakazywanie wyjazdów kibicom? Niech zamkną jeszcze cały stadion Legii/innego klubu za wybryki kilkudziesięciu osób. Zastanawiacie się jak podzielić ten tort, ale nikt nie pomyślał, że upierdolenie dochodów z dnia meczowego przez zamykanie czego się da to nie jest rozwiązanie. Jak dla mnie albo powinny być surowe kary indywidualne dla odpierdalających manianę, bez pierdolenia się z tym przez klub, który kryje swoich kiboli bo w jego interesie jest mieć święty spokój, albo zalegalizowanie normalnych ruchów Ultras, gdzie określeni ludzie będą odpowiedzialni za widowisko. Zaufać można w ciemno, że osoby odpowiadające nazwiskiem za to na pewno sto razy przemyślałyby jak ten pokaz ma wyglądać. Oczywiście to utopia.

Jako małe postscriptum dodam, że jeżdżę na wyjazdy lokalnego klubu który wspieram bo zdrowie nie pozwoli wyjść na boisko już i powiem że w okręgowych związkach też siedzą niezłe skurwysyny. Po zakończeniu rundy wpłynęła kara za odpalenie dwóch świec dymnych i kilku rac. Skutkowało to przerwaniem meczu na 3 minuty i karą w wysokości 1500zł. W A-Klasie, w najbiedniejszym regionie kraju. Mam więc pogląd zarówno na tych, którym „świecidełka” się podobają jak i tych, którzy są zdecydowanie przeciwni. Rozumiem obie strony, choć to „normalni” mają więcej i lepsze argumenty.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Aerth
Aerth (@aerth)
3 lat temu

„Na pewno zimą zwrócimy się do Ekstraklasy SA, żeby opracować przepis, że przerwanie meczu z powodu pirotechniki na dłużej niż pięć minut będzie skutkować walkowerem”

To ja pytam – a dlaczego tylko za pirotechnikę? Czym się różni przerwanie gry na 5 minut z powodu pirotechniki od przerwania gry na 5 minut z powodu deszczu serpentyn z trybun, że to pierwsze to mialby być walkower, a drugie najwyraźniej nic?

DrMabuse
DrMabuse (@drmabuse)
3 lat temu
Reply to  Aerth

To chyba taki skrót myślowy prezesa, pewnie chodzi ogólnie o winę kibiców.

crespo1
crespo1 (@crespo1)
3 lat temu

„Czy śpiewanie tego samego przez godzinę to w ogóle doping? To znaczy: czy to faktycznie jakoś pomaga drużynie? Moim zdaniem kiedy kibice gwiżdżą za każdym razem, gdy przeciwnik ma piłkę, to jest to doping dziesięć razy lepszy, skuteczniejszy. Pojawia się presja na rywalach, adrenalina rośnie…”

Co za brednie…

szawik
szawik (@szawik)
3 lat temu
Reply to  crespo1

Też się zastanawiam nad tym fragmentem, bo jest z dupy. O co mu chodziło z tym godzinnym śpiewaniem? Kluby czy repre? Bo to na reprezentacji hymn można usłyszeć po kilka razy.

DrMabuse
DrMabuse (@drmabuse)
3 lat temu
Reply to  szawik

Kuzwa, nigdy nie widzieliscie tzw dopingu nie reagującego na realia boiskowe? Serio serio?

crespo1
crespo1 (@crespo1)
3 lat temu

Panie Krzysiu ten wywiad jest tak biedny że aż wstyd się pod nim podpisywać.

Rozmowa prowadzona przez fb?

