post Avatar

Opublikowane 09.07.2017 21:00 przez

redakcja

Pierwsza zasada marketingu mówi, że należy być pierwszym, a nie lepszym. Za nami debiut systemu Video Assistant Referee w Polsce, w którym jesteśmy pionierami w Europie, bo na stałe do ligi wprowadzimy go jako pierwsi. Oprócz nas postawią na to Włosi, Niemcy i Amerykanie. Co więcej, łamiąc zasadę marketingu, bo nie dość, że pierwsi, to bardzo dobrzy. Przy okazji Superpucharu Polski weszliśmy bardzo głęboko, do samego środka wydarzeń, żeby zobaczyć i przede wszystkim zrozumieć, jak działa VAR. A też, co budzi największe emocje i wątpliwości, dlaczego VAR nie zabije piłki. Spędziliśmy przy tym cały dzień, najpierw na spotkaniu w PZPN, później już na meczu – w wozie, szatni sędziów i przyglądając się pracy przy murawie, blisko monitora dla sędziego, licząc, że z niego skorzysta.

– Ja nie jestem zwolennikiem VAR-u. Dlaczego? Bo uważam, że trzeba robić wszystko, żeby mieć lepszą piłkę, a VAR sam w sobie nie zapewni nam, że nasza piłka będzie lepsza. Do tego trzeba mieć dobrych piłkarzy, trenerów. Ale zdaję sobie sprawę, że jest potrzebny. Nie chcę dzień po meczu czytać i słuchać wszędzie o tym, że padł nieprawidłowy gol. Dlatego ruszyliśmy z tematem.

20170707_111727

Czyje to słowa? Raczej łatwo się domyślić, że chodzi o Zbigniewa Bońka. VAR rozbudził kibiców piłkarskich na całym świecie, w ostatnim czasie mocno ich do siebie przekonując, choćby meczem Francji z Hiszpanią. Ostatnio w Polsce też byliśmy świadkami wydarzeń, które bardziej przekonują, niż odpychają nas od zaakceptowania wideoweryfikacji w futbolu. Najlepszym przykładem gol Rafała Siemaszki.

Dziś mamy na boiskach ludzi trzy razy lepiej przygotowanych, niż kiedyś. Ludzi wyglądających trzy razy lepiej fizycznie, niż kiedyś. Natomiast mają taką samą parę oczu, jaką mieli sędziowie 20 czy 30 lat temu. Nie chcemy, żeby sędzia był jedyną osobą na świecie, która nie wie, co dzieje się na boisku. Nie może być tak, że wszyscy po obejrzeniu powtórki 20 sekund po akcji wiedzą, że gol padł po spalonym, a sędzia nie ma tej świadomości – mówi Boniek.

W tym tekście przedstawimy wam jasno i klarownie:
– Kiedy działa VAR
– Na ile jesteśmy przygotowani, żeby go stosować
– Od kiedy VAR pojawi się w Ekstraklasie na stałe
– Jak wygląda i działa wóz

To wszystko objaśnia nam para sędziowska Szymon Marciniak/Paweł Gil, czyli jedyni Polacy, którzy mogą dziś obsługiwać VAR w oficjalnym meczu, Zbigniew Boniek oraz Łukasz Wachowski z PZPN-u odpowiadający za system VAR w Polsce.

Obecność systemu VAR nie powoduje, że kamera jest ważniejsza od arbitra. To sędzia główny decyduje o wszystkim, a powtórki mają pomagać tylko w czterech, kluczowych dla przebiegu meczu przypadkach:
– Gol
– Rzut karny
– Bezpośrednia czerwona kartka
– Błędna identyfikacja zawodnika

Gol – jeśli nie będzie wiadomo, czy piłka przekroczyła linię bramkową albo przed tym jak piłka trafiła do siatki, stało się coś, co mogłoby doprowadzić do tego, że gol wcale by nie padł, na przykład spalony.

Rzut karny – tutaj najlepiej podać przykład z Superpucharu. 20. minuta meczu, Grzegorz Piesio wbiega w pole karne, balansem ciała zwodzi Jędrzejczyka i wstrzeliwuje piłkę w kierunku bramki. Futbolówka odbija się od barku/ręki Michała Pazdana i wpada do bramki. Gdyby nie padł gol, to mielibyśmy pierwsze, historyczne użycie systemu VAR, żeby rozstrzygnąć, czy Arce należy się rzut karny.

Jeżeli zdarzy się, że sędzia asystent nie wyłapie spalonego, sytuacja idzie w pole karne i dojdzie do przeoczenia ewidentnego rzutu karnego, to VAR odwija sytuację właśnie z racji rzutu karnego, ale cofa ją do momentu rozpoczęcia fazy atakującej w tej akcji. Czyli nie mogę podyktować rzutu karnego, bo był spalony. Jak głęboko VAR się cofa? Podkreślmy – do rozpoczęcia fazy atakującej, nawet jeśli w akcji wymieniono 30 podań z rzędu, to jest ona cofana do samego początku.

Natomiast co w takim wypadku z zawodnikiem faulującym? Czy jego przewinienie idzie w zapomnienie, skoro wcześniej powinien być odgwizdany spalony? Jeśli faul był na kartkę, to nie – tak czy tak ją dostaje.

Czerwona kartka. Kiedy sędzia VAR może interweniować? Gil: – Jeżeli widzisz sytuację pierwszy raz i widać, że było uderzenie, od razu wiesz, że to czerwona kartka. Wtedy włączam mikrofon i mówię: Szymon, czerwona, przerwij grę. Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy sytuacja jest faktycznie ewidentna, to nie możemy interweniować.

Czyli jeśli zawodnik sfauluje rywala i nie jest to faul, przy którym od samego patrzenia bolą kości i aż odwracamy głowę od telewizora, to VAR nie zostanie użyty.

Konkretny przykład?

W meczu o Superpuchar była sytuacja, że Thibault Moulin upadł i trzymał się za głowę. Ławka Legii eksplodowała. Sztab i piłkarze mocno protestowali, bo Szymon Marciniak puścił grę. Gdyby faul był na EWIDENTNĄ (to naprawdę ważne – żadne „wydaje mi się”, jedynie pewniaki) czerwoną kartkę, to sędzia VAR powiedziałby o tym głównemu i ten albo wyciągnąłby czerwony kartonik albo zdecydował się jeszcze na samodzielne obejrzenie powtórki. Ale nie był, Marciniak puścił grę. Co gdyby sędzia VAR uznał, że był faul? Co gdyby uznał, że należy się za to żółtka kartka? Nic. Sędzia VAR nie może nawet powiedzieć głównemu, że należało dać żółtko, to nie należy do jego zadań.

– VAR to nie są powtórki wideo, on nie jest od rozstrzygania wątpliwości. Nie decyduje o tym trener czy piłkarze. Chce mi się śmiać, jak słyszę: a w tenisie są challenge, zróbmy to samo. W tenisie, to jedna drużyna jest po jednej stronie siatki, a druga po drugiej. Nie ma gry ciało w ciało. W systemie VAR chodzi o to, żeby nie dopuszczać do kolejnych skandali i wyczyścić sytuacje zero-jedynkowe – mówi Zbigniew Boniek.

Błędna identyfikacja zawodnika – tutaj wszystko jest jasne, chodzi o to, że sędzia może pomylić piłkarzy i na przykład ukarać kartką nie tego, którego powinien.

Na tym rola systemu VAR się kończy. I dobrze, bo lepsze jest wrogiem dobrego. Futbol nie zostanie zabity czy nawet zatruty. Bo VAR nie ma zapewnić 100 procent dokładności dla wszystkich decyzji, bo to spełniłoby wizję zepsucia piłki nożnej. Sędziowie VAR interweniują tylko w wymienionych czterech sytuacjach, ale jedynie, gdy doszło do ewidentnego błędu. Jak to mówi Szymon Marciniak – sytuacja musi być czarno-biała. Czyli minimum ingerencji – maksimum korzyści.

– Po większej liczbie meczów zmieni się sposób myślenia, ale przy pierwszym razie, siedząc w wozie przed monitorami, myślisz: faul! I od razu chcesz to przekazać sędziemu. Ale nie możesz, nie masz do tego prawa. Trzeba się przyzwyczaić. Po to są szkolenia. Bywały sytuacje, że sędzia VAR podczas testowego meczu powiedział głównemu, żeby przerwał grę, bo przed polem karnym była ręka. Ale on nie ma takiego prawa – tłumaczy Paweł Gil.

Dlaczego? No to tak, łopatologicznie:
– Nie było po tym gola, więc ten aspekt odpada
– Skoro ręka była poza „szesnastką”, to nie ma też mowy o rzucie karnym
– Pod bezpośrednią czerwoną kartkę też to nie podchodzi
– A o błędnej identyfikacji zawodnika już w ogóle nie ma mowy

Jako sędzia VAR przede wszystkim, musisz wiedzieć, kiedy masz reagować. Nie możesz zrobić tego na przykład jak będzie ręka, tylko wtedy, kiedy ręka będzie w polu karnym, bo to podchodzi pod rzut karny.

Dobra, teoria wytłumaczona. Przenosimy się do wozu!

20170707_195751

20170707_195338

20170707_195124

20170707_200434

PZPN kupił dwa takie cacka, koszt jednego wyniósł około miliona złotych. W wozie są trzy osoby – sędzia VAR, drugi sędzia i człowiek zajmujący się realizacją, cofaniem akcji na monitorach i tak dalej. Wchodzimy do środka. Jest używanych kilkanaście kamer, a wóz dysponuje monitorami, w tym jednym z ekranem dotykowym, który pozwalają na powiększanie konkretnego obszaru boiska. W środku ciemno, cicho, faktycznie warunki idealne do skupienia się tylko i wyłącznie na monitorze, który jest przed twoimi oczami.