Pozniej wymysle nick
Pozniej wymysle nick (@pozniej-wymysle-nick)
3 lat temu
Reply to  crespo1

raczej tt.

szawik
szawik (@szawik)
3 lat temu
Reply to  crespo1

SMSami, bo wykupili pakiety na darmowe „eski” od piątku do niedzieli.

kuras
kuras (@kuras)
3 lat temu

Z jednym sie zgadzam, tez wole gwizdy niz to ciagle „disco-polo”…szczegolnie na Legii gdzie nawet gol nie jest powodem do przerwania mruczanki…5 minut przerwy i zamykamy mecz, innego sposobu nie widze…tylko ze Boniek jest za cienki zeby to zrobic, niestety…

Typer_Bolek
Typer_Bolek (@typer_bolek)
3 lat temu

Czesc. Ponizej aplikacja na androida, calkowicie za darmo, bez reklam. Moje maks 5 propozycji obstawienia kazdego dnia, po glebokiej analizie:
https://play.google.com/store/apps/details?id=appinventor.ai_breitkopftomasz.Tips

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  Typer_Bolek

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

DrMabuse
DrMabuse (@drmabuse)
3 lat temu

Wszystkim debilom, którzy tu wypisują pierdoły o przychodzeniu na race a nie na mecz i graczy, można powiedzieć jedno – zróbcie se, kuzwa, oprawę bez meczu i piłkarzy i policzcie widzów.
To onanizowanie się racami przestaje mieć wymiar przenośny, zaczyna dosłowny. Narcyzm do sześcianu.

Steffel
Steffel (@steffel)
3 lat temu

Sz. P. Redaktor Krzysztof przeprowadził ten wywiad chyba w trakcie jazdy windą z parteru na parking. Skoro już się taki rozmówca trafił, to mógłby Pan go trochę bardziej przycisnąć i nakłonić do rzeczowych wypowiedzi. Powinien być Pan jak Tommy Lee Jones w Ściganym. A tak to w sumie: Szopę ma głupie pomysły, ale Ryży nie ma lepszych, albo ma, ale nie powie. Race są fajne, ale zakazane prawem, więc nie fajne. Na lidze doping jest monotonny, a na kadrze już nie (sic!). Konkretów zero.
Sz. P. Redaktorze Krzysztofie, proszę, weź Pan bądź bardziej dociekliwy, spychający rozmówcę w narożnik. To będzie z korzyścią dla nas, czytelników i dla Was oczywiście też.

danielmleczko
danielmleczko (@danielmleczko)
3 lat temu
Reply to  Steffel

Na tym portalu nie ma trudnych pytań do Pana Prezesa 🙂

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Chevy
Chevy (@chevy)
3 lat temu

Boniek jest po prostu irytujący. Uważa się za najmądrzejszego na świecie, a tak nie jest.
Po pierwsze, Ekstraklasa zaczęła się ostro rozwijać dopiero wtedy kiedy powstała spółka Ekstraklasa i tak naprawdę ona zaczęła rządzić Ligą a nie PZPN.
Po drugie, Bońkowe PZPN widząc ten rozwój chce z powrotem przejąć Ekstraklasę poprzez stopniowe zmniejszanie uprawnień spółki. Pierwsze efekty już widać w postaci likwidacji ESA37, zwiększaniu ligi do 18 zespołów, likwidacji meczów w piątki i poniedziałki etc. Oglądałem kiedyś spotkanie w programie weszło z prezesem ekstraklasy Dariuszem Marcem. Tydzień później przyszedł do programu Boniek. Porównanie tych dwóch Panów wyszło mega niekorzystnie na rzecz Bońka. Po jednej stronie stał przygotowany do rozmowy facet zarzucający pytającego konkretnymi faktami i danymi, a po drugiej bajkopisarz Boniek, w zasadzie nieodnoszący się do argumentów drugiej strony.
Po trzecie, Boniek wypowiada się o kasie z praw telewizyjnych, w takim razie niech powie jakie pieniądze wywalczył jego PZPN dla swojego sztandarowego produktu Pucharu Polski. Polsat to wziął bo nikt innych nie chciał. Jedyna zmiana na plus -to organizacja finału w Warszawie na Narodowym.
Podsumowując, Panie Boniek więcej szacunku dla swoich adwersarzy i dyskutantów. Nie jesteśmy stadem debili.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  Chevy

Treść usunięta

Sprawiedliwy
Sprawiedliwy (@sprawiedliwy)
3 lat temu

Boniek to niech powie gdzie jest kasa, która ma PZPN i którą notorycznie kosi na meczach reprezentacji od UEFA, FIFA i sponsorów?

Mroova
Mroova (@mroova)
3 lat temu

hmmmmmm….. Prezes PZPN, mówiący „Na pewno zimą zwrócimy się do Ekstraklasy SA, żeby opracować przepis, że przerwanie meczu z powodu pirotechniki na dłużej niż pięć minut będzie skutkować walkowerem.” Ciekawe …

kalecząc młodzieżową nowomowę „dedłem ze śmiechu”.

Prezes PZPN (dopiero zimą) zwróci się do Ekstraklasy żeby opracować „przepis”. A jaki to jest przepis ?

oooo… no to jest przepis do regulaminu dyscyplinarnego…. Jakiego regulaminu dyscyplinarnego ? No regulaminu dyscyplinarnego …. (siedzicie ? usiądźcie …) PZPN !!!!

Prezes PZPN zwróci się do Esktraklasy o opracowanie przepisu do regulaminu dyscyplinarnego PZPN !

Ten regulamin ma nawet w nazwie „PZPN” i jest uchwalany przez …… no przez kogo ??? Przez Walne Zgromadzenie Delegatów …. PZPN !!!!! Bingo !!!!

A co Prezes Boniek robił do tej pory, żeby za pomocą przepisów dyscyplinarnych (przypomnę: przepisów dyscyplinarnych PZPN) walczyć z ta patologią ? i to jest pytanie…..

ROTFL jak to się w dawnych czasach pisało ….

lovefreshmeat
lovefreshmeat (@lovefreshmeat)
3 lat temu

Nie zgodzę się ze słowami Bońka, że Ligue 1 to produkt lokalny, a dalej zapychacz. Chociażby cała francuskojęzyczna Afryka (Maroko, Algieria, Tunezja i wszystko co na południe) z zainteresowaniem śledzi te rozgrywki.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Weszło
02.03.2021

PRASA. Setna rocznica urodzin Kazimierza Górskiego. „Tata żył rytmem rozkładu PKP”

We wtorkowej prasie wiele tekstów z okazji setnej rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego. Jest też kilka rzeczy poligowych i recenzja książki o Diego Maradonie, która zdecydowanie nie jest cukierkowa.  PRZEGLĄD SPORTOWY Kamil Kosowski uważa, że Cracovia potrzebuje nowego impulsu. Na boisku Cracovia wygląda jak zespół w rozsypce. Aż się prosi, by osoba z zewnątrz weszła do […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

„Ulubiona mapa w CS-ie? Mapa Polski!”

Dlaczego na treningach piłkarze Stali Mielec nie muszą uciekać z muru, kiedy do rzutu wolnego podchodzi Petteri Forsell? Gdzie zabrać dziewczynę na randkę w Mielcu i dlaczego do Rzeszowa? Co czyni wyjątkowym Korteza? Dlaczego najlepszą mapą w CS-ie jest mapa Polski? Czy warto sypać ziarna gołębiom? Dlaczego trudno odpowiedzieć na pytanie, czy wolna niedziela handlowa […]
02.03.2021
Hiszpania
01.03.2021

Realowi Madryt potrzeba było stu okazji, Real Sociedad wykorzystał pół

Mógł Real Madryt spokojnie wygrać to spotkanie i przed derbami Madrytu zbliżyć się do Atletico na wyciągnięcie ręki. Królewscy postanowili jednak na własne życzenie skomplikować sobie życie w starciu z Realem Sociedad. Zanim bowiem nadeszły właściwe derby, podopieczni Zidane’a stracili punkty w realowym starciu.  Nie ulega wątpliwości, że byli dzisiaj drużyną lepszą. Stworzyli sobie więcej […]
01.03.2021
Weszło FM
01.03.2021

Wtorek w Weszło FM: Grzegorz Lato wspomni Kazimierza Górskiego, dużo magazynów i PP