– Faktycznie wóz stał na tyle blisko „Żylety”, że podczas meczu było słychać odgłos ze stadionu, ale wszystko jest stłumione. Kiedy pracujesz w takim skupieniu, jakie jest potrzebne do sędziowania meczu to praktycznie nie reagujesz na żadne bodźce – mówi Paweł Gil. Mówiąc krótko: to jak z bokserem, adrenalina sprowadza ciosy do muśnięć.

Odpowiedzialność sędziego VAR podkreśla Szymon Marciniak: – Wydaje się, że jak siedzisz sobie spokojnie w wozie i masz przed sobą powtórki, to masz super sytuację, wydaje się to proste, bo wszystko masz przed oczami. Ale tak nie jest, bo jesteś tam po to, żeby zmieniać sędziemu decyzje.

Tylko sędzia główny może podjąć dezycję o przeprowadzeniu wideoweryfikacji, a sędziowie VAR mogą ją tylko zasugerować. Sędzia VAR sprawdza wszystko na bieżąco, a nie tylko wtedy, gdy prosi o to sędzia główny. A jak wygląda komunikacja między sędzią głównym a wozem?

– Komunikacja z wozu do sędziego nie odbywa się non stop. Sędzia VAR w wozie słyszy wszystko, ale sędzia główny nie słyszy cały czas wozu. Wóz kontaktuje się z sędzią tylko po naciśnięciu przycisku. Wszystko jest nagrywane, wysyłamy to do IFAB-u (The International Football Association Board), który kontroluje, jak sędziowie się między sobą porozumiewają – tłumaczy Łukasz Wachowski z departamentu rozgrywek krajowych w PZPN, sprawujący pieczę nad VAR-em.

Mimo że wszystko jest dopracowane na tip-top, to jak podkreśla Szymon Marciniak „to tylko maszyny”: – Sprzęt może nawalić i przestać nas łączyć. W razie tej okoliczności mamy przy sobie walkie-talkie, jedna krótkofalówka u sędziego głównego, druga w wozie. A jeśli zdarzy się tak, że system całkowicie nawali, to musimy przekazać to na ławki rezerwowych do obu drużyn i do telewizji. Wtedy publicznie musi pójść informacja, że od tej i tej minuty przestajemy sędziować za pomocą systemu VAR.

A co z monitorem dla sędziego głównego? Jest umieszczony przy linii bocznej, sędzia musi oglądać powtórkę jawnie. Arbiter idąc do monitora mówi nam przez mikrofon, co chce dostać na ekranie. Wybieramy kamerę, z której najlepiej widać daną sytuację. Sędzia może obejrzeć powtórkę ile razy chce.

20170707_190118

I tutaj oddajmy głos Szymonowi Marciniakowi, który wyjaśni, co i jak z monitorem:

Do tej pory piłkarze przybiegali kłócić się, że decyzja jest błędna. Teraz będą do mnie przybiegać i pokazywać: tam jest telewizorek! Za to jest żółta kartka, wiem, że będą takie sytuacje i też nie chodzi o to, żeby pokazywać 15 żółtych kartek, ale na początku to oczywiste, później zrozumieją i się przyzwyczają. Piłkarze muszą być świadomi, że każda sytuacja jest przez VAR na bieżąco oglądana. Jeśli faktycznie będzie trzeba iść do monitora i obejrzeć sytuację, to to zrobię. Niektórzy mogą myśleć: Marciniak popełni błąd, zawołają go do monitorka, ale on i tak nie będzie chciał zmienić swojej decyzji, nie przyzna się do błędu. Nie, bo każdy ma świadomość, że system VAR może tylko uratować nasze kariery, a nie odwrotnie.

Faktycznie bronienie samego siebie i nieprzyznawanie się do błędu byłoby korupcją intelektu. Zwłaszcza, że – jak mówi Zbigniew Boniek –  mecz między technologią a sędzią, który chce uczciwie wykonywać swoje zadania, to mecz, który sędzia zawsze przegra.

Czy przy skorzystania z systemu VAR sędzia główny zawsze będzie podchodził do monitora? Nie musi, może zaufać sędziemu, który jest w wozie. Jednak Marciniak mówi: – Ja wolę za każdym razem podchodzić do monitora, bo piłkarze wiedzą wtedy, że poszedłem sprawdzić, czy podjąłem decyzję i jak zobaczę, że popełniłem błąd to się do tego przyznaję i zmieniam decyzję. Budzi to większe zaufanie.

Jak mówi pierwsze zdanie tekstu, jesteśmy pierwszymi, którzy wprowadzają VAR na stałe. – Jesteśmy pionierami, inne federacje testują VAR rok-dwa, a my uczymy się teraz tak intensywnie, że wprowadzamy to od razu. Cały projekt VAR w perspektywie roku kosztuje cztery miliony złotych, całość pokrywa PZPN. Czytam, że czescy sędziowie cały czas powtarzają, że idą do przodu z testowaniem, ciągle idą do przodu. Holandia testuje trzy lata. A my już wystartowaliśmy z VAR-em online, czyli w meczu o Superpuchar – mówi Zbigniew Boniek.