Wtorek w radiu Weszło FM jak zawsze zapowiada się niezwykle ciekawie, a przede wszystkim różnorodnie. Najwięcej będzie o futbolu, ale nie tylko. Oto szczegóły ramówki: 7:00 – 10:00 – Dwójka bez sternika – Wojciech Piela i Adam Kotleszka wprowadzą Was w dobry nastrój od samego rana. Gośćmi będą Grzegorz Lato z okazji 100. rocznicy urodzin […]
01.03.2021
Inne sporty
01.03.2021

Uwaga, mamy talenty. Polacy poradzili sobie na MŚJ w biathlonie

Polskie sporty zimowe przeżywają ostatnio piękne chwile. Nasi skoczkowie od dawna wiodą prym na każdych mistrzowskich zawodach, czego najnowszym dowodem jest Piotr Żyła, który w sobotę został najstarszym mistrzem świata w historii tej dyscypliny. Ale okazuje się, że Polska w zimie nie tylko skokami stoi. Niecałe dwa tygodnie temu w slalomie gigancie świetne wyniki osiągnęły […]
01.03.2021
Kanał Sportowy
01.03.2021

WESZŁOPOLSCY LIVE – Szysz, Kuzdra, Flis, Djurdjević


01.03.2021
Weszło
01.03.2021

Panie Frankowski, to był cyrk

Pochwaliliśmy sędziów za to, że w dwóch z czterech ostatnich kolejek nie popełnili rażących błędów. No i się zemściło. Sędzia Frankowski w Zabrzu urządził kabaret i pozwolił zawodnikom Górnika na skopanie Luquinhasa. Z kolei sędzia Stefański w Białymstoku dopatrzył się zagrania ręką Augustyna, wyrzucił go z boiska i pomógł Piastowi w wygraniu tego spotkania.  Zaczniemy […]
01.03.2021
Hiszpania
01.03.2021

Bartomeu zatrzymany, policja w biurach. Dzieje się w Barcelonie

Być może żaden gol zdobyty przez piłkarzy Barcelony w tym sezonie nie ucieszył kibiców Dumy Katalonii tak bardzo, jak dzisiejsze wiadomości o zatrzymaniu Josepa Marii Bartomeu. Były prezydent klubu stał się w pewnym momencie w Katalonii wrogiem publicznym numer jeden, doprowadzając Barcę do wizerunkowego i finansowego kryzysu. Dziś służby weszły do biur Barcelony i zajęły […]
01.03.2021
Niemcy
01.03.2021

Wielkie czystki w Schalke. Poleciały głowy całego pionu sportowego

Schalke Gelsenkirchen to jedna wielka stajnia Augiasza. Piłkarze tworzą sobie przed meczem komitet delegacyjny, który ma wymusić zwolnienie kolejnego już trenera. W ich mniemaniu nie ma odpowiednich kompetencji. W sobotę zaś oni wykazali się „profesjonalną” postawą i zebrali oklep 1:5 od VFB Stuttgart. Reakcja klubu? Już w niedzielę pożegnał się z trenerem Christianem Grossem. Podziękowano […]
01.03.2021
Weszło
01.03.2021

Dlaczego Cracovia może spaść z ligi?

Tak, Cracovia może spaść z ligi. Tabela nie kłamie. Jesienią wydawałoby się to totalnie absurdalne. Zimą tak samo. Ba, jeszcze na starcie ligowej wiosny potraktowalibyśmy to jako czystą fantastykę. Ale teraz, widząc obraz nędzy i rozpaczy ekipy Michała Probierza, odnosimy wrażenie, że Cracovia autentycznie może zlecieć z Ekstraklasy i to z niemałym hukiem. Jasne, że […]
01.03.2021
Weszło
01.03.2021

Dzwońcie do Rivaldo i Zahovicia. Niech naprostują synków jak po wywiadówce

W linii ataku jedenastki badziewiaków syn Rivaldo i syn Zlatko Zahovicia. Trzecim do grania w tej szalonej formacji Żan Medved, któremu brakuje tylko, żeby nazywał się Nedved i był synem legendy Juventusu. Tak czy siak, zestawienia najgorszych piłkarzy kolejki warto wysłać do dwóch dawnych legend piłki, a ci powinni przyjechać w reakcji do Polski jak […]
01.03.2021
Weszło
01.03.2021