Nie ma tak, że do wozu jako sędziego VAR wysyłamy kogo nam się zachce. Wysyłamy tylko sędziego, który ma do tego uprawienia, a przed meczem do IFAB-u idzie pismo z datą rozpoczęcia i zakończenia szkolenia. Co o tym, że na pierwszy ogień poszedł Paweł Gil mówi sam zainteresowany? – Bardzo się cieszę, że mi zaufano. Wyznaczono mnie jako pierwszego sędziego VAR w Polsce. Oczywiście, przez to możesz też popełnić błąd właśnie jako ten pierwszy, ale nie ma sensu myśleć w ten sposób.

Na pewno sędziowanie z VAR-em wystartuje już od pierwszej kolejki. Mając do dyspozycji dwa wozy, można zrobić dwa mecze dziennie, czyli nawet siedem meczów w kolejce Ekstraklasy. Zacznie się od jednego, ze względu na szkolenie sędziów. Jeśli na drugą kolejkę Ekstraklasy będzie już trzech sędziów z uprawieniami do sędziowania z VAR-em, to od razu z VAR-em zrobione zostaną trzy mecze w kolejce.

PZPN szkoli sędziów, żeby jak najszybciej VAR stał się codziennością, a nie czymś wyjątkowym. Każdy sędzia przed zrobieniem meczu o stawkę musi zrobić pięć meczów offline, pięć meczów online i trzy na murawie jako arbiter, żeby móc być sędzią głównym przy meczu z VAR-em. Na razie po wszelkich testach są Szymon Marciniak i Paweł Gil, więc to oni będą robić mecze z VAR-em w Ekstraklasie. To jak z prawem jazdy. Jeśli kierowca chce przesiąść się do ciężarówki, to musi poświęcić dodatkowe godziny na to, żeby zdobyć uprawnienia do jeżdżenia takim pojazdem.

– Te pięć meczów online, które ma zrobić sędzia muszą być meczami non-competitive games, czyli nie możemy zrobić tego w Ekstraklasie, a trzeba zorganizować mecz towarzyski dwóch drużyn. Do każdego takiego meczu potrzebny jest nam wóz, musimy zrobić to w dniach, w których nie gra liga, czyli we wtorek, środę lub czwartek. Planujemy zrobić to między innymi na Pucharze Syrenki – tłumaczy Łukasz Wachowski.

***

20170707_202543

20170707_224410

Koniec końców, podczas meczu o Superpuchar VAR użyty nie został. Nie przejmował się tym zbytnio Szymon Marciniak: – To i tak prędzej czy później się wydarzy. Chociaż schodząc z boiska po meczu śmialiśmy się: cholera, nie udało się! (śmiech) Ale przecież to dobrze, jeśli nie skorzystaliśmy z VAR-a, to znaczy, że zrobiliśmy dobrą robotę i nie trzeba było naprawiać błędów.

Na ciekawą sprawę uwagę zwrócił Zbigniew Boniek: – Wyobraźcie sobie, sędziowie jadą na pierwszy mecz – nic się nie dzieje. Na drugi – nic się nie dzieje. Na trzecim może zacząć ich nosić, żeby coś wymyślić, byleby tylko użyć VAR. To nie takie proste zachować spokój.

Ale o ile każdy polski sędzia korzystający z VAR-u będzie miał podejście Pawła Gila, to obejdzie się bez skandali: – Ja nie mam być bohaterem, gwiazdą wieczoru. Mam obserwować sytuację i jeśli do takiej dojdzie, to dostrzec tą, w której był ewidentny błąd. Jeśli chcesz się poczuć ważny, to lepiej do wozu nie wchodź. 

SAMUEL SZCZYGIELSKI

Na koniec chciałbym bardzo podziękować za wszelką pomoc panom: Łukaszowi Wachowskiemu, Januszowi Basałajowi, Jakubowi Kwiatkowskiemu, Szymonowi Marciniakowi, Pawłowi Gilowi, Pawłowi Raczkowskiemu, Danielowi Stefańskiemu oraz pani Izabeli Kruk.

Opublikowane 09.07.2017 21:00 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 25
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
śal pelacór
śal pelacór

Zna ktoś częstotliwość radiową na jakiej działa słuchawka sędziego? Zasiadając na trybunie z krótkofalówką w dłoni można by zmieniać decyzje sędziego.

sinusoidealnie
sinusoidealnie

nieprzewidywalność w sporcie nic nie vv̶a̶r̶ ta

lubie mezo
lubie mezo

W KONCU VAR!

gryf01
gryf01

Podoba mi się, że to sędzia z wozu transmisyjnego podejmuje decyzję kiedy interweniować, a nie główny. Początkowo chodziły plotki, że to główny w razie wątpliwości będzie pytał wóz – dobrze, że to się nie sprawdziło.

Nie podoba mi się, że VARu nie można użyć aby poinformować sędziów o oszustwach zawodników, na przykład o nurkowaniu, o różnego rodzaju prowokacjach i tak dalej. Byłaby idealna okazja, żeby to wyplenić, bo większość „błędów sędziowskich” to właśnie udane oszustwa piłkarzy.

Ale i tak dobrze, że wprowadzają co jest. Coś się w końcu ruszyło.

Janusz Kibol
Janusz Kibol

Plotki, nie plotki, prawda jest taka, że VAR będzie ulegał jeszcze licznym modyfikacjom. Jak na razie nie ma się więc co oburzać licznymi wadami i niedociągnięciami. Trzeba się przemęczyć parę sezonów, zanim wypracowany zostanie optymalny model. Przecież sami sędziowie też będą się musieli nauczyć korzystania z systemu. Ich praktyczne doświadczienia też pomogą wprowadzić ulepszenia. Piłka nożna of tego nie zginie. a z czasem będzie to wyglądało coraz lepiej i korzyści będą wymierne.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Verpakovskis
Verpakovskis

Panie Samuelu, mam pytanie dotyczące konkretnych zdarzeń w poprzednim sezonie w ekstraklasie. Mecz grudniowy Jaga-Lech i rzekomy faul Góralskiego na Kędziorze (było odwrotnie).Notabene potem padł gol(słusznie uznany gdzie pewnie VAR moglby wkroczyc). I mecz Jaga-Cracovia i rzekomy faul Gordona na Brzyskim w konsekwencji żółtko dla Szkota (faulował i to konkretnie Brzyski Zygmunta) oraz sławetny rzut wolny pośredni w meczu Arka-Jaga. Czy takie sytuacje mogą podlegać wideoweryfikacji? (z tego co wyczytałem i zrozumiałem to nie). Bo trzeba nadmienić,że we wszystkich przypadkach emocji bylo sporo!może mniej Jaga-Cracovia…Ale właśnie jeszcze pytanie z tego meczu.Ostatnia akcja meczu i Runje mocno wszedł w Sandomierskiego, gwizdek milczał sędziego.Było trochę zamieszania, bez gola. Gdyby padł gol uznany przez sedziego na boisku, VAR mogl wkroczyc do akcji i powiedziec: „Runje faulował. Nie ma gola” i sedzia anuluje gola?

Wacław Grzdyl
Wacław Grzdyl

Mów mu śmiało na ty, nie obrazi się

Verpakovskis
Verpakovskis

ok :). Następnym razem się poprawię :).

HATEspeech
HATEspeech

Piszecie o sytuacji z 20 minuty superpucharu i o odbiciu reka przez Pazdana…. A co z sytuacja Guillerme , gdzie pilka w polu karnym trafia w reke zawodnika Arki? Przynajmniej ja to tak widzialem na jakiejs gownianej powtorce.

Wacław Grzdyl
Wacław Grzdyl

To ciekawe, że tylko sytuacje zero-jedynkowe mają być zgłaszane bo na pucharze konfederacji były sytuacje typu „centymetrowy spalony”, to albo ktoś tu się mija z prawdą, albo od pucharu konfederacji przepisy się zmieniły, albo PZPN ma swoje własne przepisy używania VAR.

Janusz Kibol
Janusz Kibol

VAR jest na razie w stadium początkowym. To bardziej takie testy na żywym organizmie. Nie ma jeszcze wypracowanych sztywnych reguł. System jest modyfikowany przez poszczególnych użytkowników. Wprowadzane są cały czas poprawki. Puchar Konfederacji dostarczył kolejnego materiału do analiz. Nic więc dziwnego, że zasady mogły ulec szybko zmianie. PZPN mógł wprowadzić swoją alternatywną wersję jako organizator rozgrywek. Nie zapominajmy, że przecież trzeba uwzględnić realia. Na ten moment mamy ograniczoną ilość sprzętu i wyszkolonych ludzi, więc jest dążenie do prostoty. Trochę będziemy się musieli na początku pomęczyć z niezbyt sprawnie działającym ustrojstwem, jednak dzięki temu w końcu zostanie wypracowany system zbliżony do optymalnego. Przy czym zawsze znajdą się jacyś krytycy, bo wszystkim nie da się dogodzić.

Groszek
Groszek

Jeżeli decyzję o tym, aby sędzia VAR włączał się tylko w sytuacjach zero-jedynkowych, podjął PZPN to mogę tylko przyklasnąć. Bardzo dobra decyzja, przynajmniej na początku naszej przygody z VAR.