Nie taki poniedziałek nudny, jak go malują. Typy na mecze w Premier League i LaLiga

Niby w czołowych ligach tylko dwa mecze. Niby nie są szczególnie ciekawe, bo żadne z nich nie rozegra się bezpośrednio na szczycie Premier League ani LaLiga. Niemniej, mogą to być starcia, które okażą się wiążące dla ostatecznego układu tabeli, a także dla losów szkoleniowców tych drużyn.  Tak czy owak, postanowiliśmy przejrzeć, co w swojej ofercie […]
01.03.2021
Weszło
01.03.2021

Jaja ze stali Dusana Tadicia. Jak rozpoznać kozaka?

Trudno o bardziej satysfakcjonującą rzecz w futbolu niż gol w doliczonym czasie gry na wagę punktów. No chyba, że strzelasz tego gola w meczu lidera z wiceliderem. Po rzucie karnym. I po tym, jak rywal cisnął ci przed wykonaniem tego karnego od „pizd”. Dusan Tadić pokazał, że ma jaja ze stali. Wiadomo – bez kibiców […]
01.03.2021
Weszło
01.03.2021

Ligowy peleton. Będzie szarpanina o czwarte miejsce?

Nie chcemy powiedzieć, że już nikt poza Legią, Pogonią i Rakowem nie włączy się do gry o medale, bo to jest Ekstraklasa. Widzimy załamanie formy Pogoni, pamiętamy, że Raków wciąż ma swoje kłopoty. Analogicznie nie chcemy powiedzieć, że do gry o spadek nie włączy się już nikt poza Podbeskidziem, Cracovią i Stalą. Natomiast gdy patrzymy […]
01.03.2021
Blogi i felietony
01.03.2021

Erik Cikos: Wisłę Kraków mam w sercu do dziś. Z Hyballą mogą wrócić na szczyt

Erik Cikos dekadę temu został mistrzem Polski z Wisłą Kraków a teraz może… zdobyć Puchar Polski. Z Puszczą Niepołomice. Czy w Małopolsce naprawdę wierzą, że pierwszoligowe „Żubry” mogą sięgnąć po trofeum? W wywiadzie z nami obrońca opowiada nie tylko o pucharowej przygodzie, ale także o tym, jak świętowali tytuł w Krakowie, kto był liderem w […]
01.03.2021
Weszło Extra
01.03.2021

Grzesik: Pracowałem na zmywaku, żeby nie pożyczać od rodziny

Jan Grzesik w wywiadzie z nami mówi zarówno o pozytywnych momentach swojej kariery, jak i tych gorszych chwilach. Np. o grze w Nadwiślanie Góra, gdy łączył piłkę z pracą na zmywaku. – Pierwsza wypłata wyszła na czas, ale później zaczęły się kłopoty. A człowiek musi z czegoś żyć. Żona zapracowywała się – tak trzeba to […]
01.03.2021
Weszło
01.03.2021

Ten, w którym wreszcie ktoś rzucił PSG rękawicę

Mimo zwycięstwa 4:0 nad Dijon, PSG nie może być pewne swego. Ba! W ligowej tabeli wyprzedza ich Lille, które zremisowało ze Strasbourgiem. Tuż za plecami czai się też Olympique Lyon oraz Monaco. Oba te kluby dzieli od aktualnych mistrzów kolejno jeden oraz dwa punkty. W końcu we francuskiej lidze szykują się nam emocje związane z […]
01.03.2021
Weszło
01.03.2021

Jacek Klimek: Stal ma 56 osób na kontraktach przy pierwszej drużynie

Jacek Klimek, który niedawno został prezesem Stali Mielec, w wywiadzie z nami zdradza kulisy funkcjonowania beniaminka Ekstraklasy. – Mamy 56 osób na kontraktach przy pierwszej drużynie. Te kontrakty, o których mowa, to tylko pierwszy zespół i sztab pierwszego zespołu.  To kilkunastu ludzi, którzy posiadają podpisane kontrakty, trenują, ale nie są brani pod uwagę pod względem […]
01.03.2021