Wacław Grzdyl
Wacław Grzdyl

no na pewno, bo czy to na pucharze konfederacji, czy to na MŚ-u20, było mnóstwo sytuacji niejasnych i wątpliwych rozstrzyganych przez VAR, typu wątpliwy spalony, wątpliwy karny, dawanie żółtej kartki zamiast czerwonej, także im mniej wpieprzania się VAR-u tym lepiej,
nie podoba mi się jeszcze jedna rzecz – a mianowicie rozstrzyganie czy piłka przekroczyła linię bramkową za pomocą VAR – skoro jest znakomity system goal line, mam nadzieję, że FIFA i UEFA nie zrezygnują na najważniejszych imprezach z lepszego systemu goal line na rzecz gorszego VAR, i że to jedynie w Polsce gdzie po prostu nie ma jeszcze goal line,

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Maxizer
Maxizer

Kwestia techniczna. Duży jest ten bus? Coś a’la MB Sprinter, Iveco Daily? Jakoś oznakowany, czy anonimowy? Musi się chyba podpinać pod zewnętrzne źródło prądu. No i musi mieć osobną klimę dla przedziału sędziowskiego… 😉

mishazz
mishazz

‚zrobić mecze’, ‚zrobić kolejki’ ludzie….alez paskudnie to brzmi

werseo
werseo

Ciekawe czy ten system zabije marzenia legii o mistrzostwie, osobiście w to wątpię.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Browary KS
Browary KS

„VAR nie ma zapewnić 100 procent dokładności dla wszystkich decyzji, bo to spełniłoby wizję zepsucia piłki nożnej.”

jprld

Michal Sz
Michal Sz

Jak się czyta coś takiego to naprawdę ręce opadają. Wyeliminowanie wszystkich pomyłek sędziowskich zepsułoby piłkę, super podejście. To po chuj w takim razie w ogóle te kamery i systemy? To musiał napisać „geniusz” uważający, że „błędy sędziów są częścią gry”, innej opcji nie widzę.

Wacław Grzdyl
Wacław Grzdyl

Jedynym sposobem dzisiaj, na wyeliminowanie wszystkich błędów jest zatrzymywać mecz co 30 sekund i analizować klatka po klatce czy na pewno wszystko się odbyło zgodnie z przepisami. Jeżeli to waszym zdaniem by nie zepsuło piłki, to nie mam pytań. W przyszłości być może mecze będzie sędziowała sztuczna inteligencja, która będzie bezbłędna, choć lobby sędziowskie by na to pewnie nie pozwoliło. System VAR zwiększa liczbę sędziów, a więc jest to system korzystny dla lobby sędziowskiego, ale wracając do tematu, nie da się dzisiaj wyeliminować błędów sędziowskich bez zabicia piłki nożnej

Michal Sz
Michal Sz

Wobec tego powinno się dążyć do stopniowego marginalizowania roli sędziów boiskowych, z uwagi na to, że to najbardziej zawodny element całej piłki nożnej, VAR na szczęście choć trochę się do tego przyczynia.

MionelLessi
MionelLessi

Jeśli twarzą systemu VAR w Polsce jest, swego czasu, okrzyknięty najgorszym sędzią świata Pan Paweł Gil (żeby tylko przypomnieć mecz Southampton – Inter), to nie wiadomo czy śmiać się czy płakać. Przecież ten człowiek był 2 lata temu zawieszony za cyrki w meczu Legia – Jagiellonia.

A Szczygielski kompromituje się doszczętnie tym tekstem: „Ale o ile każdy polski sędzia korzystający z VAR-u będzie miał podejście Pawła Gila, to obejdzie się bez skandali.”

ŻENADA

Michal Sz
Michal Sz

Co innego bieganie po boisku z gwizdkiem, a co innego siedzenie przed ekranem i analizowanie powtórek, czemu miałby sobie z tym nie dać rady.

Weszło
04.06.2020

Bez Brożka do końca sezonu. Jak zła to wiadomość dla Wisły?

Między 16 sierpnia, a 22 września, na przestrzeni pięciu tygodni, Paweł Brożek strzelił siedem bramek w pięciu kolejkach. Tak, mówimy o tym sezonie, nie o czasach, gdy sięgał po koronę króla strzelców i mówiło się, że hitowy transfer tuż tuż. A i berło pierwszego snajpera w kadrze musi przejść w jego posiadanie. Nie ważne co […]
04.06.2020
Anglia
04.06.2020

Anglicy korzystają z otwartej furtki – pięć zmian w Premier League

Jak od pewnego czasu wiadomo, 17 czerwca powrócą na boisko piłkarze prawdopodobnie najlepszej, a już na pewno najbogatszej ligi Europy – angielskiej Premier League. Aston Villa podejmie Sheffield United, a Manchester City zmierzy się z Arsenalem. Naturalnie wznowienie rozgrywek będzie się wiązało z całą masą organizacyjnych zmian. Obostrzeń, regulacji, zakazów i nakazów. Protokół bezpieczeństwa musi […]
04.06.2020
Weszło
04.06.2020

Miliarder przejmuje Motor Lublin. Plany? Nowa akademia i pierwsza liga w rok

Ile razy zastanawialiśmy się, dlaczego najbogatsi Polacy nie inwestują w kluby piłkarskie? Jak często kibice marzyli o tym, żeby lokalny biznesmen, który dotarł na szczyt, wprowadził na niego również ich klub? Takie pytania na pewno stawiali sobie także fani z Lublina, bo polska wschodnia od lat pozostawała futbolową pustynią. Jedno z największych miast Lubelszczyzny piłkę […]
04.06.2020
Blogi i felietony
04.06.2020

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Jest wiedzą powszechną i oczywistą, że Jerzy Pilch kochał Cracovię i futbol. Niedoceniane pozostaje jednak, jak mocno Jerzy Pilch futbolem każdego dnia oddychał, jak był nim przeżarty. To nie był pan pisarz, który czasem, pomiędzy lekturą Płatonowa i Schulza, pomiędzy trzaśnięciem zjadliwego felietonu, a machnięciem powieści bestsellerowej, dla fanaberii schodził na ziemski padół obejrzeć spotkanie […]
04.06.2020
Weszło
04.06.2020

Kosecki: „Kwintesencją polskiej głupoty były lata korupcyjne”

– W Hiszpanii nikogo nie obchodziło to, czy wbijesz lampkę, czy dwie lampki, czy butelkę. Twoja sprawa. Możesz wyjść i grać. Romario, który grał w Barcelonie, mieszkał w hotelu, w którym na ostatnim piętrze była dyskoteka. Dzień przed meczem niejednokrotnie bawił się i tańczył. Brazylijska mentalność. Mówi się o tym, że były balangi i picia […]
04.06.2020
Weszło
04.06.2020

Nagroda za awans? Zwolnienie! Tak się to robi w Ostródzie

Jeszcze nie opadł kurz po decyzji Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej, na podstawie której Sokół Ostróda awansował do drugiej ligi. Jeszcze Legia Warszawa stara się wojować w sprawie swoich rezerw w Komisji ds. Nagłych PZPN-u. Tymczasem pierwszy z wymienionych klubów… zwolnił trenera. Tak, tego, który przed chwilą wywalczył promocję ligę wyżej.  Myśleliśmy, że w temacie zwalniania […]
04.06.2020
Bukmacherka
04.06.2020

Zagłębie zdobędzie Tychy? Obstaw hit pierwszej ligi w Totolotku!

Sąsiedzkie starcia zawsze budzą wiele emocji. Zwłaszcza, gdy naprzeciw siebie stają dwie drużyny, które ostatnio przeszły spore zmiany. GKS Tychy i Zagłębie Sosnowiec to nie tylko mecz dwóch zespołów aspirujących do gry o awans. To także starcie dwóch trenerów, którzy stanęli przed wyzwaniem „posprzątania” po swoich poprzednikach. Dzisiejszy hit pierwszej ligi typujemy w Totolotku! GKS […]
04.06.2020
Weszło
04.06.2020

Śmiały ruch Lecha Poznań – w przyszłym sezonie spróbuje grać z bramkarzem

Musimy przyznać, że początkowo imponowała nam ta odważna strategia Lecha Poznań. Jako pierwszy klub w Polsce, być może pierwszy na świecie, Kolejorz zdecydował się, by zamiast bramkarza wstawić między słupki jedenastego piłkarza z pola. I tak znalazł się w tym miejscu Mickey van der Hart, Holender, znany przede wszystkim ze swojej kapitalnej gry nogami. Niestety, […]
04.06.2020
Niemcy
04.06.2020

Afera fryzjerska w Dortmundzie. Piłkarze Borussii na cenzurowanym po złamaniu zaleceń

Jak nauczył nas przykład Heiko Herrlicha, szkoleniowca Augsburga, powody do złamania obostrzeń towarzyszących wznowionym rozgrywkom ligowym mogą być naprawdę idiotyczne. Herrlich postanowił złamać zasady i opuścić hotel, żeby zaopatrzyć się w pastę do zębów i słynny już krem nawilżający. Teraz nawywijali natomiast piłkarze Borussii Dortmund. Jak donosi BILD, kilku zawodników BVB ma obecnie spore kłopoty […]
04.06.2020
Weszło
04.06.2020

Nawotka: „Nawet w juniorach w meczach Legii z Lechem chcieliśmy się pozabijać”

Tomasz Nawotka od lat jest piłkarzem Legii Warszawa na… wypożyczeniu do Zagłębia Sosnowiec. Z warszawską drużyną grał w młodzieżowej Lidze Mistrzów i ośmieszył Lucę Zidane’a. Z sosnowiczanami najpierw awansował do Ekstraklasy, a potem z niej spadł. Nam opowiada o swoim debiucie w seniorskiej piłce w wieku 16 lat, czy o pobycie w Warszawie. Jak do […]
04.06.2020
Weszło
04.06.2020

Quiz piłkarski: wyjadacze z pierwszej ligi

Przedwczoraj do gry wróciło zaplecze Ekstraklasy, dziś czeka nas dokończenie 23. kolejki tych wspaniałych rozgrywek. Jeśli od czasu do czasu lubicie rzucić na nie okiem, to pewnie poradzicie sobie z naszym kolejnym piłkarskim quizem, w którym waszym zadaniem jest wymienienie najbardziej doświadczonych pierwszoligowców. Konkretnie tych, którzy nastukali największą liczbę występów w Ekstraklasie.  W ramach podpowiedzi macie […]
04.06.2020
Bukmacherka
04.06.2020

Matchday Boost na Radomiaka w BETFAN – kurs 2.50!

Choć pierwszą ligę będziemy oglądać w tym tygodniu ciągiem, dziś zakończy się pierwsza kolejka po restarcie rozgrywek. Jednymi z ostatnich, którzy powalczą w niej o punkty, są piłkarze Radomiaka. W Radomiu zmierzą się oni z walczącą o utrzymanie Odrą Opole. Będzie się działo? Z pewnością, dlatego typujemy ten mecz u legalnego bukmachera BETFAN! Radomiak Radom […]
04.06.2020
Weszło
04.06.2020

Brosz: „Robimy wszystko, żeby Górnik znów grał o najwyższe cele”

– Każdy dzień to jest dla nas szansa czegoś nowego i ciekawszego. Sport jest piękny. Rywalizacja jest piękna. Wstając rano ma się kolejne rzeczy do zrealizowania i pasja jest taka sama, jaka była na początku, a może i nawet większa. I to jest fajne. Ostatni czas pokazał nam, że musimy doceniać i szanować nasze dokonania. […]
04.06.2020
Weszło
04.06.2020

Bielik: „Przeżyłem trudny czas. Po kontuzji odłączyłem się od świata”

– Przeżyłem bardzo trudny czas. Kiedy doznałem kontuzji, dostałem mnóstwo wiadomości od ludzi, którzy pisali, że są ze mną, kibicują mi i wierzą, że wrócę silniejszy. Ale kiedy zawodnikowi puszczają więzadła krzyżowe, nawet takie sympatyczne słowa nie są w stanie podnieść na duchu. Nie odpisywałem na nie. Odłączyłem się od świata – opowiada na łamach […]
04.06.2020
Inne sporty
03.06.2020

Wraca NBA! Kluby dogadują ostatnie detale

Jeśli z niecierpliwością oczekiwaliście powrotu najlepszej ligi świata, to mamy dla was świetną oraz… gorszą, choć niezbyt zaskakującą wiadomość. Zacznijmy od najważniejszego: NBA jest na najlepszej drodze do wznowienia sezonu, zespoły będą grać w kompleksie Disneylandu. Ale niestety, jak donosi Adrian Wojnarowski z ESPN, planowy termin powrotu to dopiero 31 lipca. Do tego na trybunach […]
03.06.2020
Weszło
03.06.2020

Zmienia się stadion, zmienia się mecz. Tylko poziom sędziowania nieszczególnie

Dopiero pisaliśmy o marnym sędziowaniu w starciu GKS-u Jastrzębie z Wartą Poznań. Łudziliśmy się, że może w Grudziądzu będzie z tym lepiej. Że dwóm zespołom naprawdę potrafiącym pograć piłką arbiter nie przeszkodzi. Nasze niedoczekanie. Pan Wojciech Krztoń dał się nabrać w sytuacji absolutnie newralgicznej dla przebiegu spotkania i to boli jeszcze bardziej. Mecz wciąż był na styku, […]
03.06.2020

Hejt Park w dobrym składzie – Live 21:00 – Kosecki i Stanowski

Zapraszamy na Hejt Park w dobrym składzie – Roman Kosecki i Krzysztof Stanowski będą odpowiadali na telefonu od widzów Kanału Sportowego i słuchaczy Weszło FM. Sponsorem programu jest właściciel marki Okocim. Będzie naprawdę ciekawie. Pewnie czeka nas trochę wspominek, trochę anegdot, trochę mocnych opinii. Nudy się nie spodziewamy. Telefon do studia to 22 219 50 31. […]
03.06.2020
Weszło
03.06.2020

Marna gra, jeszcze gorsze sędziowanie. Warta Poznań zwycięża w Jastrzębiu-Zdroju

Nie ma co ukrywać, GKS Jastrzębie i Warta Poznań nie zgotowały dzisiaj telewidzom niezapomnianego widowiska. Właściwie starcie dwóch czołowych ekip I ligi długimi fragmentami aspirowało do rangi paździerzu. Co gorsza – do poziomu gry obu ekip dostosowali się sędziowie, którzy uznali gola zdobytego ręką. Koniec końców Warta wywozi jednak do Poznania trzy punkty, bardzo ważne […]
03.06.2020